Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 15:41

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2012, 21:00 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Witam,

Na początek prośba do Moderatora:
W dziale "Jestem tu nowy", jak przystało przywitałem się ("Witam wszystkich zapatrzonych w niebo"), bo trzeba się przywitać, ale zanim pomyślałem wysłałem również pytania sprzętowe, które należą do tego działu. Jakby można wyciąć cały tekst oprócz przywitania ?? A ja tutaj przenoszę pozostały teks i pytania o sprzęt.
Przepraszam za zamieszanie ale czasem zanim człowiek pomyśli to zdąży coś zawalić.
Jeżeli można coś z tym zrobić to byłoby super - chyba, że nikomu nie przeszkadza, ale z drugiej strony nie chcę dublować wątku, no i chciałbym uzyskać od Was jakieś porady.

Zrobione - edit admin ;)

Moje pytania:

Zaczynam dopiero przygodę z astronomią. Już wiem, że nie ma teleskopu do wszystkiego ale można kupić mniej lub bardziej uniwersalny.
Po długim ślęczeniu na forach i czytaniu upatrzyłem sobie taki sprzęt:
Wersja 1:
Messier AR-152S EXOS 2 refraktor 152/760

Wersja 2:
Messier AR-152L EXOS 2 refraktor 152/1200

lub układ mieszany:
Wersja 3:
tuba: Teleskop Celestron C6-S XLT OTA
i montaż: Montaż paralaktyczny EXOS2

Wersja 4:
tuba: Tuba Optyczna Sky-Watcher (Synta) 80ED OTAW Black Diamond
i montaż: Montaż paralaktyczny EXOS2

Dlaczego EXOS 2? – Czytałem o nim bardzo dobre opinie i widziałem go (sklep) – jest solidny.
Dla całości do montażu EXOS2 trzeba by dokupić napęd jak mi się wydaje na dwie osie.

Do powyższych zestawów mieszanych najlepiej by było kupić : Sky-Watcher (Synta) HEQ5 SynTrek lub Montaż paralaktyczny LXD75 GoTo ale nie wyrobię z finansami.

Im więcej czytam tym jestem głupszy.
Jeżeli możecie pomóc to proszę o Wasze opinie i podpowiedź: co widać przez ten sprzęt. Wiem, że każdy ma swoje preferencje ale generalnie interesują mnie obiekty DS. Generalnie. Dlatego refraktor a Celestron też jest w miarę uniwersalny.

Wiem, że Celestron jest oryginalnie na montażu CG-5 ale na sąsiednim forum wyczytałem o nim nieciekawe opinie - delikatnie mówiąc.
Generalnie ceny montażu powalają z nóg, ale jak czytałem bez stabilnego montażu nic nie pooglądam, bo wszystko będzie drgało. Dlatego montaż chciałbym kupić docelowy i w miarę apetytu kombinować z tubami.
Widziałem jeszcze Sky-watcher 100 ED Black Diamond Refraktor 100/900 OTA, też wydaję mi się ciekawy + do tego oczywiści jakiś dobry montaż.

Jak widzicie generalnie to czytałem. Namiar na to forum znalazłem na innym, jako forum ze Śląska, ponieważ mieszkam w Tarnowskich Górach więc jakoś mi spasowało i jestem 8-) . Tak na początek chciałbym podjechać kiedyś i zobaczyć co widać przez taki sprzęt i porozmawiać z mądrzejszymi od siebie a potem podjąć decyzje o kupnie. Tak mi się wydaje logicznie.
Chyba, że mnie naprostujecie inaczej:)

Mój budżet to max. 4500 zł.
Mieszkam pod lasem, wydaje mi się, że niebo nie jest złe i mam dom z ogrodem.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2012, 21:29 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Myślę, że końcowe akapity zapytania brzmią rozsądnie.
Po spotkaniu wyjazdowym wypowiesz znane słowa:

Przybyłem - na zlot w Kudłaczach
Zobaczyłem - szeroką gamę sprzętu "w akcji"
Zwyciężyłem - najlepszym wyborem między ceną a możliwościami sprzętu, który mnie w pełni zadowoli.

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2012, 21:35 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 maja 2010, 07:40
Posty: 127
Lokalizacja: Nieborowice
Jak najbardziej pojechać i pooglądać i podjąć później decyzję. Może się tak skończyć że nie wybierzesz żadnej z wymienionych przez Ciebie pozycji ;)

Co do montażu - zanim kupisz HEQ5 poczekaj na premierę cenową iOptrona IEQ30. Większy brat wypada bardzo dobrze, a ten mniejszy ma szansę wpasować się cenowo w okolice HEQ5 syntrek/synscan i stanowić realną konkurencję. W końcu jakiś powiew świeżości w skostniałym rynku montaży :ugeek:

_________________
TS130/910 0.79x, EQ6, Atik383
http://astrojolo.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2012, 22:14 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Dzięki za pierwsze podpowiedzi.
Tylko, że do Kudłaczy (kwiecień) to ja nie wytrzymam, z lornetką obserwować nieba to się nie da. Ręce się trzęsą i chciał by się zobaczyć głębiej. Niemniej zgoda, że mogą upaść wszystkie moje pierwsze propozycje.
Co do nowego montażu - zobaczymy, trudno mi się wypowiadać, po prostu wydaje mi się, że montaż musi być solidny, bo będzie klapa, ale dla mnie ważne są opinie ludzi którzy już przepracowali jakiś czas na danym sprzęcie i mogą coś na ten temat powiedzieć. Stąd mój pierwszy strzał i próba przymiarki do tematu. Nie chcę wydać pieniędzy i za tydzień zastanawiać się czy sprzedać czy nie. Pierwszy mój pomysł to była Synta 8" na Dobsonie ale jak przeczytałem na forum, że doświadczony użytkownik Dobsona pisze, że jest umiarkowanie wkurzony jak mu uciekają obiekty z kadru to sądzę, że ja będę bardziej niż umiarkowanie stąd taki mój wybór.

Czy do Kudłaczy mogą przyjechać np. na jeden dzień również osoby niezapisane (niezgłoszone na trzy dni), takie jak ja, żeby porozmawiać i popatrzeć, czy jest to impreza zamknięta?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2012, 22:23 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Mariusz Nowicki napisał(a):
Czy do Kudłaczy mogą przyjechać np. na jeden dzień również osoby niezapisane (niezgłoszone na trzy dni), takie jak ja, żeby porozmawiać i popatrzeć, czy jest to impreza zamknięta?

Przyjechać może każdy, kiedy chce. Jeśli nie będzie miejsc noclegowych, nie będzie możliwości noclegu.
Zapraszamy każdego.. za wyjątkiem handlarzy gratami i osób oferujących swoje usługi szlifowania zwierciadeł.

Jeśli chcesz dobrze wydać pieniądze, przyjedź koniecznie. Nie ma to jak obmacanie sprzętu na miejscu w realu.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2012, 22:43 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
:D Gratami nie handluję i szkieł nie szlifuję więc mogę przyjechać.
Będę więc w (na?) Kudłaczach. Na mapie widzę, że te Kudłacze to okolice Pcimia poniżej Krakowa. Będę na 100%.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2012, 22:47 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Witaj , w sumie to mam SCT 6" i miałem refraktor 150/750 , więc odpowiadam dość prosto warto mieć oba :!: ale i tak braknie czegoś dużego.
SCT raczej zostanie u mnie na dłużej - idelany lekki teleskop do obserwacji planet , natomiast 150/750 był (a raczej jest bo drugi egzemplarz jest u sąsiada )
jest sprzętem rewelacyjnym do przeglądu nieba w połaczeniu z okularem 25-30 mm , jednak oba nie zapewniają dobrego zasięgu gwiazdowego stąd
też pomysł na dużego newtona , zaś co do edka 80 mm to mam bardzo mieszane uczucia , w każdym razie miałem i się pozbyłem.
Co dziwne możliwości edka 80 są porównywalne z dobrze wykonanym egzemplarzem achromatu 80/400.
W sumie gdybym konfigurował sprzęt od zera to bez zastanowienia SCT 6 i co najmniej 10" lustra.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: poniedziałek, 12 marca 2012, 23:30 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Mariusz Nowicki napisał(a):
Pierwszy mój pomysł to była Synta 8" na Dobsonie ale jak przeczytałem na forum, że doświadczony użytkownik Dobsona pisze, że jest umiarkowanie wkurzony jak mu uciekają obiekty z kadru to sądzę, że ja będę bardziej niż umiarkowanie stąd taki mój wybór.

To chyba jednak nie był doświadczony użytkownik Dobsona, albo doświadczony, ale nerwowy jakiś ;) . Nie popadajmy w paranoję, to co napisał Olek to święta prawda - lustro, i to duże lustro. Tu kłania się Synta 8 lub 10" (czy też GSO). Zastanów się nad tym.
Co do ED-ka 80 - nie można go rozważać jako podstawowego teleskopu. Dla mnie to idealny drugi teleskop na wypady, sprawdza się nieźle pod ciemnym niebem. W przyszłości można nim pofocić. Na Twoim miejscu nie zaprzątałbym sobie nim obecnie głowy. Choć od SW 80/400 jest jednak moim zdaniem wyraźnie lepszy.

Mariusz Nowicki napisał(a):
Dzięki za pierwsze podpowiedzi.
Tylko, że do Kudłaczy (kwiecień) to ja nie wytrzymam, z lornetką obserwować nieba to się nie da... Nie chcę wydać pieniędzy i za tydzień zastanawiać się czy sprzedać czy nie.

I właśnie pośpiech jest najgorszym doradcą, to najprostsza droga do szybkiej odsprzedaży dopiero co kupionego sprzętu. Postaraj się cokolwiek wcześniej pooglądać, uwierz mi. Może będą jakieś szybkie forumowe wypady, spróbuj się wtedy umówić na obserwacje.

A lornetką da się poobserwować niebo, ale do tego się dochodzi później ;) .

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 13 marca 2012, 01:17 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Z tym CG-5 do wizuala to tez bym nie przesadzal ja wieszam na nim SCT 9,25 czyli sprzet dosc ciezki i jakos nie specjalnie mi sie to trzesie przy obserwacjach ... fakr napedy sa glosne no i jeszcze nie testowalem go w foto ale o tym narazie tutaj mowy nie bylo. W kazdym razie do wizuala wystarcza

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 13 marca 2012, 01:19 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Marek Substyk napisał(a):
Zapraszamy każdego.. za wyjątkiem handlarzy gratami i osób oferujących swoje usługi szlifowania zwierciadeł.


Kurde a juz pakowalem worek piasku i szlifierke a tu taki niefart :) Naprawde nie mozna bedzie nawet odrobine poszlifowac ?? a co z heblowaniem ?? :P

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 13 marca 2012, 11:43 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Pojedź z nami i jak zobaczysz co jest i jak się sprawdza w akcji to wybierzesz.
Ja najpierw kupiłem, a potem szybko wymieniałem.

Pozdrawiam.

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 13 marca 2012, 11:54 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5191
Lokalizacja: Katowice-Janów
Aleksander Knapik napisał(a):
Ja najpierw kupiłem, a potem szybko wymieniałem.

Pozdrawiam.

Ja miałem tak samo ,nie ma jak najpierw obmacać, i wtedy wydać siano.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 13 marca 2012, 12:03 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Cytuj:
W sumie gdybym konfigurował sprzęt od zera to bez zastanowienia SCT 6 i co najmniej 10" lustra.


Dokładnie tak kombinuję, tylko, że w moich przemyśleniach jest jeszcze refraktor i stąd pytanie np. o Messier AR-152S EXOS 2 refraktor 152/760.
Co do dużego lustra - zostawiam je na później, bo jak widzę na forach są podzielone opinie: co to znaczy duże lustro. Dla jednych 10" to dużo a inni kierują na zagraniczne strony gdzie na zdjęciach są lustra kratownicowe (?) 20". Dlatego na potem, muszę zobaczyć.

Panie Olku, Celestron C6-S XLT wydaje mi się bardzo dobrym wyborem i w miarę uniwersalnym i bardzo poważnie zastanawiam się nad nim. Ten teleskop wydaje mi się jest rozsądny cenowo i wg jego użytkowników daje dobre widoki, jeżeli mógłby Pan napisać więcej na temat jego możliwości to byłoby super (lub wskazać jakiś rozsądny test - opinie).
Nie mniej chciałbym również usłyszeć opinie o jakimś rozsądnym refraktorze. Nie wiem czy w/w Messier jest rozsądny. Jeżeli możecie na ten temat coś podpowiedzieć to byłoby super. Po prostu w ten sposób zawężam obszar poszukiwań, jeżeli mogę tak powiedzieć. Na razie dużo czytam i uzupełniam wiedzę. Co do aberracji refraktora: z tego co czytam to filtr korekcyjny Filtr Baader Semi APO 2" niweluje nieciekawe efekty. Czy tak?
Na pewno nic nie kupię puki na żywo nie zobaczę i nie porozmawiam z Wami, (być może najbliższym terminem będą wspomniane Kudłacze).

Mam jeszcze pytanie: czy np w HEQ5 gdzie jest automatyczne prowadzenie, można je odłączyć i poprowadzić teleskop ręcznie? Jeżeli nie, to znaczy, że jak braknie zasilania to znaczy, że trzeba się pakować?

PS. Chciałem powyżej dać cytat pana Olka, ale coś mi nie wychodzi. Nie jestem częstym bywalcem forów, stąd moje problemy. Muszę gdzieś doczytać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 13 marca 2012, 12:17 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
"Panie Olku, Celestron C6-S XLT wydaje mi się bardzo dobrym wyborem i w miarę uniwersalnym i bardzo poważnie zastanawiam się nad nim. "

Muszę coś napisać bo nie wytrzymam.
============================

1. Stoi u mnie obok siebie, SCT 6", MAK 6" i RC 6". Zobaczyć przez te teleskopy, a to więcej niż przeczytać. Sam ostatnio robię takie sobie porównanie, bo są podobne. Zapraszam na stragan do Delty na macanie. :lol: sprzętu optycznego oczywiście.
2. Refraktor achromatyczny w szczególności jasny to samobójstwo, choć wielu posiadaczy zachwala obrazy z tych rurek (gust, posiadanie, wrodzona miłość do aberacji). Semi-APO nic nie pomoże, chyba że chodzi o subtelne różnice, nie mające jakiegokolwiek znaczenia. Bajki o tym o ile więcej pokaże niż wiekszy Newton, lepiej odłożyć do szafy. Cenowo i jak możliwościami Newton zdeklasuje zawsze mniejszego refraktora. Oczywiście zawsze można trafić na dobrze skorygowany achromat
3. HEQ-5 bez prądu, to... brak montażu. Można tylko za pomocą śrub blokady RA i DEC, a to raczej niezbyt dobre rozwiązanie. Mimo wszystko nie widziałem, aby ktoś miał przez to problemy. Są zapasowe PowerTanki, a jakby to zawiodło to zawsze można usiąść na rower i popedałować. :lol:


_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 13 marca 2012, 13:25 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Wiem że będę nie ekologiczny ale w ostateczności do montaży z napędami są dołączane kable z końcówka do zapalniczki samochodowej więc w ostateczności można odpalić furę i mieć generator prądu :)

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 13 marca 2012, 15:38 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Mariusz Nowicki napisał(a):
Cytuj:
W sumie gdybym konfigurował sprzęt od zera to bez zastanowienia SCT 6 i co najmniej 10" lustra.


Dokładnie tak kombinuję, tylko, że w moich przemyśleniach jest jeszcze refraktor i stąd pytanie np. o Messier AR-152S EXOS 2 refraktor 152/760.
Co do dużego lustra - zostawiam je na później, bo jak widzę na forach są podzielone opinie: co to znaczy duże lustro. Dla jednych 10" to dużo a inni kierują na zagraniczne strony gdzie na zdjęciach są lustra kratownicowe (?) 20". Dlatego na potem, muszę zobaczyć.

Dla mnie duże lustro przy zakupie własnego teleskopu to 10" (mówię o Newtonach), wtedy można jeszcze logistycznie dać radę - tu jeszcze składana 12" wchodziłaby w rachubę. Sam z kratownicową 20" nie dałbyś rady :) . Taki 10" Newton to bardzo uniwersalna maszynka. To jako pierwszy teleskop.
Gdybym myślał o drugim i trzecim - to właśnie SCT 6" jako travellerek do planet, kulek i Księżyca, a ED80 jako travellerek do szerokich pól. Ale jak na razie mówimy o pierwszym teleskopie :D .

Aha - na początku mojej przygody z astronomią, zanim kupiłem pierwszy teleskop, też bardzo podobały mi się Messiery 152, zwłaszcza ten krótszy S. Bo takie miałem wyobrażenie o "prawdziwym" teleskopie, oczywiście na montażu paralaktycznym. Wtedy by mi do głowy nie przyszła Synta 8" na Dobsonie, którą zresztą mam do dzisiaj i jak na razie jestem zadowolony.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 13 marca 2012, 20:59 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Żeby nie było nieporozumień SCT 6" nie jest teleskopem uniwersalnym :!: , jak dla mnie jest to typowy balkonowiec zasadniczo tylko do obserwacji planet i tak go używam.
Co do krótkich refraktorów , to zarzucanie im "koszmarnej" aberracji chromatycznej przy obserwacjach szerokich pól i jasnych deesów to skrajne nieporozumienie , co innego
użycie takiego sprzętu do obserwacji planet , tu aberra się pojawia , ale nie jest uciążliwa. W końcu dwa dni temu maluchem 90/500 oglądałem Wenus , Jowisza , Marsa , Saturna i obowiązkowo
Księżyc.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: wtorek, 13 marca 2012, 23:54 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2012, 21:57
Posty: 121
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Wybieram się w najbliższym czasie do Delty na macanie teleskopów i na rozeznanie.
Nadal jednak obstaje przy swoim, na początek SCT lub refraktor a w dalszej kolejności duże lustro. Takie mam wyobrażenie o moim pierwszym teleskopie (dokładnie jak to napisali wcześniej pp. Adam i Olek). Widzę, że generalnie na różnych forach astronomicznych jest szeroka i czasem dosyć ostra dyskusja odnośnie SCT - Refraktor - Newton. I nikt nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze, swoja droga nie wiem czy jest możliwa taka odpowiedź. Ale z tego co widzę to jeżeli ktoś chwali SCT to zaraz dostaje kontrę odnośnie przewagi Newtona, podobna sprawa jest z refraktorem, zwykłym achromatem i nawet APO. Zawsze jest kontra "Newtonowców", że tak sie wyrażę. Mam wrażenie, że większość ma Newtony i zażarcie broni tej opcji. Rozumiem, że cenowo zawsze wygrywa Newton ale zgodnie z opinią tych co maja np SCT to wcale nie ustępuje on jakością obrazu w obserwacji DS. Widziałem stronę Damiana Peach'a i jego zdjecia na SCT. Szczęka opada.

Jedno jest dla mnie pewne trzeba pomacać na żywo (również niebo przez teleskop) ;) i porozmawiać.
Niestety ale potwierdza się to, że wybór pierwszego teleskopu nie jest taki prosty.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 14 marca 2012, 00:21 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Mariusz, zrób zgodnie ze swoim sumieniem. Jak masz kupić Newtona i być nieszczęśliwym z tego powodu to nie ma to sensu. Co do for i typów teleskopów - każda pliszka swój ogonek chwali. Gdyby wszyscy byli tacy sami to byłoby nudno, dlatego mamy taką różnorodność teleskopów, tudzież samochodów, telewizorów itp. itd. Zobaczysz jaka będzie jazda jak przyjdzie do doboru okularów.

Jedyne o co proszę to pooglądaj sprzęt przed zakupem, a w miarę możliwości poobserwuj nim niebo na zlotach czy nieformalnych spotkaniach. Rozejrzyj się na forum za ludźmi z Twojej okolicy, kto wie, może coś się z tego urodzi, ja też służę pomocą, choć mojej Synty nie mam teraz pod ręką.

Piszesz "Widziałem stronę Damiana Peach'a i jego zdjecia na SCT. Szczęka opada." Pamiętaj że zdjęcia i obserwacje wizualne to dwa różne światy, nie sugeruj się tym.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mój pierwszy teleskop
PostNapisane: środa, 14 marca 2012, 00:26 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Otóż to , zdjęcie a wizual , to dwa różne światy , malutkim refraktorem np. typową osiemdziesiątką , sfotografujesz więcej niż jesteś w stanie zobaczyć szesnastocalowym newtonem , logiczne ?
Niezbyt , ale taka jest prawda.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL