Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 17:57

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 14:31 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Każdy ma swoje zdanie , więc omówmy zalety i wady obu konstrukcji
Obydwa teleskopy składają się z dwóch części połączone rurami w taki czy inny sposób , która z nich lepsza ?
Proszę nie odpowiadać w stylu : Bierz Syntę :!: , Bierz LB :!: , ale uzasadnij dlaczego Syntę , a dlaczego LB
Nie interesują mnie też cechy konstrukcji które powodują że Syntę stawiasz na dobsa i stoi , a LB skręcasz do kupy z rurek.

Oba teleskopy maja podobną cenę , więc i ta cecha nie wchodzi w rachubę :mrgreen:


Kto pierwszy da sensowny komentarz ?


Załączniki:
Synta_truss_dob_12.jpg
Synta_truss_dob_12.jpg [ 11.79 KiB | Przeglądane 6056 razy ]
LIGHTBRIDGE12.jpg
LIGHTBRIDGE12.jpg [ 23.43 KiB | Przeglądane 6056 razy ]

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 15:07 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 16:46
Posty: 209
Z mojego punktu widzenia , ten komentarz będzie najsensowniejszy- :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 15:43 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 czerwca 2010, 21:02
Posty: 447
Nie zostawiłeś nam dużego pola manewru ;) ,ale słyszałem że LB mają lepszą optykę,a konkretnie powłoki.Ja jednak znawcą w tym temacie nie jestem,może Piotrek Rączka coś więcej powie na ten temat.Jeśli miałbym wybrać,to mnie bardziej podoba się synta i tyle. ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 15:55 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Tomasz Raulin napisał(a):
może Piotrek Rączka coś więcej powie na ten temat i tyle. ;)

No to mnie Tomek załatwiłeś na cacy :D

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 16:09 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 czerwca 2010, 21:02
Posty: 447
Piotr Rączka napisał(a):
Tomasz Raulin napisał(a):
może Piotrek Rączka coś więcej powie na ten temat i tyle. ;)

No to mnie Tomek załatwiłeś na cacy :D

Nie to było moim zamiarem. :) ;) Ja nie miałem nigdy możliwości porównać tych dwóch luster,czytałem gdzieś że w LB jest ono bardziej wydajne,bo odbija procentowo więcej światła.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 16:48 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 27 sierpnia 2010, 15:35
Posty: 105
Lokalizacja: Mazańcowice k/Bielska-Białej
Olku założyłeś ten wątek bo planujesz jakieś zakupy , czy poprostu chciałeś przenieś dyskusję, która wywiązała się w temacie wyboru pierwszego teleskopu przez Piotrka Wróblewskiego?
Tak czy inaczej dziękuję bardzo, bo temat niezmiernie mnie interesuje w kontekscie planowanego w przyszłości zakupu 12".
Żadnych bezpośrednich doświadczeń nie mam.
Z tego co zdążyłem wyczytać to LB ma lepsze lustra (więcej % odbitego światła), więc efektywnie to tak jakbyśmy mnieli teleskop o ciut większej aperturze niż Synta.
LB ma teraz wyciąg z mikrofokuserem - tu znów plus dla Meade'a
LB ma gwinty filtrowe w wyciągu (Synta chyba nie ale nie wiem na 100%)
LB ma podbno troszkę lepsze łożyskowania, łatwiej się tym steruje, ale za to podobno ma większą tendencję do opadania przy ciężych okularach, stąd konieczne zainteresowanie się przeciwwagą.
LB ma w standarcie pokrowiec na kratownicę, ale wymaga on drobnych modyfikacji aby fałdowania nie wchodziły w stożek światła i nie zmniejszały nam efektywnej apertury.
Okular dawany przez Meade'a w zestawie to chyba lepsza opcja niż te kitowce z Synty - ale to kwestia mniej znacząca i tak się lepsze szkiełka dokupuje.
Tyle z tego co wyczytałem na korzyść LB.

Na korzyść Synty
Szybsze rozkładanie.
Lepsze tzymanie kolimacji.

Ja póki co biorąc powyższe pod uwagę skłaniam się ku LB ,ale po ostatnich głosach pewnych osób, że najlepiej jak tylko się da to pełną tube, rozważam czy nie upchnę do Lybry
GSO 12" model GSD980, ale dyskusja rozkładany czy pełny to chyba temat na osobny wątek.

_________________
Południowa Konstelacja Magurka
Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm
Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm
Baader Neodymium Moon&Skyglow
tel: 603 892 900


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 17:30 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 marca 2010, 11:23
Posty: 684
Szymon Butrymowicz napisał(a):
Olku założyłeś ten wątek bo planujesz jakieś zakupy , czy poprostu chciałeś przenieś dyskusję, która wywiązała się w temacie wyboru pierwszego teleskopu przez Piotrka Wróblewskiego?
Tak czy inaczej dziękuję bardzo, bo temat niezmiernie mnie interesuje w kontekscie planowanego w przyszłości zakupu 12".
Żadnych bezpośrednich doświadczeń nie mam.
Z tego co zdążyłem wyczytać to LB ma lepsze lustra (więcej % odbitego światła), więc efektywnie to tak jakbyśmy mnieli teleskop o ciut większej aperturze niż Synta.
LB ma teraz wyciąg z mikrofokuserem - tu znów plus dla Meade'a
LB ma gwinty filtrowe w wyciągu (Synta chyba nie ale nie wiem na 100%)
LB ma podbno troszkę lepsze łożyskowania, łatwiej się tym steruje, ale za to podobno ma większą tendencję do opadania przy ciężych okularach, stąd konieczne zainteresowanie się przeciwwagą.
LB ma w standarcie pokrowiec na kratownicę, ale wymaga on drobnych modyfikacji aby fałdowania nie wchodziły w stożek światła i nie zmniejszały nam efektywnej apertury.
Okular dawany przez Meade'a w zestawie to chyba lepsza opcja niż te kitowce z Synty - ale to kwestia mniej znacząca i tak się lepsze szkiełka dokupuje.
Tyle z tego co wyczytałem na korzyść LB.

Na korzyść Synty
Szybsze rozkładanie.
Lepsze tzymanie kolimacji.

Ja póki co biorąc powyższe pod uwagę skłaniam się ku LB ,ale po ostatnich głosach pewnych osób, że najlepiej jak tylko się da to pełną tube, rozważam czy nie upchnę do Lybry
GSO 12" model GSD980, ale dyskusja rozkładany czy pełny to chyba temat na osobny wątek.

W zasadzie Szymon wymienił wszystko, ale przydałoby się potwierdzenie części z tego przy bezpośrednim porównaniu.
A najważniejsze według mnie to ponoć lepsze lustro i lepsze okularki Meade w komplecie więc przez jakiś czas nie trzeba nic kupować stąd z tych dwóch wybieram Meade 8-) Może na naszą bitwę zlotową jeżeli dojdzie do skutku w Listopadzie zjawią się te dwie konstrukcje ;)
Ps-Ja bym brał całą tubę bo nie chciało by mi się bawić z rozkładaniem i kolimacją gdyby nie trzymała :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 17:34 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Szymek piszesz że wyczytałeś o LB że ma lepsze lustra niż synta ,czy mógłbyś podać jakiś tekst żródłowy, ale nie jakieś cytaty z innego forum ale badanie analizy ,wykresy itd......
Krąży taka plota o wyższośći luster LB a w zasadzie luster GSO bo to są lustra GSO nad Syncianymi ale nigdy nie widziałem oficjalnych wyników badań może ty pomożesz w tym temacie.

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 17:41 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Mariusz Marchewka napisał(a):
Z mojego punktu widzenia , ten komentarz będzie najsensowniejszy- :lol:


to znaczy taki który nic nie wnosi :roll:

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 17:48 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Moim zdaniem decydują o tym możliwości konstrukcyjne i wytrzymalościowe teleskopu.
Synta rozsuwana to konstrukcja odpowiednia dla luster 8", 10" i 12" a LB dla konstrukcji od 12" wzwyż. Nie wyobrażam sobie 16 lub 20-calowego teleskopu rozsuwanego, gdyż całość konstrukcji byłaby bardzo ciężka a przenoszenie teleskopu w całości byłoby kłopotliwe.
Rozsuwane Synty szybciej się rozkłada niż kratownicowe ale i z "kliknieciem" trzeba uważać - zdarzało mi się "niedoklikniecie" i kłopoty z kolimacją. Nieprawidłowość rozłożenia szybko się jednak ujawniała w rozregulowanym obrazie szukacza.
I w jednym i w drugim przypadku odkrytą część teleskopu należy osłonić - zarówno od pyłu jak i od wilgotnego powietrza, które szybciej się skrapla na lustrach nieosłoniętych.
Myślę, że dyskusja posiadaczy obu konstrukcji może niebezpiecznie zmierzać w kierunku udowodnienia "wyższości Świąt Wielkanocnych nad Świętami Bożego Narodzenia" a nie o to chyba chodzi.
Jak to w życiu bywa z obu konstrukcji najlepsza jest ta trzecia - pełna tuba.

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 17:53 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Janek już widze te ogłoszenia w gazecie zamienie golfa na karawan z powodu kupna pełnej tuby 16 "
ps.
żeby nie zagineło w morzu innych postów jezeli ktoś ma link o jakosci luster to niech zapoda

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 17:56 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Od razu zaznaczam że jestem daleki od zakupu któregokolwiek z nich , ale przez pewien czas się zastanawiałem , stąd wybór padł na 12
Bo kratownicowa ósemka z Meade wygląda dziwnie ;)

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 17:57 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Piotrze, ale ta 16" na werandzie nie wyglada tak żle.


Załączniki:
8' na Ph-16' Dob.jpg
8' na Ph-16' Dob.jpg [ 98.62 KiB | Przeglądane 6000 razy ]

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"


Ostatnio edytowano niedziela, 17 października 2010, 17:59 przez Jan Polak, łącznie edytowano 1 raz
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 17:59 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 27 sierpnia 2010, 15:35
Posty: 105
Lokalizacja: Mazańcowice k/Bielska-Białej
Sebastian Pyrek napisał(a):
A najważniejsze według mnie to ponoć lepsze lustro i lepsze okularki Meade w komplecie więc przez jakiś czas nie trzeba nic kupować stąd z tych dwóch wybieram Meade 8-) Ps-Ja bym brał całą tubę bo nie chciało by mi się bawić z rozkładaniem i kolimacją gdyby nie trzymała :D

Aktalnie do LB jest tylko jeden okular 26mm więc z tym że przez jakiś czas nic nie trzeba dokupować to zbyt mocno powiedziane. A cała tuba też coraz częściej chodzi mi po głowie, tylko czemu nie ma ofert GSO w Polsce tylko trzeba to ciągnąć zza Odry. :x

_________________
Południowa Konstelacja Magurka
Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm
Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm
Baader Neodymium Moon&Skyglow
tel: 603 892 900


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 18:00 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 16:46
Posty: 209
Tomasz Raulin napisał(a):
...ale słyszałem że LB mają lepszą optykę...


Ale słyszałem , ale słyszałem... Ludzie, przestańcie powtarzać to co ktoś tam kiedyś ... :roll: Poprzyjcie to własnymi faktami jeżeli już!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 18:23 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 27 sierpnia 2010, 15:35
Posty: 105
Lokalizacja: Mazańcowice k/Bielska-Białej
Mariusz Marchewka napisał(a):
Tomasz Raulin napisał(a):
...ale słyszałem że LB mają lepszą optykę...


Ale słyszałem , ale słyszałem... Ludzie, przestańcie powtarzać to co ktoś tam kiedyś ... :roll: Poprzyjcie to własnymi faktami jeżeli już!

Nie do końca się z Tobą zgodzę Mariuszu. Oczywiście najlepiej byłoby każdą wypowiedź poprzeć wykresami , danymi laboratoryjnymi czy autoryzować własnym doświadczeniem. Niestety nie zawsze jest taka możliwość, co nie oznacza automatycznie, że nie należy dzielić się wiedzą (bądź odczuciami) innych użytkowników. Przecież zasłyszane opinie nie biorą się z niczego, nie upieram się, żeby ślepo w nie wierzyć ale też nie widzę powodu żeby potępiać w czambuł wszytko co nie jest zbadane przez Nas osobiście. Skoro sporo osób na różnych forach, również takich którzy nie sprzedają tego sprzętu, a mieli możliwość porównania obrazu twierdzą że obrazy dawane przez LB są jaśniejsze, więc chyba jest coś na rzeczy.

_________________
Południowa Konstelacja Magurka
Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm
Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm
Baader Neodymium Moon&Skyglow
tel: 603 892 900


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 18:27 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 czerwca 2010, 21:02
Posty: 447
Mariusz Marchewka napisał(a):
Tomasz Raulin napisał(a):
...ale słyszałem że LB mają lepszą optykę...


Ale słyszałem , ale słyszałem... Ludzie, przestańcie powtarzać to co ktoś tam kiedyś ... :roll: Poprzyjcie to własnymi faktami jeżeli już!

I to mówi ten,który nie mógł nawet powiedzieć dlaczego kupił i doradzał rozkładaną syntę 8",przegiąłeś pałę. :evil: Działasz na mnie jak płachta na byka,twoje wypowiedzi to ostatnie dno,nie wnoszą nic nowego,ciągle powtarzasz tylko-kupujcie rozkładane,bo ja taką mam.Nie moja wina że kupiłeś badziew,a teraz próbujesz zrekompensować to sobie doradzając Innym ten szajz. :lol:
Jeśli nie masz nic nowego do powiedzenia,to nie zaśmiecaj wątku. :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 18:30 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 27 sierpnia 2010, 15:35
Posty: 105
Lokalizacja: Mazańcowice k/Bielska-Białej
Piotr Rączka napisał(a):
Szymek piszesz że wyczytałeś o LB że ma lepsze lustra niż synta ,czy mógłbyś podać jakiś tekst żródłowy, ale nie jakieś cytaty z innego forum ale badanie analizy ,wykresy itd......
Krąży taka plota o wyższośći luster LB a w zasadzie luster GSO bo to są lustra GSO nad Syncianymi ale nigdy nie widziałem oficjalnych wyników badań może ty pomożesz w tym temacie.

Niestety Piotrze nie dysponuję takimi danymi. Teleskepu nie planuję kupić na dniach więc aż tak wnikliwie jeszcze w to nie wchodziłem, ale skoro wypłynął taki temat to postaram się coś wyszukać (w pracy jest sporo czasu 8-)
Wiem,że testów przeprowadzonych przez Janusz P. nie można traktować super poważnie bo sprzedaje co prawda obie marki ale wiadomo, że będzie optował za droższą (pewnie większa marża). Żeby jednak póki co wyjść od jakichkolwiek danych liczbowych, przytaczam wyniki pomiarów reflektancji dla fali 550nm wykonanie we wrześniu tego roku przez Janusza
"
Lustro wtórne ze starej Synty Classic około 5 letnie

oddane do regeneracji-----------------64,19 %
Po regeneracji naparowane u nas---92,08 %

Lustro główne Synta 8" Pyrex--------86,72 %
Lustro wtórne z tej Synty------------84,15 %

Lustro LB-16" Meade------------------92,71 %
Lustro wtórne z Meade 16"----------91,14 %

Są to wyniki uśrednione do drugiego miejsca po przecinku z 5 kolejnych pomiarów reflektancji tego samego elementu"

_________________
Południowa Konstelacja Magurka
Synta 10", BST WA 30mm, BST ED 15mm, BST ED 5mm, BST WA 9mm
Orion SkyQuest XT6, kitowe Plossl'e 25mm i 10mm, Soligor Plossl 6mm
Baader Neodymium Moon&Skyglow
tel: 603 892 900


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 18:35 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 marca 2010, 11:23
Posty: 684
Szymon Butrymowicz napisał(a):
Sebastian Pyrek napisał(a):
A najważniejsze według mnie to ponoć lepsze lustro i lepsze okularki Meade w komplecie więc przez jakiś czas nie trzeba nic kupować stąd z tych dwóch wybieram Meade 8-) Ps-Ja bym brał całą tubę bo nie chciało by mi się bawić z rozkładaniem i kolimacją gdyby nie trzymała :D

Aktalnie do LB jest tylko jeden okular 26mm więc z tym że przez jakiś czas nic nie trzeba dokupować to zbyt mocno powiedziane. A cała tuba też coraz częściej chodzi mi po głowie, tylko czemu nie ma ofert GSO w Polsce tylko trzeba to ciągnąć zza Odry. :x

To zależy Szymonie. Adam na przykład cały czas używa tylko scoposa i nie zakłada ani 25-tki ani 10-tki (przynajmniej tak mówił) zależy co się ogląda ;) Nie sprawdzałem a myślałem, że dają dwa 16-tke i 26-tke. Jeden to trochę mało, ale Synciana 10-tka moim zdaniem nadaje się tylko do planet a i to niezbyt bo trochę małe powiększenie :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Który wybrać LB 12 czy Synta rozsuwana 12
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 18:37 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 16:46
Posty: 209
Tomasz Raulin napisał(a):
Mariusz Marchewka napisał(a):
Tomasz Raulin napisał(a):
...ale słyszałem że LB mają lepszą optykę...


Ale słyszałem , ale słyszałem... Ludzie, przestańcie powtarzać to co ktoś tam kiedyś ... :roll: Poprzyjcie to własnymi faktami jeżeli już!

I to mówi ten,który nie mógł nawet powiedzieć dlaczego kupił i doradzał rozkładaną syntę 8",przegiąłeś pałę. :evil: Działasz na mnie jak płachta na byka,twoje wypowiedzi to ostatnie dno,nie wnoszą nic nowego,ciągle powtarzasz tylko-kupujcie rozkładane,bo ja taką mam.Nie moja wina że kupiłeś badziew,a teraz próbujesz zrekompensować to sobie doradzając Innym ten szajz. :lol:
Jeśli nie masz nic nowego do powiedzenia,to nie zaśmiecaj wątku. :twisted:


Stary wrzuć na luz i wyrównaj ciśnienie , bo bredzisz wypisując głupstwa czyli swoje prawdy :idea:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL