Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 19:09

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Meade S5000 UWA
PostNapisane: sobota, 26 lutego 2011, 16:55 
No więc 30 jest po pierwszych testach. Obraz super ostry niemal po brzegi, przy którym pojawia się niewielka dystorsja (co najwyraźniej jest cechą całej serii), ale w stopniu procentowym mniejszym niż u pozostałych (może ok 5%), aberracja i obraz staje się nieco nieostry, jednak olbrzymie pole sprawia, że trzeba tego szukać by to dostrzec. Generalnie jak się zagląda w ten okular to przy brzegu zawsze widać taką fioletową poświatę - niezależnie w jaki sposób i strony.
Co mnie wkurzało najbardziej? Otóż kiedy się patrzy z większej odległości niż podaje producent to w środku pojawia się ciemna kropka (która pewnie odpowiada cieniowi lusterka wtórnego). Co do parafokalności. Jest nie do końca dopracowana. 30 jest zdecydowanie bliżej do 18 niż reszty. Jednak nie jest to jakoś specjalnie uciążliwe i tak zawsze coś się reguluje. Podobnie jak w pozostałe trzeba w niego patrzeć osiowo.
Podsumowując jest to kawał dobrego szkła, warty swojej ceny (oczywiście tej z USA czyli 299$) jak i reszta serii UWA od Meade.

porównanie z najmniejszym z rodziny.
Obrazek

I rodzina niemal w komplecie.
Obrazek


Góra
  
 

 Tytuł: Re: Meade S5000 UWA
PostNapisane: środa, 16 marca 2011, 22:21 
Dziś udało mi się przeprowadzić dwa krótkie testy okularów. Jako, że ostatnio czasu i możliwości mam wyjątkowo mało, to nawet te kilka chwil spędzonych z okiem przyklejonym do okularu dało mi sporo radości. Z racji miejscówki i czasu mogłem jedynie popatrzeć na Księżyc, który złośliwie zawisł dokładnie od strony w którą mogłem skierować teleskop, ale dzięki temu przetestowałem okulary na jasnym obiekcie :)
Pierwszy test w dzień - obraz super (sprawdzałem okulary 18; 8,8; 6,7; 4,7)- kratery piękne nawet na środku tarczy widać było ich "głębię". Dawno nie widziałem takiego Księżyca. 18 wiadomo małe powiększenie, ale już było widać bardzo dużo. Co mnie nie zdziwiło i wynikało z moich poprzednich testów nie jest parafokalna z resztą okularów (a powinna). Co prawda tę małą niedogodność wynagradza jakością obrazu. W 8,8 Księżyc nadal pozostawał cały w polu widzenia (powiększenie 113 x), w 6,7 (149 x) prawie 2/3 tarczy. Obraz był ostry po brzegi, zero aberracji. Dystorsja w zasadzie niezauważalna z racji na rodzaj obserwowanego obiektu. Dla 4,7 warunki były trochę za słabe, ale można było sobie zajrzeć w mniejsze dziurki ;) na Księżycu, choć obraz trochę pływał. Oczywiście kratery itp super widoczne, z dobrym kontrastem itp. Nie spodziewałem się, że takie rezultaty można osiągnąć w dzień. Z niecierpliwością czekałem na zmrok.
No i się doczekałem. Niestety czasu było mało, bo zaraz lekka mgła się zrobiła. Efekt był jeszcze lepszy niż w przypadku dziennych obserwacji. Jedno co zmieniłem to dodałem filtr polaryzacyjny. Obrazy podobnie jak w dzień super. Żadnych odblasków, aberracji itp. Kontrast, kolory itp na wysokim poziomie.
To o czym należy pamiętać patrząc w te okulary - nie należy "rozglądać się" po polu widzenia - łatwo zobaczyć wtedy "fasolkę". Samo pole 82 stopnie trochę do tego kusi, zwłaszcza do czasu kiedy oswoimy się z tym polem i sposobem patrzenia w okular. Dobre wyregulowanie muszli pomaga w osiągnięciu komfortu obserwacji.
Ogólnie okulary zaliczyły test na piątkę (w skali studenckiej tj do max 5 ;) ).


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Meade S5000 UWA
PostNapisane: środa, 16 marca 2011, 23:03 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Jacku , fajnie że napisałeś wiele pozytywnych słów na temat okularów Meade , u nas traktowanych trochę po macoszemu.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Meade S5000 UWA
PostNapisane: czwartek, 17 marca 2011, 00:08 
Aleksander Halor napisał(a):
u nas traktowanych trochę po macoszemu.

U nas dobrą jakość zabija ich zaporowa cena u europejskiego producenta. Gdyby kosztowały tyle co w Stanach z pewnością byłyby równie popularne co okulary Baadera, SW czy NLV. U nas taka średnia cena za okular to ok 400-500 zł (dokładnie tyle chodzą one w USA, w PL po 900 zł).


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Meade S5000 UWA
PostNapisane: niedziela, 29 maja 2011, 17:08 
Być może kolejny okular z rodziny S5000 dołączy do kolekcji. Zastanawia się tylko czy to będzie 14 czy też 24 ;) Chyba, że coś innego wybiorę.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Meade S5000 UWA
PostNapisane: niedziela, 31 lipca 2011, 20:19 
Przez jakiś czas był problem z dostępnością okularów Meade S5000 UWA. Mówiło się, że być może będą wycofane jak seria SWA i będzie coś nowego.
No i jest nowe, ale może nie do końca. Seria zyskała teraz cechę "waterproof", więc jak ktoś zastanawia się między Meade i ES 82st, to ma teraz większy problem.
Na razie widziałem 8,8 mm z tej nowej serii, ale pewnie i reszta pojawi się wkrótce, jak Meade opróżni magazyny ze starej serii.

Miesiąc temu pojawiła się u mnie w domu "czternastka". Jak trochę lepszej pogody będzie, to opiszę wrażenia. :)


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL