Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 18:17

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Listopad 2013
PostNapisane: środa, 30 października 2013, 09:32 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
W listopadzie będziemy mogli zobaczyć aż cztery komety
Listopad jest wyjątkowym miesiącem pod względem zjawisk astronomicznych. Na niebie pojawią się aż cztery komety. Dwie z nich mają być widoczne nawet bez teleskopów.
Przed kilkoma dniami wspominaliśmy o komecie C/2012 X1 LINEAR, która nagle rozbłysła zwiększając jasność 150 krotnie. Nikt nie wie, co mogło to spowodować, ale oznacza to, że będzie wystarczająco jasna do obserwowania jej nawet niezbyt zaawansowanymi teleskopami.
jej magnituda jasności według oczekiwań powinna wynosić +14 a zmierzono wartość +8,5. Rumuński obserwator Maksymilian Teodescu zdołał ją wypatrzyć za pomocą 4,5 calowego refraktora. Co więcej kometa C/2012 X1 LINEAR jest nawet widoczna za pomocą lornetki. Należy jej wypatrywać w pobliżu konstelacji Bereniki.
Kolejny obiekt to kometa 2P/Encke. Aktualnie ma ona jasność +7,9 i można ją znaleźć w konstelacji Lwa. Encke jest teraz świetnie widoczna i obecnie to najjaśniejsza kometa na niebie. Jest o dwie magnitudy jaśniejsza od słynnej komety ISON, co odpowiada sześciokrotnie większej jasności. W szczycie powinna ona osiągnąć magnitudę +7
Oprócz tego mamy na niebie kometę C/2012 S1 ISON, o której na tych łamach można przeczytać bardzo wiele informacji. W przeciwieństwie do komet wspomnianych powyżej jej jasność nie wrosła zgodnie z oczekiwaniami, ale wygląda na to, że przetrwa ona ekstremalne zbliżenie do Słońca.
Jakby tego było mało miesiąc temu odkryto kolejną kometę C/2013 R1 Lovejoy. To już następna kometa odkryta przez astronoma Terrego Lovejoya z Australii. Dokonał tego za pomocą 12 calowego teleskopu. Obecnie da się ją oglądać nawet za pomocą teleskopów o średnicy zwierciadła 6 cali. Pod koniec miesiąca może się udać wypatrzyć ją nawet za pomocą lornetek.
Gdy weźmie się pod uwagę fakt, że w tym roku mieliśmy jeszcze widoczne gołym okiem komety C/2011 L4 PANSTARRS oraz C/2012 F6 Lemmon, można zadać pytanie: co się dzieje? Tak wielka ilość komet skumulowana w ciągu roku 2013 to coś rzeczywiście wyjątkowego i być może będzie on zapamiętany, jako Rok Komet. Oby nie były zwiastunem jakichś negatywnych zdarzeń jak chcą wierzyć niektórzy astrolodzy. Miejmy nadzieje, że będą dostarczycielami wielu pozytywnych, niezapomnianych wrażeń.
http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/w-l ... ery-komety
Kometa 2P/Encke sfotografowana przez Damiana Peacha 12 października 2013. Zdjęcie wykonane za pomoca teleskopu 20″ CDK oraz FLI Proline PL11002 Colr CCD camera; LRGB: L: 6×2 minut, RGB ekspozycja: 1×2 minut.

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: piątek, 1 listopada 2013, 21:21 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Całkowite zaćmienie Słońca online prosto z Kenii
Całkowite zaćmienie Słońca, które nastąpi 3 listopada, będzie widoczne tylko w części Afryki. Jednak zainteresowani z całego świata będą mogli je obejrzeć na żywo, w internecie. Przekaz zapewnią astronomowie, którzy w ramach projektu GLORIA pojadą do Kenii.
„3 listopada zespół astronomów wyruszy w głąb parku narodowego Turkana w Kenii, aby podjąć próbę przekazania światu obrazu niezwykłego zjawiska jakim jest całkowite zaćmienie Słońca” – informują przedstawiciele Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w przesłanym PAP komunikacie.

Transmisja będzie nadawana na żywo - między godz. 15.20 a godz. 15.30 polskiego czasu - znad jeziora Turkana w Kenii. Zaćmienie całkowite będzie trwać zaledwie 15 sekund i będzie widoczne tylko w Afryce Środkowej, więc planowanie musi być bardzo dokładne.

Wybierając miejsce obserwacji badacze musieli uwzględnić nie tylko widoczność zaćmienia, ale także prawdopodobne warunki pogodowe, dostępność wody, żywności, dostęp drogowy i bezpieczeństwo całego zespołu. „Zespół ma duże doświadczenie w takich transmisjach. Mimo, że lokalizacja jest bardzo trudna, a zaćmienie bardzo krótkie, liczni obserwatorzy naszej transmisji internetowej będą je mogli obejrzeć w zaciszu własnych domów” - zaznacza prof. Alberto Castro-Tirado pracujący w projekcie GLORIA.

Zdaniem szefa wyprawy, dr. Miquela Serra-Ricarta, nadchodzące zaćmienie będzie szczególne, gdyż Słońce jest obecnie w maksimum swojego 11-letniego cyklu. Oczekuje się więc wystąpienia pięknej, symetrycznej korony słonecznej.

Jednak niezwykły widok na nieboskłonie to nie wszystko, czego mogą się spodziewać badacze. Dr Serra-Ricart wspomina, że kiedy w 2001 r. obserwował dwuminutowe całkowite zaćmienie Słońca w północnym Zimbabwe, w hałaśliwej zwykle dżungli zaległa absolutna cisza. „W czasie zaćmienia Słońca zwierzęta zasypiają, tak jakby zapadła noc. Nie możemy wchodzić w drogę dużym drapieżnikom takim jak lwy” - mówi Serra-Ricart.

Wyprawa do Kenii jest realizowana w ramach naukowo-społecznościowego projektu europejskiego GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array – Globalna inteligentna sieć teleskopów-robotów). Celem tego projektu jest przybliżenie ludziom na całym świecie fascynujących zjawisk astronomicznych za pośrednictwem internetu.

Transmisja zaćmienia Słońca znad jeziora Turkana w Kenii to kolejny już pokaz zjawisk astronomicznych prowadzony na żywo w ramach projektu GLORIA. Poprzednio transmitowane było przejście Wenus przez tarczę Słońca, zorze polarne oraz poprzednie całkowite zaćmienie Słońca.

Zaćmienie Słońca występuje wtedy, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i całkowicie lub częściowo zablokuje dochodzące do Ziemi światło słoneczne. Może to wystąpić tylko wówczas, gdy Księżyc znajduje się w nowiu (z punktu obserwacyjnego na Ziemi Księżyc i Słońce ustawione są w jednej linii). W przypadku zaćmienia całkowitego Księżyc całkowicie przesłania tarczę Słońca. W przypadku zaćmienia częściowego lub obrączkowego zasłonięta jest tylko część tarczy słonecznej.

Zaćmienie w listopadzie to pierwsze całkowite zaćmienie Słońca od roku. Będzie to zaćmienie „hybrydowe”. Oznacza to, że w niektórych miejscach będzie ono widoczne jako zaćmienie obrączkowe, kiedy to widoczna pozostaje zewnętrzna krawędź tarczy słonecznej. Zaś w innych miejscach będziemy je obserwować jako zaćmienie całkowite. Zaćmienie częściowe widoczne będzie w południowej Europie. Swoje maksimum osiągnie ok. godz. 12.30 w Sewilli, a o godz. 13.40 w Chanii (Grecja).

Więcej informacji na temat obecnej i poprzednich transmisji na żywo oraz innych działań podejmowanych w projekcie GLORIA można znaleźć na stronie: www.gloria-project.eu/pl/

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... kenii.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: piątek, 1 listopada 2013, 21:22 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Odnaleziono skalistą egzoplanetę przypominającą Ziemię
Kosmiczny teleskop Kepler pomógł w odkryciu nowej planety pozasłonecznej znajdującej się na orbicie gwiazdy zlokalizowanej na skrzyżowaniu gwiazdozbiorów Łabędzia i Lutni. Nowy glob uzyskał oznaczenie Kepler-78b, a niezwykłe jest to, że planeta może być podobna do Ziemi.
Teleskop kosmiczny Kepler to w tej chwili główne narzędziem, które jest wykorzystywane do odkrywania planet pozasłonecznych metodą tranzytu. Tak jak nasza Wenus, co jakiś czas przemierza tarczę Słońca tak i inne planety pojawiają się na tle swoich macierzystych gwiazd. Kepler jest w stanie wykrywać te drobne wahnięcia jasności, co stanowi dowód na tranzyt planety.
W trakcie pracy tego urządzenia zebrano tak wiele danych, że ich analiza potrwa jeszcze kilka lat. Typowym przykładem takiego przetwarzania danych jest właśnie odkryta planeta Kepler-78b. Jej odkrycie potwierdzono jeszcze za pomocą naziemnego dziesięciometrowego teleskopu Keck I znajdującego się w Keck Observatory w Mauna Kea na Hawajach. Dzięki pracy tamtejszych uczonych ustalono, że nowo poznana planeta ma 1,2 średnicy Ziemi i waży 1,7 razy więcej od niej.
Dzięki analizom potwierdzono, że planeta ma rozmiary Ziemi. Ustalono tez jej gęstość, co wskazuje na to, że jest ona skalista. Kepler-78b orbituje wokół swojej domowej gwiazdy, co około 8,5 godziny i jest ona tak blisko niej, że panuje tam nieznośna temperatura, zdecydowanie za wysoka do podtrzymania znanego nam życia. Szacunki wskazują, że średnia temperatura powierzchni wynosi od 1,1 do 2,7 tysiąca stopni Celsjusza. Jednak mimo tej właściwości jest to najbardziej przypominająca Ziemię planeta odkryta w ciągu ostatnich lat.
Źródło:
http://www.ifa.hawaii.edu/info/press-re ... epler-78b/
Dodaj ten artykuł do społeczności
http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/odn ... aca-ziemie

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: piątek, 1 listopada 2013, 21:22 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Nagranie lotu komety C/2012 S1 ISON
W sieci pojawiło się bardzo ciekawe nagranie przedstawiające kompilację zdjęć komety ISON układająca się w sekwencję wideo. Do jej wykonania wykorzystano obrazów o skumulowanym czasie naświetlania 69 minut.
W sumie nagranie wykonano za pomocą złożenia 46 zdjęć. Data obserwacji to 27 października 2013 roku. Do peryhelium zostało już mniej niż miesiąc, a obawy o kondycję jądra komety okazały się przedwczesne. Praktycznie każde z wykonanych ostatnio zdjęć wskazuje na to, że powinna ona przetrwać zbliżenie ze Słońcem, gdyż nie nosi śladów rozpadu. Obecnie kometa C/2012 S1 ISON jaśnieje z magnitudą +8.
Nie wydaje się też, aby komecie mógł jakoś zagrozić obserwowany ostatnio wzrost aktywności słonecznej. Komponenty plazmy emitowanej przez gwiazdę mogą poważnie uszkodzić tego typu ciała niebieskie, ale nic takiego na razie nie zaobserwowano.
Cały czas są jednak wątpliwości, co do prawidłowości prognoz jej jasności w okresie przed i po peryhelium, do czego dojdzie 28 listopada 2013 roku. Ostatnie badania Jian-Yang Li z Planetary Science Institute, dają pewne nadzieje, że kometa jednak będzie spektakularnie jasna.
Zdaniem naukowca jedna cześć komety ISON jest cały czas w cieniu i zwróci się w stronę Słońca dopiero po przejściu najbliższego punktu w stosunku do naszej gwiazdy. Gdy do intensywne ciepło słoneczne uderzy w tę skrywaną obecnie część jądra komety ISON może to prowadzić do spektakularnej erupcji pyłu i gazów. Wzrost aktywności słonecznej może spotęgować ten efekt i przyczynić się do jej oczekiwanego rozbłyśnięcia.
Dodaj ten artykuł do społeczności
http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/nag ... 12-s1-ison

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: piątek, 1 listopada 2013, 21:24 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Dżety gazowe na powierzchni komety C/2012 X1 (LINEAR)
Przed dwoma tygodniami astronomowie zostali zaskoczeni niezwykłym rozbłyskiem komety C/2012 X1(LINEAR). W krótkim czasie jej jasność wzrosła ponad stukrotnie. Najnowsze zdjęcia tego ciała niebieskiego wskazują na obecność struktur przypominających dżety gazowe.
Dzięki znacznemu wzrostowi jasności obiekt ten jest dosyć łatwy w wypatrzeniu za pomocą nawet amatorskich teleskopów. Komety LINEAR na nocnym niebie trzeba szukać w gwiazdozbiorze zwanym Warkoczem Bereniki. Jest ona obecnie mniej więcej 450 milionów kilometrów od Ziemi.
Struktury przypominające dżety gazowe wydobywające się z jądra tej komety udało się dostrzec astronomowi amatorowi, Nickowi Jamesowi z Wielkiej Brytanii. Dokonał tego wykorzystują 11 calowy teleskop Celestron. Data tej obserwacji to 26 października 2013.
Dodaj ten artykuł do społeczności
http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/dze ... -x1-linear


Załączniki:
linear2.jpg
linear2.jpg [ 152 KiB | Przeglądane 6396 razy ]
LINEAR X1 2013-10-26.jpg
LINEAR X1 2013-10-26.jpg [ 163.95 KiB | Przeglądane 6396 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: piątek, 1 listopada 2013, 21:25 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Układ Słoneczny mógł utracić w przeszłości piątą gazową planetę
Astronom David Nesvorny z Southwest Research Institute w Teksasie twierdzi, że Układ Słoneczny mógł utracić piątą dużą planetę typu gazowego, która została wystrzelona w głąb galaktyki w trakcie jakiegoś bliżej nieustalonego kosmicznego zamieszania.
Obserwując zagęszczenia w Pasie Kuipera, pierścieniu asteroidów za Neptunem oraz studiując historyczne pozostałości kraterów na Księżycu, Nesvorny był w stanie powiązać kilka wskazówek na temat młodości naszego układu planetarnego. Odnalazł on dynamiczną niestabilność, która wydarzyła się około 600 milionów lat temu we wczesnej fazie istnienia Układu Słonecznego, która w znacznym stopniu wpłynęła na orbity gazowych gigantów i rozproszyła mniejsze obiekty.
Niektóre przesunęły się do Pasa Kuipera a pozostałe przemieszczały się do wewnątrz powodując dużą ilość kolizji z planetami oraz księżycami w tym i naszym. Ale scenariusz tu nakreślony ma wadę. Powolna zmiana orbity Jowisza miałaby wielki wpływ na orbity planet skalistych. Ziemia mogłaby się nawet zderzyć z Marsem lub Wenus. Coś, zatem musiało się zmienić.
Współpracownicy naukowca zaproponowali sprytny sposób na obejście tego problemu sugerując, że zmiana orbity Jowisza mogła być gwałtowna, co wpłynęłoby znacznie bardziej na zewnętrzna część naszego układu niż na wewnętrzną. Mimo to symulacje komputerowe powtarzane wielokrotnie wciąż wskazywały, że gdyby tak się stało to i Uran i Neptun powinny wylecieć z systemu, czegoś wciąż brakowało.
Zwrócono się, więc ku koncepcji, że wczesny Układ Słoneczny miał nie cztery, ale pięć gazowych planet. Dopiero po dodaniu piątej symulacje zaskoczyły i udało się wytworzyć układ planet zbliżony do aktualnego. Możliwość wyrzucenia planety z układu planetarnego długo była możliwa tylko teoretycznie, ale niedawno odkryto wiele samotnych planet przemierzających przestrzeń kosmiczną a to uprawdopodabnia tą teorię i może wskazywać na to, że tego typu kosmiczne katapulty zdarzają się wszędzie we Wszechświecie.
Źródło:
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/uklad ... ata-wiel...
Dodaj ten artykuł do społeczności

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: sobota, 2 listopada 2013, 09:33 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Poszukiwani "naziemni" kolonizatorzy Marsa
Jeśli marzycie o przeżyciu kosmicznej przygody, a jednocześnie latanie wywołuje u Was wymioty i ból głowy to w lipcu przyszłego roku macie szansę przeżyć kolonizację Marsa bez ruszania się z Ziemi. Mars Society ma zamiar wysłać sześciu ochotników na cały rok na stację Flashline Mars Arctic Research Station.
Stacja ta znajduje się wyspie Devon na północy Kanady - około 1500 kilometrów od bieguna północnego. Została ona wybrana nieprzypadkowo gdyż panujące tam warunki mają naśladować te jakie spotkać można na Marsie.
Na miejscu ochotnicy będą musieli robić dokładnie to co musiałaby robić pierwsza ludzka ekspedycja na Czerwoną Planetę, a więc będą pobierać próbki geologiczne i przeprowadzać szereg innych badań związanych z eksploracją nowej planety. Nie będą oni mogli wychodzić poza bazę bez kombinezonów symulujących warunki marsjańskie, lecz będą cały czas wspierani przez "kontrolę naziemną" znajdującą się w Stanach Zjednoczonych.
Ochotnicy muszą być w wieku 22-60 lat i nie ma żadnych innych wymagań co do rasy, narodowości czy płci. Jeśli jednak posiadacie umiejętności naukowe, inżynierskie, mechaniczne, survivalowe, medyczne czy doświadczenie w warunkach arktycznych będzie to zaliczone na plus.
Do tego wybrane we wstępnej selekcji osoby będą musiały przejść test sprawnościowy i kontrolę lekarską (nie można być palaczem).
Misja nazwana jest Mars Arctic 365, a zgłoszenia z krótkim listem motywującym dlaczego chcecie przystąpić do programu należy kierować pod adresem ma365@marssociety.org. Musicie się jednak pospieszyć, bo zgłoszenia przyjmowane są tylko do 30 listopada.
Źródło: Mars Society
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/1768 ... orzy-marsa

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: sobota, 2 listopada 2013, 18:36 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Przelot nad Marsem złożony ze zdjęć z ESA Mars Express
W sieci pojawiła się ciekawa kompilacja zdjęć z europejskiej sondy kosmicznej Mars Express. Ten wystrzelony przez Europejską Agencję Kosmiczną pojazd orbituje wokół Marsa. Dzięki temu udało się zobaczyć marsjańskie krajobrazy.
Nowa kompilacja zdjęć została opublikowana przed kilkoma dniami. Dla wykonania tego wideo wykorzystano zdjęcia z ponad 12 500 orbitowań zgromadzone od czerwca 2003 roku. Dzięki temu, że wykorzystano zdjęcia wykonane w technologii stereoskopowej i w wysokiej rozdzielczości, udało się uchwycić niesamowitą ilość szczegółów.
Dzięki obrazom stworzono topograficzne modele formacji zarejestrowanych dzięki Mars Express. Oznacza to, że ESA dysponuje cyfrowym modelem topograficznym całej powierzchni Marsa. Nagranie to daje pojęcie o poziomie szczegółowości w odwzorowaniu najbliższej nam planety
Film został złożony przez Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR i opublikowany z okazji dziesięciolecia misji kosmicznej Mars Express. Jako ciekawostkę można podać, że muzyka do nagrania została stworzona przez jednego z członków zespołu kartograficznego projektu mapowania powierzchni w projekcie Mars Express ze strony DLR.
Dodaj ten artykuł do społeczności
http://tylkoastronomia.pl/wideo/przelot ... rs-express

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: niedziela, 3 listopada 2013, 10:25 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wielkie obserwatoria NASA spojrzą w kosmos głębiej niż dotychczas
Należące do NASA obserwatoria kosmiczne (Hubble, Spitzer i Chandra) połączą swoje siły i spojrzą razem na sześć soczewek grawitacyjnych w nadziei dostrzeżenia znajdujących się daleko za nimi obiektów.
Badania zaplanowano na trzy lata. Kosmiczne teleskopy będą obserwować sześć masywnych gromad galaktyk. Jednak badaczy interesuje nie tylko to co dzieje się w samym gromadach, ale także to co znajduje się daleko za nimi. Gromady te bowiem działają jako soczewki grawitacyjne, jakby naturalne soczewki powiększające dla światła od obiektów z krańców Wszechświata.

Gdy promienie świetlne przebiegają w pobliżu dużej masy, ulegają zakrzywieniu. Zaburzenia tego typu zostały przewidziane przez teorię Einsteina i są obserwowane w rzeczywistości przez astronomów od kilkudziesięciu lat. Zjawisko nazywane jest soczewkowaniem grawitacyjnym. Obserwowanym efektem soczewkowania grawitacyjnego jest pojaśnienie źródła (np. bardzo dalekiej galaktyki) znajdującego się z tyłu za obiektem masywnym (np. gromadą galaktyk). Zwykle pojawia się też kilka dodatkowych pozornych obrazów odległego obiektu.

Projekt o nazwie „Frontier Fields” chce właśnie wykorzystać zjawisko soczewkowania grawitacyjnego do zbadania najodleglejszych obiektów we Wszechświecie. Astronomowie spodziewają się odkrycia nieznanych wcześniej galaktyk lub kwazarów.

Każde z obserwatoriów pracuje w innym zakresie długości fali – widzialnym, podczerwonym oraz rentgenowskim. Najpierw spojrzą na gromadę galaktyk Aeball 2744, znaną także jako gromada Pandora. Ta gigantyczna gromada jest prawdopodobnie efektem połączenia co najmniej czterech mniejszych gromad w okresie 350 milionów lat. (PAP)

cza/ ula/
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... hczas.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: poniedziałek, 4 listopada 2013, 08:51 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Olbrzymi obłok wodoru pędzi w stronę Drogi Mlecznej
W przestrzeni kosmicznej występują często obłoki gazów, niektóre z nich mają nadaną sporą prędkość. W takich przypadkach mówimy o chmurze HVC ( High Velocity Cloud). Właśnie taka formacja zmierza w kierunku naszej Drogi Mlecznej.
Kolizja Galaktyki i tej chmury HVC zwanej tez od odkrywcy Chmurą Smitha, jest nieunikniona. Obiekt ten zbliża się do nas z prędkością 240 km/s i potrzebuje następnych 30 milionów lat, aby do niej dotrzeć. Naukowcy długo podejrzewali, że HVC mogą mieć znaczny udział w procesach gwiazdotwórczych. Nagłe wstrzyknięcie wodoru zapewne i w tym przypadku doprowadzi do powstawania nowych gwiazd.
Nie rozumiano jednak jak to możliwe, że obiekty takie jak chmury gazu są w stanie przedrzeć się przez zjonizowany gaz otaczający galaktyki niczym gigantyczny efekt halo. Okazało się, że jest dobre wytłumaczenie takiego zachowani8a się chmur o dużej prędkości.
Ostatnie ustalenia poczynione przez astronomów wskazują na to, że Chmura Smitha posiada na tyle silne pole magnetyczne, że uda jej się przedostać do dysku Galaktyki i zainicjować procesy gwiazdotwórcze. Wszelkie modele matematyczne mające na celu symulację takiego zdarzenie nie były w stanie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego taki HVC nie spłonie w tej swoistej galaktycznej atmosferze niczym meteor spadający na Ziemię. Odkrycie silnego pola magnetycznego emitowanego przez część takiego komponentu gazu daje pewne szanse na zrozumienie tego procesu.
Specjaliści przyznają, że są zaskoczeni pochodzeniem tak silnego pola magnetycznego, ponieważ jest zbyt duże, aby istniało w tej formie, podczas gdy chmura wodoru się kształtowała. Zdaniem Alexa Hilla z Australia’s Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) obłok ten mógł się namagnesować podczas przemierzania halo Galaktyki.
Chmura Smitha jest unikalna, ponieważ jest to jedyny HVC, jaki znamy, który już wykazuje oznaki interakcji z Drogą Mleczną a nawet według niektórych rozpoczął proces łączenia się z Galaktyką. Zrozumienie zasad funkcjonowania i interakcji takich obłoków oraz ich kolizji z galaktykami jest kluczowe dla pojęcia procesów gwiazdotwórczych we Wszechświecie.
Źródło:
https://public.nrao.edu/news/pressrelea ... giant-ga...
Dodaj ten artykuł do społeczności
http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/olb ... i-mlecznej

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: poniedziałek, 4 listopada 2013, 08:51 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Kometa C/2013 R1 Lovejoy znacznie zwiększyła swoją jasność
Kometa C/2013 R1 to nowe ciało niebieskie tego typu, które zostało wypatrzone przez Terrego Lovejoya. Ten australijski astronom amator wsławił się już odkryciem komety C/2011 W3, która należy do Grupy Kreutza.
Astronom ten ma szczęście do ciekawych ciał niebieskich. Wspomniana C/2011 W3 miała wyparować przy zbliżeniu do Słońca a tymczasem przeleciała prze koronę gwiazdy i poleciała w przestrzeń kosmiczną.
Nowa kometa Lovejoy, czyli C/2013 R1, gdy została wypatrzona miała magnitudę jasności +14,5. Obecnie zwiększyła ją do +7,5 a jej koma ma rozmiar 10 minut kątowych. Kometę można zobaczyć również amatorskimi teleskopami. Powinna wyglądać jak gromada kulista.
Obecnie kometa znajduje się w gwiazdozbiorze Raka, a 6 listopada dotrze do gromady otwartej M44. Peryhelium komety Lovejoy wystąpi w Boże Narodzenie, 25 grudnia 2013 roku. Oczekuje się, że kometa Lovejoy osiągnie wtedy jasność +6, czyli będzie widoczna gołym okiem w terenie podmiejskim, niezanieczyszczonym światłem.
odaj ten artykuł do społeczności
http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/kom ... ja-jasnosc

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: poniedziałek, 4 listopada 2013, 17:59 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Nietypowe zaćmienie i ciemne plamy
Wczoraj mieszkańcy południowej Europy i Afryki mogli zachwycać się bardzo rzadko spotykanym hybrydowym zaćmieniem Słońca. Tymczasem na tarczy naszej gwiazdy pojawiły się liczne czarne plamy.
Słońce ostatnio dostarcza nam mnóstwo atrakcji. Zdecydowanie największą z nich jest nietypowe zaćmienie, które wczoraj było widoczne prawie w całej Afryce, na południu Europy i w północnych regionach Ameryki Południowej.
Wyjątkowe szczęście mieli mieszkańcy Gabonu, Konga i Ugandy, gdzie doszło do zaćmienia hybrydowego.
Charakteryzuje się ono tym, że rozpoczyna się jako obrączkowe, później zmienia się w całkowite, by w końcu znów powrócić do obrączkowego.
Podczas zaćmienia całkowitego Księżyc przysłonił całą tarczę Słońca, natomiast podczas zaćmienia obrączkowego tarcza Księżyca była mniejsza od tarczy Słońca, wobec czego Słońce przybrało postać świetlistej obrączki.
Podczas, gdy zwykłe zaćmienia Słońca zdarzają się kilka razy do roku, to już hybrydowe tylko raz na kilka lub nawet kilkanaście lat. Ostatnio doszło do niego w 2005 roku, a kolejne będzie widoczne dopiero w 2023 roku.
W Polsce, aby zobaczyć obrączkowe zaćmienie słońca będziemy musieli poczekać aż do 13 lipca 2075 roku. Wcześniej będzie można je ujrzeć wybierając się na urlop do Tanzanii 1 września 2016 roku.
Tymczasem na słonecznej tarczy przybywa ciemnych plam, które świadczą o tym, że aktywność naszej dziennej gwiazdy systematycznie się zwiększa. Na lewym brzegu tarczy właśnie wyłonił się olbrzymi kompleks plam o numerze 1890. Obserwacje wskazują, że wciąż się powiększa i wkrótce może w nim dojść do wyrzutów masy.
Zgodnie z prognozami NOAA jest 45-procentowe prawdopodobieństwo eksplozji klasy M i 10-procentowe klasy X. Im większe będą wybuchy na powierzchni Słońca, tym większa szansa na pojawienie się zorzy polarnej, również nad Polską. Jednocześnie wzrasta zagrożenie dla astronautów przebywających w przestrzeni kosmicznej oraz satelitów. Opracowanie
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/11 ... emne-plamy
Olbrzymia plama nr 1890 na powierzchni Słońca. Dane: NASA/SDO.


Załączniki:
Najciekawsze ujęcie obrączkowego zaćmienia Słońca..jpg
Najciekawsze ujęcie obrączkowego zaćmienia Słońca..jpg [ 14.25 KiB | Przeglądane 6300 razy ]
Olbrzymia plama nr 1890 na powierzchni Słońca.png
Olbrzymia plama nr 1890 na powierzchni Słońca.png [ 609.73 KiB | Przeglądane 6300 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: wtorek, 5 listopada 2013, 09:00 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Jasna kometa na listopadowym niebie
Zamiast komety ISON atrakcją listopadowego nieba jest inna kometa - C/2013 R1 (Lovejoy) - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Listopad miał należeć do komety C/2012 S1 (ISON) zapowiadanej na kometę stulecia. Niestety - zauważył astronom - jest ona wyraźnie słabsza od oczekiwań i jej blask wynosi obecnie 9 magnitudo.

"Przyroda nie znosi jednak próżni i przygotowała nam coś w zamian. 7 września tego roku astronom amator z Australii Terry Lovejoy odkrył kolejną kometę, która uzyskała nazwę C/2013 R1 (Lovejoy). Obecnie obiekt ma jasność 7 magnitudo, a więc jest dostępny obserwacjom przez niewielkie lornetki. Co ważne, cały czas jaśnieje i najciekawsze wciąż przed nami" - powiedział dr Olech.

Dodał, że już 7 listopada kometa przejdzie tylko 1,5 stopnia od jasnej gromady otwartej M44 w konstelacji Raka. "Na obserwacje tego spotkania najlepiej wyjść około godziny 4-5 nad ranem. O tej porze wciąż jest ciemno, a C/2013 R1 (Lovejoy) będzie wtedy świecić prawie 60 stopni nad południowym horyzontem. Koniunkcja jest na tyle bliska, że gromadę i kometę w jednym polu widzenia lornetki znajdziemy nie tylko 7 listopada, ale 1-2 dni przed i po tej dacie. Jeśli więc pogoda nam nie dopisze 7 listopada, możemy próbować obserwacji kolejnej nocy" - opisał naukowiec.

Zapowiedział, że po 7 listopada kometa przesunie się na sferze niebieskiej z konstelacji Raka do Lwa, Małego Lwa, Wielkiej Niedźwiedzicy i Psów Gończych, gdzie pod koniec miesiąca osiągnie swój blask maksymalny sięgający 5.5 mag. "Osoby obdarzane świetnym wzrokiem, obserwujące z bardzo ciemnych miejsc, będą miały wtedy szanse dojrzeć kometę gołym okiem" - zapewnił.

Jak dodał, ważne jest również to, że warunki geometryczne do obserwacji komety z Polski będą cały czas bardzo dobre. "Nad ranem C/2013 R1 (Lovejoy) dojrzymy kilkadziesiąt stopni nad horyzontem. W maksimum swojego blasku kometa będzie znajdować się aż 80 stopni od Słońca, nie będzie więc ginąć w jego jasnym świetle" - powiedział dr Olech.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... iebie.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: wtorek, 5 listopada 2013, 09:00 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Obliczono szanse na obserwacje supernowej widocznej gołym okiem
Astronomowie oszacowali szansę na to, że uda się nam zobaczyć wybuch supernowej w ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat. Według obliczeń prawdopodobieństwo zobaczenia supernowej widocznej gołym okiem z terytorium Polski wynosi około 10%.
Ale dużo lepiej wygląda szansa na zobaczenie tego zjawiska za pomocą lornetki lub teleskopu. Przy założeniu wykorzystania takiego sprzętu prawie na pewno zobaczymy supernową w ciągu najbliższych lat. Dla mieszkańców półkuli południowej te prawdopodobieństwo jest odpowiednio większe.
Szczegółowe wyliczenia są możliwe dzięki pracy, jaką wykonali specjaliści z Ohio University. Wykorzystali oni wszelkie dostępne dane na temat znanych nam gwiazd, które mogą się stać supernowymi. Wzięto pod uwagę aspekty takie jak nierównomierny rozkład materii w naszej Galaktyce i stworzono z tego model, który miał dać odpowiedź na to pytanie.
Analizowano takie rzeczy jak obecność pyłu, który skutecznie przesłania nam wiele nawet jasnych obiektów. Szanse zobaczenia supernowej zależą bowiem zwłaszcza od miejsca jej wystąpienia, w tym wypadku z dala od obłoków pyłu.
Głównie, dlatego mieszkańcy półkuli północnej mają tylko 10% szans na supernową widoczną gołym okiem i tylko 5% na taką, która jest jaśniejsza niż wszystkie inne obiekty nocnego nieba. Mieszkańcy półkuli południowej mają aż 20% szans na supernową w ciągu następnych 50 lat i prawie 100% szans na obserwację takiego zjawiska za pomocą teleskopu.
Dodaj ten artykuł do społeczności
http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/obl ... olym-okiem

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: wtorek, 5 listopada 2013, 19:35 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Indie wysłały sondę kosmiczną w kierunku Marsa
ndie wysłały swą pierwszą bezzałogową sondę kosmiczną w kierunku Marsa. Misja ta ma pokazać zaawansowane zdolności technologiczne umożliwiające tej potędze regionalnej wyprawy kosmiczne i przeprowadzenie badań Czerwonej Planety.

Sonda o masie 1 350 kg ma pokonać 780 mln km w ciągu ponad 300 dni. W przestrzeń kosmiczną została wyniesiona przez rakietę zbudowaną w krajowym centrum badań kosmicznych (ISRO - Indian Space Research Organisation). Start nastąpił zgodnie z planem z wyspy Sriharikota, położonej przy wschodnim wybrzeżu Indii. Sonda Mangalyaan ma najpierw wejść na eliptyczną orbitę okołoziemską, a następnie, po serii manewrów, wyruszyć w kierunku Marsa.

- To skromny początek naszej misji międzyplanetarnej - powiedział rzecznik ISRO Deviprasad Karnik.
Indyjska sonda ma dotrzeć na orbitę Czerwonej Planety we wrześniu 2014 roku. Jej zadaniem będzie zbieranie informacji naukowych. Lądowania na Marsie nie przewidziano. Koszt marsjańskiej misji to 4,5 miliarda rupii (73 miliony USD).

- Największym wyzwaniem będzie dokładne wysterowanie statku kosmicznego w kierunku Marsa - powiedział szef ISRO K. Radhakrishnan.

Jeśli misja się powiedzie, Indie jako czwarte, po USA, ZSRR i Europie (badanie Marsa przez Europejską Agencję Kosmiczną), dotrą do Marsa.

Indie prowadzą własny program kosmiczny od roku 1963 i od tego czasu zaprojektowały, zbudowały i umieściły na orbicie Ziemi wiele własnych satelitów. Indyjski przemysł kosmiczny świadczy usługi komercyjne, wynosząc na orbitę Ziemi satelity innych państw.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: środa, 6 listopada 2013, 09:33 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
W kujawsko pomorskim cykl prelekcji „Jak Kopernik odkrył niebo?”
W szkołach województwa kujawsko-pomorskiego obędzie się cykl prelekcji astronomicznych, dla których punktem wyjścia są różne zjawiska na niebie, które mógł widzieć kilkunastoletni Mikołaj Kopernik - ogłosił Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Prelekcje zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbędą się we wszystkich 14 szkołach województwa, które posiadają astrobazy - przyszkolne obserwatoria astronomiczne. Wstęp na nie będzie bezpłatny dla wszystkich chętnych, również dla osób z lokalnych społeczności, a nie tylko dla uczniów danej szkoły.

4 listopada w Toruniu w formie krótkiej prezentacji zainaugurowano cały cykl. Pierwsze spotkanie z uczniami odbyło się 5 listopada w Brodnicy. Kolejne będą odbywać się co dwa tygodnie w różnych miejscowościach. Projekt potrwa do czerwca 2014 r.

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu i tutaj spędził pierwszych kilkanaście lat swojego życia. To właśnie w tym mieście narodziło się jego zaciekawienie astronomią. Był wtedy rówieśnikiem uczniów współczesnych astrobaz.

„Projekt ma zasięg regionalny, zasięg kujawsko-pomorski, jednak z nadzieją na więcej. Zaczynamy w miejscu, gdzie urodził się Mikołaj Kopernik” - mówi Piotr Majewski z Polskiego Radia PiK, który jest autorem projektu i poprowadzi prelekcje. Majewski jest dziennikarzem radiowym, popularyzatorem astronomii, a także laureatem tytułu Mistrz Mowy Polskiej i członkiem Rady Programowej Astrobaz.

„Historia wydaje się oryginalna. Z mojej wiedzy wynika, że nikt jeszcze tego tematu nie dotykał. Powodem jest brak dokumentów, dowodów, materiałów o pierwszych 18 latach życia Kopernika, na których można by się oprzeć. To bardzo dobre pole do spekulacji dla kogoś, kto nie jest naukowcem, a popularyzatorem i miłośnikiem astronomii” - tłumaczy Majewski.

Główny prelegent cyklu tłumaczy, że jeśli porozmawiamy z różnymi astronomami, zwykle okazuje się że pierwszym momentem, który przyciągnął daną osobę do badania nieba, był najczęściej zachwyt jakimś zjawiskiem. W przypadku Kopernika nie wiemy co mogło nim być.

„Tworzę historię młodego nastolatka, którzy żyje sobie Toruniu, już po śmierci ojca, ale pod opieką matki i w towarzystwie rodzeństwa i kolegów. Jest z pewnością kilka zjawisk, które mogły Kopernika natchnąć. Na czele w tym katalogu nasuwa się zaćmienie Słońca z 16 marca 1485 r. Nie było to zaćmienie całkowite, ale o bardzo głębokiej fazie około 90 procent. Przy dobrej pogodzie z pewnością nie przeszło niezauważone. Na to wszystko nałożyło się spotkanie na szczycie. W Toruniu spotkali się wtedy król Kazimierz Jagiellończyk i wielki mistrz Marcin von Truchsess. Zestawienie rzadkiego zjawiska z międzynarodowym spotkaniem najwyższych władz musiało zrobić wrażenie na mieszkańcach Torunia, w tym na 12-letnim wtedy Mikołaju Koperniku” - przypuszcza Majewski.

Takich zjawisk było więcej i Majewski ma nadzieję, że tworzone na ich podstawie opowieści zaciekawią młodych odbiorów.

Przy okazji cyklu prelekcji zorganizowano konkurs „Gwiazda Kujawsko-Pomorskiego”. Uczestnicy powinni wybrać gwiazdę na niebie i w ciekawy sposób uzasadnić dlaczego to właśnie ona powinna przyświecać województwu kujawsko-pomorskiemu. Termin zgłoszeń w konkursie mija 22 listopada b.r. W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy posiadają zameldowanie na pobyt stały lub czasowy.

Projekt „Jak Kopernik odkrył niebo?” został dofinansowany ze Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Samorządu Województwa. (PAP)

cza/ ula/
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... niebo.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: środa, 6 listopada 2013, 09:33 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Jedna z odkrytych planet pozasłonecznych może nadawać się do zamieszkania
Niedawno informowaliśmy o bliźniaku Ziemi, którego odkryto za pomocą teleskopu kosmicznego Kepler, glob ten oznaczony jako Kepler-78b jest prawie wielkości naszej planety, ale panuje tam temperatura aż 3000 stopni Celsjusza. Można powiedzieć, że warunki przypominają tam wyobrażenie piekła. Tym razem jednak naukowcy zlokalizowali egzoplanetę, którą można nazwać kandydatem do miana nieba.
Mowa o planecie HD85512b. Znajduje się ona 36 lat świetlnych od nas i jest zlokalizowana w gwiazdozbiorze Żagla. Planeta znajduje się na orbicie pomarańczowego karła i zajmuje względem niego pozycję nieco dalszą niż Wenus w stosunku do Słońca, ale bliższą niż pozycja Ziemi. Innymi słowy glob ten jest w tak zwanej egzosferze.
Planetę HD85512b w połowie pokrywają chmury. Jest ich mniej niż na Ziemi, gdzie zwykle zakrywają 60% powierzchni, ale wystarczająco dużo, aby odbijać nadmiar ciepła. Są szanse, że glob ten posiada warunki porównywalne do naszych tropików.
Pierwszy raz planetę HD85512b odkryto we wrześniu 2011 roku, ale dopiero po czasie udało się zgromadzić odpowiednią ilość danych, aby pogłębić naszą wiedzę na jej temat. Ustalono na przykład, że jej wiek to aż 5,6 miliarda lat. Dla porównania cały Układ Słoneczny ma 4,7 miliarda lat. Można więc stwierdzić, bez cienia przesady, że to tropikalne "niebo" powstało niemal miliard lat przed naszym systemem planetarnym.
Dodaj ten artykuł do społeczności
http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/jed ... mieszkania

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: środa, 6 listopada 2013, 17:05 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
ONZ: Zespół do walki z zagrożeniami z kosmosu
Po ostatnich wydarzeniach na Syberii, raczej nie trzeba nikogo przekonywać, że naszej cywilizacji potrzebny jest skuteczny system ostrzegania przed zagrożeniami pochodzącymi z otchłani kosmosu.
Właśnie taki plan ma ONZ, która chce jeszcze w tym miesiącu zorganizować międzynarodową grupę specjalistów mającą na celu monitorowanie i koordynację prac związaną z opracowaniem planu na wypadek zbliżającej się planetoidy.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do podjęcia tych kroków została zmotywowana przez Towarzystwo Kosmicznych Odkrywców (ASE), które wraz z wieloma innymi organizacjami weźmie udział w wymianie bardzo cennych informacji o obiektach kosmicznych.
Ponieważ żaden kraj na świecie nie chce samodzielnie podjąć się zbudowania systemu obrony Ziemi, ONZ zadecydowało, że urealni projekt wspólnymi siłami kilkunastu państw.
Oprócz działań informacyjnych plan zakłada także zbudowanie teleskopu Sentinel (plan na 2017 rok), który obserwowałby potencjalnie niebezpieczne planetoidy oraz sondy-statku będącego w stanie zmienić trajektorię lotu obiektu.
Całe przedsięwzięcie jest bardzo istotne, ponieważ według badań do tej pory udało wykryć się zaledwie kilka tysięcy planetoid, które przelatują w pobliżu Ziemi, a na odkrycie czeka nawet milion kosmicznych kamieni mogących zniszczyć miasto wielkości Nowego Jorku.
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/1771 ... -z-kosmosu

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: czwartek, 7 listopada 2013, 20:29 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Astronom: przed nami maksimum aktywności Taurydów N
W ciągu najbliższych nocy będą dobre warunki do obserwacji roju Taurydów, utworzonego przez kometę 2P/Encke - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
"Dwie najsłynniejsze komety to niewątpliwie 1P/Halley oraz 2P/Encke. Kometa Halley'a to pierwsza znana kometa okresowa, natomiast 2P/Encke to kometa o najciaśniejszej orbicie, która dokonuje pełnego obiegu dookoła Słońca w tylko 3,3 roku. Oba ciała z warkoczem mają swoje roje meteorów. Kometa Halley'a jest twórczynią Orionidów i Eta Aqurydów, natomiast kometa Enckego ciałem macierzystym Taurydów Północnych i Południowych" - przypomniał naukowiec.

Jak wyjaśnił, płaszczyzna orbity komety 2P/Encke jest nachylona do orbity Ziemi pod kątem tylko niespełna 12 stopni. "W efekcie większość cząstek wyrzuconych z komety podróżuje blisko płaszczyzny ekliptyki i jest poddana silnym oddziaływaniom grawitacyjnym planet. Rój dzieli się przez to na gałąź północną i południową, jest bardzo rozmyty, aktywność trwa długo, a radianty (czyli miejsca, z których wybiegają meteory) położone w konstelacji Byka, są stosunkowo duże" - opisał astronom.

Dodał, że Taurydy S są aktywne od 10 września do 20 listopada, a ich maksimum wypada 10 października. "Dla odmiany meteory z roju Taurydów N możemy obserwować od 20 października do 10 grudnia. Maksimum jest spodziewane w okolicach 12 listopada" - powiedział.

Zdaniem naukowca Taurydy co pewien czas potrafią popisywać się bardzo jasnymi zjawiskami. "Szanse na to rosną w momencie, gdy kometa macierzysta znajduje się blisko Słońca. Tak jest właśnie w tym roku, bo kometa 2P/Encke świeci stosunkowo jasno na porannym niebie, gdzie możemy ją dojrzeć nawet przez lornetkę" - zauważył dr Olech.

Najbliższe dni to dobry czas do obserwacji Taurydów. Księżyc wciąż nie przeszkadza mocno w obserwacjach, bo jego nów wystąpił 3 listopada, a pierwszej kwadry oczekujemy 10 listopada - radzi astronom.

Radiant Taurydów N znajduje się obecnie tuż pod Plejadami. "Około godz. 19.00 naszego czasu widać je już około 20 stopni nad wschodnim horyzontem. Z obserwacjami warto jednak poczekać do godzin późniejszych. Im radiant wyżej nad horyzontem, tym większe szanse na meteory. Najlepsze warunki wystąpią około północy, kiedy to radiant góruje na wysokości około 60 stopni nad południowym horyzontem" - powiedział dr Olech.

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... dow-n.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Listopad 2013
PostNapisane: piątek, 8 listopada 2013, 09:26 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Meteor nad Los Angeles
Kamera monitoringu w Los Angeles zarejestrowała jasny, płonący obiekt, który wybuchł nad miastem. Ogromny błysk było widać z Arizony, Utah, Nevady, a także z odległego o blisko 2 tys. km Teksasu. Tuż po eksplozji służby porządkowe zostały zalane niezliczoną liczbą połączeń od zaniepokojonych ludzi. Obiekt, który przeraził mieszkańców miasta, okazał się być meteorem - na szczęście, jego odłamki spadły daleko od terenów zamieszkałych i nie wyrządziły żadnych zniszczeń.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 330 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL