Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 02:44

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 15:08 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA zdradza szczegóły misji na asteroidę
NASA udostępniła właśnie nowe zdjęcia i wideo prezentujące jak wyglądać ma planowanamisja załogowa, w ramach której astronauci mają przechwycić, a następnie zbadać planetoidę. Możemy zobaczyć jak będzie wyglądał statek Orion, jaka będzie trasa jego lotu, jak będą przebiegały prace astronautów na miejscu i ich powrót na Ziemię. Fantastyczne.
W trakcie misji astronauci mają z pomocą swego statku przyciągnąć asteroidę bliżej Ziemi przed jej zbadaniem. Cała misja ma kosztować 2.6 miliarda dolarów lecz to niewielki koszt jeśli weźmiemy pod uwagę, że ma ona na celu lepsze przygotowanie na ewentualność gdyby do naszej planety zbliżał się jakiś kosmiczny kamień zagrażający ziemskiemu życiu.
Już teraz trwają przygotowania do misji, a astronauci mają uchwycić asteroidę jeszcze przed 2025 rokiem.
Źródło: NASA
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/1719 ... -asteroide

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 08:53 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
W Machu Picchu odkryto obserwatorium astronomiczne
Peruwiańsko-polska ekipabadawczazbadała w Machu Picchu dotychczas nieznany obiekt inkaski, który okazał się być rodzajem obserwatorium astronomicznego - poinformował PAP prof. Mariusz Ziółkowski, kierownik Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.
Zabytek zbudowany z doskonale obrobionych kamieni, zlokalizował w niedostępnej części Parku Narodowego Machu Picchu jego dyrektor - antropolog Fernando Astete Victoria, w trakcie prac prospekcyjno-inwentaryzacyjnych prowadzonych na stokach góry Huayna Picchu. Naukowiec zaprosił Polaków do współpracy przy jego badaniach. Znaleźli się wśród nich prof. Mariusz Ziółkowski z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Jacek Kościuk z Politechniki Wrocławskiej.

"Mimo trudności terenowych udało się m.in. wykonać laserowe skany 3D, które posłużyły do sporządzenia precyzyjnego modelu tego niezwykłego zespołu. Wyniki wstępnej analizy wskazują, że mamy do czynienia z urządzeniem używanym prawdopodobnie przez wąską grupę inkaskich kapłanów-astronomów do precyzyjnych obserwacji pozycji ciał niebieskich na horyzoncie, na tle wyróżniających się szczytów góry Yanantin" - wyjaśnił prof. Ziółkowski.


Znaczenie odkrycia jest wyjątkowe. Znane były co prawda wcześniej inkaskie założenia ceremonialne - duże place, które orientowane były na kierunki wschodu lub zachodu Słońca w czasie przesilenia. Jednak ten typ świątyni jest inny.
"+El Mirador+ (z hiszp. punkt widokowy - przyp. PAP) jest jak dotychczas jedynym odkrytym precyzyjnym inkaskim obserwatorium astronomicznym, poza znajdującą się także w Machu Picchu +Grotą astronomiczną+ Intimachay, nawiasem mówiąc badaną również w ubiegłym roku przez ten sam peruwiańsko-polski zespół" - zaznaczył archeolog.
Szczegółowe wyniki prac wykonanych w "El Mirador" zostaną zaprezentowane w pierwszym tygodniu września namiędzynarodowejkonferencji Societe Europeenne pour l'Astronomie dans la Culture w Atenach.
Polscy badacze pracują na Machu Picchu od 2008 roku, w ramach porozumienia podpisanego przez Uniwersytet Warszawski z regionalną delegaturą Ministerstwa Kultury Peru w Cusco. Zakres prac obejmuje m.in. konserwacje kamienia, dokumentację 3D i właśnie archeoastronomię.


http://fakty.interia.pl/nauka/news-w-ma ... Id,1016092

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 08:54 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polscy studenci szykują kolejnego satelitę
Zdjęcia Ziemi z kosmosu, a także moment rozłożenia swojego żagla na orbicie ma przesyłać na Ziemię satelita PW-Sat2. Urządzenie, budowane przezstudentówz Politechniki Warszawskiej, jeszcze w 2015 r. ma szansę wyruszyć w podróż kosmiczną.

PW-Sat2, nad którym pracują studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) przy PW, ma być następcą pierwszego polskiego satelity studenckiego - PW-Sat.

PW-Sat na orbitę został wyniesiony 13 lutego 2012 r. Jego głównym zadaniem było przetestowanie systemu deorbitacyjnego, który miałby w przyszłości pomóc w walce z kosmicznymi śmieciami. W satelicie miał się otworzyć ogon, który sprawiłby, że PW-Sat szybciej wyhamuje, wejdzie w atmosferę i spłonie. "Przez parę miesięcy komunikacja z PW-Satem była pełna, ale potem zaczęły się problemy. Ostatni komunikat pojawił się na przełomie 2012 i 2013 roku" - mówi w rozmowie z PAP koordynatorka projektu PW-Sat2, Inna Uwarowa z SKA. Wyjaśnia, że najpierw pojawiły się kłopoty z wydawaniem satelicie poleceń, a potem z jego zasilaniem.

Nowy satelita, PW-Sat2, będzie miał wymiary ok. 10x10x20cm. Będzie miał dwukrotnie większą objętość i masę niż poprzednik. "Kontynuujemy badania nad strukturą deorbitacyjną. Tym razem taką strukturą będzie żagiel" - mówi Uwarowa. Żagiel ma być o wiele większy niż ogon pierwszego satelity. Bardziej skomplikowany będzie też mechanizm jego rozwijania.
Satelita zostanie wyposażony w kamerki. Jedna skierowana ma być na Ziemię, dzięki czemu - jak mają nadzieję studenci - będzie można uzyskać pierwsze zdjęcia naszej planety zrobione z polskiego satelity. Druga kamerka nagrywać będzie za to moment otwarcia żagla.
PW-Sat2 będzie też wyposażony w czujniksłoneczny. "Takie czujniki stosuje się do określania położenia satelity w przestrzeni, np. względem Słońca" - opisuje studentka PW. Polski satelita będzie też miał otwierane panele słoneczne, które dostarczać mu będą energii, a także układ sterowania, dzięki któremu będzie mógł się obracać. Przy projektowaniu PW-Sat2 wykorzystanych ma być nawet sześć prac inżynierskich.
"Teraz budowane są pierwsze elementy i prowadzone są na nich testy" - mówi rozmówczyni PAP.
Inna Uwarowa zaznacza, żestudencizamierzają wyciągnąć wnioski z misji pierwszego satelity. Dodaje, że pierwsze problemy z PW-Sat związane były z przesyłaniem komend satelicie. "Satelita przestał odbierać od nas sygnały, nie słyszał nas" - wyjaśnia. Satelicie wydano polecenie, aby otworzył ogon, ale nie do końca wiadomo, czy PW-Sat zadanie wykonał. "A nasz satelita będzie miał automatyczny system, który sam wykona misję, jeśli padnie system komunikacji. Będzie więc mógł wykonywać zdjęcia, obracać się, otworzyć żagiel i przesyłać informacje na Ziemię. Ale nawet jeśli nie prześle informacji, to misję wykona. To, czy otworzył żagiel, zobaczymy w obliczeniach orbity" - opisuje studentka PW.
Uwarowa przyznaje, że najtrudniejszą do przetestowania częścią będzie żagiel. Pod uwagę trzeba przecież brać panującą na orbicie próżnię, mikrograwitację i ekstremalne temperatury. "Próżnię i temperatury jesteśmy w stanie zasymulować, ale mikrograwitacji - nie" - dodaje. Zwraca uwagę, że żagiel ma się rozkładać nawet kilka minut, a w warunkach ziemskich - choć jest to bardzo kosztowne - można zasymulować najwyżej dwadzieścia kilka sekund nieważkości.
Część pieniędzy na budowę PW-Sat2 to środki, które zostały z budowy pierwszego satelity. To jednak nie wystarczy. "Jesteśmy w trakcie poszukiwania finansowania, np. z resortu nauki. Nie wykluczamy też opcji komercyjnych" - zaznacza koordynatorka. Przyznaje, że dużym kosztem będzie wysłanie satelity na orbitę. Wyniesienie PW-Sat w przestrzeń kosmiczne było darmowe, bostudenciwygrali konkurs na satelity studenckie. Teraz za start trzeba byłoby zapłacić ok. 200 tys. euro.
Studenci z PW chcą ukończyć projekt za dwa lata. PW-Sat2 na orbitę mógłby więc trafić już nawet pod koniec 2015 r.

http://fakty.interia.pl/nauka/news-pols ... Id,1016070

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 08:55 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zobacz i uwiecznij galaktykę Andromedy
Nasz czytelnik sfotografował jeden z najbardziej malowniczych obiektów ziemskiego nieba. To galaktyka Andromedy, która choć jest oddalona o miliony lat świetlnych, to jednak można ją dostrzec gołym okiem. Nasz poradnik pomoże Wam nie tylko ją zobaczyć, lecz również uwiecznić na zdjęciu.
Galaktyki to nic innego jak zbiorowiska gwiazd, planet i pyłu kosmicznego, rozrzucone po otchłani Wszechświata.
Jedną z najbliższych nam jest galaktyka Andromedy. Jest ona galaktyką spiralną, z wyglądu bardzo podobną do naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej.
Światło, aby dotrzeć z Ziemi do galaktyki Andromedy, musi pokonać tak dużą odległość, że zajmuje mu to aż 2,5 miliona lat.
To oznacza, że Andromeda, którą widzimy na nocnym niebie, tak naprawdę wyglądała równo 2,5 miliona lat temu. Aby zobaczyć jej bieżący wygląd, będziemy musieli poczekać drugie tyle.
Naukowcy są zdania, że Andromeda za 5 miliardów lat zderzy się z Drogą Mleczną, tworząc jedną dużą galaktykę. Póki co jednak teoria ta nie została oficjalnie potwierdzona, a na jej namacalną weryfikacje poczekamy bardzo długo.
Andromeda, choć bardzo nam odległa, jest na tyle duża i jasna, że można ją ujrzeć gołym okiem. Wystarczy tylko wybrać się w bardzo ciemne miejsce, z dala od świateł miejskich.
Szczególnie na obserwacje polecamy Halę Izerską w Sudetach oraz rejon dawnej wsi Bukowiec w południowej części Bieszczadów, ponieważ są to najciemniejsze miejsca w Polsce.
Swój wzrok należy skierować ku konstelacji Andromedy, która widoczna jest o tej porze roku wysoko na niebie wschodnim. Galaktyka Andromedy (M31) znajduje się w punkcie o współrzędnych: 00h 42m 44,3s +41° 16' 09"...zobacz mapkę
Kiedy już dostrzeżemy ten nikły obiekt, warto go uwiecznić. Poniższe zdjęcie zostało wykonane przez naszego czytelnika Huberta Dróżdża. Wykorzystał on do tego celu aparat fotograficzny Canon EOS 450D (cena 1500-2000 zł), który zamontował na teleskopie Sky-Watcher 150/750 NEQ6 (cena 1000-1500 zł).
Przy pomocy takiego sprzętu możecie się zachwycać swoimi astrofotografiami większości najpiękniejszych obiektów ziemskiego nieba, nie tylko galaktykami, ale też planetami. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/11 ... -andromedy
Galaktyka Andromedy. Fot. Hubert Dróżdż dla TwojaPogoda.pl


Załączniki:
26.08.2013a.png
26.08.2013a.png [ 352.6 KiB | Przeglądane 3548 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 08:56 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Już niedługo pierwsze Aurigidy
W najbliższych dniach swoją aktywność rozpocznie rój Aurigidów, który będziemy mogli obserwować aż do 5 września - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
W okolicach 25 sierpnia zamiera aktywność znanego roju Perseidów. Na pocieszenie, dla wszystkich obserwatorów meteorów, pozostaje rój Aurigidów, który rozpoczyna swoją aktywność w okolicach 28 sierpnia i kończy 5 września. Nie jest to rój tak znany i aktywny jak Perseidy, ale potrafi popisywać się wybuchami, w których można dojrzeć nawet kilkadziesiąt meteorów na godzinę. Ostatnie zjawiska tego typu obserwowano w latach 1935, 1986, 1994 i 2007.

Maksimum aktywności roju wypada zwykle w okolicach 1 września. Nie inaczej jest w tym roku, bo oczekujemy go w nocy z 31 sierpnia na 1 września o godzinie 4 naszego czasu. To dobra wiadomość dla obserwatorów w Polsce, głównie dlatego, że Aurigidy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy. Dzieje się tak dlatego, że ich radiant (czyli miejsce, z którego wylatują meteory) leży w konstelacji Woźnicy, a ta wznosi się wysoko nad horyzont dopiero po północy. O godzinie 4 nad ranem widać ją już 55 stopni nad horyzontem, co stwarza bardzo dobre warunki do obserwacji. O tej porze powinno być jeszcze ciemno, bo Słońce wschodzi dopiero około godziny 5:50.

Drugim argumentem skłaniającym do obserwacji jest układ faz Księżyca.
Nów wypada 5 września, więc w samym maksimum aktywności, wąski rogal Księżyca świecący nisko nad horyzontem, w konstelacji Bliźniąt, nie powinien przeszkadzać w obserwacjach.

Aurigidy w swoim maksimum dają od 5 do 10 meteorów na godzinę. Samo w sobie nie jest to dużą wartością, ale warto nadmienić, że są one częścią dużego kompleksu rojów, do których zaliczają się także Wrześniowe Epsilon Perseidy i Delta Aurigidy, a także garstka słabszych, mniej znanych lub jeszcze czekających na odkrycie rojów. W sumie, w dobrych warunkach, możemy oczekiwać, że z tego rejonu nieba dojrzymy nawet 15-20 meteorów na godzinę. Oczywiście dojrzymy je tylko wtedy, gdy dobrze przygotujemy się do obserwacji. Musimy wybrać ciemne miejsce, oddalone od świateł miejskich, a także zaadoptować wzrok do ciemności (czas około 10-15 minut wystarcza, bo nasze oczy "przestawiły" się na nocne widzenie). Próba obserwacji z mocno oświetlonego miasta zakończy się wynikiem 1-2 meteorów na godzinę.

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... igidy.html
Fot. Fotolia


Załączniki:
MzAweDIyNQ,14449880_14449873.jpg
MzAweDIyNQ,14449880_14449873.jpg [ 9.52 KiB | Przeglądane 3548 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 08:57 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zdjęcie planetoidy, która może zagrozić Ziemi
NASA zaprezentowała fotografię planetoidy 1998 KN3, która może stanowić zagrożenie dla naszej planety. Niezwykłe zdjęcie, na którym widoczne są obłoki gęstego pyłu i gazu w rejonie Mgławicy Oriona w tle z groźną planetoidą wykonała w podczerwieni sonda WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer).
Obiekt ma średnicę około 1100 metrów i jest dość ciemny, gdyż odbija zaledwie 7 procentpadającego nań światła słonecznego. Planetoida jest widoczna w podczerwieni dzięki ogrzaniu jej właśnie przez promienie słoneczne.
Teleskop WISE obecnie pozostaje w uśpieniu z powodu problemów technicznych, jednak we wrześniu NASA będzie próbowała go reanimować, by kontynuować obserwacje obiektów, które mogą zbliżyć się na mniejszą odległość niż 45 milionów kilometrów od Ziemi.
To właśnie takie ciała niebieskie mogą zagrozić naszej cywilizacji i dlatego tak ważne jest, żeby je bezustannie monitorować.
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/1720 ... ozic-ziemi


Załączniki:
imagastergot9956e15-589x589.jpg
imagastergot9956e15-589x589.jpg [ 183.53 KiB | Przeglądane 3548 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 08:57 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Kometa ISON zbliży się wkrótce do Marsa
W najbliższym czasie kometa C/2012 S1 ISON zbliży się znacznie do Marsa. Spodziewane są spektakularne obserwacje za pomocą dostępnego ziemskiego sprzętu znajdującego się na tej planecie lub na jej orbicie.
Według NASA obecnie kometa ISON przekracza tak zwaną linię zamrażania. Jest to umowna granica w przestrzeni kosmicznej, w której zaczyna działać ciepło słoneczne. W rezultacie powinno nastąpić uwalnianie wody, co jest warunkiem koniecznym do tego, aby zobaczyć spektakularną i bardzo jasną kometę.

Jak dotychczas nie zaobserwowano wielkiego wzrostu jasności tego obiektu, co trochę zaskakuje naukowców. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że jądro komety emituje głównie dwutlenek węgla. Nie jest pewne, czy zawiera wodę oraz jakie jest duże, ale jeśli średnica tego ciała niebieskiego przekracza kilometr i znajdzie się tam jakieś H2O powinno to wystarczyć, aby kometa rozbłysła na nocnym i dziennym niebie.

Największe zbliżenie do Marsa nastąpi 1 października 2013 roku o 17:24 UTC. Kometa ISON zbliży się wtedy na 0,07 AU, czyli ponad sześć razy bliżej niż w perygeum. Jeśli oczekiwane gejzery wystrzelą z powierzchni komety być może nawet marsjańskie łaziki będą w stanie ją obserwować.

Szczególne oczekiwania stoją przed orbiterem MRS (Mars Reconnaissance Orbiter) a zwłaszcza zamontowaną tam kamerą wysokiej rozdzielczości HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) zdolnej do uzyskiwania zdjęć o rozdzielczości 30 cm na piksel. Urządzenie to jest też w stanie wykonywać zdjęcia w podczerwieni. NASA planuje przynajmniej trzy sesje zdjęciowe.

Kluczowy moment żywota komety C/2012 S1 ISON nastąpi 28 listopada 2013 roku, kiedy znajdzie się ona w peryhelium wynoszącym 0,012 AU, czyli trochę ponad 1,2 miliona kilometrów. To rzeczywiście muśnięcie Słońca. To właśnie wtedy spodziewana jest największa jasność tej komety.

Perygeum nastąpi w święta Bożego narodzenia, 26 grudnia 2013 roku. Wtedy kometa ISON osiągnie odległość 0,42 AU. Obserwacja przelotu tej komety z Marsa pozwoli nam lepiej przewidzieć, co możemy wtedy zobaczyć. Kometę C/2012 S1 ISON będzie obserwować rekordowa ilość sond kosmicznych NASA, bo aż 16.

Dodaj ten artykuł do społeczności
http://tylkoastronomia.pl/wiadomosc/kom ... otce-marsa
Źródło: NASA/HST


Załączniki:
ison_0.jpg
ison_0.jpg [ 83.5 KiB | Przeglądane 3548 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: wtorek, 27 sierpnia 2013, 19:42 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
2013-08-28 Godzina 08:08 UT. Asteroida 2007CN26, przybliży się na minimalną odległość, około 4,5 milionów kilometrów. Jest to bezpieczna odległość, która będzie poruszać asteroida. Nie ma zagrożenia dla naszej planety, to będzie miły prezent dla Miłośników Astronomii oraz Astronomów, asteroida ta ma 300 metrów.
Virtual Telescope Project zapraszają chętnych na relację za darmo oczywiście wystarczy włączyć komputer uruchomić Internet i wejść na stronę www.astrowebtv.org
Wydarzenie zaplanowano na 28 sierpnia 2013, zaczynając od 1:30 UT. Zapraszamy.
http:// www.astrowebtv.org

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 21:05 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polscy astronomowie mogą skorzystać z wielkich teleskopów i otrzymać granty z ESO
Astronomowie z Polski mają okazję wystartować w konkursach o przyznanie czasu obserwacyjnego na jednych z największych teleskopów na świecie, należących do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) – informują Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Centrum Astronomii im. M. Kopernika PAN w Warszawie.
Obie instytucje powołują się na informacje, które otrzymały z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwo uzgodniło z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) warunki korzystania z instrumentów tej organizacji jeszcze przed przystąpieniem naszego kraju. Podpisanie umowy akcesyjnej spodziewane jest pod koniec bieżącego roku, albo w roku 2014.

Polscy astronomowie będą mogli aplikować o czas obserwacyjny na teleskopach ESO na zasadach takich jak naukowcy z krajów członkowskich organizacji. „Jest to wyjątkowa możliwość dostępu do największych i najlepszych teleskopów i instrumentów astronomicznych na świecie” – czytamy na stronach CAMK PAN.

Co więcej, polscy naukowcy mają szanse otrzymać granty z Europejskiego Obserwatorium Południowego. Konkurs trwa w sierpniu i wrześniu 2013 roku i dotyczy grantów, które będą przyznane w kwietniu 2014 r. Dyrekcja ESO zapowiedziała, że polskie zespoły badawcze będą traktowane tak jak zespoły z krajów członkowskich.

Europejskie Obserwatorium Południowe to jedna z największych organizacji na świecie zajmujących się badaniami kosmosu z powierzchni Ziemi, skupiająca głównie kraje europejskie. Posiada wielkie obserwatoria astronomiczne w Ameryce Południowej (w Chile), w których dysponuje jednymi z najbardziej zaawansowanych teleskopów i instrumentów astronomicznych.

Do ESO należy m.in. Bardzo Duży Teleskop (VLT), złożony z czterech teleskopów głównych o średnicach po 8,2 metra oraz czterech teleskopów pomocniczych po 1,8 metra. Instrument ten porównywany jest do „okrętu flagowego europejskiej astronomii”. W obserwatoriach ESO działa także spektrograf HARPS, jeden z najlepszych na świecie instrumentów do poszukiwań planet pozasłonecznych.

Organizacja uczestniczy także w projekcie ALMA – wielkiej sieci radioteleskopów pracującej na płaskowyżu Chajnantor na wysokości 5000 metrów n.p.m. Planuje też budowę teleskopu przyszłości o wielkości połowy stadionu piłkarskiego: E-ELT będzie mieć prawie 40 metrów średnicy i obecnie rozpoczynają się konkursy na pierwsze kontrakty dotyczące budowy poszczególnych elementów. Możliwości współpracy polskiego przemysłu w tym projekcie były prezentowane przez przedstawicieli ESO na początku br. podczas warsztatów w Warszawie.

Informację o możliwościach dla polskich astronomów można znaleźć w Biuletynie Zarządu Głównego PTA nr 5/2013 oraz na stronach Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Witryna internetowa PTA ma adres http://www.pta.edu.pl , CAMK PAN – http://www.camk.edu.pl , a ESO –http://www.eso.org/public/poland

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... z-eso.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 21:07 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
International Meteor Conference już zakończona
W Poznaniu odbywała się International Meteor Conference 2013, w której wzięło udział ponad 100 naukowców z całego świata - poinformował PAP Mirosław Krasnowski - jeden z organizatorów konferencji z ramienia Pracowni Komet i Meteorów.
W konferencji udział wzięło 127 uczestników z 25 państw. Podczas czterech dni uczestnicy mogli wziąć udział w 53 wykładach i prezentacjach zebranych w siedmiu sesjach tematycznych oraz warsztatach poświęconych badaniu meteorów za pomocą fal radiowych oraz sesji posterowej, na której zaprezentowano 26 plakatów poświęconych problematyce meteorowej.

Podczas konferencji bardzo dobrze zaprezentowali się polscy miłośnicy obserwacji meteorów, zrzeszeni w Pracowni Komet i Meteorów (PKiM), wygłaszając trzy referaty oraz prezentując cztery plakaty. Uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć w Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza meteoryty Morasko, w tym ostatnio znaleziony 261 kg fragment kosmicznej materii. Od 100 lat fragmenty meteorytu żelaznego są znajdowane w okolicy Rezerwatu Meteorytu Morasko. Meteoryt spadł na północnych obszarach Poznania około 5000 lat temu.

Na WNGiG UAM wysłuchano wykładu prof. Wojciecha Stankowskiego o kraterach w rezerwacie Meteorytu Morasko oraz został zaprezentowany film "Tajemnica Meteorytu Morasko". Uczestnicy spotkania mieli także okazję obejrzeć same kratery w Rezerwacie.

Jedną z ciekawszych sesji była prezentacja wyników badań nad bolidem Czelabińsk, który eksplodował na wysokości około 40 km w pobliżu miasta Czelabińsk w Rosji, 15 lutego 2013 roku. Jak się ocenia było to małe ciało Układu Słonecznego o średnicy około 20 metrów i masie około 10000 ton, które weszło w atmosferę ziemską i dało deszcz meteorów o masie prawie 1000 kg, a fala uderzeniowa wywołała panikę w mieście i okolicy oraz straty w infrastrukturze miejskiej (wybite szyby w oknach). Podczas sesji można było podziwiać meteoryty Czelabińsk przywiezione z wyprawy przez polską grupę poszukiwawczą.

Konferencja IMC odbywa się co roku w jednym z państw europejskich. Polska gościła naukowców po raz drugi. IMC 2013 zorganizowała Pracownia Komet i Meteorów wraz z International Meteor Organization, która podczas konferencji obchodziła swoje 25 lecie.

Patronat honorowy nad konferencją objął prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... czona.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 21:07 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ostatnia szansa na dojrzenie Nowej Del 2013 gołym okiem
Blask Nowej Del 2013 osłabł do granicy zasięgu widzialności gołym okiem - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
"Za najsłabsze gwiazdy widoczne gołym okiem uznaje się obiekty o jasności 6.5 magnitudo. Jest to trochę umowna granica, bo zależy ona od miejsca obserwacji i od wzroku obserwatora. Osoba o przeciętnym wzroku, obserwująca z dużego miasta, będzie miała problemy z dojrzeniem gwiazd o jasności 4 magnitudo. Natomiast osoba o świetnym wzroku, dobrze zaadoptowanym do ciemności, spoglądająca w niebo z zupełnie ciemnej, górskiej miejscówki o świetnej przejrzystości powietrza dojrzy gwiazdy o jasności nawet 7.0-7.5 magnitudo" - powiedział astronom.

Jego zdaniem obiekt o jasności około 6.4-6.5 magnitudo powinien być jednak na granicy zasięgu wzroku doświadczonego obserwatora spoglądającego w niebo z ciemnego miejsca. "Taki właśnie blask osiągnęła obecnie Nova Del 2013 i to powoduje, że najbliższy czas to ostatnia chwila, aby dojrzeć ten obiekt gołym okiem" - dodał.

Do obserwacji można też wykorzystać lornetkę. Nawet małe instrumenty o obiektywach 30-40 mm pozwolą ją dojrzeć z dużego miasta. Obiektu należy szukać na granicy konstelacji Delfina, Strzały i Liska.

Nova Del 2013 została odkryta 14 sierpnia tego roku przez Koichi Itagaki z Japonii, który jej blask ocenił na 6.3 magnitudo, czyli prawie dokładnie tyle, ile ma obecnie. Nowa następnie pojaśniała i maksimum swojego blasku osiągnęła 16 sierpnia ok. godz. 14 naszego czasu, kiedy to jasność wyniosła 4.3-4.4 magnitudo. "Tak duży blask spowodował, że Nova Del 2013 zaliczana jest do 30 najjaśniejszych nowych w historii" - powiedział dr Olech.

Przypomniał, że 16 sierpnia w drugiej części dnia blask Nowej Del 2013 zaczął powoli spadać. "Co ciekawe, spadł nieznacznie do wartości około 4.8 magnitudo i zatrzymał się, a potem przez dwie ponad dwie doby pozostawał na niezmienionym poziomie. Od 19 sierpnia jasność Nowej Del 2013 zaczęła jednak zauważalnie i liniowo spadać, by obecnie osiągnąć blask 6.4-6.5 magnitudo" - dodał.

Naukowiec zauważył, że nowe klasyczne potrafią pokazywać bardzo różne krzywe zmian blasku. "Astronomowie klasyfikują je według czasu t2 lub t3, czyli czasu, w którym blask nowej spadnie odpowiednio o 2 lub 3 magnitudo. W przypadku najszybszych nowych czas t2 wynosi poniżej 10 dni, a czas t3 poniżej 20 dni. Czas t2 dla Nowej Del 2013 wyniósł około 11 dni, co umiejscawia ją na granicy nowych szybkich i bardzo szybkich" - wyjaśnił.

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... okiem.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 21:08 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Stary Księżyc oraz Jowisz i Mars
W najbliższych dniach, nad ranem, będzie można podziwiać Księżyc, który przesunie się na sferze niebieskiej obok Jowisza i Marsa - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Wieczorne niebo wciąż zachęca do obserwacji ukazując piękno letnich konstelacji i Drogi Mlecznej. Nie dzieje się jednak na nim nic ciekawego jeśli chodzi o jasne obiekty Układu Słonecznego. Chcąc delektować się ich widokiem musimy poczekać do rana.

W nocy z 30 na 31 sierpnia Księżyc, który zbliża się do nowiu spotka się z Jowiszem. Nie będzie to bliska koniunkcja, bo minimalna odległość dzieląca oba ciała wyniesie 4.5 stopnia (w takiej odległości oba ciała znajdą się 31 sierpnia o godzinie 17:47 naszego czasu). Tyle, że spotkania tak jasnych obiektów jak Jowisz i Księżyc zawsze wyglądają efektownie. Godzinę przed wschodem Słońca, czyli w okolicach godziny 4:30-4:45, oba ciała znajdziemy ponad 30 stopni nad wschodnim horyzontem.

Dobę później, jeszcze węższy rogal Księżyca znajdziemy po drugiej stronie Jowisza, wciąż niedaleko od niego.

Gdy wyjdziemy na obserwacje w nocy z 1 na 2 września Srebrny Glob oddali się od największej planety Układu Słonecznego i zbliży się do Marsa na odległość ponad 7 stopni. Te spotkanie będzie znacznie mniej efektowne i to z kilku względów. Po pierwsze, Mars jest znacznie słabszy od Jowisza. Po drugie, dystans na sferze niebieskiej dzielący Marsa i Księżyc będzie większy niż w przypadku Jowisza. Po trzecie, wysokość nad horyzontem Marsa i Jowisza będzie mniejsza i wyniesie niespełna 20 stopni.

PAP - Nauka w Polsce

http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... -mars.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 21:09 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Bolid jaśniejszy od Księżyca w pełni
Bolid jaśniejszy niż Księżyc w pełni przeciął nocne niebo nad południowo-wschodnią częścią USA. Naukowcy wiedzą już jak duża była kosmiczna skała, ile ważyła i z jaką prędkością się przemieszczała.
Każdego roku w ziemską atmosferę z przestrzeni kosmicznej wchodzą setki mniejszych i większych skał. Niektóre są tak masywne, że eksplodują i wówczas na niebie widoczny jest świetlny spektakl, który może przerazić niejednego.
Tak właśnie było w środę (28.08) nad południowo-wschodnimi regionami Stanów Zjednoczonych. O godzinie 2:27 nad ranem czasu lokalnego (9:27 czasu polskiego) niebo rozbłysło.
Kosmiczna skała wchodząca w ziemską atmosferę zaczęła się rozpadać, kilkukrotnie wybuchając. Najjaśniejszy błysk miał -13 magnitudo, a więc był jaśniejszy od Księżyca w pełni.
Przez chwilę noc przypominała środek dnia, a wszelkie przedmioty dały cień. Naukowcy obliczyli, że meteoroid miał średnicę 40 centymetrów i ważył 50 kilogramów.
Atmosferę przecinał z zawrotną prędkością 23,7 kilometra na sekundę (85 tysięcy km/h). Tak jasnego bolidu nie obserwowano w tej części USA, ani też nie zarejestrowano przez sieć monitoringu nieba, przynajmniej od 5 lat.
Eksperci nie mają wątpliwości, że bolid spadł na ziemię. Meteorytu należy szukać w okolicach miasta Cleveland w stanie Tennessee. Dokładne miejsce upadku kosmicznej skały lub jej fragmentów wskazały dane pochodzące z miejscowych radarów meteorologicznych. Poniżej możecie zobaczyć nagranie wideo z przelotu bolidu nad USA tuż obok Księżyca (ang. Moon). www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 ... ca-w-pelni

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2013
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 21:09 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Chiny wylądują na Księżycu do końca roku
Po tym jak Chińczykom udało się dolecieć do Niebiańskiego Pałacu - na własną stację kosmiczną Tiangong-1 - postawili sobie oni nowy, jeszcze bardziej ambitny cel. Do końca roku chcą oni wylądować na naszym naturalnym satelicie w ramach misji Chang'e-3.
Już teraz chińskie media donoszą, że statek Change'e-3 przeszedł pomyślnie wszystkie fazyprojektowe i konstrukcyjne, został przetestowany i jest on szykowany już do właściwej misji, która wystartować ma z dniem pierwszego grudnia. W jej ramach bezzałogowy lądownik znaleźć ma się na powierzchni Księżyca, jednak nie do końca wiadomo co ma on tam robić - organizująca misję Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza nie należy do zbyt otwartych na świat organizacji.
Wielu obserwatorów wskazuje, że powód milczenia może być inny - Chiny nie wiedzą za bardzo co robić po dotarciu na Księżyc, a misja ma być tylko symbolicznym pokazem siły i zaawansowania technologii Państwa Środka (miejmy nadzieję, że nie planują pomalować Księżyca na czerwono;)). Bardziej ciekawa jest perspektywa tego, że to być może to Chinom uda się postawić ponownie stopę na Srebrnym Globie - Amerykanie nie widzą już w tym praktycznie żadnego celu.
W chińskiej mitologii Chang'e była kobietą, która zjadła ziele nieśmiertelności otrzymane od bogini Xiwangmu i wzniosła się dzięki niemu na Księżyc gdzie żyje do dziś w Guanghangong - Pałacu rozległego zimna.
Źródło: Xinhua
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/1722 ... konca-roku

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL