Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 03:42

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2010, 21:42 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 08:56
Posty: 76
Lokalizacja: Kraków
Witam
Problem wydaje się prozaiczny, ale jednak... Jako uzupełnienie do mojego Maka (planetki, księżyc) pewnie nabędę Syntę na dobsonie (w czym pewnie utwierdzi mnie wyjazd na Kudłacze) do DS, planetek, księżyca czyli do wszystkiego, oprócz astrofotografii, która mnie tak nie pociąga. Tu zaczyna się problem bo: mieszkam w "klatce" czyli dwa mikropokoje z teściową na pokładzie w jednym, garażu brak (samochód będzie). Jak przechowujecie swoje "kolubryny", czy dobrym pomysłem jest piwnica, zadaszony balkon ? Oczywiście wykonanie skrzyni z laminowanego mdf-u nie stanowi problemu. I prośba o orientacyjne wymiary Dobsona i tuby od synt 8 i 10-calowych.

_________________
Mak 6", kolekcja ortoskopów UO, jedno sprawne oko.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2010, 22:00 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
oby dwie mają teą samą długosc tuby ok.1200mm różnica jest tylko w średnicy dobsona
o ok 10cm .Kupując ósemke bedziesz sie czuł niedowartościowany a dziesiątka bedzie juz prawdopodobnie twoim docelowym telepem i w niego celuj.

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2010, 22:09 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Tu są wymiary: Synty 8" a tu Synty 10". Jeśli się nie mylę to zarówno w przypadku 6", 8" i 10" Dobsony mają takie same średnice, różnią się tylko rozstawem ścianek bocznych na których jest osadzona tuba. Podobnie jak napisał Piotrek - celuj w 10". Od 8" różni się tylko grubością tubusa, no i oczywiście większym zwierciadłem :mrgreen:
Na balkonie nic tragicznego nie powinno się telepkowi przytrafić. Choć trzeba by go jakoś zabezpieczyć przed kurzem itp syfem. Ja do piwnicy telepa bym nie wstawiał, przynajmniej do mojej - wilgoć i smrodek nie służą teleskopowi. Co innego jak piwnica jest zadbana.

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2010, 22:19 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 grudnia 2009, 22:14
Posty: 312
Myślę, że nie powinno być problemu z trzymaniem teleskopu w piwnicy, oczywiście musiałbyś ją czymś okrywać, żeby się tak nie kurzyła. Moja 8" stoi w pokoju na dobsonie i zajmuje 0.5m2. Czyli szerokość dobsa to pól metra, średnica tuby to 23 centymetry, wysokość tuby na dobsonie to trochę ponad 130cm. Oczywiście 10" będzie większe, no ale pytałeś o wymiary obydwu, więc ja jedynie mogę podać od 8" :) Co do tego co pisał Piotr, coś w tym na pewno jest.. Na pewno byłbyś zadowolony z 8", ale piszesz, że jedziesz na Kudłacze, a tam na pewno będziesz patrzał przez "trochę" większe sprzęty, więc po powrocie możesz czuć niedosyt :) Ja zrobiłem przesiadkę z 70mm na 203mm, więc dla mnie jest bardzo fajnie, ale gdybym mógł cofnąć czas ( :? ) to na pewno wolałbym poczekać, dozbierać pieniądze i kupić 10" :)

Edit: No Kuba mnie ubiegł.. I dobrze, bo wspomniał o wilgoci w piwnicy.. Na początku może się nic nie dziać, ale z czasem może się pojawić pleśń albo Bóg wie co..

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... r_embedded


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2010, 22:34 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Posty: 1058
Lokalizacja: Czeladź
A dokladne wymiary 10" to dobson równe 50 cm, tuba 28 cm a wysokość tuby na montażu to 136 cm, jedynie poza obrys dobsona wystają o kilka centymetrów rączki do przenoszenia (które możesz oczywiście odkręcić).
Ja osobiście pojechalem po 8" a wrócilem z 10" i nie żaluje bo wymiary są praktycznie identyczne do przechowywania a lustro sporo większe :) natomiast 12" to już pokaźna krowa i napewno nie mialbym z niej pożytku na codzień :D Mój telepek ma swoje miejsce w kącie i jest mu tam dobrze:) a co do piwnicy to jak jest sucha to napewno tak ale weź pod uwagę wagę i gabaryty przy przenoszeniu. Ja mieszkam na 4 piętrze bez windy i jakbym mial latac po telepa do piwnicy to musialbym sie zastanowic nad takim rozwiązaniem :) Oczywiście tuba i dobson są oddzielne ale swoje waża no i uważać trzeba a nie sądzę że za każdym razem chcialoby Ci się pakować tubę w "steropiany". Chyba że miejscem obserwacyjnym nie bylby glównie balkon jak w moim przypadku to wtedy z piwnicy bliżej do auta ;)

_________________
Radek
tel. 508 249 269
telep Sky-Watcher SKDOB 10", SW 80/400 AZ3,
SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Plössl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2010, 23:03 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 08:56
Posty: 76
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
Chyba że miejscem obserwacyjnym nie bylby glównie balkon jak w moim przypadku to wtedy z piwnicy bliżej do auta ;)

Kurcze, Radek obserwujesz Syntą 10" z balkonu :shock: Dzięki wszystkim za rady, zawsze mogę zrobić dwie skrzynki (na balkon i piwnicę), wyłożyć je pianką akustyczną (tania jak barszcz i chroni) i będzie to, o co mi chodzi. Jak taki teleskop znosi mróz (np. na balkonie) oczywiście zabezpieczony wyżej wspomnianym sposobem ? Podobno większość posiadaczy garaży ( i Synt ;) ) trzyma teleskopy w nich,

_________________
Mak 6", kolekcja ortoskopów UO, jedno sprawne oko.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2010, 23:17 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Tomasz Tomczak napisał(a):
Jak taki teleskop znosi mróz (np. na balkonie)

Ogólnie to mróz telepowi nie straszny. Należy jednak uważać, by nie przenosić teleskopu z temperatury np. -10 st do temperatury pokojowej ok +20 st. Zwierciadełko nie lubi tak drastycznych zmian temperatur. A jeśli już muszisz przenosić telepa do domu to po przyjściu z mroźnych obserwacji, nie zdejmuj dekla. Gdybyś to zrobił to zwierciadała w parę chwil pokryje szron. Ja miałem podobny przypadek ostatniej zimy, jak przyniosłem Maczka do domu. Chciałem sprawdzić czy wszystko z nim ok, i po wyjęciu z torby i zdjęciu deklika momentalnie cały pokrył się szronem. Wszystko odtajało w ok. godzinę, ale miałem pietra, czy nic się nie uszkodzi. Teraz już mam nauczkę, żeby zostawić teleskop w torbie i dopiero na drugi dzień do niego zaglądać. Oczywiście latem nie ma takich problemów.
Po niedawnych zimowych obserwacjach w Jędryni potwierdzam, że telep (w tym przypadku był to Meade 16") dzielnie zniósł mróz w granicach -20 st. Wyglądał jak sopel ale do dziś wszystko z nim OK. Na co dzień teleskop jest przechowywany w garażu, przykryty pokrowcem.

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2010, 23:27 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Kuba Kowarczyk napisał(a):
Tomasz Tomczak napisał(a):
Jak taki teleskop znosi mróz (np. na balkonie)

Ogólnie to mróz telepowi nie straszny. Należy jednak uważać, by nie przenosić teleskopu z temperatury np. -10 st do temperatury pokojowej ok +20 st. Zwierciadełko nie lubi tak drastycznych zmian temperatur. A jeśli już muszisz przenosić telepa do domu to po przyjściu z mroźnych obserwacji, nie zdejmuj dekla. Gdybyś to zrobił to zwierciadała w parę chwil pokryje szron. Ja miałem podobny przypadek ostatniej zimy, jak przyniosłem Maczka do domu. Chciałem sprawdzić czy wszystko z nim ok, i po wyjęciu z torby i zdjęciu deklika momentalnie cały pokrył się szronem. Wszystko odtajało w ok. godzinę, ale miałem pietra, czy nic się nie uszkodzi. Teraz już mam nauczkę, żeby zostawić teleskop w torbie i dopiero na drugi dzień do niego zaglądać. Oczywiście latem nie ma takich problemów.
Po niedawnych zimowych obserwacjach w Jędryni potwierdzam, że telep (w tym przypadku był to Meade 16") dzielnie zniósł mróz w granicach -20 st. Wyglądał jak sopel ale do dziś wszystko z nim OK.


A dokładniej temperatura przy gruncie -23 stopnie , jak sobie przypomnę ten chłodek ...
ale dokładniej zobacz zdjęcia z wątku
viewtopic.php?f=67&t=757

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: piątek, 2 kwietnia 2010, 07:38 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Posty: 1058
Lokalizacja: Czeladź
Tomasz Tomczak napisał(a):
Cytuj:
Chyba że miejscem obserwacyjnym nie bylby glównie balkon jak w moim przypadku to wtedy z piwnicy bliżej do auta ;)

Kurcze, Radek obserwujesz Syntą 10" z balkonu :shock:


Wiesz tak naprawde to moja miejscówka jest całkiem fajna, blok na sporej górce, 4 piętro (ostatnie) i balkon robiony chyba pod astromaniaka ;) całkiem szeroki dość długi i co najważniejsze brak daszka u gory :D wszystkie latarnie są sporo pode mną a bezpośrednio przed blokiem jest jedno boisko park i drugie boisko więc nie ma źle.......jedynie ta łuna od wszystkich miast:( a mam widoki na Katowice Sosnowiec Mysłowice Siemianowice Chorzów i kupę innych...ale widzę również doskonale pasma Babiej Góry i Pilska i całe generalnie Beskidy jak na dłoni...a mimo tego że masz bliżej do Tatr to pewnie ich nie pooglądasz z balkonu a ja przy dobrej pogodzie a i owszem :D

_________________
Radek
tel. 508 249 269
telep Sky-Watcher SKDOB 10", SW 80/400 AZ3,
SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Plössl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: piątek, 2 kwietnia 2010, 18:09 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 2 stycznia 2010, 01:55
Posty: 85
Z półtorametrowy balkon trzeba mieć, zeby wyrobić z Syntą na Dobsonie. I jeszcze jakąś skrzynkę, aby na niej postawić dobsona, by barierka nie przeszkadzała.

Jeżeli chodzi o miejsce w domu to Synta nie zajmuje dużo miejsca. Wystarczy postawić w rogu, tubę ustawić pionowo do góry i po problemie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: niedziela, 4 kwietnia 2010, 10:28 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 marca 2010, 11:23
Posty: 684
Mój balkon ma 120 cm szerokości. Ciekawe czy powalczę na nim z 10-tką. Ktoś ma podobne doświadczenie :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: niedziela, 4 kwietnia 2010, 10:30 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 marca 2010, 11:23
Posty: 684
Planuję zrobić małą skrzynię, żeby podwyższyć zdolności manipulacyjne :lol: teleskopu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: niedziela, 4 kwietnia 2010, 12:07 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Sebastian Pyrek napisał(a):
Planuję zrobić małą skrzynię, żeby podwyższyć zdolności manipulacyjne :lol: teleskopu.

W twoim przypadku to moze być konieczność bo inaczej balustrada bedzie cie skutecznie ograniczać

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: niedziela, 4 kwietnia 2010, 20:48 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Posty: 1058
Lokalizacja: Czeladź
Sebastian Pyrek napisał(a):
Mój balkon ma 120 cm szerokości. Ciekawe czy powalczę na nim z 10-tką. Ktoś ma podobne doświadczenie :D


Ja mam jakieś 140 cm i daję radę. Jak potrzebuję coś nisko pooglądać to faktycznie podwyższenie się przydaje. Ja używam stolika kawowego ;) żona trochę piszczy ale nie jest źle :lol: Z tym że u mnie do 20-25 stopnia i tak luna znad pobliskich miast skutecznie ogranicza jakiekolwiek obserwacje:) Myślę że skrzynka lub cokolwiek innego Ci się przyda bo nisko nie pooglądasz :)
I zważ na fakt że na powyższeniu przy oglądaniu nisko nad horyzontem wyciąg okularowy może być poza balustradą/barierką i możesz mieć trudności przy obserwowaniu. Że o bezpieczeństwie nie wspomnę...

_________________
Radek
tel. 508 249 269
telep Sky-Watcher SKDOB 10", SW 80/400 AZ3,
SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Plössl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Prośba o wymiary Synt 8 i 10"
PostNapisane: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 01:03 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 marca 2010, 11:23
Posty: 684
Dzięki za odpowiedzi. Może nie wypadnę :) najwyżej po wylądowaniu zobaczę mnóstwo gwiazd :D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL