Forum AstroCD
http://astrocd.pl/forum/

Za Plutonem jest olbrzymia planeta
http://astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=31&t=2155
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Substyk [ poniedziałek, 21 lutego 2011, 12:06 ]
Tytuł:  Za Plutonem jest olbrzymia planeta

Czy za Plutonem są jeszcze jakieś planety? Odpowiedź na to pytanie przyniosły dane z Teleskopu WISE. Na krańcach Układu Słonecznego jest planeta i to naprawdę olbrzymia. Co już o niej wiemy?
Dwoje astrofizyków, Daniel Whitmire i John Matese z Uniwersytetu Luizjany w Lafayette, przeanalizowali dane pochodzące z Kosmicznego Teleskopu WISE, którego zadaniem było katalogowanie nowych komet i planetoid.
Okazuje się, że na krańcach naszego Układu Słonecznego, w zewnętrznej części Obłoku Oorta, znajduje się gazowa planeta czterokrotnie większa od Jowisza. Nadano jej nazwę Tyche (mitologiczna bogini szczęścia, losu i fortuny).
Jej orbita jest oddalona od Słońca 15 tysięcy razy w porównaniu z orbitą Ziemi i 375 razy w porównaniu z Plutonem. Jak każda planeta gazowa, nie posiada ona skalistej powierzchni, a jedynie jest kulą wodoru i helu z charakterystycznymi pasami chmurowymi.
Z pewnością posiada też ona liczne księżyce, którymi są planetoidy przejmowane z Obłoku Oorta. Szczegółowe dane na temat nowej planety naukowcy przekażą w kwietniu. Jednocześnie zgłosili obiekt do Międzynarodowej Unii Astronomicznej, aby uznać go za dziewiątą planetę.
Tutaj jednak może się pojawić problem, ponieważ nie do końca wiadomo skąd wzięła się Tyche. Według jednej z teorii jest ona obiektem zapożyczonym z innego układu planetarnego. Mogła zostać ściągnięta siłą grawitacji Słońca, a wcześniej obiegała obcą gwiazdę.
Wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi, ale pewne jest, że w najbliższych latach poznamy znacznie więcej szczegółów na temat obiektów znajdujących się poza orbitą Plutona, nie tylko z powodu planowanego wyniesienia na orbitę nowych potężnych teleskopów, lecz także dlatego iż w kierunku zdegradowanej planety, Plutona, zmierza już sonda New Horizons.
www.twojapogoda.pl

Autor:  Tomasz Wężyk [ poniedziałek, 21 lutego 2011, 14:42 ]
Tytuł:  Re: Za Plutonem jest olbrzymia planeta

Nowości z kosmosu jak za czasów Kopernika. Coś mi się wydaje, że niedługo ukarze się aktualizacja do jednego ze znanych nam programów astronomicznych. A wydawało by się, że wszystko już wiemy o naszym Układzie Słonecznym, a tu proszę jak mało jeszcze wiemy. I kto wie może i Pluton wróci do łask jako planeta. Albo zaraz okaże, się że jednak Pluton jest księżycem rzekomej planety. Co prawda przewróciło by to nasz światopogląd, ale Kopernika również uważano za heretyka.

Autor:  Piotr Samek [ poniedziałek, 21 lutego 2011, 15:01 ]
Tytuł:  Re: Za Plutonem jest olbrzymia planeta

Zawsze się zastanawiałem, czy odkryjemy coś jeszcze w naszym układzie i to właśnie w stylu kopernikowskich odkryć :)

Autor:  Piotr Idzik [ poniedziałek, 21 lutego 2011, 15:08 ]
Tytuł:  Re: Za Plutonem jest olbrzymia planeta

Tylko jak na razie nie jest pewne, czy ta planeta wogóle istnieje.
A te komentarze na stronie twojapogoda.... ech.

Na stronie dailymail nie ma informacji o odległości 15 tysięcy, ale tysiące razy dalej - Its orbit would be thousands of times further from the Sun than the Earth's .

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... ystem.html

Autor:  Daniel Matera [ poniedziałek, 21 lutego 2011, 16:04 ]
Tytuł:  Re: Za Plutonem jest olbrzymia planeta

Tutaj kiedyś założyłem podobny temat :) viewtopic.php?f=17&t=2141&p=35197&hilit=odkryto+now%C4%85+planet%C4%99#p35197
;)

Pozdrawiam, Daniel

Autor:  Arek Lanc [ poniedziałek, 21 lutego 2011, 19:59 ]
Tytuł:  Re: Za Plutonem jest olbrzymia planeta

Stara sprawa ! Z tej planety pochodził Alf i poprawnie nazywa się Melmak ! :lol:

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/