Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 01:21

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Karlik 20" 2150 mm ogniska
PostNapisane: sobota, 12 kwietnia 2014, 09:43 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Z bólem serca wystawiamy na giełdę "Karlika", czyli teleskop Newtona o średnicy zwierciadła głównego 506 mm i ogniskowej 2150 mm (schodki nie są integralną częścią teleskopu).
Teleskop jest po gruntownym remoncie z nowiutko napylonym zwierciadłem głównym, które to odebrałem w tym tygodniu.
O jakości obrazu nie muszę się rozpisywać z uwagi na jego parametry fizyczne.
Poniżej opis teleskopu jak i historia jego powstania od podstaw do pełnej formy.
Cena jaka nas interesuje, to 9999 złotych.
Wszelkie informacje pod numerem 691 145 100 lub na PW.
Foty zwierciadła zamieszczę później.
Zachęcam do oglądania jak i zakupu.
Dodam jeszcze, że planujemy w wolnym czasie być może ostatnie wspólne obserwacje wszystkich udziałowców tego teleskopu, na których będzie można wspólnie poobserwować.
Pozdrawiam.
Adam.

Historia, opis i zdjęcia:


Witam
W listopadzie 2010r podczas nieformalnego spotkania w Tarnowskich Górach zrodził się pomysł, aby w gronie kolegów z AstroCD zakupić "Duży Teleskop"
Nie miała to być "Szesnastka" dostępna w sklepach, tylko coś większego, coś co trudno spotkać na naszych zlotach, ale na tyle mobilne żeby na obserwacje nie trzeba było jechać całym peletonem ale np; w dwie osoby.
Następną czynnością było zebranie odpowiedniej liczby chętnych, tak żeby cena dla pojedynczej osoby nie była mordercza i zamykała się w przyjaznej dla kieszeni kwocie. W tym celu rozpoczęliśmy na forum kilka tematów około-teleskopowych, których większość trzeba było niestety pozamykać ze względu na kilku userów, którzy co prawda przystąpić do projektu nie chcieli ale mieli zawsze coś do powiedzenia, ot "zwykłe polskie piekło".
Suma-sumarum zebrało się sześciu chętnych w gronie których prowadziliśmy dalsze uzgodnienia.
Zaczęliśmy rozpoznawać rynek, czyli zachodnie giełdy typu Astromart ale także oferty polskich producentów,
po kilku naradach i kilkudziesięciu telefonach zapadła decyzja. Z kilku względów takich jak; Ogniskowa teleskopu, dostępność, cena oraz czas realizacji wybraliśmy "Columbusa 500 NG" produkowanego przez Jalego.
Miała to być trustowa konstrukcja 20" newtona z ogniskową 2150mm i światłosile 4,3.
W zdobyciu lustra pomógł nam kolega z Maniaka Krzysztof P. a osprzęt do teleskopu marki "GSO" zakupiliśmy z małym upustem w Astro-Partnerze.
Pierwsze składki pieniężne rozpoczęliśmy w grudniu 2010r a cały projekt domknęliśmy w maju 2011r
Pierwsze światło telep dał w Wiśniczach na Opolszczyżnie 25 maja.
Jako że zadowoleni jesteśmy zarówno z samego telepa jak i sposobu realizacji projektu, postanowiliśmy to uczcić nadając mu imię. Udział w przedsięwzięciu mieli ludzie z regionu Śląsko-Dąbrowskiego dlatego nazwany został po naszymu "Karlik"
Za chwilę zamieszczę zdjęcia ale najpierw wypowiedź Jalego o realizacji projektu.

Pozdrawiam, Piotr


Zazwyczaj każdy ma kilka pasji, często tak się zdarza, że gdzieś po drodze się spotykają. Tak było też w moim przypadku. Pasje budowania i konstruowania połączyłem z pasją astronomii
Przez kilka ostatnich lat zbierałem informacje, uczyłem się i doskonaliłem w budowaniu teleskopów. Najnowszym moim dzieckiem jest teleskop o nazwie Columbus NG, przy czym NG to skrót od następna generacja ;)
Konstruowanie zaczynam od zasady od ogółu do szczegółu
Przy czym sporym ograniczeniem dla mnie jak i dla każdego ATMowca jest park maszynowy, nie sztuka zaprojektować coś czego nie wyprodukujemy z braku odpowiedniego parku maszyn. Tak czy inaczej zaczynam od szkicu. Staram się też wyciągać wnioski z poprzednich konstrukcji i wprowadzić modyfikacje, tak by każdy następny teleskop był lepszy od poprzednika.
Projektowanie przebiega w kilku etapach i dotyczy kilku rodzajów elementów. Są to: budowa całości, cela i mocowanie LG, uchwyty LW, rysunki do zakładów wykonujących obróbkę numeryczna sklejki, rysunki do zakładów wykonujących obróbkę aluminium. Projektując opieram się na programach NewtWin, Plop, AutoCad (wersja 30 dni)
Podczas projektowania muszę zdobyć jak najwięcej danych o dostępności części które zamierzam zastosować, ważne są też dane ze strony producentów np. focuserów (nie wszyscy te dane udostępniają)
Po zaprojektowaniu przychodzi czas wysyłania zmówień (zaraz na początku zamówiłem już lustro, więc teraz zamawiam i kupuję pozostałe części i materiały). Jest tego sporo, bo muszę zamówić teflon, sklejkę, cięcie laserem, toczenie u ślusarza. Nie wszystko jednak mogę zamówić drogą telefoniczna mailową, pozostają samodzielne zakupy i tutaj muszę pokonać co najmniej 100 km, kupując i dowożąc elementy z różnych stron – zajmuje mi to czasami dwa tygodnie
Po upływie pewnego czasu zaczynają pojawiać się obrobione elementy – do teleskopu 500 NG.
To dopiero początek będzie tego znacznie więcej. Jak do tej pory nie policzyłem wszystkich elementów składowych i chyba w końcu to zrobię, by się przekonać ile ich wypada na tak niepozorna konstrukcję :D
Przychodzi czas budowania, który pochłania mi cały wolny czas. Prace niestety mogę wykonywać tylko z doskoku, a i tak zaniedbuję sporo obowiązków domowych
Całość nabiera wyglądu chociaż w dalszym ciągu jest bardzo niepozorna możliwe, że dla oczu laika dość dziwna i troszkę odstraszająca
Po wykonaniu konstrukcji następuje montaż i etap „łapania ostrości” - w naszych warunkach nie rzadko muszę czekać na odpowiednia pogodę (bez chmur) kilka tygodni
Po pozytywnym zakończeniu całość jest rozbierana do pojedynczych elementów i zawożona do lakierni proszkowej. Sklejkę lakieruję samodzielnie – trwa to co najmniej 10 dni po czym zaczyna się ponowny montaż. Etap końcowy obejmuje kolimację uszycie przez krawcową pokrowca i osłony „czapeczki” i ich zamocowanie:
Kolimuje najprostszym kolimatorem, który wg mnie daje najbardziej poprawne efekty. Wychodzę z założenia, że skoro będę obserwował wzrokiem to niech też i oko skolimuje. Jest to metoda pasywna czyli najbardziej skuteczna.
Jarek L.


Filmik z pierwszego składania w plenerze:

https://www.youtube.com/watch?v=WxZOx4hcAb4


Załączniki:
7.jpg
7.jpg [ 17.97 KiB | Przeglądane 3792 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 15.2 KiB | Przeglądane 3792 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 17.9 KiB | Przeglądane 3792 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 18.88 KiB | Przeglądane 3792 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 21.66 KiB | Przeglądane 3792 razy ]
1.jpg
1.jpg [ 24.07 KiB | Przeglądane 3792 razy ]

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Karlik 20" 2150 mm ogniska
PostNapisane: niedziela, 18 maja 2014, 20:47 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 10 stycznia 2012, 09:50
Posty: 737
Lokalizacja: Częstochowa
A może by tak karlika zakupił katowicki oddział PTMA ?

Myślę że sprawa jest godna odrębnego wątku.

_________________
Pozdrawiam
Rafał Malczyk
moje filmy - Vimeo, moje fotki - Flickr
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Karlik 20" 2150 mm ogniska
PostNapisane: czwartek, 12 czerwca 2014, 10:17 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
No to cena hopla w dół.

9500 zł.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Karlik 20" 2150 mm ogniska
PostNapisane: niedziela, 29 czerwca 2014, 19:37 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Nowa cena 9000 zł.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Karlik 20" 2150 mm ogniska
PostNapisane: sobota, 9 sierpnia 2014, 21:34 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Nowa niższa wakacyjna cena - 8 400 zł.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL