Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 10:34

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: czwartek, 26 stycznia 2012, 19:42 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zorza polarna także nad Polską
Materia wyrzucona w ostatnim dużym wybuchu na Słońcu zderzyła się z ziemskim polem magnetycznym, powodując intensywne zorze polarne widoczne nawet nad Europą - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com. Mieszkańcy północnych rejonów Polski również będą mogli zobaczyć to niezwykłe zjawisko.

W poniedziałek, 23 stycznia o godz. 4.59, aktywny obszar nr 1402 znajdujący się na powierzchni Słońca popisał się kolejną potężną eksplozją - tym razem klasy M9. Niewiele zabrakło, aby zaliczyć ją do najwyższej klasy X.
Materia wyrzucona w wybuchu poruszała się z prędkością 2200 km/s - nie była jednak skierowana bezpośrednio do naszej planety, przez co pierwotnie naukowcy sądzili, że minie Ziemię w bezpiecznej odległości. Okazało się jednak, że wyrzut był na tyle szeroki, a materii na tyle dużo, że zahaczyła ona zarówno o Ziemię, jak i o Marsa.

Według obliczeń naukowców strumień naładowanych cząstek miał dotrzeć do Ziemi 24 stycznia około godziny 15.18 naszego czasu. Astronomowie niewiele się pomylili i główna fala naładowanych cząstek uderzyła w ziemskie pole magnetyczne o godzinie 16.

Cząstek tych było na tyle dużo, że ich oddziaływanie z ziemską atmosferą spowodowało powstanie intensywnych zórz polarnych. Najsilniej zawsze widać je na północy Kanady, bo tam znajduje się północny biegun magnetyczny. Tym razem spektakl był znacznie bardziej intensywny niż zwykle, przez co piękne zorze można było podziwiać w całej Skandynawii, republikach nadbałtyckich, Wielkiej Brytanii, północnych Niemczech i północnej Polsce.

Co ciekawe, obszar 1402, który właśnie chowa się za północno-zachodnim brzegiem tarczy Słońca wcale nie przestał być aktywny. W czwartek, między godz. 2 a 7 rano naszego czasu popisał się całą serią wybuchów typu C. Oznacza to, że w nocy z 26 na 27 stycznia, a nawet do końca tygodnia możliwa będzie obserwacja zorzy polarnej nad terytorium Polski. (PAP)
http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Zor ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: czwartek, 26 stycznia 2012, 19:47 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Planeta, która wygląda jak kometa
Naukowcy odkryli kolejną niesamowitą egzoplanetę, tym razem wyglądającą jak kometa, ponieważ ciągnie ona za sobą warkocz pyłu i gazu. Jak to możliwe, że planeta wygląda jak kometa?
Każda kolejna odkrywana przez Kosmiczny Teleskop Keplera planeta pozasłoneczna jest dziwniejsza od poprzedniej.
Przed kilkoma dniami donosiliśmy o nowych badaniach 55 Cancri e, na której para wodna znajduje się w tzw. stanie nadkrytycznym, który sprawia, że jest czymś na granicy stanu ciekłego i gazu.
To miała być nowa najbardziej niesamowita egoplaneta jaką odkryto, ale już wiadomo, że przyćmi ją planeta obiegająca gwiazdę KIC 12557548.
Naukowcy przez jakiś czas zastanawiali się dlaczego owa planeta nie zachowuje się, jak inne dotąd odkryte. Wyłapywane przez teleskop promieniowanie było bardzo zmienne.
Dokładniejsza analiza danych wykazała, że egzoplaneta pozostawia za sobą warkocz pyłów i gazów, dokładnie tak samo jak kometa. Strumień ten ogranicza emisję światła przez planetę i dlatego też teleskop odbiera ją jako obiekt na przemian rozbłyskający i zanikający.
Wyjaśnienie jest bardzo proste. Planeta ta, podobnie jak Merkury, znajduje się na tyle blisko swej gwiazdy, że jej materia ulega sublimacji, a więc przejściu ze stanu stałego w gazowy. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy odległość planety od gwiazdy jest stukrotnie mniejsza niż odległość Ziemi od Słońca.
Egzoplaneta jest rozgrzana do temperatury kilku tysięcy stopni. Jeszcze z jednego powodu jest podobna do Merkurego, a mianowicie ma zbliżone rozmiary. Naukowcy tak sądzą, ponieważ gdyby była dużo mniejsza, to odparowałaby znacznie szybciej.
Przy obecnej średnicy zanim całkowicie wyparuje minie kilkaset milionów lat. Teraz naukowcy zamierzają przeanalizować widmo promieniowania za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, aby ostatecznie potwierdzić swoją teorię. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/11 ... jak-kometa
Artystyczna wizja planety wyglądającej jak kometa. Dane: NASA.


Załączniki:
content_egzoplaneta4x.png
content_egzoplaneta4x.png [ 346.13 KiB | Przeglądane 3037 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: sobota, 28 stycznia 2012, 15:28 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Najpiękniejsze krajobrazy Marsa

NASA prawie każdego dnia publikuje niesamowite zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez sondę MRO za pomocą swojego instrumentu o nazwie HiRISE. Zobaczcie najnowszą kolekcję. Może coś ciekawego odkryjecie?
Określenie „krajobraz marsjański” w naszym języku nacechowane jest dość negatywnie. Używa się go, gdy mówimy o kopalniach odkrywkowych czy wydobyciu gazu z łupków.
Kamera High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) umieszczona na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) dostarcza nam cały czas dowodów, że Mars wcale nie jest brzydki, a nawet wręcz przeciwnie. Takich krajobrazów nie zobaczycie na Ziemi.
Jak to zwykle bywa surowe zdjęcia stają się natchnieniem nie dla pracowników NASA, lecz dla astronomów-amatorów, którzy wykorzystują je do ukazania nam piękna Wszechświata.
Na niektórych witrynach można znaleźć zdjęcia ciekawych obiektów na Marsie porównane do znanych nam z naszej planety. Chociaż oba środowiska całkowicie się od siebie różnią, to jednak przynajmniej wizualnie można znaleźć wiele pokrewieństw.
Odkrywanie Marsa na własną rękę jest niezwykłym przeżyciem. Dzięki publikacji w sieci większości materiałów przesyłanych na Ziemię przez sondy badające obce światy odległe o miliardy kilometrów, każdy z nas może się stać odkrywcą.
Sonda MRO od 2006 nieprzerwanie bada Czerwoną Planetę przy użyciu sześciu różnych instrumentów. Naukowcy obsługujący kamerę HiRISE na swojej stronie umieścili już ponad 20 tysięcy dokładnych zdjęć tej planety. Jeśli więc macie ochotę na dużo, dużo więcej kosmicznego zwiedzania zapraszamy pod poniższy adres. http://www.twojapogoda.pl
>>> Więcej zdjęć z sondy MRO ukazującej powierzchnię Marsa
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/11 ... razy-marsa


Załączniki:
Mars3.jpg
Mars3.jpg [ 94.51 KiB | Przeglądane 3023 razy ]
Mars2.jpg
Mars2.jpg [ 96.05 KiB | Przeglądane 3023 razy ]
Mars1.jpg
Mars1.jpg [ 76.58 KiB | Przeglądane 3023 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: sobota, 28 stycznia 2012, 15:29 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Kolonia na Księżycu do 2020 roku?
Tradycją stało się, że elementem walki wyborczej w USA jest kosmos. Tym razem kandydat na prezydenta z ramienia republikanów zapowiada, że za jego władzy do 2020 roku na Księżycu powstanie pierwsza kolonia.
Walka o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych staje się coraz bardziej zacięta. Podobnie jak podczas poprzednich kampanii wyborczych jednym z jej elementów są kosmiczne wizje przyszłych prezydentów.
Czas jednak pokazuje, że perspektywy są znacznie krótsze niż mogłoby się wydawać. Śmiałe zapewnienia George'a W. Busha o podboju kosmosu podczas jego kadencji spaliły na panewce.
Z projektu Constellation niewiele do dziś zostało. Już na początku kadencji Baracka Obamy z powodu cięcia kosztów NASA wycofała się z większości planów.
Teraz śmiałe wizje rozwoju technologii kosmicznej powracają. Kandydat republikański Newt Gingrich zapowiada, że jeśli zostanie nowym prezydentem USA, to do 2020 roku na Księżycu powstanie pierwsza ludzka kolonia.
Dla niektórych może być to utopią, ale jak się można przekonać, politycy mają większą wiedzę na temat technologii niż sami naukowcy. Jednak na samym ogólnym zarysie podboju Srebrnego Globu się nie kończy.
Gingrich zamierza być drugim Johnem F. Kennedym i zmienić Księżyc w 51. stan zasiedlając go 13 tysiącami Amerykanów. Problem jednak w tym, że od 1967 roku obowiązuje dokument Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) stwierdzający, że Księżyc nie jest niczyją własnością.
Zapewne podczas kampanii prezydenckiej usłyszymy jeszcze wiele nierealnych pomysłów, które - co ciekawe- okazują się bardzo skuteczne, bo słupki popularności Gingricha stale rosną. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/11 ... -2020-roku

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: sobota, 28 stycznia 2012, 15:29 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA szuka zaginionych skał z Księżyca
Amerykańska agencja kosmiczna NASA nie jest już tak zajęta jak kiedyś wysyłaniem astronautów na orbitę na pokładach niedawno odesłanych na emeryturę promach. Oznacza to, że ma czas, aby zająć się innymi ważnymi sprawami, mianowicie wyśledzeniem niezliczonych próbek Księżyca, które przechodząc z rąk do rąk, zaginęły - czytamy w serwisie timesofindia.indiatimes.com.
Nowy, wewnętrzny raport wykazał, że NASA hojnie obdarowywała agencje rządowe i instytucje naukowe pozaziemskimi próbkami skał, w tym próbkami z Księżyca. Próbki zostały przekazane w celach badawczych.
Okazało się, że dość swobodnie podchodzono do monitorowania przekazywania próbek poszczególnym laboratoriom i nie sprawdzano czy skały zostały zwrócone.
Według raportu podpisanego przez Paula Martina - inspektora generalnego NASA, 517 próbek z Księżyca i innych tak zwanych astromateriałów, wypożyczonych przez agencję w latach 1970 (kiedy rozpoczęły się misje Apollo, które zaczęły zbierać tego typu próbki) - 2010, zaginęło lub zostały skradzione.
Zadanie wyszukiwania kosmicznych skał powierzono między innymi Josephowi R. Gutheinzowi, prawnikowi z Teksasu, który kiedyś był tajnym agentem NASA wyszukującym skały z księżyca wśród prywatnych obywateli, którzy próbowali je sprzedać na wolnym rynku.
Z racji swojego zajęcia Gutheinz otrzymał przydomek "Łowca księżycowych skał". W 1998 roku powstrzymał próbę sprzedaży próbki z Księżyca przez mieszkańca Miami, który nabył ją wcześniej w Hondurasie.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/nasa-sz ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: sobota, 28 stycznia 2012, 15:30 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA poinformowała o zlokalizowaniu 26 nowych planet poza Układem Słonecznym.
To efekt prac Teleskopu Kosmicznego Kepler, poruszającego się po orbicie okołosłonecznej od 2009 roku. W tym czasie Kepler odkrył 60 planet i ponad 2300 obiektów, które planetami mogą się okazać.
Najnowsze odkrycia teleskopu to planety orbitujące za blisko swoich gwiazd, by mogło na nich rozwinąć się życie. Jednak Kepler natrafił już potencjalnie zdolny do utrzymania życia obiekt.
Kepler 22b zlokalizowany w grudniu ubiegłego roku znajduje się w tak zwanej ekosferze, czyli w odległości od swojej gwiazdy, dającej nadzieję na rozwój życia.
http://fakty.interia.pl/nauka/news/26-n ... ym,1751945

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: sobota, 28 stycznia 2012, 15:30 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Rosyjski statek transportowy dotarł do ISS
Rosyjski bezzałogowy statek transportowy przycumował w nocy z piątku na sobotę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowało rosyjskie centrum lotów kosmicznych pod Moskwą.
Statek Progress M-14M, który wystartował w czwartek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, dostarczył żywność, paliwo i sprzęt badawczy dla sześciu członków załogi stacji.
Rosjanie śledzili lot ze szczególną uwagą i dużymi obawami. W sierpniu ubiegłego roku, podczas lotu z zaopatrzeniem dla ISS, uległ katastrofie inny statek typu Progress.
Od chwili zakończenia amerykańskiego programu wahadłowców właśnie rosyjskie statki kosmiczne pozostają jedynym środkiem łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Obecnie przebywa na niej sześć osób: trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i Holender.
http://fakty.interia.pl/nauka/news/rosy ... 1752471,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: sobota, 28 stycznia 2012, 15:31 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Tego jeszcze nie było - wielki obiekt bardzo blisko Ziemi
Jak podaje portal BBC News, około godziny 16.30 blisko Ziemi przeleci planetoida nazwana 2012 BX34. Odległość od obiektu będzie na tyle niewielka, że będzie można go zobaczyć przez większe teleskopy amatorskie.

Nowy, niedawno odkryty obiekt 2012 BX34 jest ciałem o średnicy około 14 metrów. Zbliży się do Ziemi na odległość tylko 77 tysięcy kilometrów (0,2 średniej odległości Księżyca od Ziemi). Jest to naprawdę niewielki dystans.

W maksymalnym zbliżeniu 2012 BX34 będzie świecił blaskiem 14 wielkości gwiazdowych, a więc będzie go można zobaczyć przez większe teleskopy amatorskie.

Naukowcy zapewniają jednak, że zbliżenie 2012 BX34 do Ziemi w niczym nam nie zagraża. Nawet gdyby taki obiekt zderzył się z naszą planetą, jest na tyle niewielki, że nie przetrwałby przejścia przez naszą atmosferę powodując tylko powstanie pięknego i jasnego meteoru.

http://wiadomosci.wp.pl/title,Tego-jesz ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: niedziela, 29 stycznia 2012, 10:23 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Jutro Księżyc złączy się z Jowiszem
Jutro wieczorem będziemy mogli obejrzeć koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z bliskim spotkaniem, w którym Księżyc świeci tuż obok danego, najlepiej jasnego obiektu.
Do takiego właśnie spotkania dojdzie wieczorem 30 stycznia, kiedy to na odległość tylko 4 stopni od Jowisza zbliży się tarcza Księżyca będącego w pierwszej kwadrze. Na obserwacje można wyjść już godzinę po zachodzie Słońca czyli w okolicach godziny 17:30. Oba ciała będą wtedy górować na wysokości około 50 stopni nad południowym horyzontem. Księżyc będzie świecił prawie dokładnie nad Jowiszem.
Księżyc i Jowisz świecą teraz na granicy konstelacji Ryb, Barana i Wieloryba. Z ich odnalezieniem nie będziemy mieli jednak najmniejszych problemów, bo są one obecnie jednymi z najjaśniejszych obiektów na niebie. Uroku całej koniunkcji doda trzecie bardzo jasne ciało - Wenus, która będzie w tym momencie świecić niespełna 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.
Chociaż koniunkcja będzie doskonale widoczna gołym okiem, użycie do obserwacji teleskopu lub lunety pozwoli nam na podziwianie szczegółów powierzchni Srebrnego Globu, a także dojrzenie tarczy Jowisza i jego galileuszowych satelitów. Nawet typowa lornetka, która powiększa 7-10x i ma pole widzenia na poziomie 5-7 stopni będzie warta użycia. W takim instrumencie Jowisz i Księżyc zmieszczą się razem w polu widzenia i będzie można obserwować jednocześnie.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/jutro-k ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: niedziela, 29 stycznia 2012, 10:23 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Nie żyje prof. Roman Juszkiewicz, wybitny polski kosmolog

W sobotę, 28 stycznia w szpitalu im. Św. Anny w Piasecznie po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prof. Roman Juszkiewicz - jeden z najwybitniejszych polskich astrofizyków i kosmologów. Naukowiec zajmował się m.in. teorią powstawania galaktyk, niestabilności grawitacyjnej i mikrofalowego promieniowania tła. Miał 60 lat.

Roman Juszkiewicz urodził się w Warszawie, w 1952 roku. Astronomię studiował na Uniwersytecie Moskiewskim im. Michaiła Łomonosowa, był uczniem prof. Jakowa Zeldowicza. Doktorat obronił na Uniwersytecie Warszawskim w 1981 roku.

W latach 1984-1986 pracował na University of Cambridge i University of Sussex, a w latach 1986-1987 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Później związany był również z Princeton University - jako pracownik w okresie 1987-1989, a później także jako członek Institute for Advanced Study (1989-1991). Pracował również w Institut d'Astrophysique de Paris i Université de Gen?ve.

Habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim w 1997 roku. Tytuł profesora nauk fizycznych otrzymał w sierpniu 2003 roku. Od 1981 roku do śmierci astronom pracował w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN, a od 2000 roku wykładał także na Uniwersytecie Zielonogórskim.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=3023

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: wtorek, 31 stycznia 2012, 09:25 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wieczorem mroźne spotkanie na niebie
Wieczorem czeka nas chyba najmroźniejsze spotkanie w tym sezonie. Księżyc zbliży się do Jowisza. Żeby zobaczyć to zjawisko musimy się ciepło ubrać, bo temperatura spadnie do minus 15 stopni.
Co miesiąc na wieczornym niebie możemy obserwować spotkanie Księżyca i Jowisza. Ostatnimi razy mieliśmy z tym jednak problem, ponieważ niebo wiecznie było zachmurzone.
Tym razem jednak mamy nietypową okazję, bo niebo będzie czyste i w dodatku usiane gwiazdami. Jest jednak jeden spory problem, a mianowicie bardzo niska temperatura.
Wszyscy, którzy mrozy nie cierpią, mogą obserwować spotkanie Księżyca w pierwszej kwadrze z Jowiszem przez zamknięte okno. Oczywiście możliwe będzie to tylko wtedy, gdy nasze okna wychodzą na południe.
Wówczas po zapadnięciu zmroku ujrzymy jasną "gwiazdkę" poniżej Księżyca i to właśnie będzie planeta Jowisz. Spotkanie będzie miało miejsce w gwiazdozbiorze Barana wysoko na niebie południowym.
Jeśli trochę poczekamy, to oba obiekty przemieszczą się na niebo zachodnie, co stanie się krótko po godzinie 21:00. Jednak, jeśli zechcemy skorzystać z okazji, a więc czystego nieba i wyśmienitej widoczności, musimy wybrać się na otwartą przestrzeń.
Wtedy konieczne będzie ciepłe ubranie, zwłaszcza rękawiczki, bo od pstrykania zdjęć bez nich możemy sobie odmrozić palce. Temperatura spadnie na przeważającym obszarze kraju do co najmniej minus 15 stopni.
W ostatnich dniach, gdy Księżyc zbliżał się do Jowisza, foto-amatorzy na całym świecie próbowali uwiecznić to zjawisko. Na dalekiej północy obok Jowisza i naszego naturalnego satelity udało im się sfotografować zorzę polarną. Niesamowity obrazek zamieszczamy poniżej. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/11 ... -na-niebie

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: środa, 1 lutego 2012, 09:22 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zobacz skarby zimowego nieba
Mrozy przynoszą więcej szkód niż korzyści, ale jest jedno zjawisko, które zimą nie mogłoby się pojawić, gdyby nie tęgi mróz. Mowa o bezchmurnym niebie, dzięki któremu wreszcie możemy obserwować gwiazdy i pełne ognistych kolorów wschody i zachody słońca.
Od 2 miesięcy nie mieliśmy tak pogodnych nocy. Fala syberyjskich mrozów to idealny czas na podziwianie rozgwieżdżonego nieba podczas najdłuższych nocy w całym roku.
Obserwacje prowadzić jest trudno z powodu silnego mrozu, ale jeśli ciepło się ubierzemy, nic nam nie będzie w stanie przeszkodzić.
Wczorajszego wieczoru mogliśmy zobaczyć spotkanie Księżyca z Jowiszem, zaś kilka dni wcześniej Srebrny Glob zbliżył się do Wenus.
Obie planety są najjaśniejszymi na ziemskim niebie. Po pełnej atrakcji nocy nadchodzi świt i wschód słońca. To zdecydowanie najmroźniejsza część doby.
W najbliższych dniach temperatura będzie przekraczać minus 25 stopni. Przy niewielkim wietrze i intensywnej emisji gazów i pyłów z pieców węglowych i rur wydechowych naszych samochodów, w powietrzu unoszą się spore ilości zanieczyszczeń na których załamują się promienie słoneczne sprawiając, że niebo podczas wschodu słońca jest tak barwne.
Im więcej zanieczyszczeń, tym silniejsze kolory i tym wydają się nam one cieplejsze. Zobaczcie ciekawe zjawiska na lodowatym niebie uwiecznione przez naszych czytelników na poniższych zdjęciach. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/11 ... wego-nieba

Fot. Łukasz Borowiec, Racibórz w woj. śląskim dla TwojaPogoda.pl


Załączniki:
Słońce.png
Słońce.png [ 480.19 KiB | Przeglądane 2951 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Styczeń 2012
PostNapisane: środa, 1 lutego 2012, 09:22 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polacy odkryli, gdzie znajduje się Słońce
Międzynarodowy zespół astronomów z polskimi naukowcami w składzie zbadał za pomocą amerykańskiej sondy IBEX własności materii międzygwiazdowej z najbliższych okolic Układu Słonecznego. Dzięki nim wiadomo teraz, w którym dokładnie obłoku znajduje się Słońce.

O wynikach badań poinformowały amerykańska agencja kosmiczna NASA oraz polskie Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN).

Amerykańska sonda IBEX bada strumień wiatru galaktycznego docierającego do Układu Słonecznego z ośrodka międzygwiazdowego. Część tych cząstek (neutralne atomy) przedziera się przez graniczne obszary heliosfery - bąbla otaczającego Słońce i planety, wytworzonego w ośrodku międzygwiazdowym przez wiatr słoneczny. Na ten strumień cząstek czekają detektory sondy.
Lokalny obłok międzygwiazdowy

Dzięki najnowszym wynikom uzyskano pierwsze bezpośrednie obserwacje "obcych" atomów wiatru galaktycznego oraz zmierzono dokładnie prędkość i kierunek strumienia tego wiatru. Poznanie tych danych pozwoliło naukowcom na ustalenie, że Układ Słoneczny znajduje się wewnątrz tzw. lokalnego obłoku międzygwiazdowego, niedaleko jego brzegu.

Wcześniejsze pomiary z innej sondy (Ulysses) umieszczały Słońce pomiędzy dwoma obłokami i nie było jasności co do dokładnego położenia naszej gwiazdy w lokalnym otoczeniu. Za jakiś czas, liczony w setkach lub tysiącach lat, Słońce wraz z heliosferą może opuścić lokalny obłok i natrafić na zupełnie inne środowisko galaktyczne.

Marzena Kubiak, doktorantka z CBK PAN, przeprowadziła symulacje komputerowe, które pozwoliły wyznaczyć prędkość i kierunek napływu atomów helu. Wyniki okazały się różne od dotychczasowych o cztery stopnie i cztery kilometry na sekundę. - Zmiana nie wydaje się duża, niesie jednak istotne implikacje. Dowiedzieliśmy się dzięki temu, w którym z dwóch najbliższych obłoków materii międzygwiazdowej Słońce naprawdę jest zanurzone - powiedziała Kubiak.
W stronę Strzelca

Wiadomo też, że strumień neutralnych atomów zmierza z kierunku gwiazdozbioru Strzelca. Oddziaływanie Słońca zakrzywia jednak jego trajektorię i sonda IBEX obserwuje cząstki tak jakby przychodziły z kierunku konstelacji Wagi.

Innym ważnym rezultatem badań jest odkrycie, że skład chemiczny lokalnego obłoku międzygwiazdowego różni się od składu słonecznego. W obłoku jest mniej tlenu - na 20 atomów neonu wypadają 74 atomy tlenu, a w przypadku Słońca na 20 atomów neonu mamy 111 atomów tlenu.

- Układ Słoneczny różni się od najbliższej przestrzeni wokół niego, co skutkuje dwoma możliwościami. Albo nasz układ planetarny wyewoluował w innej, bogatszej w tlen części Galaktyki, albo też spora część tlenu jest uwięziona w międzygwiazdowych ziarnach pyłu i nie jest w stanie poruszać się swobodnie w przestrzeni kosmicznej - tłumaczył David McComas z Southwest Research Institute w San Antonio w Teksasie (USA), główny naukowiec misji IBEX.

W badaniach sondy IBEX ważny udział mieli polscy naukowcy. W CBK PAN powstał m.in. program symulacyjny do analizy czasów przechodzenia jasnych gwiazd przez nierównoległe szczeliny jednego z urządzeń nawigacyjnych. - Dzięki zestawieniu z pozycjami gwiazd w katalogach astronomicznych, dane z przyrządu nawigacyjnego pozwalają nam wyznaczać kierunek osi obrotu sondy z dokładnością lepszą niż dwie dziesiąte stopnia - powiedział dr inż. Marek Hłond z CBK PAN.

- Najnowsze obserwacje strumienia helu zmuszają nas do istotnej zmiany wyobrażeń o kształcie heliosfery, procesach zachodzących na jej styku z lokalnym obłokiem międzygwiazdowym, jak i o samym obłoku - zaznaczył dr hab. Maciej Bzowski, kierownik grupy z CBK PAN.
http://wiadomosci.wp.pl/title,Polacy-od ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL