Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 19:54

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 14:54 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 3 lutego 2010, 19:16
Posty: 265
Lokalizacja: Chorzów
Michał dobrze zrozumiałeś,mieszkam w Chorzowie,mieszkam na parterze i nie mam samochodu co nie znaczy że nie mam do niego dostępu.Od czasu do czasu mogę pożyczyć od zięcia.A co do obserwacji bez samochodu jest kilka miejsc które moim zdaniem się nadają i nie są to miejsca bardzo odległe.jak tylko pogoda się poprawi to się wybiorę na rekonesans bo w tej chwili ze względu na pokrywę śniegu pewnie trudno się tam dostać.Z twojej odpowiedzi (za którą oczywiście dziękuję) jasno wynika że rzeczony zestaw nadaję się do wizualnych obserwacji i do fotografii na baaardzo podstawowym poziomie ale podkreślam jeszcze raz to nie jest mój priorytet to jest śpiewka przyszłości,dam radę ok nie dam też się nic nie stanie.Druga strona medalu-mówiliście jak do wizuala to od 8" na Dobsonie wzwyż ok wiem że macie rację,ale jak przyjdzie ochota i umiejętności na foto to nie pozostaje nic innego jak zmienić konfigurację.Dokładnie będzie to działać w drugą stronę będzie sprzęt który jako tako sprawdzi w foto ale ja nie dam rady to będzie żal że nie wybrałem Dobsona.Tak czy owak tak źle a tak nie dobrze.Marek ma rację,do foto osobny i do wizuala osobny ale takie rozwiązanie póki co jest poza moim zasięgiem więc wydaje mi się że zestaw o którym mówimy jest czymś pośrednim,a Markowe rozwiązanie,no cóż będę odkładał kaskę i kupię typowy do wizualnych obserwacji no chyba że będę zadowolony z tego co kupię i tylko przy nim pozostanę.Pozdrawiam.

_________________
663-930-086


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 15:05 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 3 lutego 2010, 19:16
Posty: 265
Lokalizacja: Chorzów
Zdzichu jestem pełen podziwu dla Twoich umiejętności i jeżeli te fotki robiłeś sprzętem który posiadasz a który i ja mam zamiar nabyć to chyba już wiem na czym stoję,i wiem że to nie tylko sprzęt ale przede wszystkim umiejętności + oprogramowanie ale "człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi" Mam w miarę sporo czasu którego wystarczy i na naukę i na praktykę i nie muszę wszystkiego opanować w dwa dni bo to nierealne ale sukcesywnie małymi krokami można dążyć do wyznaczonego celu,w planach jest spotkanie z Markiem na "straganie" (kurcze ale nazwa lałem cały dzień) i tam również mam ochotę wyciągnąć z Marka co się da (informacje,informacje) Pozdrawiam i proszę o więcej.Hihihi.

_________________
663-930-086


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 15:25 
;)
Scenariusz pesymistyczny:
Nadchodzi pogodny wieczór. Objuczony sprzętem ( statyw pod pachą, tuba pod drugą pachą, akcesoria w plecaczku a przeciwwagi w torbie na ramie, reszta drobnicy po kieszeniach) pokonujesz te 100-300m na miejscówkę. Tam kładąc delikatnie sprzęt na ziemi spoglądasz w górę i ... widzisz takie pomarańczowe 'coś'. Jeżeli na niebie jest Księżyc, to widać go wyraźnie ale reszta nieba jest jeszcze bardziej 'pomarańczowa'. Ale jednak coś widać! To chyba Syriusz, tam 'wyraźnie' Pas Oriona... no i jeszcze Mars świeci wyraźnie. No to teraz czas zacząć wyszukiwać DSy. Wyciągasz przygotowane mapki i zaczynasz się dziwić po co tyle tych gwiazdek pozaznaczali w atlasie!? Tylko jak tu wytropić DSa bez nich?
Dobrze, że chociaż jest Księżyc...
;)


Ostatnio edytowano niedziela, 7 lutego 2010, 15:32 przez Michał Kostorz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 15:30 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5191
Lokalizacja: Katowice-Janów
Ja na twoim miejscu brał bym to ( z tym ,że samą tubę niestety nie mogę znaleźć) i to ,zresztą Marek Ci wszytko wytłumaczy i wybierzecie najrozsądniejsze rozwiązanie ,to profesjonalista.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 15:32 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Marian Wajand napisał(a):
Zdzichu jak co to Marian :) i teraz tak szczerze wiem że dobson od 8" to super obrazy i super jakość tylko właśnie ten montaż,wiem że są gusta i guściki ale jakoś do mnie nie przemawia i obstaję przy zestawie jaki wymieniłem ...

Ja też idąc na "stragan" aby kupić teleskop byłem na 100% przekonany że kupię 150/750 EQ3-2 a wyszedłem z 8" Dobsonem. I szczerze mówiąc nie żałuję. Nie piszę tego po to żeby na siłę Cię przeciągać na drugą stronę ale po to, żeby Ci uświadomić, że po pomacaniu można gusta zmienić. Aha, ja jeszcze przed zakupem zaliczyłem jednodniowy zlot w Kaletach z Markiem gdzie mogłem wszystkiego pomacać. To była wiosna 2008 ;) .

PS: Fotki Księżyca i Słońca Dobsonem też dostarczają wielu satysfakcji, a i na planetki można się pokusić.
Moja fotka Księżyca Syntą 8": http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?p=797#p797

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 15:38 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Adam Skrzypek napisał(a):
Ja też idąc na "stragan" aby kupić teleskop byłem na 100% przekonany że kupię 150/750 EQ3-2 a wyszedłem z 8" Dobsonem.


Już tego Adamie nawet nie pamiętam. Ale wybór był i jest słuszny po dziś dzień :)

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 15:42 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 3 lutego 2010, 19:16
Posty: 265
Lokalizacja: Chorzów
Adamie jestem tego świadomy że wizyta u Marka może diametralnie zmienić moje poglądy i wiem również że twoja intencją nie jest mnie nawracać a pomoc w doborze sprzętu za co jestem niezmiernie wdzięczny.Z tym sprzętem jest jak z każdym innym kiedyś interesowałem się hardwarem (do dzisiaj zresztą) i zawsze był dylemat czy wybrać procesor firmy X czy firmy Y,karta graficzna firmy X czy firmy Y i zawsze wygrywała opcja opłacalności tzn. co spełni moje oczekiwania w stosunku do ceny tak jest i w tym przypadku.Pozdrawiam.

_________________
663-930-086


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 15:44 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Marianie. Niezależnie od wiedzy poczytaj, viewtopic.php?f=45&t=104

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 15:55 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Marek Substyk napisał(a):
Adam Skrzypek napisał(a):
Ja też idąc na "stragan" aby kupić teleskop byłem na 100% przekonany że kupię 150/750 EQ3-2 a wyszedłem z 8" Dobsonem.


Już tego Adamie nawet nie pamiętam. Ale wybór był i jest słuszny po dziś dzień :)

A ja pamiętam bo to dla każdego astroamatora kupującego pierwszy teleskop duże przeżycie :D .

Marian Wajand napisał(a):
Z tym sprzętem jest jak z każdym innym kiedyś interesowałem się hardwarem (do dzisiaj zresztą) i zawsze był dylemat czy wybrać procesor firmy X czy firmy Y,karta graficzna firmy X czy firmy Y i zawsze wygrywała opcja opłacalności tzn. co spełni moje oczekiwania w stosunku do ceny tak jest i w tym przypadku.Pozdrawiam.

Wiem o co chodzi bo zajmuję się tym zawodowo :lol: .

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 17:48 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 3 lutego 2010, 19:16
Posty: 265
Lokalizacja: Chorzów
Do Michała-To fakt że taka sytuacja może się zdarzyć,ale jak jest wersja pesymistyczna to wielkie prawdopodobieństwo że istnieje wersja optymistyczna,to po pierwsze po drugie czy wyprawa z Dobsonem pod pachą wygląda bardziej różowo?Raczej nie.
Do Grzegorz-Właśnie taki zestaw mnie interesuje kropka w kropka taki sam oczywiście w miarę możliwości finansowych dla mnie,póki co to jest nr.1
Do Marka-Przeczytałem ten artykuł jako pierwszy gdy wszedłem na tą stronę i mój wybór to ciężki kompromis między ceną,możliwościami,mobilnością i innymi cechami a i tak nie mogę się doczekać spotkania i gdy tylko o nim myślę to mam "motylki w brzuchu"
Pozdrawiam.

_________________
663-930-086


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 18:06 
Marian Wajand napisał(a):
Do Michała-To fakt że taka sytuacja może się zdarzyć,ale jak jest wersja pesymistyczna to wielkie prawdopodobieństwo że istnieje wersja optymistyczna,to po pierwsze po drugie czy wyprawa z Dobsonem pod pachą wygląda bardziej różowo?Raczej nie.
...

