Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 03:00

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: niedziela, 18 marca 2012, 23:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Od dłuższego czasu zastanawiam się co jest przyczyną drastycznego spadku popularności Maczków 127. Tak ze dwa, trzy lata temu chociażby na naszym forum ten sprzęt był bardzo popularny, potem widzieliśmy masowe wyzbywanie się tych teleskopów a na dzień dzisiejszy to w zasadzie nie kojarzę aby ktoś z naszego grona używał tej maszynki.

Jak myślicie - co się stało? Może się wypowiedzą byli właściciele Maczków 127, powinno to dużo wyjaśnić. Podobnie potoczyły się losy "Czarnych Mamb" czyli Maków 102 które również odeszły w zapomnienie - takie przynajmniej mam wrażenie.

Zapraszam do dyskusji.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: niedziela, 18 marca 2012, 23:44 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Jako eks-posiadacz Maka 102 musze przyznać że bylem bardzo zadowolony ze swojej maszynki... do momentu, gdy zerknąłem przez APO. Kontrast i ilość detali zdecydowanie przechyliła szalę zwycieństwa na stronę APO i to z mniejszą aperturą. Dlatego Maczek od razu wylądował na giełdzie.
Dziś już bym nie kupił Maka. Jak już to rzuciłbym się na SCT. O wiele lepiej wykonana optyka - cienka szybka zamiast masywnego menisku oraz lustro bez "cukrowego" nalotu. No chyba, że znalazła by sie jakaś firma, ktora wykonałaby Maka lepiej niż Sky-Watcher.
Podsumowując - Mak jest bardzo dobrą konsrukcją, tylko trzeba by ją równie dobrze wykonać... :|

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: niedziela, 18 marca 2012, 23:47 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Kuba, nie ukrywam że liczyłem na Ciebie :) . To już sporo wyjaśnia.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 00:07 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Ja także wole zgrabne lekkie i uniwersalne SCT od ciężkich Maków
A już takie coś jak mak 102 i te jego super obrazy opisywane na forum to dla mnie zawsze było bicie piany w czystej postaci.

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 00:24 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
A ja powiem tak: mam Maka 90 i nie mogę powiedzieć, że to za mało. Do astro to skromniutko napewno, chociaż do łysego i planet jakoś wystarczy moim zdaniem. Ale ptakom głęboko w oko można zajrzeć ;)

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 00:32 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Adam , Maki zjadła konkurencja :mrgreen: , a tak na serio sądzę że obecna sytuacja już wystarczająco wyjaśniła wręcz mitologiczną planetarną jakość obrazu.
Sam byłem tymi konstrukcjami zafascynowany , dopóki obserwacje nie przerodziły się z fascynacji w coś bardziej realnego , konfrontacja maków od SW z dostępnymi
SCT , edkami czy dobrymi newtonami pokazała ich mierną jakość , nieadekwatną do ceny.
A z drugiej strony chyba teraz każdy pała chęcią posiadania co najmniej ośmiocalowego lusterka :?

Artur , skonfrontuj maka z semi-apo , choćby w gabarycie 65 mm i daj znać jak tam porównania.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 00:52 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Olku, ja nie zamierzam nic konfrontować, bo nie mam wątpliwości, że Apo daje lepsze obrazy od Maka. Ja tylko wyraziłem swoje zdanie. Gdyby te Maki były nic nie warte, to, mam nadzieję, nie byłyby produkowane, bo po co, chociaż gorsze się spotyka wynalazki. Jednak coś potrafią pokazać. Coś. Dla mnie obok Synty wystarczy ;) aż tak bardzo wymagający nie jestem;)

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 01:20 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 czerwca 2010, 00:28
Posty: 182
Lokalizacja: Pabianice
Ja sie nie znam ale mam MAKA i powiem jedno ze żałuje ze nie kupiłem od razu bo kupiłem Synta 8" na dopsonie jaką mi tu doradzono na początek! Tylko mnie denerwował no ale po drugie dzięki niej mam to co mam i straciłem na niej strasznie! MAK jest super ale pewnie jak popatrzę przez coś innego to zmienię zdanie :(
Pozdrawiam

_________________
MEADE LX 10 EMC, IMG0H, Basler Ace ACA640-100GM Kilka filtrów i coś jeszcze :)

Mnóstwo marzeń bark czasu :(
mirekspider@gmail.com
gg 601892


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 02:06 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
No ale ciężko maka 180 porównywać ze 102 czy 127 :) Jemu już bliżej do tej synty 8" :) Ja się kiedyś zastanawiałem mocno nad makiem 127 i ed 80. Ostatecznie po wielu konsultacjach społecznych wybrałem to drugie i raczej nie żałuję mimo że czasem zastanawiam sie czy przez 127 nie zobaczyłbym wiecej to i tak plastyczność obrazu w ED rekompensuje ewentualne straty. No a podstawowy sprzet i tak poszedl w sct bo z 9" makiem byloby ciezko :)

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 16:59 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:03
Posty: 265
Lokalizacja: Katowice
Hej

No ja miałem Maka 127 i sie go pozbyłem, więc dorzuce i swoje 3 groszę.

Czemu Maki znikają, ano dużo osób poszło w aperture, tak jak i ja, No niestety 5" to mały sprzet. To jest sprzet przenosny. Nawet nie tyle planetarny co mobilny. Nie czarujmy się na tarasie mam za cene maka 127 Synte 10 i planety znacznie lepiej sie oglada, ale synty sie nie zabierze do walizki. SCT nie ma lepszych obrazów od Maka ale jest lzejszy bo korektor nie jest tak gruby jak menisk. I to jest jego jedyna przewaga, zadnej innej nie ma. No Ok mak 180 jest f/15, ok ognisko 2700, nici z szerszych pól, to tu SCT8" ma jeszcze jedną przewagę, poza masą. ALe SCT150 i MCT 150 to podobne sprzety. Fizycznie lepszy jest mak bo jest aplanatem i nie ma komy( na ile ona przeszkadza to już inny temat) ale znowu SCT jest lzejsze. Co do APO, to tez jest sprzet przenośny moim zdaniem. Ogladałem Jowisza orionem 80 i się nie zachwyciłem. W małym powiększniu OK ale jak przycisnałem APO to zdechło i tyle. No nie czarujmy się 3.5" to nie powalczy. Jako travellerek ideał ale nie jako docelowy sprzet stacjonarny jak człowiek ma choć troche przestrzeni na balkonie( wolałbym Maka 150 niż APO 80, pod kazdym wzgledem, chyba że do walizki w samolocie ).


Newton 10" ma kijowy kontrast zgadza się ale za to jaki detal! Mak 180 jeszcze pieknie Saturna pokazał no ale to jednak 7" jest, tak samo jak SCT8" gdy u Piotrka Rączki oglądałem księzyc- obraz bajka ale to było znowu 8", to samo synta 10" jak bym leciał nad ksiezycem, taki detal w dobra pogodę. Maki 127 odpadły bo ludzie chcą wiecej. Zobacz że też SCT 5" nie masz. APO 80 i 100 też tanio kupisz. 80 sa w posiadaniu jako travellery, większych znacznie mniej masz bo do przewozu się nie nadają a na stacjonarny sprzet do wizuala tez cienko jest( a ceny na giełdzie nie sa wysokie), nie czarujmy się ale sa to małe sprzęty i to je zabiło.

Pozdrawiam
Piotrek

_________________
Teleskopy :Achromat 80/400, Synta 10" Dobson, Statyw foto
Okulary: Explore Scientific 24mm, Hyperion 13 , Hyperion 8 + FTR 28 i 14
Lornetka: Tento 12x40, DO Forest II 8x42
Szukacz: Red dot Finder, Telrad, 9x50
Filtry: Celestron Polaryzacyjny 1.25"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 19:36 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 12:16
Posty: 221
Lokalizacja: Gliwice
Przede mną Piotr myślę, że dobrze opisał sprawę Maków. Sam mam Maka 127 i jestem z niego bardzo zadowolony, do Słońca, Księżyca, planet, oraz na wyjazdy w sam raz. Szczerze powiedziawszy w centrum miasta taka mała, krótka tubka spisuje się bardzo dobrze. Ludzie uciekają w aperturę, w końcu mamy duży wybór. Teraz każdy może wybrać teleskop pod swoje oczekiwania, pod kątem obserwacji.

_________________
TOWARZYSTWO OBSERWATORÓW SŁOŃCA IM.WACŁAWA SZYMAŃSKIEGO
http://tos-sun.blogspot.com

"Piękny jest zawód człowieka, wdzięczne jest zamiłowanie amatora astronomii, który tylko wtedy rączo zabiera się do swego miłego zajęcia, gdy Słońce świeci."
Antoni Barbacki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 08:17 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 10 października 2011, 08:44
Posty: 13
Lokalizacja: Bojszowy
witam, tak całkiem nie wygineły te Maki :) sam jestem szczęśliwym posiadaczem i jestem bardzo zadowolony aczkolwiek jeszcze nie patrzyłem przez inny sprzęt :cry: , chętnie bym się wybrał z Wami na jakieś spotkanie

_________________
Mak 127 na AZ3 + kitowe okulary


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 08:38 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
19tego jedziemy na zlot na kudłacze, sprzętu będzie do woli.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 08:51 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 10 października 2011, 08:44
Posty: 13
Lokalizacja: Bojszowy
no tak, na Kudłacze może w przyszłym roku się zapisze o ile będzie taki wyjazd organizowany, a mam na myśli doskoczyć do miejscówki jak będziecie się gdzieś blisko wybierać

_________________
Mak 127 na AZ3 + kitowe okulary


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 09:23 
Offline
Ranga: [6]
Ranga: [6]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
Posty: 1633
Lokalizacja: Nowy Sącz
Masz odległość na Kudłacze podobną do mojej, spokojnie możesz się wybrać na np. sobotni wieczór.

_________________
Pozdro - Wojtek
Tel: 693 161 949

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ciężkim" sprzętem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakieś dooperelle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 10:25 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 14 stycznia 2012, 16:05
Posty: 158
Lokalizacja: Zabrze
Ja postaram się podjechać na sobotę z moimi "wynalazkami", chętnie bym polukał przez wasze sprzęty i pozbierał troche konstruktywnej krytyki i porad :)

_________________
Pozdrawiam
Marcin

Pozdrawiam
Marcin

_________________

Celestron CGE, TSAPO81Q, Astrotech AT72ED, kamery: Atik 428ex mono, Guider EGZ-60 z ASI120MM, koło z filtrami LRGBHaSIIOIII, Astronomik CLS CCD, Nikon D3100


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co się stało z Makami 127 ?
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 14:41 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 lutego 2012, 20:28
Posty: 21
Lokalizacja: Chrzanów
Mirek Kurasik napisał(a):
Ja sie nie znam ale mam MAKA i powiem jedno ze żałuje ze nie kupiłem od razu bo kupiłem Synta 8" na dopsonie jaką mi tu doradzono na początek! Tylko mnie denerwował no ale po drugie dzięki niej mam to co mam i straciłem na niej strasznie! MAK jest super ale pewnie jak popatrzę przez coś innego to zmienię zdanie :(
Pozdrawiam


Hmm... czyżby rozdwojenie jaźni? Z uwagą śledziłem swego czasu Twój wątek na sąsiednim forum: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=12400 Nie wynikało z niego, że Synta Cię denerwowała, przeciwnie - można było odnieść wrażenie, że jesteś nią zachwycony stąd idea dorobienia napędu do teleskopu który cyt. "jest tego wart bo ma dobre parametry". W mojej ocenie wygląda to tak, że przypaliłeś się na zmotoryzowanie doBsona (nie doPsona) i wtopiłeś w to sporo kasy, a efekt Cię nie zadowolił. Teraz "obwiniasz" za to teleskop, że "straciłeś na nim strasznie". Zmierzam do tego przyjacielu, że sporo osób czyta fora i wyrabia sobie opinie na podstawie tego co widzi. Zatem apeluję o więcej obiektywizmu i rzetelności w tym co piszesz, bo przez swoje emocjonalne podejście do pewnych ocen możesz zafałszować obraz tego o czym piszesz osobom czytającym Twoje tezy...

_________________
SW 200/1000 Dobson, EQ-5,
ES 6.7, 8.8, 14, 24,
DO Entry 10x50.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL