Teraz jest środa, 24 kwietnia 2024, 20:40

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Filtr H-Alpha - lekarstwo na LP?
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 14:47 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 26 sierpnia 2009, 23:25
Posty: 220
Lokalizacja: Katowice
Witam,

ostatnio pogoda nas nie rozpieszcza, jednak od czasu do czasu trafia się przerwa w chmurach pozwalająca chociaż na wykonanie niewielkich testów. Wykorzystawszy taki drobny prześwit kilka dni temu postanowiłem sprawdzić jak wraz z moją kamerką współpracuje zakupiony już jakiś czas temu filtr HA. Na celownik wziąłem obiekt na który poluje już od jakiegoś czasu i wciąż nie mam okazji się z nim porachować.
Niestety przerwy w chmurach wystarczyło zaledwie na dwa pstryknięcia. Dodatkowo nie jestem pewien pierwszego wyniku, ponieważ nie pilnowałem cały czas nieba i nie patrzyłem na to jakie są warunki przy robieniu zdjęć. Mam wrażenie, że jednak coś (szczątkowa chmura) przesłoniło obiekt bo rezultaty są co najmniej zaskakujące. Nie bardzo wiedziałem od czego zacząć więc na początek spróbowałem czasu naświetlania 300s - zdjęcie nie pokazało kompletnie nic więc nawet nie będę go zamieszczał - i to było moje pierwsze zaskoczenie :o .
Postanowiłem zatem naświetlić zdjęcie 2x dłużej czyli 600 s. Wyszło coś takiego:
Załącznik:
Image 11.jpg
Image 11.jpg [ 160.86 KiB | Przeglądane 2753 razy ]


Pomyślałem - no cóż zupełna kaszana. Postanowiłem wydłużyć ekspozycję do 1000 s, jednak nie spodziewałem się żadnych rezultatów. I tutaj kolejne zaskoczenie bo tym razem jednak obiekt zaczął być widoczny:
Załącznik:
Image 12.jpg
Image 12.jpg [ 104.95 KiB | Przeglądane 2753 razy ]


Oczywiście nie było to niestety to czego się spodziewałem, bo spodziewałem się znacznie więcej. Następnych "samobójczych" prób nie wykonałem z uwagi na piękne chmury, które przesłoniły niebo. Dwie fotki przeleżały sobie kilka dni, w końcu z nudów postanowiłem je zestakować - bez darków, flatów, biasów - ot tak dla zasady i z ciekawości zanim je usunę z dysku. I tutaj nastąpiło kolejne zaskoczenie, gdyż okazało się, ze po złożeniu tych dwóch obrazów coś jednak widać ??

Załącznik:
Group1.jpg
Group1.jpg [ 175.96 KiB | Przeglądane 2753 razy ]


Żeby było zabawnie, wczoraj zrobiłem darki do tych zdjęć i osiągnięte efekty po kalibracji były zawsze gorsze niż rezultat pierwotny!!
Trudno w to uwierzyć ale kalibracja zepsuła zupełnie efekt końcowy. I to tytułem zagadki.

Pewnie ktoś bardziej obeznany z tematem będzie umiał to wytłumaczyć - ja nie do końca potrafię. Jedno jest pewne, stosowanie filtra HA wraz z moją kamerą jest jak widać dość dyskusyjne ze względu na konieczność bardzo długiego naświetlania obiektów. Dzieje się tak pewnie z większością kolorowych kamer. Czy zastosowanie czulszej (ale nie z górnej półki !) kamery B/W poprawiło by rezultat dla tego obiektu? Jestem tego niezmiernie ciekaw. Może ktoś z Was dysponuje takim porównaniem - chętnie bym je zobaczył a wszyscy mielibyśmy okazję przekonać się na własne oczy jaka jest rzeczywiście różnica w tym konkretnym przypadku.

_________________
Pozdrawiam
Radek


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Filtr H-Alpha - lekarstwo na LP?
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 15:29 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
jak na tą pogodę Radku zdjęcia są wręcz wyśmienite. Oj jak bym chciał kawałek dziury w chmurach, bo Orion przelatuje między palcami.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtr H-Alpha - lekarstwo na LP?
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 15:36 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 2 stycznia 2010, 15:14
Posty: 292
Lokalizacja: Centrum Miasta, Śląskiego Miasta
Efekt całkiem sympatyczny :!: , a że jeszcze zapytam co to za kamerka???

Ha to ciekawy filtr, zależy jeszcze ile przepuszcza. Dla przykładu dla serii kamer SBIG ST-2000XM i filtra Astrodon 6nm, pojedyncza, sensowna klatka to 1800 sek. Poniżej tego czasu widoczny jest brak dynamiki. Nawet STL 6303 bardzo fajne efekty daje dopiero przy pół-godzinnych expozycjach.
Weź pod uwagę, że ST-2k ma sprawność w Ha około 20-kilku procent. Jedynie ST-10 wyłamuje się tu czułością w czerwieni, ale niestety trzeba się pogodzić z blumami :(

_________________
pozdrówka Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtr H-Alpha - lekarstwo na LP?
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 16:43 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 05:08
Posty: 352
Lokalizacja: Warszawa
Przy kolorowej kamerce 75% pikseli dla H-alfa leży i odpoczywa, bo H-Alfa w masce bayera podpada tylko pod 25% czerwonych pikseli ;) (chyba że cała maska puszcza też jakimś sposobem granicę IR z H-alfa). I też ważne jest pasmo jakie filtr puszcza (duże/małe) i ewentualne przesunięcie H-alfa ze względu na niską światłosiłę teleskopu poza maksimum transmitancji filtru (np. ma to spore znaczenie przy hyperstarach o F 2).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtr H-Alpha - lekarstwo na LP?
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 19:52 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 26 sierpnia 2009, 23:25
Posty: 220
Lokalizacja: Katowice
Tomek Piwek napisał(a):
Efekt całkiem sympatyczny :!: , a że jeszcze zapytam co to za kamerka???


Kamera to Orion StarShoot Pro.

_________________
Pozdrawiam
Radek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Filtr H-Alpha - lekarstwo na LP?
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 01:14 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 05:08
Posty: 352
Lokalizacja: Warszawa
I maska bayera matrycy ICX413AQ z tej kamerki ma takie czułości
Obrazek
H-alfa podpada tylko pod czerwone piksele (25% powierzchni). Lepszy efekt mógłby wyjść z wąskopasmowym UHC-S na H-Beta, O-III (tutaj i tak sodówki się wbijają trochę) i H-Alfa - żeby wykorzystać całą matrycę. Inaczej czasy ekspozycji dość spore.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL