Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 09:31

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sky-watcher BK1025AZ3
PostNapisane: wtorek, 2 lutego 2010, 21:04 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Dokładnie tak jak napisałeś Mariuszu. Wolę mnogość DS-ów. Dla każdego coś miłego. ;) Gdybym mieszkał w bloku i obserwował z balkonu, to pewnie pogodziłbym się z Makiem.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Sky-watcher BK1025AZ3
PostNapisane: wtorek, 2 lutego 2010, 22:10 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Krzysztof Popławski napisał(a):
Tak, wiem. Jednak uznałem (jak to zresztą wcześniej pisałem) że oglądanie gwiazd i planet będzie chyba lepsze niż gwiazd i mgławic, bo o te w Katowicach będzie trudniej. Myślę że lepsze jest oglądanie planet i księżyca. Może troche dziwne że tak zmieniam caly czas gwiazdy- planety, ale codziennie mam nowe przemyślenia i wnioski się zmieniają :)


Jeszcze nie raz Ci się "odmieni" , a to co kupisz i tak źle kupisz.
Ale się nie przejmuj , każdy szuka swojego Graala. W miarę złotym środkiem wśród maków jest mak 127 , tylko cena nie ta :mrgreen:
Oglądałemprzez wszystkie maki serii Sky Wachera: 180mm - piękne jasne obrazy planet , ale jest ciężki i wymaga dobrego montażu
150 miałem jeszcze niedawno , w dobrych warunkach planety wyglądały "fotograficznie" wcześniej od 150 miałem 127 i w sumie niewiele się różnił
od 150 , troszkę ciemniej , mniejsza rozdzielczość ładnie pracował z okularem SWAN20 i LV12 , okular 9 mm małe wrażenie niedosytu światła.
102 (Kuba K., przepraszam) jest pięknym sprzętem księżycowym i przyrodniczym. Do planet zbyt mały, pomimo ładnych obrazów szybko
poczujesz niedosyt. Wiem że teraz będziesz miał mętlik w głowie , ale nic na to nie poradzę. Nie wiem jakimi środkami dysponujesz
Ale gdym miał teraz wybierać , mając do dyspozycji bagaż doświadczeń dozbierałbym do Maka 127 lub refraktora 120mm na EQ3
Choć nie jestem zwolennikiem syntowych newtonów niezłym wyborem byłaby też 8 calowa rura.

Generalnie nie ma jednego uniwersalnego teleskopu , za jakiś czas sam będziesz wiedział co chcesz oglądać , czy to będą DSy , planety czy szerokie pole
każde z tych zagadnień ma swój teleskop.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sky-watcher BK1025AZ3
PostNapisane: wtorek, 2 lutego 2010, 22:31 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 31 stycznia 2010, 22:07
Posty: 19
Lokalizacja: Katowice
Dzięki za odpowiedzi. Muszę powiedzieć, ze dzisiaj spodkałem się z Jakubem (jak to codziennie) i oglądałem Marsa, Syriusza i Mgławicę Oriona przez jego Maka 102 OTA. Muszę powiedzieć ze mi się podobało, ale myślę że jednak coś o skali F=5/6 by mi na tą chwile odpowiadało. Hmm, moja zmienność mnie dobija :ugeek: .

_________________
Teleskop(20 letnia Niemiecka luneta) xD
Gadu-Gadu(8464881)
Skype (chriss3601)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sky-watcher BK1025AZ3
PostNapisane: wtorek, 2 lutego 2010, 22:54 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Jednak pamiętaj że obrazy planet ze zwykłych refraktorów F/5 są obarczone aberracja chromatyczną i jasne obiekty (planety !) są otoczone
piękną niebieską obwódką , na Księżycu zjawisko pomijalne , ten sprzęt jest głównie do jasnych DSów . Ale jeżeli macie już w duecie
maka to rozsądnym byłoby posiadanie refraktora , co dwa sprzęty to nie jeden , Pozdrawiam

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sky-watcher BK1025AZ3
PostNapisane: środa, 3 lutego 2010, 07:37 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Krzysztof Popławski napisał(a):
Dzięki za odpowiedzi. Muszę powiedzieć, ze dzisiaj spodkałem się z Jakubem (jak to codziennie) i oglądałem Marsa, Syriusza i Mgławicę Oriona przez jego Maka 102 OTA. Muszę powiedzieć ze mi się podobało, ale myślę że jednak coś o skali F=5/6 by mi na tą chwile odpowiadało. Hmm, moja zmienność mnie dobija :ugeek: .

Pamiętaj też, że te obiekty, o których piszesz są bardzo jasne. Nawet M42 widać gołym okiem, więc stąd w maku widoczne. O większości DSów tym sprzętem zapomnij.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sky-watcher BK1025AZ3
PostNapisane: środa, 3 lutego 2010, 11:42 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 16:17
Posty: 105
Ja zaczynałem od Maka 102. Potem dokupiłem refraktorek 102/500 i mak, mimo braku aberracji chromatycznej poszedł w odstawkę i po jakimś czasie go sprzedałem.
Obrazy z refraktora bardziej mi się podobają, nawet z achromata. Gdybym miał wybierać tani sprzęt typowo planetarny, to byłby to Mak 102, ale dla mnie achromat jest bardziej uniwersalny.
Do tego mój egzemplarz jest zmodyfikowany, tak aby ostrzył z nasadką bino bez barlowa, co daje szerokie pole, którego Mak nie ma szans pokazać.
Kolorek jest, czasem dość intensywny, ale na Księżycu problem rozwiązuje filtr Solar Continuum, a na planetach pomaga zestaw filtrów Fringe Killer + Neodymowy. W każdym razie WCP na Jowiszu widziałem.
Do tego refraktor chłodzi się bardzo szybko, co akurat dla mnie jest istotne.
Montaż też był AZ3, ale szybko go przerabiałem, tak aby pracował znacznie płynniej, niezależnie od wysokości obserwowanych obiektów. Przeróbka jest bardzo prosta i bardzo poprawia funkcjonalność.
Teraz to wisi na montażu Nextstar SLT, który jest jednak bardzo wygodny a kosztował mnie jakieś 700 zł w promocji.
Z drugiej strony mam nadzieję, że jeszcze przed wakacjami nastąpi wymiana tego refraktorka na inny ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL