Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 12:01

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lipiec 2011
PostNapisane: sobota, 2 lipca 2011, 07:57 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Misja na Marsa zagrożona
- Do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA nie dotarło oficjalne pismo od NASA z propozycją wspólnej misji marsjańskiej w 2018 roku. ESA nie może więc rozpocząć konstruowania sprzętu i instrumentów na potrzeby lotu - poinformowała BBC.
Brak oficjalnego zaproszenia z Waszyngtonu oznacza iż ESA nie może liczyć na gwarancje sfinansowania przedsięwzięcia po stronie NASA; rozpoczęcie wspólnych prac już odkładano ze względu na problemy NASA z zebraniem kilku miliardów dolarów koniecznych funduszy.
Wspólna misja, nazwana w Europie ExoMars, miała stanowić połączenie dwóch odrębnych programów lotów na Marsa. W pierwszym z nich, zaprojektowanym przez ESA, w 2016 roku nad Czerwoną Planetą miał znaleźć się satelita, poszukujący w jej atmosferze metanu i innych gazów śladowych. Ich obecność świadczyłaby o możliwości powstania życia na Marsie. Z kolei NASA zaplanowała dostarczenie lotem na Marsa w 2018 roku uniwersalnego pojazdu lądowego - łazika - o dużym zasięgu, możliwościach trakcyjnych i badawczych. Pojazd ten miałby poszukiwać śladów życia na powierzchni planety.
Tymczasem europejskie firmy aerokosmiczne ostrzegają, że dalsze opóźnienia spowodują iż zostanie zbyt mało czasu na skonstruowanie sprzętu i wyposażenia do misji. Według informacji BBC przemysł twierdzi iż nie może już dłużej czekać na zamówienie na główne komponenty satelity i instrumenty łazika. Jeśli opóźnienie będzie dalej się przedłużać, wówczas terminy wystrzelenia zarówno satelity w 2016 roku jak i statku-matki łazika w 2018 roku będą zagrożone.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/misja-n ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: sobota, 2 lipca 2011, 18:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
10 czerwca 2011, Lunar Reconnaissance Orbiter sfotografował oświetlonym słonecznym blaskiem krater Tycho. Krater Tycho to bardzo popularny cel dla astronomów-amatorów podczas obserwacji, kiedy prowadzimy obserwacje powierzchni naszego jedynego Księżyca jaki wschodzi nam każdą pogodną noc czy nawet czasem ciągu dnia daje znać o tym że chociaż wiadomo że Wszechświat żyje swoim życiem. Tycho znajduje się na 43,37 ° S, oraz 348,68 ° E ma (82 km) średnicy. Odległość od dna krateru (4,7 km)
Źródło: NASA / Goddard Space Flight Center / Arizona State University

http://www.nasa.gov/multimedia/imagegal ... _1987.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx


Załączniki:
565810main_image_1987_946-710.jpg
565810main_image_1987_946-710.jpg [ 50.36 KiB | Przeglądane 6000 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 09:31 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Lipiec miesiącem meteorów
W lipcu swoją aktywnością popisuje się kilkanaście rojów meteorów, przez co noce z nawet dwudziestoma "spadającymi gwiazdami" na godzinę nie należą do rzadkości - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Z meteorami najczęściej kojarzy się sierpień, kiedy to maksimum swojej aktywności osiąga znany i widowiskowy rój Perseidów. Mało kto wie, że także doskonałym czasem do obserwacji "spadających gwiazd" jest lipiec. Dzieje się tak za sprawą wyjątkowo dużej liczby rojów meteorów aktywnych w tym miesiącu.

Ich opis zacząć wypada w zasadzie od wspomnianych już Perseidów. Pierwsze meteory z tego roju możemy już obserwować w połowie lipca. Na początku aktywność jest niewielka (1-2 zjawiska na godzinę), lecz pod koniec miesiąca sięga nawet ponad 10 meteorów na godzinę. Co więcej, tegoroczna końcówka lipca pokrywa się z nowiem Księżyca, a to gwarantuje udany pokaz.
Drugim pod względem aktywności lipcowym rojem są Delta Aquarydy S. W naszym kraju w maksimum aktywności roju, które wypada 28 lipca, możemy obserwować co najwyżej 5-6 meteorów na godzinę. Data ta również pokrywa się z nowiem Księżyca, a więc warunki do obserwacji Delta Aquarydów S będą w tym roku idealne.

Co więcej, Delta Aquarydy S mają kilka swoich bliższych lub dalszych kuzynów, które astronomowie nazywają Delta Aquarydami N, Jota Aquarydami N i Jota Aquarydami S. Każdy z tych rojów z osobna jest dość słaby, dając maksymalnie około 1-2 meteorów na godzinę. Dokładając ich aktywność do Delta Aquarydów S otrzymujemy jednak, że w sprzyjających warunkach z kompleksu radiantów w Wodniku możemy zaobserwować nawet ponad 10 meteorów na godzinę.

Blisko Wodnika znajduje się gwiazdozbiór Koziorożca, a w nim radiant kolejnego lipcowego roju - Alfa Capricornidów. Aktywne są one w zasadzie przez cały lipiec i pierwszą połowę sierpnia, a ich maksimum występuje 30 lipca. Jest to bardzo efektowny rój meteorów, bowiem jego zjawiska są bardzo wolne i często bardzo jasne.

Poniżej Wodnika znajduje się gwiazdozbiór Ryby Południowej. Jest on słabo znany w Polsce, bo świeci u nas tylko w wakacje i to niziutko, tuż nad południowym horyzontem. W konstelacji tej znajduje się jednak radiant kolejnego roju meteorów - Piscis Austrinidów. Nie jest to aktywny rój, ale jest w stanie dorzucić do zbiorczej aktywności około jednego zjawiska na kilka godzin obserwacji.

Przez cały lipiec aktywne są Alfa Cygnidy. To ciekawy i mało zbadany rój. W samym maksimum, które występuje w okolicy 16-18 lipca, rój potrafi dać około 2-3 meteorów na godzinę. W tym roku warunki do jego obserwacji są trudne, bo pełnia Księżyca wypada 15 lipca.

Innym rojem widocznym w lipcu są bardzo słabo zbadane Pegazydy. Jego meteory możemy obserwować od 7 do 13 lipca z maksimum, które występuje 9 lipca.

Do listy znanych i opisanych powyżej rojów warto dodać jeszcze trzy inne strumienie, które czekają na lepsze poznanie i do dzisiaj naukowcy nie są pewni co do ich istnienia. Są to Delphinidy (aktywne od około 10 lipca do połowy sierpnia), Omikron Draconidy (aktywne przez większą część lipca) oraz teleskopowe Alfa Lirydy (aktywne w okolicach 10 lipca).

Trzeba zaznaczyć, że na regularnych rojach aktywność meteorowa naszego nieba się nie kończy. Każdej nocy mamy bowiem do czynienia z meteorami sporadycznymi, które w zależności od pory dnia i roku mogą dawać od 5 do 20 meteorów na godzinę.

Widać więc wyraźnie, że szczególnie w drugiej połowie miesiąca, kiedy nie będzie przeszkadzał jasny Księżyc i nad ranem, kiedy radiant Perseidów jest już wysoko nad horyzontem, możemy spotkać się z sumaryczną aktywnością nawet ponad 20 meteorów na godzinę.

Warto więc w lipcu spoglądać w niebo, tym bardziej, że obserwacje meteorów należą do najprostszych do wykonania obserwacji astronomicznych, a przeprowadzone starannie mogą mieć wartość naukową. Wszystkich chętnych do poszerzenia swoje wiedzy o meteorach odsyłamy do strony Pracowni Komet i Meteorów - http://www.pkim.org .
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 09:32 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
To będzie niezwykły dzień dla Ziemi
W poniedziałek, 4 lipca około godziny 17.00 naszego czasu, Ziemia znajdzie się najdalej od Słońca (aphelium orbity). Oba ciała będzie dzielił wtedy dystans 152.1 milionów kilometrów.

W starożytności i średniowieczu uważano, że wszystkie planety poruszają się po orbitach idealnie kołowych. Pogląd ten zrewidował Jan Kepler, który udowodnił, że ciała Układu Słonecznego poruszają się po krzywych stożkowych: elipsach, parabolach i hiperbolach.

Dziś wiemy więc, że planety poruszają się po elipsach. Miarą spłaszczenia elipsy jest parametr "e" zwany mimośrodem. Im jest on bliższy zeru, tym bardziej elipsa przypomina okrąg, a im bardziej zbliża się do jedności, tym bardziej orbita ciała staje się wydłużona.
W przypadku Ziemi mimośród jej orbity wynosi e=0.0167. Wynika z tego prosty fakt, że nasza planeta nie znajduje się w stałej odległości od Słońca. Chociaż podręczniki podają, że odległość dzieląca Ziemię i Słońce wynosi 149 600 000 km, to jest to tylko wartość średnia. W rzeczywistości dystans dzielący oba ciała zmienia się od 147 100 000 km (astronomowie mówią, że Ziemia znajduje się wtedy w peryhelium) do 152 100 000 km (Ziemia w aphelium).

Wbrew temu, co moglibyśmy sądzić, Ziemia znajduje się najbliżej naszej dziennej gwiazdy na początku stycznia, a więc w środku zimy, a najdalej na początku lipca, a więc w środku lata. Świadczy to o tym, że odległość dzieląca Ziemię od Słońca nie jest podstawowym czynnikiem, który warunkuje występowanie pór roku. Największy wpływ na nie ma bowiem nachylenie osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu orbitalnego.

Kształt orbity Ziemi ma mierzalny wpływ na nasze pory roku. Ponieważ w najbliższej okolicy Słońca Ziemia porusza się nieznacznie szybciej niż w momencie, gdy dzieli ją największa odległość, pory roku nie trwają tyle samo czasu. Na półkuli północnej wiosna średnio trwa 92 dni i 21 godzin, lato 93 dni i 14 godzin, jesień 89 dni i 18 godzin, a zima 89 dni i 1 godzinę. Ponieważ na półkuli południowej sytuacja wygląda dokładnie na odwrót, to jesteśmy w nieznacznie uprzywilejowanej sytuacji, bowiem nasze pory letnie są o ponad cztery dni dłuższe.


http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 09:32 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Przełomowe odkrycie polskich naukowców
Nowe urządzenia, wyposażone w kamery i spektroskopy powstały Centrum Badań Kosmicznych PAN. Zamontowane na satelitach lub samolotach mogą na odległość badać chmury, zanieczyszczenia a nawet spodziewane plony. Zaprezentowano je w Warszawie.
Jak wyjaśnił kierownik projektu Spektrop, w ramach którego powstały urządzenia, dr inż. Mirosław Rataj z Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN, cała aparatura składa się z układu optycznego (czyli przeważnie kamery i spektrometru) oraz detektora rejestrującego wskazania przyrządów optycznych i przetwarzającego je.
- Z jednej strony otrzymujemy obraz, a z drugiej widmo tego samego obiektu i to podlega analizie. To w późniejszym procesie umożliwia ocenę, co to jest za obiekt oraz jaki jest jego stan chemiczno-fizyczny - powiedział Rataj.
W ten sposób można z dużej odległości przeprowadzać bardzo dokładne pomiary, np. badać stan atmosfery, czyli zbierać dane meteorologiczne lub dane o zanieczyszczeniach powietrza, sprawdzać temperaturę i skład wody w morzu lub nawet oceniać, jakie plony dadzą uprawiane na polach rośliny, bo aparatura potrafi ocenić bujność roślinności, a także zawartość chlorofilu.
Dzięki niewielkim rozmiarom urządzenie można zamontować na małych satelitach, w helikopterach i w samolotach (również bezzałogowych) oraz na samochodach. Można je też zamontować w terenie, jako stacjonarne punkty pomiarowe.
- Teraz na świecie panuje trend, aby pomiary meteorologiczne, geologiczne czy rolnicze wykonywać nie za pomocą satelitów, ale z poziomu lotniczego. Wykonuje się zwarte, lekkie konstrukcje np. po to, aby umieścić je na samolotach bezzałogowych, które są tanie w eksploatacji. Nasz system jest mały i mobilny. W gruncie rzeczy mieści się w małej skrzynce, która waży ok. ośmiu kilogramów - podkreślił kierownik projektu Spektrop.
Całość umieszczona jest w module stabilizującym, co pozwala zachować ostrość obrazu np. przy ruchach samolotu, na którym zamontowane jest urządzenie.
Nowatorski jest też system kompresji i przesyłania danych, które detektory zbierają w bardzo szybkim tempie.
W zależności od potrzeb klienta, poszczególne moduły mogą być wymienione na inne, przystosowane do obserwacji konkretnych zjawisk. Inne urządzenia służą np. do pomiarów meteorologicznych, a inne do monitorowania skażenia terenu.
Naukowcy z CBK zaprojektowali same urządzenia, a także oprogramowanie do nich. Teraz chcą nawiązać współpracę z zakładem przemysłowym, zainteresowanym produkcją. Temu służyła czwartkowa prezentacja, na którą zaproszono przedstawicieli firm. Rataj podkreślił, że pod względem dokładności pomiarów maszyna zbudowana w CBK nie ustępuje najnowocześniejszym na świecie.
Koszt pojedynczego urządzenia waha się między 100 tys. a 200 tys. euro. Może jednak być mniejszy, jeśli firma będzie produkowała wiele sztuk i dodatkowo uda jej się użyć zaprojektowanych przez naukowców elementy aparatury do innych celów.
- Elementy z naszej konstrukcji zakład może wykorzystać do swojej produkcji. Optyki może użyć do swoich urządzeń, niezależnych od naszego zastosowania, podobnie z elektroniką i systemami gromadzenia danych. To już będzie taniej. Jeśli uda się zejść poniżej 100 tys. euro za urządzenie, to cena będzie konkurencyjna wobec podobnych rozwiązań istniejących na rynku - wyjaśnił Rataj.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/przelom ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2011, 09:33 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Wyścig na Marsa bardziej zacięty
W ostatnim czasie chwaliliśmy kraje współpracujące w wyścigu na Marsa. Jednak nie długo trzeba było czekać na pierwszy zgrzyt. Czy NASA chce zerwać współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną?
Wyścig na Marsa trwa, każdy kraj chce jako pierwszy wysłać swojego przedstawiciela na Czerwoną Planetę.
Jednak po okresie wzajemnej współpracy zaczęło dochodzić do zgrzytów. Jednym z nich jest współpraca europejskich, amerykańskich i rosyjskich naukowców w ramach misji ExoMars.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i jej rosyjski odpowiednik Roscosmos, podpisali porozumienie na mocy którego w 2016 roku na Marsa poleci łazik ExoMars.
Współpraca polega na użyczeniu przez Rosjan rakiety nośnej Proton, która miałaby wynieść sondę na orbitę. Europejczycy zakupią z kolei od Rosjan elementy systemu zasilania łazika.
Misja miała być częściowo sfinansowana z funduszy NASA. To właśnie na linii NASA-ESA doszło do spięcia, ponieważ ESA wciąż nie otrzymała od NASA oficjalnego zaproszenia do wspólnej marsjańskiej misji.
Powodów może być wiele, ale poza cięciem funduszy dla NASA, może chodzić o problem trudnego partnerstwa. W tak kluczowym przedsięwzięciu, jakim jest wysłanie człowieka na Marsa, samodzielność jest bardzo ważna nie tylko politycznie.
Współpraca Amerykanów, Europejczyków i Rosjan może stanąć pod znakiem zapytania i wywołać cichą "zimną wojnę". Nikt nie wierzył w to, że światowe mocarstwa mogą współpracować przez cały czas misji na Marsa.
Spodziewano się jednak, że przynajmniej w pierwszej fazie konkurencji nie będzie. Jednak czas zrewidował te teorie i okazało się, że zrywanie współpracy nastąpi znacznie wcześniej.
Czy więc z powodu narastających konfliktów na powierzchni Czerwonej Planety nie stanie międzynarodowa drużyna astronautów lecz przedstawiciele tylko jednego kraju? Inne wspólne misje wydają się rzucać nieco więcej pozytywnego światła.
Drugi projekt Europejczyków i Rosjan to wysłanie jesienią przez rosyjskich naukowców sondy Fobos-Grunt. Będzie ona miała za zadanie pobrać próbki gruntu Fobosa, jednego z księżyców Marsa, a następnie dostarczyć je na Ziemię.
Zgodnie z porozumieniem Europejczycy mają ułatwić Rosjanom komunikację z sondą. W marsjańskim wyścigu biorą udział również Chińczycy, którzy na tym polu współpracują w Rosjanami.
Także jesienią w kierunku Czerwonej Planety poleci satelita Yinghuo-1, który wystrzelony zostanie razem z rosyjską sondą Fobos-Grunt w listopadzie. Po 11-miesięcznej podróży chiński satelita wejdzie na marsjańską orbitę i rozpocznie badanie atmosfery.
Chińczycy mają nadzieję, że dzięki danym dostarczonym przez sondę będzie można ustalić, co stało się z wodą niegdyś występującą w marsjańskim gruncie. Pierwszy spacer człowieka po powierzchni Marsa jest obecnie planowany na lata 20. tego wieku. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... ej-zaciety
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: wtorek, 5 lipca 2011, 07:53 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Najazdy trojańczyków na Neptuna
Naukowcy sądzą, że w tak zwanej "martwej strefie" Neptuna, mogą krążyć większe planetoidy niż w słynnym pasie planetoid między orbitami Marsa i Jowisza. Jak to możliwe?
Badacze z Carnegie Institution of Washington i Gemini Observatory na Hawajach, zaczęli analizować zdjęcia teleskopowe i identyfikować ciemne obłoki oraz chmury pyłów i gazów, które znajdują się w rejonach punktu Lagrange'a.
To miejsca na orbicie planety, gdzie siły grawitacyjne Neptuna i Słońca równoważą się. W dwóch takich punktach Neptun jest w stanie zatrzymywać planetoidy krążące po zbliżonej do jego orbicie.
Do tej pory naukowcom udało się zidentyfikować sześć takich obiektów, które nazwano planetoidami trojańskimi lub po prostu trojańczykami.
Najnowsze odkrycie to już siódma planetoida o nazwie 2008 LC18, która może mieć ponad 100 kilometrów średnicy. Naukowcy sądzą, że Neptun może ukrywać kolejne 150 takich obiektów.
To oznacza, że w martwych strefach tej planety mogą się znajdować większe planetoidy niż w pasie planetoid między orbitami Marsa i Jowisza.
Badanie trojańczyków, które powstały miliardy lat temu, jest niezwykle utrudnione, ponieważ odbijają one tak niewiele światła, że na nawet najdokładniejszych zdjęciach giną wśród milionów gwiazd w Drodze Mlecznej.
W ostatnich latach udokumentowano "najazdy" trojańczyków także na inne planety w naszym Układzie Słonecznym, m.in. na Marsa, Jowisza i Saturna. Każda z tych planet w dwóch punktach swej orbity miała przy sobie kilka takich planetoid. W przypadku Jowisza jedna z planetoid ma nawet swój własny księżyc. www.twojapogoda.pl
Sprawdź prognozę pogody dla astronomów >>
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... na-neptuna
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: wtorek, 5 lipca 2011, 17:28 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Letnie imprezy w Izerskim Parku Ciemnego Nieba

W lipcu i w sierpniu w Górach Izerskich na polsko-czeskim pograniczu odbędzie się kilka imprez astronomicznych.

Izerski Park Ciemnego Nieba zaplanował cykl kilku wydarzeń związanych z astronomią. Po stronie polskiej odbędą się one w Orlu, a po stronie czeskiej w Jizerce. Będzie można wziąć udział w teleskopowych obserwacjach Słońca, w "gwiezdnych nocach", posłuchać wykładów na tematy astronomiczne, obserwować niebo w nocy, a także upiec kiełbaski przy ognisku.

W sobotę 23 lipca w Jizerce w Czechach odbędzie się festyn z okazji dnia św. Anny, a jego ramach m.in. teleskopowe obserwacje Słońca. Wstęp jest darmowy dla wszystkich chętnych.

Następna impreza zaplanowana została na 6 sierpnia (sobota) w Muzeum Gór Izerskich w Jizerce w Czechach. Tutaj również wstęp jest darmowy.

W okresie od 25 do 28 sierpnia odbędzie się Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne Weekend pod Gwiazdami w miejscowości Orle. Wstęp dla miłośników astronomii, po wcześniejszych zapisach. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej www.osa.teleskopy.net/2011_jesien.

Ostatnią z wakacyjnych imprez astronomicznych w Górach Izerskich będzie polsko-czeski piknik astronomicznych z obserwacjami nocnego nieba i ogniskiem. Okazja do piknikowania będzie w sobotę 27 sierpnia w polskiej miejscowości Orle. Wstęp wolny dla wszystkich.

Więcej informacji na temat Izerskiego Parku Ciemnego Nieba można znaleźć na witrynie internetowej www.izera-darksky.eu.

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2863
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: środa, 6 lipca 2011, 20:11 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Trzy tajemnicze księżyce Plutona
W ubiegłym roku obchodziliśmy 80. rocznicę odkrycia Plutona. Jednak świat najodleglejszej poznanej dziesiątki lat temu byłej planety jest znacznie szerszy. Składają się na niego także maleńkie księżyce.
48 lat po odkryciu Plutona amerykański astronom James Christy odkrył jego pierwszy naturalny księżyc, który szybko otrzymał nazwę Charon.
Przez wiele wcześniejszych lat, chociaż Charon był obecny na niewyraźnych zdjęciach, nie został uznany za księżyc, ponieważ z Plutonem zlewał się w jeden obiekt.
W późniejszych latach odkrycie Christy'ego zostało potwierdzone przez obserwacje poczynione nowoczesnymi teleskopami, które pozwalały zdecydowanie łatwiej odróżnić oba obiekty.
Charon w porównaniu z Plutonem jest olbrzymim księżycem. Jest tylko o połowę mniejszy od Plutona posiadając średnicę 1200 kilometrów i obiega planetę karłowatą po niemal kołowej orbicie w odległości 19,5 tysiąca kilometrów od jej centrum.
Charon najprawdopodobniej zbudowany jest ze skał pokrytych lodem wodnym zmrożonym do temperatury minus 200 stopni. Przez następne 27 lat po odkryciu Charona pozostawał on jedynym satelitą Plutona.
Zmieniło się to w ostatnim dniu października 2005 roku, kiedy astronomowie oficjalnie ogłosili odkrycie dwu kolejnych księżyców, którym nadano imiona Hydra i Nix.
Oba ciała znajdują się od 50 do 65 tysięcy kilometrów od Plutona, a więc nawet do trzech razy dalej niż Charon. Są bardzo małe, ponieważ ich średnica nie przekracza 160 kilometrów.
Naukowcy nie mogą nic powiedzieć o strukturze ich powierzchni. Podobnie jak w przypadku innych księżyców w naszym Układzie Słonecznym, sądzi się, że są głównie pokryte wodnym lodem. Znacznie więcej o nich dowiemy się za kilka lat, gdy obok nich przeleci sonda New Horizons. http://www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... ce-plutona
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx


Załączniki:
content_Image12.png
content_Image12.png [ 276.34 KiB | Przeglądane 5950 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Ostatnio edytowano środa, 6 lipca 2011, 20:16 przez Paweł Baran, łącznie edytowano 1 raz
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: środa, 6 lipca 2011, 20:11 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Te planety warto zobaczyć w lipcu
Mamy najjaśniejsze noce spośród całego roku. Mimo to przed wschodem Słońca możemy ujrzeć kilka jasnych planet. Sprawdźmy, które planety warto będzie zobaczyć w tym miesiącu.
W lipcu noce nadal są najkrótsze w całym roku. Jeśli pogoda będzie dopisywać, to będziemy się raczyć wspaniałymi widokami, zwłaszcza przed wschodami Słońca. Wówczas na niebie ujrzymy najciekawsze planety naszego Układu Słonecznego.
Merkury
W pierwszej połowie lipca Merkurego będzie można dostrzec 45 minut po zachodzie Słońca nisko między zachodnim i północno-zachodnim horyzontem (gwiazdozbiór Lwa).
Wenus
Wenus przez cały miesiąc będzie widoczna krótko przed wschodem Słońca w pobliżu północno-wschodniego horyzontu (gwiazdozbiór Raka). W mieście nie ma praktycznie szansy na jej zobaczenie. Jeśli chcemy ją ujrzeć, wybierzmy się poza obszar zabudowany, gdzie nie będą nam przeszkadzać budynki i drzewa. 30 lipca na prawo od planety znajdzie się wąski sierp Księżyca.
Mars
Czerwoną Planetę będzie można dostrzec przed wschodem Słońca średnio wysoko na wschodnim niebie (gwiazdozbiór Byka). 27 i 28 lipca w pobliżu Marsa znajdzie się Księżyc zbliżający się do nowiu.
Jowisz
Największa planeta naszego Układu Słonecznego będzie widoczna przez większą część nocy. Tuż przed wschodem Słońca Jowisza będzie można obserwować wysoko między niebem wschodnim i południowo-wschodnim (gwiazdozbiór Barana). Z biegiem dni widoczność planety bardzo szybko będzie się poprawiać. W nocy z 23 na 24 lipca nastąpi spotkanie Jowisza i Księżyca tuż po ostatniej kwadrze.
Saturn
Planeta z pierścieniami widoczna jest w pierwszej połowie nocy nisko na niebie zachodnim (gwiazdozbiór Panny). 7 lipca można próbować dostrzec Księżyc przed pierwszą kwadrą poniżej Saturna.
Uran
Uran (gwiazdozbiór Ryb) widoczny będzie w lipcu nad ranem wysoko na niebie południowo-wschodnim. 21 lipca powyżej Urana znajdzie się Księżyc.
Neptun
Neptun widoczny będzie przez cały miesiąc wysoko na południowym niebie (gwiazdozbiór Wodnika). W nocy z 17 na 18 lipca w pobliżu Neptuna pojawi się Księżyc tuż po pełni.
Pluton
Można śmiało obserwować planetę karłowatą Pluton przez całą noc. Przed wschodem Słońca będzie ona jaśnieć nisko na niebie południowo-zachodnim (gwiazdozbiór Strzelca). W nocy z 13 na 14 lipca poniżej Plutona znajdzie się Księżyc.
Pamiętajmy, że planety bardzo łatwo odróżnić od gwiazd, gdyż są nie tylko od nich jaśniejsze, ale i nie migocą. www.twojapogoda.pl
Zamów prognozę pogody dla astronomów na SMS >>
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... yc-w-lipcu
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2011, 20:17 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Zobacz nocne niebo nad Australią
Przez sześć nocy pewien Australijczyk fotografował niebo usiane gwiazdami. Efektem jego pracy jest krótki, ale niezwykle przejmujący film ukazujący oblicze pory doby, którą zazwyczaj przesypiamy.
Tworzenie jednego, niezbyt długiego filmu powstałego w technologi poklatkowej, to bardzo długotrwały proces.
Na samo robienie zdjęć poświęcić trzeba wiele godzin, a nie rzadko dni czy nawet miesięcy.
Poniżej zobaczycie film nagrany na wybrzeżu Australii, którego tworzenie zajęło autorowi 1,5 roku.
Alex Cherney to australijski miłośnik astronomii. Podczas jednej nocy wykonał on zdjęcia nieba w technice długiej ekspozycji.
Efekt zachwycił go do tego stopnia, że od tamtej pory zaczął eksperymentować z nocną fotografią.
Owocem nocnych wypraw nad ocean jest krótki film, na które autor poświęcił 31 godzin w czasie 6 bezchmurnych nocy. Montaż i opublikowanie nagrania z różnych powodów zajęło 1,5 roku. www.twojapogoda.pl
Zamów SMS z prognozą pogody nie tylko dla astronomów >>
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... -australia
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx


Załączniki:
Niebo.jpg
Niebo.jpg [ 33.65 KiB | Przeglądane 5934 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2011, 21:55 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
31 sekund przed startem Atlantisa świat wstrzymał oddech
Amerykański prom kosmiczny wystartował po raz ostatni w historii. Prom Atlantis wyleciał z przylądka Canaveral na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Podczas startu widzowie i telewidzowie na całym świecie na chwilę zamarli. Licznik odliczania zatrzymał się na 31 sekundach przed startem. Przyczyną była usterka techniczna, którą szybko naprawiono. Start misji STS-135 nastąpił o godz. 17.29 czasu polskiego, czyli o 3 minuty później niż planowano.

Ostatni lot Atlantisa - zobacz zdjęcia

Dwie minuty po starcie, gdy Atlantis leciał z prędkością 11 265 km/h, nastąpiło odłączenie rakiet nośnych. Wpadły one do Atlantyku, skąd zostaną wyłowione. 8,5 minuty po starcie prom dotarł na położoną na wysokości 225 km orbitę przy pomocy 3 silników kriogenicznych.

Na pokładzie leci 4 członków załogi oraz zapasy żywności i sprzęt niezbędny dla funkcjonowania stacji ISS. Atlantis zabierze ze sobą w drogę powrotną jak najwięcej odpadków ze stacji. Ma spędzić na orbicie 12 dni.

Stacja ISS jest już zasadniczo ukończona, został zatem zrealizowany pierwotny cel misji wahadłowców. NASA uzasadnia odstąpienie od ich wysyłania brakiem wystarczających środków w sytuacji, gdy agencja kosmiczna myśli o misji na Marsa.

Jak przed lotem podawali meteorolodzy, istniało 70-procentowe prawdopodobieństwo, że lot zostanie odwołany ze względu na warunki pogodowe.

Zainteresowanie ostatnim lotem wahadłowca w historii jest ogromne. W hotelach i motelach w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od przylądka Canaveral już od kilku tygodni ceny wzrastały. Za pokój trzeba było zapłacić nawet trzy razy więcej niż zwykle, a mimo to chętnych nie brakowało. Wielu przyjezdnych rozbiło namioty na kampingach, z których można będzie obserwować start promu. Lokalne władze spodziewają się od 750 tysięcy do miliona osób. Prom był widoczny jeszcze 42 sekundy po starcie. Potem zniknął w chmurach.

Atlantis poleciał po raz pierwszy 3 października 1985 roku. Dokował zarówno do stacji Mir, jak i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To on jako pierwszy zabrał ze sobą w przestrzeń kamerę zamontowaną na zewnętrznym zbiorniku paliwa.

Załogi udające się w przyszłości na ISS będą musiały korzystać ze statków rosyjskich Sojuz, a potem z nowych statków kosmicznych zbudowanych przez prywatne firmy. Prom kosmiczny Atlantis wystartował w piątek na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i wkrótce osiągnął orbitę. To 135. w minionych trzech dekadach, a zarazem ostatni lot amerykańskich wahadłowców.

Kilka dni po powrocie Atlantisa zostaną zwolnione tysiące osób, które pracowały przy programie, a trzy promy - oprócz Atlantisu także Discovery i Endeavour - zostaną eksponatami muzealnymi.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: sobota, 9 lipca 2011, 08:13 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Torebka zmieni mocz astronautów w wodę
z wynalazków, poddanych testom w czasie ostatniego lotu wahadłowca Atlantis jest opracowana przez NASA prosta torebka, która filtruje mocz astronautów w... płyn do picia.
Torebka jest dużo tańsza i zajmuje mniej miejsca niż stosowane do tego celu maszyny i co najważniejsze nie zużywa żadnej energii.
Woda to jeden z najbardziej cenionych produktów na stacjach i promach kosmicznych.
Ograniczona liczba miejsca w przedziale dla załogi i trudności z dostarczaniem nowych partii płynów sprawia, że każda kropla wody jest na wagę złota.
Mocz, a także inne ciecze filtrowane są w nowej torebce dzięki procesowi osmozy.
Polega on na naturalnej dyfuzji wody przez błonę półprzepuszczalną roztworu o niższym stężeniu do roztworu o stężeniu wyższym.
Błona ta działa jak filtr, który zatrzymuje większe cząsteczki takie jak cukry, sole, białka, skrobia, oraz wirusy bakterie i pasożyty.
Po wypełnieniu worka płynem ciśnienie osmotyczne powoduje, że cząsteczki wody przechodzą przez membranę do stężonego roztworu cukru.
Bez żadnego źródła energii czy innej ingerencji proces zachodzi naturalnie, i przefiltrowanie np. jednego litra moczu trwa około 6 godzin.
Ten kosmiczny wynalazek pojawił się już w sprzedaży i oferowany jest dla turystów podróżników i innych osób, które z różnych powodów mogą cierpieć na brak wody. Cena jednej torebki wynosi 23 dolarów.
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... tow-w-wode

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: sobota, 9 lipca 2011, 08:13 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Cyrqlarz no. 204
Tydzień temu ukazał się 204 numer Cyrqlarza - czasopisma wydawanego przez Pracownię Komet i Meteorów (www.pkim.org). Na 28 stronach znaleźć można najświeższe doniesienia ze świata meteorów i meteorytów oraz drobnych ciał w Układzie Słonecznym.

Głównym tematem numeru jest maksimum Lirydów, które nastąpiło pod koniec kwietnia. Nie zabrakło najbardziej gorącego wydarzenia tej wiosny jakim był pierwszy od lat świeży meteoryt znaleziony na
terytorium Polski który spadł we wsi Sołtmany na Mazurach.

W numerze znajduje się również seria trzech artykułów przybliżających projekt Polish Fireball Network (PFN), sposoby prowadzenia obserwacji oraz zasady przyłączenia się do sieci.

Czasopismo można pobrać bezpłatnie ze strony Pracowni Komet i Meteorów:
http://www.pkim.org/?q=pl/node/1553

Spis Treści:

03 - Podsumowanie obserwacji wizualnych Lirydów 2011
04 - Wstępna Analiza aktywności Lirydów 2011 na podstawie danych z
kamer video sieci IMO
05 - Podsumowanie obserwacji Lirydów 2011 wykonanych przez kamery Polskiej Sieci Bolidowej
06 - Akcja Lirydy 2011 w nowym masowym medium
06 - eta-Aquarydy 2011 w danych IMO
07 - 200 miesięcy cierpliwego czekania i mamy meteoryt!
09 - Bolid Brześć 2011.04.11
10 - Polska Sieć Bolidowa - stan obecny i kierunki rozwoju
11 - Jak rozpocząć automatyczne obserwacje video
12 - Zarys działania fotograficznej stacji bolidowej
14 - Polskie roboty w drodze na Marsa
15 - Ceres i Westa bez księżyców
16 - Gościnne występy, czyli wizyta PFN na "Jarné stretnutie cement",
Modra, Słowacja
18 - VI Seminarium Meteorytowe w Olsztynie
21 - VI Mazowieckie Warsztaty Meteorytowe - Warsztaty Sekcji Meteorytowej PKiM
22 - Zaproszenie na VII Seminarium PFN w Urzędowie
23 - Zaproszenie na XXIII Obóz Astronomiczny PKiM - Wakacyjne
Warsztaty Astronomiczne 2011 - Drobna Materia w Układzie Słonecznym
24 - Kalendarz Meteorowy
26 - Kącik Kometarny
27 - Sezon 2011 na sprite'y rozpoczęty!

[ Mariusz Wiśniewski - Pracownia Komet i Meteorów ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2864
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: sobota, 9 lipca 2011, 08:14 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
XXIII Obóz Astronomiczny PKiM - Wakacyjne Warsztaty Astronomiczne 2011 - Drobna Materia w Układzie Słonecznym

Stowarzyszenie Pracownia Komet i Meteorów (www.pkim.org) organizuje na przełomie lipca i sierpnia (29.07-07.08.2011) Warsztaty Astronomiczne dotyczące drobnej materii w Układzie Słonecznym. Spotkanie odbędzie się w Ostrowiku pod Warszawą w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmować będziemy się pełnym spektrum obiektów od najdrobniejszych, które możemy obserwować jako meteory, aż po całkiem spore obiekty komety i planetoidy.

Podczas Warsztatów wysłuchać można będzie wiele wykładów, uczestniczyć w zajęciach warsztatowych oraz prowadzić obserwacje meteorów a także planetoid. Do naszej dyspozycji będzie teleskop należący do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Pragniemy śledzić między innymi planetoidę Vesta, do której właśnie zbliża się sonda Dawn. Podczas Obozu można będzie obcować z prawdziwą materią kosmiczną w postaci meteorytów. Na zajęciach można będzie również dowiedzieć się jak szukać i odróżniać meteoryty od skał ziemskich.

Warsztaty sponsorowane są prze Uniwersytet Warszawski. Uczestnictwo w Warsztatach jest bezpłatne, należy jedynie do 17 lipca wypełnić Formularz na naszej stronie internetowej. Więcej informacji o Warsztatach na stronie:
http://www.pkim.org/?q=pl/zaproszenie_n ... iczny_pkim.

[ Mariusz Wiśniewski - Pracownia Komet i Meteorów ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2865
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: sobota, 9 lipca 2011, 20:12 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Posłuchajcie burzy na Saturnie
Miłośnicy astronomii po raz kolejny mają okazję posłuchać dźwięków Saturna, planety z pierścieniami. Sonda Cassini dostarczyła nagranie dźwiękowe olbrzymiej burzy w atmosferze planetarnego giganta.
Sonda Cassini dostarczyła nam nie tylko wspaniałych obrazów wideo przedstawiających szóstą planetę naszego Układu Słonecznego.
Ostatnio udało jej się także nagrać olbrzymią burzę (większą niż nasza Ziemia) przechodzącą nad powierzchnią tego gazowego olbrzyma.
Nagranie zostało wykonane 15 marca bieżącego roku, gdy nad powierzchnią Saturna rozszalała się gigantyczna burza, największa jaką udało nam się do tej pory zobaczyć z tak bliska.
Na początku miała ona "zaledwie” 2,5 tysiąca kilometrów szerokości, lecz z czasem rozrosła się do 17 tysięcy kilometrów.
To nie pierwsze ciekawe dźwiękowe nagranie z Saturna. Już wcześniej sonda Cassini dostarczyła nam naprawdę ciekawych, wręcz bajkowych dźwięków z powierzchni tej planety:
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... a-saturnie
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2011, 08:10 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ostatni amerykański prom zacumował do stacji kosmicznej
Amerykański prom kosmiczny Atlantis połączył się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). To ostatnia operacja dokowania amerykańskiego wahadłowca na orbicie wokół Ziemi. Do połączenia doszło 350 km nad Nową Zelandią. Załoga ostatniego promu została powitana na stacji kosmicznej zgodnie z marynarską tradycją, dźwiękiem dzwonu.

Atlantis dostarczył na ISS cztery tony jedzenia, ubrania i inne produkty do zaopatrzenia stacji. Zapasy te powinny wystarczyć na rok.

10 astronautów znajdujących się obecnie na orbicie przez najbliższy tydzień będzie wyładowywało te produkty.

Atlantis zabierze ze sobą w drogę powrotną jak najwięcej odpadków ze stacji.

Wahadłowiec wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie w piątek.

Po zakończeniu obecnej misji Atlantis jako ostatni prom zostanie wycofany z użycia po ponad 30 latach prowadzonego przez NASA programu lotów tych maszyn.

Stacja ISS jest już zasadniczo ukończona, został zatem zrealizowany pierwotny cel misji wahadłowców. NASA uzasadnia odstąpienie od ich wysyłania brakiem wystarczających środków w sytuacji, gdy agencja kosmiczna myśli o misji na Marsa.

Załogi udające się w przyszłości na ISS będą musiały korzystać ze statków rosyjskich Sojuz, a potem z nowych statków kosmicznych zbudowanych przez prywatne firmy.

(aka)
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2011, 08:10 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Odkryto najdalszy kwazar we wszechświecie
Grupa europejskich astronomów będzie odkrywać i badać za pomocą Wielkiego Teleskopu ESO najbardziej oddalony od Ziemi kwazar. Ten wspaniały obiekt, zasilany przez czarną dziurę o masie 2 miliardy razy większej od masy Słońca, jest prawdopodobnie najjaśniejszym z odkrytych dotychczas obiektów wczesnego kosmosu. Dokładne wyniki badań poznamy 30 czerwca w czasopiśmie Nature - podaje serwis PhysOrg.com.
- Ten kwazar to bardzo ważna próbka wczesnego wszechświata. To bardzo rzadki obiekt, który pozwoli nam zrozumieć w jaki sposób rosły czarne dziury kilka milionów lat po Wielkim Wybuchu - powiedział Stephen Warren, który przewodzi badaniom.
Kwazary to bardzo jasne i odległe galaktyki, które są zasilane przez centralnie położone gigantyczne czarne dziury. Budowa kwazara i jego jasność może pomóc w zrozumieniu procesów tworzenia pierwszych galaktyk.
Odkryty niedawno przez naukowców kwazar, o łatwej do zapamiętania nazwie ULAS J1120+0641, powstał najprawdopodobniej zaledwie 770 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Światło kwazara biegło Ziemię 12,9 miliarda lat świetlnych.
Dotychczas najdalszy odkryty kwazar powstał 870 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Według naukowców nowe odkrycie pozwoli na zbadanie kolejnych 100 milionów lat w historii kosmosu.
- Znalezienie tego obiektu było bardzo wymagające, ale chyba warto było. Pomoże nam to rozwiązać cześć zagadek wczesnego wszechświata - podsumował jeden z autorów badań Daniel Mortlock.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/odkryto ... omosc.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2011, 08:11 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ostatnie połączenie Atlantisa ze Stacją
hadłowiec Atlantis po raz ostatni przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przywiózł ze sobą tony sprzętu naukowego i żywności, natomiast zabierze tyle samo odpadków.
Wczoraj późnym popołudniem czasu polskiego mogliśmy za pośrednictwem transmisji na żywo zobaczyć ostatnie w historii przycumowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wahadłowca, którym był Atlantis.
Manewr zakończył się sukcesem o godzinie 17:07. Astronauci nie mogli jednak od razu przejść z Atlantisa na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ponieważ właz pozostawał zamknięty jeszcze przez kilkadziesiąt minut.
Spotkanie załogi Stacji i promu Atlantis jak zwykle było bardzo radosne. Niejednemu astronaucie zakręciła się w oku łezka, zwłaszcza, że więcej przybyszów z Ziemi na pokładzie wahadłowca już nie będzie.
Na orbicie czworo załogantów Atlantisa pozostanie przez tydzień. W tym czasie na pokład Stacji z ładowni wahadłowca trafią 2 tony sprzętu naukowego, a także żywność, która ma być wykorzystywana przez następny rok.
Następnie do ładowni przeniesione zostaną odpady, których również uzbierało się kilka ton.
NASA nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji o przedłużeniu misji, ale wszystko wskazuje na to, że odłączenie się Atlantisa od Stacji nastąpi 19 lipca o poranku czasu polskiego. Lądowanie na Florydzie, o ile pogoda na to pozwoli, będzie miało miejsce 21 lipca w południe. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... -ze-stacja
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx


Załączniki:
2011-07-12 08h07_42.jpg
2011-07-12 08h07_42.jpg [ 39.63 KiB | Przeglądane 5883 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lipiec 2011
PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2011, 10:21 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
NASA Event Unveils New Lunar Book for the Visually Impaired

NASA zrobiła książkę o Księżycu dla osób, które nie są wstanie zobaczyć na własne oczy Księżyca, czyli dla nie widomych, Moffett Field w Kalifornii zaprezentuje nową książkę dla niewidomych, prezentacja tej książki nastąpi 18 lipca 2011 roku.
Książka została tak zaprojektowana by osoby niedowidzące i nie widome mogły poznać jak wygląda nasz Księżyc od kraterów aż po same góry i równiny, w celu edukacji i zrozumienia Wszechświata, który otacza nas.
David Hurd, profesor nauki o przestrzeni kosmicznej w Edinboro University of Pennsylvania, Edinboro Pensylwania, John Matelock autorzy tej książki oraz profesor w College of Charleston, Charleston, SC i Hurd wcześniej wyprodukował "dotykowy Przewodnik po Układzie Słonecznym z Digital Book Talking" dla NASA.
Ci którzy chcą uczestniczyć w tym wydarzeniu proszone są o kontakt z NASA do poniedziałku 18 lipca 650-604-4789 lub cathy.weselby @ nasa.gov.
Więcej informacji na ten temat na stronie http://lunarscience.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/centers/ames/news/r ... 11-49.html
Konkurs "Moje okno na Wszechświat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL