Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 17:18

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 10:59 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Łukaszu no właśnie tylko że często widzę kwestie ze "ciemne" teleskopy sa do DS be a światłosilne są cacy. Ja rozumiem przełożenie na pole widzenia ale o tym decyduje przecież cały układ łącznie z okularem. Jasne że z drugiej strony można powiedzeć że użycie długoogniskowych okularów w "jasnym" teleskopie da jeszcze większe pole ale z drugiej strony chyba szybciej osiągnie się kolejny próg zwany minimalnym użytecznym powiększeniem ??

Astro foto narazie pomijam bo tu trochę inne prawa wchodza w grę :)

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 17:33 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Adam Krawczyk napisał(a):
Mariuszu, dopiero teraz widzę, że jesteś z TG.
Dysponuję tym co napisałem na zdjęciu, więc jeśli będzie pogoda, to możemy się spotkać, żebyś mógł porównać S 10" z np. edkiem 80, którym dysponuje Adam S, z którym to najczęściej jeżdżę na obserwacje.

Nie ma problemu, możemy się wybrać jak tylko będą sprzyjające warunki.

Adam Krawczyk napisał(a):
Na podmiejskich wsiach nie można porównać 8 do 10", bo to co majaczy w 8, widać w 10".

To też sprawdzaliśmy wielokrotnie z Adamem K. i tak jest - to co wydaje się być w 8" na skraju percepcji widać w 10" że tak napiszę "pewnym" okiem. Mówimy tu oczywiście o słabiutkich obiektach. Na dużych jasnych obiektach różnica być może aż tak bardzo nie rzuca się w oczy (choć oczywiście jest).

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 22:31 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Adam Krawczyk napisał(a):
Jeśli jesteś zainteresowany, to mój adres podam na PW.


Dzięki bardzo panowie Adamowie :D
Jasne, że jestem zainteresowany. Jak mam wydać kasę na sprzęt, to im więcej będę wiedział (miał porównania) tym mój wybór będzie bardziej trafiony. A właśnie synta i ED 80 lub 100 są w moim pakiecie zainteresowań.
Rozmawiałem dłuższy czas z właścicielem Messiera 152S/760 i on sam mi odradzał zakup takiego sprzętu, a to o czymś świadczy. Jak mówił, po swoich doświadczeniach, dzisiaj kupiłby mniejsze APO lub ED.

Jak tylko będziecie robić nalot na niebo chętnie podjadę i porozmawiam. Dajcie znać.

Co to jest PW?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: czwartek, 5 kwietnia 2012, 22:57 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
OK już zajarzyłem co to jest PW. Widzę na stopce pod postem. :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: piątek, 6 kwietnia 2012, 06:37 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Jeśli do Kudłaczy nie będzie pogody, to niestety nici z obserwacji, ale jeśli na Kudłaczach będzie fajnie, to wybieram się z Karlikiem i S10".
Odezwę się w razie wyjazdu w plener.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: sobota, 7 kwietnia 2012, 23:24 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Krótki refraktor jest dość specyficznym sprzętem , generalnie żeby się nim cieszyć trzeba go polubić , nie jest to typowo sprzęt deesowy.
Raczej należy postrzegać jako teleskop przeglądowy dedykowany niezbyt dużym powiększeniom coś w rodzaju wypasionego szukacza.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: niedziela, 8 kwietnia 2012, 22:15 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Zobaczcie sami:
Jak już mam wybrane po ciężkich przemyśleniach no... 2 opcje, mówię sobie: pojadę na Kudłacze, pogadam z ludźmi, polukam przez teleskopy i w końcu zdecyduję się na jedna z tych dwóch opcji... i co, i czytam taki tekst na jednym z forum:

"Pod średnio ciemne niebo poleam
C8-SGT 203/2032 Advanced GT Schmidt-Cassegrain Celestron
jak ten tu:
http://sklep.telesko...tron-p-588.html"

Bardzo wszechstronny teleskop z goto, świetny do wizuala, a także fotografi, zwłaszcza Układu Słonecznego.
Do kompletu nasadka bino i więcej nic nie potrzeba. Pamiętaj w średniej wielkości mieście, zaświetlenie sprawi że teleskop 10" i większy będzie się marnował, dodatkowo swiatłosilne newtony nie dają dobrego kontrastu."

Widzę, że w stopce gość ma Newtona 10", MAKSUTOV-NEWTON 7", czyli mogę zakładać, że wie co mówi.
I szlag trafia całą moją koncepcję :cry: :evil: ....

A ten który pyta, chce kupić teleskop mniej więcej w tym zakresie finansowym jak ja.
Pal sęka montaż, wiem, że jest niezbyt polecany, można by kupić OTA na rynku wtórnym (bo akurat jest) i potem dokupić montaż np HEQ5.
I jak ja mam wybrać sprzęt???

Tak naprawdę nie dziwię się że co poniektórzy kupują i sprzedają sprzęt co rok, dwa lata i ciągle szukają i eksperymentują, nawet ci starzy-zaawansowani oglądacze nieba.
Dlatego się też pytałem wczesniej jak to jest z wykorzystaniem tych cali w wielkości lustra.
EeeeChhh......
Teraz to już jestem całkiem ogłupiały.........


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: niedziela, 8 kwietnia 2012, 22:35 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Nie mogę już edytować, napiszę tylko, że i tak najważniejsze i jak sądzę decydujące będzie spotkanie na Kudłaczach.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: niedziela, 8 kwietnia 2012, 23:19 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Całkiem fajne : Światłosilne newtony nie maja kontrastu .... , coś w stylu : dobre wyczernienie tubusu usuwa zaświetlenie nieba :mrgreen:
Chłop zna się na rzeczy , generalizuje wszystkie konstrukcje do jednego pudełka nie zwracając uwagi na techniczne zagadnienia wykonania sprzętu.
Czytaj więcej takich rewelacji a na pewno już nie będziesz wiedział co kupić.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: niedziela, 8 kwietnia 2012, 23:26 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 14 stycznia 2012, 16:05
Posty: 158
Lokalizacja: Zabrze
Mariusz nie wiem, czy na kudlaczach bedzie ktos z SCT 8". ale ja zamierzam sie wlasnie z takim telepem pojawic z soboty na niedziele, sam jestem, poczatkujacym z poczatkujacych, i mam duzy apetyt by polukac przez tuby innych i porownac obraz z mojej tuby do innego systemu, porownac inne okulary i dobrac cos co mi dopasuje.... Co prada nie mam montazu CG5, tylko jakis taki amatorski, wiec az sie doczekac, nie moge az powiesze ja na czyms solidniejszzym (jesli ktos pozwoli) i mam nadzieje, ze bedzie ktos kto pokaze mi jak tej tubki wyciagnac maksimum mozliwosci..... (koledzy pomożecie ??)...

_________________
Pozdrawiam
Marcin

Pozdrawiam
Marcin

_________________

Celestron CGE, TSAPO81Q, Astrotech AT72ED, kamery: Atik 428ex mono, Guider EGZ-60 z ASI120MM, koło z filtrami LRGBHaSIIOIII, Astronomik CLS CCD, Nikon D3100


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 00:43 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Aleksander Halor napisał(a):
Czytaj więcej takich rewelacji a na pewno już nie będziesz wiedział co kupić.

Olku, a gdzie czytać i dyskutować jak nie na forach?
Z książkami się nie da dyskutować, a kupiłem i czytam. Książkę "Poradnik miłośnika astronomii" przeczytałem całą, niektóre rozdziały po 2 -3 razy. Inne też czytam. Ale to jest teoria, brakuje niestety praktyki i rozmów z praktykami. Stąd wgląd w różne fora poświęcone astronomii.
A tam powinni się wypowiadać ( i podpowiadać) ludzie, którzy maja doświadczenie w obserwacjach. Jak ktoś, kto szuka odpowiedzi na swoje pytania, ma rozróżnić, czy gość wie co pisze czy tylko wydaje mu się że wie, skoro sam jest zielony??
Jak mam wyrobić sobie przynajmniej wstępną opinie co kupić? Jasne, potem powinna być weryfikacja w sklepie np. w DO (w moim przypadku ta rozmowa dużo dała, ale ja tam byłem chyba z godzinę i dostałem cierpliwe odpowiedzi) a potem weryfikacja powiedzmy "wizualna" gdzieś na zlocie i dopiero potem zakup sprzętu. Ale jak czytam fora to widzę, że niewielu tak robi.

Prawda, denerwują mnie takie odpowiedzi w stylu: " moim zdaniem powinieneś kupić ..... to świetny teleskop, ale nie jestem ekspertem i nie patrzyłem przez niego..."
Ręce opadają, takie wypowiedzi nauczyłem się omijać i działają mi na nerwy a jest ich niestety dużo. Mam wrażenie, że czasami na forach wypowiadają się dzieci.

Dobrze to ujął w swoim poście "Co się stało z Makami 127" Sławomir Gruca w odpowiedzi do kogoś:
Cytat:" Zmierzam do tego przyjacielu, że sporo osób czyta fora i wyrabia sobie opinie na podstawie tego co widzi. Zatem apeluję o więcej obiektywizmu i rzetelności w tym co piszesz, bo przez swoje emocjonalne podejście do pewnych ocen możesz zafałszować obraz tego o czym piszesz osobom czytającym Twoje tezy..."

Zdanie wyrwane z kontekstu, ale te słowa oddają również jak sądzę Twój Olku punkt widzenia.
A niestety ja czytam fora i się zastanawiam...

Cóż...pozostaje mi spotkanie na Kudłaczach, zgodnie zresztą z Waszymi podpowiedziami, bo pogoda na razie jest do bani...

Marcinie, Twojego SCT chętnię zobaczę w akcji na Kudłaczach :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 08:26 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Mariuszu, sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.
Mariusz Nowicki napisał(a):
Cóż...pozostaje mi spotkanie na Kudłaczach

Jestem wstępnie umówiony z Adamem S na jutrzejsze obserwacje, o ile będzie pogoda (może ktoś dołączy?)
Jednak jeśli dziś będzie fajnie, to chyba też jadę, więc jeśli jesteś zainteresowany, to zapraszam. Śledź forum, lub podaj swój nr tel.

A może ktoś jeszcze jest dziś zainteresowany?

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 10:37 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): środa, 11 stycznia 2012, 23:29
Posty: 39
Lokalizacja: Rudziniec
Adam Krawczyk napisał(a):
Jestem wstępnie umówiony z Adamem S na jutrzejsze obserwacje, o ile będzie pogoda (może ktoś dołączy?)
Jednak jeśli dziś będzie fajnie, to chyba też jadę, więc jeśli jesteś zainteresowany, to zapraszam. Śledź forum, lub podaj swój nr tel.

A może ktoś jeszcze jest dziś zainteresowany?


Gdzie jedziecie dokladniej? W nocy z pn na wt powinna byc ladna pogoda z tego co widze. Moze tez wybralbym sie z synta 12 (sprawdze przy tym czy jestem w stanie ja przewozic).

pzdr,
Mirek

_________________
Synta 12'', ES 6.7mm, kit 10mm, ES 24mm, Sony Alpha A350
GoTo: Star Walk, SkySafari Pro @iPhone & iPad

"I love fools'’ experiments. I am always making them." -- Charles Darwin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 11:07 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Gdzie? Nie odpowiem jeszcze, bo za kilka chwil jadę z małżowinką na rekonesans. Szukamy miejscówki kolegi Acubenesa z maniaka, lub czegoś w pobliżu.
Są to miejsca na północ do Herbów jakieś 45 km od TG.
Jeśli będzie pogoda z poniedziałku na wtorek, to zapraszam oczywiście na wspólne obserwacje.
Mój nr jak zawsze w podpisie.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 4 czerwca 2012, 15:15 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Witam po dosyć długiej przerwie.

Po długich rozważaniach, namysłach, rozmowach na forach i z niektórymi kolegami w plenerze kupiłem wreszcie mój pierwszy teleskop.
Zdecydowałem się na Meade LB 12” na montażu Dobsona.
Teleskop już mam w domu, zmontowałem i czekam na pogodę. Wszystko ładnie chodzi i na razie badam sprzęt.

Czemu Meade LB 12” ?
Długo się nie mogłem zdecydować, jak zobaczycie na początku w pierwszym poście o co pytałem i co w końcu kupiłem to widać jak długą drogę przeszedłem, za nic nie chciałem Dobsona.... ( Łukasz - miałeś rację... )
Byłem już zdecydowany na SW Syntę z GOTO 10 lub 12” ale dowiedziałem się w DO, że na razie wstrzymano produkcję. Prawdopodobnie ze względu na cenę wybrałbym 10”, ale sprawa się sama rozwiązała :| a Dobsona z GOTO na polskim rysnku oferuje tylko SW.
Generalnie chciałem kupić Dobsona z GOTO, ponieważ jak zauważyłem, na forach generalnie duża liczba osób co kupuje Dobsony (zachwalając ręczne prowadzenie - ciekawe!!) potem kombinuje na różne sposoby z napędami , ale nie był nigdzie dostępny i musiałem zmienić opcje.
Zacząłem się w końcu zastanawiać nad SW12 czy LB12 ale bez GOTO (Po rozmowie z Adamem K. wiedziałem, że nie 10” tylko 12”, jako docelowy)
Powiem tak, kwestia gustu – Meade bardziej mi się podobał i można go rozłożyć na mniejsze części, to dla mnie było bardzo ważne dla przewozu i tzw. mobilności. Poza tym na starcie był moim zdaniem lepiej wyposażony, miałem już wyciąg GSO z mikroruchami i obudowę kratownicy, dostałem też lepszy okular. Niestety nie ma dekli zamykających a te z Synty z tego co wiem nie pasują.
Zdecydowałem się po przeczytaniu z tego forum wątków Olka H. i Adama K – co wybrać rozkładane LB12 czy SW 12. Jedna konkretna odpowiedź Kuby K. (A tak serio - LB 12" Przy różnicy niecałych 100 zł nawet bym się nie zastanawiał.) mnie zastanowiła na dłużej i zdecydowałem się na Meade. :mrgreen:

To tyle o mojej drodze do pierwszego teleskopu, trochę długo to trwało zanim się zdecydowałem ale w międzyczasie dużo się nauczyłem i dokonałem zakupu świadomie (przynajmniej tak mi się wydaje). :D
Teraz czas na okulary, filtry i inne dodatki, ale to z czasem .

Dzięki wszystkim za podpowiedzi i rozmowy. I mam nadzieję na wspólne obserwacje…. :mrgreen:

Teraz wiecie czemu jest taka kijowa pogoda…. 8-)

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 4 czerwca 2012, 15:41 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Cytuj:
Teraz wiecie czemu jest taka kijowa pogoda…. 8-)


Oby pogoda była na środę rano bo jeśli nie ..... to lepiej się Pan na zlotach nie pokazuj :lol:

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 4 czerwca 2012, 15:56 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Cóź napisać... Bardzo dobry wybór :!:

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 4 czerwca 2012, 16:31 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Posty: 260
Lokalizacja: Gliwice
Kolejna dwunastka na wybiegu...w sam raz niezły punkt etapowy przed dwudziestkąósemką :mrgreen:
Gratulacje!

_________________
synta 12" + lidleta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 4 czerwca 2012, 21:17 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Dobry teleskop.
A czy rozsuwany, czy składany to już rzecz gustu.
Gratulacje.

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 4 czerwca 2012, 21:59 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Cytuj:
Teraz czas na okulary, filtry i inne dodatki, ale to z czasem .


Dokładnie - z czasem , nim ogarnie cię euforia zakupowa najlepiej pooglądaj sprzętem zapożyczonym na wyjazdach.
Wiele obserwacyjnych precjozów kupuje się pod wpływem impulsu a nie konkretnemu celowi.
Okular Meade QX 26 jest bardzo zacnym szkłem dodawanym seryjnie i jedyny sens jego wymiany to zakup równoważnego
Naglera lub zbliżonego ESa czy Meade (przy F/5 gama okularów średniopółkowych i tak nie zniweluje wad optycznych) co do krótszych to już kwestia gustu i celu obserwacyjnego.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL