Teraz jest czwartek, 2 kwietnia 2020, 08:45

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Toru┼äski zlot mi┼éo┼Ťnik├│w astronomii 2015
PostNapisane: czwartek, 25 czerwca 2015, 12:02 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 19 grudnia 2010, 22:27
Drodzy Mi┼éo┼Ťnicy,
pi─ůty Toru┼äski Zlot Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii odb─Ödzie si─Ö w dniach 13-16 sierpnia 2015 roku na toru┼äskiej Barbarce.

Ruszyła oficjalna strona imprezy:

http://www.tzma2015.pl

Wkr├│tce umie┼Ťcimy Program zlotu.

Pozdrawiam serdecznie

Marcin Gładkowski

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

G├│ra

Tytu┼é: Re: Toru┼äski zlot mi┼éo┼Ťnik├│w astronomii 2015
PostNapisane: pi─ůtek, 10 lipca 2015, 10:36 
Nowy u┼╝ytkownik

W 2010 roku pasjonaci zgromadzeni wok├│┼é Internetowego Portalu Astronomicznego - AstroVisioN.pl, zorganizowali pierwszy w historii zlot w ''stolicy polskiej astronomii'' - Toruniu. Entuzjazm, jaki wytworzy┼é si─Ö w├│wczas w┼Ťr├│d uczestnik├│w i licznych instytucji, sprawi┼é, i┼╝ postanowili┼Ťmy kontynuowa─ç nasze dzie┼éo.

Pi─ůty Toru┼äski Zlot Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii odb─Ödzie si─Ö w dniach 13-16 sierpnia 2015 r. (czwartek - niedziela), w Szkole Le┼Ťnej na toru┼äskiej Barbarce, po┼éo┼╝onej zaledwie 5,5 km od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl.

Obrazek
Logo TZMA2015

Na uczestnik├│w TZMA2015 czekaj─ů liczne atrakcje. Mi┼éo┼Ťnicy astronomii odwiedz─ů Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, gdzie poznaj─ů tajniki pracy astronom├│w oraz ca┼ée instrumentarium, jakim dysponuje obserwatorium - w tym najwi─Ökszy w kraju radioteleskop i teleskop optyczny, a tak┼╝e historyczny teleskop Drapera. Uczestnicy zlotu udadz─ů si─Ö r├│wnie┼╝ do toru┼äskiego Planetarium, Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Centrum Nowoczesno┼Ťci - M┼éyn Wiedzy, Domu Miko┼éaja Kopernika oraz Muzeum Toru┼äskiego Piernika. Poza tym wys┼éuchaj─ů wyk┼éad├│w popularnonaukowych. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Internetowy patronat medialny sprawuje portal astronomia24.com oraz forum forumastronomiczne.pl. Trwaj─ů negocjacje z innymi firmami i organizacjami.

Obrazek
Centrum Nowoczesno┼Ťci - M┼éyn Wiedzy

Wykłady/Warsztaty
Wyk┼éady poprowadz─ů zawodowi astronomowie z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach oraz Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Wyk┼éad inauguracyjny pt. ,,Ciemna materia i ciemna energia'' poprowadzi prof. Andrzej Strobel z Centrum Astronomii UMK.

Opr├│cz wyk┼éad├│w odb─Öd─ů si─Ö warsztaty komputerowe dotycz─ůce m.in. astrofotografii s┼éonecznej oraz redukcji i analizy danych fotometrycznych w programie C-MuniPack. Niezb─Ödne oprogramowanie oraz dane obserwacyjne dostarcz─ů prowadz─ůcy zaj─Öcia.

Warsztaty o astrofotografii s┼éonecznej, kt├│re przygotowa┼é Pan ┼üukasz Sujka, rozpoczn─ů si─Ö teoretycznym wprowadzeniem. Nast─Öpnie prelegent zaprezentuje w┼éasny sprz─Öt obserwacyjny oraz zastosowane modyfikacje, a je┼Ťli pogoda b─Ödzie ┼éaskawa r├│wnie┼╝ sam proces obserwacji i zbierania danych. W trakcie zaj─Ö─ç praktycznych uczestnicy zlotu naucz─ů si─Ö obr├│bki danych pod okiem prowadz─ůcego.

Obrazek
Warsztaty astrofotografii słonecznej
Fot. Łukasz Sujka

Kolejne zaj─Öcia praktyczne b─Öd─ů dotyczy┼éy mierzenia jasno┼Ťci gwiazd metod─ů aperturow─ů w oparciu o obrazy z kamery CCD. Pod opiek─ů Pana Ernesta ┼Üwierczy┼äskiego z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, mi┼éo┼Ťnicy dowiedz─ů si─Ö w jaki spos├│b wyredukowa─ç dane fotometryczne, a nast─Öpnie wykonaj─ů samodzielnie pomiary jasno┼Ťci gwiazd. Do tego celu zostanie u┼╝yty pakiet C-MuniPack. Otrzymane krzywe blasku gwiazd zostan─ů sprawdzone pod k─ůtem zmienno┼Ťci w programie Period04. Celem tych warsztat├│w jest przede wszystkim wprowadzenie mi┼éo┼Ťnik├│w w problemy zwi─ůzane z redukcj─ů i analiz─ů danych fotometrycznych, a tak┼╝e zademonstrowanie metod pozwalaj─ůcych wykaza─ç zmienno┼Ť─ç gwiazd oraz wyznaczy─ç jej okres.

Trwaj─ů zapisy na zlot! Aby si─Ö zarejestrowa─ç trzeba wype┼éni─ç formularz dost─Öpny na witrynie internetowej TZMA2015: www.tzma2015.pl. Ca┼ékowity koszt uczestnictwa w zlocie wynosi 250 z┼é.

Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 21 lipca 2015, 17:10 
Nowy u┼╝ytkownik

Toru┼äski Zlot Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii zbli┼╝a si─Ö wielkimi krokami. Pragniemy przybli┼╝y─ç Pa┼ästwu wi─Öcej szczeg├│┼é├│w dotycz─ůcych imprezy, zw┼éaszcza wyk┼éad├│w oraz warsztat├│w.

Pi─ůt─ů edycj─Ö TZMA zainauguruje wyk┼éad prof. dr hab. Andrzeja Strobla z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Wyk┼éady poprowadz─ů r├│wnie┼╝ mgr Marcin G┼éadkowski z portalu AstroVisioN.pl i Pan Piotr Majewski z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. W pi─ůtek 15 sierpnia odb─Öd─ů si─Ö warsztaty komputerowe zwi─ůzane z obserwacjami S┼éo┼äca w pa┼Ťmie H-alpha oraz astrofotografi─ů s┼éoneczn─ů. Ponadto, w dniu 16 sierpnia mgr Ernest ┼Üwierczy┼äski z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach nakre┼Ťli uczestnikom problemy zwi─ůzane z redukcj─ů i analiz─ů danych fotometrycznych dla gwiazd zmiennych. Dodatkowo zostan─ů poruszone kwestie zwi─ůzane z poszukiwaniem zmienno┼Ťci w┼Ťr├│d gwiazd.

W inicjatywie jako partnerzy/sponsorzy uczestnicz─ů: Szko┼éa Le┼Ťna na Barbarce, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, toru┼äskie Planetarium oraz grupa ''Pokazy Nieba w Toruniu''. Na ka┼╝dego z uczestnik├│w czeka r├│wnie┼╝ egzemplarz najnowszego wydania czasopisma Astronomia.

Zlot zosta┼é obj─Öty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Fora forumastronomiczne.pl oraz serwis astronomia24.com obj─Ö┼éy imprez─Ö internetowym patronatem medialnym.

Na portalu Facebook zosta┼éo utworzone wydarzenie pt. ''Toru┼äski Zlot Mi┼éo┼Ťnik├│w Atronomii 2015'': [KLIKNIJ TUTAJ].

Serdecznie zapraszamy mieszka┼äc├│w Torunia do uczestniczenia w obserwacjach nieba ka┼╝dej nocy podczas trwania TZMA 2015. W szczeg├│lno┼Ťci w sobot─Ö┬á15 sierpnia od godz. 20:00 uczestnicy zlotu udost─Öpni─ů w┼éasny sprz─Öt obserwacyjny mieszka┼äcom Grodu Kopernika. Gdy zrobi si─Ö ju┼╝ wystarczaj─ůco ciemno zacznie si─Ö pokaz nieba przez teleskopy uczestnik├│w zlotu. Mi┼éo┼Ťnicy podziel─ů si─Ö swoimi do┼Ťwiadczeniami w podziwianiu skarb├│w nieba. Barbarka to ┼Ťwietne miejsce do obserwacji astronomicznych, wi─Öc mieszka┼äcy Torunia zobacz─ů przez teleskopy gar┼Ť─ç s┼éabych, ale bardzo pi─Öknych obiekt├│w nieba letniego takich jak mg┼éawice planetarne, gromady otwarte i kuliste gwiazd oraz galaktyki. Najpierw jednak adepci astronomii poznaj─ů sylwetki gwiazdozbior├│w nieba letniego wraz z ich najja┼Ťniejszymi gwiazdami i najciekawszymi obiektami.

Obrazek
Widok nieba nad Turuniem w dniu 15 sierpnia 2015 r. o godz. 21:00.[/center]

Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 21 lipca 2015, 17:16 
Nowy u┼╝ytkownik

PROGRAM WYKŁADÓW
TORUŃSKIEGO ZLOTU MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII 2015
13-16 sierpnia 2015. Barbarka k. Torunia

czwartek, 13 sierpnia - Sala konferencyjna na Barbarce - ,,Dworek''

Wykład inauguracyjny TZMA2015
prof. dr hab. Andrzej Strobel, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
Tytuł: ''Ciemna materia i ciemna energia''

Streszczenie: Oba terminy odnosz─ů si─Ö do najwi─Ökszych zagadek wsp├│┼éczesnej nauki. W referacie przedstawiona zostanie historia powstania tych poj─Ö─ç i interpretacje obserwacji wskazuj─ůcych przypuszczalnie na mo┼╝liwo┼Ť─ç istnienia obu zjawisk.

mgr Marcin Gładkowski, Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl | CAMK PAN Toruń
Tytuł: ''Ewolucja gwiazd''

Streszczenie: Podczas wyk┼éadu om├│wi─Ö budow─Ö i ewolucj─Ö gwiazd o r├│┼╝nych masach. Podczas prelekcji skupi─Ö si─Ö g┼é├│wnie na gwiazdach ma┼éo- i ┼Ťredniomasywnych (0,8 - 8 mas S┼éo┼äca]), kt├│re ko┼äcz─ů swoj─ů ewolucj─Ö na tzw. Asymptotycznej Ga┼é─Özi Olbrzym├│w z du┼╝ym tempem utraty masy. W fazie post-AGB, gdy intensywna utrata masy ustaje, odrzucona otoczka oddala si─Ö od gwiazdy i gwiazda centralna staje si─Ö widoczna w zakresie optycznym. Gdy masa fotosfery wodorowej zredukuje si─Ö do ok. 0,001 masy S┼éo┼äca, gwiazda przesuwa si─Ö na diagramie H-R w stron─Ö wy┼╝szych temperatur przy zachowaniu niemal sta┼éej jasno┼Ťci. Dlatego nied┼éugo potem gwiazda jest w stanie zjonizowa─ç otaczaj─ůc─ů materi─Ö - powstaje mg┼éawica planetarna. Utrata masy przez gwiazdy ma┼éo- i ┼Ťredniomasywne jest jednym z najwa┼╝niejszych proces├│w dostarczaj─ůcych gaz i py┼é do o┼Ťrodka mi─Ödzygwiazdowego, z kt├│rego tworz─ů si─Ö nowe generacje gwiazd.

Cz─Ö┼Ť─ç z tych zaawansowanych ewolucyjnie obiekt├│w jest w stanie przerodzi─ç si─Ö w gwiazd─Ö w─Öglow─ů. Widma w dalekiej podczerwieni niekt├│rych bogatych w w─Ögiel obiekt├│w AGB, post-AGB oraz mg┼éawic planetarnych charakteryzuje szeroka struktura emisyjna w pobli┼╝u 30 mikrometr├│w. Cecha spektralna na 30 mikrometrach pojawia si─Ö razem z cech─ů na 21 mikrometrach, ale tylko w w─Öglowych obiektach post-AGB. No┼Ťnik tej cechy spektralnej pozostaje nieznany, a no┼Ťnik cechy py┼éu na 30 mikrometrach jest wci─ů┼╝ niejasny. Podczas wyk┼éadu om├│wi─Ö stan wiedzy dotycz─ůcy obu struktur py┼éu wraz z mo┼╝liwymi no┼Ťnikami odpowiedzialnymi za te emisje.

Piotr Majewski, Polskie Radio Pomorza i Kujaw
Tytu┼é: ''Nocne ┼Ťciemnianie''

Streszczenie: ''Nocne ┼Ťciemnianie'' to tytu┼é spotkania z Piotrem Majewskim - dziennikarzem i popularyzatorem astronomii, autorem ''Radia Planet i Komet'' w Polskim Radiu PiK, Mistrzem Mowy Polskiej. W trakcie mityngu wy┼Ťwietlony zostanie autorski film po┼Ťwi─Öcony zagadnieniu zanieczyszczenia nieba sztucznym ┼Ťwiat┼éem. Zjawisko ''light pollution'' staje si─Ö w Polsce powa┼╝nym problemem nie tylko dla mi┼éo┼Ťnik├│w astronomii. Temat warto - nomen omen - na┼Ťwietli─ç i zarazem pokaza─ç mo┼╝liwo┼Ťci oraz sposoby jego eliminacji.

Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 21 lipca 2015, 17:18 
Nowy u┼╝ytkownik

PROGRAM WARSZTATÓW
TORUŃSKIEGO ZLOTU MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII 2015
13-16 sierpnia 2015. Barbarka k. Torunia

pi─ůtek, 14 sierpnia - Sala konferencyjna w CAMK PAN Toru┼ä

Łukasz Sujka
Tytu┼é: ''Obserwacje S┼éo┼äca i astrofotografia s┼éoneczna w pa┼Ťmie H-alpha''

Streszczenie: Jednym z wydarze┼ä podczas TZMA 2015 b─Ödzie prezentacja dotycz─ůca obserwacji S┼éo┼äca i astrofotografii s┼éonecznej.

Prelekcja b─Ödzie sk┼éada─ç si─Ö z trzech cz─Ö┼Ťci: teoretycznej, pokazowej oraz warsztat├│w komputerowych.
Podczas cz─Ö┼Ťci teoretycznej uczestnicy b─Öd─ů mogli zaznajomi─ç si─Ö z budow─ů S┼éo┼äca, jego struktur─ů oraz pozna─ç sposoby obserwacji r├│┼╝nych zjawisk na nim zachodz─ůcych. B─Ödzie r├│wnie┼╝ przedstawiona budowa i zasada dzia┼éania teleskop├│w s┼éonecznych - zar├│wno tych przeznaczonych do obserwacji w ┼Ťwietle widzialnym jak i w pa┼Ťmie wodoru H-alpha.

Drug─ů cz─Ö┼Ťci─ů b─Ödzie pokaz praktyczny budowy teleskopu s┼éonecznego - wraz z uczestnikami roz┼éo┼╝ymy teleskop na cz─Ö┼Ťci sk┼éadowe i om├│wimy dok┼éadnie ich funkcje. Zostan─ů te┼╝ wskazane mo┼╝liwo┼Ťci rozbudowy i modyfikacji sprz─Ötu w oparciu o dost─Öpne komponenty w spos├│b najbardziej efektywny finansowo.

Ostatni─ů cz─Ö┼Ťci─ů b─Öd─ů warsztaty komputerowe podczas kt├│rych przedstawione zostan─ů wszystkie kroki niezb─Ödne do wykonania dobrego zdj─Öcia lub animacji S┼éo┼äca. Uczestnicy b─Öd─ů mieli te┼╝ mo┼╝liwo┼Ť─ç samodzielnie przej┼Ť─ç przez proces obr├│bki materia┼éu. Oprogramowanie i surowy materia┼é do obr├│bki udost─Öpni prowadz─ůcy.

Uczestników którzy chcieliby samodzielnie spróbować obrobić przykładowy materiał prosimy o zabranie laptopów.

sobota, 15 sierpnia - Sala konferencyjna w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach (Katedra Radioastronomii)

mgr Ernest Świerczyński, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
Tytuł: ''Warsztaty astrofotografii''

Streszczenie: Warsztaty b─Öd─ů dotyczy┼éy mierzenia jasno┼Ťci gwiazd metod─ů aperturow─ů w oparciu o obrazy z kamery CCD. Podczas zaj─Ö─ç mi┼éo┼Ťnicy dowiedz─ů si─Ö w jaki spos├│b wyredukowa─ç dane fotometryczne, a nast─Öpnie wykona─ç samodzielnie pomiary jasno┼Ťci gwiazd. Do tego celu zostanie u┼╝yty pakiet C-MuniPack.

Otrzymane krzywe blasku gwiazd zostan─ů sprawdzone pod k─ůtem zmienno┼Ťci w programie Period04. Celem tych warsztat├│w jest przede wszystkim wprowadzenie mi┼éo┼Ťnik├│w w problemy zwi─ůzane z redukcj─ů i analiz─ů danych fotometrycznych, a tak┼╝e zademonstrowanie metod pozwalaj─ůcych wykaza─ç zmienno┼Ť─ç gwiazd oraz wyznaczy─ç jej okres.

Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 21 lipca 2015, 17:21 
Nowy u┼╝ytkownik

Lista rezerwowa:

mgr Marcin Gładkowski, Internetowy Portal AstroVisioN.pl | CAMK PAN Toruń
Tytuł: "Materia międzygwiazdowa"

Streszczenie: Warsztaty komputerowe rozpoczn─ů si─Ö od wprowadzenia w postaci wyk┼éadu omawiaj─ůcego najistotniejsze zagadnienia zwi─ůzane z fizyk─ů o┼Ťrodka mi─Ödzygwiazdowego oraz om├│wienia obecnego stanu naszej wiedzy na ten temat. W cz─Ö┼Ťci pokazowej przedstawi─Ö najbardziej znane linie mi─Ödzygwiazdowe - atomowe, molekularne oraz rozmyte linie mi─Ödzygwiazdowe, b─Öd─ůce najwi─Öksz─ů zagadk─ů spektroskopii od blisko 100 lat.

Prelekcj─Ö mo┼╝na rozszerzy─ç o pomiary na prawdziwych widmach echelle z takich spektrograf├│w jak FEROS (zainstalowany na teleskopie o ┼Ťrednicy 2,2 m w obserwatorium La Silla w Chile), HARPS (teleskop 3,6 m - La Silla), czy UVES (zainstalowany na jednym z teleskop├│w VLT 8,2 m w Paranal) za pomoc─ů programu DECH. Osoby zainteresowane prosimy o zabranie laptop├│w z systemem Windows (2000/XP/Vista/7).

mgr Marcin Gładkowski, Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl | CAMK PAN Toruń
Tytuł: "Program ALADIN"

Streszczenie: Program Aladin jest interaktywn─ů map─ů nieba i sk┼éadow─ů tzw. Wirtualnego Obserwatorium. W ramach prelekcji poka┼╝e m. in. jak za jego pomoc─ů za┼éadowa─ç obrazy interesuj─ůcego nas fragmentu nieba w r├│┼╝nych zakresach widma elektromagnetycznego, a nast─Öpnie jak na┼éo┼╝y─ç na te obrazy dane katalogowe z r├│┼╝nych przegl─ůd├│w nieba. To tylko cz─Ö┼Ť─ç mo┼╝liwo┼Ťci jakie daje Aladin b─Öd─ůcy ┼Ťwietnym narz─Ödziem do planowania obserwacji.

Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 29 lipca 2015, 12:28 
Nowy u┼╝ytkownik

Drodzy mi┼éo┼Ťnicy,
na stronie RADIA POMORZA I KUJAW mo┼╝na ods┼éucha─ç audycji lipcowego wydania "RADIA PLANET I KOMET". Cz─Ö┼Ť─ç audycji zosta┼éa po┼Ťwi─Öcona V Toru┼äskiemu Zlotowi Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii.

http://www.radiopik.pl/54,19,do-posluchania

Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: