Teraz jest czwartek, 4 czerwca 2020, 21:59

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Luty 2011
PostNapisane: czwartek, 17 lutego 2011, 10:45 
SuperUser
SuperUser

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Comet Tempel 1 as Seen by NASAÔÇÖ Stardust Pi─Ökne zdj─Öcia galerii komety Tempel 1 mo┼╝na zobaczy─ç na stronie NASA polecam oraz zapraszam.
http://www.nasa.gov/mission_pages/stard ... index.html

Konkurs "Moje okno na Wszech┼Ťwiat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 17 lutego 2011, 13:38 
SuperUser
SuperUser

Mniej ciemnej materii ni┼╝ s─ůdzili astronomowie
Europejskie obserwatorium orbitalne Herschel odkry┼éo populacj─Ö galaktyk, kt├│re maj─ů mniej ciemnej materii ni┼╝ do tej pory s─ůdzono. Uzyskane wyniki pokazuj─ů te┼╝, ┼╝e tempo formowania si─Ö gwiazd w odleg┼éych galaktykach jest kilkakrotnie szybsze ni┼╝ wskazywa┼éy wcze┼Ťniejsze oszacowania.

Zbadane galaktyki maj─ů po oko┼éo 300 miliard├│w mas S┼éo┼äca. To zdecydowanie poni┼╝ej teoretycznych oszacowa┼ä wskazuj─ůcych, ┼╝e do utworzenia du┼╝ej liczb gwiazd galaktyka musi mie─ç co najmniej 5 bilion├│w mas S┼éo┼äca.

Astronomowie przypuszczaj─ů, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç masy ka┼╝dej z galaktyk we Wszech┼Ťwiecie stanowi tajemnicza ciemna materia. Wynika to z obserwacji krzywych rotacji galaktyk, kt├│re wskazuj─ů na obecno┼Ť─ç du┼╝o wi─Ökszej masy ni┼╝ masa obserwowanych gwiazd i ob┼éok├│w py┼éowo-gazowych.

Wed┼éug wsp├│┼éczesnych modeli powstawania galaktyk, ich narodziny rozpoczynaj─ů si─Ö od zgromadzenia wielkiej ilo┼Ťci ciemnej materii. Nast─Öpnie jej grawitacja przyci─ůga zwyk┼é─ů materi─Ö, a gdy takowej zgromadzi si─Ö odpowiednio du┼╝o, rozpoczynaj─ů si─Ö procesy gwiazdotw├│rcze.

"Herschel pokazuje nam, że nie potrzeba aż tak dużo ciemnej materii do pobudzenia procesów narodzin gwiazd" komentuje Asantha Cooray z University of Kalifornia w Irvine, współautorka artykułu opublikowanego 16 lutego w internetowym wydaniu czasopisma "Nature".

Zesp├│┼é naukowc├│w kierowany przez Alexandra Amblarda z tego samego uniwersytetu, przeanalizowa┼é podczerwone zdj─Öcia z obserwatorium Herschel, wykonane na falach o d┼éugo┼Ťci 250, 350 i 500 mikrometr├│w. Wyniki wskazuj─ů, ┼╝e tempo formowania si─Ö gwiazd w odleg┼éych galaktykach jest od 3 do 5 razy wi─Öksze ni┼╝ wcze┼Ťniej s─ůdzono na podstawie obserwacji podobnych galaktyk w zakresie widzialnym.

Wi─Öcej informacji:
ÔÇó Herschel finds less dark matter but more stars
ÔÇó Sub-millimetre galaxies reside in dark matter halos with masses greater than 3x10^11 solar masses (publikacja naukowa)

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna ESA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2750

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 18 lutego 2011, 09:20 
SuperUser
SuperUser

Pierwsze skutki gigantycznej eksplozji na Słońcu
Najsilniejsza od czterech lat eksplozja na S┼éo┼äcu spowodowa┼éa w po┼éudniowych Chinach zak┼é├│cenia ┼é─ůczno┼Ťci radiowej poinformowa┼éa s┼éu┼╝ba meteorologiczna Chin ÔÇô czytamy w serwisie breitbart.com.
Astronomowie zaobserwowali wczoraj wyj─ůtkowo siln─ů eksplozj─Ö na S┼éo┼äcu. Tak zwany s┼éoneczny rozb┼éysk by┼é najpot─Ö┼╝niejszy od czterech lat.
Wybuch nast─ůpi┼é w poniedzia┼éek w nocy. By┼é to rozb┼éysk klasy X - nale┼╝a┼é wi─Öc do najbardziej gwa┼étownych zjawisk zachodz─ůcych na S┼éo┼äcu. Potem nast─ůpi┼é tak zwany koronalny wyrzut masy - nasza macierzysta gwiazda wyrzuci┼éa w przestrze┼ä kosmiczn─ů du┼╝e ilo┼Ťci na┼éadowanych cz─ůstek. Naukowcy spodziewaj─ů si─Ö burzy magnetycznej, kt├│ra mo┼╝e zak┼é├│ca─ç systemy telekomunikacyjne, satelitarne i elektryczne na Ziemi.
- W po┼éowie XIX wieku, gdy mia┼é miejsce wyj─ůtkowo pot─Ö┼╝ny wybuch, dwie trzecie ziemskiego nieba by┼éo krwisto czerwone, oszala┼éy kompasy i telegrafy - m├│wi┼é astronom i autor ksi─ů┼╝ki "Kr├│l S┼éo┼äce" Stuart Clark.
(MK)
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/pierwsz ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: sobota, 19 lutego 2011, 10:50 
SuperUser
SuperUser

538. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika
W najbli┼╝sz─ů sobot─Ö, 19 lutego, mija 538. rocznica urodzin najs┼éynniejszego polskiego astronoma. Miko┼éaj Kopernik urodzi┼é si─Ö w 1473 roku w Toruniu. By┼é tw├│rc─ů heliocentrycznej teorii budowy Uk┼éadu S┼éonecznego.
Kopernik najbardziej znany jest jako astronom i kanonik, ale by┼é tak┼╝e prawnikiem, matematykiem, lekarzem, ekonomist─ů. Miko┼éaj Kopernik studiowa┼é w Krakowie na Akademii Krakowskiej (obecnie: Uniwersytet Jagiello┼äski), gdzie w┼Ťr├│d jego wyk┼éadowc├│w by┼é astronom Wojciech z Brudzewa. Dalsze studia kontynuowa┼é we W┼éoszech (Bolonia, Padwa, Ferrara), a w roku 1500 by┼é w Rzymie. Gdy powr├│ci┼é do Polski mieszka┼é w Lidzbarku Warmi┼äskim, Fromborku i Olsztynie.

W 1513 roku kardyna┼éowie zebrani podczas soboru latera┼äskiego poprosili Kopernika o opracowanie reformy kalendarza. Projekt zosta┼é dostarczony do Rzymu, ale nie dotrwa┼é do dzisiejszych czas├│w. W 1519 roku Kopernik zaprezentowa┼é stanom pruskim pierwsz─ů wersj─Ö traktatu o monecie (ostateczn─ů wersj─Ö opracowa┼é w 1528 roku). W 1520 roku bra┼é udzia┼é w poselstwie do wielkiego mistrza krzy┼╝ackiego. W 1537 roku by┼é przedstawiony kr├│lowi jako jeden z kandydat├│w na biskupa warmi┼äskiego.
W 1541 roku Kopernik odda┼é do druku swoje najs┼éynniejsze dzie┼éo "De Revolutionibus", kt├│re ukaza┼éo si─Ö ostatecznie w 1543 roku pod tytu┼éem "De revolutionibus orbium coelestium". W tym sze┼Ťciotomowym dziele Kopernik

przedstawi┼é m.in. teori─Ö heliocentryczn─ů budowy Uk┼éadu S┼éonecznego, wed┼éug kt├│rej to Ziemia i inne planety kr─ů┼╝─ů wok├│┼é S┼éo┼äca, a nie jak zak┼éada┼éa teoria geocentryczna - S┼éo┼äce z planetami wok├│┼é Ziemi.
Słynny astronom zmarł w 1543 roku we Fromborku i został pochowany we fromborskiej katedrze.
S┼éynny astronom zmar┼é w 1543 roku we Fromborku i zosta┼é pochowany we fromborskiej katedrze. W 2005 roku og┼éoszono wyniki prac archeologicznych nad poszukiwaniem grobu Kopernika. Zesp├│┼é kierowany przez prof. Jerzego G─ůssowskiego og┼éosi┼é odnalezienie grobu i czaszki astronoma, a Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy G┼é├│wnej Policji wykona┼éo na jej podstawie rekonstrukcj─Ö wygl─ůdu twarzy Kopernika. Niekt├│rzy naukowcy poddaj─ů jednak w w─ůtpliwo┼Ť─ç identyfikacj─Ö szcz─ůtk├│w astronoma.

W 2010 roku odby┼é si─Ö powt├│rny pogrzeb Miko┼éaja Kopernika. Trumna ze szcz─ůtkami znalezionymi podczas prac archeologicznych zosta┼éa przewieziona z Olsztyna do Fromborka tras─ů przez miasta Warmii zwi─ůzane z dzia┼éalno┼Ťci─ů naukowca.

Imi─Ö Kopernika nosz─ů obiekty astronomiczne, instrumenty naukowe, instytucje naukowe i popularnonaukowe, a tak┼╝e wiele szk├│┼é. Na Ksi─Ö┼╝ycu znajduje si─Ö krater Kopernik o ┼Ťrednicy 107 km, krater o tej samej nazwie jest tak┼╝e na Marsie (ma 292 km ┼Ťrednicy). Imi─Ö polskiego astronoma nosi te┼╝ planetoida (1322) Coppernicus.

W Warszawie dzia┼éa Centrum Astronomiczne im. Miko┼éaja Kopernika PAN, a w Toruniu Uniwersytet Miko┼éaja Kopernika. W Toruniu znajduje si─Ö te┼╝ muzeum po┼Ťwi─Öcone astronomowi - Dom Miko┼éaja Kopernika nale┼╝─ůcy do Muzeum Okr─Ögowego w Toruniu.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: sobota, 19 lutego 2011, 11:07 
SuperUser
SuperUser

Naukowcy odwiedzili g├│r Atlas i Sahar─Ö, aby sprawdzi─ç jak poszukiwa─ç ┼╝ycia w ekstremalnych warunkach

W drugim tygodniu lutego na Universit├ę Cadi Ayyad w Marakeszu, w Maroko odby┼éa si─Ö konferencja "Geobiologia w eksploracji kosmosu". Podczas spotkania, w kt├│rego organizacji uczestniczy┼éy Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i ameryka┼äska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) naukowcy dyskutowali o poszukiwaniu ┼╝ycia w ekstremalnych warunkach.

Jedn─ů z g┼é├│wnych kwestii omawianych podczas spotkania by┼éa mo┼╝liwo┼Ť─ç istnienia form ┼╝ycia na Marsie. W┼éa┼Ťnie dlatego po konferencji, mi─Ödzy 10 i 14 lutego odby┼é si─Ö wyjazd do kilku stanowisk przypuszczalnych analog├│w marsja┼äskich z prymitywnymi formami ┼╝ycia, znajduj─ůcych si─Ö w g├│rach Atlas i na Saharze.

Naukowcy badali r├│┼╝ne formy w okolicach takich maroka┼äskich miast jak Erfoud i Ouarzazate - od prekambryjskich stromatolit├│w do czwartorz─Ödowych stanowisk z jeziorn─ů flor─ů bakteryjn─ů.

W konferencji wzięli udział również naukowcy z Polski - mikropaleontolodzy planetarni z Instytutu Paleobiologi PAN w Warszawie. Dr Barbara Kremer i prof. dr hab. Józef Kazimierczak wygłosili dwa referaty: "Fossilization potential of stromatolite-forming cyanobacteria from alkaline caldera lakes of Niuafo'ou Island, Tonga" i "Micro-concretionary structures with microbial nuclei as planetary biosignatures".

[ Astronomia.pl - Jan Pomierny ]
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2752

G├│ra

PostNapisane: sobota, 19 lutego 2011, 11:07 
SuperUser
SuperUser

Wykład o najciemniejszych galaktykach w Warszawie

21 lutego w Centrum Astronomicznym im. Miko┼éaja Kopernika PAN w Warszawie dr hab. Ewa ┼üokas wyg┼éosi wyk┼éad o najciemniejszych galaktykach - obiektach, kt├│rych badanie ma istotne znaczenie dla rozwoju wiedzy o powstawaniu struktury we Wszech┼Ťwiecie.

Poniedzia┼ékowe spotkanie b─Ödzie drug─ů ods┼éon─ů zainaugurowanego przed tygodniem cyklu popularnonaukowych seminari├│w pt. "Spotkania z astronomi─ů". Podczas maj─ůcej potrwa─ç do ko┼äca maja tego roku serii naukowcy z warszawskich instytucji astronomicznych oraz zaproszeni go┼Ťcie wyg┼éosz─ů ┼é─ůcznie czterna┼Ťcie wyk┼éad├│w.

Podczas swojej prezentacji dr ┼üokas om├│wi zar├│wno galaktyki o niskiej jasno┼Ťci, jak i te sk┼éadaj─ůce si─Ö g┼é├│wnie z ciemnej materii. W┼éasno┼Ťci obiekt├│w obu typ├│w zostan─ů zilustrowane przyk┼éadami z najbli┼╝szego otoczenia Drogi Mlecznej.

Poniedzia┼ékowy wyk┼éad, podobnie jak wszystkie spotkania z cyklu, rozpocznie si─Ö o godzinie 17:00 w Sali Seminaryjnej CAMK. Je┼Ťli pozwol─ů na to warunki atmosferyczne, to po prezentacji odb─Ödzie si─Ö r├│wnie┼╝ pokaz nieba przygotowany przez warszawski odzia┼é Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii, wsp├│┼éorganizatora "Spotka┼ä z astronomi─ů".

Centrum Astronomiczne im. Miko┼éaja Kopernika PAN znajduje si─Ö na ul. Bartyckiej 18. Do CAMK dojecha─ç mo┼╝na autobusem 108 z Pl. Trzech Krzy┼╝y lub 167 z Ochoty, Mokotowa i Woli. Nale┼╝y wysi─ů┼Ť─ç na przystanku "Figowa".

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2751

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 20 lutego 2011, 10:13 
SuperUser
SuperUser

"Na┼éadowane" obiekty zbli┼╝aj─ů si─Ö do Ziemi
Oczy naukowc├│w utkwione s─ů w aparaturze pomiarowej ÔÇô wszyscy czekaj─ů na moment, w kt├│rym trzy fale na┼éadowanych cz─ůsteczek, wywo┼éane wybuchami na S┼éo┼äcu, dotr─ů do pola magnetycznego Ziemi ÔÇô czytamy na bbc.co.uk.
W ostatnich dniach dosz┼éo do trzech wybuch├│w na S┼éo┼äcu ÔÇô jeden z nich by┼é najwi─Öksz─ů tego typu erupcj─ů od 2006 roku. Na Ziemi mo┼╝e to wywo┼éa─ç zmiany w polu magnetycznym. Zorza Polarna b─Ödzie, jak oceniaj─ů naukowcy, widoczna o wiele dalej na po┼éudnie ni┼╝ zazwyczaj ÔÇô pocz─ůwszy od p├│┼énocnego wybrze┼╝a Wielkiej Brytanii.
- Spodziewamy si─Ö, ┼╝e uderzenie mo┼╝e by─ç silniejsze, ni┼╝ pocz─ůtkowo my┼Ťleli┼Ťmy, ale nie s─ůdz─Ö, by by┼éo wystarczaj─ůco silne, by┼Ťmy zobaczyli Zorz─Ö Polarn─ů w Wielkiej Brytanii ÔÇô m├│wi Alan Thomson z British Geological Survey.
Zagro┼╝one s─ů tak┼╝e urz─ůdzenia elektroniczne takie jak sieci energetyczne, systemy komunikacyjne i satelity.
W 1972 burza magnetyczna spowodowana wybuchem na S┼éo┼äcu zak┼é├│ci┼éa po┼é─ůczenia telefoniczne w stanie Illinois w USA. W 1989 podobne zawirowania pogr─ů┼╝y┼éy w ciemno┼Ťci sze┼Ť─ç milion├│w os├│b w kanadyjskim Quebecu.
Dr Thomson m├│wi, ┼╝e infrastruktura i tym razem mo┼╝e ucierpie─ç. Podkre┼Ťla jednak, ┼╝e obserwowane ostatnio wybuchy s─ů mniejsze od tych, kt├│re doprowadzi┼éy do awarii zasilania w Kanadzie i tych, kt├│re w 2003 roku uszkodzi┼éy satelity znajduj─ůce si─Ö na orbicie.
Dzi─Öki satelicie ACE, kt├│ra mierzy poziom promieniowania s┼éonecznego, naukowcy p├│┼é godziny wcze┼Ťniej b─Öd─ů wiedzieli, ┼╝e fala cz─ůsteczek zderzy si─Ö z polem magnetycznym Ziemi. ÔÇô Siedzimy i czekamy, a┼╝ to si─Ö stanie ÔÇô m├│wi Alan Thomson.
Naukowcy m├│wi─ů, ┼╝e jest to wzmo┼╝enie aktywno┼Ťci S┼éo┼äca po kilkuletnim okresie spokoju.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/naladow ... ja-sie-do-

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011, 17:23 
SuperUser
SuperUser

Mi┼éo┼Ťnicy astronomii wydali kalendarz ze zdj─Öciami nieba
Kilka dni temu rozpocz─Ö┼éa si─Ö dystrybucja bezp┼éatnego kalendarza ze zdj─Öciami nieba wydanego przez mi┼éo┼Ťnik├│w astronomii. Z okazji Roku Heweliusza 2011 kalendarz zawiera dodatkowo reprodukcje wizerunk├│w gwiazdozbior├│w z atlasu Heweliusza.

Kalendarz astrofotografii zawiera najlepsze zdj─Öcia obiekt├│w astronomicznych wykonane przez polskich mi┼éo┼Ťnik├│w astronomii. Jest to kalendarz ┼Ťcienny w formacie oko┼éo 42 x 29 cm. Karta ka┼╝dego z miesi─Öcy zawiera zdj─Öcie g┼é├│wne i po kilka mniejszych zdj─Ö─ç dodatkowych. Na drugiej stronie karty znajduje si─Ö wizerunek gwiazdozbioru z atlasu Jana Heweliusza. W kalendarzu zaznaczono fazy Ksi─Ö┼╝yca oraz daty wschodu i zachodu S┼éo┼äca i Ksi─Ö┼╝yca. Na ko┼äcu znajduje si─Ö tak┼╝e spis ciekawych zjawisk astronomicznych w roku 2011.

"Kalendarz astrofotografia amatorska 2011" zosta┼é wydany w nak┼éadzie oko┼éo 2000 sztuk. Jest to wydawnictwo bezp┼éatne, finansowane przez sponsor├│w z bran┼╝y astronomicznej. Sk┼éad redakcyjny stanowi─ů: Micha┼é Ka┼éu┼╝ny, Przemys┼éaw Rud┼║, Jacek Pala oraz Robert Bodzo┼ä.

Dystrybucja kalendarza rozpocz─Ö┼éa si─Ö kilka dni temu w┼Ťr├│d os├│b, kt├│re zarejestrowa┼éy si─Ö w trakcie trwaj─ůcych pod koniec stycznia zapis├│w. Zainteresowanie by┼éo tak du┼╝e, ┼╝e zapisy potrwa┼éy tylko jeden dzie┼ä.

Dodatkowo kalendarz otrzymaj─ů prenumeratorzy czasopisma "Urania - Post─Öpy Astronomii" wydawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Polskie Towarzystwo Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Dla os├│b, kt├│re przeoczy┼éy zapisy na kalendarz prenumerata "Uranii" jest wi─Öc ostatni─ů szans─ů na zdobycie tego oryginalnego wydawnictwa.

Wi─Öcej informacji:
ÔÇó Kalendarz astrofotografia amatorska 2011

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2753

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011, 17:24 
SuperUser
SuperUser

W Toruniu odbędzie się wykład odkrywcy pierwiastka copernicium
Sigurd Hofmann, kierownik zespołu naukowego, który wytworzył pierwiastek copernicium, wygłosi wykład w Toruniu w czwartek 24 lutego. Nazwa pierwiastka pochodzi od nazwiska Mikołaja Kopernika, najsłynniejszego polskiego astronoma.

Wyk┼éad Sigurda Hofmanna odb─Ödzie si─Ö w Instytucie Fizyki UMK w czwartek 24 lutego o godzinie 17:15, przy ul. Grudzi─ůdzkiej 5. B─Ödzie wyg┼éoszony w ramach uroczystego XXIV Wyk┼éadu im. Aleksandra Jab┼éo┼äskiego, tw├│rcy toru┼äskiej szko┼éy fizyki. Tytu┼é wyk┼éadu to "The element Copernicium - Why it exists and how it was made", czyli "Pierwiastek copernicium - dlaczego istnieje i jak zosta┼é odkryty".

Sigurd Hofmann jest profesorem fizyki Instytutu Bada┼ä Ci─Ö┼╝kich Jon├│w w Darmstadt. W┼éa┼Ťnie w tej instytucji pierwiastek copernicium zosta┼é wytworzony po raz pierwszy, a grup─ů badawcz─ů kierowa┼é Hofmann. Po raz pierwszy informowano o jego wytworzeniu w 1996 roku, a ponownie w roku 2002. P├│┼║niej pierwiastek uda┼éo si─Ö wytworzy─ç grupie badaczy japo┼äskich, a tak┼╝e innym zespo┼éom fizyk├│w i istnienie pierwiastka zosta┼éo oficjalnie uznane w 2009 roku. Nazw─Ö copernicium nadano 19 lutego 2010 roku, w rocznic─Ö urodzin Miko┼éaja Kopernika.

Copernicium ma liczb─Ö atomow─ů 112 i oznaczenie Cn. W eksperymencie powsta┼é w wyniku bombardowania j─ůder o┼éowiu 208 j─ůdrami cynku 70 w akceleratorze ci─Ö┼╝kich jon├│w. Pierwiastek copernicium nale┼╝y do najci─Ö┼╝szych pierwiastk├│w w ca┼éym ok┼éadzie okresowym, jest a┼╝ 277 razy ci─Ö┼╝szy od wodoru. Nie wyst─Öpuje naturalnie w przyrodzie, gdy┼╝ jego czas rozpadu to oko┼éo jedna sekunda. W p├│┼║niejszych eksperymentach uda┼éo si─Ö wytworzy─ç inne izotopy copernicium, kt├│re s─ů nieco bardziej trwa┼ée.

Źródło: UMK

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2754

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 22 lutego 2011, 17:25 
SuperUser
SuperUser

Rodzinne zdj─Öcie Uk┼éadu S┼éonecznego zrobione od ┼Ťrodka
Sonda kosmiczna MESSENGER wykona┼éa po raz pierwszy portret Uk┼éadu S┼éonecznego widzianego "od ┼Ťrodka". Na zdj─Öciu wida─ç planety od Merkurego do Saturna, a tak┼╝e kilka ksi─Ö┼╝yc├│w.

Naukowcy z┼éo┼╝yli ze sob─ů 34 zdj─Öcia wykonane przez sond─Ö w okresie od 3 do 16 listopada 2010 r. Na mozaice wida─ç wszystkie planety, opr├│cz Urana i Neptuna, kt├│re by┼éy zbyt s┼éabe do dostrze┼╝enia przez instrumenty sondy. Za to na zdj─Öciu mo┼╝na dostrzec te┼╝ Ksi─Ö┼╝yc oraz cztery galileuszowe ksi─Ö┼╝yce Jowisza.

"Zakrzywiony kszta┼ét mozaiki zdj─Ö─ç jest efektem nachylenia orbity sondy w stosunku do p┼éaszczyzny ekliptyki, w kt├│rej porusza si─Ö Ziemi i wi─Ökszo┼Ť─ç planet. Kamera musia┼éa czasem celowa─ç w g├│r─Ö, a czasem w d├│┼é, aby zobaczy─ç poszczeg├│lne planety. Dodatkowo zdj─Öcia s─ů rozci─ůgni─Öte, aby ┼éatwiej by┼éo dostrzec planety, st─ůd niesferyczne kszta┼éty niekt├│rych z planet." wyja┼Ťnia Brett Denevi z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel, Md (USA), cz┼éonek zespo┼éu, kt├│ry opracowa┼é zdj─Öcie.

Sonda MESSENGER jest przeznaczona do zbadania Merkurego, najbli┼╝szej planety w Uk┼éadzie S┼éonecznym, licz─ůc wed┼éug odleg┼éo┼Ťci od S┼éo┼äca. Przelecia┼éa ju┼╝ trzykrotnie w pobli┼╝u planety (14.01.2008 r., 6.10.2008 r. oraz 29.09.2009 r.), a nied┼éugo ma wej┼Ť─ç na orbit─Ö wok├│┼é niej (17.03.2011 r.).

W 1990 roku sonda Voyager 1 zrobiła portretowe zdjęcie Układu Słonecznego z widocznymi poszczególnymi planetami. Tamto zdjęcie było wykonane z zewnętrznego krańca naszego systemu planetarnego.

Wi─Öcej informacji:
ÔÇó A Solar System Family Portrait, from the Inside Out

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2755

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 23 lutego 2011, 08:50 
SuperUser
SuperUser

Naukowcy wieszcz─ů globaln─ů "s┼éoneczn─ů Katrin─Ö"
Na Ziemi─Ö mo┼╝e spa┼Ť─ç gro┼║na "kosmiczna burza", kt├│ra str─ůci satelity komunikacyjne, uziemi samoloty i zapocz─ůtkuje seri─Ö blackout├│w, co spowoduje miliardowe straty - ostrzegaj─ů naukowcy, kt├│rzy dodaj─ů, ┼╝e ┼Ťwiat nie jest przygotowany na tak─ů globaln─ů Katrin─Ö - czytamy w serwisie dailymail.co.uk.
Astronomowie uwa┼╝aj─ů, ┼╝e ludzko┼Ť─ç jest obecnie o wiele bardziej nara┼╝ona na skutki burz s┼éonecznych, ni┼╝ kiedykolwiek w historii. Wed┼éug nich Ziemia powinna si─Ö przygotowa─ç na zniszczenia takie, jakie spowodowa┼é huragan Katrina (jeden z najsilniejszych huragan├│w jakie nawiedzi┼é USA, w 2005 roku dokona┼é ogromnych zniszcze┼ä w Nowym Orleanie - red.), ale w skali globalnej.
Ogromne wybuchy na powierzchni S┼éo┼äca spowoduj─ů wys┼éanie fal promieniowania i na┼éadowanych cz─ůstek w kierunku Ziemi, po drodze uszkadzaj─ůc systemy satelitarne, kt├│re synchronizuj─ů komputery, nawigacj─Ö lotnicz─ů i sieci telefoniczne.
Je┼Ťli taka kosmiczna burza b─Ödzie wystarczaj─ůco silna, mo┼╝e nawet spowodowa─ç awari─Ö na ┼Ťwiatowych gie┼édach oraz spadki w dostawach pr─ůdu na kilka tygodni lub nawet miesi─Öcy - twierdz─ů eksperci z Ameryka┼äskiego Stowarzyszenia na rzecz Zaawansowanej Nauki.
Szanse na zak┼é├│cenia ze strony S┼éo┼äca s─ů coraz wi─Öksze, poniewa┼╝ nasza gwiazda wchodzi w okres wzmo┼╝onej aktywno┼Ťci w trakcie 11-, 12-letnich cykl├│w.
Przedsmak skutk├│w wybuch├│w na S┼éo┼äcu mieli┼Ťmy w zesz┼éym tygodniu, kiedy najsilniejsza eksplozja od pi─Öciu lat wystrzeli┼éa w kosmos wi─ůzk─Ö na┼éadowanej plazmy zmierzaj─ůcej w kierunku Ziemi z pr─Ödko┼Ťci─ů ponad 930 km/s. Ta kosmiczna burza spowodowa┼éa pojawienie si─Ö spektakularnych z├│rz oraz zak┼é├│ci┼éa komunikacj─Ö radiow─ů.
Kosmiczne, s┼éoneczne burze powstaj─ů na skutek ogromnych eksplozji na powierzchni S┼éo┼äca, kt├│re powoduj─ů uwolnienie fal rentgenowskich oraz promieniowania ultrafioletowego. Docieraj─ů one do Ziemi dos┼éownie w ci─ůgu kilku minut, zak┼é├│caj─ůc komunikacj─ů radiow─ů oraz uszkadzaj─ůc elektronik─Ö satelit├│w oko┼éoziemskich.
(RZ)
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/naukowc ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 23 lutego 2011, 15:59 
SuperUser
SuperUser

Rodzinne zdj─Öcie Uk┼éadu S┼éonecznego zrobione od ┼Ťrodka
Sonda kosmiczna MESSENGER wykona┼éa po raz pierwszy portret Uk┼éadu S┼éonecznego widzianego "od ┼Ťrodka". Na zdj─Öciu wida─ç planety od Merkurego do Saturna, a tak┼╝e kilka ksi─Ö┼╝yc├│w.

Naukowcy z┼éo┼╝yli ze sob─ů 34 zdj─Öcia wykonane przez sond─Ö w okresie od 3 do 16 listopada 2010 r. Na mozaice wida─ç wszystkie planety, opr├│cz Urana i Neptuna, kt├│re by┼éy zbyt s┼éabe do dostrze┼╝enia przez instrumenty sondy. Za to na zdj─Öciu mo┼╝na dostrzec te┼╝ Ksi─Ö┼╝yc oraz cztery galileuszowe ksi─Ö┼╝yce Jowisza.

"Zakrzywiony kszta┼ét mozaiki zdj─Ö─ç jest efektem nachylenia orbity sondy w stosunku do p┼éaszczyzny ekliptyki, w kt├│rej porusza si─Ö Ziemi i wi─Ökszo┼Ť─ç planet. Kamera musia┼éa czasem celowa─ç w g├│r─Ö, a czasem w d├│┼é, aby zobaczy─ç poszczeg├│lne planety. Dodatkowo zdj─Öcia s─ů rozci─ůgni─Öte, aby ┼éatwiej by┼éo dostrzec planety, st─ůd niesferyczne kszta┼éty niekt├│rych z planet." wyja┼Ťnia Brett Denevi z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel, Md (USA), cz┼éonek zespo┼éu, kt├│ry opracowa┼é zdj─Öcie.

Sonda MESSENGER jest przeznaczona do zbadania Merkurego, najbli┼╝szej planety w Uk┼éadzie S┼éonecznym, licz─ůc wed┼éug odleg┼éo┼Ťci od S┼éo┼äca. Przelecia┼éa ju┼╝ trzykrotnie w pobli┼╝u planety (14.01.2008 r., 6.10.2008 r. oraz 29.09.2009 r.), a nied┼éugo ma wej┼Ť─ç na orbit─Ö wok├│┼é niej (17.03.2011 r.).

W 1990 roku sonda Voyager 1 zrobiła portretowe zdjęcie Układu Słonecznego z widocznymi poszczególnymi planetami. Tamto zdjęcie było wykonane z zewnętrznego krańca naszego systemu planetarnego.

Wi─Öcej informacji:
ÔÇó A Solar System Family Portrait, from the Inside Out

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2755

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 11:17 
SuperUser
SuperUser

Kolejna fala rozbłysków i plam słonecznych
Zza p├│┼énocno-wschodniego skraju tarczy s┼éonecznej wy┼éania si─Ö kolejny aktywny region, kt├│ry mo┼╝e pokaza─ç efektown─ů grup─Ö plam s┼éonecznych i nowe rozb┼éyski - informuje serwis internetowy NASA o nazwie SpaceWeather.com.
Ponad tydzie┼ä temu na powierzchni S┼éo┼äca rozbudowa┼éa si─Ö du┼╝a grupa plam s┼éonecznych oznaczona numerem 1158, kt├│ra nast─Öpnie popisa┼éa si─Ö dwoma b┼éyskami, w tym jednym klasy X - najwi─Ökszym w ci─ůgu ostatnich czterech lat.
Obecnie obszar 1158 schowa┼é si─Ö po drugiej stronie tarczy i S┼éo┼äce wydaje si─Ö spokojne. Plam te┼╝ nie jest du┼╝o, bo przy samym i to zachodz─ůcym skraju tarczy znajduj─ů si─Ö dwie niewielkie grupy oznaczone numerami 1161 i 1162. W czwartek znikn─ů one za brzegiem tarczy naszej dziennej gwiazdy.
Jak donosi serwis SpaceWeather, aktywno┼Ť─ç S┼éo┼äca wcale jednak nie maleje. Zdj─Öcia NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) pokazuj─ů wyra┼║n─ů aktywno┼Ť─ç i silne pole magnetyczne obszaru, kt├│ry chowa si─Ö za p├│┼énocno-wschodnim skajem tarczy i w ci─ůgu najbli┼╝szej doby lub dw├│ch, powinien ukaza─ç si─Ö naszym oczom i instrumentom. Najprawdopodobniej b─Ödziemy mieli do czynienia z kolejn─ů du┼╝─ů i aktywn─ů grup─ů plam s┼éonecznych. Czy popisze si─Ö ona rozb┼éyskami klasy X, tak jak region 1158, czas poka┼╝e.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/kolejna ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 11:50 
SuperUser
SuperUser

Polscy internauci pomog─ů w odnajdywaniu tajemniczych baniek w Drodze Mlecznej

W internecie zosta┼éa w┼éa┼Ťnie udost─Öpniona polska wersja kolejnego spo┼éeczno┼Ťciowego projektu naukowego - "The Milky Way Project". W najnowszym przedsi─Öwzi─Öciu zespo┼éu Zooniverse u┼╝ytkownicy internetu mog─ů wspiera─ç astronom├│w w klasyfikacji i pomiarach Drogi Mlecznej. Zadaniem internat├│w jest odnajdowanie i opisywanie tajemniczych baniek na fotografiach wykonanych w podczerwieni przez Kosmiczny Teleskop Spitzera.

"The Milky Way Project" to kolejny spo┼éeczno┼Ťciowy projekt naukowy, kt├│ry powsta┼é po sukcesie kilku ods┼éon "Galaktyczne Zoo". ┼ü─ůcznie w projektach tego typu przygotowanych na platformie Zooniverse wzi─Ö┼éo udzia┼é ju┼╝ blisko 400 tysi─Öcy internaut├│w, w tym ponad 30 tysi─Öcy Polak├│w.

Najnowszy projekt dotyczy obiekt├│w, o kt├│rych astronomowie p├│ki co wiedz─ů bardzo niewiele. Chodzi o struktury py┼éu w Drodze Mlecznej, w tym o "b─ůbelki", kt├│re by┼éy badane przez autor├│w pracy pt. "The Bubbling Galactic Disk" opublikowanej w 2006 roku w czasopi┼Ťmie "The Astrophysical Journal".

"Autorzy tego artyku┼éu twierdz─ů, ┼╝e b─ůbelki s─ů zwi─ůzane przede wszystkim z m┼éodymi gwiazdami, ale czasem i obiektami innego typu. Przypuszczaj─ů, ┼╝e ┼Ťwiec─ů dlatego, ┼╝e akurat na ich powierzchniach py┼é jest rozgrzewany przez promieniowanie tych cia┼é. Dzieki temu banki rozgrzewaj─ů si─Ö i mog─ů zosta─ç zaobserwowane przez teleskop Spitzera" - wyja┼Ťnia dr Agneiszka Pollo z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiello┼äskiego. Dzi─Öki pomocy internaut├│w astronomowie b─Öd─ů mogli dowiedzie─ç sie jak roz┼éo┼╝one s─ů ba┼äki w Drodze Mlecznej i przez to lepiej zrozumie─ç procesy prowadz─ůce do powstawania nowych gwiazd w naszej Galaktyce.

Serwis internetowy projektu jest w ca┼éo┼Ťci dost─Öpny po polsku, wraz z szybkim kursem dla pocz─ůtkuj─ůcych.

Wi─Öcej informacji o projektach Zooniverse, w tym o "The Milky Way Project" mo┼╝na znale┼║─ç na stronach polskich partner├│w Citizen Science Alliance (konsorcjum powo┼éanego przez kilka czo┼éowych brytyjskich i ameryka┼äskich uniwersytet├│w, kt├│re koncentruje swoje dzia┼éania na rozwoju spo┼éeczno┼Ťciowych projekt├│w naukowych) - Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (strona projektu Hands-On Universe, Europe wspieranego przez CFT PAN: http://www.pl.euhou.net) i portalu Astronomia.pl (http://www.astronomia.pl).

Na stronach EU-HOU jest dost─Öpne r├│wnie┼╝ dedykowane forum dyskusyjne, na kt├│rym uczestnicy projekt├│w mog─ů wymienia─ç si─Ö do┼Ťwiadczeniami, a w przypadku w─ůtpliwo┼Ťci, na pytania u┼╝ytkownik├│w odpowiada polski zesp├│┼é ekspert├│w - pod adresem galaktycznezoo@astronomia.pl. Zooniverse ma r├│wnie┼╝ swoj─ů stron─Ö w serwisie spo┼éeczno┼Ťciowy Facebook - Zooniverse PL.

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2756

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 15:44 
SuperUser
SuperUser

Czyżby zaobserwowano układ planetarny w trakcie powstawania?
Astronomowie korzystaj─ůcy z teleskop├│w Europejskiego Obserwatorium Po┼éudniowego ESO zbadali dysk materii wok├│┼é m┼éodej gwiazdy. Wykryli w nim przerw─Ö, a w niej niewielki obiekt, by─ç mo┼╝e planet─Ö w trakcie formowania si─Ö.

Naukowcy zbadali gwiazd─Ö T Chamaeleontis (T Cha) po┼éo┼╝on─ů w odleg┼éo┼Ťci oko┼éo 330 lat ┼Ťwietlnych od Ziemi. Gwiazda ta jest bardzo m┼éoda, ma zaledwie oko┼éo 7 milion├│w lat. Na niebie widoczna jest w konstelacji Kameleona.

Celem dok┼éadnych analiz by┼é dysk otaczaj─ůcy gwiazd─Ö. Aby m├│c zbada─ç jego struktur─Ö, potrzebny by┼é Bardzo Du┼╝y Teleskop VLT, z┼éo┼╝ony z czterech 8,2-metrowych teleskop├│w. Stosowany jest w nich zaawansowany system optyki adaptywnej oraz mog─ů pracowa─ç jako interferometr, co znacz─ůco zwi─Öksza zdolno┼Ť─ç rozdzielcz─ů.

Naukowcy prowadzili obserwacje w dw├│ch trybach: zwyk┼éej interferometrii, ┼é─ůcz─ůcej ┼Ťwiat┼éo z kilku teleskop├│w oraz za pomoc─ů specjalnej techniki zwanej "lu┼║nym maskowaniem apertury", kt├│ra ┼é─ůczy ┼Ťwiat┼éo z kilku cz─Ö┼Ťci zwierciad┼éa jednego teleskopu. Pierwsza z metod pos┼éu┼╝y┼éa do zbadania struktury wewn─Ötrznego dysku, a druga jest szczeg├│lnie czu┼éa na wykrywanie s┼éabych obiekt├│w (np. planety) po┼éo┼╝onych bardzo blisko jasnych (np. gwiazdy).

Okaza┼éo si─Ö ┼╝e dysk otaczaj─ůcy gwiazd─Ö nie jest jednorodny. Cz─Ö┼Ť─ç materii uformowa┼éa w─ůski py┼éowy pier┼Ťcie┼ä w odleg┼éo┼Ťci oko┼éo 20 milion├│w kilometr├│w od gwiazdy. Nast─Öpne znajduje si─Ö przerwa, a za ni─ů zewn─Ötrzny dysk rozci─ůgaj─ůcy si─Ö od 1,1 miliarda kilometr├│w od gwiazdy.

W przerwie, w odleg┼éo┼Ťci oko┼éo 1 miliarda kilometr├│w od gwiazdy naukowcy wykryli s┼éaby obiekt, znacznie mniejszy ni┼╝ gwiazda. Obiekt ten jest prawdopodobnie przyczyn─ů powstania przerwy w dysku. Towarzysz gwiazdy jest albo br─ůzowym kar┼éem otoczonym przez py┼é, albo w┼éa┼Ťnie uformowan─ů planet─ů.

Wi─Öcej informacji:
ÔÇó Formowanie planet w akcji? By─ç mo┼╝e astronomowie znale┼║li pierwszy obiekt toruj─ůcy sobie drog─Ö w dysku protoplanetarnym otaczaj─ůcym m┼éod─ů gwiazd─Ö.

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe ESO
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2757

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 15:44 
SuperUser
SuperUser

Odliczanie do ostatniego startu promu kosmicznego Discovery
Trwa odliczanie do dzisiejszego startu amerykańskiego wahadłowca Discovery. NASA chce wystrzelić go wieczorem polskiego czasu.

Ameryka┼äska agencja kosmiczna zaplanowa┼éa start wahad┼éowca Discovery na godzin─Ö 21:50. NASA zdecydowa┼éa w ┼Ťrod─Ö o zielonym ┼Ťwietle dla czwartkowego startu. Wahad┼éowiec mia┼é wystartowa─ç ju┼╝ du┼╝o wcze┼Ťniej, ale na pocz─ůtku listopada odwo┼éano start z powodu problem├│w ze zbiornikami paliwa.

Na pok┼éadzie Discovery w kosmos poleci sze┼Ťcioro astronaut├│w: Steven W. Lindley (dow├│dca), Eric A. Boe, Michael R. Barratt, Stephen G. Bowen, Nicole P. Scott, Alvin Drew. Bowen zast─ůpi┼é astronaut─Ö Tima Kopr─Ö, kt├│ry dozna┼é kontuzji w wypadku rowerowym w styczniu.

Prom dostarczy kolejne komponenty do Mi─Ödzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. B─Ödzie to sta┼éy modu┼é wielozadaniowy (PMM - Permanent Multipurpose Module), przekszta┼écony z modu┼éu logistycznego Leonardo. Dzi─Öki niemu stacja b─Ödzie mie─ç wi─Öcej miejsca do magazynowania i przeprowadzania eksperyment├│w. Drugim wa┼╝nym elementem b─Ödzie platforma ELC 4 (Epress Logistics Carrier 4), udost─Öpniaj─ůca miejsce do mocowania du┼╝ego sprz─Ötu. Dodatkowo na stacj─Ö ISS dostarczony zostanie humanoidalny robot. Astronauci dwukrotnie wyjd─ů w przestrze┼ä kosmiczn─ů w celu instalacji nowych element├│w.

Misja STS-133 b─Ödzie ostatnim lotem wahad┼éowca Discovery. Discovery podr├│┼╝owa┼é najwi─Öcej ze wszystkich prom├│w kosmicznych - pokona┼é ┼é─ůcznie dystans 230 milion├│w kilometr├│w. W sw├│j pierwszy lot wystartowa┼é 30 sierpnia 1984 r. w ramach misji STS-41D. Licz─ůc z zapowiadan─ů ostatni─ů misj─ů, b─Ödzie mia┼é w swoi dorobku 39 lot├│w. Nazw─Ö Discovery otrzyma┼é na cze┼Ť─ç jednego ze statk├│w brytyjskiego odkrywcy Jamesa Cooka, odbywaj─ůcego podr├│┼╝e po Oceanie Spokojnym pod koniec XVIII wieku.

NASA ko┼äczy eksploatacj─Ö wahad┼éowc├│w. Po locie Discovery planowane s─ů jeszcze tylko dwa starty prom├│w kosmicznych.

Wi─Öcej informacji:
ÔÇó STS-133: Final Flight of Discovery
ÔÇó STS-133 Mission Information

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2758

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 15:49 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 7 stycznia 2011, 21:47
Pisałem też o tym TUTAJ

Mam nadziej─Ö, ┼╝e b─Ödzie dost─Öpna transmisja online, kt├│r─ů poda┼éem w opisie.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 19:50 
SuperUser
SuperUser

Jutro rozpoczyna si─Ö XXVII Seminarium Pracowni Komet i Meteor├│w

Jutro, 25 lutego w Wyszkowie rozpocznie si─Ö XXVII Seminarium Pracowni Komet i Meteor├│w. Podczas maj─ůcej potrwa─ç do niedzieli konferencji odb─Ödzie si─Ö r├│wnie┼╝ XI walne zgromadzenie stowarzyszenia. Seminarium ma by─ç dla obserwator├│w z ca┼éej Polski okazj─ů do wymiany do┼Ťwiadcze┼ä i pomys┼é├│w.

PKiM jest jedn─ů z najaktywniejszych na ┼Ťwiecie grup badaj─ůcych meteory i komety. Poza seminarium co roku stowarzyszenie stowarzyszenie organizuje r├│wnie┼╝ letnie obozy astronomiczne oraz mniejsze kampanie zwi─ůzane z obserwacj─ů poszczeg├│lnych roj├│w.

Podczas spotkania w najbli┼╝szy weekend odb─Öd─ů si─Ö wyk┼éady i prezentacje. Ich tematyka jest bardzo r├│┼╝norodna - od zagadnie┼ä teoretycznych zwi─ůzanych z prowadzonymi przez Pracowni─Ö badaniami i kwestii technicznych zwi─ůzanych z konstrukcj─ů sprz─Ötu do mi─Ödzynarodowych projekt├│w badawczych, w kt├│re Pracownia jest zaanga┼╝owana.

W trakcie walnego zgromadzenia PKiM zostanie podsumowana dzia┼éalno┼Ť─ç obecnego zarz─ůdu oraz om├│wione bie┼╝─ůce sprawy stowarzyszenia. Odb─Öd─ů si─Ö r├│wnie┼╝ wybory zarz─ůdu.

W seminarium wezm─ů udzia┼é nie tylko do┼Ťwiadczeni obserwatorzy "spadaj─ůcych gwiazd", ale r├│wnie┼╝ pocz─ůtkuj─ůcy mi┼éo┼Ťnicy astronomii. Wsp├│┼épraca z nimi jest dla PKiM szczeg├│lnie istotna - astronomia meteorowa jest dziedzin─ů wymagaj─ůc─ů aktywnego zaanga┼╝owania amator├│w, kt├│rzy zbieraj─ů obserwacje w ujednolicony spos├│b, a raporty przekazuj─ů do wskazanych organizacji. Te wyniki od lat s─ů wykorzystywane w naukowych analizach i publikacjach.

Wi─Öcej informacji o PKiM i Seminarium mo┼╝na znale┼║─ç na stronie: http://www.pkim.org.

Źródło: PKiM
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2759

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 25 lutego 2011, 10:44 
SuperUser
SuperUser

Prom Discovery już na orbicie okołoziemskiej
O godz. 22.53 czasu polskiego z przyl─ůdka Cape Canaveral na Florydzie wystartowa┼é do swego ostatniego lotu wahad┼éowiec kosmiczny Discovery.
Lot Discovery b─Ödzie - jak to si─Ö okre┼Ťla - pocz─ůtkiem ko┼äca 30-letniego programu lot├│w ameryka┼äskich wahad┼éowc├│w kosmicznych. Po nim na orbit─Ö wyniesiony b─Ödzie jeszcze w kwietniu prom Endeavour, a w czerwcu ostatni z nich - Atlantis.
Celem misji Discovery, kt├│ra potrwa 11 dni, jest dowiezienie dostaw na kr─ů┼╝─ůc─ů wok├│┼é Ziemi mi─Ödzynarodow─ů stacj─Ö kosmiczn─ů (ISS). Sze┼Ťcioosobow─ů za┼éog─ů dowodzi emerytowany pu┼ékownik si┼é powietrznych, 50-letni Steve Lindsey.
Wahad┼éowiec mia┼é pocz─ůtkowo wystartowa─ç 1 listopada, ale nie pozwoli┼é na to wyciek ze zbiornika paliwa. Awari─Ö naprawiono. W ostatniej chwili nast─ůpi┼é jeszcze drobny defekt komputera, ale w por─Ö go usuni─Öto.
W sprzęcie transportowanym na ISS uwagę obserwatorów przykuwa głównie robot nazwany Robonaut 2, w skrócie R2, zbudowany przez General Motors kosztem 2,5 miliona dolarów.
Mierzy on oko┼éo metra wysoko┼Ťci i zbudowany jest ze stali i aluminium, ale z wierzchu pokryto go mi─Ökk─ů wyk┼éadzin─ů, aby astronauci nie odnosili obra┼╝e┼ä przy zderzeniu z nim.
B─Ödzie on wykonywa┼é na stacji najpierw proste prace, np. zakr─Öcanie zawor├│w, ale w przysz┼éo┼Ťci planuje si─Ö, ┼╝e b─Ödzie w stanie stopniowo zast─Öpowa─ç astronaut├│w w ich czynno┼Ťciach zar├│wno na statku, jak i poza nim.
Planowane zako┼äczenie lot├│w wahad┼éowc├│w, jak dot─ůd niezast─ůpionych, wywo┼éuje krytyk─Ö ze strony niekt├│rych by┼éych astronaut├│w.
Jeden z nich, Gene Cernan - ostatni cz┼éowiek, kt├│ry wyl─ůdowa┼é na Ksi─Ö┼╝ycu - powiedzia┼é w telewizji Fox News po starcie Discovery, ┼╝e w rz─ůdzie i w NASA s─ů ludzie, kt├│rym "jakby zale┼╝a┼éo" na tym, by Ameryka nie przodowa┼éa w przysz┼éo┼Ťci w podboju kosmosu.
źródło informacji: INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/nauka/news/prom ... 1602000,14

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 25 lutego 2011, 19:18 
SuperUser
SuperUser

W marcu zobaczymy wieczorem Merkurego
25 lutego oko┼éo 9:00 Merkury znalaz┼é si─Ö w z┼é─ůczeniu g├│rnym ze S┼éo┼äcem. Przenosi si─Ö na wieczorne niebo, na kt├│rym odnajdziemy go bez trudu w drugiej po┼éowie marca.

Najbli┼╝sza S┼éo┼äcu planeta obiega je raz na 88 dni. Obserwujemy j─ů z r├│wnie┼╝ poruszaj─ůcej si─Ö wok├│┼é S┼éo┼äca Ziemi i dlatego identyczne konfiguracje planety zdarzaj─ů si─Ö rzadziej, ┼Ťrednio raz na 116 dni. Poprzednie g├│rne z┼é─ůczenie mia┼éo miejsce 17 pa┼║dziernika ubieg┼éego roku (131 dni temu), a do kolejnego dojdzie 13 czerwca (za 108 dni). Znaczny rozrzut spowodowany jest przede wszystkim du┼╝ym mimo┼Ťrodem orbity Merkurego i jego nier├│wnomiernym ruchem po orbicie.

Merkury jest w tej chwili niewidoczny, ale w drugiej po┼éowie marca zago┼Ťci na wieczornym niebie.

Najlepsze warunki do jego obserwacji panowa─ç b─Öd─ů w okolicy jego maksymalnej wschodniej elongacji, czyli 23 marca 2011 roku. Godzin─Ö po zachodzie S┼éo┼äca (czyli oko┼éo 18:40) planeta ┼Ťwieci─ç b─Ödzie 10 stopni ponad zachodnim horyzontem.

Dodał: Michał Matraszek - 2011-01-20 19:10:33+01
Uaktualnił: Michał Matraszek - 2011-01-20 20:20:29+01
http://news.astronet.pl/6638

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Google [Bot] i 3 go┼Ťci