Teraz jest czwartek, 4 czerwca 2020, 22:57

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Grudzie┼ä 2010
PostNapisane: czwartek, 30 grudnia 2010, 19:57 
SuperUser
SuperUser

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Brazylia przystępuje do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO

W ┼Ťrod─Ö Brazylia podpisa┼éa porozumienie o przyst─ůpieniu do Europejskiego Obserwatorium Po┼éudniowego ESO. Po ratyfikowaniu porozumienia przez brazylijski parlament kraj ten stanie si─Ö pierwszy pozaeuropejskim pa┼ästwem nale┼╝─ůcym do tej organizacji przeznaczonej do bada┼ä astronomicznych.

29 grudnia podczas uroczysto┼Ťci w Brasilii (stolicy Brazylii) Sergio Machado Rezende, brazylijski Minister Nauki i Technologii oraz Tim de Zeeuw, dyrektor generalny ESO, podpisali formalne porozumienie o przyj─Öciu Brazylii jako kraju cz┼éonkowskiego Europejskiego Obserwatorium Po┼éudniowego.

ESO to organizacja, kt├│ra powsta┼éa w 1962 roku dzi─Öki porozumieniu mi─Ödzy Belgi─ů, Francj─ů, Holandi─ů, Niemcami i Szwecj─ů. W ostatnich latach przyst─ůpi┼éy do niej Hiszpania (2006), Czechy (2007), Austria (2008). Aktualnie zrzesza 14 kraj├│w europejskich: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz W┼éochy.

Celem dzia┼éalno┼Ťci ESO jest prowadzenie obserwacji astronomicznych na p├│┼ékuli po┼éudniowej. ESO posiada wielkie, nowoczesne obserwatoria w Chile oraz jest na etapie projektowania budowy olbrzymiego 42-metrowego teleskopu optycznego E-ELT. Jest tak┼╝e europejskim partnerem budowanej w┼éa┼Ťnie wielkiej sieci radioteleskop├│w ALMA.

Jak na razie Polska nie skorzysta┼éa z okazji na przyst─ůpienie do Europejskiego Obserwatorium Po┼éudniowego. Mimo braku cz┼éonkostwa naszego kraju, powsta┼éa polska wersja witryny internetowej ESO, dost─Öpna pod adresem www.eso.org/public/poland/.

Wi─Öcej informacji:
ÔÇó Brazylia przyst─ůpi do Europejskiego Obserwatorium Po┼éudniowego

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe ESO
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2693

Konkurs "Moje okno na Wszech┼Ťwiat"
http://www.scopedome.com/pl/konkurs-media.aspx

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 30 grudnia 2010, 19:58 
SuperUser
SuperUser

Astronomiczne top 10 roku 2010

Przedstawiamy zestawienie dziesi─Öciu astronomicznych wydarze┼ä roku 2010. Od bada┼ä planet pozas┼éonecznych, poprzez najdalsze i najmasywniejsze obiekty w kosmosie, a┼╝ po bliskie s─ůsiedztwo Ziemi w Uk┼éadzie S┼éonecznym.

Astronomia i badania kosmosu to dziedziny notuj─ůce bardzo gwa┼étowny rozw├│j. W ci─ůgu roku pojawiaj─ů si─Ö tysi─ůce publikacji naukowych i setki odkry─ç o r├│┼╝nym znaczeniu i stopniu sensacyjno┼Ťci. Wskazanie w┼Ťr├│d nich najwa┼╝niejszych lub najciekawszych nie jest ┼éatwym zadaniem - przyk┼éadowo mo┼╝na by┼éoby ca┼é─ů list─Ö top 10 zape┼éni─ç odkryciami z zakresu bada┼ä planet pozas┼éonecznych. Przestawiamy list─Ö tych najwa┼╝niejszych i tych mo┼╝e mniej wa┼╝nych naukowo, ale z innych wzgl─Öd├│w ciekawych.

Astronomiczne top 10 roku 2010:

1. Wyznaczenie masy cefeid z dok┼éadno┼Ťci─ů do 1 proc. Uda┼éo si─Ö to dzi─Öki obserwacjom cefeidy znajduj─ůcej si─Ö w uk┼éadzie podw├│jnym gwiazd. Cefeidy to niezwykle wa┼╝ne gwiazdy, wed┼éug kt├│rych ustala si─Ö odleg┼éo┼Ťci w kosmosie, dzi─Öki zale┼╝no┼Ťci mi─Ödzy okresem pulsacji a jasno┼Ťci─ů absolutn─ů tych obiekt├│w. Do tej pory istnia┼éy dwa modele odno┼Ťnie mas cefeid, r├│┼╝ni─ůce si─Ö w wyznaczeniach o 20-30 proc. Odkrycie mi─Ödzynarodowego zespo┼éu prowadzonego przez polskiego astronoma Grzegorza Pietrzy┼äskiego wskazuje, ┼╝e poprawny jest "model gwiazd pulsuj─ůcych", a nie wyznaczenia z teorii ewolucji gwiazd.

2. Odkrycie pozas┼éonecznego uk┼éadu planetarnego, kt├│ry liczy co najmniej pi─Ö─ç, a by─ç mo┼╝e nawet siedem planet (dla por├│wnania nasz Uk┼éad S┼éoneczny ma osiem planet). Uk┼éad planetarny HD 10180 znajduje si─Ö w odleg┼éo┼Ťci 127 lat ┼Ťwietlnych od nas. Poszczeg├│lne planety maj─ů minimalne masy odpowiednio 1,35 masy Ziemi, 13 mas Ziemi, 12 mas Ziemi, 25 mas Ziemi, 24 masy Ziemi, 21 mas Ziemi oraz 64 masy Ziemi (0,2 masy Jowisza).

3. Znalezienie gwiazdy o rekordowej masie, dwukrotnie przewy┼╝szaj─ůcej g├│rn─ů granice przewidywan─ů przez teori─Ö. Rekordzistka ma obecnie mas─Ö 265 razy wi─Öksz─ů ni┼╝ S┼éo┼äce, a w momencie narodzin mia┼éa a┼╝ 320 mas S┼éo┼äca. Gwiazda ta nosi oznaczenie R136a1.

4. Zaobserwowanie najdalszego obiektu w kosmosie, galaktyki dla kt├│rej przesuni─Öcie ku czerwieni wynosi z = 8,55, co oznacza, ┼╝e widzimy j─ů tak─ů, jak by┼éa 600 milion├│w lat po Wielkim Wybuchu (czyli jest w odleg┼éo┼Ťci 13,1 miliarda lat ┼Ťwietlnych od nas). Galaktyka ma oznaczenie UDFy-38135539.

5. Przelot sondy Deep Impact w odleg┼éo┼Ťci 700 kilometr├│w od j─ůdra komety 103/P Hartley-2. By┼é to jeden z etap├│w misji ameryka┼äskiej EPOXI, b─Öd─ůcej przed┼éu┼╝eniej projektu Deep Impact (wcze┼Ťniej w 2005 r. sonda przelecia┼éa ko┼éo innej komety i po zako┼äczeniu misji NASA zdecydowa┼éa o jej powt├│rnym wykorzystaniu). Z kolei europejska sonda Rosetta min─Ö┼éa w odleg┼éo┼Ťci 3000 kilometr├│w planetoid─Ö Lutetia.

6. Odkrycie kation├│w antracenu w materii mi─Ödzygwiazdowej. Antracen to z┼éo┼╝ona cz─ůsteczka organiczna zawieraj─ůc─ů w sobie pier┼Ťcienie benzenowe i maj─ůca w sumie czterna┼Ťcie atom├│w w─Ögla i 10 atom├│w wodoru. Odkrycie to napotka┼éo krytyk─Ö i zarzuty na niestaranna analiz─Ö danych, ale hiszpa┼äscy odkrywcy zdecydowanie broni─ů swoich wynik├│w.

7. Ilo┼Ť─ç znanych planet pozas┼éonecznych przekroczy┼éa w roku 2010 liczb─Ö 500. Takie dane przedstawia Encyklopedia Planet Pozas┼éonecznych prowadzona przez Obserwatorium Paryskie Wed┼éug stanu na 30 grudnia wymienia ona 515 planet pozas┼éonecznych.

8. Zaobserwowanie superszybkiej gwiazdy wyrzuconej z Drogi Mlecznej. Gwiazda porusza si─Ö z pr─Ödko┼Ťci─ů 2,5 miliona kilometr├│w na godzin─Ö, trzykrotnie szybciej ni┼╝ S┼éo┼äce i dwukrotnie szybciej ni┼╝ pr─Ödko┼Ťci ucieczki z Galaktyki. HE 0437-5439 znajduje si─Ö obecnie oko┼éo 200 tysi─Öcy lat ┼Ťwietlnych od centrum Galaktyki. Pomiary kierunku jej ruchu wskazuj─ů centrum Drogi Mlecznej jako punkt pocz─ůtkowy.

9. Wiadomo ju┼╝ ile krater├│w jest na Ksi─Ö┼╝ycu. Naukowcy policzyli wszystkie kratery wi─Öksze ni┼╝ 20 km i ustalili, ┼╝e jest ich 5185. Analizy dokonano na podstawie pomiar├│w z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

10. Na zako┼äczenie co┼Ť z zakresu popularyzacji astronomii. By┼éo to co prawda wydarzenie z roku 2009, ale dopiero w roku 2010 przedstawiono raport podsumowuj─ůcy. Organizatorzy szacuj─ů, w wydarzeniach Mi─Ödzynarodowego Roku Astronomii 2009 wzi─Ö┼éo udzia┼é co najmniej 815 milion├│w ludzi na ca┼éym ┼Ťwiecie. By┼éa to wi─Öc najwi─Öksza zorganizowana globalnie akcja z zakresu popularyzacji nauki.

http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2694

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 30 grudnia 2010, 21:13 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,tit ... caid=6b835 :shock:

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: sobota, 1 stycznia 2011, 10:20 
SuperUser
SuperUser

NASA chwali si─Ö swoimi sukcesami
10 lat dzia┼éalno┼Ťci stacji kosmicznej ISS, bakterie potrafi─ůce ┼╝y─ç dzi─Öki truj─ůcemu arsenowi, przelot w pobli┼╝u komety Hartley 2 - to wed┼éug ameryka┼äskiej agencji kosmicznej NASA najwa┼╝niejsze osi─ůgni─Öcia w roku 2010.
Jako jeden z pierwszych sukces├│w NASA wymienia 10 lat dzia┼éalno┼Ťci Mi─Ödzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Agencja dumna jest te┼╝ z sondy kosmicznej Deep Impact, kt├│ra w ramach misji EPOXI przelecia┼éa w pobli┼╝u komety Hartley 2, przesy┼éaj─ůc zdj─Öcia jej j─ůdra. Obserwacje rozpocz─Ö┼éo te┼╝ nowe kosmiczne obserwatorium S┼éo┼äca wys┼éane przez NASA, nosz─ůce nazw─Ö Solar Dynamics Observatory.
Za sw├│j olbrzymi sukces agencja uwa┼╝a odkrycie bakterii potrafi─ůcych funkcjonowa─ç w ┼Ťrodowisku wype┼énionym truj─ůcym arsenem, a nawet zast─ůpi─ç nim fosfor w swojej strukturze DNA. Kolejnym sukcesem badawczym NASA jest zaobserwowanie planety pozas┼éonecznej znajduj─ůcej si─Ö w takiej odleg┼éo┼Ťci od swojej gwiazdy, ┼╝e na powierzchni planety mo┼╝e wyst─Öpowa─ç woda w postaci ciek┼éej.
Najnowsze wyniki analizy danych z księżycowych sond LCROSS i LRO pozwoliły naukowcom ustalić, że grunt w stale zacienionych kraterach zawiera wodę w postaci kryształków lodu. Okazało się też, że Księżyc jest chemicznie aktywny i ma cykl wodny.
NASA otworzy┼éa biuro do spraw nowych technologii, kt├│re mog─ů by─ç u┼╝yte w przysz┼éych misjach kosmicznych i opublikowa┼éa "map─Ö drogow─ů" 14 obszar├│w na kt├│rych b─Ödzie si─Ö skupia─ç. Z kolei sekcja aeronautyki skupia┼éa si─Ö w roku 2010 na zredukowaniu ha┼éasu powodowanego przez samoloty oraz emisji i zu┼╝ycia paliwa. Przygotowane opracowania koncepcyjne dla samolot├│w mog─ů zosta─ç zrealizowane w praktyce za 20-25 lat.
Przez cały rok agencja poszerzała swoje zaangażowanie w internet. Obecnie można znaleźć informacje o NASA w 200 miejscach w sieci, w tym w serwisach takich jak Twitter, Facebook, Flickr, YouTube i UStream.
Agencja podkre┼Ťla te┼╝ sukces wsp├│┼épracuj─ůcych z ni─ů komercyjnych firm, kt├│rym by┼éo wystrzelenie przez SpaceX rakiety Falcon 9 z kapsu┼é─ů Dragon. Po raz pierwszy komercyjnej firmie uda┼éo si─Ö wynie┼Ť─ç ┼éadunek na nisk─ů orbit─Ö oko┼éoziemsk─ů i sprowadzi─ç go z powrotem na Ziemi─Ö. Po zako┼äczeniu eksploatacji przez NASA wahad┼éowc├│w, firma SpaceX ma przeprowadzi─ç co najmniej 12 misji dostawczych do Mi─Ödzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
NASA chwali si─Ö te┼╝ pomoc─ů techniczn─ů udzielon─ů chilijskim g├│rnikom (wys┼éanie specjalist├│w do┼Ťwiadczonych w pracy z lud┼║mi przebywaj─ůcymi w ekstremalnych warunkach), pomoc─ů w usuwaniu plamy ropy w Zatoce Meksyka┼äskiej (obserwacje satelitarne) oraz wizyt─ů prezydenta Stan├│w Zjednoczonych Baracka Obamy w Kennedy Space Center na Florydzie.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/nasa-ch ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: sobota, 1 stycznia 2011, 10:32 
SuperUser
SuperUser

Polski łowca komet mocnym akcentem kończy rok 2010
Michał Kusiak, student astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ostatnich dniach roku znowu odkrył komety i ma ich na swoim koniec ponad setkę. Na dodatek odkrył kometę SOHO numer 2000, co spowodowało artykuł na stronie internetowej NASA.

Micha┼é Kusiak zaczyna┼é poszukiwa─ç komet w projekcie SOHO jako mi┼éo┼Ťnik astronomii, a obecnie studiuje t─Ö dziedzin─Ö na Uniwersytecie Jagiello┼äskim. Swoj─ů pierwsz─ů komet─Ö znalaz┼é w listopadzie 2007 r., p├│┼║niej odkrywa┼é kolejne. W listopadzie 2010 r. odkry┼é swoj─ů setn─ů komet─Ö. Wraz z odkryciem komety SOHO numer 2000 ma na swoim koncie odkrycie ┼é─ůcznie 113 komet, w tym 112 z SOHO i jednej ze STEREO. List─Ö swoich odkry─ç prezentuje na stronie internetowej www.cometman.tk.

Najnowszych dw├│ch odkry─ç Kusiak dokona┼é w drugi dzie┼ä ┼Üwi─ůt Bo┼╝ego Narodzenia 26 grudnia 2010 r. Odkryte przez niego komety otrzyma┼éy oznaczenia C/2010 SOHO-1999 i C/2010 SOHO-2000.

Kometa SOHO-2000 jest niewielka, przypuszczalny jej rozmiar to ┼Ťredniej wielko┼Ťci dom. Nie posiada te┼╝ cech charakterystycznych dla komet, takich jak warkocz. SOHO-2000 nale┼╝y do komet z rodziny Kreutza, bardzo du┼╝ej populacji tych obiekt├│w posiadaj─ůcych wsp├│lne cechy orbity. Przypuszcza si─Ö, ┼╝e wszystkie komety z rodziny Kreutza pochodz─ů od jednego przodka - komety, kt├│ra rozpad┼éa si─Ö na kawa┼éki w pobli┼╝u S┼éo┼äca setki lub tysi─ůce lat temu. Oko┼éo 85 proc. komet odkrywanych przez SOHO to w┼éa┼Ťnie takie niewielkie fragmenty.

Kusiak bierze udzia┼é w projekcie SOHO Sungrazing Comets, w ramach kt├│rego internauci poszukuj─ů komet na zdj─Öciach wykonanych przez sond─Ö kosmiczn─ů SOHO obserwuj─ůc─ů S┼éo┼äce. SOHO to projekt prowadzony przez Europejsk─ů Agencj─Ö Kosmiczna ESA oraz ameryka┼äsk─ů NASA, w Europie zbudowano sond─Ö, a jej instrumenty w Europie i w Ameryce.

Kusiak tak opisuje swoje pocz─ůtki z projektem: "Do projektu przyst─ůpi┼éem we wrze┼Ťniu 2004 r. Temat zainteresowa┼é mnie w 2003 r. po przeczytaniu notki o odkryciu przez Rainera Krachta komety SOHO 500. Pocz─ůtkowo by┼éo jednak bardzo trudno, projekt nie by┼é popularny w Polsce i trzeba by┼éo pyta─ç o rady kogo┼Ť z zagranicy. Jak sie okaza┼éo, do┼Ťwiadczeni ┼éowcy komet nie szcz─Ödzili pomocy za co jestem im bardzo wdzi─Öczny. W┼éa┼Ťnie ┼éowcom komet dedykuj─Ö to odkrycie".

Udziela te┼╝ wskaz├│wek mi┼éo┼Ťnikom astronomii ch─Ötnym spr├│bowa─ç swoich si┼é na polu odkry─ç komet: "Kometa SOHO 2000 to ogromna niespodzianka, ale odkryta w taki sam spos├│b jak wcze┼Ťniejsze. My┼Ťl─Ö, ┼╝e ka┼╝dy, kto interesuje si─Ö tym tematem, ma szanse odkry─ç w┼éasne obiekty. Jest to kwestia zdeterminowania, cierpliwo┼Ťci i do┼Ťwiadczenia. ┼╗ycz─Ö wszystkim polskim uczestnikom r├│wnie dobrych rezultat├│w."

Wi─Öcej informacji:
ÔÇó SOHO Spots 2000th Comet
ÔÇó SOHO and STEREO Sungrazing Comets
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2697

G├│ra

PostNapisane: sobota, 1 stycznia 2011, 10:33 
SuperUser
SuperUser

SOHO ma 2000 komet na liczniku
Projekt poszukiwania komet muskaj─ůcych S┼éo┼äce prowadzony przez obserwatorium s┼éoneczne SOHO dotar┼é do kolejnego kroku milowego - w jego ramach odkryto komet─Ö numer 2000. Na dodatek dokona┼é tego polski student astronomii.

Obserwatorium SOHO rozpocz─Ö┼éo badania pod koniec 1995 r. Celem jego obserwacji wcale nie by┼éy komety, a S┼éo┼äce. Dopiero nieco p├│┼║niej zacz─Öto na masow─ů skal─Ö poszukiwa─ç komet na zdj─Öciach z koronograf├│w zainstalowanych na SOHO, zach─Öcaj─ůc do tego internaut├│w, w┼Ťr├│d kt├│rych wykszta┼éci┼éa si─Ö grupa zapalonych mi┼éo┼Ťnik├│w astronomii - ┼éowc├│w komet.

Komet─Ö numer 1000 odkry┼é w┼éoski mi┼éo┼Ťnik astronomii Toni Sarmato, dostrzegaj─ůc j─ů na zdj─Öciach 5 sierpnia 2005 r. Na drugi tysi─ůc trzeba by┼éo czeka─ç pi─Ö─ç lat, do 26 grudnia 2010 r., kiedy to polski student astronomii Micha┼é Kusiak wypatrzy┼é j─ů na zdj─Öciach SOHO. Projekt SOHO ma na swoim koncie odkrycie zdecydowanie ponad po┼éowy wszystkich znanych komet.

Wi─Ökszo┼Ť─ç komet odkrywanych przez SOHO nale┼╝y do rodziny Kreutza, czyli komet zbli┼╝aj─ůcych si─Ö na bardzo niewielkie odleg┼éo┼Ťci do S┼éo┼äca (rz─Ödu 50 tysi─Öcy kilometr├│w). Do tej rodziny nale┼╝a┼éy dwie widoczne w dzie┼ä komety z XIX wieku (z lat 1843 i 1882) oraz kometa Ikeya-Seki z 1965 r. Jednak komety obserwowane na zdj─Öciach SOHO to zwykle niewielkie obiekty.

Uwa┼╝a si─Ö, ┼╝e komety z rodziny Kreutza pochodz─ů od jednego obiektu, kt├│ry rozpad┼é si─Ö na kawa┼éki. Podobie┼ästwo orbit poszczeg├│lnych komet muskaj─ůcych S┼éo┼äce zauwa┼╝y┼é Heinrich Kreutz na prze┼éomie lat 1880/1890 i to w┼éa┼Ťnie jemu rodzina komet zawdzi─Öcza swoj─ů nazw─Ö. Do roku 1979 znano jedynie 9 komet muskaj─ůcych S┼éo┼äce (plus kilka przypuszczalnych), p├│┼║niej kosmiczne obserwatoria rozpocz─Ö┼éy obserwowanie S┼éo┼äca za pomoc─ů koronograf├│w, co pozwoli┼éo na odkrycie kilkunastu kolejnych obiekt├│w tego typu. Dopiero wraz z rozpocz─Öciem obserwacji przez kosmiczne obserwatorium SOHO liczba odkrywanych komet z rodziny Kreutza zacz─Ö┼éa gwa┼étownie rosn─ů─ç.

W projekcie SOHO Sungrazing Comets sukcesy odnios┼éo do tej pory kilku Polak├│w. Na miano ┼éowcy komet zas┼éuguje Micha┼é Kusiak z Krakowa, kt├│ry ma ich na swoim koncie ju┼╝ ponad 100 i ci─ůgle odkrywa kolejne. Jednak pierwszym Polakiem, kt├│ry odkry┼é komety SOHO zosta┼é Arkadiusz Kubczak z Piotrkowa Trybunalskiego, znajduj─ůc sw├│j pierwszy obiekt 1 sierpnia 2006 r. W┼Ťr├│d polskich odkrywc├│w komet znale┼║li si─Ö te┼╝: Eryk Banach (Krapkowice ko┼éo Opola), Marek Ka┼éu┼╝ny (┼ü├│d┼║), Rafa┼é Reszelewski (┼Üwidwin).

SOHO to projekt prowadzony przez Europejsk─ů Agencj─Ö Kosmiczna ESA oraz ameryka┼äsk─ů NASA, w Europie zbudowano sond─Ö, a jej instrumenty w Europie i w Ameryce.

Wi─Öcej informacji:
ÔÇó SOHO Spots 2000th Comet
ÔÇó SOHO and STEREO Sungrazing Comets

Źródło: SOHO Sungrazing Comets / NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2698

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: