Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:17

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Księżyc na wyciągnięcie ręki
PostNapisane: czwartek, 12 września 2013, 20:39 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): wtorek, 10 września 2013, 20:19
Posty: 19
Księżyc na wyciągnięcie ręki-
czyli wyznaczenie odległości oraz pomiary struktur na Srebrnym Globie


1.Chciałbym przedstawić wam wyniki moich obserwacji oraz około 2-miesięcznej pracy nad ostateczną jej formą
(tj. wyprowadzenie wzorów, nauka podstawowych pojęc trygonometrii sferycznej oraz zastosowanie wzorów geometrii eliptycznej). Samo wyprowadzenie wzorów i obliczenia zajęły mi 2/3 czasu. Bardzo pomogła mi książka Andrzeja Branickiego, gdzie zobaczyłem pierwsze pojęcia, rysunki, wzory które skłoniły mnie do właśnie takiej tematyki pracy. Na początku nic do mnie nie docierało, lecz po głębszej analizie, wielu rysunkach i walki z wzorami udało się.

Księżyc jest obiektem moich obserwacji od już od dłuższego czasu gdyż ze względu na zanieczyszczenie nieba z lokalnych aglomeracji nie mam wielkiego wyboru, zostaje mi Księżyc, planety i niektóre obiekty katalogu Messiera.
Wraz ze wsrastającą ilością przeprowadzonych obserwacji oraz rosnącą wiedzą matematyczną samo spoglądanie w okular przestało mnie zadowalać, czułem niedosyt, szukałem czegoś więcej. I tak właśnie urodził się pomysł na moją pracę, początki były bardzo trudne, lecz dziś wiem że było warto.
Praca została przedstawiona na konkursie FAST 2013, dzięki któremu w październiku rozpoczynam studia na UMK.

2. Wyznaczane wielkości:
Odległość do Księżyca oraz jego promień:
Czas górowania Księżyca tg
Rzeczywista prędkość kątowa Księżyca w danym okresie czasu ωK , długość miesiąca syderycznego (gwiazdowego) T
Odległość Ziemia-Księżyc r
Promień kątowy tarczy Księżyca κ , promień Księżyca R
Wysokość struktur na powierzchni Księżyca:
Kątowa odległość wzniesienia od terminatora ς oraz kątowa wielkość cienia ε
Wysokość ścian krateru
Promień krateru

3. Przyrządy użyte do obserwacji oraz pomiarów
Teleskop GSO 12” (okulary: 32mm/70*, 25mm/58*, oraz filtr polaryzacyjny)
Stoper
Obciążony sznurek (do określenia dokładnego czasu górowania), nitka na okularze do określenia dokładnego przejścia krawędzi tarczy Księżyca (do oszacowania ∆t )
Aparat Olympus SP560-UZ
Komórka zaopatrzona w aparat 5 Mpx

Zapraszam do lektury wszystkich pasjonatów astronomii,a szczególnie tych których interesuje selenografia i nie straszna im trygonometria oraz wzory matematyczne. Proszę o rady, uwagi (jeżeli wkradł się jakiś błąd) oraz o pomysły na kolejne pomiary związane ze Srebrnym Globem. Proszę również o podzielenie się tytułami ciekawych książek, atlasów związanych z Księżycem i Słońcem które również regularnie obserwuje.

Cała praca w formacie pdf. poniżej w załączniku.

Pozdrawiam
Mateusz


Załączniki:
Księżyc.pdf [859.23 KiB]
Pobrane 279 razy
Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL