Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 12:23

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2009, 18:25 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 grudnia 2009, 22:14
Posty: 312
Witam!

Mam problem z kolimacją Newtona Synty 8". Żeby nie pisać od nowa, wkleję link do forum na którym opisałem problem, chyba, że zajdzie taka potrzeba to napiszę tutaj jeszcze raz:)

http://astronomia.pl/forum/viewtopic.ph ... 234#p67234

Plz pomóżcie, bo nie mam pojęcia już jak to zrobić :roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... r_embedded


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2009, 19:07 
Offline
Ranga: [6]
Ranga: [6]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
Posty: 1633
Lokalizacja: Nowy Sącz
Jeśli chodzi o ustawienia kolimacyjne to ja korzystam z tego:
http://astrofotografia.republika.pl/Kol ... eskopu.htm
Wszystkie ruchy lusterek ładnie przedstawiono na animacjach.

_________________
Pozdro - Wojtek
Tel: 693 161 949

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ciężkim" sprzętem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakieś dooperelle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2009, 19:17 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 grudnia 2009, 22:14
Posty: 312
Ja właśnie też korzystałem z tego poradnika tyle, że zamiast pudełka po kliszy używam laserowego kolimatora

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... r_embedded


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2009, 20:53 
Offline
Ranga: [6]
Ranga: [6]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
Posty: 1633
Lokalizacja: Nowy Sącz
Marcin Pawlak napisał(a):
Ja właśnie też korzystałem z tego poradnika tyle, że zamiast pudełka po kliszy używam laserowego kolimatora

No to już nie kapuję.. zawsze z tego korzystam i nigdy jeszcze nie natrafiłem na podobny problem...
Jedyne co mi przychodzi na myśl tak na szybko to to że ktoś może rozbierał kiedyś cały pająk.
Poproś kogoś kto blisko Ciebie mieszka - może by rzucił na to okiem.

_________________
Pozdro - Wojtek
Tel: 693 161 949

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ciężkim" sprzętem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakieś dooperelle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2009, 21:26 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 grudnia 2009, 22:14
Posty: 312
Teleskop kupiłem niecałe 5 dni temu więc jedynie mogli coś montować w sklepie, a kupiony był u Jonek25 z allegro, ponieważ został mi polecony ten sprzedawca;] Gwarancja w teleskopie została wystawiona przez Delta Optical, a oni mają swój sklep w Gdańsku, więc niedaleko mnie. Chcę do nich pojechać, tylko zastanawiam się, czy to obejmuje gwarancja i czy w ogóle da się coś z tym zrobić :roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... r_embedded


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2009, 21:36 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 14 grudnia 2009, 14:44
Posty: 375
Moim zdaniem gwarancja tego raczej nie obejmuje, ponieważ nie jest to żadna wada sprzętu, tylko "Okresowa konserwacja" należąca do zadań użytkownika. Chyba że masz wygiętego pająka itp. to możesz oddać na spawdzenie. Sprubuj skolomować go dokładniej. Jest też możliwość iż jesteś przewrażliwiony albo sam kolimator ci się rozkolimował, bo słyszałem że im sie to zdarza :mrgreen:

_________________
Obrazek
Synta 8" dobson from DO Katowice,Celestron SkyMaster 15x70,Orion UltraBlock 2", S-PL 10,25, zielony laser 100mW
http://laserpointer.phorum.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2009, 21:41 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 13:48
Posty: 901
Jak masz niedaleko do Delty to podjedź na pewno Ci pomogą.
Może będzie na miejscu ktoś kto udzieli Ci wskazówek i będzie wiedział o co chodzi :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2009, 23:06 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 grudnia 2009, 22:14
Posty: 312
Teleskop jest nowy, więc nie powinien mieć wady, a niestety do wad to się zalicza, gdyż niemożność skolimowania to jednak coś nie tak :( Laser też jest nowy, w sumie dzisiaj go dostałem, a niestety nie mam pojęcia jak go skolimować :(
http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... cts_id=796

Najprawdopodobniej wyjdzie na to, że laser jest nieskolimowany i dobrze, bo nie chciałbym, żeby się okazało, że teleskop ma wadę fabryczną i znowu czekać aż go przyślą z powrotem :) Miałem nadzieję, że ktoś już miał ten problem i go rozwiązał i będzie wiedział jak to zrobić, no ale cóż pozostaje mi podjechać do Delty i mieć nadzieje, że jakoś mi pomogą ;] Chyba, że ktoś z Was wie jak skolimować kolimator, to wtedy spróbuje jeszcze raz na skolimowanym i się co najwyżej upewnię czy to wina teleskopu :) Na kolimatorze znajduję się śrubka do włączania, na końcu 3 malutkie imbusy rozstawione wokoło osi i jeden duży imbus tuz pod tarczką z której wylatuje laser (jesli to komuś pomoże ) :)

Dzięki za pomoc, jak najszybciej wybiorę się do Delty, a może w tym czasie ktoś akurat napiszę odpowiedź ;p

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... r_embedded


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: poniedziałek, 21 grudnia 2009, 23:42 
Offline
Ranga: [6]
Ranga: [6]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
Posty: 1633
Lokalizacja: Nowy Sącz
Ja bym spróbował jeszcze tak:
Za pomocą kolimatora z pudełka po kliszy ustawiłbym sobie LW a potem dopiero, korzystając z kolimatora laserowego, ustawiłbym LG. Ale na chłopski rozum po ustawieniu LW to reszta już musi wyjść dobrze gdyż obrys LG w odbiciu w LW podczas ustawiania LG już się nie zmienia.

Ale gdyby jeśli... to wtedy poszedłbym do DO.
Może wrzuć jakieś foto... będzie to bardziej jasne niż opis.

PS:Z tego co narysowałeś w wątku z linku to faktycznie LW jest źle zamocowane - powinno być przesunięte, tylko że w drugą stronę, a zakładam, że rysunek dokładnie odzwierciedla sytuację.

Jeszcze jedna sprawa... gdzieś tam powyżej piszesz, że teleskop ma gwarancję DO... trochę mnie to ciekawi, biorąc pod uwagę, że w/w allegrowicz pracuje w sklepie PRO OPTYKA. (Marku, wiesz coś na ten temat?)

_________________
Pozdro - Wojtek
Tel: 693 161 949

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ciężkim" sprzętem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakieś dooperelle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2009, 00:21 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Biorąc pod uwagę posty na innych forach to rozjechałeś pająka na maxa i nie sądzę żebyś z problemem uporał się sam.
Skoro dostałeś fabryczny teleskop i nic nim nie oglądałeś to na jakiej podstawie stwierdziłeś że jest "rozkolimowany"
Lepiej przygotuj parę groszy i suń z nim do Delty, bo jeszcze pokrzywisz LG :shock:


P.S. sorki za te LG, samo weszło

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2009, 00:45 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 grudnia 2009, 22:14
Posty: 312
Aleksandrze, wypakowałem teleskop i tak jak był zajrzałem do środka i od razu było widać, że był rozkolimowany. Widać w nim było podobny obraz jak w tym rysunku co załączyłem. Co do 'rozjechania' pająka przeze mnie, to jest to nieprawdą, ponieważ obraz był taki zanim cokolwiek zrobiłem, a po zamontowaniu z powrotem LW widok się nie zmienił, więc było tak samo jak go dostałem :)

Wojciechu, zanim zamówiłem u tego użytkownika teleskop poczytałem parę informacji na jego temat od ludzi na forach i ktoś właśnie napisał, że dostał gwarancję z Delty, więc ja spodziewałem się tego samego, no i jak się okazało rzeczywiście gwarancja wystawiona jest w Delta Opticals. W dodatku Jonek25 mieszka w Toruniu, a sam mi powiedział, że teleskop idzie z Gdańska, jak się domyślam z Delty.

PS Aleksandrze, oprócz wykręcenia środkowej śrubki LW i kręcenia jej z powrotem, oprócz mierzenia linijką ramion pająka, nie robiłem z nim nic a nic :)

Coraz bardziej skłaniam się ku rozkolimowanemu kolimatorowi, dlatego tak jak radzi Wojciech, zrobię z pudełka po kliszy i sprawdzę efekt.

Pozdrawiam!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... r_embedded


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2009, 02:00 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 11:36
Posty: 95
Napisalem Ci na innym forum wiecej ale skasowalem bo co nieco mojego i inny b. ciekawy temat o Piastach tez skasowano.
W transporcie jak tuba lezala ciezar LW z lekka przekrzywil os pajaka i Lw po skosie bylo .
Wystarczylo patrzac w wyciag reka z lekka silowo za srube LW chwycic , przekrecic i tyle.
Mozna by bylo cienkimi srubkami inny kat LW ustawic ale wczesniej delikatnie z pol obrotu i w miare potrzeby wiecej glowna srube poluznic.
Jak ruszyles wysokosc LW i masz laserek to ponownie ustaw ja , skolimuj telep, ponownei sprawdz czy ta wysokosc jest Ok i tak z 2 -3 razy .
Jak wszystko Ok to patrzac od strony wyciagu LW jest widoczne jako kolo , nie owal i rownomiernie wzgledem scianek wyciagu ulozone . Dopiero wtedy kolimuj LG najlepiej pudelkiem.

Ps. czytam, ze nie ruszalem malych 3 srubek tylko glowna z LW, czyli wyskokosc LW jak ponownei skreciles masz mniejwiecej w porzadku, Mozesz 3 malymi srubkami pokrecic aby Lw tak sie ustawilo jak wyzej opisalem/ pluznij wczesniej glowna srube/ , mozesz reka chwycic pajaka w srodku gdzie duza sruba z LW i delikatnie ustawic aby jako kolo bylo widoczne. Jak tuba stoi to LW w gore w dol tak mozna przestawic , gdy potrzeba na boki prawo- lewo to lekko przekrecisz i ponownie glowna srodkowa srube dokrec .
3 cienkie srubki sluza do regulacji polozenia LW . Z lekka poluzniam glowna srube i wtedy krece troche tymi cienkimi aby LW bylo jak ma byc, czasem trzeba ale jak troszke luzna glowna sruba jest przekrecic prawo , lewo LW ale delikatnie .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2009, 02:19 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 11:36
Posty: 95
Chcialem zedytowac , ale klapa i cale ps. wkleje
Ps. czytam, ze nie ruszales malych 3 srubek tylko glowna z LW, czyli wyskokosc LW jak ponownei skreciles masz mniej wiecej w porzadku, Mozesz 3 malymi srubkami pokrecic aby Lw tak sie ustawilo jak wyzej opisalem/ poluznij wczesniej glowna srube/ , mozesz reka chwycic pajaka w srodku gdzie duza sruba z LW i delikatnie ustawic aby jako kolo bylo widoczne. Jak tuba stoi to LW w gore w dol tak mozna przestawic , gdy potrzeba na boki prawo- lewo to lekko przekrecisz i ponownie glowna srodkowa srube dokrec .
3 cienkie srubki sluza do regulacji polozenia LW . Z lekka poluzniam glowna srube i wtedy krece troche tymi cienkimi aby LW bylo jak ma byc, czasem trzeba ale jak troszke luzna glowna sruba jest, przekrecic prawo , lewo LW ale delikatnie aby w wyciag patrzylo . Wtedy gora - dol 3 cienkimi srubkami ciagnac w gore LW za srodkowa srube. Jak mniej wiecej od strony wyciagu kolo widac to stopniowo dokrecam glowna srube sprawdzajac czy nie trzeba korekt cienkimi.
ps. pewnie pomieszalem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2009, 04:01 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 grudnia 2009, 22:14
Posty: 312
Dziękuję panie Zbigniewie, jak tak to czytam to wydaję się w tym być rozwiązanie, problem mam teraz taki, że nie bardzo rozumiem jednak jak co zrobić po kolei...ale poświęce tym dwóm postom sporo czasu i spróbuję jakoś to ustawić :)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... r_embedded


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2009, 04:22 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 22 września 2009, 12:53
Posty: 374
Lokalizacja: Podkarpacie
Potocz laser po ukośnej powierzchni,np.twardej oprawie dużej ksiązki pod niewielkim kątem ( chodzi o to żeby laser wolno sie toczył) ,zobacz jak światło lasera zachowuje się na odległej ścianie,jak zatacza kręgi to znaczy że kolimator należy skolimować.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2009, 10:12 
Offline
Ranga: [6]
Ranga: [6]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
Posty: 1633
Lokalizacja: Nowy Sącz
Wojciech Binko napisał(a):
LW jest źle zamocowane - powinno być przesunięte, tylko że w drugą stronę


... Co i tak nie zmienia faktu, że samo mocowanie LW powinno znajdować się w osi teleskopu...

_________________
Pozdro - Wojtek
Tel: 693 161 949

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ciężkim" sprzętem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakieś dooperelle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2009, 16:50 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Marcinie , ok.
Moim zdaniem najlepiej jednak by było gdybyś skontaktował się z osobą z okolicy która ma pojęcie
o ustawianiu lusterek w newtonach. Bo regulacji masz kilka , lustro główne 3 punkty , pająk z lustrem
wtórnym (oś teleskopu) i samo lustro wtórne, którym regulujesz kąt , osiowość i wysokość (wysokość do wyciągu)
I już z samym LW możesz mieć niezłą przeprawę jak za dużo rozregulowałeś (czasem zupełnie nieświadomie !!)
A jak pisałem to najlepiej skontaktuj się z GWARANTEM , aby zapewnił Ci sprzęt nadający się do użytku
Nie sądzę aby ludzie z DO byli nieskłonni do pomocy.

Pozdrawiam , Olek

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: wtorek, 22 grudnia 2009, 20:00 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 grudnia 2009, 22:14
Posty: 312
Rozmawiałem z DO i powiedzieli, żebym przyjechał po Sylwestrze :)

W ogóle tuba przez zamieszanie przedświąteczne w DPD była wieziona parę razy i ogólnie leżała u nich koło 5 dni więc to pewnie przez to się tak mocno rozkolimowało, no ale wydaje mi się, że ludzie pracujący w DO będą raczej wiedzieć jak to zrobić więc na razie będę patrzał przez Meade 70/350 :) Dzięki wszystkim jeszcze raz za pomoc !!! ;)

Pozdrawiam!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... r_embedded


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: środa, 23 grudnia 2009, 00:19 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Zaoszczędzisz sobie nerwów , a na przyszłość nie ruszaj lusterka wtórnego
Pozdrawiam

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mam wielki problem z kolimacją :(
PostNapisane: środa, 23 grudnia 2009, 02:33 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 grudnia 2009, 22:14
Posty: 312
I nie zamierzam go ruszać :D :idea:

W sumie można by zmienić nazwę tematu na jakąś bardziej odpowiednią i wsadzić ten temat gdzieś, bo może ktoś kiedyś będzie miał podobny problem to na pewno mu się przyda :)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... r_embedded


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL