Teraz jest poniedziałek, 30 marca 2020, 18:41

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: GSO 30mm - prosz─Ö o opini─Ö
PostNapisane: niedziela, 21 kwietnia 2013, 20:37 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 9 lutego 2013, 12:12
Witam

Jestem posiadaczem okularu kt├│ry zakupi┼éem w zestawie z GSO 8. Jest to m├│j pierwszy sprz─Öt i nigdy wcze┼Ťniej nie mia┼éem okazji korzysta─ç z innego, wi─Öc nie mam por├│wnania co do jego jako┼Ťci.

Chciałbym się dowiedzieć waszych opinii o tym szkle.

Pytam bo jestem zainteresowany kupnem jakiego┼Ť ciekawego okularu do DS. Mog─Ö wyda─ç kilkaset z┼é. ale czy jest sens, je┼╝eli tak co polecacie?

Domy┼Ťlam si─Ö ┼╝e to pytanie jest dla was bardzo 'og├│lne' ale odpowiada mojej wiedzy o sprz─Öcie:)

prosz─Ö o porady...

G├│ra

Tytu┼é: Re: GSO 30mm - prosz─Ö o opini─Ö
PostNapisane: niedziela, 21 kwietnia 2013, 22:54 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
To ca┼ékiem przyzwoity okular d┼éugoogniskowy erfle'a - na pocz─ůtek. Ta┼äszy odpowiednik Scoposa. Od os├│b testuj─ůcych oba szkie┼éka s┼éysza┼éem, ┼╝e niewiele si─Ö r├│┼╝ni─ů jako┼Ťciowo a przynajmniej GSO nie jest taki ogromny i ci─Ö┼╝ki.
Je┼Ťli chcesz zainwestowa─ç w kolejny okular i my┼Ťlisz o tym powa┼╝nie to jak bym na Twoim miejscu kupi┼é na pocz─ůtek jaki┼Ť docelowy ┼Ťwietnie skorygowany i jasny 13-14mm z du┼╝ym polem 82*. Najlepiej TeleVue, Vixen albo Explore Scientific.
Ze swojego skromnego jeszcze do┼Ťwiadczenia widz─Ö, ┼╝e to najcz─Ö┼Ťciej przydatny okular do codziennych obserwacji.
Niech si─Ö wypowiedz─ů lepiej fachowcy. Wiele ju┼╝ by┼éo test├│w na astrocd, poszperaj w dziale sprz─Öt/okulary.

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 21 kwietnia 2013, 23:20 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Dok┼éadnie tak jak pisze Amadeusz. Nie zauwa┼╝yli┼Ťmy wi─Ökszej r├│┼╝nicy w wizualu mi─Ödzy nim a Scoposem. Tak┼╝e na pewno nie ma sensu zamienia─ç go na tego "granata". ESy czy LVW s─ů tutaj bardzo dobrym wyborem ,ale to ju┼╝ wy┼╝sza p├│┼éka cenowa. Nigdy nie patrzy┼éem przez TV wi─Öc tu si─Ö nie wypowiem. ESy mog─Ö ┼Ťmia┼éo poleci─ç.

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 07:31 
Nowy u┼╝ytkownik

A wi─Öc nie jest ┼║le:) Tak du┼╝o si─Ö pisze o Scoposie i jego jako┼Ťci ale skoro m├│j tak strasznie od niego nie odbiega, mog─Ö si─Ö tylko cieszy─ç. Potrafi─Ö nim znale┼║─ç ja┼Ťniejsze obiekty z Messiera a te mniejsze s─ů ju┼╝ nie widoczne. Zastanawia┼éem si─Ö czy to kwestia tego okularu czy mojego ma┼éego do┼Ťwiadczenia.

W┼éa┼Ťnie zastanawia┼éem si─Ö te┼╝ nad zakupem ESa albo nawet 2 czy 3. W USA ceny dalej s─ů zach─Öcaj─ůce.

Amadeusz.. polecasz 14mm do DS. Czy b─Ödzie mi potrzebny jaki┼Ť wi─Ökszy 20 czy 24? skoro mam 30, czy to ca┼ékiem inna liga?

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 07:38 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Ja do ds'├│w u┼╝ywam ogniskowych 24, 14, 6,7 i 4,7 te┼╝ si─Ö ju┼╝ zdarza┼éo u┼╝y─ç. Ds to obiekty r├│┼╝nego typu, wymagaj─ůce r├│┼╝nych ┼║renic wyj┼Ťciowych. Wi─Öc docelowo i tak trzeba zebra─ç minimum, czyli okular d┼éugo, ┼Ťrednio i kr├│tko ogniskowy :)

Za┼é─ůczniki:
Komentarz: Rodzinka ES
es.JPG
es.JPG [ 205.23 KiB | Przegl─ůdane 4619 razy ]

Obrazek
G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 08:05 
Nowy u┼╝ytkownik

Fajny zestawik:) No to wygl─ůda na to ┼╝e czekaj─ů mnie zakupy.

Masz jakie┼Ť namiary sk─ůd mo┼╝na by by┼éo takie ┼Ťci─ůgn─ů─ç?

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 08:15 

Je┼Ťli chodzi o USA to polecam sprawdzone http://agenaastro.com/

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 08:35 
Nowy u┼╝ytkownik

chyba w tym momencie puste półki :(

A takie mi si nasunęło pytanko czy ES 6,7 będzie dobry też do Jowisza i Saturna?

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 08:48 

Pewnie ┼╝e b─Ödzie dobry. To cz─Östo u┼╝ywany okular, aczkolwiek z czasem zacz─Ö┼éo mi brakowa─ç powi─Ökszenia, wi─Öc dokupi┼éem jeszcze 4,7. Gdybym mia┼é si─Ö zdecydowa─ç na jeden z nich to tylko i wy┼é─ůcznie 6,7 (4,7 jako uzupe┼énienie)

Nigdy nie patrzy┼éem przez okulary ortoskopowe, kt├│re s─ů polecane do planet. Z ch─Öci─ů bym por├│wna┼é obrazy ES i Ortho

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 15:13 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Łukasz Litke napisał(a):
A takie mi si nasunęło pytanko czy ES 6,7 będzie dobry też do Jowisza i Saturna?

B─Ödzie :D .
U mnie si─Ö sprawdza zar├│wno w Syncie 8" jak i w ED 80 :idea:. W┼éa┼Ťnie wczoraj t─ů ostatni─ů konfiguracj─ů ogl─ůda┼éem Jowisza (90x) i by┼éo naprawd─Ö nie┼║le, cho─ç to teleskop zgo┼éa nieplanetarny. Jowisz ostry jak brzytwa, pasy ┼éadnie widoczne, ksi─Ö┼╝yce oczywi┼Ťcie te┼╝.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 17:04 

Łukasz Litke napisał(a):

Ja bym ┼Ťledzi┼é gie┼éd─Ö astromaniaka. Regularnie pojawiaj─ů si─Ö tam u┼╝ywane ES-y 6,7 i 4,7 w bardzo niskich cenach - nawet ok. 450z┼é.

Jak dobrze poszukasz nowy kupisz w polskim sklepie za 600z┼é. Z USA wychodzi ze wszystkimi op┼éatami 550z┼é. Wola┼ébym jednak mie─ç polsk─ů gwarancj─Ö przy tak niewielkiej r├│┼╝nicy cenowej cho─ç przyznaj─Ö sam ostatnio wszystko bior─Ö z USA :twisted: Jedyny plus importu to dostawa sprz─Ötu w wersji wype┼énionej Argonem a na naszych magazynach s─ů jeszcze N2. Nie wiem czy ma to jednak jakiekolwiek znaczenie :lol:

Ja u┼╝ywam GSO 10" i zacz─ů┼éem od ES-a 6,7mm a sko┼äczy┼éem na 14mm. Gdybym mia┼é Ci po kole┼╝e┼äsku doradzi─ç to wola┼ébym je dzisiaj wykorzystywa─ç w odwrotnej kolejno┼Ťci.
ES 14mm jest du┼╝o ja┼Ťniejszy i mimo, ┼╝e kulki w nim mniejsze to wi─Öcej wida─ç detali. Zar├│wno na DS-ach jak i planetach, po prostu mi├│d...
Fajnie mie─ç rodzink─Ö ES-├│w ale najwi─Öcej w telepie b─Ödzie siedzia┼é 14mm, zobaczysz :) ┼╝e trudno dost─Öpny to inna inszo┼Ť─ç, czasem pojawia si─Ö na wspomnianej gie┼édzie. Gorzej w sklepach. Oczywi┼Ťcie power 6,7 i 4,7 te┼╝ si─Ö przydaje ka┼╝dej jednej nocy obserwacyjnej !
Potem mo┼╝na pomy┼Ťle─ç nad 24mm 82* zamiast kitowego GSO30, sam jeszcze nie dotar┼éem do tego etapu. Bez szale┼ästwa, dalsze zakupy b─Öd─Ö robi┼é na spokojnie...

Wydaje mi się, że najlepiej pojechać na duży zlot (choć sam jeszcze nie byłem). Potestować różne szkiełka od Ethosów do Plossli a potem wybrać co Ci najlepiej siadło ;)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 17:17 
Administrator
Administrator

Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Łukasz Litke napisał(a):

Jak dobrze poszukasz nowy kupisz w polskim sklepie za 600z┼é. Z USA wychodzi ze wszystkimi op┼éatami 550z┼é. Wola┼ébym jednak mie─ç polsk─ů gwarancj─Ö przy tak niewielkiej r├│┼╝nicy cenowej cho─ç przyznaj─Ö sam ostatnio wszystko bior─Ö z USA

Ja mojego ES-a 6,7mm kupi┼éem za 99,99$, co z wszelkimi op┼éatami wynios┼éo finalnie prawie r├│wne 500 z┼é. W Polsce - ok. 600 z┼é. Rzeczywi┼Ťcie r├│┼╝nica mo┼╝e niewielka.
Natomiast w przypadku 14mm wic polega na tym ┼╝e w Stanach kosztuje on dalej 99,99$ (czyli mo┼╝na go ┼Ťci─ůgn─ů─ç za 500 z┼é), u nas za┼Ť w sklepach 750 - 790 z┼é. 50% wi─Öcej to ju┼╝ kwota nad kt├│r─ů mo┼╝e warto si─Ö pochyli─ç. S─Ök w tym ┼╝e ich tam nie ma, u nas zreszt─ů chyba te┼╝...

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 17:35 
Nowy u┼╝ytkownik

Dzi─Öki za cenne porady....My┼Ťl─Ö ┼╝e na ten moment mog─Ö pozosta─ç przy swoim GS0 30mm. Nie b─Öd─Ö si─Ö rzuca┼é na wszystko na raz, jestem za ┼Ťwie┼╝y :) poza tym to kasa wiadomo. Natomiast dokupi─ç postanowi┼éem ES 6,7 i 14, taki zestaw powinien mi wystarczy─ç na jaki┼Ť czas, zar├│wno do DS├│w jak i planet. Poszperam po necie mo┼╝e uda si─Ö co┼Ť ┼Ťci─ůgn─ů─ç z usa albo faktycznie co┼Ť z gie┼édy. Na reszt─Ö przyjdzie czas. Jak dobrze p├│jdzie to mo┼╝e uda mi si─Ö co┼Ť podpatrze─ç i przetestowa─ç :D w Zwadroniu.

Jeszcze raz dzi─Öki ;)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 17:38 

Adam Skrzypek napisał(a):
Natomiast w przypadku 14mm wic polega na tym ┼╝e w Stanach kosztuje on dalej 99,99$ (czyli mo┼╝na go ┼Ťci─ůgn─ů─ç za 500 z┼é), u nas za┼Ť w sklepach 750 - 790 z┼é. 50% wi─Öcej to ju┼╝ kwota nad kt├│r─ů mo┼╝e warto si─Ö pochyli─ç. S─Ök w tym ┼╝e ich tam nie ma, u nas zreszt─ů chyba te┼╝...

Oczywi┼Ťcie masz racj─Ö Adam. Zapomnia┼éem o tym fenomenie, ┼╝e w USA wszystkie ES-y 1,25" s─ů po 99,99USD a u nas rozpi─Öto┼Ť─ç cenowa tych okular├│w jest znaczna (550z┼é-790z┼é).
Z tego co czyta┼éem na s─ůsiednich forach du┼╝o ludzi zamiast trudno dost─Öpnego 14mm kupuje 11mm b─ůd┼║ 2-calowego 18mm (pono─ç najlepiej skorygowanego z ca┼éej serii 82*). Jednak je┼Ťli kto┼Ť planuje docelowy komplet kr├│tki-┼Ťredni-d┼éugi to niezbyt si─Ö te ogniskowe wpisuj─ů w ca┼éo┼Ť─ç ;) a mo┼╝e jednak...

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 17:42 
Administrator
Administrator

Łukasz Litke napisał(a):
Dzi─Öki za cenne porady....My┼Ťl─Ö ┼╝e na ten moment mog─Ö pozosta─ç przy swoim GS0 30mm. Nie b─Öd─Ö si─Ö rzuca┼é na wszystko na raz, jestem za ┼Ťwie┼╝y :) poza tym to kasa wiadomo. Natomiast dokupi─ç postanowi┼éem ES 6,7 i 14, taki zestaw powinien mi wystarczy─ç na jaki┼Ť czas, zar├│wno do DS├│w jak i planet. Poszperam po necie mo┼╝e uda si─Ö co┼Ť ┼Ťci─ůgn─ů─ç z usa albo faktycznie co┼Ť z gie┼édy. Na reszt─Ö przyjdzie czas. Jak dobrze p├│jdzie to mo┼╝e uda mi si─Ö co┼Ť podpatrze─ç i przetestowa─ç :D w Zwadroniu.

Jeszcze raz dzi─Öki ;)

Bardzo rozs─ůdne podej┼Ťcie :) . O tyle rozs─ůdne, ┼╝e ka┼╝dy rozpoczynaj─ůcy przygod─Ö z astronomi─ů chcia┼éby mie─ç wszystko na raz, a tak si─Ö po prostu nie da. I przy okazji mo┼╝na pope┼éni─ç sporo b┼é─Öd├│w.
Tak trzymaj!

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 17:48 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Ja ze swojej strony chcia┼ébym zaproponowa─ç nast─Öpuj─ůcy zestaw: ESy 6.7, 11, 18. Ze swojego do┼Ťwiadczenia (co prawda jeszcze nie du┼╝ego) wiem, ┼╝e 11mm i 18mm b─Öd─ů na przemian w wyci─ůgu, 6.7 natomiast to okular planetarny. Na gie┼édzie na Astromaniaku siedzi jedna 18 i parka 11. Sam kupi┼éem 14mm z gie┼édy, a wczoraj 6.7 te┼╝ z gie┼édy w dobrej cenie.

Pozdrawiam

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 17:54 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Nagler 31 + Power Mate x2 i nic Ci wi─Öcej do szcz─Ö┼Ťcia nie potrzeba :D :idea:

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: