Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 23:42

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Źrenica wyjściowa - odpowiedni dobór
PostNapisane: wtorek, 8 września 2009, 12:12 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:31
Posty: 481
Admin: Wątek przeniesiony z viewtopic.php?f=45&t=104

Ważny jest też dobór okularów do odpowiedniej źrenicy wyjściowej. Bo nie może być takich sytuacji, że kupujemy załóżmy okular 5-6mm do maka o ogniskowej 2700mm.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Jak kupić swój pierwszy teleskop?
PostNapisane: wtorek, 8 września 2009, 12:36 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Robercie, a dlaczego nie?
Nie przesadzajmy z tą źrenica wyjściową. Ja sam wkladałem do MAK 180 przy 2700 ogniskowej, Naglerka 7 mm, co więcej z Barlowem x2
Wiem, że przekroczyłem wszystkie zasady zdrowego rozsądku, ale co mi tam. Nikt mi tego przecież nie zabroni.
Oglądaliśmy Saturna w mieście w Chorzowie! - dokładnie przed Planetarium Śląskim, każdy kto widział sam przyzna, że był to obraz do zaakceptowania!
Co więcej na Muczne przygotowuję jeszcze bardziej karkołomną konfigurację do sflilmowania Jowisza.
Wzory, wzorami, a praktyka, praktyką. Każdy ma inne potrzeby i inne odczucia i potrzeby jakościowe.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak kupić swój pierwszy teleskop?
PostNapisane: wtorek, 8 września 2009, 13:10 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Może wyjdę na świra ale raczej nie kieruję się źrenicą wyjciową przy zakupie okularu :) Jedyne co obliczam to pole widzenia i powiększenie.
Wg mnie jest tak jak napisał Marek. Wzory wzorami a praktyka praktyką. Każdy widzi po swojemu obraz w okularze. Dla jednego coś może być ok a dla drugiego już nie. Można tu przybrać postawę niewiernego Tomasza - nie uwierzę dopóki nie zobaczę :lol: Pamiętam widok Saturna z Pszczelnika - powiększenie 771x czyli ponad 4x średnica lustra (a teoretycznie dla max powiększenie nie powinno się przekraczać 2x średnicy). Nie mówię, że obraz był idealny, ale myślę, że jakbyśmy trafili wtedy na idealny seeing to Saturn byłby jak na wyciągnięcie ręki.
Takie jest moje subiektywne zdanie i broń Boże nie chcę nikogo urazić ;)
Pozdrawiam :)

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Źrenica wyjściowa - odpowiedni dobór
PostNapisane: wtorek, 8 września 2009, 14:40 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
A na napiszę dokładnie aby było wiadomo o co w tym chodzi.

Źrenica wyjściowa jest to po prostu średnica plamki utworzonej za okularem jaka dociera do naszego oka.

źrenica wyjściowa = średnica (mm) / powiększenie w danym okularze

Obrazek
Rysunek: optyczne.pl

Żeby ją sobie wyobrazić lub nawet zobaczyć wystarczy skierować teleskop na jasny punkt lub nawet ścianę i za okularem przyłożyć fragment kalki technicznej. Zobaczymy że w pewnym miejscu i położeniu na papierze uzyskamy ostry obraz dokładnie źrenicy wyjściowej naszego instrumentu. Odległość kalki z tym ostrym krążkiem światła od wierzchołka ostatniej soczewki okularu da nam dodatkowy parametr odległości źrenicy wyjściowej - ER.

Według mnie i nie tylko, do obserwacji wysoko położonych jasnych planet i Księżyca stosujemy tak powiększenie aby źrenica wyjściowa była w zakresie od 0,5 do 1,5 mm
a dokładniej dla planet wysoko położonych nad horyzontem od 0,5 do 1,0 mm i nisko położonych nad horyzontem 1,0 do 1,5 mm
Jasne powierzchniowo obiekty mgławicowe - źrenica wyjściowa 1 do 2 mm
Jasne mgławice emisyjne i galaktyki z jasnymi jądrami o w miarę dużej jasności powierzchniowej - źrenica wyjściowa od 2 do 4 mm
Większość mgławic i galaktyk to obiekty nie za duże i nie za jasne najefektywniej obserwujemy je ze źrenicami z zakresu 1,5 mm do 2,5 mm
Rozległe mgławice gazowe, emisyjnych, refleksyjne i pozostałości po supernowych jak Veil - źrenica wyjściowa od 4 do 7 mm

Warto też pamiętać o tym że nasza źrenica w oku z wiekiem coraz słabiej sie rozszerza i statystycznie wygląda to tak:
do 20 roku życia - 7 mm
od 20 do 30 roku życia - 6,5 mm
od 30 do 40 roku życia - 6 mm
od 40 do 50 roku życia - 5 mm
od 60 roku życia - 4 mm i ew. mniej!

Teraz przykład:
Teleskop MAK 180, ogniskowa 2700 mm, okular 7 mm, powiększenie = 385 razy
źrenica wyjściowa = 0,46 mm, czyli w przybliżeniu 0,5 mm i jest to maksymalna wartość powiększenie jaki możemy uzyć w tym teleskopie bez jakichkolwiek strat.

Włożenie do takiego układu Barlowa, zmiejsza wielkość źrenicy wyjściowej dwukrotnie, ale dziękki zastosowaniu wysokiej jakości okularów, nie zauważyłem przy obserwacji wad optycznych oka. Powinno byc wtedy widoczne dosłownei wszystko, od paprochów na oku, po pyłki w cieczy łzowej. Na pewno miała znaczenie po prostu odpowiednmia odległośc od oka. Dla mnie w każdym bądź razie było super.

Takie coś kiedyś gdzieś znalazłem
Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL