Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 11:39

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Inserter GaPa&JaWil
PostNapisane: poniedziałek, 8 marca 2010, 11:25 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Witam Was.

Jest mi niezmiernie miło poinformować Was, że wczoraj miałem okazję przetestować dwa pierwsze egzemplarze nowych inserterów Pawła Gawrońskiego.

Małe przypomnienie historii tego insertera. W 1998 roku namówiłem bardzo dobrego elektronika Pawła Gawrońskiego, aby wykonał taki własnie inserter. Ja mówółem mu jak ja widzę to urządzenie i co ma ono robić, a Paweł realizował moje założenia systematycznie. Kilka lat temu (ok 2000r.) została wypuszczona w świat pierwsza seria kilkunastu sztuk, a potem (ok. 2005?) druga seria ok. 8 sztuk. Obecnie udało sie nakłonić Pawła do wypuszczenia trzeciej serii inserterów, które wyglądają jak poprzenie i są ładnie, estetycznie i solidnie wykonane (Zdjęcia później).

Tak więc wczorajszy mój test nowej serii wypadł wspaniale. Insertery mają bardzo ładny, profesjonalny wygląd. Ich działanie jest prawidłowe.
Z nowości, to wreszcie astrozakryciowcy doczekali się współpracy insertera z komputerem. Trzy linie tekstów, które są wyświetlane na ekranie można wprowadzać bezpośrednio z komputera, co odpada trochę uciążliwe wprowadzanie ich z klawiatury insertera.
Dokładne działanie insertera opiszę za kilka dni.

Mój zestaw rejestracyjny wyglada następująco:

1. kamera MINTRON + zasilanie 12V - akumulator/zasilacz - podłączona CINCH do insertera.
2. inserter - zasilanie 12V - akumulator/zasilacz
3. DCF - odbiornik nowej generacji zasilany z insertera - podłączony CINCH - do insertera
4. sygnał z kamery i insertera wchodzi do urządzenia WIN FAST TV PRG (zapłaciłem 160zł) - zaslacz sieciowy własny
5. netbook 10" + port COM podłączany do USB (45zł) - podłączany do insertera - wymiana tekstów z inserterem
mam podłączony COM4 przy transmisji 2400 bezbłędnie realizuje zadanie.

Dzięki temu tunerowi WINFAST (http://redakcja.pccentre.pl/dacik/publikacje/tv/2.jpg) mam zapis całej obserwacji od razu na twardy dysk przy bezstratnej jakości. Potem można sobie robić różne kompresje, aby zmniejszyć wielkość pliku.
Tak jak kiedyś jeździłem z monitorem TV 14", magnetowidem, przetwornicą, akumulatorem i plątaniną kabli, to teraz zestaw ten zmniejszył się do jednej torebki i waży w sumie może 3-4 kg (głównie komputer).

Za kilka dni dostanę skończone odbiorniki DCF i dwa pierwsze egzemplarze będą do kupienia dla Was po 550 zł za komplet, na który składa się:
1. odbiorniok DCF
2. kabel połączeniowy DCF->inserter
3. inserter
4. zasilacz sieciowy 12V
5. wtyczka do zasilacza - aby każdy mógł dolutować sobie kabel do własnego akumilatora
6. płytka CD z oprogramowaniem insertera.

Instrukcję do insertera wkrótce napiszę i umieszczę w sieci.

Inserter tak jak i poprzednie ma możliwość:
- zmiany trybu wyświetlania informacji na ekranie - FULL, FULL bez tekstów, jedna linia z datą i czasem lub w ogóle bez wyświetlania
- opcjonalne wyświetlanie kwadracików z dziesiątymi i setnymi częściami sekundy
- przesuwanie napisów góra <--> dół
- rodzaj napisów, same białe litery, same czarne litery, białe litery na czarnym tle, czarne litery na białym tle
- programowa z menu insertera możliwośc ustawienia opóźnienia elektronicznego sygnałów, aby ustawić inserter idealnie zgodnie z właściwymi sygnałami czasu.

Czekam na informację ilu jest chętnych na te insertery.
Paweł Gawroński wziął się do roboty i następne egzemplarze będą wkrótce - są już na ukończeniu.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Inserter GaPa&JaWil
PostNapisane: wtorek, 20 kwietnia 2010, 23:39 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Na Kudłaczach zaprezentowałem inserter GaPa&JaWil.
Wielce prawdopodobne jest, że od przyszłego tygodnia bedę miał pierwsze dwie sztuki tego insertera.
Cena 550 zł za komplet, który określiłem w poście poprzednim.

Poniżej przedstawiam jedno z zakryć, które zarejestrowałem z zastosowaniem tego insertera.
Niestety nie umiem jeszcze obrabiać plików mpg. bo skróciłbym nieco koncówkę tego filmiku (12 MB).

http://www.astrojawil.pl/ftp/zakrycie.mpg

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Inserter GaPa&JaWil
PostNapisane: środa, 21 kwietnia 2010, 01:19 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 05:08
Posty: 352
Lokalizacja: Warszawa
A jak się ten tuner ma do zwykłego frame-grabbera pod USB?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Inserter GaPa&JaWil
PostNapisane: środa, 21 kwietnia 2010, 06:17 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Piotr Maliński napisał(a):
A jak się ten tuner ma do zwykłego frame-grabbera pod USB?

NIe wiem co to jest frame grabber ... więc nie odpowiem. :(

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Inserter GaPa&JaWil
PostNapisane: środa, 21 kwietnia 2010, 07:38 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 22 lutego 2010, 00:46
Posty: 144
Lokalizacja: Bystra k. Żywca
Witam,

Właśnie zastawiałem się nad poważnym zajęciem się zakryciami, ale służba czasu zawsze była problemem. Wykonywałem wiele obserwacji typu "oko - stoper - zegar", ale wiadomo, że nie mają one wartości naukowej.
Mam takie pytanie - co trzeba jeszcze kupić oprócz tego zestawu o którym mowa? (głównie chodzi mi o koszt kamery).
Jeśli chodzi o sprzęt to mam statyw paralaktyczny z napędem i tuby Skywatcher MAK 90 oraz MAK 127.

Chciałbym zrobić kalkulację kosztów całkowitych związanych z kompletnym wyposażeniem zakryciowym.

Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam: Piotr Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Inserter GaPa&JaWil
PostNapisane: środa, 21 kwietnia 2010, 07:59 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 05:08
Posty: 352
Lokalizacja: Warszawa
Janusz Wiland napisał(a):
Piotr Maliński napisał(a):
A jak się ten tuner ma do zwykłego frame-grabbera pod USB?

NIe wiem co to jest frame grabber ... więc nie odpowiem. :(


Proste urządzenie przechwytujące obraz (klatki) z kamery TV i przekazującej go do komputera - link - sprzedają takie jako akcesoria do Wateca czy Mintrona :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Inserter GaPa&JaWil
PostNapisane: środa, 21 kwietnia 2010, 08:14 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
W takim razie inserter nie jest grabberem.

Ten inserter wmiksowuje w obraz z kamery 3 linijki tekstu z dokładnym czasem atomowym ściąganym z sygnałów DCF i poprawianym z uwagi na opóźnienia elektroniki, tak więc czas podawany przez ten inserter jest idealny co do 0,01 sek z faktycznym czasem. Sygnał z kamery wchodzi w inserter, a on ściąga sygnał DCF z "eteru", rozkodowuje go, koryguje i przesyła dalej do urządzenia nagrywającego: magnetowid czy komputer.
Zobacz ten link z zarejestrowaną obserwacją - powinieneś się domyślić co robi ten inserter.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Inserter GaPa&JaWil
PostNapisane: środa, 21 kwietnia 2010, 08:23 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Piotr Nowak napisał(a):
Witam,

Właśnie zastawiałem się nad poważnym zajęciem się zakryciami, ale służba czasu zawsze była problemem. Wykonywałem wiele obserwacji typu "oko - stoper - zegar", ale wiadomo, że nie mają one wartości naukowej.
Mam takie pytanie - co trzeba jeszcze kupić oprócz tego zestawu o którym mowa? (głównie chodzi mi o koszt kamery).
Jeśli chodzi o sprzęt to mam statyw paralaktyczny z napędem i tuby Skywatcher MAK 90 oraz MAK 127.

Chciałbym zrobić kalkulację kosztów całkowitych związanych z kompletnym wyposażeniem zakryciowym.

Pozdrawiam


Kompletny inserter : 550 zł
teleskop z prowadzeniem : to każdy powinien mieć.
kamera CCD : ja mam kamerę MINTRON, ale można użyć WATEC 902H - koszt 1000-1500 zł (a może mniej?)
http://www.norbain.co.uk/downloads/datasheets/WAT902H.pdf
Mamy tę kamerę w PTMA w Warszawie i jest świetna do zakryć szczególnie planetoidalnych.
Jest bardzo czuła i słabe gwiazdy są znakomicie widoczne.
Do rejestracji z uwagi na wygodę: poręczność i prawie brak kabli warto mieć kamerkę ręczną z wejściem analogowym - literka "i" na końcu. Muszę sobie taką kupić. Podobno na allegro nawet za 150 zł można kupić.
Jeśli nie kamera z nagrywaniem to konieczny był do tej pory magnetowid z monitorem (230 V :( )
Ja mam rejestarcję na komputer, ale muszę jeszcze sprawdzić jak dokładniemogę odczytać czas.
Z magnetowidu mam pewną dokładność 0,04 sek, a z tego powyżej nagrania na razie udaje mi się odtworzyć pojedyncze klatki co 0,12 se,co mnie nie satysfakcjonuje. Muszę to jeszcze sprawdzić.

Przypominam, iż zakrycia gwiazd przez Księżyc już nie są tak ważne z naukowego punktu widzenia - sonda Kaguja tak dokładnie wyznaczyła mapę Księżyca (góry z dokładnością wysokości do 1m!!), że obserwujemy je głównie dla satysfakcji. Choć zakrycia gwiazd podwójnych i wielokrotnych są bardzo pouczające i uważam, że dalej warto robić te zakrycia.

Najważniejsze teraz są zakrycia gwiazd przez planetoidy. Sprzęt do rejestracji jest ten sam co przy zakryciach gwiazd przez Księżyc. Jest o tyle łatwiej, że Księżyc nie zaświetla teleskopu, ale za to zakrywane gwiazdy są zwykle ciemniejsze i trudniej je na niebie odnaleźć.
Jak będzie potrzeba, to będę informował na forum o przebiegających przez Polskę pasach zakryć planetoidalnych.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Inserter GaPa&JaWil
PostNapisane: środa, 21 kwietnia 2010, 10:11 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 05:08
Posty: 352
Lokalizacja: Warszawa
Wystarczy na flickr.com czy na youtube.com wpisać "watec" czy "mintron" to znajdzie wiele materiałów z tych kamerek. Watec WAT-902H2 Ultimate nie ma integracji, Watec 120N ma ale jest droższy (i bardzo czuły), Mintron 12V6HC-EX ma integrację i nie jest aż tak drogi - wszystko dostępne na modernastronomy wraz z akcesoriami (grabber, reduktory ogniskowej itd. można też sprawdzić opticstar.com).

Ciekawe linki :)
http://www.mondatlas.de/en/optik/watec/watecmain.html
http://www.astrosurf.org/buil/watec120n/test.htm
http://www.kolumbus.fi/oh5iy/astro/Ccd.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Inserter GaPa&JaWil
PostNapisane: środa, 21 kwietnia 2010, 10:15 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Dzięki Piotr za wyjaśnienie.
To może chodziło mi o ten WATEC 120N, bo tę kamerkę też mamy. Jest świetna i superczuła.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL