Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 06:42

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sierpień 2011
PostNapisane: środa, 31 sierpnia 2011, 08:20 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Sezon na Merkurego wczesnym świtem
Rozpoczął się sezon wyśmienitej widoczności Merkurego, czyli najbliższej Słońcu planety. Merkurego można zobaczyć przed wschodem Słońca, w dodatku nie ryzykując uszkodzenia wzroku.
Merkury jest niezwykle trudną do obserwacji planetą ze względu na swoją niewielką odległość od Słońca, zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i wizualnie na niebie.
Kilka razy w roku nadarza się jednak okazja do ujrzenia jej albo krótko po zachodzie Słońca, albo tuż przed jego wschodem.
Na przełomie sierpnia i września panuje kolejny sezon na dobrą widoczność tej planety. Jednak żeby ją zobaczyć na ciemnym niebie, musimy zmusić się do bardzo wczesnego wstania z łóżka.
Jednak to co zobaczymy nisko nad wschodnim horyzontem powinno nam wynagrodzić największe niedogodności. Na obserwacje najlepiej wybrać się na otwartą przestrzeń, a więc na pole, łąkę lub nad rzekę.
Wszystko to tylko po to, aby nie przeszkodziły nam drzewa lub zabudowania. Merkury osiągnie maksymalną elongację zachodnią między 3 a 5 września.
To właśnie wtedy będzie jaśnieć najwyżej nad południowym horyzontem w konstelacji Lwa. Zazwyczaj najbardziej korzystnym momentem na obserwacje jest wczesny świt, mniej więcej 45 minut przed wschodem Słońca.
Wówczas niebo jest tylko lekko rozjaśnione, a jednocześnie blask planety jest bardzo duży. Merkury w najbliższych dniach będzie osiągać jasność rzędu minus 0,3 magnitudo, a więc będzie na tyle jasny, aby można było go z łatwością odnaleźć na niebie.
Znacznie wyżej ponad nim będzie można ujrzeć Marsa. Jego jasność będzie mniejsza, a jego identyfikację powinien nam ułatwić jej czerwonawy odcień. Zapraszamy więc do obserwacji i oczywiście przesyłania nam zdjęć Merkurego uchwyconego o świcie. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... nym-switem

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Sierpień 2011
PostNapisane: środa, 31 sierpnia 2011, 08:20 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Konkurs na nazwę satelity Galileo

1 września rozpocznie się konkurs rysunkowy, w którym główną nagrodą będzie możliwość nazwania własnym imieniem jednego z satelitów programu Galileo - powstającego właśnie europejskiego odpowiednika amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego GLONASS.

Organizowany przez Komisję Europejską konkurs obędzie się w edycjach dla poszczególnych krajów. Ich laureaci będą mogli nazwać satelity swoimi imionami. Statki na orbitę będą wysyłane grupami, od 2011 roku do chwili skompletowania konstelacji.

Zadaniem uczestników będzie stworzenie rysunku pod tytułem "Kosmos i aeronautyka". Organizatorzy konkursu na stronie internetowej projektu zasugerowali, że prace "mogą zawierać elementy takie jak gwiazdy, rakiety, planety, satelity i wszelkie inne obiekty znajdujące się w przestrzeni kosmicznej".

Rysunek możne zostać wykonany dowolną techniką - z wykorzystaniem farb, pisaków, kredek, ołówków, kleju czy brokatu.

Prace należy przesłać do 15 listopada bieżącego roku. Do organizatorów powinny one trafić w wersji cyfrowej, jako skany lub fotografie, za pośrednictwem strony http://www.galileocontest.eu/pl/competition.

Zwycięzcy zostaną zaproszeni na ceremonię rozdania nagród, podczas której zostaną uhonorowani dyplomami i trofeami przedstawiającymi satelity, które zostaną nazwane ich imionami.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2904

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień 2011
PostNapisane: środa, 31 sierpnia 2011, 17:46 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Kolejna planeta zdatna do życia
Zespół naukowców z obserwatorium astronomicznego w Genewie odkrył właśnie kolejną planetę, która wydaje się być prawie idealnym celem dla ludzkiej, kosmicznej kolonizacji.
Astronomowie odkryli kolejną planetę nadającą się do zamieszkania, w dodatku znajduje się ona relatywnie blisko nas, oczywiście w skali astronomicznej.
Planeta znana jako HD 85512 b razem ze swoją gwiazdą HD 85512 znajduje się w odległości około 36 lat świetlnych od Ziemi.
Posiada ona masę 3,6 razy większą niż nasza planeta, lecz okrążenie swojego słońca zajmuje jej zaledwie 54 dni.
Jest to spowodowane tym, że znajduje się ona dużo bliżej swojej lokalnej gwiazdy, która z kolei jest dużo chłodniejsza niż Słońce.
Mimo tego, znajduje się ona w dolnym spektrum tak zwanej strefy zamieszkania, czyli zakresu temperatur, w których woda nie zamarza, a jednocześnie nie wyparowuje całkowicie, a tym samym życie może sobie poradzić.
Jednak dodatkowo, aby tak faktycznie było, muszą być spełnione inne warunki, planeta ta musi posiadać być przykryta przez chmury przynajmniej w połowie, aby utrzymać wystarczająco niską temperaturę, aby woda na jej powierzchni występowała w stanie płynnym.
Astronomowie opierają swoje obliczenia na założeniu, że atmosfera na HD 85512 b jest podobna do ziemskiej, z tlenem, dwutlenkiem węgla i azotem.
Nowa planeta została odkryta przy użyciu teleskopu Harps, wchodzącego w skład Europejskiego Obserwatorium Południowego, znajdującego się w chilijskich Andach.
Teleskop ten odnalazł 100 ze wszystkich 570 odkrytych do tej pory egzoplanet, planet poza naszym Układem Słonecznym (ang. exoplanet - extrasolar planet).
W 2007 roku przy użyciu tego urządzenia odnaleziono planetę Gliese 581 d, która jest również jednym z bardziej
obiecujących celów dla ewentualnej kolonizacji w przyszłości. www.twojapogoda.pl

http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... a-do-zycia


Załączniki:
Artystyczna wizja układu HD 85512..jpg
Artystyczna wizja układu HD 85512..jpg [ 36.49 KiB | Przeglądane 1214 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 117 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL