Teraz jest czwartek, 28 maja 2020, 19:56

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Maj 2011
PostNapisane: pi─ůtek, 27 maja 2011, 18:36 
SuperUser
SuperUser

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Ostatni spacer kosmiczny załogi Endeavoura
Dwaj astronauci z ameryka┼äskiego promu Endeavour w pi─ůtek po raz czwarty opu┼Ťcili w trakcie obecnej misji Mi─Ödzynarodow─ů Stacj─Ö Kosmiczn─ů (ISS) i wyszli w otwart─ů przestrze┼ä, by zainstalowa─ç 15-metrowy wysi─Ögnik.
To ostatni spacer kosmiczny podczas obecnego lotu, kt├│ry jest tak┼╝e ostatni─ů misj─ů Endeavoura. Mike Fincke i Gregory Chamitoff s─ů r├│wnocze┼Ťnie ostatnimi astronautami z za┼é├│g prom├│w kosmicznych, kt├│rzy wyszli w otwart─ů przestrze┼ä. Jak pisze agencja Associated Pesss w przysz┼éo┼Ťci poza stacj─Ö b─Öd─ů wychodzili ju┼╝ tylko jej stali mieszka┼äcy.
Ostatni spacer załogi Endeavoura ma zakończyć się około godz. 13 czasu polskiego.
Prom Endeavour z sze┼Ťcioosobow─ů za┼éog─ů przyby┼é na ISS 18 maja. Ma powr├│ci─ç na Ziemi─Ö 1 czerwca - l─ůdowanie zaplanowano w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie. Na ISS ma jeszcze polecie─ç 8 lipca wahad┼éowiec Atlantis i b─Ödzie to ostatni lot w ramach ameryka┼äskiego programu lot├│w prom├│w kosmicznych.
Astronauci Endeavoura sprawdzili ju┼╝ czy ich statek nie ma mikroskopijnych uszkodze┼ä poszycia, kt├│re mog┼éy powsta─ç przez uderzenia mikrometeoryt├│w, a co mog┼éoby stanowi─ç niebezpiecze┼ästwo podczas powrotu na Ziemi─Ö. Eksperci z NASA sko┼äcz─ů analizowanie danych na ten temat jeszcze w pi─ůtek.
http://fakty.interia.pl/nauka/news/osta ... 1645200,14
Konkurs "Moje okno na Wszech┼Ťwiat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 29 maja 2011, 09:50 
SuperUser
SuperUser

VI Og├│lnopolskie Seminarium Student├│w Astronomii

Ko┼éo Naukowe Astronom├│w Uniwersytetu Warszawskiego rozpocz─Ö┼éo zbieranie zg┼éosze┼ä na VI Og├│lnopolskie Seminarium Student├│w Astronomii. Konferencja, kt├│ra w ostatniej dekadzie wrze┼Ťnia odb─Ödzie si─Ö w Warszawie b─Ödzie pierwszym po blisko dwuletniej przerwie tak du┼╝ym spotkaniem adept├│w astronomii z ca┼éej Polski.

Pierwsze Og├│lnopolskie Seminarium Student├│w Astronomii odby┼éo si─Ö na Uniwersytecie Warszawskim w 2004 roku. Ju┼╝ od samego pocz─ůtku konferencja, organizowana przez student├│w astronomii dla student├│w astronomii, by┼éa pomy┼Ťlana jako wydarzenie cykliczne, odbywaj─ůce si─Ö co roku, na tych spo┼Ťr├│d polskich uniwersytet├│w, na kt├│rych mo┼╝na studiowa─ç astronomi─Ö.

Z roku na rok OSSA stawało się coraz popularniejsze. W 2005 roku seminarium odbyło się ponownie w Warszawie, a w kolejnych latach w Toruniu, Krakowie i Poznaniu.

Studenci, kt├│rzy przed rozpocz─Öciem ka┼╝dego roku akademickiego spotykali si─Ö, aby wymieni─ç do┼Ťwiadczenia i podyskutowa─ç o wsp├│lnych, cz─Östo pierwszych w ich astronomicznej karierze projektach badawczych, organizowali tak┼╝e mniejsze seminaria po┼Ťwi─Öcone w─ůskim dziedzinom astronomii. Przyk┼éadem takiego spotkania mog─ů by─ç Studenckie Og├│lnopolskie Warsztaty Astrobiologiczne "SOWA", kt├│re z udzia┼éem dw├│ch najs┼éynniejszych polskich odkrywc├│w planet pozas┼éonecznych - prof. Andrzeja Udalskiego i prof. Aleksandra Wolszczana - odby┼éy si─Ö na Wydziel Fizyki UW w maju 2007 roku.

W 2009 roku ┼Ťrodowisko student├│w astronomii, kt├│re co roku spotyka┼éo si─Ö na kolejnych edycjach OSSA postanowi┼éo poszerzy─ç formu┼é─Ö dorocznych spotka┼ä m┼éodych badaczy kosmosu i zorganizowa─ç Mi─Ödzynarodow─ů Konferencj─Ö M┼éodych Astronom├│w (ang. International Conference of Young Astronomers, ICYA). Na spotkanie b─Öd─ůce jednym z globalnych wydarze┼ä przypadaj─ůcego na rok 2009 Mi─Ödzynarodowego Roku Astronomii przyby┼éo do Krakowa blisko 200 student├│w, doktorant├│w i m┼éodych pracownik├│w instytut├│w i wydzia┼é├│w astronomicznych z 30 kraj├│w ┼Ťwiata.

"Dzi─Öki kolejnym edycjom OSSA uda┼éo si─Ö zintegrowa─ç polskich student├│w astronomii - mogli┼Ťmy lepiej pozna─ç nasze kole┼╝anki i koleg├│w z innych miast, dowiedzie─ç si─Ö jak przebiegaj─ů ich studia i czym chc─ů si─Ö zajmowa─ç w ramach pracy naukowej. W ten spos├│b uda┼éo si─Ö nawi─ůza─ç wsp├│┼éprac─Ö mi─Ödzy studentami i doktorantami z r├│┼╝nych polskich o┼Ťrodk├│w akademickich" - m├│wi┼éa w sierpniu 2009 roku Milena Ratajczak, kt├│ra uczestniczy┼éa w kolejnych edycjach OSSA i wsp├│┼éorganizowa┼éa ICYA, a dzisiaj jest doktorantk─ů w Centrum Astronomicznym im. Miko┼éaja Kopernika PAN i w projekcie SOLARIS kierowanym przez prof. Macieja Konackiego poszukuje planet pozas┼éonecznych obiegaj─ůcych gwiazdy podw├│jne.

"W tym roku nasze cele s─ů takie same. Chcemy wr├│ci─ç do najlepszych tradycji studenckich seminari├│w astronomicznych i zorganizowa─ç spotkanie podobne do tego, kt├│re nasi starsi koledzy - teraz ju┼╝ doktoranci i doktorzy pracuj─ůcy w o┼Ťrodkach na ca┼éym ┼Ťwiecie - wymy┼Ťlili sami dla siebie kilka lat temu" - wyja┼Ťnia Anna Jacyszyn, studentka astronomii na Uniwersytecie Warszawskim, kt├│ra kosmosem zainteresowa┼éa si─Ö jeszcze jako uczennica XIII Liceum Og├│lnokszta┼éc─ůcego w Szczecinie (co zaowocowa┼éo odkryciem asteroidy w ramach mi─Ödzynarodowej kampanii IASC), a obecnie wsp├│┼éorganizuje tegoroczne OSSA.

"Podczas seminarium wyk┼éady wyg┼éosz─ů zawodowi astronomowie, a studenci wyst─ůpi─ů ze swoimi prezentacjami i plakatami. Wi─Ökszo┼Ť─ç sesji b─Ödzie po┼Ťwi─Öconych tematom stricte astronomicznym, ale na nasz─ů konferencj─Ö chcieliby┼Ťmy zaprosi─ç tak┼╝e tych student├│w, kt├│rzy na przyk┼éad na politechnikach zajmuj─ů si─Ö astronautyk─ů. Dlatego postaramy si─Ö, aby w programie seminarium znalaz┼éo si─Ö wyst─ůpienie podsumowuj─ůce trwaj─ůce w┼éa┼Ťnie konsultacje spo┼éeczne dotycz─ůce rozwoju technologii kosmicznych w naszym kraju. Dzi─Öki temu mogliby┼Ťmy podyskutowa─ç o szansach Polski na przyst─ůpienie do Europejskiej Agencji Kosmicznej, kt├│ra w przysz┼éo┼Ťci mog┼éaby si─Ö przecie┼╝ dla niekt├│rych z nas sta─ç miejscem pracy" - m├│wi Jacyszyn.

"Cho─ç VI OSSA b─Ödzie konferencj─ů krajow─ů, to chcemy tak┼╝e skorzysta─ç z mi─Ödzynarodowego dziedzictwa ICYA. Formu┼éa b─Ödzie inna ni┼╝ w 2009 roku, ale o szczeg├│┼éach nie chc─Ö jeszcze m├│wi─ç - nie mo┼╝emy zdradzi─ç za wiele, ┼╝eby nie zapeszy─ç" - ┼╝artuje studentka astronomii.

Seminarium odb─Ödzie si─Ö mi─Ödzy 22 i 25 wrze┼Ťnia. Studenci i pracownicy naukowi zainteresowani wzi─Öciem udzia┼éu w spotkaniu powinni si─Ö zarejestrowa─ç na stronie http://www.astrouw.edu.pl/knastr/ossa/ do 31 lipca. Pod tym samym adresem mo┼╝na znale┼║─ç szczeg├│┼éy dotycz─ůce dojazdu, zakwaterowania i op┼éaty konferencyjnej. Propozycje wyk┼éad├│w, wraz z abstraktami mo┼╝na przesy┼éa─ç na adres ossa@astrouw.edu.pl.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2837

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 29 maja 2011, 09:51 
SuperUser
SuperUser

Astronomia i astronautyka na XV Pikniku Naukowym w Warszawie

Podczas jubileuszowej, pi─Ötnastej edycji warszawskiego Pikniku Naukowego odb─Ödzie si─Ö kilkadziesi─ůt astronomicznych i astronautycznych pokaz├│w, prezentacji i zabaw, w ponad dziesi─Öciu namiotach przygotowanych przez intytucje i organizacje z ca┼éej Polski.

Namiot numer 28 zajmie Centrum Bada┼ä Kosmicznych PAN. O┼Ťrodek przygotowa┼é prezentacj─Ö pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL, kosmiczn─ů prognoz─Ö pogody oraz mo┼╝liwo┼Ť─ç por├│wnania obserwacji S┼éo┼äca wykonanych przez kosmiczn─ů sond─Ö SOHO, z tymi kt├│re uczestnicy pikniku b─Öd─ů mogli wykona─ç w Warszawie.

Zaraz obok stanowiska CBK PAN, w namiocie numer 29 wystawi się rosyjski odpowiednik polskiej intytucji - Instytut Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. Prezentacja będzie dotyczyła wiatru słonecznego i heliosfery.

W namiocie numer 70 zaprezentuje si─Ö Pracownika Komet i Meteor├│w. Przedstawiona zostanie Polska Sie─ç Bolidowa oraz metody radiowej obserwacji meteor├│w, a dzi─Öki symulacjom komputerowym b─Ödzie mo┼╝na modyfikowa─ç aktywno┼Ť─ç ro┼╝nych roj├│w i stowrzy─ç w┼éasny krater uderzeniowy.

Podczas pikniku będzie można rownież spróbować swoich jako operator pojazdów kosmicznych - księżycowego, w namiocie numer 107 Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej oraz marsjańskiego w namiocie numer 114 Studenckiego Koła Astronautycznego Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

W tym ostatnim stanowisku, przygotowanym rownie┼╝ przez serwis internetowy Kosmonauta.net, odb─Ödzie si─Ö tak┼╝e prezentacja projektu SCOPE 2.0 oraz pokazy "jak zbudowa─ç w┼éasnego satelit─Ö?" i "jak zbudowa─ç w┼éasn─ů rakiet─Ö?".

Klub Astronomiczny ALMUKANTARAT zajmie namiot numer 160, w kt├│rym zorganizowane zostan─ů zabawy i odb─Öd─ů si─Ö wyk┼éady - od Uk┼éadu S┼éonecznego widzianego z lotu ptaka i uk┼éadania puzzli z nieba do konkursu z rozpoznawania gwiazdozbior├│w.

O kosmicznych drogowskazach i metodach budowy teleskop├│w b─Ödzie mo┼╝na pos┼éucha─ç w namiocie numer 161 Siedleckiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii, a w namiocie warszawskiego oddzia┼éu Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii (numer 162) b─Ödzie mo┼╝na spr├│bowa─ç astronomicznego origami oraz sprawdzi─ç II i III prawo Keplera.

Mi─Ödzy innymi z wystaw─ů meteor├│w (na kt├│rej kamienie z nieba b─Ödzie mo┼╝na obejrze─ç r├│wnie┼╝ pod mikroskopem) wystawi si─Ö w namiotach numer 163 i 164 Olszty┼äskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Z astronomicznymi i fizycznymi zabawami wyst─ůpi─ů r├│wnie┼╝ pracownicy Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie (namiot numer 205).

XV Piknik Naukowy odb─Ödzie si─Ö w sobot─Ö, 28 maja, mi─Ödzy godzin─ů 11 i 20 w warszawskim Parku Marsza┼éka Rydza-Smig┼éego przy ul. Rozbrat. Wst─Öp na wszystkie wydarzenia jest bezp┼éatny.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2838

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 30 maja 2011, 18:39 
SuperUser
SuperUser

Andromeda to kosmiczny kanibal
Galaktyka Andromedy, kt├│ra cz─Östo okre┼Ťlana jest jako siostra naszej galaktyki, okaza┼éa si─Ö by─ç kosmicznym kanibalem. Teraz czai si─Ö na Drog─Ö Mleczn─ů. Ile zosta┼éo nam czasu?
Naukowcy od jakiego┼Ť czasu j─ů o to podejrzewali, ale dopiero teraz uzyskali ┼╝elazne dowody.
Z obserwacji przeprowadzonych za pomoc─ů teleskop├│w wynika, ┼╝e Andromeda ┼Ťci─ůga┼éa mniejsze galaktyki kar┼éowate z gwiazdozbioru Tr├│jk─ůta, kt├│re zbli┼╝y┼éy si─Ö do niej.
Dzi─Öki badaniom naukowc├│w z Instytutu Astrofizyki Herzberga w Victorii w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, w ten spos├│b odkryto oko┼éo sze┼Ťciu obiekt├│w, kt├│re nie nale┼╝─ů do Andromedy, a niegdy┼Ť stanowi┼éy osobne "┼Ťwiaty".
Proces ten trwa od milion├│w lat i jego skutki s─ů widoczne go┼éym okiem. Teoria dotycz─ůca zderzania si─Ö i ┼é─ůczenia galaktyk jest bardzo stara.
Naukowcy znajduj─ů na jej potwierdzenie coraz wi─Öcej dowod├│w. Wi─Öksze galaktyki poch┼éaniaj─ů mniejsze w ten spos├│b wci─ů┼╝ si─Ö rozbudowuj─ůc i uzyskuj─ůc miano mega-galaktyk.
Kolejn─ů galaktyk─ů, kt├│ra zostanie "zjedzona" przez Andromed─Ö mo┼╝e by─ç nasza Droga Mleczna. Obie galaktyki zbli┼╝aj─ů si─Ö do siebie w ci─ůgu ka┼╝dej sekundy o 120 kilometr├│w.
Jednak ich odleg┼éo┼Ť─ç wynosz─ůca prawie 2 miliony lat ┼Ťwietlnych jest na tyle du┼╝a, ┼╝e do zderzenia dojdzie dopiero za 5 miliard├│w lat. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... ny-kanibal

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 30 maja 2011, 18:40 
SuperUser
SuperUser

Czarne dziury po kolizji galaktyk?
Po przeanalizowaniu j─ůder 19 galaktyk za pomoc─ů sondy Swift dokonuj─ůcej pomiar├│w w promieniowaniu rentgenowskim, naukowcy doszli do wniosku, ┼╝e masywne czarne dziury uaktywniaj─ů si─Ö, gdy dochodzi do kolizji galaktyk.
W├│wczas czarne dziury dysponuj─ů ogromnymi ilo┼Ťciami swojego po┼╝ywienia, kt├│rym jest czarna materia.
Jak wynika z obserwacji czarne dziury zasilane aktywnymi j─ůdrami galaktyk mia┼éy co najmniej 30 milion├│w mas S┼éo┼äca, a przy tym by┼éy 75 razy wi─Öksze od czarnej dziury znajduj─ůcej si─Ö w j─ůdrze naszej Drogi Mlecznej.
Obiekty te by┼éy w stanie czerpa─ç energi─Ö przez 70 milion├│w lat po zderzeniu si─Ö dw├│ch galaktyk, a po kolejnych 20-50 milionach lat zacz─Ö┼éy traci─ç na aktywno┼Ťci na skutek braku materia┼éu do poch┼éaniania.
Dzisiaj mo┼╝na je nazwa─ç olbrzymami, poniewa┼╝ posiadaj─ů do nawet miliarda mas S┼éo┼äca. Czarne dziury posiadaj─ů tak olbrzymi─ů grawitacj─Ö, ┼╝e pr─Ödko┼Ť─ç ucieczki z nich przekracza pr─Ödko┼Ť─ç ┼Ťwiat┼éa.
Zak┼éadaj─ůc, ┼╝e nie ma nic szybszego od ┼Ťwiat┼éa, czarne dziury poch┼éaniaj─ů dos┼éownie wszystko, materi─Ö i energi─Ö. Dzi─Öki temu czarne dziury s─ů niewidoczne go┼éym okiem.
Naukowcy okre┼Ťlili punkt po przekroczeniu kt├│rego nie jest mo┼╝liwe wydostanie si─Ö spod oddzia┼éywania tego obiektu. Granic─Ö t─ů nazwano horyzontem zdarze┼ä.
S─ůdzi si─Ö, ┼╝e maj─ů tam miejsce zjawiska, kt├│rych poj─Öcie b─Ödzie mo┼╝liwe dopiero w przysz┼éo┼Ťci. Pocz─ůtkiem powstawania czarnej dziury jest ostatni etap ┼╝ycia gwiazdy, kt├│ra jest od kilkudziesi─Öciu do kilkuset razy masywniejsza od S┼éo┼äca.
Nast─Öpnie dochodzi do eksplozji, kt├│r─ů nazywamy supernow─ů. Po niej gwiazda otrzymuje nazw─Ö neutronowej i ma niewielkie rozmiary, chocia┼╝ jej g─Östo┼Ť─ç jest znaczna.
Je┼Ťli masa jest dostatecznie wielka dochodzi do zapadania si─Ö obiektu pod wp┼éywem w┼éasnego ci─Ö┼╝aru, a┼╝ wreszcie tworzy si─Ö czarna dziura.
Kolejne etapy jej powstawania od czasu gwiazdy neutronowej s─ů sk─ůpo opisane, poniewa┼╝ wiedza na ten temat obecnie nie jest du┼╝a, ale wci─ů┼╝ si─Ö rozszerza. Wed┼éug niekt├│rych teorii czarna dziura to drzwi do innych wymiar├│w lub Wszech┼Ťwiat├│w, mo┼╝e te┼╝ powodowa─ç spowolnienie czasu. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... i-galaktyk

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 30 maja 2011, 18:40 
SuperUser
SuperUser

Chilijskie teleskopy na tle gwiazd
Dzi─Öki technologii poklatkowej mieli┼Ťmy ju┼╝ okazj─Ö ujrze─ç niesamowite krajobrazy naszej planety. Tym razem poka┼╝emy Wam, jak wygl─ůda chilijskie obserwatorium na tle miliard├│w gwiazd.
Bardzo Du┼╝y Teleskop (VLT, Very Large Telescope) to tak w┼éa┼Ťciwie zestaw 4 teleskop├│w optycznych nale┼╝─ůcych do Europejskiego Obserwatorium Po┼éudniowego.
Okazuje si─Ö, ┼╝e samo ogl─ůdanie tego urz─ůdzenia podczas pracy mo┼╝e by─ç niesamowitym do┼Ťwiadczeniem.
VLT umieszczony jest na pustyni Atakama w Chile, na wzg├│rzu Cerro Paranal, w miejscu gdzie praktycznie nie ma zanieczyszczenia ┼Ťwiat┼éem.
Dlatego niebo wygl─ůda tak, jak na filmach. Aby zobaczy─ç obraz w najwy┼╝szej jako┼Ťci, nale┼╝y wybra─ç opcj─Ö 720p.
Drugi film to przer├│bka pierwszego. Gwiazdy niemal stoj─ů w miejscu, za┼Ť wiruje budynek obserwatorium wraz z teleskopami.
Technologia poklatkowa umo┼╝liwia zobaczenie wszystkiego w bardzo du┼╝ym przy┼Ťpieszeniu. www.twojapogoda.pl
Sprawd┼║ prognoz─Ö dla astronom├│w na dzisiejszy wiecz├│r >>
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... tle-gwiazd

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 30 maja 2011, 18:41 
SuperUser
SuperUser

Gwiazda sprzed 13 miliard├│w lat
Kolekcja najbardziej odleg┼éych i jednocze┼Ťnie najstarszych obiekt├│w we Wszech┼Ťwiecie, kt├│re uda┼éo si─Ö odkry─ç naukowcom, systematycznie wzrasta. Teraz przyszed┼é czas na najodleglejsz─ů nam gwiazd─Ö.
Teleskop Swift zarejestrowa┼é b┼éysk pochodz─ůcy z najodleglejszej gwiazdy, jak─ů kiedykolwiek uda┼éo si─Ö nam zaobserwowa─ç.
Gwiazda eksplodowała około 13,14 miliarda lat temu, czyli zaledwie 520 milionów lat po Wielkim Wybuchu.
Aby┼Ťmy mogli ujrze─ç docieraj─ůce z niej promieniowanie potrzebowali┼Ťmy ponad 13 miliard├│w lat. Naukowcy nie potrafi─ů jeszcze powiedzie─ç, czy owa gwiazda nale┼╝y do tzw. gwiazd III populacji.
Gwiazdy tego typu zbudowane s─ů tylko i wy┼é─ůcznie z wodoru i helu, z niewielk─ů domieszk─ů litu. Gwiazdy te by┼éy bardzo masywne, b┼éyskawicznie ewoluowa┼éy i sko┼äczy┼éy sw├│j ┼╝ywot po milionach lat.
To oznacza, ┼╝e gwiazda, kt├│rej blask do nas dotar┼é, tak naprawd─Ö ju┼╝ nie istnieje. Jej obraz jednak nadal b─Ödzie przemierza┼é Wszech┼Ťwiat.
Naukowcy maj─ů nadziej─Ö, ┼╝e najstarsze i najodleglejsze obiekty uda si─Ö pozna─ç dzi─Öki misji Kosmicznego Teleskopu Webba, kt├│ry zostanie wyniesiony na orbit─Ö oko┼éo 2014 roku.
Dodajmy, ┼╝e w ostatnim czasie astronomowie odkryli tak┼╝e najstarsz─ů i najbardziej odleg┼é─ů nam galaktyk─Ö o kryptonimie UDFj-39546824. ┼Üwiat┼éo podr├│┼╝owa┼éo z niej 13,2 miliarda lat, co oznacza, ┼╝e powsta┼éa ona zaledwie 500 milion├│w lat po Wielkim Wybuchu.
Odkrycia s─ů o tyle istotne, ┼╝e wgl─ůd w dalsze obiekty pozwala tak┼╝e dotrze─ç do tego jak i kiedy formowa┼éy si─Ö pierwsze gwiazdy. Na razie naukowcy domy┼Ťlaj─ů si─Ö, ┼╝e mia┼éo to miejsce oko┼éo 200-300 milion├│w lat po powstaniu Wszech┼Ťwiata.
S─ů oni tak┼╝e ciekawi zjawisk wyst─Öpuj─ůcych w okolicach pomi─Ödzy 480 a 650 milionowym rokiem po Wielkim Wybuchu, ze wzgl─Ödu na to, ┼╝e w tym okresie tworzenie si─Ö gwiazd przyspieszy┼éo a┼╝ 10-krotnie. www.twojapogoda.pl
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... iardow-lat

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 08:46 
SuperUser
SuperUser

We wtorek rano niezwykłe, efektowne zjawisko na niebie
Bliskie spotkanie Wenus i Ksi─Ö┼╝yca, dw├│ch najja┼Ťniejszych po S┼éo┼äcu cia┼é na naszym niebie, b─Ödzie mo┼╝na obserwowa─ç we wtorkowy poranek - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Spotkania r├│┼╝nych cia┼é na niebie s─ů tym bardziej efektowne im bli┼╝ej przejd─ů obok siebie oba obiekty i im s─ů one ja┼Ťniejsze. Spotkanie, do kt├│rego dojdzie wczesnym rankiem w nocy z 30 na 31 maja nale┼╝y do najefektowniejszych. W odleg┼éo┼Ťci 3 stopni od siebie spotkaj─ů si─Ö obiekty bardzo jasne czyli Wenus oraz w─ůski sierp zbli┼╝aj─ůcego si─Ö do nowiu Ksi─Ö┼╝yca - t┼éumaczy naukowiec.

Obserwacje tego zjawiska b─Öd─ů jednak bardzo trudne, bo do spotkania dojdzie na jasnym porannym niebie, tu┼╝ nad p├│┼énocno-wschodnim horyzontem - dodaje.

Na obserwacje najlepiej wyj┼Ť─ç oko┼éo p├│┼é godziny przed wschodem S┼éo┼äca, czyli, w centralnej Polsce, oko┼éo godziny 3.50 naszego czasu. Trzeba mie─ç dobry widok na wschodni i p├│┼énocno-wschodni horyzont - najlepiej obserwowa─ç z jakiego┼Ť wysokiego budynku lub wzniesienia. Mo┼╝na wspom├│c si─Ö lornetk─ů o du┼╝ym polu widzenia.

Patrz─ůc dok┼éadnie na wsch├│d, na wysoko┼Ťci 8 stopni, zobaczymy jasnego Jowisza. Przesuwaj─ůc si─Ö 20 stopni na p├│┼énoc dotrzemy do Wenus z Ksi─Ö┼╝ycem, ┼Ťwiec─ůcych niespe┼éna 5 stopni nad horyzontem. Ponadto niespe┼éna 10 stopni na p├│┼énoc, w zasadzie na horyzoncie b─Ödzie si─Ö znajdowa┼é Merkury. - Na jego dojrzenie nie mamy jednak szans - b─Ödzie za nisko. Na szcz─Ö┼Ťcie Wenus i Ksi─Ö┼╝yc s─ů du┼╝o ja┼Ťniejsze, przez co maj─ů znacznie wi─Öksze szanse aby wyr├│┼╝nia─ç si─Ö na tle ┼éuny wschodz─ůcego S┼éo┼äca - zapewnia Olech.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 08:46 
SuperUser
SuperUser

Mo┼╝esz zosta─ç gwiazd─ů - t─ů na niebie
Ka┼╝dy, kto znajdzie si─Ö w ┼Ťrodowy wiecz├│r w Warszawie, b─Ödzie mia┼é okazj─Ö zosta─ç gwiazd─ů. Wystarczy przyj┼Ť─ç na Plac Zamkowy i wzi─ů─ç udzia┼é w akcji tworzenia ┼╝ywej mapy nieba, organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik (CNK).
Po zaj─Öciu odpowiednich pozycji, wszyscy ochotnicy zapal─ů latarki. Obserwowani z g├│ry utworz─ů obraz rozgwie┼╝d┼╝onego nieba - identyczny z tym, jaki towarzyszy─ç nam b─Ödzie nadchodz─ůcej nocy - zapowiada Katarzyna Nowicka z "Kopernika".
Dodaje, ┼╝e na stworzonej w ten spos├│b mapie znajdzie si─Ö 140 gwiazd, takich jak Altair, Denebola czy Spika. Stworz─ů one konstelacje charakterystyczne dla obrazu wiosennego nieba - odnajdziemy w┼Ťr├│d nich Lwa, Pann─Ö oraz wschodz─ůcy Tr├│jk─ůt Letni. Inna grupa os├│b utworzy gwiezdne t┼éo w postaci Drogi Mlecznej. Znajdzie si─Ö r├│wnie┼╝ miejsce dla jednej z planet widocznych na naszym niebie - Saturna.

Osoby, kt├│re chc─ů wzi─ů─ç udzia┼é w akcji powinny przyj┼Ť─ç na Plac Zamkowy (mi─Ödzy Kolumn─ů Zygmunta a ko┼Ťcio┼éem ┼Ťw. Anny). o godzinie 20.30. Nie trzeba mie─ç w┼éasnej latarki (organizatorzy b─Öd─ů je rozdawa─ç), ale warto mie─ç telefon kom├│rkowy - to w┼éa┼Ťnie ┼Ťwiec─ůce kom├│rki utworz─ů Drog─Ö Mleczn─ů.

┼Ürodowe przedsi─Öwzi─Öcie jest cz─Ö┼Ťci─ů kampanii przed otwarciem planetarium "Niebo Kopernika" w CNK, kt├│re odb─Ödzie si─Ö 19 czerwca. Pi─Ö─ç os├│b ze wszystkich bior─ůcych udzia┼é w akcji otrzyma podw├│jne zaproszenia na to otwarcie.

W planetarium znajdzie si─Ö m.in. nowoczesny projektor gwiazdowy, dzi─Öki kt├│remu b─Ödzie mo┼╝na ogl─ůda─ç nawet 20 milion├│w gwiazd. Spor─ů atrakcj─ů b─Öd─ů tak┼╝e projekcje film├│w popularnonaukowych, bo dzi─Öki zainstalowanemu wewn─ůtrz kopu┼éy ekranowi sferycznemu widzowie odnios─ů wra┼╝enie zanurzenia w obserwowanym ┼Ťwiecie. CNK chce te┼╝ organizowa─ç w planetarium koncerty muzyki klasycznej i popularnej.

Z bada┼ä przeprowadzonych przed i po otwarciu CNK, wynika, ┼╝e planetarium jest najbardziej oczekiwan─ů atrakcj─ů Centrum. 70-75% badanych w┼éa┼Ťnie planetarium wskaza┼éo jako g┼é├│wn─ů atrakcj─Ö plac├│wki.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 08:47 
SuperUser
SuperUser

Endeavour odcumował od ISS i wraca na Ziemię
Ameryka┼äski wahad┼éowiec Endeavour odcumowa┼é od Mi─Ödzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i wraz z sze┼Ťcioosobow─ů za┼éog─ů wraca na Ziemi─Ö, ko┼äcz─ůc przedostatni─ů misj─Ö w ramach programu lot├│w prom├│w kosmicznych NASA.
Endeavour odcumowa┼é w poniedzia┼éek o godz. 5.55 czasu polskiego, kiedy razem z ISS znajdowa┼é si─Ö oko┼éo 322 km nad Boliwi─ů. Prom ma wyl─ůdowa─ç w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie w ┼Ťrod─Ö o godz. 8.35 czasu polskiego. Po ostatniej misji wahad┼éowiec zostanie przekazany do muzeum w Kalifornii.
Endeavour dostarczy┼é na orbit─Ö wart 2 mld dolar├│w spektrometr do wykrywania promieniowania kosmicznego oraz ca┼éy kontener cz─Ö┼Ťci zapasowych i wysi─Ögnik, kt├│rego zainstalowanie w pi─ůtek podczas czwartego spaceru kosmicznego oznacza uko┼äczenie rozbudowy ameryka┼äskiej cz─Ö┼Ťci ISS.
Na ISS ma jeszcze polecie─ç 8 czerwca z misj─ů zaopatrzeniow─ů ostatni ameryka┼äski wahad┼éowiec Atlantis, ko┼äcz─ůc trwaj─ůcy 30 lat program lot├│w prom├│w kosmicznych. B─Ödzie to 135. i ostatni lot promu NASA.
http://fakty.interia.pl/nauka/news/ende ... 1646124,14

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 08:47 
SuperUser
SuperUser

NASA ju┼╝ wie, czym zast─ůpi legendarne pojazdy
NASA chce wr├│ci─ç do podboju kosmosu. Wczoraj og┼éoszono, ┼╝e rozwijany jest projekt czteroosobowej kapsu┼éy, kt├│ra mog┼éaby zabra─ç astronaut├│w w odleg┼é─ů przestrze┼ä kosmiczn─ů. ÔÇô Jeste┼Ťmy zobowi─ůzani do bada┼ä poza orbit─ů Ziemi i czekamy z niecierpliwo┼Ťci─ů na rozw├│j system├│w, kt├│re nas tam ÔÇô powiedzia┼é administrator NASA Charles Bolden ÔÇô informuje CNN.
Nazwa pojazdu, kt├│ry zbuduje firma Lockheed Martin, to Wielozadaniowy Pojazd Za┼éogowy (ang. skr├│t MPCV). Projekt powsta┼é na podstawie projekt├│w zwi─ůzanych ze statkiem kosmicznym Orion. Rozw├│j Oriona zosta┼é anulowany przez Baracka Obam─Ö.
Z kolei jak informuje serwis bbc.co.uk MPCV b─Ödzie m├│g┼é zabra─ç cztery osoby w podr├│┼╝ trwaj─ůc─ů 21 dni. Je┼Ťli lot b─Ödzie mia┼é trwa─ç d┼éu┼╝ej to nowa kapsu┼éa b─Ödzie pod┼é─ůczona do innych modu┼é├│w. Przed startem kapsu┼éa b─Ödzie umieszczana na specjalnej ÔÇô jeszcze nie zaprojektowanej rakiecie ÔÇô kt├│ra wyniesie j─ů na orbit─Ö, a lot powrotny b─Ödzie si─Ö ko┼äczy┼é l─ůdowaniem w Pacyfiku u wybrze┼╝y Kalifornii.
BBC zwraca r├│wnie┼╝ uwag─Ö, ┼╝e do czasu wprowadzenia MPCV do normalnego u┼╝ytku NASA b─Ödzie skazana na us┼éugi Rosjan. To rosyjskie statki Sojuz b─Öd─ů transportowa─ç personel i zaopatrzenie na Mi─Ödzynarodow─ů Stacj─Ö Kosmiczn─ů, poniewa┼╝ Amerykanie wkr├│tce zako┼äcz─ů loty promami kosmicznymi.
Zdaniem przedstawicieli NASA, nowa kapsu┼éa b─Ödzie wi─Öksza od poprzednich. Ma by─ç r├│wnie┼╝ dziesi─Ö─ç razy bezpieczniejsza w czasie startu i l─ůdowania ni┼╝ promy kosmiczne. MPCV ma pozwoli─ç na podr├│┼╝ na Ksi─Ö┼╝yc lub Marsa, a dalekie loty b─Öd─ů mog┼éy si─Ö odbywa─ç z wykorzystaniem specjalnie zwi─Ökszonego przedzia┼éu dla za┼éogi. Loty testowe maj─ů si─Ö odby─ç jeszcze w tej dekadzie ÔÇô podsumowuje CNN.
(tsz)
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/nasa-ju ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 22:12 
SuperUser
SuperUser

Japo┼äczycy zamieni─ů Ksi─Ö┼╝yc w wielk─ů kul─Ö disco?
Nie ma prawie nic pi─Ökniejszego noc─ů, ni┼╝ dobrze widoczny ┼éysy po┼Ťr├│d gwiazd lub upiornie chowaj─ůcy si─Ö za p┼éyn─ůcymi po niebie chmurami. Jest niestety r├│wnie pi─Ökny, co bezu┼╝yteczny dla ludzi. To si─Ö mo┼╝e jednak zmieni─ç.

Gigantyczna korporacja Shimizu wpad┼éa na genialny pomys┼é, kt├│rego nieco zmienion─ů wersj─Ö mogli┼Ťmy pozna─ç w genialnym filmie z zesz┼éego roku pod tytu┼éem "Moon". Japo┼äczycy wpadli na pomys┼é zagospodarowania powierzchni naszego satelity i zrobienia z niego u┼╝ytku poprzez wy┼éo┼╝enie go panelami s┼éonecznymi.
Powsta┼éa w ten spos├│b gigantyczna kula disko dostarcza┼éaby "13 tysi─Öcy terawat├│w energii s┼éonecznej przesy┼éanej na Ziemi─Ö za pomoc─ů lasera lub mikrofal". Wstrzyma┼ébym si─Ö jednak z otwieraniem szampana przez fan├│w "zielonej energii" i kosmicznych technologii: autorem tego niusa jest s┼éyn─ůcy z historii nie z tej ziemi (nomen omen) dziennik Daily Mail.
http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,Jap ... omosc.html

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 7 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: