Teraz jest czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:48

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Okular do MTO
PostNapisane: poniedzia┼éek, 8 kwietnia 2013, 21:21 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 19:35
Naby┼éem drog─ů kupna MTO-11CA kt├│ry ma mi s┼éu┼╝y─ç do zabaw foto. W zestawie dosta┼éem r├│wnie┼╝ komplet filtr├│w w┼é─ůcznie ze s┼éonecznym Astrokrak'a, k─ůt├│wke 90st i zastanawiam si─Ö czy warto dokupowa─ç co┼Ť poza tym co mam w Syncie? Nie mam jakich┼Ť wymy┼Ťlnych okular├│w (kitowce) wi─Öc one i do tego MTO zapewne b─Öd─ů dobre. Zastanawiam si─Ö tylko na jakie maksymalne powi─Ökszenie u┼╝yteczne mog─Ö liczy─ç? Czy 200x w takim MTO mo┼╝na uzna─ç r├│wnie┼╝ za u┼╝yteczne tak jak w przypadku np. MAK102? Wychodzi ┼╝e okular 5mm b─Ödzie tym co mog─Ö uzna─ç za maksimum. Na pewno zalet─ů tego MTO w por├│wnaniu do 10" synty jest mobilno┼Ť─ç :D

Czy mo┼╝e warto spr├│bowa─ç si─Ö porwa─ç na 2mm jaki┼Ť tani? W sumie f/10 wi─Öc wybacza wiele wad optyki :)

Wynios┼éem go na balkon, troch─Ö mg┼éa ale na Jowiszu uda┼éo si─Ö dostrzec pasy no i ksi─Ö┼╝yce. Na pewno z Sytny obraz ja┼Ťniejszy ale przy planetach akurat jasno┼Ť─ç nie potrzebna a┼╝ taka, a mo┼╝e i jakie┼Ť mg┼éawice uda si─Ö tym "MAKiem" dostrzec :)

G├│ra

Tytu┼é: Re: Okular do MTO
PostNapisane: ┼Ťroda, 10 kwietnia 2013, 11:31 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Hej

2mm :shock: Nie co┼Ť ty nie ma sensu. powy┼╝ej 150x bym nie wchodzi┼é, zreszta jak mia┼éem Maka 127 to max u┼╝ywa┼éem od biedy 166x. Mam Synte 10, tak jak i ty. Uwierz mi b─Ödzie wzrokowa porazka, ja w synci u┼╝ywam okularku 8 mm typowo. Czasem redukuje ogniskowa do 6 moze 5( Mam Hyperiona 8 i fine tuning rings). Ale zawiedziesz si─Ö na 200x w maczku 100. Poprostu bez sensu bo masz teleskop do takich powerk├│w :D

Pozdrawiam
Piotrek

Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 10 kwietnia 2013, 17:14 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Sebastian, mia┼éem dwa MTO (jeden mia┼é s┼éabsz─ů korekcj─Ö, drugi lepsz─ů) i uwa┼╝am, ┼╝e powi─Ökszenie 100x ju┼╝ degraduje w nich obraz. Nie przes─ůdza to jednak o Twojej sytuacji - mo┼╝e masz obiektyw du┼╝o lepiej skorygowany? Trzeba sprawdzi─ç w praktyce i w dobrych warunkach. Stawiam jednak na maksymalne powi─Ökszenie w okolicy 100x.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 10 kwietnia 2013, 17:46 

Dzi─Ökuj─Ö za odpowiedzi. Mo┼╝e nie b─Ödzie tak ┼║le, widz─Ö obiektyw przerabiany pod astro (mo┼╝liwo┼Ť─ç uzyskania nieskonczonosci), filtr s┼éoneczny z Astrokraka, k─ůt├│wka.. mo┼╝e nie b─Ödzie tak ┼║le bo mo┼╝liwe ┼╝e by┼é korygowany przy okazji. Chyba u┼╝ywa┼é tego jaki┼Ť mi┼éo┼Ťnik astro :)

Czyli wychodzi ┼╝e powinny mi kitowce z Synty starczy─ç. Mo┼╝e kupie jaki┼Ť okularek ok. 5-6mm i przy okazji nada si─Ö do Synty. Fajnie ┼╝e on przynajmniej ma┼éy i lekki :) Spr├│buje kiedy┼Ť pod ciemne niebo go zabra─ç i zobaczyc co potrafi. My┼Ťl─Ö ┼╝e ja┼Ťniejsze obiekty bez problemu zobacz─Ö w nim.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 10 kwietnia 2013, 19:53 
Ranga: [8]
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
A jak z obserwacjami w dzie┼ä ? Pr├│bowa┼ée┼Ť ju┼╝ co┼Ť ?

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 08:47 

Tak, s┼éo┼äce poogl─ůda┼éem. Pierwszy raz w sumie z normalnym filtrem a nie przez klisze jakie┼Ť. Bardzo fajnie wida─ç cho─ç jak da┼éem barlowa to ju┼╝ spad┼éa jako┼Ť─ç do┼Ť─ç znacznie nawet z okularem 25mm.

Wydaje mi si─Ö ┼╝e ten filtr s┼éoneczny to bardziej foto ni┼╝ wizualny wi─Öc chyba ciemniejszy ni┼╝ do wizuala? Przynajmniej po opisie koloru s┼éo┼äca na stronach astrokraka tak wnioskuje. Przyda┼éby si─Ö troch─Ö ja┼Ťniejszy a sprzedaj─ůcy nie pami─Öta┼é co to za filtr. Generalnie trudno na razie o lepsze warunki do obserwacji bo a to mg┼éa noc─ů a to chmury lekkie jak s┼éo┼äce szczeg├│lnie jak wr├│c─Ö z pracy. Jednak pierwsze wra┼╝enie pozytywne. Nie ma por├│wnania z Synt─ů (pewnie z MAK'iem te┼╝) co do jako┼Ťci obraz├│w, ale jestem nawet zadowolony. Jako traveler pewnie zda egzamin. Na wakacje pakowa─ç Synte nie bardzo mam jak a takie MTO b─Ödzie w sam raz.

My┼Ťl─Ö ┼╝e zalet─ů te┼╝ b─Ödzie kr├│tsza ogniskowa ni┼╝ w przypadku MAK'a o tej samej ┼Ťrednicy.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 09:14 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Co do filtra słonecznego, to trzeba uważać bo ND 3,8 ( do fotografowania) nie nadaje się do obserwacji wizualnych, ponieważ przepuszcza 16 razy więcej niż ND 5.

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 09:40 

tzn. to jest chyba ten filtr:

http://www.astrokrak.pl/sloneczne/791-filtr-sloneczny-do-mto-fotograficzny.html

wi─Öc to nie jest raczej co┼Ť takiego jak ND chyba.

Czyli skoro foto jest ja┼Ťniejszy to mo┼╝e nie ma co kupowa─ç wizualnego bo b─Ödzie gorzej?

[url]Wizualny: http://www.astrokrak.pl/319-filtr-sonec ... czny-.html[/url]

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 09:47 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Mimo wszystko podchodził bym do tematu ostrożnie, filtr fotograficzny do fotografowania i wizualny do obserwacji ;)

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 12:02 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Sebastian Pańczyk napisał(a):
Czyli skoro foto jest ja┼Ťniejszy to mo┼╝e nie ma co kupowa─ç wizualnego bo b─Ödzie gorzej?

[url]Wizualny: http://www.astrokrak.pl/319-filtr-sonec ... czny-.html[/url]

Nie bardzo Ci─Ö rozumiem. Skoro fotograficzny jest ja┼Ťniejszy bo mniej szkodzi matrycy a pozwala na kr├│tsze uj─Öcia za to mo┼╝e zaszkodzi─ç twoim ga┼ékom ocznym to w/g ciebie nie ma sensu kupowania filtru dostosowanego i daj─ůcego pe┼éne bezpiecze┼ästwo w obserwacjach wizualnych ?? . Oj oj w ten spos├│b podchodz─ůc to najja┼Ťniej b─Ödzie bez filtra tylko nastaw si─Ö na szybkie doznania bo po sekundach nie zobaczysz ju┼╝ nigdy nic wi─Öcej.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 13:57 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Hej

Nie wyg┼éupiaj si─Ö. Folia jest tania wi─Öc spokojnie mo┼╝esz j─ů naby─ç. Tutaj akurat typ filtra jest krytyczny. Jak sobie kupisz UHC-S zamiast O-III i b─Ödzie za jasny to wzroku nie stracisz ale tutaj jet inaczej. Nawet nie kombinuj tylko kup co trzeba.

Pozdrawiam
Piotrek

Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 14:07 

No najja┼Ťniej bez filtra, szczeg├│lnie w projekcji na kartk─Ö papieru :)

Chyba faktycznie nab─Öd─Ö foli─Ö, taniej ni┼╝ ten filtr z astrokraka i zobacz─Ö z kt├│rym filtrem ja┼Ťniej szczeg├│lnie ┼╝e folia kosztuje grosze. Przyznam ┼╝e liczy┼éem na troch─Ö ja┼Ťniejszy obraz s┼éo┼äca :) Na zdj─Öciu wychodzi ┼éadnie natomiast wizualnie nie do ko┼äca jak dla mnie. Obraz nie musi pali─ç oczu ale mog┼éoby by─ç ja┼Ťniej ze 2 razy. ┼üadniej by plamy wygl─ůda┼éy :)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 15:43 

Sebastianie, w obserwacjach S┼éo┼äca mamy zazwyczaj dwa podej┼Ťcia. Stosuje si─Ö stosunkowo ma┼ée powi─Ökszenia, np 40x (czyli z okularem 25mm) do obserwacji ca┼éej tarczy S┼éo┼äca, uzyskuj─ůc najlepszy kontrast i ostro┼Ť─ç. I drugi trend: powi─Ökszenia w okolicy powi─Ökszenia rozdzielczego dla danego typu teleskopu w celu obserwacji szczeg├│┼é├│w plam. Stosunek powi─Öksze┼ä w obu przypadkach podniesiony do kwadratu m├│wi o stopniu spadku jasno┼Ťci obrazu. W pierwszym przypadku stosuje si─Ö filtr Mylarowy ND 5.0, w drugim utrata jasno┼Ťci obrazu jest kompensowana ja┼Ťniejszym filtrem ND 3.8. Musisz wybra─ç co b─Ödzie dominowa┼éo w Twoich obserwacjach - powi─Ökszenie, czy jako┼Ť─ç obrazu i jego rozmiar i dostosowa─ç filtr do swoich potrzeb. Czasem zbyt jasny obraz mo┼╝na jeszcze wygasi─ç filtrami neutralnymi stosowanymi przy okularze.
Poniewa┼╝ w┼éasne do┼Ťwiadczenie jest do┼Ť─ç istotne przy doradzaniu, podkre┼Ťl─Ö, ┼╝e zazwyczaj stosowa┼éem powi─Ökszenia 30-50x, poniewa┼╝ klarowno┼Ť─ç obrazu przedk┼éada┼éem nad rozmiar i folia ND5.0 wystarcza┼éa w zupe┼éno┼Ťci. Je┼Ťli b─Ödziesz chcia┼é stosowa─ç wi─Öksze powi─Ökszenie - doradzam filtr ND3.8 i dodatkowo filtr Baader Solar continuum na okularze, kt├│ry uspokoi i wyostrzy obraz.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 19:42 

Warto Sebastian przy okazji Twojego w─ůtku, zwr├│ci─ç uwag─Ö na dwie wa┼╝ne kwestie.
Po pierwsze: w praktyce ka┼╝dy obserwator S┼éo┼äca modyfikuje "swoje w┼éasne powi─Ökszenie" w ten spos├│b, aby uzyska─ç satysfakcjonuj─ůcy efekt w postaci obrazu o akceptowanej jasno┼Ťci. Oznacza to, raczej wymian─Ö okular├│w ni┼╝ filtra. Bez znaczenia jest wi─Öc tu warto┼Ť─ç liczbowa okre┼Ťlaj─ůca powi─Ökszenie (mo┼╝e to by─ç 10x, jak r├│wnie┼╝ 100x), a liczy si─Ö subiektywna ocena jasno┼Ťci obrazu.
Po drugie: wa┼╝ny aspekt bezpiecze┼ästwa obserwacji S┼éo┼äca. Poszukuj─ůc w┼éasnych "ustawie┼ä sprz─Ötowych" dokonujemy zmiany filtr├│w obiektywowych, okular├│w, dodatkowych filtr├│w okularowych, w czasie obserwacji. Naj┼éatwiej wtedy pope┼éni─ç b┼é─ůd, lub narazi─ç na niebezpiecze┼ästwo osoby, kt├│re nam w obserwacjach towarzysz─ů. Modyfikacje nie s─ů zakazane, ale powinny by─ç prowadzone rozwa┼╝nie. Dlatego uwa┼╝am, ┼╝e ka┼╝dy powinien skomponowa─ç w┼éasne instrumentarium i trzyma─ç si─Ö tego jako standardu. Kombinowanie z filtrami w czasie p├│┼║niejszych rutynowych obserwacji uwa┼╝am za nieprofesjonalne. Decyzj─Ö nale┼╝y podj─ů─ç raz i stale konfigurowa─ç sprz─Öt obserwacyjny w ten sam spos├│b, lub mie─ç dwie opcje, ale w czasie obserwacji stosowa─ç tylko jedn─ů z nich, wcze┼Ťniej wybran─ů. Oczywi┼Ťcie nie dotyczy to filtr├│w okularowych, bo nie one decyduj─ů o naszym bezpiecze┼ästwie. Zdecydowa┼éem si─Ö o tym napisa─ç, bo mog┼éoby to uj┼Ť─ç uwadze os├│b, kt├│re chcia┼éyby zacz─ů─ç dopiero obserwowa─ç S┼éo┼äce.
Nie zmieniajcie filtr├│w obiektywowych w czasie obserwacji, a je┼Ťli szukacie odpowiednich konfiguracji, odwracajcie teleskop w inn─ů stron─Ö na czas wymiany filtr├│w i upewnijcie si─Ö przed jego nakierowaniem na S┼éo┼äce, ┼╝e filtr jest na swoim miejscu.
Stosujcie jedn─ů konfiguracj─Ö filtr├│w, aby unikn─ů─ç pomy┼éki. Najwi─Öksz─ů uwag─Ö powinni zachowa─ç Ci, kt├│rzy chc─ů obserwowa─ç S┼éo┼äce wizualnie i fotografowa─ç je, zw┼éaszcza wtedy, gdy wi─ů┼╝e si─Ö to ze stosowaniem r├│┼╝nych filtr├│w. Powinna tu obowi─ůzywa─ç zasada daj─ůca pierwsze┼ästwo obserwacjom wizualnym, a p├│┼║niej fotograficznym - utrata sprz─Ötu foto, cho─ç niemi┼éa, nie ma konsekwencji zdrowotnych.

Sebastianie, my┼Ťl─Ö, ┼╝e dopracujesz si─Ö w┼éasnych ustawie┼ä i b─Ödziesz mia┼é satysfakcj─Ö z patrzenia na S┼éo┼äce. Doradzam, nie id┼║ w du┼╝e powi─Ökszenia. Najlepszy obraz uzyskasz przy powi─Ökszeniu 40x (ca┼éa tarcza S┼éo┼äca w polu widzenia). W dobrych warunkach i w czasie tranzytu okaza┼éych plam, mo┼╝na zwi─Ökszy─ç powi─Ökszenie do 60-75x. Du┼╝e powi─Ökszenia przynale┼╝ne s─ů du┼╝ym teleskopom, lub optyce APO.
Powodzenia.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 20:33 

Dzi─Ökuje za odpowied┼║ Jerzy. Niemniej ┼╝eby co┼Ť ustali─ç co wygl─ůda lepiej a co gorzej trzeba sprawdzi─ç kilka filtr├│w, okular├│w itp i na co┼Ť si─Ö zdecydowa─ç. Nie mia┼éem nigdy folii baddera wi─Öc trudno mi ocenia─ç. Dosta┼éem te┼╝ z teleskopem jedno mocowanie filtrowe bez filtra i w nim zamontuje foli─Ö Baddera do obserwacji i zobacz─Ö. Trudno ocenia─ç co┼Ť jak si─Ö nie ma poj─Öcia czy lepiej czy gorzej b─Ödzie. Co do powi─Öksze┼ä fakt ┼╝e s┼éo┼äce mie┼Ťci si─Ö w okularze ale spojrze─ç na powi─Ökszon─ů plam─Ö te┼╝ by si─Ö chcia┼éo :)

Pozostane przy okularach kt├│re mam chyba jednak. Do MTO dosta┼éem jeszcze zielony filtr wi─Öc mo┼╝e w po┼é─ůczeniu ze s┼éonecznym da ┼éadniejszy obraz - musz─Ö to zbada─ç przy najbli┼╝szej okazji. W ko┼äcu po co┼Ť te filtry s─ů ;)

Co do kierowania teleskopu na słońce to owszem, unikam tego bez filtra, szkoda sprzętu który się będzie grzał i przypadkowo stracić wzrok :)

A zdj─Öcie wysz┼éo nawet ciekawe, cho─ç z ostro┼Ťci─ů nie trafi┼éem.

Obrazek

Trudno jednak na Live View nawet ostrzy─ç jak si─Ö nie ma wprawy z takim sprz─Ötem na do┼Ť─ç chwiejnym statywie

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:08 

Wiesz, m├│j ostro┼╝no┼Ťciowy ton raczej mia┼é ostudzi─ç zapa┼é niedo┼Ťwiadczonych adept├│w astronomii. Jak wiesz we wszystkich informacjach o obserwowaniu S┼éo┼äca, uwagi o zachowaniu ostro┼╝no┼Ťci s─ů powszechne. Wizja ci─ůg┼éej zmiany filtr├│w mo┼╝e niekt├│rych zmotywowa─ç do w┼éasnych pr├│b. Wola┼éem uwzgl─Ödni─ç to, czyni─ůc to nawet nadgorliwie. Przecie┼╝ nie da si─Ö por├│wna─ç co┼Ť, nie eksperymentuj─ůc. Maj─ůc niestandardowe wyposa┼╝enie i tak dojdziesz do ostatecznych konkluzji - co dobre, a co z┼ée. Pr├│bowa┼éem raczej nada─ç kierunek Twoim poszukiwaniom.
Sam u┼╝ywam ED 80 jako teleskopu s┼éonecznego i pomimo rewelacyjnego obrazu powierzchni S┼éo┼äca stosuj─Ö tylko powi─Ökszenie 36x. Zmiana tego powi─Ökszenia na wi─Öksze by┼éaby mo┼╝liwa po zmianie filtra obiektywowego (na ja┼Ťniejszy), ale nie robi─Ö tego w┼éa┼Ťnie z zasady! Uwa┼╝am takie podej┼Ťcie za standard obserwacyjny. Filtr zmieniam przechodz─ůc do fotografowania, bo tu korzystniejsze jest stosowanie kr├│tkich czas├│w. Sebastianie, podkre┼Ťlam, ┼╝e mo┼╝e m├│g┼ébym skonfigurowa─ç sprz─Öt do troch─Ö wi─Ökszych powi─Öksze┼ä (np.45x), ale ca┼éy czas uwa┼╝am, ┼╝e optymalnie ma┼ée powi─Ökszenia s─ů najbardziej korzystne dla ogl─ůdu tarczy S┼éo┼äca. Mo┼╝e widzia┼éem ju┼╝ troch─Ö wi─Öcej w ┼╝yciu i moja selekcja powi─Öksze┼ä jest bardziej restrykcyjna. Sam musisz troch─Ö poeksperymentowa─ç.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:40 

Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
... Stosunek powi─Öksze┼ä w obu przypadkach podniesiony do kwadratu m├│wi o stopniu spadku jasno┼Ťci obrazu. W pierwszym przypadku stosuje si─Ö filtr Mylarowy ND 5.0, w drugim utrata jasno┼Ťci obrazu jest kompensowana ja┼Ťniejszym filtrem ND 3.8. Musisz wybra─ç co b─Ödzie dominowa┼éo w Twoich obserwacjach - powi─Ökszenie, czy jako┼Ť─ç obrazu i jego rozmiar i dostosowa─ç filtr do swoich potrzeb. ...
Poniewa┼╝ w┼éasne do┼Ťwiadczenie jest do┼Ť─ç istotne przy doradzaniu, podkre┼Ťl─Ö, ┼╝e zazwyczaj stosowa┼éem powi─Ökszenia 30-50x, poniewa┼╝ klarowno┼Ť─ç obrazu przedk┼éada┼éem nad rozmiar i folia ND5.0 wystarcza┼éa w zupe┼éno┼Ťci. Je┼Ťli b─Ödziesz chcia┼é stosowa─ç wi─Öksze powi─Ökszenie - doradzam filtr ND3.8 i dodatkowo filtr Baader Solar continuum na okularze, kt├│ry uspokoi i wyostrzy obraz.

Jurku to jak to jest z tym ND 3.8 ostatecznie ?? Bo w ka┼╝dym sklepie wisi wielkimi literami ┼╝eby go nie u┼╝ywa─ç do wizuala ?? W czym tkwi kruczek ??

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 11 kwietnia 2013, 21:47 

A pr├│bowa┼ée┼Ť ND5.0 z powi─Ökszeniem np. 120x przy aperturze 4 cale? W tym tkwi kruczek.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 12 kwietnia 2013, 00:31 

Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
A pr├│bowa┼ée┼Ť ND5.0 z powi─Ökszeniem np. 120x przy aperturze 4 cale? W tym tkwi kruczek.

No ok. wiem co masz na my┼Ťli tylko zawsze wydawa┼éo mi si─Ö ┼╝e filtry s┼éoneczne maj─ů wycina─ç nie tylko ┼Ťwiat┼éo widzialne czyli m├│wi─ůc potocznie przyciemnia─ç obraz ale te┼╝ conieco wi─Öcej i bardziej szkodliwego np UV. Czy pod tym wzgl─Ödem ND 5 i 3,8 si─Ö nie r├│┼╝ni─ů ??

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 12 kwietnia 2013, 17:03 

Po pierwsze - je┼Ťli si─Ö z czym┼Ť nie zgadzasz, to wystarczy to sformu┼éowa─ç, ewentualnie umotywowa─ç. Dorad┼║ co┼Ť konkretnego Sebastianowi i nie skupiaj si─Ö na moich wypowiedziach, wyg┼éaszaj─ůc na wstepie kontrtez─Ö zaczynaj─ůc─ů si─Ö s┼éowami: cytuj─Ö: "zawsze mi si─Ö wydawa┼éo...", bo to jest iluzja wiedzy.
Po drugie - moja wypowied┼║ bazuj─ůca na pewnym poziomie uog├│lnienia, pozbawiona kontekstu ca┼éo┼Ťci wypowiedzi, a wi─Öc pewnego ci─ůgu logicznego, rzeczywi┼Ťcie mo┼╝e budzi─ç obiekcje, ale to nie m├│j problem.
Po trzecie - na Twoje pytanie o r├│┼╝nice mi─Ödzy filtrami ND5.0 i ND3.8 mog─Ö odpowiedzie─ç: tak i nie. Bo filtry rozproszeniowe, a takimi s─ů filtry mylarowe, wygaszaj─ů z odpowiedni─ů moc─ů ca┼ée spektrum ┼Ťwiat┼éa (w tym UV i IR). Niczego to nie zmienia w naszych rozwa┼╝aniach, bo zauwa┼╝ kontekst wypowiedzi by┼é taki, ┼╝e to powi─Ökszenie decydowa┼éo o jasno┼Ťci obrazu i odpowiednio wi─Öcej ultrafioletu z filtrem ND3.8 rozk┼éada┼éo si─Ö na odpowiednio wi─Öszy obraz, w tym samym stopniu os┼éabiaj─ůc ewentualny udzia┼é UV. Je┼Ťli nie ma si─Ö zaufania do matematycznej logiki to dla pewno┼Ťci mo┼╝na stosowa─ç okularowy filtr filtruj─ůcy UV. Nikt nie namawia nikogo do patrzenia na jasny obraz S┼éo┼äca przez filtr ND3.8. Ten sam obraz S┼éo┼äca nie b─Ödzie jasny, gdy u┼╝yjemy du┼╝ych powi─Öksze┼ä, dodaj─ůc np. filtr Baadera Solar continuum (by┼éa o tym mowa).
Po czwarte - je┼Ťli mowa o filtrach s┼éonecznych z filtrowaniem ultrafioletu, to nie s─ů nimi filtry foliowe Baadera.
Po pi─ůte - producent i dystrybutorzy folii Baadera, s┼éusznie okre┼Ťlaj─ů obie odmiany: wizualna i fotograficzna wychodz─ůc od ich cech u┼╝ytecznych i domy┼Ťlnie dedykuj─ů ND5.0 do wizualnych obserwacji ale, co tu jest istotne, przy ma┼éych powi─Ökszeniach (domy┼Ťlnie zak┼éada si─Ö D/2). Je┼Ťli kto┼Ť zechce u┼╝y─ç folii ND3.8 (dedykowanej do fotografii tylko ze wzgl─Ödu na uzyskiwane kr├│tkie czasy) do obserwacji wizualnych ale, podkre┼Ťlam, z du┼╝ymi powi─Ökszeniami zapewniaj─ůcymi akceptowaln─ů jasno┼Ť─ç obrazu, to mo┼╝e to zrobi─ç bez konsekwencji zdrowotnych, tak samo jak mo┼╝e bezpiecznie patrzy─ç na zachodz─ůce S┼éo┼äce, przygaszone przez rozproszeniowy efekt atmosfery ziemskiej (mo┼╝na nawet u┼╝y─ç lornetki lub lunety bez filtra! ).
I na ko┼äcu - ja te┼╝ si─Ö czego┼Ť mog─Ö nauczy─ç od innych pod warunkiem, ┼╝e informacja nie b─Ödzie sformu┼éowana w postaci pyta┼ä retorycznych, ale w formie zda┼ä oznajmuj─ůcych, najlepiej w rozszerzonej wypowiedzi. Je┼Ťli wypowied┼║ taka opiera─ç si─Ö b─Ödzie na bazie w┼éasnych do┼Ťwiadcze┼ä, to mi┼éo b─Ödzie czerpa─ç z tych do┼Ťwiadcze┼ä.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: