Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 13:23

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: M33
PostNapisane: środa, 14 października 2009, 11:02 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:31
Posty: 481
Moje pierwsze podejście do galaktyki w Trójkącie.
Wczoraj był lekki przymrozek i wieczorkiem pod domem miałem zasięg +/- 5 magnitudo wykorzystałem to skwapliwie na szkicowanko obiektu na który dawno się czaiłem - mianowicie ...M33
Niestety moim jedynym sprzętem był tym 152 milimetrowy refraktor, który moim zdaniem pokazał lepiej galaktykę niż 8" lustro :!:
Użyłem SWANA 25mm do szerokiego kadru i SWA UW 13mm do detali.
M33 wisi o 23.00 już na słusznej wysokości -cały surowy (plenerowy) szkic zajął mi ok 45 min wpatrywania i szkicowania.
Głównie te słabe 10-11 mag gwiazdki, choć majaczące w pływającym seeingu przerwy między ramionami spiralnymi sprawiły mi najwięcej trudności. Wybaczcie znów alchemia patrzenia.. przepraszam jeśli skojarzy wam się z rozległą mgławicą typu Rozeta..ale szkicuje co widzę :)
Pozdrawiam !

Załącznik:
m33prezent.jpg
m33prezent.jpg [ 44.82 KiB | Przeglądane 2087 razy ]


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: M33
PostNapisane: środa, 14 października 2009, 16:44 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 13:48
Posty: 901
Całkiem ciekawy szkic.

PS Robert napisz mi na czym polega określanie zasięgu ? :?: Może dziwne pytanie ale nie do końca to jarzę


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: M33
PostNapisane: środa, 14 października 2009, 17:59 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:31
Posty: 481
Zdzisław Kołtek napisał(a):
Całkiem ciekawy szkic.

PS Robert napisz mi na czym polega określanie zasięgu ? :?: Może dziwne pytanie ale nie do końca to jarzę

Już służę:
W większości atlasów nieba np. T.Takiego (który, oczywiście znajduje się w zasobach tego portalu ;) ) masz pod mapkami takie czarne kółeczka o rosnącej wielkości -dajmy na to od 0-9, symbolizujące jasności gwiazd w magnitudo.
Teraz (najlepiej w zenicie) przypatrz się gwiazdom gołym okiem, która z nich jest na granicy percepcji Twoich oczu (wiesz jakaś słabiuśka w charakterystycznym miejscu którą ledwo widzisz) i porównaj sobie z atlasem ile mag wynosi jej jasność.Zobaczysz zasięg na daną chwilę.
Co innego to zasięg teleskopowy.
Tu wszystko zależy
1) Od powierzchni czynnej lustra/obiektywu która rośnie z kwadratem promienia jego średnicy .
2) Od Twojej percepcji wzrok,wiek (źrenica wyjściowa)
3) I od długości wpatrywania się przy odpowiedniej akomodacji
4) Seeingu, miejsca obserwacji :!:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: M33
PostNapisane: środa, 14 października 2009, 18:07 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 13:48
Posty: 901
Dzięki Robert tak właśnie myślałem że chodzi o najsłabszą widoczną gwiazdę w danym miejscu obserwacji.
Lepiej się zapytać niż domyślac ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: M33
PostNapisane: środa, 14 października 2009, 19:39 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Robert Twarogal napisał(a):
Moje pierwsze podejście do galaktyki w Trójkącie.
Wczoraj był lekki przymrozek i wieczorkiem pod domem miałem zasięg +/- 5 magnitudo wykorzystałem to skwapliwie na szkicowanko obiektu na który dawno się czaiłem - mianowicie ...M33
Niestety moim jedynym sprzętem był tym 152 milimetrowy refraktor, który moim zdaniem pokazał lepiej galaktykę niż 8" lustro :!:
Użyłem SWANA 25mm do szerokiego kadru i SWA UW 13mm do detali.
M33 wisi o 23.00 już na słusznej wysokości -cały surowy (plenerowy) szkic zajął mi ok 45 min wpatrywania i szkicowania.
Głównie te słabe 10-11 mag gwiazdki, choć majaczące w pływającym seeingu przerwy między ramionami spiralnymi sprawiły mi najwięcej trudności. Wybaczcie znów alchemia patrzenia.. przepraszam jeśli skojarzy wam się z rozległą mgławicą typu Rozeta..ale szkicuje co widzę :)
Pozdrawiam !

Załącznik:
Załącznik m33prezent.jpg nie jest już dostępny


Piękna galaktyka tylko tak dalej, wiem, że do takich rysunków potrzebny jest talent.
Gratulacje.
Pozdrawiam


Załączniki:
m-33_lrgb_(polski-_jasna)1200x800 kopia.jpg
m-33_lrgb_(polski-_jasna)1200x800 kopia.jpg [ 106.95 KiB | Przeglądane 2056 razy ]

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.

Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL