Forum AstroCD
http://astrocd.pl/forum/

gwiazdy długookresowe typu Mira Ceti
http://astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=32&t=446
Strona 1 z 1

Autor:  Stanisław Świerczyński [ czwartek, 12 listopada 2009, 18:18 ]
Tytuł:  gwiazdy długookresowe typu Mira Ceti

Pretekstem do utworzenia mojego pierwszego wątku na tym Forum jest fakt, ze Mira Ceti (omicron Ceti, Cudowna Wieloryba) będąca prototypem gwiazd zmiennych długookresowych zwanych mirydami lub mirami osiąga w tym miesiącu (listopad 2009) maksimum jasności. Aktualnie ma jasność około 3 mag i jest bardzo dobrze widoczna gołym okiem (poza bardzo zaświetlonymi rejonami) będąc jedną z najjaśniejszych gwiazd gwiazdozbioru Wieloryba (Cetus).

Mirydy są to czerwone olbrzymy i nadolbrzymy typów widmowych M, C i S, zajmujące na diagramie H-R prawy kraniec gałęzi olbrzymów. Odznaczają się one bardzo dużą amplitudą zmian jasności wizualnej ( 2 - 11 mag). Okresy zmienności zawierają się w przedziale ~80 - ~1200 dni ale najczęściej występują okresy między 200 a 400 dni z maksimum ok. 280 dni. Należą do klasy gwiazd pulsujących. Pulsują radialnie w modzie podstawowym. Zmiany promienia wywołane pulsacjami dochodzą do kilkunastu procent średniego promienia. Właśnie te pulsacje są odpowiedzialne za obserwowane zmiany jasności gdyż prowadzą do zmian temperatury i wielkości powierzchni gwiazdy. Mirydy charakteryzują się dużym tempem utraty masy. Ewolucyjnie są poprzednikami mgławic planetarnych i białych karłów.

Najjaśniejszymi i zarazem najpopularniejszymi mirydami są Mira (omicron) Ceti, chi Cygni, R Leonis, T Cephei itd.

Jeżeli chodzi o Mirę Ceti to polscy miłośnicy astronomii obserwują ją systematycznie od 1988 roku. W tym czasie wykonali ponad 1600 ocen jej jasności wizualnej co widać na poniższym wykresie krzywej jasności:

Obrazek

Autor:  Adam Derdzikowski [ czwartek, 12 listopada 2009, 20:21 ]
Tytuł:  Re: gwiazdy długookresowe typu Mira Ceti

Gdyby nie fatalna pogoda w ostatnich dwóch tygodniach, obserwacji Omi Cet byłoby znacznie więcej... Liczyłem na wiele ocen tej gwiazdy, a tu mamy jesienne załamanie pogody (które to już w tym roku? :x ).
Do tych wymienionych przez przedmówcę miryd dodałbym kilka innych ciekawych: R Cas, R Ser, U Her, T UMa, S CrB, U Ori. Te zmienne także stać na niespodzianki i wysokie minima.

Autor:  Janusz Wiland [ czwartek, 12 listopada 2009, 20:39 ]
Tytuł:  Re: gwiazdy długookresowe typu Mira Ceti

Dorzucę do wątku o Mirze nocną widoczność tej gwiazdy w najbliższych dniach.
Wykorzystałem nową funkcję w programie zwaną NWO, czyli Nocna Widoczność Obiektu.


Obrazek

Autor:  Stanisław Świerczyński [ czwartek, 12 listopada 2009, 21:19 ]
Tytuł:  Re: gwiazdy długookresowe typu Mira Ceti

Ładnie to Janusz zobrazowałeś. Widać, że w najbliższych nocach najlepiej obserwować Mirę pomiędzy 20:30 a 0:30 gdy jest na niebie powyżej 30 stopni. :)

Autor:  Aleksander Knapik [ piątek, 13 listopada 2009, 23:08 ]
Tytuł:  Re: gwiazdy długookresowe typu Mira Ceti

Może nie do końca w temacie.
Taka dyskusja bardzo doświadczonych osób powinna mieć swój osobny dział. I tam wszyscy "zieloni" powinny uczyć się wiedzy od dużo bardziej doświadczonych speców od astronomii. I najważniejsze, ci którzy nie mają wiedzy, nie pisać w tym dziale.
Ta dyskusja w tym wątku przypomniała mi program SONDA. Panowie mam nadzieję, że pomysł się wam spodoba.
Może Marek coś pomyśli w tym temacie.
pozdrawiam
Olek
:D

Autor:  Adam Skrzypek [ piątek, 13 listopada 2009, 23:55 ]
Tytuł:  Re: gwiazdy długookresowe typu Mira Ceti

Olku, jak będziemy tworzyć osobne działy dla "doświadczonych" i "zielonych" to się wkrótce pogubimy. Wątek dotyczy gwiazd zmiennych i jest w dziale gwiazd zmiennych. Nie widzę problemu. A jak ktoś nie ma nic do powiedzenia to niech po prostu nic nie pisze tylko czyta ucząc się od bardziej doświadczonych kolegów.

Autor:  Aleksander Knapik [ piątek, 13 listopada 2009, 23:59 ]
Tytuł:  Re: gwiazdy długookresowe typu Mira Ceti

Ok. nie ma tematu.
Pozdrawiam
Olek

Autor:  Stanisław Świerczyński [ sobota, 21 listopada 2009, 19:36 ]
Tytuł:  Re: gwiazdy długookresowe typu Mira Ceti

Do maksimum jasności zmierza chi Cygni.
Odkryta przez G. Kircha w 1686 roku jest jedną z najjaśniejszych miryd. W maksimum może osiągnąć jasność wizualną 3.3 mag natomiast w minimum jej jasność spada niekiedy do 14.2 mag. Maksymalna amplituda w zakresie wizualnym wynosi aż 10m.9, co odpowiada różnicy natężeń blasku około 22900 razy(!). Są to jednak wartości maksymalne. Przeciętnie w maksimum chi Cyg osiąga 5m.2 a w minimum 13m.4

Położenie chi Cyg w gwiazdozbiorze Łabędzia (Cygnus) przedstawia poniższa mapka:

Obrazek

Według elementów GCVS (Mo = 2442140, P = 408.05) będzie to E = 32 maksimum, które powinno wystąpić w JD = 2455198 (01-01-2010). Biorąc jednak pod uwagę fakt, że ostatnie maksima wystąpiły około 3 tygodnie wcześniej niż obliczone to bieżące maksimum może wystąpić już około 10 grudnia. Kiedy faktycznie wystąpi to rozstrzygną obserwacje.

W naszej bazie SOGZ-PTMA mamy ponad 3000 obserwacji tej mirydy począwszy od 1976 roku.

A oto nasze obserwacje z ostatnich 5 lat:

Obrazek

A to jest link do mapki AAVSO z gwiazdami porównania dla chi Cyg w pobliżu maksimum.

Zachęcam do włączenia się do obserwacji. :)

Autor:  Adam Derdzikowski [ sobota, 21 listopada 2009, 21:02 ]
Tytuł:  Re: gwiazdy długookresowe typu Mira Ceti

W końcu poprawiła się pogoda. Wprawdzie szybko wypędziła mnie do domu niesamowita mgła, ale na to i owo udało mi się zerknąć. Chi Cygni oceniłem na 7.1 mag, a R Draconis na 8.2 mag, chociaż akurat ta ocena nie jest zbyt pewna. Niestety lornetką nie udało mi się zauważyć V Cas, a to oznacza, że już jest wyraźnie słabsza niż 9.0.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/