Nie proponowałem Ci Dobsona.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 18:12 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
To ja powiem Ci przewrotnie. Skoro nie masz do końca sprecyzowanych priorytetów co do sprzętu, kup uzywany. Jeśli sie nie sprawdzi np. do foto, popchniesz go dalej i po kłopocie i po żalu z powodu straconych pieniędzy. Mamy na forum takiego jednego, który częściej zmienia okulary niż skarpetki. :lol: Niech Ci napisze parę słów gdzie taki sprzęt można nabyć.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 18:21 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 3 lutego 2010, 19:16
Posty: 265
Lokalizacja: Chorzów
Adamie otóż mam sprecyzowane plany ale jak to w życiu bywa każdy pomysł,sugestia to wszystko stawia przede mną dodatkowe pytania,zasiewa wątpliwości.Wsłuchuję się we wszystkie sugestie i porady i wyciągam wnioski oby słuszne.Jestem Wam wszystkim niezmiernie wdzięczny za wszystkie podpowiedzi i mam nadzieję że wszystko sklei się w logiczną całość.Pozdrawiam.

_________________
663-930-086


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 18:39 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Adam Krawczyk napisał(a):
Mamy na forum takiego jednego, który częściej zmienia okulary niż skarpetki. :lol: Niech Ci napisze parę słów gdzie taki sprzęt można nabyć.

Na poczatku przez chwile myslałem ze to o mnie ale mysle że nie, bo skarpetki wymieniam co najmniej tak samo czesto jak okulary a niekiedy zdaża sie ze i częściej. :roll:

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 19:48 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 3 lutego 2010, 19:16
Posty: 265
Lokalizacja: Chorzów
O przepraszam Michale przeczytałem bez zrozumienia.
Piotr - niezłe oj niezłe :lol:

_________________
663-930-086


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 22:01 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 13:48
Posty: 901
Marian Wajand napisał(a):
Do Michała-To fakt że taka sytuacja może się zdarzyć,ale jak jest wersja pesymistyczna to wielkie prawdopodobieństwo że istnieje wersja optymistyczna,to po pierwsze po drugie czy wyprawa z Dobsonem pod pachą wygląda bardziej różowo?Raczej nie.
Do Grzegorz-Właśnie taki zestaw mnie interesuje kropka w kropka taki sam oczywiście w miarę możliwości finansowych dla mnie,póki co to jest nr.1
Do Marka-Przeczytałem ten artykuł jako pierwszy gdy wszedłem na tą stronę i mój wybór to ciężki kompromis między ceną,możliwościami,mobilnością i innymi cechami a i tak nie mogę się doczekać spotkania i gdy tylko o nim myślę to mam "motylki w brzuchu"
Pozdrawiam.


Tu masz ciekawy zestaw http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=30937&pid=380366&st=0&#entry380366


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 22:15 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Jeżeli nie masz za dużo miejsca to droga do refraktora jest bardzo dobra. Jednak montaż EQ3 to potraktuj jak zabawkę
Zestaw Omni XLT 150 zawiera taki montaż i nie jest to dobry wybór (sam refraktor jest dość ciężki , a dochodzi kątówka i okular)
Refraktor 120 pokaże już dość dobry kawałek nieba w szerokim polu, a do dobrych DSów to i 150 jest mało ;)
tutaj potrzebujesz światła , czyli newton 8 i więcej cali , im więcej tym lepiej. Do astrofoto achromat też się nadaje o ile będziesz używał
filtrów pasmowych i nie będziesz składał klatek z różnych barw. Skoro chciałbyś coś bardziej mobilnego i uniwersalnego
to w DO jest tuba Skywacher 100ED parę złoty droższa od 80ED a o większych możliwościach.
Montaż docelowy to faktycznie EQ6 , a do prostej zabawy z fotografią przy lekkich tubach ED EQ5 też da radę

Pozdrawiam , Olek

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 22:20 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 3 lutego 2010, 19:16
Posty: 265
Lokalizacja: Chorzów
Dzięki Olek za podpowiedź zostało jeszcze sporo czasu do zakupu a w zanadrzu jest wizyta w Delta a tam mogę spojrzeć na sprzęt z właściwej perspektywy (gabaryty,ciężar itd.)Pozdrawiam.

_________________
663-930-086


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 22:48 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Jak nie zobaczysz to się nie dowiesz :D
Najgorsze jest , że jest sporo sprzętu do wyboru , i w tym problem

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jaki teleskop kupić?
PostNapisane: niedziela, 7 lutego 2010, 23:05 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 3 lutego 2010, 19:16
Posty: 265
Lokalizacja: Chorzów
No oczywiście Olek a mówią że od przybytku głowa nie boli ale to bzdury.Tak szczerze powiedziawszy to ciut się boję tej wizyty w DO bo mogą zagrać emocje i się zatracę i sam nie będę wiedział czego chcę.A tak na marginesie to prawie osiem lat pracowałem w Siemianowicach u pewnego pana na ul.Obwodowej (hurtownia motoryzacyjna) ale niemiło wspominam ten czas właśnie ze względu na tego pana.

_________________
663-930-086


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 89 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL