Forum AstroCD
http://astrocd.pl/forum/

Moja pierwsza astrofotografia przez 6"
http://astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=37&t=3352
Strona 1 z 1

Autor:  Filip Rękawek [ środa, 4 lipca 2012, 13:20 ]
Tytuł:  Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

Moja pierwsza astrofotografia reflektorem Sky-Watcher 150/750 i aparatem cyfrowym Sony DSC-H3 (metoda digiscoping'u). Nic nie poprawiałem programami graficznymi, klatka surowa, tylko dlaczego mi taki niebieskawy wyszedł?

Załączniki:
superksiezyc.jpg
superksiezyc.jpg [ 383.27 KiB | Przeglądane 7159 razy ]

Autor:  Sebastian Pańczyk [ środa, 4 lipca 2012, 13:41 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

Oprócz niebieskiego napisu "CBA.pl Najlepszy darmowy hosting" nic więcej nie widzę. Może dodaj jako załącznik wtedy wszyscy zobaczą.

Autor:  Filip Rękawek [ środa, 4 lipca 2012, 13:57 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

Dałem na imageshack'a-
Obrazek

Autor:  Jerzy Łągiewka [ środa, 4 lipca 2012, 14:06 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

Bardzo ładne zdjęcie. Trening uczyni z Ciebie mistrza. Jeśli masz opcję ustawiania balansu bieli na fotografowanym obiekcie, to spróbuj to zastosować. Jeśli nie, to można przeprowadzić korekty w czasie obróbki zdjęcia i korygować zabarwienia.

Autor:  Jerzy Łągiewka [ środa, 4 lipca 2012, 14:39 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

Filip, możesz też skorzystać z rady starszego kolegi i ustawiać w aparacie tryb czarno-biały. Zapewniam Cię, że w niczym to Twoich zdjęć nie pogorszy, wręcz przeciwnie, jeśli nie zależy Ci na utrwaleniu ciekawej barwy Księżyca w czasie jego wschodu, zachodu itp., czarno-białe zdjęcie oddaje wszystko co na Księżycu widzimy i co możemy fotografować, a źle ustawiony balans bieli nie fałszuje kolorem naszych zdjęć. Spróbuj. Powodzenia. Pozdrawiam.

Autor:  Sebastian Pańczyk [ środa, 4 lipca 2012, 15:01 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

No i jeszcze przydałoby się go obrócić o 180st ;)

Autor:  Jerzy Łągiewka [ środa, 4 lipca 2012, 16:22 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

Sebastianie, to pierwsza fotografia naszego kolegi. Z czasem przyjdzie u niego to spostrzeżenie, że naturalnie Księżyc powinien mieć właściwą orientację, lub gdy tak nie jest, trzeba to zaznaczać. Poza tym, jeśli sam możesz to doświadczać (?), w teleskopie Newtona zawsze Księżyc jest "dziwnie" zorientowany i trzeba wprawy aby prawidłowo go zorientować. Wprawionym obserwatorom zdarza się popełniać grzech nieprawidłowej orientacji, a młody adept astrofotografii musi mieć trochę czasu na takie "drobiazgi".
Filip, Sebastian ma rację, ale póki co trzaskaj zdjęcia i nabieraj wprawy. Sam zobaczysz, kiedy Księżyc stanie się dla Ciebie naturalnym i wtedy wprowadzisz nasze uwagi w życie.

Autor:  Tomasz Wężyk [ środa, 4 lipca 2012, 17:05 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

Witaj Filip.

Poprawiłem pierwszego posta. Dołączaj foto jako załącznik do posta, nie będzie problemów z umieszczaniem zdjęć na forum.
A co do astro foto jak na pierwsze zdjęcie gratulacje udanej fotki. I tak jak pisali koledzy, wykonuj dużo zdjęć a z czasem dojdziesz do wprawy i będziesz trzaskał takie foto jak nasi forumowi mistrzowie. A mamy tu kilku.

Autor:  Filip Rękawek [ środa, 4 lipca 2012, 18:33 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

Dzięki wielkie za wszelkie rady. Teraz już po tym "niebieskim" zdjęciu robiłem czarno-białe, ale wychodzą mi też bez tego naturalne barwy. Myślę, że Księżyc będę focił, ale jeśli chodzi o zdjęcia z czarnym niebem to narzekam na straszne szumy jak w załączniku M45 z Wenus. Brak mi też doświadczenia, ale jak na razie astrofotografia mi się podoba i będę być może je wciąż pomału nabywał.

Załączniki:
Komentarz: Dla porównania zdjęcie wykonane lunetą 50/360 tym samym aparatem, projekcja afokalna. Również stosując tu tryb czarnobiały pozbyłem się okropnych aberracji.
ksiezyc3.JPG
ksiezyc3.JPG [ 283.62 KiB | Przeglądane 7150 razy ]
Komentarz: Przepraszam, pomyłka. Zdjęcie wykonane trzeciego kwietnia br.
wenuswm452.JPG
wenuswm452.JPG [ 445.36 KiB | Przeglądane 7151 razy ]

Autor:  Jerzy Łągiewka [ środa, 4 lipca 2012, 19:03 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

Już widać u Ciebie pewną wprawę, Filipie. Z czasem tylko ograniczenia techniczne, sprzętowe, będą Ci dokuczać. Twoje zdjęcie "Wenus w Plejadach" już błyszczy jako okazjonalne trofeum, zrobione fachowo, pomimo ograniczeń narzucanych przez sprzęt. Niedoceniasz siebie, a wierz mi, nie brakuje Ci niczego co uniemożliwiałoby Ci zostanie mistrzem astrofotografii. Pamiętaj, niepowodzenia zdarzają się nawet fachowcom i nie one warunkują ocenę ich umiejętności. Prawdziwe znaczenie mają: determinacja i umiejętność wyciągania wniosków i umiejętność radzenia sobie z problemami.
Jeśli każde następne zdjęcie będzie choć trochę lepsze od poprzednich - jesteś na dobrej drodze i tego Ci życzę! Powodzenia.

Autor:  Tomasz Wężyk [ środa, 4 lipca 2012, 21:12 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

Filip zmodyfikowałem twoje zdjęcie, zamieniając je na wersje monochromatyczną i nic więcej nie robiłem z tą fotką. Wiem powinienem je obrócić ale nie zrobiłem tego specjalnie.

Załączniki:
superksiezyc.jpg
superksiezyc.jpg [ 239.1 KiB | Przeglądane 7129 razy ]

Autor:  Jan Polak [ środa, 4 lipca 2012, 21:21 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

No BRAWO!!! Filip
Mówi się że do focenia potrzebny jest drogi sprzęt.
Jak widać, dla chcącego nie ma nic trudnego.
A obróbką się nie przejmuj - prosty program i szybko nabędziesz wprawy.
Sam zobacz.

Załączniki:
superksiezyc_Filipa.jpg
superksiezyc_Filipa.jpg [ 307.5 KiB | Przeglądane 7127 razy ]

Autor:  Filip Rękawek [ czwartek, 5 lipca 2012, 09:36 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza astrofotografia przez 6"

Szczerze mówiąc, nie myślałem wcześniej o obrocie zdjęcia, ale rzeczywiście lepiej taka orientacja wygląda. W programie graficznym PaintNET troszkę "zwiedzałem" te wszystkie funkcje i znalazłem redukcję szumu. Bardzo ładnie mi go tu skasowało, ale to już taka komputerowa obróbka, uważam, że raczej nie powinno się tego robić. Może żeby już nie otwierać nowego wątku na forum zadał bym jeszcze jedno pytanie. Otóż kiedy chciałem sfotografować słońce, po wyostrzeniu obrazu cały czas widoczna była obstrukcja. nie rozumiem tylko dlaczego. Była to projekcja afokalna z okularem 33mm SWAN. Jestem też niestety nie mile zaskoczony tym, że ustawiłem ISO 3200, a i tak wszystkich gwiazdek w Plejadach mi nie wyłapało (bez wenus).

Załączniki:
Komentarz: Wenus w Plejadach bez szumu.
wenusbezszumu.jpg
wenusbezszumu.jpg [ 164.69 KiB | Przeglądane 7103 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/