Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 10:08

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wrzesień 2011
PostNapisane: środa, 31 sierpnia 2011, 08:22 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Roje meteorów na wrześniowym niebie
We wrześniu mamy okazję do obserwacji kilku małych, ale jednocześnie ciekawych rojów meteorów - informują strony internetowe International Meteor Organization.
Dobrym miesiącem do obserwacji rojów meteorów jest nie tylko sierpień, kiedy maksimum swojej aktywności osiągają znane Perseidy, ale także wrzesień.
Co prawda, we wrześniu nie ma żadnego dużego roju, ale mamy za to sporą liczbę mniejszych strumieni, których sumaryczna aktywność składa się do bardzo rozsądnego i łatwego do zauważenia poziomu.
Największym wrześniowym rojem są Alfa Aurigidy, których meteory możemy obserwować od ok. 28 sierpnia do 5 września. W maksimum, które występuje 1 września, można zwykle obserwować około dziesięciu "spadających gwiazd" na godzinę. Zdarzają się jednak lata, w których rój potrafi się popisać nawet kilkudziesięcioma meteorami na godzinę.
Inny interesujący rój to Wrześniowe Epsilon Perseidy. Są one aktywne od 4 do 14 września z maksimum, które występuje 9 września. W jego trakcie możemy liczyć na ok. pięć meteorów na godzinę.
Kolejnym wrześniowym rojem są Delta Aurigidy, których meteory można obserwować od 20 września do 16 października. To słaby rój, które swoje maksimum osiąga już w październiku, ale w ostatnich dniach września potrafi pokazywać jedno lub dwa zjawiska na godzinę.
Przez cały wrzesień możemy też obserwować wolne, czerwonawe i często jasne meteory z mało aktywnego, ekliptycznego Źródła Przeciwsłonecznego, dawniej wydzielane w oddzielny rój Piscidów. Radiant meteorów, w ciągu miesiąca przesuwający się wzdłuż ekliptyki, leży w gwiazdozbiorze Ryb w pobliżu punktu Barana.
Połączenie aktywności wszystkich wymienionych powyżej rojów oraz zjawisk sporadycznych, których pod koniec lata i jesienią jest szczególnie dużo, powoduje, że szanse na zaobserwowanie meteorów są spore. Obserwując w dobrych warunkach, z dala od świateł miejskich i szczególnie w drugiej połowie nocy, kiedy zjawisk sporadycznych jest najwięcej, mamy szanse na obserwacje nawet 20 meteorów na godzinę.
Na polowanie na meteory najlepiej wybrać się w ciemne, bezksiężycowe noce. Z takimi będziemy najprawdopodobniej mieli do czynienia w pierwszym i ostatnim tygodniu września.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/roje-me ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: czwartek, 1 września 2011, 08:47 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Astronauci opuszczą Stację Kosmiczną?
Katastrofa podczas ostatniego startu rosyjskiego statku kosmicznego Progress przyniosła ze sobą poważny problem. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może zostać opuszczona.
Już w listopadzie, ze względu na wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa rosyjskich pojazdów Sojuz, załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) może zostać ewakuowana.
Nie jest to jedyna porażka podczas startu, gdyż tydzień przed katastrofą Progressa rosyjski satelita komunikacyjny również spadł w trakcie wynoszenia na orbitę.
Progress miał zawieźć na Stację Kosmiczną zaopatrzenie dla mieszkającej tam szóstki astronautów, dlatego może wystąpić problem z żywnością oraz innymi artykułami pierwszej potrzeby.
Akcja sprowadzenia trójki z nich na Ziemię, która była początkowo zaplanowana na 8 września musiała zostać przełożona do czasu, gdy naukowcy dowiedzą się co spowodowało ostatni wypadek.
Według przedstawicieli NASA znajdującym się na Stacji astronautom powinno wystarczyć zapasów do listopada, wtedy jednak sytuacja mocno się skomplikuje.
Jeśli kolejne statki z zaopatrzeniem i zmianą załogi nie będą mogły dotrzeć na Stację, zostanie ona opuszczona.
Możliwe jest teoretycznie pozostawienie trójki astronautów na orbicie aż do grudnia, lecz problematyczne byłoby sprowadzenie ich wtedy z powrotem na Ziemię. Na przeszkodzie stałaby ostra, rosyjska zima.
Zazwyczaj bowiem kapsuła z opuszczającą ISS załogą kierowana jest na stepy Kazachstanu, skąd są oni transportowani na kosmodrom Bajkonur. Ekstremalna pogoda jednak może spowodować niechęć NASA nawet do podjęcia takiej próby.
Jak widać wycofanie floty wahadłowców kosmicznych NASA z użycia przynieść może dużo większe problemy. Opuszczenie stacji byłoby pierwszym tego typu wydarzeniem od 11 lat i doprowadziłoby do opóźnienia planowanego przez firmę SpaceX dokowania bezzałogowego pojazdu Dragon do Stacji. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... -kosmiczna

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: piątek, 2 września 2011, 08:12 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Znaleziono gwiazdę, która nie powinna istnieć
Zespół europejskich astronomów znalazł w Drodze Mlecznej gwiazdę, która według teorii nie powinna powstać. Gwiazda praktycznie nie zawiera pierwiastków cięższych od wodoru i helu i może być jedną z najstarszych gwiazd w kosmosie.
Wyniki badań opublikowane zostały w najnowszym numerze czasopisma "Nature".
Obiektem badanym za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu VLT, należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO, była gwiazda oznaczona jako SDSS J102915+172927 i widoczna na niebie w konstelacji Lwa. Gwiazda okazała się rekordzistką pod względem nikłej zawartości pierwiastków cięższych od helu, które astronomowie nazywają metalami. Obiekt liczy sobie prawdopodobnie 13 miliardów lat.
- Powszechnie akceptowana teoria przewiduje, że gwiazdy takie jak ta, o małej masie i ekstremalnie małej zawartości metali, nie powinny istnieć, ponieważ obłoki materii, z których mogłyby się uformować, nigdy nie powinny ulec kondensacji - powiedziała Elisabetta Caffau (Zentrum fur Astronomie der Universitat Heidelberg, Niemcy oraz Observatoire de Paris, Francja), główna autorka artykułu. - Niespodzianką było odnalezienie po raz pierwszy gwiazdy w "strefie zakazanej", a to oznacza, że trzeba zrewidować niektóre z modeli formowania się gwiazd - dodała.
Szczegółowe analizy spektroskopowe wykazały, że SDSS J102915+172927 ma 20 tysięcy razy mniejsze proporcje metali niż występujące w Słońcu. Obiekt o takich właściwościach powinien być bardzo stary, pochodzić z początków wszechświata.
Według modelu Wielkiego Wybuchu, krótko po nim utworzone zostały wodór i hel oraz niewielka ilość litu. Wszystkie inne pierwiastki chemiczne powstały później w gwiazdach i wzbogaciły materię międzygwiazdową podczas wybuchów supernowych. Z tak wzbogaconej materii powstawały kolejne generacje gwiazd, zawierające już więcej metali w swoim składzie chemicznym.
W przypadku gwiazdy SDSS J102915+172927 mamy prawie wyłącznie wodór i hel, ale zaskakujący jest brak litu, bowiem w przypadku tak starego obiektu, jego skład powinien być podobny do składu wszechświata tuż po Wielkim Wybuchu, natomiast litu jest pięćdziesiąt razy mniej niż przewiduje teoria. SDSS J102915+172927 może być więc jedną z najstarszych zaobserwowanych gwiazd, ale nie wiadomo, w jaki sposób pozbyła się litu.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/znalezi ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: piątek, 2 września 2011, 09:18 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Odkryto najbliższą parę supermasywnych czarnych dziur
Astronomowie korzystający z kosmicznego Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra znaleźli dowód na istnienie pary supermasywnych czarnych dziur w galaktyce spiralnej podobnej do Drogi Mlecznej. Dystans 160 milionów lat świetlnych do tej galaktyki oznacza, że mamy do czynienia z najbliższą znaną parą supermasywnych czarnych dziur.

Czarne dziury znajdują się w pobliżu centrum galaktyki spiralnej NGC 3393, a dystans pomiędzy nimi to zaledwie 490 lat świetlnych. Naukowcy przypuszczają, że ta para obiektów może być pozostałością po zderzeniu się dwóch galaktyk co najmniej miliard lat temu.

Wcześniejsze obserwacje wskazywały, że w galaktyce NGC 3393 występuje pojedyncza czarna dziura. Odkrycie podwójności obiektu było możliwe dzięki długim obserwacjom za pomocą teleskopu kosmicznego Chandra i stosunkowo bliskiej (w kosmicznej skali) odległości do galaktyki.

Innym przykładem galaktyki z dwoma supermasywnymi czarnymi dziurami jest NGC 6420, odległa o 330 milionów lat świetlnych. Jednak w jej przypadku zaburzony kształt galaktyki i intensywnie zachodzące procesy formowania się gwiazd wyraźnie świadczą o niedawnym zderzeniu dwóch galaktyk.

Zdjęcia NGC 3393 pokazują natomiast normalną galaktykę spiralną, bez zaburzonego kształtu, więc odkrycie, że i jej nie ominęła galaktyczna kolizja, było niespodzianką. Najprawdopodobniej zderzyły się galaktyki znacznie różniące się rozmiarami. Aby to potwierdzić, naukowcy muszą wyznaczyć masy obu czarnych dziur, co wymaga dalszych obserwacji. Jeśli jedna z nich będzie mieć zdecydowanie mniejszą masę, będzie to świadczyć na korzyść teorii o zderzeniu dużej i małe galaktyki.

Wyniki badań grupy kierowanej przez Pepi Fabbiano (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge) zostały opublikowane w elektronicznym wydaniu czasopisma "Nature". Przypominają one rezultaty uzyskane przez inny zespół, kierowany przez Julię Comerford z University of Texas w Austin, który również bazował na obserwacjach za pomocą teleskopu Chandra. Grupa Comerford znalazła dwa źródła promieniowania rentgenowskiego, które mogą być supermasywnymi czarnymi dziurami w galaktyce odległej o około 2 miliardy lat świetlnych. W tym przypadku odległość między czarnymi dziurami to około 6500 lat świetlnych.

Więcej informacji:
• NASA's Chandra Finds Nearest Pair of Supermassive Black Holes

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Chandra X-Ray Observatory
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2906

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: piątek, 2 września 2011, 17:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zmarł astronom Andrzej Lisicki

W Warszawie w czwartek, 1 września odbył się pogrzeb doc. dr hab. Andrzeja Lisickiego. Astronom zmarł 24 sierpnia w wieku 84 lat.

Andrzej Lisicki ukończył studia astronomiczne w 1952 roku w Toruniu, a doktorat uzyskał w 1961 roku. Przez wiele lat był pracownikiem Akademii Morskiej w Gdynie, gdzie w Katedrze Nawigacji wykładał między innymi astronawigację i opiekował się Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego, którego budowy był jednym z inicjatorów.

Lisicki był również członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. W komunikacje wydanym przez Zarząd Główny PTA zmarły astronom wspominany jest jako "znakomity popularyzator nauki".

Andrzej Lisicki został pochowany na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: PTA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2907

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: piątek, 2 września 2011, 18:32 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Te planety warto zobaczyć na niebie
Na początku września hitem porannego nieba będzie Merkury. Przez cały miesiąc warto także polować na Jowisza i Marsa. Jak, gdzie i kiedy obserwować planety? Odpowiedź w artykule.
Merkury
Na początku września będziemy mieć najlepsze w tym roku warunki do porannej obserwacji Merkurego. Aby zobaczyć najbliższą Słońcu planetę należy rozpocząć obserwacje mniej więcej godzinę przed wschodem Słońca. Merkury widoczny będzie wówczas średnio nisko nad wschodnim horyzontem. 5 września osiągnie największą wysokość i jednocześnie największy blask rzędu minus 0,4 magnitudo.
Wenus
Wenus nadal znajduje na niebie zbyt blisko Słońca i przez cały wrzesień nie będzie widoczna.
Mars
Czerwoną Planetę będzie można dostrzec przed wschodem Słońca wysoko na wschodnim niebie (gwiazdozbiór Bliźniąt). 22 i 23 września w pobliżu Marsa znajdzie się Księżyc zbliżający się do nowiu. Mars jest jednak na tyle słabo "świeci", że obserwacja nawet charakterystycznych elementów jego powierzchni będzie bardzo utrudniona.
Jowisz
Największa planeta naszego Układu Słonecznego będzie widoczna przez całą noc. Po zachodzie Słońca można ją ujrzeć nisko na niebie wschodnim, zaś przed świtem wysoko na niebie zachodnim (gwiazdozbiór Barana). W nocy z 15 na 16 września nastąpi spotkanie Jowisza i Księżyca po pełni.
Saturn
Planeta z pierścieniami będzie widoczna krótko po zachodzie Słońca na linii zachodniego horyzontu. Zobaczenie jej na obszarze zabudowanym będzie niemożliwe. Także na otwartej przestrzeni mogą być trudności z dostrzeniem planety, dlatego obserwacje zostawiamy tylko wytrwałym amatorom nieba.
Uran
Uran (gwiazdozbiór Ryb) widoczny będzie we wrześniu nad ranem średnio wysoko na niebie zachodnim. 13 września na prawo od Urana znajdzie się Księżyc.
Neptun
Neptun widoczny będzie wieczorami wysoko na niebie południowo-wschodnim (gwiazdozbiór Wodnika). W nocy z 10 na 11 września powyżej Neptuna pojawi się Księżyc blisko pełni.
Pluton
Można śmiało obserwować planetę karłowatą Pluton przez całą noc. Po zachodzie Słońca będzie ona jaśnieć średnio wysoko na niebie południowym (gwiazdozbiór Strzelca). W nocy z 6 na 7 września poniżej Plutona znajdzie się Księżyc.
Pamiętajmy, że planety bardzo łatwo odróżnić od gwiazd, gdyż są nie tylko od nich jaśniejsze, ale i nie migocą.
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... -na-niebie

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: sobota, 3 września 2011, 13:45 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Mars: Opportunity i kamień Tisdale 2
Chociaż pierwotnie misja marsjańskich łazików została zaplanowana na ledwie 3 miesiące, trwa już 7 lat i wciąż przynosi naukowcom mnóstwo odkryć. Ostatnio łazik Opportunity natknął się na dziwaczny kamień.
2690 to nie numer odcinka "Mody na sukces", lecz oznaczenie kolejnego dnia misji łazika Opportunity na powierzchni Marsa.
W tym dniu łazik zbliżył się do bardzo ciekawie wyglądającego głazu, który został przez naukowców ochrzczony jako Tisdale 2.
Jak wynika z pomiarów, kamień ma około 30 centymetrów wysokości i najprawdopodobniej został wyrzucony z 20-metrowego krateru Odyssey.
Znajdują się one na grzbiecie Cape York, który okala od zachodu krater Endeavour.
Poza samym głazem na zdjęciu, które zamieszczamy poniżej, widoczny jest fragment ogniw słonecznych, które zasilają łazik Opportunity w energię potrzebną do wykonywania swojej pracy.

http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... -tisdale-2


Załączniki:
Kamień o nazwie Tisdale 2 sfotografowany przez łazik Opportunity..png
Kamień o nazwie Tisdale 2 sfotografowany przez łazik Opportunity..png [ 324.12 KiB | Przeglądane 5522 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: sobota, 3 września 2011, 17:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wystawa "Jan Heweliusz i nauka w XVII wieku" w Gdańsku
Podczas zaplanowanej na drugą połowę września międzynarodowej konferencji "Hevelius 2011" odbędzie się wernisaż wystawy "Jan Heweliusz i nauka w XVII wieku". Ekspozycję w PAN Bibliotece Gdańskiej będzie można oglądać od 15 września do 21 października.

Celem towarzyszącej konferencji wystawy jest ukazanie Jana Heweliusza i jego osiągnięć naukowych na tle współczesnych mu uczonych działających zarówno w Gdańsku, jak i w całej Europie. Ekspozycja uwzględnia również poprzedników i następców wybitnego astronoma - prezentacja dorobku takich badaczy jak Krüger, Kepler, Brahe czy Galileusz wskazuje źródła Heweliuszowych inspiracji, a rozważania Huygensa czy Newtona pokazują jak żyjący później astronomowie próbowali zmierzyć się z podjętymi przez wybitnego Gdańszczanina tematami.

Zwiedzający będą mieli okazję obcować z największymi dziełami drugiego po Koperniku polskiego astronoma. Zaprezentowane zostaną zarówno te najsławniejsze prace ("Selenographia" i "Machina coelestis"), jak i te mniej znane - "Observatio eclipseos Solaris" czy "Dissertatio de nativa Saturni facie".

Część z prezentowanych na wystawie dzieł została napisana w formie naukowych listów adresowanych do jego przyjaciół. Goście Biblioteki Gdańskiej będą mieli również okazję przekonać się z jak wielką dbałością o szczegóły zostały wydane dzieła astronoma, którego 400-setną rocznicą urodzin świętujemy w tym roku. Wszystkie wyszły spod pras gdańskich drukarni, a część powstała w drukarni będącej własnością samego Heweliusza.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 września 2011 o godzinie 16:00 w Sali wystawowej PAN BG, przy ul. Wałowej 15. Ekspozycja będzie otwarta do 21 października 2011.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: PAN BG
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2910

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: poniedziałek, 5 września 2011, 09:36 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Kosmiczne śmieci osiągają "masę krytyczną"
Liczba śmieci orbitujących wokół Ziemi osiągnęła "krytyczny punkt" i grozi masą kolizji. Ich zderzenia mogą zwiększyć liczbę kosmicznych odpadków, zagrażając bezpieczeństwu astronautów i satelitów – ostrzegli amerykańscy eksperci.
NASA potrzebuje nowego, strategicznego planu, który pozwoli zmniejszyć ryzyko związane ze zużytymi częściami rakiet, nieczynnymi satelitami i tysiącami innych odpadków, jakie dryfują w przestrzeni kosmicznej wokół naszej planety z prędkością 28,164 km na godzinę – oznajmili eksperci z amerykańskiej rady badawczej National Research Council (NRC), cytowani przez Reutera.
Kosmiczne śmieci zagrażają w sumie około tysiącowi czynnych komercyjnych, wojskowych i cywilnych satelitów na orbicie Ziemi. Duża ich część jest własnością różnych firm i przedsiębiorstw, np. telekomunikacyjnych, i uczestniczy w generowaniu pokaźnych zysków (tylko w ubiegłym roku pozwoliły zarobić 68 mld dol) – wynika z danych Satellite Industry Association.
Do pierwszej kolizji na orbicie doszło w roku 2009. Czynny satelita komunikacyjny Iridium zderzył się wówczas z wrakiem rosyjskiego satelity. Do wypadku doszło na wysokości 789 km nad Syberią. W efekcie powstały tysiące nowych kosmicznych śmieci. Natomiast dwa lata wcześniej Chiny, w ramach powszechnie potępionego testu pocisku antysatelitarnego, umyślnie zniszczyły jeden ze swoich nieczynnych satelitów meteorologicznych.
Liczba śmieci na orbicie, jakie obserwuje i kataloguje amerykańska sieć Space Surveillance Network, wzrosła z 9 949 obiektów w grudniu 2006 roku do 16 094 w lipcu 2011. Niemal 20 procent z nich powstało po rozbiciu chińskiego satelity FENGYUN 1-C – informuje National Research Council. Współczesna technologia pozwala na śledzenie obiektów mających około 10 cm. średnicy oraz większych.
Modele komputerowe pokazują, że liczba orbitalnych szczątków "sięgnęła katastrofalnego punktu, a na orbicie jest ich wystarczająco wiele, by mogły się stale zderzać, dając początek jeszcze większej liczbie szczątków i zwiększając ryzyko uszkodzenia statków kosmicznych" –ostrzegli eksperci NRC w komunikacie ze 182-stronicowego raportu.
Autorzy raportu na temat orbitalnych śmieci spisali też zalecenia dla NASA, pozwalające zmniejszyć ryzyko i poprawić sytuację na orbicie. Sugerują m.in. o współpracę z Departamentem Stanu i opracowanie ramy prawne, które w przyszłości pozwolą posprzątać orbitę. Obecne przepisy międzynarodowe zakazują poszczególnym państwom przejmowania i gromadzenia dryfujących w kosmosie obiektów należących do innych krajów.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/kosmicz ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: poniedziałek, 5 września 2011, 09:48 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Kosmos z zupełnie innej perspektywy
Widzieliśmy już przepiękne krajobrazy w technice poklatkowej. Teraz pokażemy Wam w podobnej formie głębię kosmosu. Nagranie powstało ze zdjęć wykonanych przez Teleskop Hubble'a i jest najciekawszym w dziejach astronomii.
Astronom Patrick Hartigan z Rice University zebrał zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a z ostatnich 14 lat i złożył je w niesamowite nagranie.
Przedstawia ono dżety wyrzucane przez trzy młode gwiazdy tworząc najbardziej spektakularne nagranie typu poklatkowego (timelapse) w historii.
Dżet jest strumieniem plazmowym, który wyrzucany jest z galaktyki lub gwiazdy z prędkościami relatywistycznymi (czyli zbliżonymi do prędkości światła).
Gwiazdy podczas procesu formowania wyrzucają ze swoich biegunów plazmę, która porusza się z prędkością 300 kilometrów na sekundę.
Dżety są aktywne nawet przez setki tysięcy lat. Dlatego teraz po raz pierwszy można przyjrzeć się jak wygląda zderzanie się materiału poruszającego się wolniej, z tym który porusza się szybciej, co skutkuje jasnymi rozbłyskami i zobaczyć jak rodzące się gwiazdy wpływają na swoje otoczenie. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... erspektywy


Załączniki:
Dżety wyrzucane przez młode gwiazdy..png
Dżety wyrzucane przez młode gwiazdy..png [ 571.98 KiB | Przeglądane 5500 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: środa, 7 września 2011, 08:07 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Oczy w górę - czeka nas wyjątkowe zjawisko na niebie

W dniach 8-10 września, na porannym niebie, dojdzie do bliskiego spotkania Merkurego i Regulusa - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Początek września tego roku to najlepszy czas w roku 2011 na poranne obserwacje najbliższej Słońcu planety czyli Merkurego. Około godziny przed wschodem naszej dziennej gwiazdy widać go niespełna 10 stopni nad wschodnim horyzontem.

Okres dobrej widoczności Merkurego pokrywa się z jego zbliżeniem do Regulusa - najjaśniejszej gwiazdy z konstelacji Lwa. Już 8 września, rankiem, oba ciała będzie na sferze niebieskiej dzielił dystans trochę ponad 1 stopnia. Dobę później odległość ta zmaleje do tylko 0.8 stopnia, kolejną dobę później znów wzrośnie do ponad 1 stopnia.
Blask Merkurego to -0.9 wielkości gwiazdowych, więc z jego dojrzeniem nie powinno być problemów. Regulus jest od niego osiem razy słabszy, ale jest na tyle jasną gwiazdą, że też powinien odznaczać się na tle porannej zorzy.

Oba ciała widać gołym okiem, ale będą znajdować się na tyle blisko, że będą oba mieścić w polu widzenia typowej lornetki lub mniejszego teleskopu.

Aby obserwacje się udały musimy wybrać dobre miejsce, z którego będzie niczym nie osłonięty widok na wschodni horyzont. Oczywiście musi dopisać też pogoda.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: środa, 7 września 2011, 08:20 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Chińczycy chcą ściągnąć planetoidę
Chińczycy dla gigantycznych zysków zamierzają ściągnąć w pobliże Ziemi planetoidę 2008EA9, która stałaby się dla nich kopalnią cennych metali. A co jeśli coś poszłoby nie tak?
Zazwyczaj dyskusja o planetoidach bliskich Ziemi skupia się na tym jak ewentualnie moglibyśmy zmienić ich tor, aby ominęły one naszą planetę.
Chińczycy mają zupełnie inny plan, odkryli oni kosmiczny obiekt, który łatwo można ściągnąć na orbitę okołoziemską. Po co? Oczywiście dla pieniędzy.
Hexi Baoyin z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua planuje początkowo ściągnąć malutką planetoidę 2008EA9 o średnicy zaledwie 10 metrów.
Jeśli to się powiedzie, Chińczycy spróbują przyciągnąć obiekt o szerokości ponad 2 kilometrów. Wszystko po to, aby wydobyć z niego rzadkie metale, które warte by były prawdziwą fortunę.
Do takiego pomysłu zainspirował pana Baoyina gazowy olbrzym Jowisz, który potrafi naturalnie przechwytywać różne kosmiczne obiekty, które na jakiś czas stają się jego satelitami.
Według chińskiego planu, przechwycona planetoidach miałaby krążyć przez około 2 lata wokół naszej planety, w odległości dwukrotnie większej niż Księżyc.
A co jeśli coś poszłoby nie tak? Cóż, przy uderzeniu w Ziemię planetoidy o średnicy 2 km powstałby krater wielkości 40 kilometrów, a dodatkowo kula ognia zniszczyłaby wszystko w promieniu 300 kilometrów.
Jednak zdaniem Chińczyków gra jest warta świeczki, ponieważ eksploatacja planetoidy mogłaby przynieść zysk w wysokości 25 bilionów dolarów. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... planetoide

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: środa, 7 września 2011, 08:21 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Niezwykłe zjawisko, zobacz supernową
Wieczorami na polskim niebie możemy ujrzeć niezwykły obiekt. To supernowa, która wybuchła kilka dni temu i jest widoczna, mimo iż znajduje się 21 milionów lat świetlnych od nas.
Pod koniec sierpnia astronomowie odkryli supernową, zaledwie kilka godzin po jej wybuchu. Jest to najbliższy nam obiekt tego typu odkryty w przeciągu ostatnich 25 lat.
Dzięki temu każdy z nas może zobaczyć go na niebie. Większość supernowych znajduje się w odległości co najmniej jednego miliarda lat świetlnych od Ziemi.
Tym razem biały karzeł eksplodował zaledwie 21 milionów lat świetlnych od nas.
Przez to wybuchającą gwiazdę można dostrzec już za pomocą lornetki lub małego teleskopu w Galaktyce Wiatraczek (M101), położonej z naszego punktu widzenia w okolicy Wielkiego Wozu.
Aby zobaczyć supernową wystarczy odnaleźć dwie ostatnie gwiazdy z "rączki" tego asteryzmu, wyznaczyć na nich trójkąt równoboczny i właśnie na wierzchołku nowo-powstałej figury powinniśmy odnaleźć to czego szukamy.
Poniżej możecie zobaczyć wskazówki od profesjonalisty. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... -supernowa

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: środa, 7 września 2011, 08:21 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Kosmos z zupełnie innej perspektywy
Widzieliśmy już przepiękne krajobrazy w technice poklatkowej. Teraz pokażemy Wam w podobnej formie głębię kosmosu. Nagranie powstało ze zdjęć wykonanych przez Teleskop Hubble'a i jest najciekawszym w dziejach astronomii.
Astronom Patrick Hartigan z Rice University zebrał zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a z ostatnich 14 lat i złożył je w niesamowite nagranie.
Przedstawia ono dżety wyrzucane przez trzy młode gwiazdy tworząc najbardziej spektakularne nagranie typu poklatkowego (timelapse) w historii.
Dżet jest strumieniem plazmowym, który wyrzucany jest z galaktyki lub gwiazdy z prędkościami relatywistycznymi (czyli zbliżonymi do prędkości światła).
Gwiazdy podczas procesu formowania wyrzucają ze swoich biegunów plazmę, która porusza się z prędkością 300 kilometrów na sekundę.
Dżety są aktywne nawet przez setki tysięcy lat. Dlatego teraz po raz pierwszy można przyjrzeć się jak wygląda zderzanie się materiału poruszającego się wolniej, z tym który porusza się szybciej, co skutkuje jasnymi rozbłyskami i zobaczyć jak rodzące się gwiazdy wpływają na swoje otoczenie. www.twojapogoda.pl

http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... erspektywy

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: środa, 7 września 2011, 08:22 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
We wrześniu Słońce bardziej aktywne
Rosyjscy naukowcy są zdania, że we wrześniu aktywność słoneczna wzrośnie z poziomu niskiego do średniego. Dowodem na to jest ostatnia seria rozbłysków, w tym najsilniejszy, który miał miejsce tej nocy.
Z prognoz Rosyjskiej Akademii Nauk wynika, że aktywność słoneczna w najbliższych tygodniach zwiększy się.
Początkowo będzie się utrzymywać na poziomie niskim, ale systematyczne wybuchy sprawią, że aktywność wzrośnie do końca miesiąca do poziomu średniego.
Na razie jednak nie należy się spodziewać wysokiej aktywności, czyli takiej, która stwarzałaby zagrożenie dla komunikacji i energetyki.
Naukowcy prognozują około trzech burz magnetycznych i dwa okresy z podwyższonym ryzykiem dla instalacji na Ziemi.
Będzie to miało miejsce w dniach 11-13 września oraz pod sam koniec miesiąca. W ostatnich dniach aktywność Słońca wzrosła po serii wybuchów klasy M.
Najsilniejszy z nich miał miejsce tej nocy o godzinie 3:50 czasu polskiego. Na powierzchni naszej gwiazdy doszło do wybuchu klasy M5,3.
Ze względu na to, że plama 1283 w której doszło do rozbłysku, znajduje się w środkowej części słonecznej tarczy, na przeciw Ziemi, to za 2-3 dni należy się spodziewać aktywnej zorzy polarnej.
Szansa na pojawienie się kolorowych wstęg na nocnym niebie w Polsce jest niewielka. Pewne jest natomiast, że zorza zatańczy nad obszarami polarnymi.
W tej chwili na Słońcu mamy sześć kompleksów plam, z czego trzy niebawem schowają się za prawym brzegiem tarczy. Aktywność słoneczna będzie wzrastać systematycznie do 2013 roku, kiedy spodziewamy się szczytu aktywności w 24. cyklu.
To właśnie wtedy prawdopodobieństwo ujrzenia zorzy polarnej na polskim niebie będzie zdecydowanie największe. Do tego czasu pozostaje nam zachwycać się widokami, które wczoraj zobaczyli mieszkańcy Kanady i Norwegii. www.twojapogoda.pl
Sprawdź aktualną pogodę dla astronomów >>
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... ej-aktywne

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: środa, 7 września 2011, 08:22 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wystawa "Jan Heweliusz i nauka w XVII wieku" w Gdańsku
Podczas zaplanowanej na drugą połowę września międzynarodowej konferencji "Hevelius 2011" odbędzie się wernisaż wystawy "Jan Heweliusz i nauka w XVII wieku". Ekspozycję w PAN Bibliotece Gdańskiej będzie można oglądać od 15 września do 21 października.

Celem towarzyszącej konferencji wystawy jest ukazanie Jana Heweliusza i jego osiągnięć naukowych na tle współczesnych mu uczonych działających zarówno w Gdańsku, jak i w całej Europie. Ekspozycja uwzględnia również poprzedników i następców wybitnego astronoma - prezentacja dorobku takich badaczy jak Krüger, Kepler, Brahe czy Galileusz wskazuje źródła Heweliuszowych inspiracji, a rozważania Huygensa czy Newtona pokazują jak żyjący później astronomowie próbowali zmierzyć się z podjętymi przez wybitnego Gdańszczanina tematami.

Zwiedzający będą mieli okazję obcować z największymi dziełami drugiego po Koperniku polskiego astronoma. Zaprezentowane zostaną zarówno te najsławniejsze prace ("Selenographia" i "Machina coelestis"), jak i te mniej znane - "Observatio eclipseos Solaris" czy "Dissertatio de nativa Saturni facie".

Część z prezentowanych na wystawie dzieł została napisana w formie naukowych listów adresowanych do jego przyjaciół. Goście Biblioteki Gdańskiej będą mieli również okazję przekonać się z jak wielką dbałością o szczegóły zostały wydane dzieła astronoma, którego 400-setną rocznicą urodzin świętujemy w tym roku. Wszystkie wyszły spod pras gdańskich drukarni, a część powstała w drukarni będącej własnością samego Heweliusza.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 września 2011 o godzinie 16:00 w Sali wystawowej PAN BG, przy ul. Wałowej 15. Ekspozycja będzie otwarta do 21 października 2011.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: PAN BG
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2910

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: środa, 7 września 2011, 08:23 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Astronomia i astronautyka na festiwalu "Pogórzańskie Atrakcje Naukowe" w Łużnej

17 i 18 września w miejscowości Łużna w woj. małopolskim odbędzie się festiwal "Pogórzańskie Atrakcje Naukowe". Podczas imprezy zaprezentuje się wiele polskich instytucji związanych z astronomią i astronautyką.

Zbliżające się spotkanie będzie drugą edycją festiwalu. Pierwsza odbyła się przed dwunastoma miesiącami, 4 i 5 września 2010 roku. Wzięło w niej udział blisko siedemdziesięciu studentów i nauczycieli akademickich z krakowskich uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Ekonomicznego. Goście "pikniku naukowego" mogli dzięki temu "oko w oko" zetknąć się z nauką i eksperymentować w aż 60 namiotach i stoiskach.

W związku z przypadającymi na ten rok rocznicami (400 lat od urodzin Jana Heweliusza, 50 lat kosmicznych lotów załogowych i 90 lat od pierwszego użycia słowa "robot") tematami głównymi tegorocznej edycji festiwalu są astronomia, astronautyka i robotyka.

W "Atrakcjach..." wezmą więc udział takie instytucje i organizacje jak Centrum Badań Kosmicznych PAN (prezentacja projektu CHOMIK oraz satelitów BRITE-PL), Konsulat Generalny USA w Krakowie (wystawa "Era nowych odkryć NASA"), zespół projektu MAGMA2 (zwycięzcy prestiżowych międzynarodowych zawodów University Rover Challenge 2011), Polskie Towarzystwo Rakietowe, Studenckie Koło Naukowe POZYTON z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego (warsztaty astronomiczne) czy Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej.

Podczas festiwalu odbędą się również prelekcje astronomiczne przygotowane przez dr Bogdana Wszołka z częstochowskiej Akademia im. Jana Długosza, a podczas kolejnego po imprezie weekendu, w sobotę, 24 września wykład wygłosi prof. Paweł Rudawy z Zakładu Heliofizyki i Fizyki Kosmicznej Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia "Atrakcji..." jest bezpłatny.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2911

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011.
PostNapisane: środa, 7 września 2011, 08:23 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polscy studenci mogą wziąć udział w naborze do programu REXUS/BEXUS

Szwedzka Narodowa Komisja ds. Przestrzeni Kosmicznej i Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiły otwarcie naboru na studenckie projekty badawcze, które mogą zostać zrealizowane dzięki rakietom sondażowym REXUS i balonom BEXUS. W konkursie mogą startować także zespoły z Polski.

Projekty mają zostać zrealizowane podczas lotów BEXUS 14/15, we wrześniu 2012 roku i REXUS 13/14, w marcu 2013 roku. Starty odbędą się z poligonu Esranfe Space Center, który znajduje się koło Kiruny, w północnej Szwecji.

REXUS/BEXUS to program realizowany przez niemiecką (niem. Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V., DLR) i szwedzką (ang. Swedish National Space Board, SNSB) agencję kosmiczną. Szwedzi udostępniają swoje miejsce na rakietach i balonach dzięki porozumieniu z Europejską Agencją Kosmiczną (ang. European Space Agency, ESA).

Do programu mogą się zgłaszać studenci w wieku od 18 do 28 lat, liczonym w chwili zakończenia naboru, którzy studiują na uczelniach z krajów członkowskich ESA, PECS i Kanady. Aplikujący muszą być studentami dziennymi (full-time) lub doktorantami kierunków związanych z odpowiednim polem badawczym, a studenci z krajów PECS powinni dodatkowo przedłożyć list z uczelni deklarujący chęć wsparcie ich udziału. Aplikacje należy przesyłać do 23 października 2011 roku.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.rexusbexus.net.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: Kosmonauta.net
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2912

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011
PostNapisane: środa, 7 września 2011, 09:20 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
W Centrum Nauki Kopernik niemal codziennie jest wypadek
Zwichnięte nadgarstki, rozcięte głowy, pocięte palce i potłuczone kolana. W Centrum Nauki Kopernik nietrudno o wypadek, donosi "Życie Warszawy".

Zadrapania i potłuczenia są u nas na porządku dziennym, przyznaje Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum. Do wypadków dochodzi, bo zwiedzający nie czytają instrukcji znajdujących się przy eksponatach. Kilka razy w tygodniu musi przyjeżdżać karetka na sygnale. A pracownicy muszą wezwać ją na życzenie każdego gościa, nawet gdy kogoś... zabolą nogi. To właśnie niedawno przydarzyło się pewnej zagranicznej turystce, która zażądała wezwania ambulansu.

Na domiar złego nie brakuje zwiedzających, których pracownicy nazywają "gość demolka". - To rodzaj osób, których ambicją jest zniszczenie każdego eksponatu. Gdy nikt nie patrzy, uderzają, wyginają lub wyrywają części urządzenia, opowiada Nowicka. I to oni najczęściej doznają różnego rodzaju urazów.
Konrad Maj, psycholog społeczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, tłumaczy, że ludzie w tłumie przestają zdawać sobie sprawę z zagrożeń. - Kilka razy byłem w "Koperniku". To miejsce, w którym ciekawość staje się najważniejsza. Łatwo zapomnieć, że coś może nam zrobić krzywdę. Zdarza się to też dorosłym, dla których wizyta w centrum to jak podróż do czasów dzieciństwa, ocenia psycholog.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... prasa.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011
PostNapisane: środa, 7 września 2011, 12:40 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ukazała się spektakularna fotografia gromady otwartej NGC 2100
Niesamowite zdjęcie gromady otwartej NGC 2100 opublikowało właśnie Europejskie Obserwatorium Południowe (ang. European Southern Observatory, ESO). Fotografia została uzyskana dzięki Teleskopowi Nowych Technologii, który znajduje się w obserwatorium La Silla w Chile.

NGC 2100 to jasna gromada gwiazd, która ma około 15 milionów lat i znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana - galaktyce satelitarnej Drogi Mlecznej. Gromadę otacza świecący gaz z niedalekiej Mgławicy Tarantula (NGC 2070). Właśnie z tego powodu oraz przez bliskość gromady gwiazd RMC 136, NGC 2100 często pozostaje niezauważona przez astronomów.

Nawet na opublikowanej właśnie fotografii gaz Mgławicy Tarantula próbuje przebić się na pierwszy plan - obrzeża mgławicy odznaczają się jasnymi kolorami.

Obraz powstał z kilku ekspozycji wykonanych przez różnobarwne filtry, przy użyciu instrumentu EMMI pracującego na Teleskopie Nowych Technologii (ang. New Technology Telescope, NTT). Gwiazdy pokazano w ich naturalnych kolorach, natomiast światło od świecącego, zjonizowanego wodoru (barwa czerwona) i tlenu (barwa niebieska) zostało skorygowane.

Kolory, które widoczne są w mgławicach, zależą od temperatury gwiazd, które je rozświetlają. Młode, gorące gwiazdy w NGC 2070, znajdujące się w gromadzie RMC 136, położone są w górnej i prawej części fotografii. Obiekty te są na tyle silne, że powodują świecenie tlenu, co na zdjęciu widoczne jest jako niebieska mgiełka.

Poniżej NGC 2100 znajduje się czerwona poświata, która wskazuje albo na granicę oddziaływania gorących gwiazd z RMC 136, albo świadczy o tym, że dominującą siłą w tym rejonie są chłodniejsze i starsze gwiazdy, które są w stanie wzbudzić tylko wodór. Gwiazdy tworzące NGC 2100 są starsze i mniej energetyczne, przez co brak mgiełki powiązanej z nimi.

Gromady gwiazd to zgrupowania składające się z gwiazd, które uformowały się w tym samym czasie z jednego obłoku gazu i pyłu. Obiekty o największej masie powstają w centrach gromad, a te mniej masywne dominują w zewnętrznych obszarach. W efekcie, przez większe skoncentrowanie gwiazd w centrum, czyni środek gromady jaśniejszym od obszarów zewnętrznych.

NGC 2100 jest gromadą otwartą, co oznacza, że jej gwiazdy są względnie mało związane grawitacyjnie. Tego typu gromady mają czas życia mierzony w dziesiątkach lub setkach milionów lat, gdyż rozpraszają się na skutek oddziaływań grawitacyjnych z innymi obiektami.

Gromady kuliste, które dla niewytrenowanego oka wyglądają podobnie co gromady otwarte, zawierają znacznie więcej starszych gwiazd, które są ze sobą bardziej związane, przez co istnieją dużo dłużej. Wiele gromad kulistych jest prawie ta starych cały Wszechświat.

Fotografia NGC 2100 została opracowana przez ESO z danych obserwacyjnych zidentyfikowanych przez Davida Roma. Wziął on udział w konkursie astrofotografii pt. "Ukryte Skarby", który ESO zorganizowało w 2010 roku dla tych, którzy pasjonują się tworzeniem spektakularnych zdjęć nocnego nieba na podstawie danych uzyskanych przez profesjonalne teleskopy.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: ESO
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2913


Załączniki:
eso2100.jpg
eso2100.jpg [ 613.01 KiB | Przeglądane 5474 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 89 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL