Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 23:24

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Październik 2012
PostNapisane: poniedziałek, 29 października 2012, 09:29 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
RMF24: Rzuć okiem na... 84 miliony gwiazd
Międzynarodowy zespół astronomów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) opublikował zdjęcie ponad 84 milionów gwiazd w centralnych częściach Drogi Mlecznej. Gigantyczny obraz utworzono z tysięcy zdjęć teleskopu VISTA z Obserwatorium ESO Paranal w Chile. Utworzony na podstawie tych danych katalog opisuje ponad dziesięć razy więcej gwiazd niż poprzednie badania. Jak podkreślają astronomowie, to spory krok na drodze do poznania naszej własnej galaktyki.
VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) to teleskop obserwujący niebo w podczerwieni, co pozwala mu nie zwracać uwagi na większość przesłaniających obraz obłoków pyłu. Obraz otrzymany dzięki złożeniu wielu zdjęć wykonanych z wykorzystaniem trzech różnych filtrów w podczerwieni składa się z blisko 9 miliardów pikseli. Gdyby wydrukować go w rozdzielczości typowej książki, miałby 9 metrów szerokości i 7 metrów wysokości. Obraz w pełnej rozdzielczości można zobaczyć TUTAJ.
Obserwując szczegółowo miriady gwiazd w centrum Drogi Mlecznej, możemy wiele nauczyć się na temat powstawania i ewolucji gwiazd, nie tylko w naszej galaktyce, ale także w innych galaktykach spiralnych - wyjaśnia Roberto Saito, główny autor badań. Podobnie jak w większości galaktyk w naszej rodzimej Drodze Mlecznej obserwuje się dużą koncentrację starych gwiazd otaczających centrum - obszar ten astronomowie nazywają zgrubieniem galaktycznym. Zrozumienie powstawania i ewolucji tego zgrubienia ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia galaktyki jako całości.
Niestety szczegółowe obserwacje tego rejonu nie są proste, ponieważ przesłania go pył. Aby wejrzeć w serce galaktyki, potrzebujemy obserwacji w świetle podczerwonym, na które pył ma mniejszy wpływ - mówi współautor badań Dante Minniti. Wielkie zwierciadło, szerokie pole widzenia i bardzo czułe detektory podczerwieni na 4,1-metrowym teleskopie VISTA, czynią go najlepszym aktualnie narzędziem do tego typu zadania.
Aby pomóc w analizie tego olbrzymiego katalogu, jasność każdej z około 84 milionów gwiazd została naniesiona na wykresie względem jej barwy, w celu utworzenia diagramu barwa-jasność. Wykres zawiera ponad dziesięć razy więcej gwiazd niż poprzednie badania i po raz pierwszy wykonano go dla całego zgrubienia galaktycznego. Diagramy barwa-jasność są bardzo cennym narzędziem, często używanym przez astronomów do badania różnych fizycznych własności gwiazd, takich jak temperatura, masa i wiek. Opublikowany teraz nowy diagram zawiera prawdziwą skarbnicę informacji o strukturze i zawartości Drogi Mlecznej.
Każda z gwiazd zajmuje w tym schemacie odpowiednie miejsce w trakcie swojego życia. Jej umiejscowienie zależy od tego jak jest jasna i jak gorąca. Ponieważ nowe dane dają nam wgląd we wszystkie gwiazdy za jednym razem, możemy dokonać spisu wszystkich gwiazd w tej części Drogi Mlecznej - wyjaśnia Dante Minniti. Nowe dane pokazały na przykład dużą liczbę słabych czerwonych karłów. To właśnie te gwiazdy uznaje się za najciekawszy cel obserwacji, zmierzających do odkrycia nowych planet pozasłonecznych.
Zobacz zdjęcia w serwisie RMF24.
Na podstawie informacji prasowej ESO.
Grzegorz Jasiński
RMF
http://fakty.interia.pl/nauka/news/rmf2 ... 1856893,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Październik 2012
PostNapisane: poniedziałek, 29 października 2012, 09:30 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Czyżby za świecenie tła nieba w podczerwieni odpowiedzialne były gwiazdy wyrzucone z galaktyk?
Wyniki badań przeprowadzonych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera dały wskazówki na temat zagadkowego świecenia tła nieba występującego w podczerwieni we wszystkich kierunkach na niebie. Okazuje się, że mogą je wywoływać gwiazdy wyrzucone z galaktyk. W badaniach uczestniczył polski astronom z Uniwersytetu Warszawskiego dr Szymon Kozłowski.
Najnowsze wyniki badań grupy kierowanej przez Asantha Cooraya z Uniwersytetu Kalifornijskiego zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Nature”. Naukowcy uzyskali dowody na to, że świecenie tła nieba w podczerwieni pochodzi od gwiazd znajdujących się pomiędzy galaktykami, wyrzuconych z nich podczas zderzeń między galaktykami. Pojedynczo gwiazdy te są niewidoczne, ale duża ich liczba może powodować taki efekt.

Obszar nieba poddany obserwacjom znajdował się w gwiazdozbiorze Wolarza i odpowiadał 50 tarczom Księżyca w pełni. Na obserwacje przeznaczono 250 godzin czasu obserwacyjnego Kosmicznego Teleskopu Spitzera.

Członkiem grupy badawczej był dr Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który analizował dane zebrane przez Spitzera. Dodatkowo w ramach tego samego zespołu naukowego badał zmienność 500 tysięcy galaktyk i odkrył jedną z najjaśniejszych supernowych.

Wyniki badań zespołu Cooraya nie są jednak zgodne z inną hipotezą wyjaśniającą zagadkowe świecenie nieba w podczerwieni, która powstała na podstawie obserwacji wykonanych tym samym teleskopem przez grupę Alexandra Kalinsky’ego z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda (NASA). Według tego zespołu naukowców źródłem badanego zjawiska są pierwsze gwiazdy i galaktyki, które powstały po Wielkim Wybuchu.

Na rozstrzygnięcie, która z teorii jest prawidłowa trzeba będzie jeszcze poczekać. Potrzebne są dalsze obserwacje. Być może pomogą w tym przyszłe teleskopy, na przykład budowany obecnie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, którym naukowcy będą próbowali zaobserwować niektóre pierwsze gwiazdy i galaktyki, co powinno potwierdzić lub wykluczyć jedną z teorii na temat świecenia tła nieba w podczerwieni.

PAP - Nauka w Polsce
cza/ tot/
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... aktyk.html

Artystyczna wizja strumieni gwiazd wyrzuconych z galaktyk. Według hipotezy mogą one być odpowiedzialne za świecenie tła nieba w podczerwieni. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UC Irvine


Załączniki:
2012-10-29_08h22_57.jpg
2012-10-29_08h22_57.jpg [ 23.33 KiB | Przeglądane 2107 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2012
PostNapisane: poniedziałek, 29 października 2012, 21:47 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Na Saturnie szaleje gigantyczna burza
Jeśli sądzicie, że najbardziej skrajne zjawiska pogodowe mamy na Ziemi, to się grubo mylicie. Dowodem są na to najnowsze zdjęcia Saturna na którym szalała burza o jakiej nam się jeszcze nie śniło.
Na powierzchni Saturna, szóstej planety od Słońca, miała miejsce jakiś czas temu gigantyczna burza, który jeśli byłby na Ziemi, pokryłby całą powierzchnię planety kilka razy.
Do tego, jak wykazały nowe analizy, spowodowała ona wydzielenie ogromnych ilości etylenu i drastycznie podniosła temperaturę planety (która wygląda jak wielka gazowa zupa).
Huragany tego typu mają miejsce średnio raz w roku Saturna, czyli raz na 30 ziemskich lat.
Podczas ostatniego temperatura stratosfery planety zmieniła się bardzo drastycznie, o 83 Kelviny ponad normę, do 220 Kelvinów, co daje minus 53 stopnie Celsjusza.
Jest to i tak bardzo wysoka temperatura jak na zewnętrzną część Układu Słonecznego, gdzie na co dzień panują temperatury wynoszące ponad 200 stopni poniżej zera.
Sonda Cassini, która jako pierwsza dostrzegła rozwijający się sztorm w grudniu 2010 roku, zauważyła później bardzo jasny biały punkt na powierzchni tej planety, który okazał się być wynikiem wielkiego impulsu cieplnego.
Doprowadził on także do wydzielenia wielkich ilości bezwonnego gazu - etylenu, którego na Saturnie nigdy wcześniej nie widziano. Poniżej zdjęcie wykonane przez sondę Cassini. Cieplejsze punkty na powierzchni planety ukazane są w podczerwieni. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/11 ... czna-burza


Załączniki:
Wielka burza na Saturnie..jpg
Wielka burza na Saturnie..jpg [ 195.04 KiB | Przeglądane 2093 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2012
PostNapisane: wtorek, 30 października 2012, 09:14 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polscy uczniowie odkryli pięć nowych planetoid
Polscy uczniowie odkryli pięciu nowych planetoid i dokonali kilkunastu ważnych obserwacji bliskich Ziemi - to wynik zakończonej właśnie Polskiej Kampanii Poszukiwania Planetoid.
Międzynarodowe Kampanie Poszukiwania Planetoid organizuje dr Patrick Miller, astronom z Global Hands-On Universe. W Polsce partnerem i koordynatorem kampanii jest Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie.
- Wszystkie szkoły biorące udział w kampanii wykonały ważne z punktu widzenia potencjalnej możliwości zderzenia planetoidy z Ziemią obserwacje potwierdzające orbity planetoid zbliżających się do Ziemi, tak zwanych Near Earth Objects. Pomiary te pozwalają na dokładniejsze wyznaczenie orbity planetoidy, dzięki czemu jesteśmy pewni, że nie uderzy ona w Ziemię - wyjaśnił dyrektor CFT PAN dr hab. Lech Mankiewicz.
Spośród 15 polskich szkół, biorących udział w kampanii, cztery mogą się pochwalić odkryciem planetoidy. Są to: Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy, Zespół Szkół nr 10 w Toruniu i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Poznaniu.
Zdaniem Mankiewicza najciekawszego odkrycia, planetoidy Trojańskiej, dokonali uczniowie Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu pod kierunkiem nauczyciela, profesora Bogdana Sobczuka. - Jest to swoisty prezent urodzinowy na XX-lecie tej zasłużonej szkoły - ocenił dyrektor CFT PAN .
Projekt trwał od września do października tego roku. Uczniowie mieli analizować zdjęcia wykonane teleskopem o średnicy ok. 81 cm, należącym do Astronomical Research Institute w USA.
- Odkrycie kandydatki na nową planetoidę musi potem zostać potwierdzone przez niezależnie obserwacje. Dokładne wyznaczenie orbity może zająć nawet kilka lat, ale jeżeli uda się tego dokonać, to odkrywcy będą mieć prawo nadania nazwy nowemu obiektowi niebieskiemu. Do tej pory uczniowie z trzech polskich szkół mieli taką okazję - wyjaśnił Lech Mankiewicz.
W kampanii brały udział wybrane szkoły z Bydgoszczy, Grudziądza, Inowrocławia, Jankowic, Jasła, Niedźwiedzia, Poznania, Sierpca, Skoków, Tczewa, Torunia, Warszawy i Żywca.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/polscy- ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2012
PostNapisane: wtorek, 30 października 2012, 09:14 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Księżyc myśliwych przyniósł mróz
Nocna pełnia Księżyca myśliwych przypadła właśnie na okres największych w tym sezonie przymrozków. Dowiedzmy się, gdzie było najzimniej i dlaczego pełnia związana jest z myśliwymi.
Jeśli ktoś miał minionej nocy problem z zaśnięciem, to winą może za to obarczyć Księżyc, który znajdował się w pełni.
Księżyc wszedł w pełnię punktualnie o godzinie 20:49, ale wizualnie pozostał w niej przez całą noc.
Październikowa pełnia naszego naturalnego satelity określana jest mianem Księżyca myśliwych, gdyż właśnie oni wybierali się dawniej o świcie ze swymi czworonożnymi przyjaciółmi na łowy.
Zanim nastał świt i wzeszło słońce, ku zachodniemu horyzontowi skłaniał się olbrzymi Księżyc w pełni. Tym razem Srebrny Glob w całej okazałości możemy podziwiać w bardzo zimne noce.
Przy większych rozpogodzeniach i gęstej mgle temperatura w całym kraju spadła poniżej zera, przeważnie do minus 1-2 stopni.
Najzimniej było na południowym zachodzie i północnym wschodzie. Tam odnotowano o świcie minus 3-4 stopnie. U stóp Karkonoszy było jeszcze zimniej, do minus 5 stopni.
Oczywiście mowa o temperaturze odnotowanej na wysokości klatki meteorologicznej, a więc na 2 metrach. Przy gruncie było przynajmniej o kilka stopni mroźniej.
Nie można zapominać, że im nocne niebo jest pogodniejsze tym zwykle mróz jest większy, a to za sprawą silnego promieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną. Każdy kto będzie chciał podziwiać Księżyc odchodzący od pełni i zbliżający się do ostatniej kwadry może wybrać się na nocny spacer.
Ciemno z pewnością nie będzie, gdyż drogę będzie nam oświetlał nasz naturalny satelita. Następna pełnia nastąpi już za miesiąc, w nocy z 28 na 29 listopada i nazywana ona będzie bobrzym Księżycem. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 ... niosl-mroz

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Październik 2012
PostNapisane: środa, 31 października 2012, 09:08 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Młodzi astronomowie do Tuska ws. Europejskiego Obserwatorium Południowego
Zaniepokojenie nieprzystąpieniem Polski do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) wyrazili w liście do premiera Donalda Tuska młodzi astronomowie. Wskazują oni w piśmie na tracone w związku z tym przez nasz kraj korzyści gospodarcze, technologiczne i naukowe.
„Bardzo nas ucieszyła informacja, że Polska podpisała umowę o wstąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jednocześnie jesteśmy głęboko zaniepokojeni brakiem podobnego kroku w sprawie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO)” – napisali badacze w liście, którego kopię otrzymała we wtorek PAP.

Dokument podpisali studenci, doktoranci i pozostali uczestnicy Ogólnopolskiego Seminarium Studentów Astronomii OSSA 2012, które odbyło się we wrześniu w Zielonej Górze. W poniedziałek list został wysłany do premiera.

Młodzi astronomowie wskazują w piśmie, że zarówno ESA, jak i ESO stawiają na współpracę z przemysłem swoich krajów członkowskich i rozwój najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, z których część można potem wykorzystać w innych dziedzinach.

„Bardzo istotny jest szybki termin wejścia do ESO. Organizacja jest teraz w przededniu gigantycznej inwestycji przekraczającej miliard euro – rozpoczyna budowę największego na świecie teleskopu optycznego o średnicy 40 metrów (E-ELT). W najbliższym czasie firmy z różnych krajów europejskich będą starać się o kontrakty na budowę elementów tego teleskopu. Mamy jeszcze szanse, aby polskie przedsiębiorstwa również otrzymały taką możliwość – potrzebna jest zdecydowana decyzja rządu” - argumentują młodzi naukowcy.

Jak zauważa jedna z sygnatariuszek listu, dr Agnieszka Słowikowska z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, młodzi naukowcy wielokrotnie słyszą apele, aby kontynuowali swoje kariery w Polsce, a nie wybierali życia na emigracji w Europie Zachodniej albo w Stanach Zjednoczonych. „Ale pozostanie w Polsce często oznacza gorsze warunki startowe dla rozwoju kariery naukowej – mamy utrudniony dostęp do najnowszych instrumentów obserwacyjnych i międzynarodowych zespołów badawczych. Udział Polski w ESO zdecydowanie polepszy tę sytuację w zakresie obserwacji astronomicznych prowadzonych z powierzchni Ziemi” – ocenia.

Europejskie Obserwatorium Południowe jest główną europejską organizacją zajmującą się badaniami kosmosu z powierzchni Ziemi. W tym roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Obserwatoria ESO zajmują pierwsze miejsca w rankingach publikacji naukowych i znane są z odkryć opisywanych na pierwszych stronach gazet, takich jak np. ogłoszone w połowie października tego odkrycie planety w układzie Alfa Centauri, najbliższej Słońcu gwiazdy.

Do ESO należy kilkanaście krajów, w tym główne kraje Unii Europejskiej, a także nasz południowy sąsiad – Czechy. Organizacja zatrudnia ponad 700 osób, w tym informatyków i inżynierów oraz ściśle współpracuje z firmami z branży nowoczesnych technologii w krajach członkowskich. Dysponuje rocznym budżetem na poziomie około 150 milionów euro.

"Dla nas, młodych astronomów, wejście Polski do ESO jest nadzieją na satysfakcjonującą i owocną pracę badawczą, którą moglibyśmy kontynuować w kraju" - kończą swój list astronomowie.

PAP - Nauka w Polsce
cza/ agt/ gma/
Tagi: premier , eso-list
http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualno ... owego.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 56 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL