Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 18:01

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011
PostNapisane: środa, 28 września 2011, 15:54 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Odkryli mgławicę przypominającą... jajko sadzone
Mgławicę o oryginalnym kształcie, przypominającym jajko sadzone, zaobserwowali astronomowie. W środku mgławicy znajduje się równie nietypowa i rzadko spotykana gwiazda - żółty nadolbrzym. W badaniach wziął udział astronom z Torunia, prof. Ryszard Szczerba.

O wynikach badań międzynarodowego zespołu, kierowanego przez Erica Lagadeca (Niemcy), poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Zostaną one opublikowane w czasopiśmie "Astronomy & Astrophysics".

Nowe zdjęcie uzyskane za pomocą teleskopu VLT, należącego do ESO, jest najdokładniejszą w historii fotografią żółtego nadolbrzyma. Zdjęcie można obejrzeć na stronie: http://www.eso.org/public/news/eso1136/

Zaobserwowany obiekt jest znany astronomom jako IRAS 17163-3907 i był po raz pierwszy zaobserwowany w podczerwieni przez satelitę IRAS w 1983 roku.

Mimo, że gwiazda należy do najjaśniejszych w podczerwieni, dopiero teraz odkryto, że jest rzadkim przypadkiem gwiazd określanych jako "żółte nadolbrzymy". Są to bardzo masywne gwiazdy, które znajdują się na bardzo aktywnym etapie swojej ewolucji.

Badana przez naukowców gwiazda ma średnicę około tysiąc razy większą niż Słońce i świeci 500 tysięcy razy jaśniej niż nasza gwiazda. IRAS 17163-3907 znajduje się 13 tys. lat świetlnych od nas, co oznacza, że jest najbliższym znanym żółtym nadolbrzymem. Gdyby gwiazdę tę umieścić w centrum Układu Słonecznego, Ziemia znajdowałaby się głęboko w jej wnętrzu, a orbita Jowisza przebiegałaby tuż nad powierzchnią gwiazdy.

Wśród autorów publikacji znajduje się polski astronom, prof. Ryszard Szczerba z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Klasyfikowaliśmy ten obiekt w toruńskim katalogu jako tzw. post-AGB, ponieważ nie znaliśmy odległości do niego. Obserwacje prowadzone przez Erica Lagadeca były poświęcone właśnie przeglądowi obiektów post-AGB w naszej Galaktyce. Uzyskane wyniki zmienią klasyfikację tej gwiazdy w naszym katalogu - powiedział naukowiec.

(aka, ap)
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Wrzesień 2011
PostNapisane: środa, 28 września 2011, 15:55 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Jowisz "wyrzucił" planetę poza Układ
Jowisz w początkowej fazie istnienia naszego Układu Słonecznego mógł wyrzucić poza system jedną olbrzymią gazową planetę, który teraz błąka się gdzieś po otchłani Wszechświata.
Do takich wniosków doszli badacze z Southwest Research Institute prowadzący symulacje naszego Układu Słonecznego sięgające aż 4 miliardów lat wstecz.
Prowadzili je oni z czterema olbrzymami, które krążą wokół Słońca do dziś, a więc Jowiszem, Saturnem, Uranem i Neptunem.
Jednak według tych symulacji nasz system nigdy nie mógłby wyglądać tak jak wygląda teraz. Brakuje pewnego bardzo ważnego "szczegółu".
Jeśli doda się piątą planetę, lodowego olbrzyma podobnego zarówno pod względem rozmiaru jak i budowy do Urana i Neptuna, szanse na otrzymanie w wyniku obecnego kształtu Układu Słonecznego rosną dziesięciokrotnie.
Symulacje te sugerują, że w pewnym momencie w historii planeta ta mogła dostać się pod grawitacyjny wpływ Jowisza, który "brutalnie" wyrwał ją z orbity i wyrzucił poza nasz system.
Według naukowców taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, jako że takie zjawiska zachodzą we Wszechświecie praktycznie cały czas. W ostatnich latach odkryto przynajmniej kilka planet błąkających się po kosmosie.
Wśród nich znajduje się kolejna planeta z naszego Układu Słonecznego. Niestety najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się jak ona wyglądała i gdzie teraz może się ukrywać. www.twojapogoda.pl
Artystyczna wizja gazowej planety wyrzuconej przez Jowisza
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... poza-uklad


Załączniki:
2011-09-28 15h48_39.png
2011-09-28 15h48_39.png [ 512.96 KiB | Przeglądane 2348 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011
PostNapisane: czwartek, 29 września 2011, 08:09 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Planety, które błądzą po kosmosie
Planeta to z definicji obiekt, który obiega swoją macierzystą gwiazdę. Jak można nazwać ciało niebieskie, które wygląda zupełnie jak planeta, lecz nie krąży wokół żadnej gwiazdy?
Naukowcy z Nowej Zelandii, Japonii i Polski przez ostatnich kilka lat intensywnie badali centralne obszary Drogi Mlecznej w poszukiwaniu planet pozasłonecznych.
Udało się odkryć 10 takich obiektów, które jednak wyjątkowo zaskoczyły badaczy. Okazało się, że planety te, które rozmiarami i zawartością przypominają Jowisza, nie obiegają żadnej gwiazdy, lecz swobodnie przemierzają czeluści Wszechświata.
Z definicji wynika więc, że w żadnym razie tych obiektów nie można nazywać planetami, a jednak mają z nimi więcej wspólnych cech niż różnic.
Naukowcy opisujący swe odkrycie na łamach "Nature" sądzą, że są to "byłe" planety, które z niewiadomych wciąż przyczyn zostały wytrącone ze swych macierzystych systemów planetarnych.
Jeśli przy niewielkim skrawku nieba udało się odkryć kilka takich obiektów, to oznacza, że w całej naszej galaktyce musi być ich bardzo wiele.
Błądzące planety to niekoniecznie wyłącznie planety typu jowiszowego. Aparatura pomiarowa nie pozwala nam obecnie wyłapać planet skalistych, czyli posiadających stałą powierzchnię jak Ziemia.
Dlatego nie można wykluczyć, że wśród takich planet mogą się też znajdować obiekty wielkości Ziemi na których mogło się wykształcić życie. Odległość planet od ich macierzystych gwiazd ma kluczowe znaczenie w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Im dalej planeta znajduje się od gwiazdy, tym jest na niej zimniej i ciemniej.
Błądzące po otchłani kosmosu ciemne planety długimi latami będą spędzać sen z powiek naukowcom. Na razie możemy się zadowolić jedynie surowymi danymi i przymierzać się do zmiany reguły określającej planety, bo jak inaczej nazwać te niezwykłe obiekty? www.twojapogoda.pl
Jedyna taka prognoza pogody dla astronomów >>
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... o-kosmosie

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011
PostNapisane: czwartek, 29 września 2011, 19:56 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Chiny wyniosły na orbitę moduł stacji kosmicznej
Chiny umieściły w czwartek na orbicie wokółziemskiej eksperymentalny moduł stacji kosmicznej, czyniąc pierwszy krok w realizacji programu, który uwieńczyć ma zbudowanie w latach 2020-22 trójmodułowej normalnie eksploatowanej stacji orbitalnej.
Moduł Tiangong-1 (Niebiański Pałac-1) o masie 8,5 tony i rozmiarach wagonu kolejowego wyniosła w kosmos rakieta Długi Marsz 2FT1, startująca z kosmodromu Jiuquan w prowincji Gansu w północnych Chinach.
Zgodnie z przyjętym programem do modułu w najbliższych tygodniach ma zostać wysłany bezzałogowy statek kosmiczny Shenzhou-8 w celu przeprowadzenia próbnych dokowań. W przyszłym roku dotrą tam dwa kolejne statki, w tym co najmniej jeden z załogą, która spędzi na orbicie do jednego miesiąca.
Z całkowitą masą około 60 ton przyszła chińska stacja orbitalna będzie znacznie mniejsza od obecnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która ma funkcjonować do około 2028 roku.

http://fakty.interia.pl/nauka/news/chin ... 1701643,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011
PostNapisane: czwartek, 29 września 2011, 20:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
V Dzień Astronomiczny w Izerskim Parku Ciemnego Nieba

Izerski Park Ciemnego Nieba zaprasza w weekend w góry na IV Dzień Astronomiczny. Impreza odbędzie się w sobotę 1 października na Stogu Izerskim w Sierakowie-Zdroju. W planie prelekcje, pokazy nieba i inne atrakcje.

W programie przewidziano wykłady astronomiczne oraz teleskopowe obserwacje Słońca i obiektów astronomicznych na wieczornym niebie. Zaplanowane są cztery prelekcje, które przybliżą uczestnikom astronomiczne aspekty Gór Izerskich, czy też opowiedzą o skutkach potencjalnego zderzenia Ziemi z planetoidą. Jeden z wykładów odbędzie się w języku czeskim (będzie tłumaczony na bieżąco na polski).

Wśród obiektów na niebie pokazane zostaną planety Jowisz i Uran, kometa Garranda, mgławice, galaktyki i gromady gwiazd. Będzie okazja spróbować swoich sił w astrofotografii oraz wziąć udział w liczeniu gwiazd.

Impreza rozpocznie się o godzinie 16.00 i potrwa do 22.00. Wstęp jest darmowy. Możliwy jest nocleg w pobliskim schronisku lub w licznych pensjonatach i hotelach w okolicach Gór Izerskich.

Izerski Park Ciemnego Nieba powstał 4 listopada 2009 roku jako pierwszy park ciemnego nieba w Europie. Jednocześnie jest pierwszym obszarem ciemnego nieba na obszarze dwóch krajów: Polski i Czech. Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronach internetowych www.izera-darksky.eu oraz www.astro.uni.wroc.pl/astroizery. Można tam również znaleźć szczegółowy plan IV Astronomicznego Dnia.

Więcej informacji:
• AstroIzery (Uniwersytet Wrocławski)
• Izerski Park Ciemnego Nieba

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Izerski Park Ciemnego Nieba
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2939

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011
PostNapisane: piątek, 30 września 2011, 16:15 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Będzie się działo! Wystarczy spojrzeć w niebo
Październik przyniesie miłośnikom astronomii sporą liczbę atrakcji, m.in. dwa duże roje meteorów, opozycję Jowisza, a także kilka jasnych planetoid i komet.

Jesienią dni są coraz krótsze. 1 października w Warszawie, Słońce wzejdzie o godz. 6.36, a zachodzi o godz. 18.14. Miesiąc później, już po zmianie czasu na zimowy, wschód naszej dziennej gwiazdy można obserwować o godz. 6.29, a zachód o godz. 16.10. W październiku Słońce wstępuje w znak Skorpiona.

W tym miesiącu - zapowiadają astronomowie - nad ranem można obserwować Marsa. Planeta świeci obecnie w konstelacji Raka, tuż obok gromady otwartej M44.
Z kolei Jowisz znajduje się w okolicach opozycji i warunki do jego obserwacji są świetne. Widać go przez całą noc w gwiazdozbiorze Barana. Naukowcy radzą, by do jego obserwacji warto użyć lunety lub teleskopu, co pozwoli podziwiać jego księżyce i szczegóły na tarczy.

Tuż po opozycji znajduje się także Uran, a więc warunki do jego obserwacji są także dobre. Planetę widać w konstelacji Ryb i ma ona blask pozwalający dojrzeć ją gołym okiem.

W październiku można też podziwiać dwie najbliższe nam planety karłowate, czyli Ceres i Plutona. Pierwsza z nich świeci na granicy konstelacji Wieloryba i Wodnika, a druga w Strzelcu. Wciąż panują dobre warunki do obserwacji planetoidy Westy, którą widać w Koziorożcu.

Październik to także - zdaniem astronomów - dobry czas do obserwacji komet. Kometa C/2009 P1(Garradd) zbliża się do Słońca, przez co jej blask powoli rośnie, a warunki jej wieczornej widoczności są wciąż dobre. Nad ranem, na naszym niebie pojawi się kometa C/2010 X1 (Elenin). Przemieści się ona przez konstelacje Lwa, Raka i Bliźniąt. Na początku miesiąca będzie ginąć jednak w zorzy porannej, ale potem warunki do jej obserwacji szybko się poprawią. Choć jej blask będzie malał, to powinna być jednak bez problemów dostrzegalna przez lornetkę.

Podobnie jak inna kometa - 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova, widoczna także nad ranem i przemieszczająca się z gwiazdozbioru Hydry do Lwa.

Październik to miesiąc roju meteorów o nazwie Orionidy. Orbita komety Halley'a, która jest ciałem macierzystym Orionidów, przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju Eta Aquarydów, a w drugim - z roju Orionidów. W tym drugim przypadku materiał kometarny jest rozrzucony na tak dużym obszarze, że Ziemia przechodzi przez niego od 2 października do 7 listopada. W tych właśnie dniach na niebie można obserwować meteory z roju Orionidów. Są to zjawiska bardzo szybkie, bo wchodzą w naszą atmosferę z prędkością 66 km/s.

Maksimum aktywności tego roju występuje zwykle w okolicach 21-22 października. Jest ono przy tym bardzo szerokie - kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt małych meteorów na godzinę można obserwować między 19 a 24 października. Zdaniem astronomów, orionidy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy. Wtedy bowiem radiant roju (czyli miejsce, z którego zdają się wybiegać jego meteory) leżący na granicy gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt, znajduje się wysoko nad horyzontem. Tak więc największej liczby "spadających gwiazd" można oczekiwać w godzinach 2-5 nad ranem.

W tym roku w obserwacjach będzie przeszkadzał trochę Księżyc, tuż po ostatniej kwadrze.

Inną meteorową atrakcją są Draconidy. Rój ten został utworzony przez kometę 21P/Giacobini-Zinner i jest aktywny od 6 do 10 października. Zwykle nie pokazuje więcej niż kilka meteorów na godzinę. Od czasu do czasu potrafi jednak pokazać wybuchy aktywności.

Naukowcy sądzą, że w tym roku możemy oczekiwać wzmożonej aktywności tego roju. Ma ona pojawić się 8 października w przedziale od godz. 18 do 23 naszego czasu. Astronomowie nie są pewni co do tego, z jaką aktywnością będziemy mieli do czynienia, ale liczba kilkudziesięciu spadających gwiazd na godzinę jest bardzo realna. Niektóre modele mówią nawet o kilkuset "spadających gwiazdach" na godzinę.

(msz)
TAGI: niebo, astronomia, gwiazda, meteoryt, jowisz
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011
PostNapisane: piątek, 30 września 2011, 17:19 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Polska o krok bliżej do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO
Polskie Towarzystwo Astronomiczne poinformowało o wynikach czwartkowego spotkania z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie przystąpienia Polski do ESO. Ministerstwo planuje w ciągu 30 dni przygotować instrukcję negocjacyjną, która formalnie rozpocznie polskie starania o wstąpienie do tej wiodącej europejskiej organizacji astronomicznej.

"W czwartek zostaliśmy zaproszeni na spotkanie toruńskiego posła Grzegorza Karpińskiego z wiceminister nauki Marią Orłowską, dotyczące jego kilkukrotnych interpelacji w sprawie starań środowiska astronomicznego o przystąpienie Polski do ESO. Strona astronomiczna była reprezentowana przez prof. Kazimierza Stępnia z Komitetu Astronomii PAN, prof. Marka Sarnę z warszawskiego CAMK PAN i mnie jako wiceprezesa PTA i reprezentanta Centrum Astronomii UMK." - powiedział dr hab. Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

"Wynik spotkania jest bardzo pozytywny, ministerstwo jest zdecydowane formalnie rozpocząć ścieżkę negocjacyjną, czyli w ciągu 30 dni przedstawić rządowi propozycję instrukcji negocjacyjnej i powołania zespołu negocjacyjnego." kontynuuje Mikołajewski.

"Wejście naszego kraju do ESO to będzie swego rodzaju skok cywilizacyjny dla polskiej astronomii, dla polskiej nauki, dla polskich inżynierów. Współczesna nauka i rozwój kraju jest ściśle związany ze współpracą międzynarodową. W tym roku obchodzimy Rok Jana Heweliusza, z okazji 400. rocznicy urodzin gdańskiego astronoma. Heweliusz współpracował z czołowymi zagranicznymi astronomami swoich czasów, z pewnością gdyby żył dzisiaj, budowałby ESO!" przekonuje Mikołajewski.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to jedna z najważniejszych na świecie organizacji zajmujących się badaniami kosmosu. Posiada nowoczesne obserwatoria astronomiczne na półkuli południowej na terenie Chile. Położone w Andach i na pustyni Atakama teleskopy to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie instrumentów współczesnej astronomii.

ESO nie spoczywa na laurach i inwestuje w kolejne przyszłościowe instrumenty. Reprezentuje Europę w globalnym projekcie ALMA, w ramach którego zbudowana zostanie olbrzymia sieć radioteleskopów pracujących w zakresie fal milimetrowych i submilimetrowych. 16 anten ALMA już działa.

Drugim przyszłościowym projektem ESO jest 40-metrowej klasy teleskop optyczny E-ELT. Jest on obecnie w zaawansowanej fazie projektowania, a konstrukcja rozpocznie się w najbliższych latach. Gdy E-ELT rozpocznie pracę, będzie "największym okiem świata na niebo". Dla porównania największe obecnie teleskopy optyczne mają po około 10 metrów średnicy.

Członkostwo w ESO oznacza nie tylko dostęp dla polskich astronomów do najnowszych teleskopów, ale także szansę dla polskich firm na konkurowanie przy projektach budowy nowych teleskopów i instrumentów dla nich. Na nowe miejsca pracy mogą liczyć młodzi astronomowie, inżynierowie i informatycy.

ESO chętnie widziałoby nasz kraj w swoich szeregach, gdyż Polska to ostatni z dużych europejskich krajów, który nie należy do tej organizacji. We wrześniu ESO delegowało swojego przedstawiciela na zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Dr Leonardo Testi przedstawił możliwości naukowe i organizacyjne, jakie uzyska polska astronomia, gdy nasz kraj stanie się członkiem ESO.

Już w 2008 roku prof. Tim de Zeeuw, dyrektor generalny ESO, powiedział portalowi Astronomia.pl: "Będzie nam bardzo miło przyjąć polskich kolegów do społeczności użytkowników ESO, integrując w ten sposób ten istotny kierunek badań w Polsce z Europejskim Obszarem Badań".

"Mimo braku członkostwa Polski, ESO już udostępnia swoją witrynę internetową w polskiej wersji językowej. Znaleźć ją można pod adresem http://www.eso.org/public/poland" mówi Krzysztof Czart z portalu Astronomia.pl, polski koordynator Sieci Popularyzacji Nauki ESO.

Więcej informacji:
• Polska wersja witryny ESO

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA)
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2940

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011
PostNapisane: piątek, 30 września 2011, 17:19 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Prof. Udalski o gwiazdach, planetach i planetkach

W najbliższy poniedziałek, 3 października podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wykład specjalny wygłosi prof. Andrzej Udalski, szef projektu OGLE i dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UW.

Podczas wystąpienia zatytułowanego "Gwiazdy, planety, planetki..." warszawski astronom przedstawi najważniejsze odkrycia pracowników OA UW dokonane w ciągu kilku ostatnich miesięcy, w tym również te, które odbiły sie szerokim echem wśród międzynarodowej społeczności naukowej.

Prof. Udalski opowie między innymi o odkryciu unikalnych układów gwiazdowych i nowych planet pozasłonecznych oraz nieznanych wcześniej ciał Układu Słonecznego. Obiekty te zostały znalezione w ramach wielkoskalowych projektów obserwacyjnych, które w OA UW są prowadzone od wielu lat.

Wykład rozpocznie się o godzinie 10:00 w Sali Dużej Doświadczalnej znajdującej się w głównej siedzibie Wydziału Fizyki UW, przy ul. Hożej 69. Wstęp wolny.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2941

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wrzesień 2011
PostNapisane: sobota, 1 października 2011, 21:23 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Google RISE może wesprzeć polskie inicjatywy edukacyjne

Google otwiera kolejną edycję programu, którego celem jest wspieranie inicjatyw edukacyjnych związanych z matematyką, informatyką i wykorzystaniem nowych technologii. Aplikacje mogą składać również polskie organizacje.

Dzięki programowi Google RISE (od ang. Roots in Science and Engineering) granty w wysokości od 500 do 10 000 euro mogą otrzymać organizacje wspierające edukację w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach. Przygotowane przez nie projekty powinny dotyczyć nauczania matematyki i informatyki oraz wykorzystywać nowe technologie. Szczególną uwagę oceniający będą zwracać na możliwość zaangażowania grup niedostatecznie reprezentowanych.

Choć program Google RISE swoje poprzednie edycje miał nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w wielu krajach EMEA, czyli także w Polsce (ang. Europe, the Middle East and Africa - Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki), to dotychczas organizacje z naszego kraju nie brały w nim udziału.

"Google od lat wspiera przedsięwzięcia edukacyjne i popularyzatorskie związane z naukami ścisłymi. RISE jest kolejnym takim corocznym przedsięwzięciem. W zeszłym roku nie było jednak niestety zgłoszeń z Polski - mamy nadzieję, że w tym roku się pojawią. Niestety i w innych miejscach, jak Google Science Fair, udział projektów z Europy był mały. Mamy nadzieję, że i to się z czasem zmieni. Tym bardziej zapraszamy do udziału" - powiedział PAP Kacper Nowicki, Engineering Director Google Polska.

Szczegóły dotyczące programu można znaleźć pod adresem http://www.google.com/diversity/rise/. Dzięki stronie internetowej projektu można przesłać również aplikację - termin w najnowszej edycji to 31 października.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2942

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL