Teraz jest czwartek, 28 maja 2020, 20:48

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Kwiecie┼ä 2011.
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 19:35 
SuperUser
SuperUser

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Bardzo nietypowy błysk gamma
28 marca astronomowie zarejestrowali niezwykle silny b┼éysk promieniowania gamma w odleg┼éej galaktyce. Zaskakuj─ůce jest to, ┼╝e b┼éysk nie trwa┼é kilka godzin, lecz przesz┼éo tydzie┼ä.
Mniej wi─Öcej raz na dob─Ö satelita Swift notuje silny rozb┼éysk promieniowania gamma, trwaj─ůcy od kilku milisekund a┼╝ do kilku godzin.
Naukowcy ustalili, ┼╝e pochodz─ů one spoza naszej Galaktyki, a dok┼éadniej z innych galaktyk, cz─Östo bardzo odleg┼éych.
B┼éyski gamma zaliczane s─ů do najja┼Ťniejszych znanych ┼║r├│de┼é promieniowania we Wszech┼Ťwiecie. Naukowcy s─ů zdania, ┼╝e gigantyczne b┼éyski mog┼éyby zniszczy─ç ziemsk─ů atmosfer─Ö i doprowadzi─ç do zag┼éady ┼╝ycia. 28 marca dosz┼éo do nietypowego zdarzenia.
Satelita Swift zanotował pokaźny błysk gamma, który zamiast trwać godzinę, najwyżej kilka godzin, utrzymał się prawie przez tydzień.
Oczywi┼Ťcie z biegiem dni intensywno┼Ť─ç wysy┼éanego promieniowania zmniejsza┼éa si─Ö, ale przez d┼éu┼╝szy czas by┼éa bardzo du┼╝a. Naukowcy s─ůdz─ů, ┼╝e tak d┼éugotrwa┼éy b┼éysk m├│g┼é by─ç spowodowany jedynie przez gwiazd─Ö, kt├│ra zosta┼éa rozerwana przez poblisk─ů czarn─ů dziur─Ö.
Nietypowe zjawisko jest obserwowane r├│wnie┼╝ przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a i Obserwatorium Rentgenowskie Chandra. Ich zadaniem b─Ödzie ocena czy w najbli┼╝szych dniach zmieni si─Ö jasno┼Ť─ç emituj─ůcej promieniowanie gamma galaktyki. Znajduje si─Ö ona 3,8 miliarda lat ┼Ťwietlnych od Ziemi.
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... lysk-gamma
Konkurs "Moje okno na Wszech┼Ťwiat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 kwietnia 2011, 10:48 
SuperUser
SuperUser

Rosyjski prezydent odznaczył polskiego kosmonautę
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew z okazji 50. rocznicy lotu Jurija Gagarina odznaczy┼é astronaut├│w i kosmonaut├│w. W┼Ťr├│d nagrodzonych jest jedyny Polak w kosmosie Miros┼éaw Hermaszewski.

Na Kreml przybyli we wtorek, m.in., weteran ameryka┼äskiej misji Apollo na Ksi─Ö┼╝yc w roku 1969, 80-letni Thomas Stafford, 76-letni Aleksiej Leonow, kt├│ry pierwszy wyszed┼é w przestrze┼ä kosmiczn─ů, pierwsza kobieta w kosmosie - 74-letnia Walentyna Tierieszkowa.

Wtorkowa ceremonia, jak napisa┼éa agencja ITAR-TASS, r├│┼╝ni si─Ö od innych tym, ┼╝e odznaczenia pa┼ästwowe Federacji Rosyjskiej wr─Öczono du┼╝ej grupie cudzoziemc├│w. Medal "Za zas┼éugi w podboju kosmosu" z r─ůk prezydenta Rosji otrzymali: tr├│jka ameryka┼äskich astronaut├│w - Scott Kelly, Thomas Stafford i Peggy Whitson, dwaj kosmonauci z Bu┼égarii Aleksandar Aleksandrow i Georgi Iwanow, polski kosmonauta Miros┼éaw Hermaszewski, a tak┼╝e Belg, dwaj Francuzi, Japo┼äczyk, Rumun, S┼éowak i W─Ögier.
Na uroczysto┼Ťci by┼éa obecna wdowa po Juriju Gagarinie i ich dwie c├│rki.

Miedwiediew, kt├│ry podkre┼Ťli┼é du┼╝e znaczenie wsp├│┼épracy mi─Ödzynarodowej w kosmosie, zaznaczy┼é, ┼╝e wymaga ona solidarno┼Ťci. Przypomnia┼é, ┼╝e w pracy Mi─Ödzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) uczestniczy kilkana┼Ťcie kraj├│w. Oznajmi┼é, ┼╝e ustanowi┼é specjalny medal "Za zas┼éugi w podboju kosmosu", kt├│rym pragn─ů┼é nagrodzi─ç wszystkich zagranicznych kosmonaut├│w, kt├│rzy wraz z Rosjanami uczestniczyli w lotach kosmicznych.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 kwietnia 2011, 14:07 
SuperUser
SuperUser

Ludzie polec─ů na Marsa dopiero po 2035 roku

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos ocenia, że załogowy lot na Marsa będzie możliwy po 2035 roku - podała agencja ITAR-TASS.

Atanolij Pierminow, szef Federalnej Agencji Kosmicznej Roskosmos odpowiada┼é dzisiaj na pytania podczas "godziny rz─ůdowej". Wed┼éug jego oceny kosmonauci b─Öd─ů mogli polecie─ç na Marsa po 2035 roku - "Przy obecnym poziomie technologii, my┼Ťl─Ö, ┼╝e b─Ödzie to mo┼╝liwe dopiero po takim okresie czasu", powiedzia┼é Pierminow.

Wed┼éug Pierminowa do lotu na Marsa trzeba b─Ödzie skonstruowa─ç nowy statek kosmiczny z nap─Ödem atomowym, a wtedy lot do Czerwonej Planety zaj─ů┼éby miesi─ůc. System nap─Ödowy mo┼╝e powsta─ç ju┼╝ w 2012 roku, natomiast nowy statek kosmiczny w 2025. "Absurdem by┼éoby lecie─ç u┼╝ywaj─ůc pojazd├│w i silnik├│w obecnie dost─Öpnych, gdy┼╝ za ich pomoc─ů podr├│┼╝ na Marsa trwa┼éaby 18 miesi─Öcy" - stwierdzi┼é Pierminow.

Pierminow pełni funkcję dyrektora Roskosmosu od marca 2004 roku.

W Rosji trwa obecnie eksperyment Mars-500, w ramach kt├│rego sze┼Ť─ç os├│b zosta┼éo zamkni─Ötych w izolowanym kompleksie w Moskwie na czas 520 dni, gdy┼╝ tyle potrwa┼éaby podr├│┼╝ na Marsa i z powrotem przy obecnej technologii. Uczestnicy eksperymentu nie kontaktuj─ů si─Ö ze ┼Ťwiatem bezpo┼Ťrednio (jedynie radiowo i przez poczt─Ö elektroniczn─ů) oraz prowadz─ů ┼╝ycie podobne do astronaut├│w na Mi─Ödzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Wykonuj─ů te┼╝ zadania w ramach wirtualnej misji na Marsa. "Powr├│t" wirtualnych kosmonaut├│w na Ziemi─Ö ma nast─ůpi─ç 5 listopada 2011 roku.

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: ITAR-TASS
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2805

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 kwietnia 2011, 14:07 
SuperUser
SuperUser

"Vademecum Mi┼éo┼Ťnika Astronomii" nr 1/2011
Jest ju┼╝ dost─Öpny w sprzeda┼╝y nr 1/2011 kwartalnika popularnonaukowego "Vademecum Mi┼éo┼Ťnika Astronomii", kt├│ry ukaza┼é si─Ö w ko┼äcu marca w nak┼éadzie 1600 egzemplarzy.

W numerze znajdziemy kalendarzyk astronomiczny na kwiecie┼ä, maj i czerwiec oraz opis konstelacji Herkulesa. W dziale porad zaprezentowano kolejn─ů (IX) cz─Ö┼Ť─ç artyku┼éu przybli┼╝aj─ůcego podstawy astrofotografii cyfrowej oraz om├│wiono sposoby ustawiania ostro┼Ťci obrazu przy u┼╝yciu r├│┼╝nych typ├│w przys┼éon. Natomiast mi┼éo┼Ťnikom budowy i modernizacji sprz─Ötu przestawiono opis wykonania prostego "szukacza planet", kt├│ry mo┼╝e by─ç pomocny przy odnajdywaniu planet na dziennym niebie.

Witryn─Ö internetow─ů czasopisma mo┼╝na znale┼║─ç pod adresem www.vademecum.astronomia.pl. Roczna prenumerata kosztuje 27,60 z┼é.

Wi─Öcej informacji:
ÔÇó Vademecum Mi┼éo┼Ťnika Astronomii

[ Mirosław Brzozowski ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2807

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 kwietnia 2011, 20:44 
SuperUser
SuperUser

W pi─ůtek rusza 11. Festiwal Nauki i Sztuki w Toruniu
Wydawanie wej┼Ťci├│wek na cz─Ö┼Ť─ç imprez 11. Festiwalu Nauki i Sztuki rozpocz─Ö┼éo si─Ö w Toruniu. Podczas tegorocznej imprezy, kt├│rej tematem przewodnim jest chemia, odb─Ödzie si─Ö ponad 140 imprez.

- Toru┼äski festiwal to w tym roku 140 imprez, a je┼Ťli liczy─ç, ┼╝e niekt├│re z nich powtarzane s─ů po kilkakro─ç, b─Ödzie ich w sumie ok. 300. W pi─ůtek zaczniemy oczywi┼Ťcie chemi─ů: dowiemy si─Ö, jak zjawiska chemiczne mog─ů s┼éu┼╝y─ç lub szkodzi─ç cz┼éowiekowi; w imprezie wezm─ů udzia┼é profesorowie kilku znacz─ůcych polskich szk├│┼é wy┼╝szych - zapowiedzia┼é Aleksander Anikowski z Centrum Promocji i Informacji UMK.

Festiwal od tego roku ma zmodyfikowany scenariusz. Na pi─ůtkowy wiecz├│r zaplanowano jedynie jego inauguracj─Ö. Sobota i niedziela b─Öd─ů dniami przeznaczonymi dla indywidualnych odbiorc├│w, a imprezy odbywaj─ůce si─Ö w poniedzia┼éek i wtorek adresowane s─ů do szk├│┼é.
Centrum festiwalowe w mie┼Ťci si─Ö w Dworze Artusa i w nim od ┼Ťrody wydawane s─ů wej┼Ťci├│wki na cz─Ö┼Ť─ç imprez. Dok┼éadny plan przedsi─Öwzi─Ö─ç festiwalowych i warunki, jakie trzeba spe┼éni─ç, by w nich uczestniczy─ç, zamieszczono na stronie www.festiwal.torun.pl

Nowo┼Ťci─ů festiwalu b─Ödzie w tym roku namiot nauki, kt├│ry b─Ödzie sta┼é w dwa weekendowe dni na Rynku Staromiejskim. W tym roku pokazy b─Öd─ů si─Ö odnosi┼éy do dziedziny g┼é├│wnej, ale zaplanowano tak┼╝e eksperymenty z fizyki.

W namiocie rozstawione zostan─ů stanowiska, przy kt├│rych widzowie zobacz─ů szereg widowiskowych do┼Ťwiadcze┼ä pokazuj─ůcych praktyczne zastosowanie zjawisk chemicznych i fizycznych. Na star├│wce pojawi si─Ö r├│wnie┼╝ przeno┼Ťne laboratorium, gdzie b─Ödzie mo┼╝na m.in. przebada─ç pr├│bk─Ö wody czy gleby.

Po raz kolejny na festiwalu pojawi si─Ö Rafa┼é Blechacz, by wzi─ů─ç udzia┼é w debacie o pianistyce. Problemy omawiane podczas dyskusji b─Öd─ů na bie┼╝─ůco ilustrowane muzycznie przez laureata I nagrody Mi─Ödzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Organizatorzy festiwalu przypomn─ů tak┼╝e o obchodzonym w┼éa┼Ťnie Roku Czes┼éawa Mi┼éosza. Wybitnemu poecie dedykowana b─Ödzie w niedziel─Ö dyskusja z udzia┼éem "mi┼éoszolog├│w" z kilku uczelni wy┼╝szych. Po debacie poezj─Ö autora "Zniewolonego umys┼éu" recytowa─ç b─Ödzie Jan Peszek.

Poniedzia┼éek to kolejna ods┼éona grupy artystycznej Instytut B61, kt├│ra ┼é─ůczy w swych dzia┼éaniach dwa has┼éa festiwalu: nauk─Ö i sztuk─Ö. Tegoroczne widowisko odnosi─ç si─Ö b─Ödzie do chemii, a odegrane zostanie w tajemniczej postindustrialnej scenerii. Do tego miejsca publiczno┼Ť─ç dowieziona zostanie tramwajem z placu Rapackiego.

Na festiwalu zobaczy─ç b─Ödzie mo┼╝na odwo┼éany w zesz┼éym roku z powodu katastrofy smole┼äskiej musical Dana Goggina "Siostrunie". Zaprezentuj─ů go w Teatrze im. Wilama Horzycy arty┼Ťci z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Opr├│cz wydarze┼ä maj─ůcych miejsce w pracowniach naukowych, zaplanowano r├│wnie┼╝ wiele imprez plenerowych. W sobot─Ö przy Stawie Komtura obserwowa─ç b─Ödzie mo┼╝na skutki wypadku, w kt├│rym wyst─ůpi┼é wyciek lub mia┼éy miejsce inne zagro┼╝enia zwi─ůzane z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Z kolei "Toru┼ä - miasto pokoju" to wydarzenie, kt├│re ma uczci─ç rocznic─Ö 600-lecia I pokoju toru┼äskiego.

Po┼é─ůczeniem nauki i sztuki jest tak┼╝e czynna w Centrum Sztuki Wsp├│┼éczesnej wystawa "Statek kosmiczny Ziemia", kt├│r─ů b─Ödzie mo┼╝na w dniach festiwalu zwiedza─ç za darmo, a towarzyszy─ç jej b─Ödzie oprowadzanie kuratorskie oraz kr├│tki wyk┼éad odnosz─ůcy si─Ö do wybranych element├│w ekspozycji.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

Za┼é─ůczniki:
festiwal_nauki_torun_pap.jpeg
festiwal_nauki_torun_pap.jpeg [ 189.15 KiB | Przegl─ůdane 1436 razy ]

PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2011, 10:41 
SuperUser
SuperUser

Ukaza┼é si─Ö Polski Atlas Nieba.Mapy zawieraj─ů obiekty katalogu Messiera,
najciekawsze gromady i mgławice NGC i IC
oraz lokalizacj─Ö ponad 20 asteryzm├│w.

Wi─Ökszo┼Ťci znany nam ju┼╝ program Polski AstroJawil oraz autor programu Janusz Wiland, po┼Ťwi─Öca du┼╝o czasu dla nas by┼Ťmy mieli sw├│j Polski Program Astronomiczny oraz Atlas Nieba. Mo┼╝na pobra─ç, ┼╝e strony http://www.astrojawil.pl/atlas_28_map.htm
Co namawiam i polecam, poniewa┼╝ ┼╝yjemy w Kraju Polska, wi─Öc warto mie─ç na temat Astronomii co┼Ť naszego. Chcia┼éem podzi─Ökowa─ç Januszowi za ten trud oraz za to, ┼╝e zrobi┼é ten Atlas Nieba, po wydrukowaniu na kartce papieru A4 wygl─ůdaj─ů te mapki naprawd─Ö super, warto je mie─ç dla swojego u┼╝ytku.

Za┼é─ůczniki:
new_nr_03.jpg
new_nr_03.jpg [ 58.12 KiB | Przegl─ůdane 1427 razy ]

PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2011, 20:09 
SuperUser
SuperUser

Galaktyki cz─Östo ┼é─ůcz─ů si─Ö w gromady
Galaktyki s─ů niczym wyspy po┼Ťr├│d bezmiaru nico┼Ťci. Sk┼éadaj─ů si─Ö z miliard├│w gwiazd, kt├│re czasem si─Ö od siebie oddalaj─ů, a innym razem na siebie wpadaj─ů. Zdarza si─Ö, ┼╝e ┼é─ůcz─ů si─Ö w wi─Öksze gromady.
R├│┼╝norodne galaktyki, kt├│re wype┼éniaj─ů bezmiar kosmosu, cz─Östo ┼é─ůcz─ů si─Ö w gromady, kt├│re nazywane s─ů po prostu gromadami galaktyk.
Aby taka grupa mog┼éa powsta─ç potrzebne jest zbli┼╝enie si─Ö do siebie galaktyk na tyle, aby mog┼éy one cz─Ö┼Ťciowo na siebie wp┼éywa─ç.
Nasza galaktyka, czyli Droga Mleczna, wchodzi w sk┼éad gromady nazywanej Grup─ů Lokaln─ů.
Poza nasz─ů galaktyk─ů znajduje si─Ö w niej galaktyka Andromedy z gwiazdozbioru o tej samej nazwie oraz galaktyka M33 z gwiazdozbioru Tr├│jk─ůta.
Najwi─Öksz─ů w tej gromadzie jest oczywi┼Ťcie galaktyka Andromedy, natomiast Droga Mleczna posiada ┼Ťredni rozmiar. Gromady mo┼╝emy, podobnie jak galaktyki, podzieli─ç na dwie grupy: regularne i nieregularne.
Te pierwsze tworz─ů jedynie galaktyki eliptyczne i soczewkowate. Natomiast w tej drugiej grupie mog─ů si─Ö te┼╝ znajdowa─ç galaktyki spiralne, czyli takie jak nasza. Jedn─ů z wi─Ökszych gromad jakie uda┼éo si─Ö nam odkry─ç jest ta znajduj─ůca si─Ö w konstelacji Panny i skupia a┼╝ 2,5 tysi─ůca galaktyk, g┼é├│wnie spiralnych.
Galaktyki to nic innego jak gwiezdne wyspy rozproszone we Wszech┼Ťwiecie, kt├│re czasem mog─ů na siebie wpada─ç. Tak te┼╝ jest mi─Ödzy galaktykami znajduj─ůcymi si─Ö w grupach.
Nasz─ů Galaktyk─Ö w dalekiej przysz┼éo┼Ťci te┼╝ czeka kolizja. Wed┼éug najnowszych bada┼ä stanie si─Ö to wcze┼Ťniej ni┼╝ s─ůdzono przez ostatnie kilkadziesi─ůt lat.
Powod├│w do paniki jednak nie ma, poniewa┼╝ te dramatyczne wydarzenie b─Ödzie mo┼╝na zaobserwowa─ç dopiero za 5 miliard├│w lat, poniewa┼╝ tyle czasu zajmie galaktyce Andromedy pokonanie dziel─ůcej nas odleg┼éo┼Ťci 2 milion├│w lat ┼Ťwietlnych. Do tego czasu S┼éo┼äce zmieni si─Ö w bia┼éego kar┼éa, a ludzko┼Ť─ç przy obecnym post─Öpie techniki b─Ödzie w stanie z ┼éatwo┼Ťci─ů opu┼Ťci─ç Drog─Ö Mleczn─ů.
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... -w-gromady

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 15 kwietnia 2011, 08:10 
SuperUser
SuperUser

Ura┼╝ona ambicja mocarstwa odmieni┼éa ca┼éy ┼Ťwiat
12 kwietnia 1960 roku ZSRR tryumfowa┼é. W USA odnowi┼éa si─Ö ledwo zaleczona trauma po pionierskim locie Sputnika, kt├│rego wystrzeleniem Sowieci zaskoczyli Ameryk─Ö. A 27-letni pilot spod Smole┼äska mia┼é pod sob─ů ca┼éy ┼Ťwiat. John F. Kennedy zarz─ůdzi┼é pe┼én─ů mobilizacj─Ö. Upokorzone Stany Zjednoczone musia┼éy wygra─ç. Kennedy musia┼é wygra─ç. Je┼Ťli nie wy┼Ťcig w kosmos ÔÇô to wy┼Ťcig na Ksi─Ö┼╝yc. Nigdy wcze┼Ťniej ani nigdy p├│┼║niej dwa supermocarstwa nie wydawa┼éy tak ogromnych pieni─Ödzy na nauk─Ö i technik─Ö. Nawet je┼Ťli robi┼éy to tylko dla propagandy - przypomina na ┼éamach "Tygodnika Powszechnego" Wojciech Brzezi┼äski.
Tempo, w jakim rozgrywa┼éa si─Ö ta rywalizacja, ci─Ö┼╝ko sobie dzi┼Ť wyobrazi─ç. Nie min─Ö┼éy trzy tygodnie, a w kosmosie pojawi┼é si─Ö pierwszy Amerykanin, Shepard. Po czterech miesi─ůcach Titow sp─Ödzi┼é w kosmosie dob─Ö. Dwa lata p├│┼║niej Leonow wykona┼é kosmiczny spacer. A 20 lipca 1969 r., 3021 dni, 12 godzin i 22 minuty od chwili, gdy Gagarin na spadochronie spad┼é na ch┼éopskie pole, modu┼é ksi─Ö┼╝ycowy Apollo 11 wyl─ůdowa┼é na Srebrnym Globie.
"Cho─ç Gagarin by┼é tylko pasa┼╝erem Wostoka, otworzy┼é przed ludzko┼Ťci─ů zupe┼énie nowe horyzonty. Gdyby to Amerykanin pierwszy polecia┼é w kosmos, wy┼Ťcigu zapewne nigdy by nie by┼éo. USA zabrak┼éoby najpot─Ö┼╝niejszego z mo┼╝liwych impuls├│w, kt├│ry nap─Ödzi┼é ca┼é─ů rywalizacj─Ö ÔÇô ura┼╝onej ambicji. A bez niej dzisiejszy ┼Ťwiat by┼éby zupe┼énie innym miejscem" - pisze ┼éamach "Tygodnika" dziennikarz Polsat News.
Warto przypomnie─ç, ┼╝e to w┼éa┼Ťnie dzi─Öki programowi kosmicznemu mamy teflon i rzepy. Gdyby nie rakiety, mo┼╝e nigdy nie doczekaliby┼Ťmy si─Ö upowszechnienia mikroprocesora, kt├│ry zast─ůpi┼é ci─Ö┼╝k─ů, lampow─ů elektronik─Ö. Nie mieliby┼Ťmy skutecznych baterii s┼éonecznych ani wodorowych ogniw paliwowych. A tak┼╝e szpitalnych system├│w do monitorowania stanu chorych. Pierwsze czujniki pozwalaj─ůce na zdaln─ů kontrol─Ö podstawowych funkcji ┼╝yciowych powsta┼éy w┼éa┼Ťnie po to, by pilnowa─ç stanu zdrowia za┼é├│g pojazd├│w kosmicznych.
Przeczytaj cały artykuł na stronie internetowej "Tygodnika Powszechnego"
"Gdyby nie to, ┼╝e NASA musia┼éa utrzymywa─ç kontakt ze swoimi pojazdami nad ka┼╝dym, nawet najbardziej odludnym miejscem na Ziemi, nie powsta┼éaby pierwsza naprawd─Ö globalna sie─ç komputerowa, ┼é─ůcz─ůca Zanzibar, Nigeri─Ö, Meksyk i Australi─Ö. Bez tego dzikiego, technologicznego wy┼Ťcigu, do kt├│rego sygna┼é da┼é w┼éa┼Ťnie lot Gagarina, ┼╝yliby┼Ťmy w ┼Ťwiecie bez iPod├│w, bez YouTubeÔÇÖa, bez hybrydowych samochod├│w i telemedycyny. A przynajmniej musieliby┼Ťmy czeka─ç na nie du┼╝o d┼éu┼╝ej" - przekonuje w swoim artykule Brzezi┼äski.
Publicysta zaznacza r├│wnie┼╝, ┼╝e lot Gagarina otworzy┼é przed naszym gatunkiem zupe┼énie nowy ocean. I cho─ç po nim na orbicie znalaz┼éo si─Ö zaledwie 513 innych ludzi, to niemal nikt ju┼╝ dzi┼Ť nie w─ůtpi, ┼╝e za 20, 50 czy 200 lat ludzko┼Ť─ç nauczy si─Ö ┼╝eglowa─ç po tym oceanie ┼Ťmielej ni┼╝ dot─ůd ÔÇô i odkryje nowe l─ůdy i nowe przygody. Dzi─Öki wyprawie Wostoka ludzko┼Ť─ç o┼Ťmieli┼éa si─Ö marzy─ç o jasnej przysz┼éo┼Ťci - pisze.
Wi─Öcej w najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego"
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/urazona ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 15 kwietnia 2011, 08:10 
SuperUser
SuperUser

W niedziel─Ö rozpocznie si─Ö doroczne spotkanie Kr├│lewskiego Towarzystwa Astronomicznego

Mi─Ödzy 17 i 21 kwietnia w walijskiej miejscowo┼Ťci Llandudno spotka si─Ö blisko p├│┼é tysi─ůca pracuj─ůcych w Wielkiej Brytanii astronom├│w i astrofizyk├│w. Podczas maj─ůcego si─Ö tam odby─ç dorocznego spotkania Kr├│lewskiego Towarzystwa Astronomicznego naukowcy przedstawi─ů wyniki swoich ostatnich bada┼ä oraz zaprezentuj─ů kilka du┼╝ych projekt├│w realizowanych przy udziale Zjednoczonego Kr├│lestwa.

Tegoroczne NAM (ang. National Astronomy Meeting) odbywa si─Ö w centrum Venue Cymru, w niewielkiej nadmorskiej miejscowo┼Ťci Llandudno, w p├│┼énocnej Walii. W konferencji bior─ů udzia┼é astronomowie i astrofizycy oraz naukowcy zajmuj─ůcy si─Ö fizyk─ů S┼éo┼äca i geofizycy.

W trakcie spotkania odb─Ödzie si─Ö ponad dwadzie┼Ťcia sesji tematycznych ze wszystkich dziedzin astronomii - b─Öd─ů ona po┼Ťwi─Öcone mi─Ödzy innymi kosmologii, powstawaniu gwiazd, planetom pozas┼éonecznym, instrumentom obserwacyjne, nowym technologiom w badaniu Wszech┼Ťwiata oraz edukacji i popularyzacji. W oddzielnych sesjach zosta┼éy r├│wnie┼╝ zebrane tematy zwi─ůzane z kosmiczn─ů pogod─ů oraz szeroko rozumianym przemys┼éem kosmicznym.

Organizatorzy zaplanowali tak┼╝e popularne wyk┼éady, w tym jeden wiecz├│r walijski, podczas kt├│rego wszystkie wyst─ůpienia zostan─ů wyg┼éoszone w drugim urz─Ödowym j─Özyku obowi─ůzuj─ůcym w tej cz─Ö┼Ťci Zjednoczonego Kr├│lestwa.

Podczas konferencji zaprezentowanych zostanie tak┼╝e kilka du┼╝ych, mi─Ödzynarodowych projekt├│w naukowych, w kt├│rych bierze udzia┼é Wielka Brytania. Jednym z nich jest misja dw├│ch teleskop├│w kosmicznych - Herschel i Planck - obserwuj─ůcych Wszech┼Ťwiat w falach podczerwonych i zakresie mikrofalowym.

Praca instrumentu Herschel, kt├│rego zadaniem jest badania proces├│w powstawania galaktyk, gwiazd, sk┼éadu chemicznego atmosfer planet, ksi─Ö┼╝yc├│w i komet oraz chemii cz─ůsteczek we Wszech┼Ťwiecie, koordynowana jest przez astronom├│w z Uniwersytetu w Cardiff, stolicy Walii.

Innym projektem, kt├│ry zostanie pokazany podczas tegorocznego NAM jest ALMA (ang. Atacama Large Milimiter Array) - powstaj─ůcy w p├│┼énocnym Chile interferometr sk┼éadaj─ůcy si─Ö z sieci 66 radioteleskop├│w. Jest to obecnie najwi─Ökszy mi─Ödzynarodowy projekt astronomiczny.

Kr├│lewskie Towarzystwo Astronomiczne (ang. Royal Astronomical Society, RAS) to brytyjskie towarzystwo naukowe, za┼éo┼╝one w 1820 roku w Londynie. Obecnie jest jednym z najwi─Ökszych towarzystw astronomicznych na ┼Ťwiecie, ma ponad trzy tysi─ůce cz┼éonk├│w, pos┼éuguj─ůcych si─Ö skr├│tem FRAS umieszczanym po nazwisku.

Doroczna konferencja RAS, nazywana cz─Östo NAM, od angielskiej nazwy National Astronomy Meeting jest jednym z najwa┼╝niejszych na ┼Ťwiecie spotka┼ä astronom├│w i astrofizyk├│w.

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]

Źródło: RAS

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2808

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 15 kwietnia 2011, 12:21 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 2 stycznia 2011, 17:03
Piotr Samek napisał(a):
A ja dzisiaj dowiedziałem się, że podobno Gagarin popełnił samobójstwo?! :shock:

też palnoł bym sobie w głowe gdybym w kosmos jako pierwszy ziemianin poleciał za darmoche

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 15 kwietnia 2011, 13:32 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 7 stycznia 2011, 21:47
O :shock: , nie wiedziałem.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 16 kwietnia 2011, 08:27 
SuperUser
SuperUser

To się będzie działo już niedługo na niebie...
W ci─ůgu najbli┼╝szych nocy zobaczymy pierwsze meteory z ciekawego roju Liryd├│w - poinformowa┼é dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

- Mi┼éo┼Ťnicy obserwacji meteor├│w maj─ů zwykle pe┼éne r─Öce roboty od ┼Ťrodka lata do pocz─ůtku zimy. W tym okresie swoj─ů aktywno┼Ťci─ů co chwil─Ö popisuje si─Ö jaki┼Ť du┼╝y lub ciekawy r├│j meteor├│w. Najwi─Ökszy okres posuchy wyst─Öpuje za to w pierwszych miesi─ůcach ka┼╝dego roku. Od oko┼éo 10 stycznia, kiedy ko┼äcz─ů si─Ö Kwadrantydy mamy ponad trzy miesi─ůce bez ┼╝adnego ciekawego roju - zauwa┼╝y┼é astronom.

Połowa kwietnia przynosi jednak odmianę, bo wówczas na niebie pojawia się aktywny rój Lirydów, który został utworzony przez kometę C/1861 G1 (Thatcher).
- Maksimum jego aktywno┼Ťci wyst─Öpuje zazwyczaj w okolicach 22 kwietnia z tym, ┼╝e w bardzo zmiennych z roku na rok momentach. Wydaje si─Ö, ┼╝e najwi─Öksze szanse dojrzenia du┼╝ej liczby meteor├│w w tym roku mamy w godzinach od 17.30 do 4.30 w nocy z 22 na 23 kwietnia - powiedzia┼é dr Olech.

Jego zdaniem, s─ů to do┼Ť─ç dobre wiadomo┼Ťci dla obserwator├│w w Polsce, ale - jak doda┼é - trzeba trzyma─ç kciuki za to, by Lirydy wybra┼éy p├│┼║niejsze godziny. - Radiant roju, czyli miejsce, z kt├│rego zdaj─ů si─Ö wylatywa─ç meteory, znajduje si─Ö wysoko nad horyzontem dopiero w okolicach p├│┼énocy i wtedy dopiero mamy naprawd─Ö dobre warunki do obserwacji - zaznaczy┼é naukowiec.

Niestety w tym roku nie dopisały fazy Księżyca. Pełnia wypada bowiem 18 kwietnia, a ostatnia kwadra 25 kwietnia. Jasny Księżyc będzie więc mocno przeszkadzał w obserwacjach podczas wszystkich nocy w okolicy samego maksimum.

Wed┼éug astronoma, je┼Ťli jednak maksimum aktywno┼Ťci pojawi si─Ö w okolicach p├│┼énocy lub p├│┼║niej, s─ů spore szanse, ┼╝e dojrzymy nawet kilkana┼Ťcie meteor├│w na godzin─Ö. - Gdy dopisze nam szcz─Ö┼Ťcie i maksimum b─Ödzie wy┼╝sze ni┼╝ zwykle - a to w przypadku Liryd├│w mo┼╝liwe - mo┼╝na dojrze─ç nawet 20-30 "spadaj─ůcych gwiazd" w ci─ůgu godziny - przewiduje dr Olech.

Ostatnie meteory z tego roju mo┼╝na zobaczy─ç w okolicach 25-26 kwietnia.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 17 kwietnia 2011, 09:27 
SuperUser
SuperUser

Wielka planetoida p─Ödzi w kierunku Ziemi
W listopadzie tego roku pomi─Ödzy nami a Ksi─Ö┼╝ycem przeleci planetoida 2005 YU55, kt├│rej rozmiary s─ů szacowane na a┼╝ 400 metr├│w - informuje serwis Space.com.

┼Ürednio raz na kilka-kilkana┼Ťcie tygodni pomi─Ödzy nami a Ksi─Ö┼╝ycem przelatuje planetoida. Najcz─Ö┼Ťciej mamy do czynienia z ma┼éymi cia┼éami, kt├│rych rozmiary wynosz─ů do 10 metr├│w, a przez co s─ů zupe┼énie nie gro┼║ne dla naszej planety.
Zupe┼énie inaczej sytuacja wygl─ůda z planetoid─ů 2005 YU55. Zosta┼éa ona odkryta w grudniu 2005 roku przez projekt Spacewatch.
Jej jasno┼Ť─ç wskazuje na to, ┼╝e mamy do czynienia z obiektem o ┼Ťrednicy a┼╝ 400 metr├│w.
Jej jasno┼Ť─ç wskazuje na to, ┼╝e mamy do czynienia z obiektem o ┼Ťrednicy a┼╝ 400 metr├│w. Co wi─Öcej, orbita planetoidy prawie przecina si─Ö z orbit─ů Ziemi, przez co 8 listopada 2011 roku oba cia┼éa zbli┼╝─ů si─Ö na odleg┼éo┼Ť─ç tylko niespe┼éna 330 tysi─Öcy kilometr├│w (┼Ťrednia odleg┼éo┼Ť─ç Ziemi od Ksi─Ö┼╝yca wynosi 384 tys. km).
Statystyki m├│wi─ů, ┼╝e tak bliskie spotkanie z tak du┼╝ym cia┼éem jest zjawiskiem rzadkim i dochodzi do niego ┼Ťrednio raz na 30 lat. Ostatni raz tak bliskie spotkanie z du┼╝ym cia┼éem mia┼éo miejsce w roku 1976, kiedy to w po┼éowie odleg┼éo┼Ťci pomi─Ödzy nami a Ksi─Ö┼╝ycem przesz┼éa planetoida 2010 XC15. Tyle, ┼╝e obiekt ten zosta┼é odkryty dopiero w roku 2010, przez co o przelocie z roku 1976 nikt nie wiedzia┼é.

Dystans 330 tysi─Öcy kilometr├│w jaki b─Ödzie dzieli┼é 2005 YU55 i Ziemi─Ö jest na tyle du┼╝y, ┼╝e nie zagra┼╝a naszej planecie. Jest jednak na tyle ma┼éy, ┼╝e stanowi nie lada gratk─Ö dla naukowc├│w. Tak bliskie przej┼Ťcie umo┼╝liwi wykonanie szeregu obserwacji planetoidy. Szczeg├│lnie interesuj─ůce b─Öd─ů obserwacje radarowe, kt├│re pozwol─ů dok┼éadnie zbada─ç kszta┼ét 2005 YU55 (z rozdzielczo┼Ťci─ů na poziomie 5 metr├│w) i opisa─ç jej rotacj─Ö.

Dla zwyk┼éych obserwator├│w 2005 YU55 nie b─Ödzie obiektem efektownym. W nocy z 8 na 9 listopada b.r. osi─ůgnie ona maksymaln─ů jasno┼Ť─ç oko┼éo 11 wielko┼Ťci gwiazdowych b─Ödzie wi─Öc prawie sto razy s┼éabsza od najs┼éabszych gwiazd widocznych go┼éym okiem.
Statystyki m├│wi─ů, ┼╝e tak bliskie spotkanie z tak du┼╝ym cia┼éem jest zjawiskiem rzadkim i dochodzi do niego ┼Ťrednio raz na 30 lat.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 17 kwietnia 2011, 18:00 
SuperUser
SuperUser

Polska ekspedycja na Marsa ju┼╝ w czerwcu
Ruszy┼éy przygotowania do kolejnej edycji presti┼╝owego konkursu ┼éazik├│w marsja┼äskich o nazwie University Rover Challenge 2011. Ju┼╝ w czerwcu na pustyni Utah z najlepszymi zespo┼éami z ca┼éego ┼Ťwiata zmierz─ů si─Ö trzy polskie pojazdy. W tegorocznym konkursie bior─ů bowiem udzia┼é zespo┼éy z Politechniki Wroc┼éawskiej, Uniwersytetu Miko┼éaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki Bia┼éostockiej.

Aktualnie polskie ekipy ko┼äcz─ů konstrukcj─Ö g┼é├│wnych podzespo┼é├│w ┼éazik├│w i jednocze┼Ťnie wyposa┼╝aj─ů je w kluczowe elementy, niezb─Ödne do poruszania si─Ö po symulowanej powierzchni Marsa. Miejsce zawod├│w ÔÇô ameryka┼äska pustynia Utah ÔÇô s┼éynie z ekstremalnych warunk├│w klimatycznych, kt├│re s─ů zbli┼╝one do tych panuj─ůcych na Czerwonej Planecie. Polskie roboty musz─ů zmierzy─ç si─Ö z wysok─ů temperatur─ů oraz skrajnie nisk─ů wilgotno┼Ťci─ů powietrza.
Zesz┼éoroczna edycja konkursu, organizowanego przez stowarzyszenie The Mars Society, zako┼äczy┼éa si─Ö du┼╝ym sukcesem dla jedynej polskiej dru┼╝yny, kt├│rej uda┼éo si─Ö zakwalifikowa─ç do ┼Ťcis┼éego fina┼éu. Bia┼éostocko-toru┼äski robot MAGMA zaj─ů┼é trzecie miejsce, ust─Öpuj─ůc jedynie ┼éazikom ameryka┼äskiemu oraz kanadyjskiemu. Projekt polskich robot├│w marsja┼äskich od pocz─ůtku wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wy┼╝szego oraz Przemys┼éowy Instytut Automatyki i Pomiar├│w PIAP.

Finalne konstrukcje ┼éazik├│w oraz ich oficjalne nazwy zostan─ů zaprezentowane w po┼éowie maja.
http://tech.wp.pl/kat,1009791,title,Pol ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 17 kwietnia 2011, 18:19 
SuperUser
SuperUser

Podw├│jne s┼éo┼äce w Chinach wyja┼Ťnione
Kilka tygodni po tym jak uda┼éo si─Ö na amatorskim nagraniu uchwyci─ç dwa S┼éo┼äca w Chinach naukowcy znale┼║li wyja┼Ťnienie tego niecodziennego i jednocze┼Ťnie przera┼╝aj─ůcego zjawiska.
Jednego mo┼╝na by─ç pewnym Betelgeza nie wybuch┼éa. Odpowiedzialny za zjawisko dw├│ch widzianych s┼éo┼äc jest po prostu smog, czyli truj─ůce gazy przemys┼éowe.
Zdaniem naukowc├│w dosz┼éo do zjawiska za┼éamania ┼Ťwiat┼éa. Czego┼Ť podobnego co ma miejsce w przypadku mira┼╝u (fatamorgany) na pustyni.
Przy czym mira┼╝ tworz─ůcy widok podw├│jnego s┼éo┼äca jest bardzo rzadki i nie do ko┼äca wyja┼Ťniony przez nauk─Ö.
Musia┼éo tam bowiem doj┼Ť─ç do tego, ┼╝e cz─ůsteczki lodu lub kropelki wody odbi┼éy ┼Ťwiat┼éo pod bardzo niskim k─ůtem, powoduj─ůc ┼╝e mira┼╝owe S┼éo┼äce wy┼Ťwietli┼éo si─Ö zaraz obok prawdziwego, w naturalnym rozmiarze.
Podobny przypadek został opisany przez znanego flamandzkiego astronoma Marcela Minnaerta, któremu udało się sfotografować i opisać podobne zjawisko w latach 90. ubiegłego wieku.
Tak wi─Öc podw├│jne S┼éo┼äce to wy┼é─ůcznie zjawisko optyczne i w┼éa┼Ťnie takie zjawiska bywaj─ů nie tylko bardzo spektakularne, lecz tak┼╝e zaskakuj─ůce dla obserwator├│w.
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... wyjasnione

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 17 kwietnia 2011, 18:20 
SuperUser
SuperUser

Badanie meteorytu Yamato-691 odnalezionego w 1969 roku na Antarktydzie, kt├│rego wiek datuje si─Ö na 4,5 miliarda lat, przynios┼éo ciekawe rezultaty. Odnaleziono nowy minera┼é o niespotykanych w┼éa┼Ťciwo┼Ťciach.
Ilo┼Ť─ç znalezionego w meteorycie nowego minera┼éu by┼éa bardzo niewielka, jego zawarto┼Ť─ç wewn─ůtrz ska┼éy nie przekracza┼éa grubo┼Ťci 1/100 ludzkiego w┼éosa. Mimo to naukowcy s─ů bardzo podekscytowani znaleziskiem.
Wassonit, bo tak nazywa si─Ö nowy minera┼é, sk┼éada si─Ö tylko z dw├│ch pierwiastk├│w - siarki oraz tytanu, jednak wykazuje struktur─Ö krystaliczn─ů niespotykan─ů do tej pory na naszej planecie.
Minera┼é zosta┼é odnaleziony wewn─ůtrz meteorytu Yamato-691, b─Öd─ůcego jednym z bardziej pierwotnych obiekt├│w tego typu, chondrytem. Naukowcy uwa┼╝aj─ů, ┼╝e chondryty by┼éy kiedy┼Ť cz─Ö┼Ťciami sk┼éadowymi planet.
Yamato 691 został odnaleziony podczas wyprawy Japońskiej Antarktycznej Ekspedycji Badawczej w 1969 roku. Dalsze poszukiwania w tym rejonie pozwoliły japońskim i amerykańskim naukowcom na odzyskanie 40 tysięcy próbek kosmicznych skał.
Badacze uwa┼╝aj─ů, ┼╝e Yamato-691 najprawdopodobniej pochodzi z asteroidy orbituj─ůcej gdzie┼Ť mi─Ödzy Marsem, a Jowiszem.
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... -mineralem

Za┼é─ůczniki:
content_Image3.png
content_Image3.png [ 355.83 KiB | Przegl─ůdane 1366 razy ]

PostNapisane: niedziela, 17 kwietnia 2011, 18:21 
SuperUser
SuperUser

Błękitne i czerwone (nad)olbrzymy
S┼éo┼äce, chocia┼╝ jest pod wzgl─Ödem ┼Ťrednicy 109 razy wi─Öksze od Ziemi, to jednak jest uwa┼╝ane za gwiazd─Ö ┼Ťredniej wielko┼Ťci. S─ů gwiazdy wobec kt├│rych S┼éo┼äce jest zaledwie maczkiem.
Wi─Öksze od S┼éo┼äca s─ů b┼é─Ökitne olbrzymy. Ich ┼Ťrednica przewy┼╝sza s┼éoneczn─ů kilka lub te┼╝ kilkana┼Ťcie razy.
Przyk┼éadem takiej gwiazdy jest Bellatrix, umiejscowiona w prawej g├│rnej cz─Ö┼Ťci gwiazdozbioru Oriona. Mieni si─Ö intensywnym niebieskim kolorem.
Poniewa┼╝ b┼é─Ökitne olbrzymy s─ů gwiazdami masywnymi, to ich ┼╝ycie nie trwa w skali kosmicznej bardzo d┼éugo. Istniej─ů od kilkudziesi─Öciu do najwy┼╝ej kilkuset milion├│w lat.
Wi─Öksze od b┼é─Ökitnych olbrzym├│w s─ů b┼é─Ökitne nadolbrzymy. Maj─ů one nawet 50 mas S┼éo┼äca. Niewiele jest tego typu gwiazd we Wszech┼Ťwiecie.
S─ů one uwa┼╝ane za najwi─Öksze, najja┼Ťniejsze i najgor─Ötsze gwiazdy. Ze wzgl─Ödu na swoj─ů mas─Ö ┼╝yj─ů jeszcze kr├│cej ni┼╝ b┼é─Ökitne olbrzymy, ledwie 10 milion├│w lat.
Przyk┼éadem takiego nadolbrzyma jest Rigel, znajduj─ůcy si─Ö w prawej dolnej cz─Ö┼Ťci gwiazdozbioru Oriona i jest on najja┼Ťniejsz─ů gwiazd─ů tej konstelacji.
Astronomia zna jeszcze czerwonego nadolbrzyma. To du┼╝a gwiazda, ale charakteryzuj─ůca si─Ö ma┼é─ů g─Östo┼Ťci─ů i nisk─ů temperatur─ů. Gwiazdy takie s─ů 1,5 tysi─ůca razy wi─Öksze od S┼éo┼äca. Te stadium gwiazdy trwa oko┼éo miliona lat. Podobnie jak wszystkie inne olbrzymy i nadolbrzymy ko┼äcz─ů jako supernowe.
Czerwonym nadolbrzymem jest Betelgeza, znajduj─ůca si─Ö w lewej g├│rnej cz─Ö┼Ťci gwiazdozbioru Oriona.
Najprawdopodobniej najwi─Ökszym nadolbrzymem jest gwiazda Epsilon Aurigae w gwiazdozbiorze Wo┼║nicy. Badacze s─ůdz─ů, ┼╝e gwiazda ta ma ┼Ťrednic─Ö 4 miliard├│w kilometr├│w, a wi─Öc jest a┼╝ 3 tysi─ůce razy wi─Öksza od S┼éo┼äca i ponad 320 tysi─Öcy razy wi─Öksza od Ziemi.
Obserwacje gwiazd Bellatrix, Rigel i Betelgeza najlepiej prowadzić w chłodnej porze roku, ponieważ obecnie Orion wschodzi i zachodzi wraz ze Słońcem i nie jest widoczny w nocy.
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... d-olbrzymy

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 19 kwietnia 2011, 16:17 
SuperUser
SuperUser

Ta pełnia Księżyca wyznacza Wielkanoc
Cz─Östo zastanawiamy si─Ö dlaczego Wielkanoc w ka┼╝dym roku obchodzona jest w innych dniach. Raz wypada w marcu, a raz w kwietniu. Odpowied┼║ jest bardzo prosta, gdy┼╝ dat─Ö ┼Üwi─ůt Wielkanocnych wyznacza pocz─ůtek astronomicznej wiosny oraz pe┼énia Ksi─Ö┼╝yca.
Regu┼éa zawsze jest taka sama, poniewa┼╝ Wielkanoc przypada na pierwsz─ů niedziel─Ö po pierwszej wiosennej pe┼éni Ksi─Ö┼╝yca.
W tym roku astronomiczna wiosna rozpocz─Ö┼éa si─Ö 21 marca, za┼Ť pierwsza wiosenna pe┼énia Ksi─Ö┼╝yca mia┼éa miejsce dopiero dzisiaj nad ranem.
W ten spos├│b pierwsza niedziela po pe┼éni przypada na 24 kwietnia i to w┼éa┼Ťnie tego dnia b─Ödziemy obchodzi─ç Niedziel─Ö Wielkanocn─ů.
Tegoroczna Wielkanoc b─Ödzie jedn─ů z najp├│┼║niejszych w historii, poniewa┼╝ ostatnia zimowa pe┼énia przypad┼éa na 19 marca, czyli na 2 dni przed pocz─ůtkiem wiosny.
Wed┼éug tej regu┼éy Wielkanoc nigdy nie b─Ödzie mo┼╝liwa wcze┼Ťniej ni┼╝ 19 marca (w tym dniu nast─Öpuje pocz─ůtek astronomicznej wiosny w 2044 roku) i nie p├│┼║niej ni┼╝ 25 kwietnia.
W ten spos├│b za rok Niedziela Wielkanocna przypadnie 8 kwietnia, poniewa┼╝ pierwsza wiosenna pe┼énia Ksi─Ö┼╝yca nast─ůpi 6 kwietnia. Co ciekawe Wielkanoc w 2008 roku by┼éa obchodzona 23 marca, a wi─Öc najwcze┼Ťniej od 1914 roku. Nast─Öpnym razem Wielkanoc tak wcze┼Ťnie wypadnie dopiero w 2160 roku.
Dodajmy jeszcze, ┼╝e Ksi─Ö┼╝yc znajduj─ůcy si─Ö w pierwszej pe┼éni w kwietniu bywa┼é w tradycji ameryka┼äskich kolonialist├│w nazywany Ksi─Ö┼╝ycem go┼║dzik├│w; przez Chi┼äczyk├│w Ksi─Ö┼╝ycem piwoni; przez Indian Czirokez├│w Ksi─Ö┼╝ycem kwiatowym; przez Indian Czoktaw├│w Ksi─Ö┼╝ycem ┼╝bik├│w;
przez Indian Siuks├│w Ksi─Ö┼╝ycem, gdy rozproszone g─Ösi tworz─ů klucze; przez Celt├│w Ksi─Ö┼╝ycem upraw; przez ┼Ťredniowiecznych Anglik├│w Ksi─Ö┼╝ycem nasion; przez pogan Ksi─Ö┼╝ycem przebudzenia. Poni┼╝ej publikujemy zdj─Öcie pe┼éni Ksi─Ö┼╝yca.
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/10 ... -wielkanoc

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 19 kwietnia 2011, 16:18 
SuperUser
SuperUser

Prognoza Pogody dla Astronom├│w
Jest dla nas pogoda dla Astronom├│w po wpisaniu wi─Ökszego miasta pokazuje nam pogod─Ö na noc oraz.
T.odczuw. 1 ┬░C Wiatr Porywy Chmury. Opady mm Ci┼Ťnienie hPa Wilgotno┼Ť─ç, Biomet korzystny Termika zimno i sucho
http://www.twojapogoda.pl/tematyczne/dl ... mow#joiner

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 20 kwietnia 2011, 09:00 
SuperUser
SuperUser

Słońce zawrzało. "To doskonały dowód"
W 2008 cykl aktywno┼Ťci s┼éonecznej osi─ůgn─ů┼é najg┼é─Öbsze minimum na przestrzeni ca┼éego stulecia - plamy znikn─Ö┼éy, rozb┼éyski zmniejszy┼éy si─Ö, ca┼éa aktywno┼Ť─ç S┼éo┼äca bardzo si─Ö zmniejszy┼éa - pisze serwis physorg.com. Wraz z pocz─ůtkiem 2011 roku "S┼éo┼äce znowu zawrza┼éo", a w marcu dosz┼éo do olbrzymiego wyrzutu masy. - Jak dla mnie to doskona┼éy dow├│d na funkcjonowanie 24. cyklu aktywno┼Ťci s┼éonecznej - przekonuje Angelos Vourlidas z Naval Research Lab w Waszyngtonie.
W 2008 cykl aktywno┼Ťci s┼éonecznej osi─ůgn─ů┼é najg┼é─Öbsze minimum na przestrzeni ca┼éego stulecia - plamy znikn─Ö┼éy, rozb┼éyski zmniejszy┼éy si─Ö, ca┼éa aktywno┼Ť─ç S┼éo┼äca bardzo si─Ö zmniejszy┼éa.
- Od tego czasu czekamy na jak─ůkolwiek znacz─ůc─ů aktywno┼Ť─ç - m├│wi Richard Fisher, szef Departamentu Heliofizyki w G┼é├│wnej Siedzibie NASA w Waszyngtonie. - Min─Ö┼éy ju┼╝ 3 d┼éugie lata - dodaje.
W 11-letnim cyklu aktywno┼Ťci s┼éonecznej to minimum trwa┼éo d┼éu┼╝ej ni┼╝ zazwyczaj ma to miejsce. Naukowcy zacz─Öli si─Ö nawet zastanawia─ç, czy kiedy┼Ť si─Ö zako┼äczy.
Wtedy gruchn─Ö┼éa wiadomo┼Ť─ç, ┼╝e "S┼éo┼äce zawrza┼éo na nowo". - W ko┼äcu zaczynamy rejestrowa─ç jak─ů┼Ť aktywno┼Ť─ç - m├│wi Fisher.
Wraz z pocz─ůtkiem 2011 roku na S┼éo┼äcu pojawi┼éy si─Ö plamy. 15 lutego i nast─Öpnie 9 marca satelity zarejestrowa┼éy rozb┼éyski s┼éoneczne klasy X, czyli najsilniejsze w ca┼éej klasyfikacji GOES, kt├│ra powsta┼éa w oparciu o pomiar strumienia emisji rentgenowskiej. Ostatni, tak silny wybuch, mia┼é miejsce w grudniu 2006 roku.
7 marca bie┼╝─ůcego roku dosz┼éo do olbrzymiego wyrzutu masy, kt├│ry osi─ůgn─ů┼é pr─Ödko┼Ť─ç 2200km/s. Wyrzut ten by┼é sporym ciosem dla pola magnetycznego Ziemi.
- To by┼é najszybszy, koronalny wyrzut masy, jaki odnotowali┼Ťmy w ci─ůgu ostatnich 6 lat - m├│wi Angelos Vourlidas z Naval Research Lab w Waszyngtonie. - Jak dla mnie to doskona┼éy dow├│d na funkcjonowanie 24. cyklu aktywno┼Ťci s┼éonecznej - dodaje Vourlidas.
- Przygotowania do tego wydarzenia s─ů czym┼Ť wi─Öcej ni┼╝ oczekiwanie, a┼╝ S┼éo┼äce zacznie si─Ö gotowa─ç - m├│wi Ron Turner, analityk kosmicznej pogody w Analytic Services Inc. - To bardzo powolny proces - dodaje.
Do tej pory zarejestrowano 24 cykle aktywno┼Ťci s┼éonecznej. Pocz─ůtek obserwacji datuje si─Ö na po┼éow─Ö XVIII wieku.
Turner zauwa┼╝a, ┼╝e dotychczas zaledwie cztery cykle rozwija┼éy si─Ö wolniej od obecnego. - Trzy z nich mia┼éy miejsce w okresie Minimum Daltona, na pocz─ůtku XIX wieku, kiedy aktywno┼Ť─ç s┼éoneczna by┼éa niewielka.
Turner w swoich badaniach okre┼Ťla plamy s┼éoneczne jako wa┼╝ny parametr aktywno┼Ťci S┼éo┼äca. - 24. cykl to zawodnik z op├│┼║nionym zap┼éonem - przekonuje Turner.
(TSz)
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/slonce- ... omosc.html

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: