Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 09:32

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 14 marca 2012, 11:28 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Aleksander Halor napisał(a):
Otóż to , zdjęcie a wizual , to dwa różne światy , malutkim refraktorem np. typową osiemdziesiątką , sfotografujesz więcej niż jesteś w stanie zobaczyć szesnastocalowym newtonem , logiczne ?
Niezbyt , ale taka jest prawda.


Hmm... Jedno zdanie a wiele wyjaśnia.
Mam lustrzankę Nikona i nie powiem, że nie myślałem o zdjęciach ale na początek chyba lepiej zobaczyć niebo w wizualu a potem zabrać się za zdjęcia (piękne są :D ), tym bardziej, że jak widzę to droga zabawa.
Dzięki wszystkim za wskazówki. Muszę się przyznać, że łamałem się czy zapisać się na forum i zgłosić swoje pytania czy nie. Ale teraz wiem, że dobrze zrobiłem. Wstrzymaliście mnie z zakupami, bo pewno palnął bym głupotę i potem musiał kombinować z drogimi okularami dla polepszenia widoków (jeżeli by się dało oczywiście, jak siebie znam to jazda by była niezła) a w końcu pewno zacząłbym się zastanawiać czy nie sprzedać sprzętu i kupić czegoś innego. Ktoś kiedyś napisał, że mądry człowiek uczy się na czyiś błędach a głupiec na swoich. Przynajmniej w tej sprawie nie wyjdę na głupca - może :lol: .

Tak więc - wizyta w Delcie a potem Kudłacze (oby była pogoda) i zobaczymy.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 14 marca 2012, 13:22 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
No i to jest pozytywne podsumowanie tematu.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 14 marca 2012, 17:00 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
I prawidłowe... ;)

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 14 marca 2012, 18:56 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): środa, 11 stycznia 2012, 23:29
Posty: 39
Lokalizacja: Rudziniec
Mariusz Nowicki napisał(a):
Aleksander Halor napisał(a):
Otóż to , zdjęcie a wizual , to dwa różne światy , malutkim refraktorem np. typową osiemdziesiątką , sfotografujesz więcej niż jesteś w stanie zobaczyć szesnastocalowym newtonem , logiczne ?
Niezbyt , ale taka jest prawda.


Hmm... Jedno zdanie a wiele wyjaśnia.
Mam lustrzankę Nikona i nie powiem, że nie myślałem o zdjęciach ale na początek chyba lepiej zobaczyć niebo w wizualu a potem zabrać się za zdjęcia (piękne są :D ), tym bardziej, że jak widzę to droga zabawa.


Tez kilka miesiecy temu zastanawialem sie co zrobic, czytalem fora, wskazowki itp. Kiedys, jeszcze w czasach liceum mialem b maly refraktor nadajacy sie wylacznie do obserwacji ksiezyca; teraz mieszkam na wsi, mam fajne niebo i wiecej czasu w nocy ;-)
Kilka razy (3) robilem podchody do DO w Katowicach zeby 'pomacac' sprzet a przy okazji porozmawiac z p. Markiem.. - w grudniu kupilem synte 12". Powiem tak - pierwszego dnia bylem troche zawiedziony - generalnie chyba spodziewalem sie czegos wiecej, glownie pod wplywem zdjec kolorowych obiektow DS ktorych naogladalem sie wczesniej w ksiazkach i w sieci; nigdy nie bylem na zlotach itp wiec nie mialem okazji przekonac sie jak to 'wyglada naprawde'. Szczesliwie od czasu zakupu mialem sporo fajnych, choc czesto bardzo mroznych nocy - ucze sie nieba, potrafie juz samodzielnie znalezc sporo obiektow DS z Messiera, wszystko powoli staje sie latwiejsze. Niedawno kupilem dwa dodatkowe okulary z Explore Scientific i na dzien dzisiejszy jestem baaaaardzo zadowolony ze sprzetu - mam wielka satysfakcje z obserwacji 'naocznych'. a M37 ogarnieta ES24 wyglada pieknie ;-)

pozdrowienia,
Mirek

_________________
Synta 12'', ES 6.7mm, kit 10mm, ES 24mm, Sony Alpha A350
GoTo: Star Walk, SkySafari Pro @iPhone & iPad

"I love fools'’ experiments. I am always making them." -- Charles Darwin


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 14 marca 2012, 20:31 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Tak to dokładnie jest jak napisał Mirek. Dobrze jest spojrzeć przez teleskop gdzieś na zlocie czy spotkaniu jeszcze przed zakupem sprzętu dla siebie. Można wyrobić sobie wtedy zdanie co i jak widać aby uniknąć w przyszłości rozczarowań, zwłaszcza po przejrzeniu co niektórych fotek. Większość DS-ów dla osób niewtajemniczonych to "tylko" szare plamki, ale za to ile dają radości w ich poznawaniu.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 19 marca 2012, 23:01 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
No..., jestem już po wizycie w Delcie i długiej rozmowie z p. Markiem :D .

Jak sądzę każdy początkujący klient ma te same pytania (na Wasze nieszczęście ;) ) i czasem odpowiadanie na nie staje się dla bardziej doświadczonych nudne... ale co zrobić, lepiej się pytać niż wydać czasem ciężką kasę na kompletnie nietrafiony sprzęt. W każdym razie ja się dużo dowiedziałem, przy okazji zebrało się większe grono i też porozmawialiśmy. Jak widziałem Salon żyje :D
Powiem tak: po tej rozmowie do gry wróciła Synta na Dobsonie. Ale wróciłem do domu, włączyłem kompa i się zastanawiam.
W moim zasięgu finansowym jest :

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-delta-optical-gso-dobson-12-f5-m-crf,d2297.html
i
http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-10-goto,d2010.html

wiadomo, że będę musiał dokupić okulary i inne takie, co też pociągnie za sobą koszty, pewno niemałe, jak widzę w podpisach niektórych forumowiczów to mają sporo różnych gadżetów (okulary, filtry...). Pewnie, że nie kupię od razu ale coś muszę.
Powiedzcie mi czy GoTo jest warte ceny, czy rzeczywiście jest to taki komfort, że warto zrezygnować z tych 2" lustra na rzecz GOTO?
Delta Optical-GSO Dobson 12", zrobiła na mnie duże wrażenie, wygląd i jakość wykonania dla mnie rewelacja, ale nie ma GOTO. Synta rozsuwana 12" z GOTO jest dużo droższa.
Będę na Kudłaczach (mam nadzieję, że będę mógł polukać przez różne teleskopy i dopytać, ale to będą moje pierwsze obserwacje) ale do tego czasu chciałbym już mieć swoje typy (max 2), jak p. Marek stwierdził na razie mam ich za dużo, stąd mętlik w głowie.
Dlatego proszę o opinie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 00:04 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Czy GOTO jest potrzebne ? owszem ale na początku :!: , potem ślęczenie nad atlasem to sama przyjemność , a jeszcze lepsza to samodzielne znalezienie obiektów na niebie.
Po za tym teleskop bez GOTO to spontaniczne spoglądanie i dużo więcej satysfakcji niż jałowe emcośtam , a tam ngieceileśtam , spoglądanie w okular i czasem przypadkowe machnięcie
tubą i to jest cała frajda.
Jeszcze pomyśl nad LB 12" i nie przjmuj się pierdołami o kolimacji i innych bzdurach wypisywanych na jego temat.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 01:02 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Zgadzam się z Olkiem, ja bym się GOTO nie przejmował. W naszym hobby przecież chodzi o poznawanie i uczenie się nieba. Nie ma to jak satysfakcja z samodzielnie znalezionych obiektów.

Żeby było jasne, nie neguję idei GOTO, ale sam bym w to nie poszedł. Pieniążki wolałbym przeznaczyć na okulary czy inne szpeje.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 02:16 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Mariusz pozostaje więc:
http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tel ... d1301.html
a reszta na okulary, mikrofokuser i sprawa załatwiona.
Będziesz zadowolony.

Po złożeniu ma tylko 92 cm wysokości!!!, to ważny element mobilności.

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 10:22 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Musze napisać.

Nie każdy wie, że system GoTo z Dobsonów SkyWatcher'a różni się w jednym ciekawym punkcie w stosunku do GoTo z systemów paralaktycznych.
Teleskopem z GoTo Dobsona możemy operować całkowicie manualnie odkładając pilota. Nie uszkodzimy tym silników, a co wiecej jego pozycja przy włączonym systemie jest ciągle uaktualniania.

Aby ustawić teleskop na np. Marsa, ustawiamy go najszybciej robiąc to ręcznie, a drobą poprawkę możemy wprowadzić z systemu GoTo. Znając realia używamy wtedy dużego powiekszenia, a zmiana na mniejsze tylko aby obiekt znaleźć jest stratą czasu. W dużym powiększeniu znalezienie obiektu na niebie jest sporym wyzwaniem i raczej ważniejsze jest szczęście niż doświadczenie.
W systemie GoTo, wklepujemy PLANET > MARS > ENTER i basta.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 12:19 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Marek Substyk napisał(a):
Musze napisać.

Nie każdy wie, że system GoTo z Dobsonów SkyWatcher'a różni się w jednym ciekawym punkcie w stosunku do GoTo z systemów paralaktycznych.
Teleskopem z GoTo Dobsona możemy operować całkowicie manualnie odkładając pilota. Nie uszkodzimy tym silników, a co więcej jego pozycja przy włączonym systemie jest ciągle uaktualniania.


To jest naprawdę super sprawa i o tym rozmawialiśmy podczas mojej wizyty w DO, jeżeli system pamięta gdzie jest po takim przesunięciu to jest rewelacja. Tylko powierzchnia lustra w 12" jest jeżeli dobrze liczę o 44% większa niż w 10". Czy taka różnica w aperturze jest tak znacząca, że można zrezygnować z GOTO na rzecz apertury? Wiem, że osoby które przesiadły się na GOTO piszą, że to po prostu inna jazda. A to oznacza, że prowadzenie Dobsona jest czasem uciążliwe; jest taki post chyba na Astropolis, że gość jak pisze po 10 razach miał dość oglądania nieba przez Syntę z uwagi na uciekające obiekty i wystawił teleskop na sprzedaż. Takiego scenariusz ja bym nie chciał.
Jak to jest z Waszej strony z tym uciekaniem, widzieliście już różne widoki z różnych teleskopów i macie porównanie GOTO i bez . Dla kogoś kto zaczyna po prostu nie da się wyrobić opinii po jednym lub kilku spojrzeniach w okular, (Czy to dlatego co niektórzy mają na koncie po tyle "przerobionych" teleskopów??) .
I jeszcze jedno: tego nie dopytałem (ale jakbym chciał się o wszystko pytać to pewno bym jeszcze nie wyszedł z salonu :) ): czy Dobsona z GOTO można prowadzić ręcznie, ale poprowadzić nie przesunąć, żebym został dobrze zrozumiany? np. jest na niebie jakieś zjawisko nie ujęte w bazie danych systemu i ja chcę to zobaczyć - nie wiem np. start statku kosmicznego z Katowic. Można odłączyć silniki i poprowadzić ręcznie czy po prostu się nie da bo są silniki i trzeba by po prostu pocisnąć na siłę jak to jest wyżej opisane?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 12:40 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Ja bym brał 12" bez zastanowienia,choć z drugiej strony gso nie jest za mobilne.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 12:50 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Zawsze można powiedzieć, że za tą kasę kupi się 14" działo, ale wtedy będzie już problem z "mobilnoscią".
Osobiście sam bym się zastanawiał i nie widział co wybrać. Może dopasowałbym samochód do takiej armaty? :lol:

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 13:17 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Mariuszu, musisz podejść selektywnie. Ja bym zrobił to tak: chcę np. często wyjeżdzać, mam tyle i tyle miejsca do transportu, chcę obserwować to i to i chcę poznawać, a nie tylko bezwiednie być posłusznym elektronice (dla przykładu).
Z tego wynika: prosty system montażu, bez prowadzenia, duża apertura (różnica 2" nie jest duża więc warto mieć ją na plus). Na wyjazdach jakikolwiek dodatek elektroniczny uważam za zbędny. Prowadzenie przydaje się przy dużych powiększeniach ale koliduje z mobilnością, małe powiększenia nie wymagają żadnych cudów elektroniki. To tyle co mam do powiedzenia jako poradę dla młodszego kolegi. Mariuszu z tymi pętlami dylematów nawet najlepszy komputer by sobie nie poradził. Ostateczna konkluzja: wszystkie nasze rady zweryfikuje ostatecznie twoje zaangażowanie i własne doświadczenie. Nie raz zmienisz zdanie.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 13:26 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Mariusz wybiera się na Kudłacze, więc... wtedy skróci swoja listę życzeń.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 15:55 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Marek Substyk napisał(a):
Mariusz wybiera się na Kudłacze, więc... wtedy skróci swoja listę życzeń.


W zależności od pogody do 20" średnicy albo do ogniskowej 750 :twisted:

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 16:23 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Pewno, że będę na Kudłaczach i mam nadzieję, że po tym wyjeździe będę już wiedział.
Marku, moja lista wcale nie jest taka długa. Pierwsza myśl była Synta, potem zacząłem zastanawiać się nad SCT (po przeczytaniu postów o uniwersalności tej tuby w jakimś tam stopniu - mówimy o 8" SCT) ewentualnie refraktor na HEQ5 (przyszłościowo). I tyle .
Co do Dobsona nie jestem pewien prowadzenia za obiektem (na Kudłaczach się wyjaśni - mam nadzieję), natomiast do DS jak mi wyjaśniałeś przewaga apertury i światłosiły Newtona jest decydująca. To już wiem.
Moje wyobrażenie teleskopu dla mnie to refraktor (generalnie). I wcześniej czy później i tak go kupię, choćby do fotografowania nieba. Pytanie czy jest to dobry zakup na początek?
Nie powiedziałem Wam jeszcze że jeżdżę na ryby. Nad Odrą w opolskim są całkowicie ciemne miejsca (zakola rzeki gdzie nikt nie mieszka), po prostu masakra. Takiego nieba nie widziałem ( ja!!) nigdzie. Dlatego również zastanawiam się nad refraktorem lub SCT (tutaj już raczej - zastanawiałem). Widziałem jeszcze w salonie :
http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-delta-optical-gso-6-f9-m-crf-rc-ota,d2304.html
ale nie wiem czy tym da się pooglądać DS-y. Jeżeli teraz zdecyduję się na 12" Dobsona to potem będę myślał o refraktorze (lub RC) choćby na takie wyjazdy. Nie wyobrażam sobie tachać 12" Newtona przy załadowanym pod dach aucie sprzętem wędkarskim. A przez całą noc pod takim niebem będzie co oglądać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 21:43 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Mariusz , widzę że jesteś na skrajnym rozdrożu , jak napisał Jurek : działaj selektywnie.
Po pierwsze wizual czy foto , po drugie deesy czy planety , po trzecie mobilne czy trochę mniej !
Pierwsze wyklucza duży sprzęt , a zakup małego wiąże się nieuchronnie w inwestycje w montaż ,guidery i tp.
Sprzęt duży , czyli wizualny ogranicza zastosowanie foto i to radykalnie , deesy wymagaja lustra im większego tym lepiej.
Planety wizualnie wymagaja długiej ogniskowej , czyli maki i SCT im większy tym lepiej , jednak nadmiar ogniskowej
nie pozwala się cieszyć deesami w szerokim polu , bo fizycznie nie wyciągnie się z SCT więcej niż 2 stopnie pola i znowu przy SCT
kłania się dobry montaż im to SCT większe tym większy montaż potrzebny o ile chcesz tym jeszcze focić planety.
A mobilność to cecha która pozwala zabrać Ci największy sprzęt do samochodu i się tym nie namęczyć.
A na Marka uważaj bo sprzeda Ci wszystko czego nie potrzebujesz :mrgreen:

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 22:25 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Aleksander Halor napisał(a):
A na Marka uważaj bo sprzeda Ci wszystko czego nie potrzebujesz :mrgreen:

Przynamniej masz możliwość na wyjeździe sprawdzenia wszystkiego w praktyce, spotkania się z prawdziwymi miłośnikami astronomii.

A u Olka.. cóż, to tylko teoria i teoria, a najlepsze to każdy sprzęt jaki sam ma. :mrgreen: (patrz stopka Olka) Tobie to nie musi pasować!

Nie będe się tu wdawał w polemikę i rozmawiał na ten temat, bo szkoda mojego i Towjego czasu.
Raz jeszcze napisze... zapraszam na Kudłacze i inne wyjazdy. Sam zobaczysz, sam się przekonasz. W Delcie rozmawialiśmy na ten temat i o moim sposobie podejścia do tego tematu. Zaznaczam, że długo rozmawialiśmy w szczególnie dużym gronie.
Jak wiesz, propozycja była ogólna i wg. mnie nadal jest ciekawa.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2012, 22:36 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Masz rację teoria ... poparta praktyką , a wywalić parę groszy w nietrafiony sprzęt bardzo łatwo.
Ale jednak wyjazd pod niebo rozwiąże problemy definitywnie.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL