Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 22:59

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nocne Tatry
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 12:05 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Posty: 1058
Lokalizacja: Czeladź
Jakoś tak analizując pogodę w okolicach Nowego Roku wyglądało na to że 6-7 styczeń będzie okienko pogodowe co z całą pewnością ucieszyło łowców komety Lovejoy, ale mniej innych łowców DS-ów z powodu mocno świecącego Łysego towarzysza Ziemi.
Co jest przeszkodą dla astrofotografów jest dobrą wieścią dla nocnych łazęgów. Tym razem propozycja wyjazdu padła z ust Rafała Mamoka w Nowy Rok. Oczywiście zamieniając dni urlopu ochoczo się zgodziłem. Tym bardziej że spodziewana temperatura miała oscylować w okolicy -26 stopni C. Sprawa była umówiona tylko miejsce było nie ustalone i mieliśmy wybrać Babia Góra lub Tatry ;)
W święto Trzech Króli chwilę po 15 pojawiłem się w Katowicach po Rafała. Po spakowaniu wszystkich klamotów ruszyliśmy. Po jakiejś pól godzinie jazdy ustaliliśmy że jedziemy w Tatry. Wylądowaliśmy na parkingu w Palenicy Białczańskiej dobrze po 18. Zastało nas tam dużo śniegu i temperatura minus 17 stopni. Krótkie przetasowanie, odpowiedni ubiór i ruszyliśmy w kierunku Morskiego Oka. Po krótkim marszu z czołówkami Księżyc zaczął tak mocno „świecić” że zrezygnowaliśmy z sztucznego światła bazując tylko i wyłącznie na nim. Otaczała nas prawdziwie zimowa aura z ośnieżonymi drzewami, zmrożonymi potokami i mocno skrzypiącym śniegiem pod nogami. Po dotarciu do schroniska postanowiliśmy się nieco ogrzać przed dalszą wędrówką. Spotkaliśmy tam parę młodych ludzi nieco zdziwionych naszym widokiem. Po małej pogawędce ruszyliśmy dalej z myślą przejścia do Doliny Pięciu Stawów. Niestety zamknięty szlak niebieski nie bez powodu był zamknięty (śniegu po pas), a żółty przez Szpiglasowy Wierch również nie dawał zbyt wielkiej szansy na powodzenie naszych zamiarów. Wróciliśmy więc nad Morskie Oko (termometr na schronisku pokazywał minus 22) i zeszliśmy na zmrożoną taflę jeziora. Okazało się że spotkaliśmy tam trzech facetów z konkurencyjnego forum cykających kometę. Chłopaki z Zakopanego byli nieźle przygotowani do astrofotograficznej walki na mrozie i przypuszczam że sceneria dała im możliwość pięknych ujęć czego im serdeczne życzę i pozdrawiam jednocześnie. My przyłączyliśmy się do nich ale po jakiejś pół godzinie wymiękliśmy z mrozu i po spakowaniu foto sprzętu ruszyliśmy dalej przez malowniczo zmrożoną taflę Morskiego Oka. Kolejnym naszym korygowanym na bieżąco pomysłem było dostanie się bliżej szczytu Rysów (oczywiście w ramach rozsądku gdyż TOPR właśnie ogłosił 3 stopień zagrożenia lawinowego). Po wdrapaniu się na Czarny Staw próbowaliśmy walczyć dalej. Niedługo okazało się dla nas jasne, że niestety to będzie koniec naszych zamiarów. Raki, czekany w takich warunkach można jedynie ponosić w plecaku. Jedynie kijki pozwalały nam się nie wywalać. Po kilkudziesięciu metrowej wędrówce z plecakami po pas w świeżym śniegu jakiekolwiek próby wchodzenia wyżej nie miały najmniejszego sensu. Decyzja zapadła – biwakujemy tutaj. Szybkie rozłożenie namiotu, wypakowanie śpiworów i…..możemy zacząć focić :) . Tak szczerze to nie był nasz priorytet a jedynie wartość dodana do wędrówki. Nie wiem ile czasu robiliśmy zdjęcia ale zdążyliśmy nieco zmarznąć. Rafał skrył się chwilę wcześniej, ja jeszcze próbowałem strzelić coś dłuższą ogniskową co niezbyt się udawało, za to udało mi się mocno wyziębić stopy. Godzina 2.30. Pora spać. Spać to może zbyt łatwe słowo w 25 stopniowym mrozie ale pora odpocząć. Do rana jakoś wiercąc się przetrwaliśmy i po 7 zaczęliśmy się pakować. Słońce oświetlało szczyty i było pięknie. W schronisku spędziliśmy parę dłuższych chwil pijąc ciepłe napoje, a po otwarciu kuchni (a nawet przed jej oficjalnym otwarciem) za piękny uśmiech Rafała Pani zrobiła nam pyszną jajecznicę która w takich okolicznościach smakuje wybornie. Potem powolny powrót na parking przez nadejściem całej rzeszy turystów ( w dużej mierze rosyjskojęzycznych) i odjazd w stronę domów. Pogoda zgodnie z prognozami się popsuła. Zdjęcia nie są rewelacyjne (pierwsza szybka obróbka), ale nie nastawialiśmy się na foto. Głównym problemem jest jednak zimno. Taki mróz powoduje zamarzanie smarów w pierścieniach obiektywów, a manipulowanie nimi zgrabiałymi palcami jest mocnym utrudnieniem. Stąd też problemy z ostrością. Z resztą elektronika aparatu też mocno głupiała. W każdym bądź razie wypad udokumentowany. Na koniec chciałem podziękować Rafałowi za fajny wypad i pożyczkę odpowiednich szpejów. Do następnego :D


Załączniki:
widok na Mięguszowieckie Szczyty + Lovejoy.jpg
widok na Mięguszowieckie Szczyty + Lovejoy.jpg [ 403.05 KiB | Przeglądane 5891 razy ]
samolot.jpg
samolot.jpg [ 444.13 KiB | Przeglądane 5891 razy ]
Rysy krótko.jpg
Rysy krótko.jpg [ 363.13 KiB | Przeglądane 5891 razy ]
Morskie Oko.jpg
Morskie Oko.jpg [ 438.44 KiB | Przeglądane 5891 razy ]
Świt.jpg
Świt.jpg [ 300.57 KiB | Przeglądane 5891 razy ]
Rysy długo.jpg
Rysy długo.jpg [ 416.03 KiB | Przeglądane 5891 razy ]
focimy.jpg
focimy.jpg [ 605.35 KiB | Przeglądane 5891 razy ]
Hiady.jpg
Hiady.jpg [ 349.86 KiB | Przeglądane 5891 razy ]
foto na biwaku.jpg
foto na biwaku.jpg [ 417.28 KiB | Przeglądane 5891 razy ]
miejscówka.jpg
miejscówka.jpg [ 417.8 KiB | Przeglądane 5891 razy ]

_________________
Radek
tel. 508 249 269
telep Sky-Watcher SKDOB 10", SW 80/400 AZ3,
SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Plössl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.



Ostatnio edytowano czwartek, 8 stycznia 2015, 12:11 przez Radosław Zientarski, łącznie edytowano 2 razy
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: nocne Tatry
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 12:09 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Posty: 1058
Lokalizacja: Czeladź
Jeszce troszkę czarno-białych...


Załączniki:
Cubryna + Mnich mono.jpg
Cubryna + Mnich mono.jpg [ 326.27 KiB | Przeglądane 5889 razy ]
Morskie Oko mono.jpg
Morskie Oko mono.jpg [ 280.78 KiB | Przeglądane 5889 razy ]
Orion nad Mięguszowieckim Szczytem mono.jpg
Orion nad Mięguszowieckim Szczytem mono.jpg [ 326.88 KiB | Przeglądane 5889 razy ]

_________________
Radek
tel. 508 249 269
telep Sky-Watcher SKDOB 10", SW 80/400 AZ3,
SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Plössl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: nocne Tatry
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 12:43 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Szacun, ja bym się nie odważył.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: nocne Tatry
PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2015, 00:24 
Offline
Ranga: [1]

Dołączył(a): środa, 6 kwietnia 2011, 12:32
Posty: 103
Lokalizacja: Katowice
Radek w sumie wyczerpał temat.
Wyjście udane, mimo ze "smaki" na początku były większe.
Dorzucam kilka fotek od siebie, chociaż zdecydowanie ciekawsze są dzieła kolegów z sąsiedzkiego forum - http://astropolis.pl/topic/43340-gwiazd ... ntry561711 ,przy okazji pozdrawiamy.
I wielkie "dziękuję" dla Radka


Załączniki:
tatry9-0290.jpg
tatry9-0290.jpg [ 584.22 KiB | Przeglądane 5821 razy ]
tatry8-0283.jpg
tatry8-0283.jpg [ 559.18 KiB | Przeglądane 5821 razy ]
tatry6 (1 z 1).jpg
tatry6 (1 z 1).jpg [ 561.62 KiB | Przeglądane 5821 razy ]
tatry4 (1 z 1).jpg
tatry4 (1 z 1).jpg [ 495.01 KiB | Przeglądane 5821 razy ]
tatry2 (1 z 1).jpg
tatry2 (1 z 1).jpg [ 505.46 KiB | Przeglądane 5821 razy ]

_________________
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: nocne Tatry
PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2015, 00:33 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 10 lutego 2013, 19:09
Posty: 123
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
No Panowie daliście czadu,wyprawa niesamowita.Fotki na tafli Morskiego,no oddają piękno i trud włożony w tą eskapadę.Na dzień dzisiejszy dla mnie ekstremalną.Wielki szacun i podziw,gratuluję :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: nocne Tatry
PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2015, 07:31 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Gratuluję rewelacyjnych fotek i tak udanej - jak by nie było - ekstremalnej dla zwykłego szaraczka wyprawy. Ja bym pewnie zamarzł na kość :mrgreen: , nie mówiąc o pompce, która nie wytrzymałaby takiego zastrzyku adrenaliny :D .

Zdjęcia z namiotem powalają, zresztą cała reszta również. Gdybyście napisali że to Alpy też bym uwierzył. Szacun :!:

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: nocne Tatry
PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2015, 08:27 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Posty: 1058
Lokalizacja: Czeladź
Dzięki chłopaki. Zapraszamy następnym razem :)

_________________
Radek
tel. 508 249 269
telep Sky-Watcher SKDOB 10", SW 80/400 AZ3,
SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Plössl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: nocne Tatry
PostNapisane: piątek, 9 stycznia 2015, 11:24 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:45
Posty: 330
Lokalizacja: Będzin
Gratulacje !!! Mam nadzieję, że za tydzień jak pojadę to trafią się dobre warunki. Zdjęcia świetne!

_________________
http://www.karkonosz.blog.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: nocne Tatry
PostNapisane: sobota, 10 stycznia 2015, 05:20 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Radku, Rafale, ja też jestem pod mocnym wrażeniem.
Marzyło mi się poranne łażenie na wschód Słońca na Babiej ale ta Wasza noworoczna wyprawa to jeszcze dla mnie ekstremum ;)
Gratuluję Wam obu wspaniałych klimatycznych fotek!! Być może zdjęcia Kolegów z sąsiedniego forum są świetne jakościowo i wyciągnięto starannie astro-detale.
Z całym jednak szacunkiem i uznaniem dla naszych Kolegów, Wasze szerokie kadry na których skomponowano całe gwiazdozbiory, czy dramaturgię chwili - bardziej mnie ujmują!
Wielkie gratuje! Zazdroszczę ;)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL