Teraz jest sobota, 4 lipca 2020, 04:10

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Jasny Bolid nad Przysietnic─ů ko┼éo Brzozowa
PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 pa┼║dziernika 2010, 17:59 
SuperUser
SuperUser

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Obserwacja nieba w nocy 2010-10-10 godzina 21:18, wycelowa┼éem Tub─Ö Optyczn─ů SK 804 A 80mm ogniskowej 400mm. Rejon Lutni na matrycy aparatu Canon Power Shot A 580, projekcja okularowa, aparat zamontowany na wierzyce fotograficznej, pojawi┼éa si─Ö kreska, my┼Ťla┼éem, ┼╝e to odbicie pobliskich lamp ulicznych, ale jak si─Ö okaza┼éo obiekt zacz─ů┼é szybko ja┼Ťnie─ç, by┼éo wida─ç tak jak by falowa┼é poja┼Ťnia┼é na, tyle co wida─ç na fotografiach, jak si─Ö okaza┼éo, ┼╝e ten obiekt to bolid, kt├│ry wtargn─ů┼é w nasz─ů ziemsk─ů atmosfer─Ö. Widzia┼éem bolidy na niebie, ale co do tego zjawiska nie mia┼éem pewno┼Ťci, musia┼éem si─Ö upewni─ç, ale na du┼╝ych zdj─Öciach wida─ç wyra┼║niej jak spala si─Ö meteor, na mniejszych zdj─Öciach nie da si─Ö zobaczy─ç wszystkiego, jestem ucieszony bardzo, pierwszy m├│j bolid, kt├│ry uda┼éo mi si─Ö zrobi─ç jemu zdj─Öcie nie spodziewanie. ;)

Za┼é─ůczniki:
Obraz 047.jpg
Obraz 047.jpg [ 47.33 KiB | Przegl─ůdane 4078 razy ]

Tytu┼é: Re: Jasny Bolid nad Przysietnic─ů ko┼éo Brzozowa
PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 pa┼║dziernika 2010, 19:49 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Pawe┼é przys┼éa┼é mi ca┼é─ů sekwencj─Ö takich zdj─Ö─ç, ukazuj─ůc─ů ten ┼Ťlad widoczny po najprawdopodobniej bolidzie, utrrzymujacy si─Ö d┼éugo (20 min) bardzo wysoko nad powierzchni─ů naszej planety na ok 80 km. Pawe┼é samego bolidu nie widzia┼é, a to co jest na zdj─Öciu, to jest ┼Ťlad materii bolidu po wyparowaniu przy wej┼Ťciu w nasz─ů, tam wysoko, atmosfer─Ö.

polecam m├│j darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 pa┼║dziernika 2010, 20:12 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 27 wrze┼Ťnia 2009, 10:58
Efektowne zdj─Öcie, tylko pozazdro┼Ťci─ç :) Przypomina mi si─Ö m├│j pierwszy bolid, pierwszy taki naprawd─Ö jasny i pi─Ökny. Lot jego by┼é naprawd─Ö d┼éugi, nadlecia┼é z po┼éudnia, przecinaj─ůc niebo prawie poziomo, kieruj─ůc si─Ö na p├│┼énocny zach├│d, ku mojej rado┼Ťci rozbi┼é si─Ö na drobniejsze fragmenty- jasno┼Ť─ç jego szacowa┼éem na oko┼éo -6 m. Pami─Ötam p─Ödzi┼é z okolic Kozioro┼╝ca. Takich rzeczy si─Ö nie zapomina. Ale┼╝ si─Ö rozmarzy┼éem :)

PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Pl├Âssl. Filtr s┼éoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Monta┼╝ paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyja┼║nione forum: http://astro-zone.pl

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 pa┼║dziernika 2010, 20:15 
Ranga: [8]
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
No to ┼éadna masz pami─ůtk─Ö , ja mia┼éem okazj─Ö obserwowa─ç podobne zjawisko tylko jeden raz.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 12 pa┼║dziernika 2010, 13:46 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 26 stycznia 2010, 23:36
Fajna sprawa, Gratuluj─Ö ;)

Też miałam okazję zobaczyć takie zjawisko. Pierwszy raz, choć było to już dosyć dawno, gdzie towarzyszył mu tzw. Grom dźwiękowy.

A drugi podczas tegorocznych Perseid├│w, Bolid przelecia┼é nad Wielk─ů Nied┼║wiedzic─ů.

Pozdrawiam Wszystkich :)

"Mi┼éo┼Ť─ç jest najwy┼╝sz─ů si┼é─ů wszech┼Ťwiata, to ona wprawia w ruch gwiazdy"
Alighieri Dante

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 12 pa┼║dziernika 2010, 14:38 
SuperUser
SuperUser

Pami─ůtka jak nie wiem, co, ale te┼╝ prze┼╝y─ç i zobaczy─ç na ┼╝ywo to tak jak piszecie nie da si─Ö zapomnie─ç pozostanie d┼éugo na lata mojej pami─Öci i na zdj─Öciach, kt├│re posiadam. Teraz jak tylko wychodz─Ö na obserwacje ka┼╝d─ů noc, bo mam pogodne niebo zaraz wzrok m├│j w─Ödruje stron─Ö Lutni, chocia┼╝ nie powiem lubi─Ö ten gwiazdozbi├│r i do┼Ť─ç cz─Östo zagl─ůdam tam teleskopem, kto wie mo┼╝e to i nagroda za to. ;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 pa┼║dziernika 2010, 11:07 
SuperUser
SuperUser

W┼éa┼Ťnie wys┼éa┼éem zdj─Öcia wczoraj do PKiM, upieraj─ů si─Ö, ┼╝e nie jest to Bolid o to ich s┼éowa
Zerkn─ů┼éem w exif zdj─Ö─ç . Niestety to nie bolid - zjawiska bolidowe s─ů kr├│tkotrwa┼ée i trwaj─ů maksymalnie kilka sekund. Z w┼éa┼Ťciwo┼Ťci zdj─Ö─ç wynika, ┼╝e zjawisko trwa┼éo, co najmniej 8 minut. Wed┼éug mnie jest to odblask najpewniej, od Wegi.
A ja z ca┼é─ů stanowczo┼Ťci─ů stwierdzam, ┼╝e nie jest to zjawisko meteorowe b─ůd┼║ bolidowe. Z efix├│w wynika, ┼╝e pierwsze zdj─Öcie zosta┼éo wyknanane o 21:00 a ostatnie 21:08. Zjawiska bolidowe trwaj─ů kilka sekund, a ze zdj─Ö─ç wynika, ┼╝e trwa┼éo 8 minut. Nie widz─Ö tam te┼╝ ┼╝adnego ┼Ťladu po przelocie. ┼Ülad widoczny po przelocie nawet ja┼Ťniejszych bolid├│w trwa, co najwy┼╝ej kilkadziesi─ůt sekund. W przypadku bardzo jasnych bolid├│w mo┼╝e d┼éu┼╝ej, ale jest bardzo szeroki i rozwiewa si─Ö, skr─Öca sie pod wp┼éywem wiatr├│w w g├│rnych warstwach atmosfery. ┼Ülady bolid├│w skr─Öcaj─ů si─Ö, rozwiewaj─ů, a nie poruszaj─ů liniowo w jakim┼Ť stron─Ö - tutaj ewidentnie odblask porusza si─Ö wraz z przesuwaj─ůcymi sie gwiazdami. Przejrza┼éem w ┼╝yciu ju┼╝ ponad p├│┼é miliona zdj─Ö─ç pod k─ůtem zjawisk meteorowych i z ca┼é─ů stanowczo┼Ťci─ů stwierdzam, ┼╝e to nie jest bolid b─ůd┼║ meteor.

<W za┼é─ůczniku> tak wygl─ůda ┼Ťladu po przelocie bolida, prosz─Ö z zwr├│ci─ç uwag─Ö na skr─Öcanie si─Ö ┼Ťladu i ca┼ékowity inny wygl─ůd od samego zjawiska bolidowego. ┼Ülad po przelocie tego bolida -5 mag trwa┼é 90 s.

W tym, ┼╝e gwiazda, Wega nie za┼éapa┼éa si─Ö na zdj─Öciu, druga sprawa, przys┼éania┼éem na chwileczk─Ö r─Ök─ů, bo sam nie wierzy┼éem, ┼╝e to, co widz─Ö to w┼éa┼Ťnie Bolid, trzecia sprawa wida─ç jak nie wiem, co na zdj─Öciach jak spala si─Ö meteor od zdj─Öcia numer Obraz 041 na zdj─Öciu numer zdj─Öcia to 045 wida─ç nad Bolidem smug─Ö dymu nie wiem albo ja mam jakie┼Ť urojenia albo kto┼Ť jest niedo┼Ťwiadczony w PKiM, samo spalenie Bolidu wida─ç od zdj─Öcia numer Obraz 047 do obrazu 053 i 054 i 055. Tak to w┼éa┼Ťnie jest, gdy cz┼éowiek zobaczy uda si─Ö co┼Ť zaobserwowa─ç znajd─ů si─Ö osoby, kt├│re nic nie widz─ů po za tym, co sami chc─ů widzie─ç, widz─ů, nast─Öpna sprawa jak mo┼╝na por├│wna─ç zjawisko z innym, jak ka┼╝de jest inne, nie wiem trudno, ja wiem, na 100% ┼╝e jest to Bolid, bo wida─ç, nikt z nas nie mo┼╝e powiedzie─ç ile trwa zjawisko Bolidu na niebie, jak si─Ö nie widzia┼éo na w┼éasne oczy.
Jest mi przykro bardzo, ┼╝e upieraj─ů si─Ö tylko na swoich obserwacjach nieba, za┼Ť inne materia┼éy, kt├│re mog─ů ┼Ťwiadczy─ç o tym, ┼╝e Bolidy mog─ů spala─ç si─Ö nad Ziemi─ů nie koniecznie, kiedy dotr─ů do atmosfery s─ů obalane jako nie bolidy tylko odbite ┼Ťwiat┼éo gwiazd, takim nastawieniem, ┼╝e komu┼Ť si─Ö co┼Ť udaje a mnie nie ┼Ťwiadczy tylko o jednym, sami wiecie, o czym. Nast─Öpna sprawa, bo zrobi┼éem list─Ö, co mnie ciekawi.
1) Na jakiej wysoko┼Ťci mo┼╝na uzna─ç, ┼╝e to Bolid?
2) Czy Bolidy spalaj─ů si─Ö tylko w atmosferze Ziemi?
3) Czy Bolidy s─ů tylko zaliczane wtedy jak odkryje je instytucja, co zajmuje si─Ö nimi, a reszta idzie w zapomnienie?
Dla zainteresowanych mog─Ö wys┼éa─ç zdj─Öcia niech sami zobacz─ů, co wida─ç i kto ma racj─Ö.
;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 pa┼║dziernika 2010, 12:40 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 05:08
Odblaski od gwiazd maj─ů to do siebie ┼╝e gwiazda jest pod ostrym k─ůtem do obiektywu/teleskopu i nie jest w jej polu widzenia. Po to m.in daje si─Ö bafle, czy os┼éony w teleskopach.

I uwzględnij że zawsze może istnieć inne wytłumaczenie danego zjawiska.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 pa┼║dziernika 2010, 13:42 
SuperUser
SuperUser

To ja nie wiem widzia┼éem r├│┼╝ne dziwactwa, kiedy patrzy┼éem przez okulary, ale prawda jest taka ┼╝eby si─Ö potem nie okaza┼éo, ┼╝e faktycznie mia┼éem racj─Ö, kto┼Ť musia┼é widzie─ç, mo┼╝e zagraniczne fora te┼╝ pisz─ů o tym, mo┼╝e i nie widzieli, tylko ja mia┼éem szcz─Ö┼Ťcie. Dlaczego ludzie nie rozumiej─ů innych, bo im zazdroszcz─ů, lepiej im wychodzi pisa─ç jak im si─Ö uda jak komu┼Ť, ja w┼éa┼Ťnie, zanim umie┼Ťci┼éem zdj─Öcie, wys┼éa┼éem i si─Ö pyta┼éem, potem umie┼Ťci┼éem, nast─Öpna sprawa troch─Ö ju┼╝ siedz─Ö w Astronomii, jak─ů┼Ť praktyk─Ö te┼╝ ju┼╝ mam, co nie, co te┼╝ i wiem, ale widzie─ç Bolid na w┼éasne oczy, a potem umie┼Ťci─ç na forach zdj─Öcia, to przychodzi mi jedno do g┼éowy, aby napisa─ç. Wiesz co Pawe┼é jak co┼Ť widzisz i masz zostaw sobie dla siebie, bo i tak nikt nie uwierzy. ;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 pa┼║dziernika 2010, 13:54 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 05:08
Niepoprawny romantyk :lol: Tw├│j wypada o godzinie 19:18 UT a na http://www.pkim.org/?q=pl/node/1422 maj─ů co┼Ť z 21:39 UT. Co┼Ť tam mog┼éo lecie─ç, ale jak stwierdzili trwa┼éo za d┼éugo, przez co nie jest czym┼Ť "typowym" je┼╝eli chodzi o zwyk┼ée bolidy.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 pa┼║dziernika 2010, 14:53 
SuperUser
SuperUser

Mo┼╝e jest jedno wyt┼éumaczenie, poniewa┼╝ ja po┼╝yczam od brata aparat zak┼éadam swoje akumulatorki baterie mo┼╝e do┼Ť─ç, ┼╝e godzina, kt├│r─ů poda┼éem jest nie w┼éa┼Ťciwa, jak bym mia┼é sw├│j w┼éasny aparat to bym wiedzia┼é a ja po┼╝yczam, mo┼╝e do┼Ť─ç, ┼╝e w┼éa┼Ťnie o tej godzinie, nie sprawdza┼éem na zegarku, bo nigdy nie patrz─Ö na zegarek jak prowadz─Ö obserwacje nieba.
Mo┼╝e tu jest ca┼éy b┼é─ůd a nie w tym, co widzia┼éem. ;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 pa┼║dziernika 2010, 17:22 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Paweł Baran napisał(a):
ja wiem, na 100% ┼╝e jest to Bolid, bo wida─ç, nikt z nas nie mo┼╝e powiedzie─ç ile trwa zjawisko Bolidu na niebie.

Zgoda ,ale na pewno nie 8 minut ,te┼╝ mi si─Ö wydaje ,┼╝e to nie bolid ,niestety, ale gratuluj─Ö i tak uchwycenia tego czego┼Ť.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 pa┼║dziernika 2010, 19:38 
SuperUser
SuperUser

Tak jak pisa┼éem wyszed┼éem na obserwacje nieba, na pocz─ůtku, wycelowa┼éem rejon gwiazdozbioru Lutnia nic nie by┼éo, szuka┼éem M57, by zrobi─ç zdj─Öcie, nie robi┼éem zdj─Öcia M57, wi─Öc Tuba optyczna SKY-Watcher, kt├│r─ů u┼╝ywam do┼Ť─ç cz─Östo ostatnio, wycelowa┼éem w┼éa┼Ťnie to miejsce gdzie zaznaczy┼éem zielonym k├│┼ékiem. Po nie d┼éugim czasie prawie chcia┼éem przestawi─ç na inny obiekt na niebie, zaciekawi┼éa mnie na matrycy kreska, kt├│ra bardzo szybko zacz─Ö┼éa ja┼Ťnie─ç, stawa┼éa si─Ö coraz to bardziej jasna, my┼Ťla┼éem, ┼╝e to odbicie ┼Ťwiat┼éa gwiazdy, ale szybko przysz┼éy mi do g┼éowy lampy uliczne, kt├│re s─ů nie daleko mojego domu, potem zrobi┼éem szybki ma┼éy eksperyment zas┼éoni┼éem r─Ök─ů tuby wlot kreska z gwiazdami znik┼éa, gdy szybko ods┼éoni┼éem, wspomniany obiekt bardziej ja┼Ťnia┼é i stawa┼é si─Ö coraz ┼éadniejszy, pomy┼Ťla┼éem nic innego jak tylko Bolid, prawie ┼Ťrodkowa cz─Ö┼Ť─ç obiektu zacz─Ö┼éa si─Ö mieni─ç ma┼ée fragmenty kolorami takimi jak wida─ç na fotografii. Zadziwiaj─ůcy jest fakt, ┼╝e gdy podnios┼éem wzrok w ten rejon gdzie by┼éa wycelowana tuba optyczna nic nie by┼éo wida─ç ┼╝adnej smugi ani ┼Ťladu, wszystko dzia┼éo si─Ö na matrycy aparatu, Canon A580, projekcja okularowa, by┼éo doskonale wida─ç to, co si─Ö dzieje, poniewa┼╝ obiekt by┼é na tyle jasny, ┼╝e wyr├│┼╝nia┼é si─Ö od pobliskich gwiazd, kt├│re widzia┼éem na matrycy. Gdy znikn─ů┼é wyparowa┼é nie by┼éo ┼╝adnej smugi ani odbicia od ┼╝adnej gwiazd, celowa┼éem w to miejsce od 2010-10-10 do 2010-10-12, te┼╝ nie wida─ç ┼╝adnej smugi czy ┼Ťwiat┼éa odbitego od najbli┼╝szej gwiazdy, ten sam eksperyment zrobi┼éem na planecie Jowisz te┼╝ aparat nie pokaza┼é ┼╝adnej smugi u┼╝y┼éem tych samych parametr├│w czas na┼Ťwietlania 2,5 czu┼éo┼Ť─ç 1600, samowyzwalacz nastawiony na 2 tak by nie poruszy─ç trakcie robienia zdj─Öcia aparatu, do dzisiaj nie ma tam ┼╝adnego tego typu obiektu. Tylko tyle mog─Ö napisa─ç.

Za┼é─ůczniki:
PRZYSIETNICA-2010-10-10-21h29m2.jpg
PRZYSIETNICA-2010-10-10-21h29m2.jpg [ 36.96 KiB | Przegl─ůdane 3964 razy ]

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 pa┼║dziernika 2010, 19:51 
Moderator globalny
Moderator globalny

Czy przypomina┼éo to co┼Ť takiego?

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 pa┼║dziernika 2010, 20:00 
SuperUser
SuperUser

No tak to wygl─ůda┼éo tylko tu trawa kr├│cej .Nie wiem, kt├│ra by┼éa dok┼éadnie godzina, bo jak ja wychodz─Ö na obserwacje nie my┼Ťl─Ö o godzinach tylko o tym, co si─Ö dzieje na niebie.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 pa┼║dziernika 2010, 20:56 
Moderator globalny
Moderator globalny

no tak bo to twa sekunde lub sekundy ,nigdy nie 8 minut?

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 pa┼║dziernika 2010, 21:04 
SuperUser
SuperUser

Po przemy┼Ťleniu i po rozmowie, ┼╝e znajomymi doili┼Ťmy do jednego wniosku, co to za obiekt jest na zdj─Öciu, to nie jest Bolid tylko odpad z┼éom ┼Ťmie─ç kosmiczny, kt├│ry spali┼é si─Ö w naszej atmosferze, i tak mia┼éem szcz─Ö┼Ťcie, ┼╝e uda┼éo mi si─Ö nie tylko zobaczy─ç, ale te┼╝ zrobi─ç kila fotek, kt├│re zostan─ů na pami─ůtk─Ö tego wydarzenia, bolidy trwaj─ů kr├│tko i zostawiaj─ů smug─Ö za sob─ů, za┼Ť tym przypadku nie by┼éo ┼╝adnej smugi i zjawisko trwa┼éo d┼éugo mniej wi─Öcej 8 minut. Dzi─Ökuj─Ö wszystkim za uwag─Ö bajka o Bolidzie si─Ö sko┼äczy┼éa czas wr├│ci─ç do naszych zaj─Ö─ç, a w przysz┼éo┼Ťci, kto wie mo┼╝e, kt├│remu z nas uda si─Ö zobaczy─ç i zrobi─ç cudowne zdj─Öcie nie jednego Bolida na niebie i powie nam ile rado┼Ťci da┼éo jemu to nie zwyk┼ée zjawisko. ;)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 14 pa┼║dziernika 2010, 19:27 
Moderator globalny
Moderator globalny

Paweł Baran napisał(a):
Po przemy┼Ťleniu i po rozmowie, ┼╝e znajomymi doili┼Ťmy do jednego;)
chyba doili┼Ťcie "Z" jednego, ha ha ha ha
te┼╝ tak czasem mam, ┼╝e ze znajomymi doimy z jednego ,he he he, a do rzeczy ,nie martw si─Ö Pawe┼é na pewno kiedy┼Ť uda Ci si─Ö bolida nagra─ç :D

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 15 pa┼║dziernika 2010, 16:49 
SuperUser
SuperUser

Dosta┼éem wczoraj od PKiM wiadomo┼Ť─ç na temat tego obiektu i nie jest to artefakt, ci, co wierzyli i my┼Ťleli, ┼╝e jest to artefakt, mog─ů by─ç zawiedzeni, niestety taka prawda i przepuszczenia moje si─Ö sprawdzi┼éy jest to jednak odpad ┼Ťmie─ç kosmiczny.
Kosmiczny ┼Ťmie─ç wpadaj─ůcy do atmosfery - jest oczywi┼Ťcie mo┼╝liwe. Bolidem nigdy to zjawisko nie mog┼éo by─ç- minimalna pr─Ödko┼Ť─ç wpadania meteoroid├│w do atmosfery to ok. 12km/s wyklucza taki d┼éugi czas trwania zjawiska. Wystarczy sobie obliczy─ç wysoko┼Ť─ç atmosfery lub tras─Ö w przypadku k─ůta innego ni┼╝ 90*. Wychodzi nam ze mo┼╝e trwa─ç od kilku do kilkunastu sekund. Praw fizyki si─Ö nie przeskoczy.

W przypadku satelity czy innych kosmicznych ┼Ťmieci gdzie pr─Ödko┼Ť─ç "wpadania" w atmosferze mo┼╝e by─ç bardzo ma┼éa - takie czasy trwania zjawiska s─ů zupe┼énie mo┼╝liwe.
Sami ju┼╝ widzicie 2010-10-14 15:41
Ale i tak jestem ucieszony jak nie wiem, co oboj─Ötnie mi wszystko jedno czy by┼é to Bolid czy te┼╝ ┼Ťmie─ç, bo mia┼éem wtedy wielkie szcz─Ö┼Ťcie, szcz─Ö┼Ťcie, kt├│re, ma┼éo, kt├│remu z nas si─Ö udaje, zrobi─ç takie zdj─Öcia, zawsze chcia┼éem nagra─ç, oboj─Ötnie, jaki obiekt, co spala si─Ö w atmosferze, nigdy mi si─Ö nie uda┼éo, wystarczy┼éa jedna noc, noc jak noc, par─Ö minut i adrenalina uros┼éa u mnie na poziomie, taka prawda nie ma, co ukrywa─ç, i tak przy okazji, nie lubi─Ö oszukiwa─ç ludzi, nie lubi─Ö k┼éama─ç, je┼Ťli czego┼Ť nie zrobi─Ö swoimi r─Ökami, swoj─ů prac─ů, to reszta mnie nie kusi, bo wiem ile trudu wk┼éadacie swoje zdj─Öcia czy te┼╝ filmy.
A to, co widziałem pisałem prawdę, gwiazdy pozostały obiektu już nie było, żadne artefaktów nie ma i nie było nawet 2010-10-10 zaraz po spaleniu tego obiektu. Cieszę się bardzo.
;)

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 15 pa┼║dziernika 2010, 19:11 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Gratulacje z powodu rejestracji czego┼Ť ciekawego. ┼Ümie─ç czy bolid? Jest to ciekawe.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: