Teraz jest czwartek, 28 maja 2020, 10:00

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: ┼╣renica wyj┼Ťciowa - odpowiedni dob├│r
PostNapisane: wtorek, 8 wrze┼Ťnia 2009, 12:12 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:31
Admin: W─ůtek przeniesiony z viewtopic.php?f=45&t=104

Wa┼╝ny jest te┼╝ dob├│r okular├│w do odpowiedniej ┼║renicy wyj┼Ťciowej. Bo nie mo┼╝e by─ç takich sytuacji, ┼╝e kupujemy za┼é├│┼╝my okular 5-6mm do maka o ogniskowej 2700mm.

G├│ra

Tytu┼é: Re: Jak kupi─ç sw├│j pierwszy teleskop?
PostNapisane: wtorek, 8 wrze┼Ťnia 2009, 12:36 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Robercie, a dlaczego nie?
Nie przesadzajmy z t─ů ┼║renica wyj┼Ťciow─ů. Ja sam wklada┼éem do MAK 180 przy 2700 ogniskowej, Naglerka 7 mm, co wi─Öcej z Barlowem x2
Wiem, ┼╝e przekroczy┼éem wszystkie zasady zdrowego rozs─ůdku, ale co mi tam. Nikt mi tego przecie┼╝ nie zabroni.
Ogl─ůdali┼Ťmy Saturna w mie┼Ťcie w Chorzowie! - dok┼éadnie przed Planetarium ┼Ül─ůskim, ka┼╝dy kto widzia┼é sam przyzna, ┼╝e by┼é to obraz do zaakceptowania!
Co wi─Öcej na Muczne przygotowuj─Ö jeszcze bardziej karko┼éomn─ů konfiguracj─Ö do sflilmowania Jowisza.
Wzory, wzorami, a praktyka, praktyk─ů. Ka┼╝dy ma inne potrzeby i inne odczucia i potrzeby jako┼Ťciowe.

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

Tytu┼é: Re: Jak kupi─ç sw├│j pierwszy teleskop?
PostNapisane: wtorek, 8 wrze┼Ťnia 2009, 13:10 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Mo┼╝e wyjd─Ö na ┼Ťwira ale raczej nie kieruj─Ö si─Ö ┼║renic─ů wyjciow─ů przy zakupie okularu :) Jedyne co obliczam to pole widzenia i powi─Ökszenie.
Wg mnie jest tak jak napisa┼é Marek. Wzory wzorami a praktyka praktyk─ů. Ka┼╝dy widzi po swojemu obraz w okularze. Dla jednego co┼Ť mo┼╝e by─ç ok a dla drugiego ju┼╝ nie. Mo┼╝na tu przybra─ç postaw─Ö niewiernego Tomasza - nie uwierz─Ö dop├│ki nie zobacz─Ö :lol: Pami─Ötam widok Saturna z Pszczelnika - powi─Ökszenie 771x czyli ponad 4x ┼Ťrednica lustra (a teoretycznie dla max powi─Ökszenie nie powinno si─Ö przekracza─ç 2x ┼Ťrednicy). Nie m├│wi─Ö, ┼╝e obraz by┼é idealny, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e jakby┼Ťmy trafili wtedy na idealny seeing to Saturn by┼éby jak na wyci─ůgni─Öcie r─Öki.
Takie jest moje subiektywne zdanie i broń Boże nie chcę nikogo urazić ;)
Pozdrawiam :)

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

Tytu┼é: Re: ┼╣renica wyj┼Ťciowa - odpowiedni dob├│r
PostNapisane: wtorek, 8 wrze┼Ťnia 2009, 14:40 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
A na napiszę dokładnie aby było wiadomo o co w tym chodzi.

┼╣renica wyj┼Ťciowa jest to po prostu ┼Ťrednica plamki utworzonej za okularem jaka dociera do naszego oka.

┼║renica wyj┼Ťciowa = ┼Ťrednica (mm) / powi─Ökszenie w danym okularze

Obrazek
Rysunek: optyczne.pl

┼╗eby j─ů sobie wyobrazi─ç lub nawet zobaczy─ç wystarczy skierowa─ç teleskop na jasny punkt lub nawet ┼Ťcian─Ö i za okularem przy┼éo┼╝y─ç fragment kalki technicznej. Zobaczymy ┼╝e w pewnym miejscu i po┼éo┼╝eniu na papierze uzyskamy ostry obraz dok┼éadnie ┼║renicy wyj┼Ťciowej naszego instrumentu. Odleg┼éo┼Ť─ç kalki z tym ostrym kr─ů┼╝kiem ┼Ťwiat┼éa od wierzcho┼éka ostatniej soczewki okularu da nam dodatkowy parametr odleg┼éo┼Ťci ┼║renicy wyj┼Ťciowej - ER.

Wed┼éug mnie i nie tylko, do obserwacji wysoko po┼éo┼╝onych jasnych planet i Ksi─Ö┼╝yca stosujemy tak powi─Ökszenie aby ┼║renica wyj┼Ťciowa by┼éa w zakresie od 0,5 do 1,5 mm
a dokładniej dla planet wysoko położonych nad horyzontem od 0,5 do 1,0 mm i nisko położonych nad horyzontem 1,0 do 1,5 mm
Jasne powierzchniowo obiekty mg┼éawicowe - ┼║renica wyj┼Ťciowa 1 do 2 mm
Jasne mg┼éawice emisyjne i galaktyki z jasnymi j─ůdrami o w miar─Ö du┼╝ej jasno┼Ťci powierzchniowej - ┼║renica wyj┼Ťciowa od 2 do 4 mm
Wi─Ökszo┼Ť─ç mg┼éawic i galaktyk to obiekty nie za du┼╝e i nie za jasne najefektywniej obserwujemy je ze ┼║renicami z zakresu 1,5 mm do 2,5 mm
Rozleg┼ée mg┼éawice gazowe, emisyjnych, refleksyjne i pozosta┼éo┼Ťci po supernowych jak Veil - ┼║renica wyj┼Ťciowa od 4 do 7 mm

Warto te┼╝ pami─Öta─ç o tym ┼╝e nasza ┼║renica w oku z wiekiem coraz s┼éabiej sie rozszerza i statystycznie wygl─ůda to tak:
do 20 roku ┼╝ycia - 7 mm
od 20 do 30 roku ┼╝ycia - 6,5 mm
od 30 do 40 roku ┼╝ycia - 6 mm
od 40 do 50 roku ┼╝ycia - 5 mm
od 60 roku ┼╝ycia - 4 mm i ew. mniej!

Teraz przykład:
Teleskop MAK 180, ogniskowa 2700 mm, okular 7 mm, powi─Ökszenie = 385 razy
┼║renica wyj┼Ťciowa = 0,46 mm, czyli w przybli┼╝eniu 0,5 mm i jest to maksymalna warto┼Ť─ç powi─Ökszenie jaki mo┼╝emy uzy─ç w tym teleskopie bez jakichkolwiek strat.

W┼éo┼╝enie do takiego uk┼éadu Barlowa, zmiejsza wielko┼Ť─ç ┼║renicy wyj┼Ťciowej dwukrotnie, ale dzi─Ökki zastosowaniu wysokiej jako┼Ťci okular├│w, nie zauwa┼╝y┼éem przy obserwacji wad optycznych oka. Powinno byc wtedy widoczne dos┼éownei wszystko, od paproch├│w na oku, po py┼éki w cieczy ┼ézowej. Na pewno mia┼éa znaczenie po prostu odpowiednmia odleg┼éo┼Ťc od oka. Dla mnie w ka┼╝dym b─ůd┼║ razie by┼éo super.

Takie co┼Ť kiedy┼Ť gdzie┼Ť znalaz┼éem
Obrazek

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: