Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:34

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Undersampling
PostNapisane: piątek, 12 marca 2010, 11:34 
Szperając po necie w poszukiwaniu informacji o astrofotografii natknąłem się na termin 'undersampling".
W skrócie chodzi o to, żeby dopasować odpowiednio ogniskową do wielkości piksela matrycy.
Wynik takiego dopasowania podaje się w arcsec/pix czyli jako 'pole widzenia' pojedynczego piksela.
Mój zestaw z reduktorem 0,63x i kamerką z pikselem 7,4um daje 4 arcsec/pix i jest to wartość duża.
Efektem są 'kwadratowe' gwiazdy (obraz gwiazdy zajmuje zbyt mały obszar) -patrz foto.
Szacując średnią jakość seeingu na 4-5 arcsec (wartość seeingu 'długoczasowego' wygrzebana w sieci, istnieją podobno miejscówki z dużo lepszym seeingiem), zaleca się próbkować z rozdzielczością dwukrotnie większą, czyli 2-2,5 arcsec/pix.
Zwiększenie rozdzielczości ponad tę wartość prowadzi do przegięcia w drugą stronę, czyli: 'oversamplingu' :D

Prawdopodobnie wszyscy o tym wiedzą, ale dla mnie to nowe informacje.
Wyliczyłem, że z ogniskową 600mm uzyskam 2,5 arcsec/pix. Ciekaw jestem wyników ;)

Na zdjęciu fragment fotki (powiększony 300%) z rozdzielczością 4 arcsec/pix:


Załączniki:
undersampling.jpg
undersampling.jpg [ 29.69 KiB | Przeglądane 1926 razy ]
Góra
  
 

 Tytuł: Re: Undersampling
PostNapisane: piątek, 12 marca 2010, 12:52 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 21 września 2009, 16:17
Posty: 105
To może Cię zainteresować: https://docs.google.com/viewer?url=http ... le_API.pdf
DSS niby to potrafi, a zawsze jakieś małe przesunięcie w poszczególnych klatkach będzie, jak tylko gwiazdki będą wystarczająco małe.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL