Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 12:23

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Synta 12'' - okulary a zrenica wyjsciowa
PostNapisane: czwartek, 23 lutego 2012, 23:33 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): środa, 11 stycznia 2012, 23:29
Posty: 39
Lokalizacja: Rudziniec
Witam,

To moj pierwszy post na tym forum wiec witam serdecznie.

Potrzebuje rady. Od grudnia 2011 posiadam Synte 12'' (Sky-Wacher). Mialem juz okazje dobrych kilka razy obserwowac ladne, czarne, zimowe niebo (mieszkam w nieduzej wsi ok 25 km od Gliwic w kierunku Opola). Przymierzam sie do zakupow dodatkowych okularow w USA - biorac pod uwage bardzo dobre opinie, mysle o okularach Explore Scientific z serii wypelnianej azotem (N2) o polu widzenia 82 stopni. Z jednej strony chcialbym cos mocniejszego do obserwacji planet - tu wybor padl na okular 6,7mm i generalnie tego jestem pewien - chyba ze ktos bardzo odradzi mi ten zakup sugerujac np zejscie jeszcze nizej do 4,7mm, choc to juz chyba ekstremum, nawet jak na moje ladne niebo. Z drugiej strony chce czegos dobrego do DSow - zastanawiam sie nad wyborem miedzy 30mm a 24mm. I tu pojawia sie problem - nie wiem co wybrac; dotychczas mialem okazje korzystac tylko z kitowego okularu Super Plossl 25mm z polem 52 stopni. Czy dwucalowy okular ES 24mm z polem 82 stopni bedzie wystarczajaco szeroki i uniwersalny, czy moze lepiej wybrac podobny okular 30mm? Tyle ze dla 30mm w mojej Syncie zrenica wyjsciowa ma 6,1mm - czy to bedzie juz problem czy jednak zaryzykowac? Mam 36 lat, nie mam wad wzroku ktorych bylbym swiadom, jednak chcialbym uzywac tych okularow przez nastepne kilka lat, nawet niekoniecznie w tej Syncie. Co wybrac - 24mm czy 30mm?

pozdrawiam serdecznie,
Mirek

_________________
Synta 12'', ES 6.7mm, kit 10mm, ES 24mm, Sony Alpha A350
GoTo: Star Walk, SkySafari Pro @iPhone & iPad

"I love fools'’ experiments. I am always making them." -- Charles Darwin


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Synta 12'' - okulary a zrenica wyjsciowa
PostNapisane: piątek, 24 lutego 2012, 23:47 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Spotkaj się z kimś na obserwacjach i popatrz sam, a potem zobaczysz co Ci pasuje. Ja mogę doradzić tylko w zakresie LVW i Ethosów. Mam 12" rozsuwaną Syntę.

Pozdrawiam

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 12'' - okulary a zrenica wyjsciowa
PostNapisane: sobota, 25 lutego 2012, 01:47 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Witaj Mirku.
4,7 do planet jest raczej zbyt "krótkim" okularem -wymaga dobrych warunków.

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 12'' - okulary a zrenica wyjsciowa
PostNapisane: sobota, 25 lutego 2012, 10:43 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): środa, 11 stycznia 2012, 23:29
Posty: 39
Lokalizacja: Rudziniec
Dzieki za odpowiedzi!
Co do wspolnych obserwacji - niestety chcialbym kupic okulary o ktorych mowa znacznie szybciej (do konca lutego jest promocja na te modele ES).

Tak wlasnie myslalem ze 4,7 bede mogl uzyc tylko kilka razy w roku. Czy w zwiazku z tym 6,7 jest dobrym rozwiazaniem, wystarczajaco uniwersalnym - do planet i do rozdzialu wybranych DSow?

I moze ktos wypowie sie jednak w kwestii wyboru miedzy 24 a 30? Czy 24 przy 1500/305 z polem 82 stopni ogarnie wszystkie duze DSy i bedzie uniwersalnym rozwiazaniem, czy jednak skusic sie na 30 z duza (zbyt duza?) zrenica wyjsciowa?

pzdr,
Mirek

_________________
Synta 12'', ES 6.7mm, kit 10mm, ES 24mm, Sony Alpha A350
GoTo: Star Walk, SkySafari Pro @iPhone & iPad

"I love fools'’ experiments. I am always making them." -- Charles Darwin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 12'' - okulary a zrenica wyjsciowa
PostNapisane: sobota, 25 lutego 2012, 11:43 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5190
Lokalizacja: Katowice-Janów
W stellarium jest taki fajny symulator gdzie wpisuje się apreture teleskopu ogniskowe telepa i okularu oraz pole widzenia okularu i ustawiasz sobie jaki obiekt chcesz ,wtedy mniej więcej widać jak to wygląda, może to Ci pomoże.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 12'' - okulary a zrenica wyjsciowa
PostNapisane: sobota, 25 lutego 2012, 14:49 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Symulator Stellarium pozwoli Ci widzieć jak to wygląda albo raczej "jak powinno wyglądać" pole.
Symulator pozwala bowiem zweryfikować podstawowe dane techniczne okularu podawane przez producentów.
Np. Baader Hyperion 13 mm/70 stopni w rzeczywistości ma takie samo pole jak Tele Vue 13 mm/82 stopnie (Nagler typ 6).
Symulator negatywne zweryfikował Naglera :!: .

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 12'' - okulary a zrenica wyjsciowa
PostNapisane: sobota, 25 lutego 2012, 23:57 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Pytanie jest co najmniej retoryczne , choć wiekowo jesteśmy zbliżeni to nie źrenica decyduje o jakości obserwacji , a obserwator.
Ja osobiście wybrałem typowe powiększenie deesowe w granicach 60 razy i nie z tego powodu że wyliczałem źrenicę ale tylko dla tego że
obcowałem nazbyt długo z konfiguracją LB 16 i Scopos 30 , po zakupie własnego LB 12 okular 30 dawał obrazy jakby zbyt mało powiększone , więc musiał
być to okular poniżej 30-tki , jednak wcześniej kupiłem ESa 18 , więc wybór ESa 24 nie był zbyt dobry z uwagi na niezbyt wielką różnicę
w polu widzenia ( i tylko to jedno kryterium brałem pod uwagę ) więc z konieczności kalkulacja wykazała że to samo pole co w Scoposie 30
otrzymam w Naglerze 26T5 a obraz będzie większy jednocześnie z mniejsza źrenicą wyjściową i będzie odrobinę ciemniejszy.
Jednak w SCT 6" takie samo powiększenie jest dla mnie nieakceptowalne , bo obraz jest zbyt ciemny - z racji tego ten telep jest tylko do użytku planetarnego
z UWAN 7 i daje świetne powiększenie 233 razy , choć tu jestem skłonny zredukować powiększenie i użyć okularu dłuższego ale dedykowanego do planet
typu orto lub SPL z mniejsza ilością soczewek i większym kontrastem.
Za to chętnie oglądam niebo z jeszcze mniejszym powiększeniem w połączeniu z refraktorem SW 150/750 i wtedy jeszcze ze Scoposem 30.
Reasumując źrenica deesowa dla mnie oscyluje w granicach 5 mm ale to kwestia gustu.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 12'' - okulary a zrenica wyjsciowa
PostNapisane: niedziela, 26 lutego 2012, 10:12 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): środa, 11 stycznia 2012, 23:29
Posty: 39
Lokalizacja: Rudziniec
Dzieki za opinie!

Aleksander Halor napisał(a):
Pytanie jest co najmniej retoryczne , choć wiekowo jesteśmy zbliżeni to nie źrenica decyduje o jakości obserwacji , a obserwator.


Nie do konca rozumiem co masz na mysli piszac, ze pytanie jest 'co najmniej retoryczne' ;-)

Problem w tym, ze przez moja Synte12 nie mialem okazji obserwowac nieba innymi okularami niz kitowe, nie mam wiec mozliwosci wyboru podyktowanego innymi czynnikami niz teoretyczne i poparte opiniami/wypowiedziami doswiadczonych obserwatorow. Stad tez moje pytanie na forum. Generalnie od samego poczatku stawialem na okulary ES6,7 i ES24 - fajnie ze kilka (dosc roznych) opinii sugeruje podobne rozwiazanie.

Jeszcze a propos ES6,7 - czy okular ten bedzie dobrym uniwersalnym rozwiazaniem do planet i do malych DSow, czy lepiej wziac cos innego, np ortho?

_________________
Synta 12'', ES 6.7mm, kit 10mm, ES 24mm, Sony Alpha A350
GoTo: Star Walk, SkySafari Pro @iPhone & iPad

"I love fools'’ experiments. I am always making them." -- Charles Darwin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 12'' - okulary a zrenica wyjsciowa
PostNapisane: niedziela, 26 lutego 2012, 12:43 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Mirosław Kwaśniewski napisał(a):
.... przez moja Synte12 nie mialem okazji obserwowac nieba innymi okularami niz kitowe ....


I właśnie to jest teoria nie poparta praktyką , może się okazać że to co uznajesz za właściwe według wypowiedzi innych nie będzie dla ciebie rozwiązaniem odpowiednim.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Synta 12'' - okulary a zrenica wyjsciowa
PostNapisane: niedziela, 26 lutego 2012, 13:08 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): środa, 11 stycznia 2012, 23:29
Posty: 39
Lokalizacja: Rudziniec
Aleksander Halor napisał(a):
Mirosław Kwaśniewski napisał(a):
.... przez moja Synte12 nie mialem okazji obserwowac nieba innymi okularami niz kitowe ....


I właśnie to jest teoria nie poparta praktyką , może się okazać że to co uznajesz za właściwe według wypowiedzi innych nie będzie dla ciebie rozwiązaniem odpowiednim.


no tak, ale od czegos trzeba zaczac. jezeli te okulary nie spelnia moich oczekiwan sprzedam je i kupie cos innego - mam nadzieje ze z biegiem czasu bede mial mozliwosc sprawdzic osobiscie inne szkla na zlotach/spotkaniach.

pozdrowienia,
Mirek

_________________
Synta 12'', ES 6.7mm, kit 10mm, ES 24mm, Sony Alpha A350
GoTo: Star Walk, SkySafari Pro @iPhone & iPad

"I love fools'’ experiments. I am always making them." -- Charles Darwin


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL