Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 11:10

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pierwszy okular
PostNapisane: niedziela, 25 września 2011, 20:53 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 10 września 2011, 19:43
Posty: 79
Lokalizacja: Godziszów
Witam serdecznie!
Chyba już nadszedł ten czas, aby kupić jakiś okular do mojej synty 8" (bo na dwóch zestawowych trudno prowadzi się obserwacje) ;)
Chciałbym uzupełnić tę lukę pomiędzy zestawowymi okularami i tak zastanawiam się nad ogniskową 15mm.
Mam na oku parę kandydatów:
1. Okular Tele Vue Plossl 15 mm.
2. Vixen NLV 15 mm.
Który z nich będzie się lepiej sprawował? Albo może jakiś inny polecacie? Jedyne ograniczenie to budżet koło 600zł. Oczywiście nic się nie stanie jak będzie tańszy :D Reszta zostanie na filtr.
Pozdrawiam
Paweł Sadura

_________________
Synta 8" / Scopos 30mm / UWAN 7mm


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: niedziela, 25 września 2011, 21:25 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Nie wiem czy jest sens uzupełniania tej luki. Kiedyś zrobiłem dokładnie tak samo i nie był to najlepszy pomysł. Okulary wtedy kupione poszły pod młotek. Lepiej chyba kupić lepsze szkła w miejsce posiadanych kitów. Po wielu przemyśleniach i doświadczeniach obserwacyjnych na Twoim miejscu kupiłbym dwa szkła (oczywiście nie jednocześnie), byłyby to LVW 8mm i LVW 22mm. Tymi dwoma szkłami zaspokoiłbyś moim zdaniem 95% potrzeb obserwacyjnych i mogłyby być to Twoje okulary docelowe, czyli odpadałaby odsprzedaż wiążąca się ze stratą kasy. Za 600 zł na rynku wtórnym kupisz jeden z nich.

Kiedyś miałem NLV 6, NLV 10, SWAN 15 SWAN 20, teraz zatrzymałem się na LVW 8,13 i 22 i nie ciągnie mnie do ich wymiany (przy czym bez 13mm można się obejść, to można zostawić na chwilę później). Ale to tylko moje prywatne zdanie. Chcę Cię ustrzec przed kupowaniem okularów na chybił trafił, które i tak potem odsprzedasz z utratą wartości.

Pewnie zaraz padną słowa o okularach przeglądowych, typu Scopos 30mm. Oczywiście jak najbardziej, jednak ja bym teraz zaczął od wymienionych wyżej LVW 8 i 22mm.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: niedziela, 25 września 2011, 21:39 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 20:29
Posty: 684
Lokalizacja: Krotoszyn
W sumie LVW22 przy 8" można potraktować jak Scoposa przy 12" :)

Zakładam, że kitowymi są nadal 10 i 25mm, więc podłączam się do rady Adama.
Zaczyna się sezon na planetki, więc 8mm jak znalazł. Nie kupuj krótszych, to z czasem :)

_________________
email: tsuch@poczta.fm

Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: niedziela, 25 września 2011, 21:49 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Tomasz Suchodolski napisał(a):
W sumie LVW22 przy 8" można potraktować jak Scoposa przy 12"

Dlatego się przy nim nie upieram :)

Tomasz Suchodolski napisał(a):
Zaczyna się sezon na planetki, więc 8mm jak znalazł. Nie kupuj krótszych, to z czasem :)

Też mi się tak wydaje, te 8mm jest w sam raz. Dla krótszych okularów muszą być dobre warunki, będzie ciemniej, trudniej wyostrzyć... na początek (i nie tylko) ta ósemka to moim zdaniem dobry wybór. A w porównaniu z kitem 10mm to przepaść.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: niedziela, 25 września 2011, 21:52 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Oj gdzie te czasy jak ja zabierałem się za kupowanie pierwszego okularu... hmmm...
Teraz postąpiłbym podobnie jak pisze Adam, tzn. skupił się na kupnie dwóch okularków: jeden krótki, drugi długoogniskowy.
Przelookałem już wiele szkiełek m.in. LVW. Ale ostatnimi czasy jakoś bardzo spodobał mi się UWAN 7mm. Okularek jaśniejszy od LVW8, no i pole widzenia bardzo przyjemne. Poza tym przez UWANa zerkniesz nie tylko na planetki ale i na ciemniejsze DSy, z czym LVW może mieć problem w mniejszych aperturach.
Moja propozycja: UWAN 7 oraz Scopos 30. Później sam stwierdzisz czy faktycznie potrzebujesz czegoś z przedziału 10-20 mm.
Jak długo obserwuję niebo to zawsze używa się tylko dwóch (no góra trzech okularów) krótkiego i długiego. Miałem niegdyś prawie całą armię SWANów i wszystko poszło w świat... Teraz zostały dwa krótkie SWA 5 i 9 no i Scopos 35.

ps. pamiętaj że jest jeszcze rynek wtórny ;)

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: niedziela, 25 września 2011, 21:56 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Oba wymienione okulary mają jedną zasadniczą wadę , mianowicie pole widzenia oscyluje w granicach 50 stopnii , a dzisiaj to już zdecydowanie mało.
W cenie LVW kupisz obecnie okulary szerokokątne i z lepszą transmisją. Generalnie temat okularów to temat rzeka i każdy ma swoje zdanie.
Ja wymieniłem LVW 8 na UWANa 7 , a niedawno dokupiłem UWANa 4 co w połączeniu z LB 12 dało nam wczoraj świetne warunki do obserwacji Jowisza
UWANa 4 kupiłem już budżetowo czyli z giełdy i nie ukrywam że 82 stopnie pola to zdecydowanie więcej niż 65 pola LVW , a nowy UWAN kosztuje mniej
niż LVW. Jednak tylko te dwa szkła z rodziny UWAN są godne polecenia , o pozostałych dwóch powiedzmy że nie wspomnę :roll: , bo coś z nimi nie wyszło.
Co do ostrości to oba pracują wyśmienicie z fokuserem wyposażonym w mikroruchy.

PS Kuba mnie trochę wyprzedził :mrgreen:

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: niedziela, 25 września 2011, 22:06 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Aleksander Halor napisał(a):
...niedawno dokupiłem UWANa 4 co w połączeniu z LB 12 dało nam wczoraj świetne warunki do obserwacji Jowisza
UWANa 4 kupiłem już budżetowo czyli z giełdy i nie ukrywam że 82 stopnie pola to zdecydowanie więcej niż 65 pola LVW , a nowy UWAN kosztuje mniej
niż LVW.


Myślę że trudno doradzać osobie "nic" nie posiadającej (umówmy się tak) okular 4mm, tym bardziej, że to Synta 8" a nie LB 12". Niech będzie UWAN 7mm lub LVW 8mm, bo w przeciwieństwie do polecanego UWAN-a 4mm często będą gościć w wyciągu.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: niedziela, 25 września 2011, 22:10 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Ale i tak najlepiej i najpewniej to przyjechać na zlot i przelookać samemu szkiełka jakie się chce. To najlepsza metoda. My możemy tylko doradzić ;)

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: niedziela, 25 września 2011, 22:14 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Tylko że nie piszę że czwórkę polecam , a piszę że kupiłem , a to dwie różne sprawy.
A to że okazała się wyśmienitym okularem planetarnym zarówno w LB 12 jak i w ed'ku 80 to już zupełnie inny temat.
No i odpowiedź o pierwszy okular : ogniskowa 26-30 mm , takim szkłem będziesz szukał mgiełek , cała reszta to dodatek.
Do większych przybliżeń coś w okolicy 15 mm , np. do rozbijania kulek i dzielenia podwójnych oraz mniejszych mgiełek i planetarek, a krótki okular do planet.

U mnie czwórka pojawiła się przypadkiem, bo chciałem okular planetarny do refraktora 72/430 z naciskiem na obserwacje Słońca i Księżyca.
No a obecnie szukam okularu właśnie w okolicy 15 mm , bo takowego nie mam , a całość obserwacji prowadzimy QXem 26 i UWANem 7

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Ostatnio edytowano niedziela, 25 września 2011, 22:21 przez Aleksander Halor, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: niedziela, 25 września 2011, 22:16 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 20:29
Posty: 684
Lokalizacja: Krotoszyn
Zaglądnij do wątku "Okulary Synta 12", trochę tam znajdziesz ciekawostek o okularkach :D

_________________
email: tsuch@poczta.fm

Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: niedziela, 25 września 2011, 23:36 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Sugerowane przez Ciebie okulary 15 mm nie wypełnią Twojej kolekcji a na pewno nie okulary o 50-stopniowym polu.

Rozumiem, że kupując 8-calową Syntę nie zamierzałeś drugie tyle wydawać na okulary.
Niestety, jeśli pozwolisz rozwijać się tej pasji to wydasz więcej niż drugie tyle.
Zaskoczyć mogą porady kolegów ale niestety (dla kieszeni) lub stety (dla zadowolenia przy obserwacjach) i tak jedne z proponowanych okularów będziesz miał w wyciągu - jest to nieuniknione.

Myślę jednak, że jeśli chcesz uzupełnić swoją kolekcję 10 i 25mm to na początek raczej okular 30 mm (maksymalna ogniskowa jaką potrzebujesz). Np. dwucalowy SCOPOS 30mm (pole 70mm) albo SWAN 33mm (pole 72mm) obejmą dwa razy więcej nieba niż Twoja 25-tka. Szczegóły tego co w jednym z nich zobaczysz będziesz mógł jeszcze podglądnąć w 10 mm - bo 25 mm od razu odstawisz na bok. Wydasz więc połowę z 600 zł a zadowolenie będzie dwukrotnie wyższe.

Kupiłeś teleskop do DS-ów, których jest mnóstwo a nie do 3-4 planet i Księżyca - warto więc zacząć - mimo wszystko - od narzędzia do przeglądania nieba.
A z filtrami czy choćby z Barlowem daj Sobie na razie spokój i tak nie będziesz ich używał.

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: poniedziałek, 26 września 2011, 08:24 
Zwróć uwagę na serię okularów ES 82 st. Cena będzie pewnie koło tych 600 zł, a okulary doskonałe. Polecam też serię z mojej stopki, ale to już konieczność sprowadzenia ich z USA, co przy aktualnym kursie dolara jest mało opłacalne. Chyba, że poczekasz aż kurs spadnie do 2,8 zł (teraz 3,27 zł).


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: poniedziałek, 26 września 2011, 21:57 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Jacek Milecki napisał(a):
Zwróć uwagę na serię okularów ES 82 st. Cena będzie pewnie koło tych 600 zł, a okulary doskonałe.

Ja myśle że z ES-ami jest tak ;
Ludzie je nakupili bo były polecane przez innych i jeszcze okazało sie ze w USA są duzo tańsze a teraz sprzedają bo okazało sie że cena z USA jest adekwatna do jakości.
Porównywałem w Zatomiu ES-y 4,7mm oraz 14mm z innymi i nic w nich takiego rewelacyjnego nie ma.
A wyśmiewywane przez niektórych LVW po prostu je "ZMASAKROWAŁY".
Podobny los spotkał także okular 22mm SW UWA w porównaniu z LVW 22mm
Niestety "Karlik" masakruje wszystkie mity o cudowności niektórych okularów
Inną kwestią jest zestawienie cena/jakość ale tutaj i tak wybrałbym bym scoposy,WO czy SW UWA bo te kupisz za połowe ceny ES-ów.
Polecanie koledze który niedawno kupił synte 8" całej kolekcji ES-ów jest w ogóle jakimś nieporozumieniem albo chęcią pochwalenia sie własnymi zakupami
( moim zdaniem nie do końca trafionymi )

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: poniedziałek, 26 września 2011, 22:12 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Piotrek , masz rację , im większy telep tym radośniej odczuwasz niedomagania szkieł , ale jeżeli nazwiesz wprost po imieniu że ES to ubogi krewny Naglerów
i zaakceptujesz wady adekwatne do ceny to wszystko jest ok , a w zamian dostajesz 82 stopnie pola.
No i fakt czasem też nie rozumiem zapędu wydatków w okulary , gdzie cena szkła przewyższa wartość teleskopu.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: poniedziałek, 26 września 2011, 22:22 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 10 września 2011, 19:43
Posty: 79
Lokalizacja: Godziszów
Witam!
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Macie Panowie rację (po przeczytaniu postów uświadomiłem to sobie ;) ) tzn. lepiej od razu kupić dobry okular niż kupować jakieś pośrednie, które potem trzeba odsprzedać. Wolałbym zacząć od okularu o dłuższej ogniskowej, którym mógłbym oglądać DS'y, które moim zdanie są bardziej "efektowne". Teraz tylko trzeba wybrać ten jedyny :D
Pozdrawiam
Paweł Sadura

_________________
Synta 8" / Scopos 30mm / UWAN 7mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: poniedziałek, 26 września 2011, 22:44 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Rozumiem Pawle , że jesteś w stanie zaakceptować małe pole widzenia związane z dużymi powiększeniami , nie ukrywam że przy dużych powiększeniach mgiełki są świetne
tylko stajesz przed jednym problemem: czy jesteś w stanie je znaleźć ? Masz na tyle duże doświadczenie by "wstrzelić" się w obiekt mając do dyspozycji pole załóżmy poniżej 1 stopnia ?
Bo na jasnych i łatwych emkach świat się nie kończy , to dopiero wstęp do fajnej imprezy.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: wtorek, 27 września 2011, 01:14 
Piotr Rączka napisał(a):
Polecanie koledze który niedawno kupił synte 8" całej kolekcji ES-ów jest w ogóle jakimś nieporozumieniem albo chęcią pochwalenia sie własnymi zakupami
( moim zdaniem nie do końca trafionymi )


A kto pisze o całej kolekcji? "Seria" znaczy w tym przypadku określone modele (bo jak wiadomo są różne ES'y). A czy ktoś wybierze jeden czy dwa czy też więcej to jego sprawa.
Zakupami nikt tu się nie chwali, bo nie mam ani jednego ES'a. Ludzie je chwalą i tyle, bo to bardzo dobre szkło za tę cenę.
SW UWA może kosztuje połowę ceny ES'a, ale też ma mniej więcej taką jakość... o czym doskonale pewnie wiesz. Ludzie nakupowali SW UWA, a teraz sprzedają.
A czy zakupy są trafione i jaki dają efekt to lepiej dopytaj właściciela, bo może pochopne wnioski wyciągasz.
Co do zakupów w USA - odnoszę wrażenie, że są solą w oku każdego polskiego sprzedawcy. Gdzie tylko temat jest poruszony zaraz ktoś związany z jakimś sklepem się odzywa, że to się nie opłaca, że ten "tani" sprzęt to szajs itd. Przoduje tu Astromaniak z panem Januszem Płeszką, który kasuje niemal wszystkie wypowiedzi związane z tym typem handlu albo straszy, że to przemyt i UC.
Karlik niewątpliwie niejeden okular "zmiażdży" bo wymaga sprzętu najwyższej jakości, ale Synta "ósemka" nie jest aż tak wymagająca. Macie super sprzęt, którego wam gratuluję i trochę zazdroszczę (kto nie chciałby przez taką armatę popatrzeć ;) ), ale nie każdego stać na Naglery i Ethosy. Nie każdy też ich z racji na słabszy sprzęt potrzebuje.
Nie jestem z tobą w stanie dyskutować na temat wyższości jednego okularu nad drugim, bo nie znam się na ich budowie itd. Poza tym bijesz mnie na głowę doświadczeniem. Jeśli nawet komuś coś polecam, to dlatego, że widziałem to, patrzyłem przez to i mam wyrobione jakiś pogląd na temat danego sprzętu. Jeśli mnie zadowolił, to dla mnie jest dobry ok?
Autor wątku i tak sam musi podjąć decyzję adekwatną do swoich potrzeb i finansów. Zgadza się?
Najczęściej jest tak, że każdy poleca to co ma :) A to powoduje, że czasami po tylu radach jest jeszcze trudniej podjąć decyzję :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: wtorek, 27 września 2011, 07:34 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 03:02
Posty: 90
Lokalizacja: Wola k/Pszczyny
Aleksander Halor napisał(a):
tylko stajesz przed jednym problemem: czy jesteś w stanie je znaleźć ? Masz na tyle duże doświadczenie by "wstrzelić" się w obiekt mając do dyspozycji pole załóżmy poniżej 1 stopnia ?
Bo na jasnych i łatwych emkach świat się nie kończy , to dopiero wstęp do fajnej imprezy.
No właśnie. Szczególnie pod jasnym niebem mam czasami kłopot z ustrzeleniem danego obiektu, bo np. nie widać go w szukaczu optycznym (wstępnie teleskop nakierowuję za pomocą red-dota). W tym przypadku Scopos jest nieoceniony! Polecam.

_________________
Synta 8"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: wtorek, 27 września 2011, 07:36 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Jacek Milecki napisał(a):
Najczęściej jest tak, że każdy poleca to co ma :) A to powoduje, że czasami po tylu radach jest jeszcze trudniej podjąć decyzję :)

Zgadza się, z tym że jeżeli ktoś dłuższy czas dochodzi do swojej konfiguracji zmieniając okulary jak ulęgałki, w końcu dochodzi do szkieł które go zadowalają, używa ich dłuższy czas i nie kusi go zmiana na lepsze - to czemu ma ich nie polecać ? W końcu doszedł do tego długą drogą własnych doświadczeń, pozwalając "młodzieży" na zaoszczędzenie nietrafnych wyborów.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pierwszy okular
PostNapisane: wtorek, 27 września 2011, 13:08 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Posty: 265
Lokalizacja: Katowice
Hej

jak kolega szuka coś ~15mm Może kupi to co ja do 10" czyli Hyperiona 13. Ja uważam że dobry okular. Ale tez bym strzelił coś na planety tak max do 7mm, krócej to nie. Potem trzeba mieć idealną pogodę więc np. 5mm to już poważne uzupełnienie kolekcji. Jakaś fajna 8 może być jak znalazł. W cenie TV plossl masz Hyperiona 13 z polem 68 stopni, ja bym się nie zastanawiał( no nie zastanawiałem się bo mam Hyperiona:-) )

Pozdrawiam
Piotrek

_________________
Teleskopy :Achromat 80/400, Synta 10" Dobson, Statyw foto
Okulary: Explore Scientific 24mm, Hyperion 13 , Hyperion 8 + FTR 28 i 14
Lornetka: Tento 12x40, DO Forest II 8x42
Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL