Teraz jest pi─ůtek, 3 kwietnia 2020, 04:13

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Technika "nonAVI"
PostNapisane: pi─ůtek, 17 lutego 2012, 21:08 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Podej┼Ťcie "nonAVI" w astrofotografii.
Chcia┼ébym odnie┼Ť─ç si─Ö do techniki fotografowania w projekcji afokalnej, czyli z u┼╝yciem wszelkiego rodzaju kompaktowych aparat├│w cyfrowych ustawionych za okularem teleskopu. Ale na wst─Öpie, nieco prowokacyjnie, postawi─Ö tez─Ö: ...wy┼╝szo┼Ťci techniki zdj─Ö─ç poklatkowych nad technik─ů zapisu obraz├│w w formacie AVI (najog├│lniej ujmuj─ůc technice video-filmowania). St─ůd u┼╝ycie neologizmu "nonAVI", jako przeciwstawne standardowi AVI. Z g├│ry zaznacz─Ö,
┼╝e dla posiadaczy sprz─Ötu pozwalaj─ůcego filmowa─ç w standardzie HD, a w szczeg├│lno┼Ťci w standardzie wy┼╝szym Full HD,
te moje rozwa┼╝ania staj─ů si─Ö bezprzedmiotowe.
Zauwa┼╝y┼éem, nie licz─ůc zaawansowanych zastosowa┼ä narz─Ödzi specjalnie dedykowanych do przechwytywania obrazu video, ┼╝e cz─Ö┼Ť─ç forumowicz├│w (nie podejm─Ö si─Ö oceny, jaki ich odsetek?) u┼╝ywaj─ůc kompakt├│w preferuje zapis filmowy.
Wierzcie mi, (z w┼éa┼Ťciw─ů sobie rozwag─ů i podej┼Ťciem selektywnym pozwol─Ö sobie na troch─Ö apodyktyczno┼Ťci) od lat stosuj─Ö technik─Ö zdj─Ö─ç poklatkowych w r├│┼╝nych trybach: seryjnym, ultraszybkim, d┼éu┼╝szych sekwencji z wyzwalaczem czasowym, maj─ůc ┼Ťwiadome przekonanie, ┼╝e efekty zdj─Öciowe przewy┼╝szaj─ů technik─Ö AVI, nale┼╝y jednak podkre┼Ťli─ç,
┼╝e sekwencje zdj─Ö─ç musz─ů mie─ç rozdzielczo┼Ť─ç wi─Öksz─ů ni┼╝ VGA (640x480). Z autopsji wiem, ┼╝e ju┼╝ format XVGA (1024x769) przewy┼╝sza format AVI (640x480). Nawet sesja video sk┼éadaj─ůca si─Ö z 1000 klatek nie dor├│wnuje szczeg├│┼éowo┼Ťci setce zdj─Ö─ç w rozmiarze 1024x768px, a co dopiero w rozmiarze 2048x1536px. Registax radzi sobie z takimi formatami nie┼║le. Je┼Ťli tylko interfejs aparatu pozwala robi─ç uj─Öcia sekwencyjnie w rozdzielczo┼Ťci wy┼╝szej ni┼╝ XVGA, to do┼Ť─ç ┼éatwo sobie u┼Ťwiadomi─ç zalety w postaci lepszego stosunku rozdzielczo┼Ťci sprz─Ötowej do rozmiaru pojedy┼äczego piksla (┼Ťwiadomie u┼╝ywam takiej postaci, a nie popularniejszej: piksela, kt├│ra mie razi!).
Jedyn─ů cech─ů in minus tej techniki jest d┼éu┼╝szy interwa┼é czasowy - abym m├│g┼é uzyska─ç 100-120 kadr├│w, potrzebuj─Ö tego samego rz─Ödu wielko┼Ťci czasu w sekundach, gdy tymczasem plik AVI (1000 klatek) powstanie w 17-30 sekund.
Je┼Ťli m├│g┼ébym w jaki┼Ť obrazowy spos├│b por├│wna─ç obie metody - powiedzia┼ébym, ┼╝e technika "nonAVI" daje takie same rezultaty, jak fotografowanie przy lepszej przejrzysto┼Ťci powietrza i spokojniejszej atmosferze.
Warto samemu spr├│bowa─ç i por├│wna─ç.
W za┼é─ůczniku: por├│wnanie zdj─Ö─ç tylko w odniesieniu do r├│┼╝nych standard├│w formatu - nie mam niestety przyk┼éad├│w AVI, ale w pewien spos├│b format VGA mo┼╝na z nim uto┼╝sami─ç. Zdj─Öcia stakowane Registax'em - oko┼éo 100 kadr├│w na jedno uj─Öcie. Prosz─Ö wzi─ů─ç te┼╝ pod uwag─Ö miejsce ustawienia teleskopu - na balkonie ostatniego, czwartego pi─Ötra w bloku.

Za┼é─ůczniki:
Por├│wnanie obraz├│w Jowisza.JPG
Por├│wnanie obraz├│w Jowisza.JPG [ 45.15 KiB | Przegl─ůdane 2795 razy ]

G├│ra

Tytu┼é: Re: Technika "nonAVI"
PostNapisane: sobota, 18 lutego 2012, 12:52 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Przejrza┼éem instrukcj─Ö z mojego Canon'owego kompakta i doszuka┼éem si─Ö funkcji zdj─Ö─ç seryjnych. Nawiasem m├│wi─ů, aparat mam ju┼╝ par─Ö ┼éadnych lat a dopiero teraz odkry┼éem t─ů funkcj─Ö :oops: Dzia┼éa ona na tej zasadzie, ┼╝e aparat cyka fotki jedna za drug─ů od momentu naci┼Ťni─Öcia do momentu zwolnienia przycisku migawki. Trzeba by wypr├│bowa─ç ten patent przy najbli┼╝szej pogodzie i po┼é├│wce Ksi─Ö┼╝yca.
No i wypadało by w końcu pobrać RegiStax'a :mrgreen:

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

PostNapisane: sobota, 18 lutego 2012, 14:50 

Kuba, ┼╝eby by┼éo wygodnie i technicznie wykonalne (tzn. trzymaj─ůc wyzwalacz, ┼╝eby nie wzbudza─ç drga┼ä) nale┼╝a┼éoby pomy┼Ťle─ç o uchwycie dla w─Ö┼╝yka spustowego i poprzez niego wciska─ç przycisk. Chyba, ┼╝e masz jeszcze tak─ů funkcj─Ö, kt├│r─ů oferuje opcja samowyzwalacza: inicjujesz robienie zdj─Öcia a automatyka z op├│┼║nieniem na przyk┼éad dw├│ch sekund realizuje na┼Ťwietlenie dziesi─Öciu zdj─Ö─ç jedno po drugim. Jak powt├│rzysz t─ů procedur─Ö kilka razy masz sesj─Ö zdj─Öciow─ů liczon─ů w dziesi─ůtki uj─Ö─ç, kt├│re sk┼éadasz w Registax'ie. Czyli - albo w─Ö┼╝yk spustowy (obowi─ůzkowo), albo serja zdj─Ö─ç
w opcji z samowyzwalaczem czasowym. Oba te sposoby sam stosowałem z powodzeniem.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 18 lutego 2012, 15:12 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Mo┼╝na te┼╝ u┼╝y─ç pilota ,ja mam takowego w DSC H7

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: sobota, 18 lutego 2012, 15:15 

Odnalazłem w swoich zasobach zastosowanie techniki "nonAVI" i zapisu obrazu w formacie video (640x480) dla zdjęć Księżyca - w tym samym dniu, a więc i w podobnych warunkach pogodowych.
Trzy rzucaj─ůce si─Ö cechy wy┼╝szo┼Ťci "nonAVI" nad AVI:
1. Lepiej ustawiony poziom luminacji w technice "nonAVI".
2. Więcej szczegółów w przestrzeni tonalnej (lepiej oddawane niuanse subtelnych zmian tonacji).
3. Wi─Ökszy rozmiar bezwzgl─Ödny zdj─Öcia, bo kiedy zmniejszamy jego finalny rozmiar, ┼╝eby poprawi─ç ostro┼Ť─ç, mo┼╝emy otrzyma─ç ma┼éy kadr. Jak wida─ç wielko┼Ť─ç szczg├│┼é├│w jest taka sama - rozmiary zdj─Öcia nie!

Za┼é─ůczniki:
Porównanie XVGA do AVI - szczegóły.jpg
Por├│wnanie XVGA do AVI - szczeg├│┼éy.jpg [ 59.81 KiB | Przegl─ůdane 2795 razy ]

G├│ra

PostNapisane: sobota, 18 lutego 2012, 15:23 

Pilot wydaje si─Ö by─ç bardzo dobrym "pomocnikiem", ale co je┼Ťli kompakt nie ma opcji sterowania bezprzewodowego?
W─Ö┼╝yk stanie si─Ö wtedy jedynym wyj┼Ťciem. Albo zmiana aparatu. Ale rozwa┼╝ana tu technika nale┼╝y do gatunku "ekonomicznego". Ka┼╝dy dostosowuje jej wykorzystanie do sprz─Ötu jaki posiada. Je┼Ťli technicznie nic nie da si─Ö wykombinowa─ç, no to trudno! Wtedy pozyskanie nowego sprz─Ötu staje si─Ö konieczno┼Ťci─ů.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 19 lutego 2012, 00:23 
Moderator globalny
Moderator globalny

U mnie niestety ani w─Ö┼╝yk ani pilot nie zdadz─ů egzaminu :( Pozostaje zatem delikatne trzymanie ┼éapki na spu┼Ťcie migawki. Przy najbli┼╝szej pogodnej nocce postaram si─Ö wypr├│bowa─ç now─ů technik─Ö.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 19 lutego 2012, 11:32 

Kuba, czy opcja z wyzwalaczem czasowym te┼╝ nie wchodzi w gr─Ö? U mnie odbywa si─Ö to tak: po wej┼Ťciu w tryb ustawiania czasowyzwalacza interfejs oferuje mi dwie wersje: opo┼║nienie 2 sek. lub 10 sek., oraz dodatkowo mo┼╝liwo┼Ť─ç wybrania ilo┼Ťci ekspozycji: od jednej do dziesi─Öciu. Je┼Ťli ustawi─Ö: 2 sek. i 10 ekspozycji - to naciskam wyzwalacz, przez 2 sekundy sprz─Öt wygasza wzbudzone przy tym drgania i wykonuje jedna po drugiej ekspozycje bez dotykania juz aparatu. Po czym ca┼é─ů procedur─Ö powtarzam, ale tylko w zakresie wciskania wyzwalacza, bo automatyka pami─Öta pozosta┼ée ustawienia. Je┼Ťli Twoja r─Öka b─Ödzie ca┼éy czas mia┼éa kontakt z obudow─ů aparatu to mimwolne drgania popsuj─ů efekt zdj─Öciowy.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 19 lutego 2012, 11:51 

A oprzyrz─ůdowanie dla w─Ö┼╝yka spustowego dla kompaktu mo┼╝e wygl─ůda─ç na przyk┼éad tak, jak w moim wykonaniu.
Przy okazji zobaczcie moj─ů wersj─Ö "odchylanego" wy┼Ťwietlacza - bardzo pomocne przy du┼╝ej elewacji teleskopu.
┼╗enada i afront dla post─Öpu technologicznego w obecnej formie, ale w chwili mojej swobodnej tw├│rczo┼Ťci technicznej dla poprawy ergonomiki pracy by┼éo to ju┼╝ CO┼Ü.

Za┼é─ůczniki:
W─Ö┼╝yk spustowy dla kompaktu.jpg
W─Ö┼╝yk spustowy dla kompaktu.jpg [ 78.51 KiB | Przegl─ůdane 2856 razy ]

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 19 lutego 2012, 11:56 
Moderator globalny
Moderator globalny

Niestety, rozwi─ůzanie z wyzwalaczem czasowym te┼╝ odpada. Oczywi┼Ťcie mam tak─ů opcj─Ö, by migawka uruchamia┼éa si─Ö samoczynnie po 2, 10 lub po dowolnej ilo┼Ťci sekund. Jednak pod tym samym menu jest opcja wykonywania zdj─Ö─ç seryjnych. Tak wi─Öc musz─Ö wybra─ç albo samowyzwalacz albo zdj─Öcia seryjne.
Sterowanie migawk─ů za pomoc─ů komputera tak┼╝e nie wchodzi w gr─Ö. Ja tam jednak si─Ö nie za┼éamuj─Ö. Zobaczymy co wyjdzie z tych zdj─Ö─ç seryjnych, bo szczerze powiedziawszy bardzo zaciekawi┼éo mnie to rozwi─ůzanie. Kiedy┼Ť ju┼╝ si─Ö przymierza┼éem do zmiany aparatu na nowszy (w moim nie ma nawet stabilizacji obrazu), ale po g┼é─Öbszych przemy┼Ťleniach postanowi┼éem ju┼╝ nie dok┼éada─ç do astro-wyposa┼╝enia. Czas troch─Ö o┼╝ywi─ç moj─ů drug─ů, troch─Ö ostatnio przeze mnie zaniedban─ů pasj─Ö, czyli muzyk─Ö ;)

EDIT: patent z w─Ö┼╝ykiem spustowym i lusterkiem ┼Ťwietny :idea:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: