Teraz jest czwartek, 4 czerwca 2020, 22:10

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Wrzesie┼ä 2010
PostNapisane: ┼Ťroda, 15 wrze┼Ťnia 2010, 08:07 
SuperUser
SuperUser

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Mi─Ödzynarodowa Noc Obserwacji Ksi─Ö┼╝yca
W najbli┼╝szy weekend wypada Mi─Ödzynarodowa Noc Obserwacji Ksi─Ö┼╝yca - informuj─ů strony internetowe ameryka┼äskiego czasopisma "Sky and Telescope".
Ko┼äc├│wka lata to dobry czas do wieczornej obserwacji Ksi─Ö┼╝yca, przetaczaj─ůcego si─Ö nisko nad po┼éudniowym horyzontem, a przez to cz─Östo daj─ůcego malownicze kombinacje z elementami rze┼║by terenu, budynkami czy drzewami. Zach─Öca to do uwieczniania takiego zjawiska na zdj─Öciu oraz obserwacji, zar├│wno tych wykonanych go┼éym okiem, jak i przez lornetk─Ö, lunet─Ö czy wi─Ökszy teleskop.
Aby mie─ç bardziej formalny pow├│d do obejrzenia naszego naturalnego satelity mo┼╝emy wykorzysta─ç Mi─Ödzynarodow─ů Noc Obserwacji Ksi─Ö┼╝yca ("International Observe the Moon Night"), kt├│ra wypada 18 wrze┼Ťnia. W tym czasie, wieczorem, Ksi─Ö┼╝yc b─Ödzie ┼Ťwieci┼é niespe┼éna 20 stopni nad po┼éudniowo-zachodnim horyzontem w konstelacji Kozioro┼╝ca. Niewiele p├│┼║niej, bo oko┼éo godziny 21:15 naszego czasu, dojdzie do g├│rowania Srebrnego Globu. Wida─ç go wtedy prawie dok┼éadnie 20 stopni nad po┼éudniowym horyzontem.
Ksi─Ö┼╝yc wygl─ůda efektownie w zasadzie w ka┼╝dej sytuacji. Mo┼╝na go bez problem├│w obserwowa─ç go┼éym okiem. Ciekawe efekty przynosi wykorzystanie lornetki, bo powi─Ökszenie 7-10x, pozwala zobaczy─ç kratery szczeg├│lnie dobrze odcinaj─ůce si─Ö na linii terminatora (czyli linii dnia i nocy). Maj─ůc dost─Öp do lunety lub teleskopu warto u┼╝y─ç wi─Ökszych powi─Öksze┼ä. Wtedy kratery i ksi─Ö┼╝ycowe "morza" uka┼╝─ů nam si─Ö w pe┼énej krasie.
Wi─Öcej o Mi─Ödzynarodowej Nocy Obserwacji Ksi─Ö┼╝yca mo┼╝na znale┼║─ç na oficjalnej stronie tego projektu: http://observethemoonnight.org/ .
INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/nauka/news/mied ... 1531420,14

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 15 wrze┼Ťnia 2010, 08:49 
SuperUser
SuperUser

Bakterie skolonizuj─ů dla nas kosmos
Kolonizacja innych planet przez ludzi to odleg┼éa wizja przysz┼éo┼Ťci. Przede wszystkim jak do tej pory, wszystkie znaki na niebie wskazuj─ů, ┼╝e ┼╝adna z planet Uk┼éadu S┼éonecznego nie nadaje si─Ö do ┼╝ycia dla ludzi. Problemem jest brak odpowiedniej dla naszych organizm├│w atmosfery. Ludzie musieliby ┼╝y─ç w specjalnie dostosowanych do tego celu bazach. Co innego bakterie.

Co prawda do ┼╝ycia, podobnie jak nam, jest im niezb─Ödna woda, ale jej ┼Ťladowe ilo┼Ťci odkryto ju┼╝ na przyk┼éad na Marsie. Niekt├│rzy uczeni postuluj─ů wi─Öc, aby zaszczepi─ç planecie ┼╝ycie, wysy┼éaj─ůc na ni─ů odpowiednio spreparowane ziemskie bakterie, kt├│re by┼éyby w stanie przetrwa─ç i mno┼╝y─ç si─Ö w niesprzyjaj─ůcych dla nas warunkach.
Du┼╝ym wyzwaniem by┼éoby wyznaczenie odpowiedniego miejsca pierwszego l─ůdowania poniewa┼╝ magnetosfera Marsa jest bardzo s┼éaba i pokrywa nieca┼ée 40% planety. Najprawdopodobniej mo┼╝na by┼éoby jednak znale┼║─ç stanowiska zasobne w wod─Ö i pokryte atmosfer─ů chroni─ůc─ů przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym.
R├│wnie┼╝ Wenus rozwa┼╝ana jest jako potencjalne miejsce do zasiedlenia. Aby uczyni─ç planet─Ö zdatn─ů do zamieszkania, w pierwszym etapie nale┼╝a┼éoby si─Ö pozby─ç nieprawdopodobnie g─Östej atmosfery z┼éo┼╝onej z dwutlenku w─Ögla i obni┼╝enie panuj─ůcej tam temperatury 450 stopni Celsjusza. Najprawdopodobniej jednak oba te zjawiska s─ů ze sob─ů powi─ůzane. Olbrzymie ilo┼Ťci dwutlenku w─Ögla zawartego w wenusja┼äskiej atmosferze s─ů bowiem przyczyn─ů powstawania efektu cieplarnianego, kt├│ry podgrzewa planet─Ö.
Nadmiar dwutlenku w─Ögla mo┼╝na usun─ů─ç dzi─Öki zasiedleniu planety glonami, kt├│re w procesie fotosyntezy wi─ůza┼éyby szkodliwy nadmiar CO2 i wydziela┼éy do atmosfery ┼╝yciodajny tlen. Wyzwaniem dla biotechnolog├│w by┼éoby w tym przypadku takie zmodyfikowanie alg, aby mog┼éy swobodnie si─Ö rozwija─ç w toksycznej atmosferze Wenus, gdzie poza gigantyczn─ů ilo┼Ťci─ů dwutlenku w─Ögla znajduj─ů si─Ö jeszcze toksyczne zwi─ůzki siarki.

Po pewnym czasie, liczonym w tysi─ůcach lat, na obie wst─Öpnie przygotowane planety, mo┼╝na by┼éoby wprowadza─ç bardziej z┼éo┼╝one organizmy tak, aby na koniec odtworzy─ç ziemski ekosystem.
Bardziej ┼Ťmia┼ée projekty zak┼éadaj─ů wysy┼éanie odpowiednio przygotowanych mikroorganizm├│w na planety znajduj─ůce si─Ö poza Uk┼éadem S┼éonecznym. Dzi─Öki analizom spektroskopowym mo┼╝na bowiem ustali─ç sk┼éad atmosfery otaczaj─ůcej badane planety, kt├│re le┼╝─ů poza zasi─Ögiem obecnych i planowanych statk├│w kosmicznych. Ludzko┼Ť─ç mog┼éaby w ten spos├│b przygotowa─ç sobie dobry grunt pod przysz┼é─ů kolonizacj─Ö.

Jednak wielu naukowc├│w i filozof├│w jest bardzo przeciwnych idei tak zwanego terraformowania. Uczeni m├│wi─ů, ┼╝e takie dzia┼éanie mo┼╝e skutecznie zaburzy─ç ewentualnie rodz─ůce si─Ö na takich planetach ÔÇ×oryginalneÔÇŁ ┼╝ycie, co z pewnego punktu widzenia wi─ůza┼éoby si─Ö z unicestwieniem potencjalnych, inteligentnych cywilizacji.
Istnieje te┼╝ ca┼ékiem poka┼║na grupa naukowc├│w, kt├│rzy s─ů zdania, ┼╝e ┼╝ycie na Ziemi pojawi┼éo si─Ö w podobny spos├│b. By─ç mo┼╝e nie by┼éo to celowe dzia┼éanie pozaziemskich cywilizacji, a przypadkowa kontaminacja mikroorganizmami przyniesionymi na nasz─ů planet─Ö wraz z uderzaj─ůcymi w ni─ů kometami.

W NASA powsta┼éa ju┼╝ specjalna jednostka, kt├│ra ma zaj─ů─ç si─Ö badaniami nad ewentualn─ů mo┼╝liwo┼Ťci─ů zanieczyszczenia badanych planet przez sondy kosmiczne. Sytuacja, w kt├│rej okaza┼éoby si─Ö, ze odkryte ┼Ťlady pozaziemskiego ┼╝ycia pochodz─ů tak naprawd─Ö z niedok┼éadnie wyczyszczonych urz─ůdze┼ä ÔÇ×Made on EarthÔÇŁ by┼éa by dosy─ç niezr─Öczna.

http://odkrywcy.pl/kat,111394,title,Bak ... caid=6ae38

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 15 wrze┼Ťnia 2010, 15:18 
SuperUser
SuperUser

Zdumiewaj─ůce odkrycie w kosmosie - Polacy na czele
W mi─Ödzygwiazdowych ob┼éokach o ekstremalnie ma┼éej g─Östo┼Ťci naukowcy, m.in. Polacy, znale┼║li cz─ůsteczk─Ö chemiczn─ů o nieoczekiwanie z┼éo┼╝onej strukturze. Odkrycie zmusza do zmiany sposobu my┼Ťlenia o procesach chemicznych zachodz─ůcych w pozornie pustych obszarach galaktyki.

Badania z u┼╝yciem o┼Ťmiometrowego teleskopu w Paranal Observatory w Chile przeprowadzi┼é zesp├│┼é naukowc├│w z Uniwersytetu Miko┼éaja Kopernika (UMK) w Toruniu, Europejskiego Obserwatorium Po┼éudniowego (ESO), Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie oraz Uniwersytetu w Seulu. Grup─ů kieruje prof. dr hab. Jacek Kre┼éowski z Centrum Astronomii UMK - poinformowa┼é IChF PAN.

Znaleziona przez naukowc├│w cz─ůsteczka to kation dwuacetylenu. - Dwuacetylen jest cz─ůsteczk─ů nieoczekiwanie du┼╝─ů jak na przezroczyste ob┼éoki mi─Ödzygwiazdowe. Dotychczas znajdowano tam po┼é─ůczenia co najwy┼╝ej trzech atom├│w: w─Ögla C3 i wodoru H3+. Aby wyja┼Ťni─ç obecno┼Ť─ç kationu dwuacetylenu, b─Ödziemy musieli zweryfikowa─ç obecne modele astrochemiczne - podkre┼Ťla jeden z odkrywc├│w, doc. dr hab. Robert Ko┼éos z Zespo┼éu Astrochemii Laboratoryjnej IChF PAN.
G─Östo┼Ť─ç przezroczystych ob┼éok├│w mi─Ödzygwiazdowych jest ekstremalnie ma┼éa. - Rozcie┼äczenie materii w takich ob┼éokach odpowiada g─Östo┼Ťci otrzymanej w wyniku rozprowadzenia jednej szklanki powietrza w pustym sze┼Ťcianie o podstawie maj─ůcej powierzchni─Ö ma┼éego kraju. To znacznie mniej od najlepszej pr├│┼╝ni wytwarzanej w laboratoriach - wyja┼Ťnia Ko┼éos. Ob┼éoki te maj─ů jednak ogromne rozmiary, si─Ögaj─ůce nawet kilkudziesi─Öciu lat ┼Ťwietlnych, dlatego znajduj─ůce si─Ö w ob┼éokach cz─ůsteczki maj─ů szans─Ö oddzia┼éywa─ç z penetruj─ůcym ob┼éok promieniowaniem elektromagnetycznym. Badaniem oddzia┼éywa┼ä promieniowania z materi─ů zajmuje si─Ö dzia┼é nauki zwany spektroskopi─ů.

Cz─ůsteczki poch┼éaniaj─ů i emituj─ů fotony wy┼é─ůcznie o okre┼Ťlonych energiach (a zatem i d┼éugo┼Ťciach fal), odpowiadaj─ůcych r├│┼╝nicom mi─Ödzy poziomami energetycznymi charakterystycznymi dla danej cz─ůsteczki - t┼éumacz─ů przedstawiciele IChF PAN. Zatem wskutek oddzia┼éywania z rozrzedzonymi gazami w przezroczystych ob┼éokach, powszechnymi w naszej i innych galaktykach, ┼Ťwiat┼éo gwiazd dociera do Ziemi nieco zmienione. Brakuje w nim fal o pewnych d┼éugo┼Ťciach - tych, kt├│re zosta┼éy zaabsorbowane przez atomy i cz─ůsteczki chemiczne znajduj─ůce si─Ö po drodze.

W latach 20. XX wieku astrofizycy zaobserwowali, ┼╝e ┼Ťwiat┼éo jest poch┼éaniane przez o┼Ťrodek mi─Ödzygwiazdowy w spos├│b, kt├│rego nie uda┼éo si─Ö wyja┼Ťni─ç obecno┼Ťci─ů w├│wczas znanych, bardzo prostych sk┼éadnik├│w gazu mi─Ödzygwiazdowego. Dzisiaj za pomoc─ů fal radiowych wykrywa si─Ö cz─ůsteczki do┼Ť─ç du┼╝e - rekordzist─ů jest licz─ůcy 13 atom├│w cyjanopoliacetylen HC11N - ale rodz─ů si─Ö one wewn─ůtrz g─Östych, nieprzezroczystych ob┼éok├│w, gdzie s─ů chronione przed niszcz─ůcym promieniowaniem.

Cz─ůsteczki o budowie niesymetrycznej - takiej jak wspomniany cyjanopoliacetylen: liniowy ci─ůg atom├│w w─Ögla zako┼äczony z jednej strony wodorem, z drugiej azotem - s─ů zdolne do emitowania lub poch┼éaniania fal radiowych.

Kation dwuacetylenu pozostawa┼é d┼éugo nieuchwytny, poniewa┼╝ jest symetryczny, a zatem niewidzialny dla radioteleskop├│w. Obecne obserwacje optyczne sugeruj─ů jednak, ┼╝e jest to do┼Ť─ç pospolity sk┼éadnik o┼Ťrodka mi─Ödzygwiazdowego.

- Osobliwe w┼éa┼Ťciwo┼Ťci optyczne ob┼éok├│w przezroczystych, zwi─ůzane z obecno┼Ťci─ů tzw. rozmytych linii absorpcji mi─Ödzygwiazdowej DIB, czyli Diffuse Interstellar Bands, pozostaj─ů tajemnic─ů od prawie 90 lat. Zyska┼éy nawet miano najstarszej nierozwi─ůzanej zagadki spektroskopii - stwierdza prof. Jacek Kre┼éowski. - Obecne odkrycie pozwoli┼éo doda─ç do zbioru DIB now─ů lini─Ö i zarazem zidentyfikowa─ç j─ů jako pochodz─ůc─ů od kationu dwuacetylenu H-CC-CC-H+.

Wed┼éug naukowc├│w, dzi─Öki wykryciu kationu dwuacetylenu mo┼╝na przypuszcza─ç, ┼╝e w┼Ťr├│d rozmytych linii mi─Ödzygwiazdowych s─ů i inne pochodz─ůce od podobnych, symetrycznych cz─ůsteczek. - Wydaje si─Ö prawdopodobne, ┼╝e zagadka DIB zostanie wkr├│tce w istotnej cz─Ö┼Ťci wyja┼Ťniona - uwa┼╝a Kry┼éowski.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 17 wrze┼Ťnia 2010, 08:55 
SuperUser
SuperUser

Oznajmiam z wielkim b├│lem t─ů smutn─ů wiadomo┼Ť─ç
Clarence A. " Sy " Syvertson, by┼éy dyrektor NASA Ames Research Center . Zmar┼é wieczorem 13 wrze┼Ťnia 2010 w wieku 84 lat.
Wzorowy naukowiec. Pogrzeb zaplanowano na t─ů niedziel─Ö.
Można składać kondolencje na podanej stronie :(
http://www.nasa.gov/centers/ames/news/f ... rston.html

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 17 wrze┼Ťnia 2010, 08:55 
SuperUser
SuperUser

Pokazano zdj─Öcie idealnej galaktyki spiralnej
Europejskie Obserwatorium Po┼éudniowe ESO opublikowa┼éo szczeg├│┼éowe zdj─Öcie galaktyki spiralnej NGC 300. ┼ü─ůczny czas ekspozycji zdj─Ö─ç, z kt├│rych skonstruowano obraz galaktyki, wyni├│s┼é prawie 50 godzin.
Galaktyka NGC 300 zosta┼éa odkryta na pocz─ůtku XIX wieku przez szkockiego astronoma Jamesa Dunlopa podczas obserwacji prowadzonych w Australii. Jest to jedna z najbli┼╝szych i najlepiej widocznych galaktyk spiralnych (wida─ç j─ů przez lornetk─Ö). Galaktyka ta jest prawie idealnym przypadkiem galaktyki spiralnej - nie posiada nieregularno┼Ťci, a wi─Öc jest modelowym egzemplarzem do bada┼ä struktury i sk┼éadu galaktyk spiralnych.
Zaprezentowany obraz NGC 300 to z┼éo┼╝enie zdj─Ö─ç wykonanych w wielu filtrach za pomoc─ů instrumentu Wide Field Image (WFI) pracuj─ůcego na 2,2-metrowym teleskopie w Obserwatorium La Silla w Chile. Dane zbierano przez wiele nocy obserwacyjnych roz┼éo┼╝onych w kilkuletnim okresie czasu. Zsumowany czas ekspozycji wszystkich ekspozycji wyni├│s┼é prawie 50 godzin.
Wewn─ůtrz galaktyki NGC 300 odkryto niedawno jedn─ů z najmasywniejszych gwiazdowych czarnych dziur, w uk┼éadzie podw├│jnym z gwiazd─ů Wolfa-Rayeta. NGC 300 oraz inna galaktyka NGC 55 rozpoczynaj─ů proces zderzania si─Ö.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/pokazan ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 17 wrze┼Ťnia 2010, 08:56 
SuperUser
SuperUser

"Kosmiczne taks├│wki" dla multimilioner├│w

Ju┼╝ za pi─Ö─ç lat maj─ů si─Ö rozpocz─ů─ç loty "kosmicznych taks├│wek" przewo┼╝─ůcych turyst├│w-milioner├│w w przestrze┼ä mi─Ödzygwiezdn─ů, w tym na mi─Ödzynarodow─ů orbitaln─ů stacj─Ö kosmiczn─ů wraz z jej za┼éogami.
Koncern Boeing zawar┼é umow─Ö z firm─ů Space Adventures Ltd., z kt├│r─ů ma organizowa─ç loty w kosmos pocz─ůwszy od ko┼äca 2015 r. Rakiety b─Öd─ů wynosi─ç w przestrze┼ä specjaln─ů kapsu┼é─Ö zbudowan─ů przez Boeinga i mieszcz─ůc─ů siedem os├│b - czworo cz┼éonk├│w za┼éogi orbitalnej stacji kosmicznej i troje pasa┼╝er├│w.
Space Adventures, firma z siedzib─ů w Vienna (przedmie┼Ťcie Waszyngtonu), zorganizowa┼éa ju┼╝ siedem podr├│┼╝y kosmicznych turyst├│w, ale na rosyjskich statkach Sojuz. Ich ceny kszta┼étowa┼éy si─Ö w granicach 20-40 milion├│w dolar├│w.
Loty planowane w partnerstwie z Boeingiem b─Öd─ů pierwszymi z USA. Prezes Space Adventures, Eric Anderson, twierdzi, ┼╝e z czasem turystyka kosmiczna stanie si─Ö ta┼äsza.
Plany obu firm s─ů zgodne z kierunkiem dalszego rozwoju wypraw kosmicznych popieranym przez administracj─Ö prezydenta Baracka Obamy.
Proponuje ona inwestowanie w prywatne koncerny, takie jak Boeing, aby pom├│c im w budowie pojazd├│w kosmicznych, kt├│re by┼éyby wynajmowane przez NASA do przewo┼╝enia za┼é├│g na orbitaln─ů stacj─Ö kosmiczn─ů.
Koncepcja prywatyzacji podboju kosmosu jest przedmiotem zagorza┼éego sporu w USA - krytykuje j─ů wielu by┼éych astronaut├│w, m.in. z programu Apollo, serii wypraw na Ksi─Ö┼╝yc w latach 60. i 70.
Krytycy administracji popieraj─ů program budowy na potrzeby NASA rz─ůdowej rakiety Ares I, kt├│ra ma zast─ůpi─ç wycofywane z eksploatacji wahad┼éowce w przewo┼╝eniu za┼é├│g na stacj─Ö kosmiczn─ů.
Plan ten, opracowany jeszcze za rz─ůd├│w poprzedniego prezydenta George'a Busha, przewiduje te┼╝ budow─Ö w przysz┼éo┼Ťci jeszcze pot─Ö┼╝niejszych rakiet, kt├│re polecia┼éyby na Ksi─Ö┼╝yc, asteroidy i na Marsa.
Problemem s─ů jednak wysokie koszty - wielu polityk├│w i ekspert├│w argumentuje, ┼╝e w sytuacji wielkiego deficytu bud┼╝etowego i zad┼éu┼╝enia Ameryki nie sta─ç teraz na taki program. Terminy ewentualnych lot├│w na Ksi─Ö┼╝yc i na Marsa by┼éy ju┼╝ parokrotnie przesuwane.
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/kosmicz ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: sobota, 18 wrze┼Ťnia 2010, 08:04 
SuperUser
SuperUser

Wulkany na obcych planetach
Kilka miesi─Öcy temu wybuch wulkanu na Islandii sparali┼╝owa┼é ruch lotniczy w Europie. Na pytanie o mo┼╝liwo┼Ť─ç obserwacji efekt├│w wybuch├│w wulkan├│w na planetach kr─ů┼╝─ůcych wok├│┼é innych gwiazd ameryka┼äscy astronomowie odpowiadaj─ů: tak.

Naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics opracowali model erupcji wulkan├│w na egzoplanecie podobnej do Ziemi. Sprawdzili jakie gazy wulkaniczne mo┼╝na wykry─ç w atmosferze takiej planety. Model pokazuje, ┼╝e dwutlenek siarki pochodz─ůcy z olbrzymich wybuch├│w jest potencjalnie mo┼╝liwy do wykrycia, gdy┼╝ tworzy si─Ö go bardzo du┼╝o, a proces usuwania go z atmosfery jest powolny.
Jednym z najwi─Ökszych wybuch├│w ziemskich wulkan├│w by┼éa eksplozja wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 r. Wybuch Pinatubo rozprzestrzeni┼é w atmosferze 17 milion├│w ton dwutlenku siarki. Trafi┼é on do stratosfery, warstwy atmosfery znajduj─ůcej si─Ö od 10-18 km do 45-50 km nad powierzchni─ů Ziemi. Z kolei najwi─Öksza zanotowana w historii erupcja wulkanu Tambora w 1815 r. by┼éa oko┼éo dziesi─Öciokrotnie silniejsza.

"Wybuchy o skali wulkanu Tambora nie zdarzaj─ů si─Ö na Ziemi cz─Östo, ale mog─ů by─ç powszechne na m┼éodszych planetach, albo silnie aktywnych p┼éywowo - tak jak ksi─Ö┼╝yc Io. Po wykryciu jednego wybuchu mo┼╝na poszukiwa─ç kolejnych, aby dowiedzie─ç si─Ö jak cz─Östo wyst─Öpuj─ů na innych planetach" - m├│wi Wade Henning z zespo┼éu badawczego.
Aby wykry─ç dwutlenek siarki astronomowie musz─ů obserwowa─ç planet─Ö pozas┼éoneczn─ů, kt├│rej orbita jest tak usytuowana, ┼╝e planeta co pewien czas przechodzi za swoj─ů gwiazd─ů. Wtedy od zarejestrowanego ┼Ťwiat┼éa gwiazdy razem z planet─ů mo┼╝na odj─ů─ç ┼Ťwiat┼éo gwiazdy bez planety (gdy ta jest schowana za gwiazd─ů) i w ten spos├│b uzyska─ç widmo planety, w kt├│rym nast─Öpnie poszukuje si─Ö oznak wyst─Öpowania r├│┼╝nych cz─ůsteczek.

Lisa Kaltenegger z zespo┼éu badawczego uwa┼╝a, ┼╝e za pomoc─ů Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (nast─Öpcy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a) b─Ödzie mo┼╝na w najbli┼╝szych uk┼éadach planetarnych dostrzec efekty wybuch├│w wulkan├│w od 10 do 100 razy silniejszych ni┼╝ wybuch Pinatubo. (PAP)
http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Wul ... caid=6ae7f

G├│ra

PostNapisane: sobota, 18 wrze┼Ťnia 2010, 08:05 
SuperUser
SuperUser

Jowisz zbli┼╝y si─Ö rekordowo blisko do Ziemi
W nocy z poniedzia┼éku na wtorek najwi─Öksza planeta Uk┼éadu S┼éonecznego - Jowisz zbli┼╝y si─Ö na rekordowo ma┼é─ů odleg┼éo┼Ť─ç od Ziemi - poinformowa┼éa ameryka┼äska agencja NASA.
Obie planety dzieli─ç b─Ödzie zaledwie 558,8 mln km. Taki zjawisko najcz─Ö┼Ťciej zachodzi raz na ok. 50 lat.
Ostatni raz Jowisz i Ziemia zbliżyły się tak do siebie w 1963 r., a następna taka okazja nadarzy się dopiero w 2022 r.
Wed┼éug naukowc├│w z NASA, Jowisza b─Ödzie mo┼╝na obserwowa─ç noc─ů go┼éym okiem, oczywi┼Ťcie w sprzyjaj─ůcych warunkach atmosferycznych.
A przy pomocy ma┼éego teleskopu, lub nawet silniejszej lornetki, b─Ödzie mo┼╝na obserwowa─ç nie tylko sam─ů planet─Ö ale i jej satelity.
Z dostrze┼╝eniem Jowisza na nocnym niebie nie powinno by─ç wi─Ökszych trudno┼Ťci. W nocy z poniedzia┼éku na wtorek ja┼Ťniej od niego ┼Ťwieci─ç b─Ödzie tylko Ksi─Ö┼╝yc.
Jowisz b─Ödzie ja┼Ťniejszy od wszystkich gwiazd, w tym od zazwyczaj najmocniej ┼Ťwiec─ůcego Syriusza.
INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/nauka/news/jowi ... 1533483,14

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 19 wrze┼Ťnia 2010, 09:28 
SuperUser
SuperUser

XIV Festiwal Nauki w Warszawie rozpocz─Öty
XIV Festiwal Nauki rozpocz─ů┼é si─Ö w Warszawie. Najwi─Öksz─ů w kraju imprez─Ö popularyzuj─ůc─ů nauk─Ö otworzy┼é wyk┼éad pt.: "Niejasne strony Wszech┼Ťwiata" po┼Ťwi─Öcony nierozwi─ůzanym dot─ůd zagadnieniom fizycznym. Festiwal potrwa do niedzieli 26 wrze┼Ťnia.

- M├│wienie o nauce w spos├│b m─ůdry, czyli r├│wnie┼╝ przyst─Öpny jest cz─Ö┼Ťci─ů misji naukowca - powiedzia┼é podczas otwarcia Festiwalu prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Micha┼é Kleiber.

Jak zaznaczy┼é, wsp├│┼éczesna nauka jest niezwykle zatomizowana i dlatego czasami nawet naukowcy nie potrafi─ů zrozumie─ç siebie nawzajem. - Tymczasem nauka jest pi─Ökna, fascynuj─ůca i wa┼╝na - doda┼é prezes PAN.
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Cha┼éasi┼äska-Macukow ubolewa┼éa, ┼╝e zbyt cz─Östo popularyzacja nauki, zw┼éaszcza w mediach, zamiast przybli┼╝a─ç wiedz─Ö wprowadza w b┼é─ůd. - Dlatego to, co dzieje si─Ö podczas Festiwalu i co b─Ödzie si─Ö dzia┼éo przez ca┼éy rok w Centrum Nauki Kopernik, to najlepszy spos├│b na tworzenie ┼Ťwiadomego spo┼éecze┼ästwa, rozumiej─ůcego procesy zachodz─ůce w ┼Ťwiecie - zaznaczy┼éa rektor UW.

W wyk┼éadzie inauguruj─ůcym Festiwal prof. Krzysztof Meissner z Wydzia┼éu Fizyki UW i Instytutu Problem├│w J─ůdrowych w ┼Üwierku przedstawia┼é pytania, na kt├│re wsp├│┼écze┼Ťni fizycy wci─ů┼╝ nie potrafi─ů znale┼║─ç odpowiedzi.

- Wiek XX og┼éoszono wiekiem fizyki, ze wzgl─Ödu na niezwyk┼ée osi─ůgni─Öcia w tej dziedzinie wiedzy. Jednak, mimo tego, ile ju┼╝ wiemy, wci─ů┼╝ istniej─ů fundamentalne pytania, na kt├│re nie potrafimy odpowiedzie─ç - powiedzia┼é Meissner.

Jak wyja┼Ťni┼é jednym z wci─ů┼╝ nierozwi─ůzanych problem├│w jest kwestia ciemnej energii. - Zaledwie 4% Wszech┼Ťwiata stanowi materia ┼Ťwiec─ůca, czyli wszystko to, co widzimy. 23% to ciemna materia, a a┼╝ 73% ciemna energia" - m├│wi┼é prelegent.

Czym jest ciemna energia? Meissner wyja┼Ťnia┼é, ┼╝e jest to tzw. sta┼éa kosmologiczna, czyli sta┼éa g─Östo┼Ť─ç Wszech┼Ťwiata umo┼╝liwiaj─ůca jego ci─ůg┼ée rozszerzanie, przy zachowaniu g─Östo┼Ťci. Zaznaczy┼é, ┼╝e dotychczasowe wyja┼Ťnienia teoretyczne tej sta┼éej okaza┼éy si─Ö ca┼ékowit─ů pora┼╝k─ů.

W ci─ůgu dziewi─Öciu dni Festiwalu Nauki odb─Ödzie si─Ö ponad 550 warsztat├│w, wyk┼éad├│w, debat, pokaz├│w, wystaw, a tak┼╝e Festiwal Nauki w Jab┼éonnie i Festiwal Nauki Ma┼éego Cz┼éowieka. W przygotowanie festiwalowych atrakcji zaanga┼╝owanych by┼éo ponad tysi─ůc naukowc├│w z uczelni i instytucji naukowych stolicy.

Jak zapowiedzia┼éa przewodnicz─ůca rady programowej Festiwalu, prof. Magdalena Fikus, co roku organizatorzy staraj─ů si─Ö opowiada─ç o tym, co nowego osi─ůgni─Öto w r├│┼╝nych dziedzinach nauk. Dlatego w programie tegorocznego festiwalu znalaz┼éy si─Ö zagadnienia budz─ůce w ostatnim czasie najwi─Öksze zainteresowanie opinii publicznej, m.in. kwestie zwi─ůzane z kom├│rkami macierzystymi, biologi─ů syntetyczn─ů i nanotechnologiami.

Podczas festiwalowych spotka┼ä mi┼éo┼Ťnicy nauki dowiedz─ů si─Ö r├│wnie┼╝ np. jakimi skandalami ┼╝yli nasi dziadkowie i pradziadkowie, w jaki spos├│b wykrywa si─Ö seryjnych zab├│jc├│w, czy komputer mo┼╝e czyta─ç ze zrozumieniem i dlaczego wybuchaj─ů wulkany.

Efektowne eksperymenty pozwol─ů wyja┼Ťni─ç m.in. jak powstaje t─Öcza, a jak fatamorgana i dlaczego nied┼║wiedzie polarne s─ů bia┼ée. Z kolei festiwalowe wycieczki b─Öd─ů szans─ů na zwiedzenie reaktora Maria w ┼Üwierku, Obserwatorium Astronomicznego w Ostrowiku czy Kampinosu.

Poniewa┼╝ program Festiwalu opracowano tak, by mog┼éy z niego skorzysta─ç osoby w ka┼╝dym wieku. Dlatego na liczne atrakcje mog─ů liczy─ç r├│wnie┼╝ najm┼éodsi pasjonaci nauki.

W ramach cyklu "Poznaj ┼Ťwiat muzyki" dzieci poznaj─ů ┼Ťwiat d┼║wi─Ök├│w, podczas "Pikniku geologicznego" dowiedz─ů si─Ö, jak zbudowana jest Ziemia i co mo┼╝na z niej "wyci─ůgn─ů─ç". Na "Festiwalu Nauki Ma┼éego Cz┼éowieka" m.in. wykszta┼éc─ů prawid┼éowe nawyki ┼╝ywieniowe.

Szczeg├│┼éowe informacje na temat FN oraz pe┼ény program jego tegorocznej edycji znajduj─ů si─Ö na stronie internetowej www.festiwalnauki.edu.pl. Wst─Öp na wszystkie imprezy jest bezp┼éatny, cho─ç z powodu ograniczonej liczby miejsc, na niekt├│re b─Öd─ů obowi─ůzywa┼éy wcze┼Ťniejsze zapisy.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 21 wrze┼Ťnia 2010, 08:24 
SuperUser
SuperUser

Dzi┼Ť przez zwyk┼é─ů lornetk─Ö b─Ödzie mo┼╝na zobaczy─ç Jowisza i jego ksi─Ö┼╝yce
W poniedzia┼éek w nocy Jowisz i Ziemia znajd─ů si─Ö w minimalnej odleg┼éo┼Ťci od siebie - poinformowa┼é PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Oznacza to, ┼╝e d┼éugo┼Ťci ekliptyczne tej planety - b─Öd─ůcej w opozycji - i S┼éo┼äca r├│┼╝ni─ů si─Ö o 180 stopni.
Opozycj─ů astronomowie nazywaj─ů takie ustawienie planety zewn─Ötrznej, w kt├│rym ┼Ťwieci ona dok┼éadnie po przeciwnej stronie nieba ni┼╝ S┼éo┼äce. Planeta zewn─Ötrzna to taka, kt├│ra znajduje si─Ö dalej od S┼éo┼äca ni┼╝ Ziemia. D┼éugo┼Ť─ç ekliptyczna jest wielko┼Ťci─ů opisuj─ůc─ů ruch planet Uk┼éadu S┼éonecznego.
Taka konfiguracja zawsze stwarza bardzo dobre warunki do obserwacji Jowisza znajduj─ůcego si─Ö w opozycji. Jest on bowiem najwy┼╝ej nad horyzontem w okolicach p├│┼énocy, przez co obserwacje najwi─Ökszej planety Uk┼éadu S┼éonecznego s─ů naj┼éatwiejsze. Dodatkowo odleg┼éo┼Ť─ç Jowisza od Ziemi jest najmniejsza, a przez to blask najwi─Ökszy.
Opozycje Jowisza zdarzaj─ů si─Ö co 13 miesi─Öcy. Opozycja opozycji jednak nie r├│wna, bo orbity Ziemi i Jowisza nie s─ů okr─Ögami lecz elipsami. Ich sp┼éaszczenie powoduje, ┼╝e nawet w samej opozycji odleg┼éo┼Ťci obu planet od siebie mog─ů by─ç r├│┼╝ne. 20 wrze┼Ťnia, Jowisz i Ziemia znajd─ů si─Ö wyj─ůtkowo blisko siebie - bli┼╝ej o oko┼éo 75 milion├│w kilometr├│w ni┼╝ podczas ostatnich kilku zbli┼╝e┼ä. Nast─Öpny raz obie planety b─Öd─ů tak blisko siebie dopiero w roku 2022.
Jowisz ┼Ťwieci teraz na granicy konstelacji Wodnika, Ryb i Wieloryba. Blask planety jest tak du┼╝y (wynosi obecnie -2.8 wielko┼Ťci gwiazdowej), ┼╝e z jej odnalezieniem nie powinni┼Ťmy mie─ç najmniejszego problemu. Najlepsze warunki do obserwacji Jowisza wyst─Öpuj─ů tu┼╝ po p├│┼énocy, kiedy planet─Ö wida─ç 35 stopni nad po┼éudniowym horyzontem. Troch─Ö trudniej dojrze─ç go wieczorem, bo trzeba go wtedy szuka─ç oko┼éo 10-15 stopni nad po┼éudniowo-wschodnim horyzontem.
Opozycja Jowisza, to nie tylko okazja do podziwiania go go┼éym okiem. Warto skierowa─ç na niego jaki┼Ť instrument optyczny. Ju┼╝ lornetka z wi─Ökszym powi─Ökszeniem lub prosta luneta daj─ůca kilkudziesi─Öciokrotne powi─Ökszenie pozwoli zobaczy─ç wyra┼║nie tarcz─Ö planety i cztery galileuszowe ksi─Ö┼╝yce Jowisza. Amatorski teleskop o ┼Ťrednicy zwierciad┼éa 15-25 cm da nam jeszcze wi─Öcej, bo mo┼╝emy nim dostrzec szczeg├│┼éy na powierzchni planety, a tak┼╝e jej s┼éabsze ksi─Ö┼╝yce.
INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/nauka/news/dzis ... 1534172,14

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 21 wrze┼Ťnia 2010, 08:25 
SuperUser
SuperUser

Wielki mi─Ödzynarodowy sukces polskich uczni├│w
Polscy uczniowie zwyci─Ö┼╝yli w Mi─Ödzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki w Pekini, zdobyli tam jeden z┼éoty i dwa srebrne medale - poinformowa┼é dr Waldemar Og┼éoza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, kt├│ry opiekuje si─Ö polsk─ů reprezentacj─ů.
Mi─Ödzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki, kt├│r─ů zorganizowano po raz czwarty, odby┼éa si─Ö w dniach 12-21 wrze┼Ťnia.
Zawody by┼éy przeznaczone dla najlepszych uczni├│w szk├│┼é ┼Ťrednich, wy┼éonionych na drodze eliminacji krajowej. W tym roku uczestnicy zmierzyli si─Ö z 17 zadaniami teoretycznymi oraz dwoma zadaniami praktycznymi, polegaj─ůcymi na wykonaniu obserwacji astronomicznych, a tak┼╝e dwoma zadaniami zwi─ůzanymi z ich analiz─ů.
W zawodach olimpiady uczestniczy┼éo kilkadziesi─ůt zespo┼é├│w z ca┼éego ┼Ťwiata.
Z┼éoty medal olimpiady zdoby┼é Przemys┼éaw Mr├│z z VII LO im. Juliusza S┼éowackiego w Warszawie, kt├│ry dodatkowo zdoby┼é r├│wnie┼╝ nagrody za najlepszy sumaryczny wynik we wszystkich konkurencjach oraz za najlepszy wynik w cz─Ö┼Ťci praktycznej.
Srebrne medale zdobyli: Damian Puchalski z Liceum Akademickiego Uniwersytetu Miko┼éaja Kopernika w Toruniu i Maksymilian Soko┼éowski z I LO im. Miko┼éaja Kopernika w Kro┼Ťnie, a wyr├│┼╝nienie Jakub Bartas z I LO im. Boles┼éawa Chrobrego w Pszczynie.
Zawody nast─Öpnej Mi─Ödzynarodowej Olimpiady Astronomii i Astrofizyki odb─Öd─ů si─Ö w 2011 r. w Gda┼äsku. Wydarzenie to u┼Ťwietni obchody 400. rocznicy urodzin gda┼äskiego astronoma - Jana Heweliusza. Olimpiada jest jednym z program├│w edukacyjnych Mi─Ödzynarodowej Unii Astronomicznej, kt├│ry ma na celu wy┼éanianie najzdolniejszych m┼éodych ludzi zainteresowanych naukami ┼Ťcis┼éymi i technik─ů.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/wielki- ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 21 wrze┼Ťnia 2010, 08:40 
SuperUser
SuperUser

Ponad 800 milionów ludzi wzięło udział w wydarzeniach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009
Opublikowano ko┼äcowy raport Mi─Ödzynarodowego Roku Astronomii 2009. Podsumowanie liczy sobie 1300 stron i omawia wszystkie kraje bior─ůce udzia┼é w wydarzeniu. Mi─Ödzynarodowi organizatorzy szacuj─ů, ┼╝e w imprezach roku astronomii wzi─Ö┼éo udzia┼é 815 milion├│w os├│b.

Mi─Ödzynarodowy Rok Astronomii 2009 zosta┼é uchwalony przez Zgromadzenie Og├│lne ONZ i na poziomie og├│lno┼Ťwiatowym koordynowany by┼é przez UNESCO oraz Mi─Ödzynarodow─ů Uni─Ö Astronomiczn─ů. Dzia┼éania w ramach roku astronomii podejmowano w 148 krajach ┼Ťwiata, w tym w Polsce. By┼é to najwi─Ökszy projekt popularyzacji nauki w ostatnich dziesi─Öcioleciach.

Mi─Ödzynarodowi organizatorzy dysponowali bud┼╝etem w wysoko┼Ťci oko┼éo 660 tysi─Öcy euro. Do tej kwoty nale┼╝y doliczy─ç bud┼╝ety narodowych komitet├│w, kt├│re by┼éy w bardzo r├│┼╝nej wysoko┼Ťci (na przyk┼éad S┼éowacja - 35 tys. euro, W─Ögry - 41 tys. euro, Ukraina - 50 tys. euro, Czechy - 100 tys. euro, S┼éowenia - 430 tys. euro, USA - 810 tys. euro, Korea Po┼éudniowa - 826 tys. euro, W┼éochy - 1 mln euro, Wielka Brytania - 1,175 mln euro, a najwi─Öcej Brazylia - 2 mln euro), a tak┼╝e ┼Ťrodki wydatkowane niezale┼╝nie przez rozmaite instytucje i stowarzyszenia.

Przyk┼éadem og├│lno┼Ťwiatowego projektu jest "100 godzin astronomii", trwaj─ůce przez kilka dni na ca┼éym ┼Ťwiecie pokazy nieba przez teleskopy i towarzysz─ůce im inne atrakcje. Inn─ů globaln─ů inicjatyw─ů by┼é Galileoskop - tani teleskop, kt├│rym wiele os├│b mog┼éo po raz pierwszy popatrze─ç w niebo inaczej ni┼╝ go┼éym okiem. Galileo Teachers Training Program by┼é z kolei projektem szkole┼ä skierowanych do nauczycieli. Wielu przechodni├│w z pewno┼Ťci─ů natkn─Ö┼éo si─Ö w swoich miastach na wystawy prezentowanych w du┼╝ym formacie zdj─Ö─ç kosmosu. Takich g┼é├│wnych projekt├│w og├│lno┼Ťwiatowych by┼éo w sumie 12, uzupe┼énionych przez 16 projekt├│w specjalnych. Dodatkowo poczty wielu kraj├│w wyda┼éy znaczki z tematyk─ů astronomiczn─ů.

Poza og├│lno┼Ťwiatowymi projektami, w poszczeg├│lnych krajach organizowane by┼éy projekty na skal─Ö krajow─ů, projekty regionalne, a tak┼╝e liczne imprezy lokalne prowadzone przez instytucje pa┼ästwowe, samorz─ůdowe, uniwersytety, a tak┼╝e przez stowarzyszenia i kluby mi┼éo┼Ťnik├│w astronomii.

┼Üwiatowy raport wymienia tylko kilka imprez, kt├│re mia┼éy miejsce w Polsce. W naszym kraju zorganizowano ich jednak o wiele wi─Öcej - co najmniej 178, taka ich liczba zosta┼éa zg┼éoszona do polskiej strony roku astronomii. Jednym z najoryginalniejszych polskich pomys┼é├│w by┼é pomnik planetoidy (12999) Toru┼ä, kt├│ry ods┼éoni─Öto w Toruniu w lutym 2009 r. (to prawdopodobnie jedyny tego typu pomnik na ┼Ťwiecie). Ods┼éoni─Öcie pomnika by┼éo jednocze┼Ťnie oficjalnym otwarciem obchod├│w roku astronomii w Polsce.

Międzynarodowa witryna roku astronomii ma adres www.astronomy2009.org, a polska strona z archiwum imprez znajduje się pod adresem www.astronomia2009.pl. Pełen tekst finalnego raportu na temat Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 dostępny jest tutaj.

Wi─Öcej informacji:
Światowa witryna Międzynarodowego Roku Astronomii 2009
Polska witryna Mi─Ödzynarodowego Roku Astronomii 2009
Raport końcowy Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 (plik PDF, 130 MB)

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Międzynarodowy Rok Astronomii 2009
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2582

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 22 wrze┼Ťnia 2010, 09:07 
SuperUser
SuperUser

Amerykańska sonda LRO już przez rok wykonuje mapy Księżyca
Ameryka┼äski satelita Ksi─Ö┼╝yca - Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) - uko┼äczy┼é etap misji okre┼Ťlony jako "faza eksploracji". Teraz zarz─ůdzanie misj─ů przejmie dzia┼é naukowy projektu. Sonda wykonuje szczeg├│┼éowe mapy Ksi─Ö┼╝yca.

Sonda wystartowa┼éa z Ziemi 18 czerwca 2009 r., a wykonywanie mapy Srebrnego Globu rozpocz─Ö┼éa we wrze┼Ťniu 2009 r. W┼Ťr├│d szczeg├│┼éowych zdj─Ö─ç przes┼éanych przez LRO znajduj─ů si─Ö m.in. nowe fotografie miejsc l─ůdowania statk├│w Apollo, a tak┼╝e zdj─Öcia radzieckiego ┼éazika ┼üunochod 1. Dane z sondy pokaza┼éy r├│wnie┼╝, ┼╝e stale zacienione obszary na Ksi─Ö┼╝ycu s─ů ch┼éodniejsze ni┼╝ Pluton. W obszarach tych mo┼╝e wyst─Öpowa─ç woda i wod├│r.

16 wrze┼Ťnia b.r., po roku wykonywania szczeg├│┼éowej mapy Ksi─Ö┼╝yca, zako┼äczy┼éa si─Ö cz─Ö┼Ť─ç misji zarz─ůdzana przez dzia┼é eksploracyjny projektu. LRO b─Ödzie nadal przesy┼éa─ç dane zebrane podczas ostatniego roku do Systemu Danych Planetarnych, kt├│re je archiwizuje i dystrybuuje do o┼Ťrodk├│w naukowych. Sonda b─Ödzie wykonywa─ç mapy Ksi─Ö┼╝yca jeszcze przez co najmniej dwa lata (maksymalnie przez cztery).

LRO znajduje si─Ö na orbicie wok├│┼é Ksi─Ö┼╝yca, czyli jest jego sztucznym satelit─ů. Okr─ů┼╝a go raz na dwie godziny po orbicie polarnej (przebiegaj─ůcej nad biegunami), na wysoko┼Ťci oko┼éo 50 km nad powierzchni─ů. Sonda ma na swoim pok┼éadzie chip, na kt├│rym zosta┼éo zapisanych 1,6 miliona imion zg┼éoszonych przez osoby z ca┼éego ┼Ťwiata w ramach akcji "Wy┼Ťlij swoje imi─Ö na Ksi─Ö┼╝yc".

Wi─Öcej informacji:
Witryna misji LRO
Ten Cool Things Seen in the First Year of LRO

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: NASA
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2585

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 23 wrze┼Ťnia 2010, 08:31 
SuperUser
SuperUser

W pi─ůtek Europejska Noc Naukowc├│w
Nocne wyk┼éady i eksperymenty, spotkania z naukowcami i zwiedzanie niedost─Öpnych na co dzie┼ä laboratori├│w - m.in. takie atrakcje czekaj─ů na mieszka┼äc├│w wielu miast Polski w najbli┼╝szy pi─ůtek - podczas Europejskiej Nocy Naukowc├│w.
Europejska Noc Naukowc├│w to inicjatywa Komisji Europejskiej, realizowana w ramach 7. Programu Ramowego. Odbywa si─Ö od 2005 roku, zawsze w ostatni pi─ůtek wrze┼Ťnia. W ubieg┼éorocznej edycji uczestniczy┼éo 200 miast z 30 europejskich pa┼ästw.
W tym roku w Polsce szczególnie atrakcyjny program czeka m.in. na mieszkańców Poznania, Torunia, Krakowa i Katowic.
Podczas tegorocznej ┼Ül─ůskiej Nocy Naukowc├│w pod has┼éem "Nie spa─ç, zwiedza─ç!" popularyzuj─ůce nauk─Ö pokazy, do┼Ťwiadczenia i wyk┼éady odb─Öd─ů si─Ö w Katowicach, Gliwicach, Rybniku, Zabrzu, Sosnowcu i Cieszynie.
Go┼Ťcie ┼Ül─ůskiej Nocy podczas nocnych eksperyment├│w dowiedz─ů si─Ö np. dlaczego nietoperz mo┼╝e lata─ç w ca┼ékowitych ciemno┼Ťciach. B─Öd─ů te┼╝ mieli okazj─Ö zaprojektowa─ç w┼éasny model samochodu i zagra─ç na elektronicznej harfie, w kt├│rej niewidzialnymi strunami b─Ödzie promieniowanie podczerwone.
Po raz czwarty z atrakcji Nocy Naukowc├│w skorzystaj─ů mieszka┼äcy miast Ma┼éopolski - Krakowa, Tarnowa i Nowego S─ůcza. Czekaj─ů na nich pokazy, eksperymenty z udzia┼éem publiczno┼Ťci, warsztaty, spotkania z naukowcami, a na najm┼éodszych - konkursy, gry i zabawy.
Wszyscy zainteresowani b─Öd─ů mogli obejrze─ç pokaz wy┼éadowa┼ä piorunowych i dowiedzie─ç si─Ö, jak wygl─ůda codzienne ┼╝ycie tu┼╝ u st├│p wulkan├│w - na Islandii. Naukowcy postaraj─ů si─Ö wyja┼Ťni─ç, czy istnieje ┼╝ycie poza Ziemi─ů, opowiedz─ů o zjawisku tsunami i wykorzystaniu promieniowania j─ůdrowego w medycynie.
Popularyzatorzy nauki z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowali spektakl z pokazami chemicznymi pt. "Alchemia czterech żywiołów", dlatego Auditorium Maximum UJ w tę noc zmieni się w pracownię siedemnastowiecznego krakowskiego alchemika - Sędziwoja.
Pod okiem astronom├│w mo┼╝na b─Ödzie m.in. obserwowa─ç S┼éo┼äce, Ksi─Ö┼╝yc, nauczy─ç si─Ö korzysta─ç z obrotowej mapy nieba. Drzwi dla zwiedzaj─ůcych otworz─ů m.in. Laboratoria Wysokich Napi─Ö─ç i Konwersji Odnawialnych ┼╣r├│de┼é Energii AGH, Instytut Fizyki J─ůdrowej PAN.
Organizatorzy Nocy w Poznaniu zapewniaj─ů za┼Ť, ┼╝e tej jedynej nocy naukowcy odejd─ů od swoich codziennych obowi─ůzk├│w, aby bawi─ç si─Ö wsp├│lnie z publiczno┼Ťci─ů.
Podczas nocnego spotkania poznaniacy b─Öd─ů mogli m.in. za pomoc─ů mikroskop├│w przyjrze─ç si─Ö z bliska ┼Ťwiatu ro┼Ťlin i zwierz─ůt, a przy u┼╝yciu urz─ůdze┼ä kuchennych i powszechnie dost─Öpnych ┼Ťrodk├│w chemicznych wyizoluj─ů DNA - np. z ludzkiej ┼Ťliny. Dowiedz─ů si─Ö, jak dzia┼éa s┼éuch i wzrok cz┼éowieka i w jaki spos├│b mo┼╝na je bada─ç. Dzi─Öki eksperymentom i do┼Ťwiadczeniom poznaj─ů zjawisko luminescencji i zobacz─ů najpi─Ökniejsze eksperymenty fizyczne.
Noc Naukowc├│w zorganizuje r├│wnie┼╝ gda┼äskie Centrum Hewelianum i Centrum Nauki Experyment z Gdyni. Uczestnicy gda┼äskich warsztat├│w b─Öd─ů mogli pozna─ç zwyczaje, ┼╝ycie i niezwyk┼ée cechy nietoperzy. Podczas eksperyment├│w fizycznych dowiedz─ů si─Ö, czym jest atmosfera, co to jest ci┼Ťnienie atmosferyczne, jak lataj─ů samoloty i dlaczego ┼Ťwieczk─Ö mo┼╝na zdmuchn─ů─ç z daleka.
Go┼Ťcie CN Experyment zobacz─ů specjalnie w tym celu przygotowane pokazy Science Show, z kt├│rych dowiedz─ů si─Ö m.in., jak zamrozi─ç butelk─Ö za pomoc─ů palca lub spowodowa─ç jej znikni─Öcie w wodzie.
W tym roku po raz pierwszy Noc Naukowc├│w odb─Ödzie si─Ö tak┼╝e w Toruniu. Pracownicy i studenci Wydzia┼éu Chemii UMK zaprezentuj─ů liczne pokazy chemiczne i proces produkcji szk┼éa. Osoby zainteresowane budow─ů i dzia┼éaniem tomografu optycznego wezm─ů udzia┼é w jego budowie, b─Öd─ůc jednocze┼Ťnie tw├│rcami i tworzywem. Atrakcj─ů Planetarium b─Ödzie pokaz nieba, a tak┼╝e mo┼╝liwo┼Ť─ç uczestnictwa w eksperymencie rozerwania p├│┼ékul magdeburskich. Specjaln─ů atrakcj─ů imprezy b─Ödzie pokaz kuglarski po┼é─ůczony z komentarzem fizyka.
Szczegółowe informacje na temat przebiegu Nocy Naukowców w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie www.nocnaukowcow.pl
http://fakty.interia.pl/nauka/news/w-pi ... 1534884,14

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 24 wrze┼Ťnia 2010, 11:26 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
http://www.rmf24.pl/nauka/news-odkrycie ... nId,299049

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 24 wrze┼Ťnia 2010, 14:54 
SuperUser
SuperUser

Rosjanie nie mog─ů odczepi─ç si─Ö od stacji kosmicznej
Po raz pierwszy w historii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) rosyjska kapsuła Sojuz nie może zgodnie z planem od niej odcumować i powrócić na Ziemię. O kłopotach na ISS poinformowało centrum lotów.

W kapsule Sojuz na Ziemi─Ö ma powr├│ci─ç dw├│ch rosyjskich kosmonaut├│w i ameryka┼äska astronautka. Powr├│t op├│┼║nia si─Ö i nie wiadomo, kiedy to dok┼éadnie nast─ůpi. Jednak rosyjskie centrum lot├│w zapewnia, ┼╝e stanie si─Ö to jeszcze w pi─ůtek.

Ameryka┼äskie media poinformowa┼éy, powo┼éuj─ůc si─Ö na NASA, ┼╝e przyczyn─ů problemu s─ů haki mocuj─ůce kapsu┼é─Ö do stacji, kt├│re po prostu nie otworzy┼éy si─Ö, tym samym uniemo┼╝liwiaj─ůc odcumowanie Sojuza. Rosyjscy in┼╝ynierowie gor─ůczkowo pracuj─ů nad rozwi─ůzaniem tego problemu.
Rosjanie Aleksander Skworcow i Michai┼é Kornijenko oraz Amerykanka Tracy Caldwell Dyson od pocz─ůtku kwietnia prowadzili badania naukowe na ISS.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 wrze┼Ťnia 2010, 08:28 
SuperUser
SuperUser

Kapsu┼éa Sojuz wyl─ůdowa┼éa na Ziemi
Kapsu┼éa Sojuz TMA-18 z dwoma rosyjskimi kosmonautami i ameryka┼äsk─ů astronautk─ů wyl─ůdowa┼éa w sobot─Ö bez komplikacji na stepie Kazachstanu - poinformowa┼éo rosyjskie Centrum Kontroli Lot├│w pod Moskw─ů.

- L─ůdowanie przebieg┼éo tak, jak zaplanowano. Wed┼éug pierwszych danych za┼éoga czuje si─Ö dobrze - powiedzia┼é rzecznik centrum, kt├│rego cytuje agencja Interfax.

Rosjanie Aleksandr Skworcow i Michai┼é Kornijenko oraz Amerykanka Tracy Caldwell-Dyson prowadzili badania naukowe na Mi─Ödzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od pocz─ůtku kwietnia.

Po l─ůdowaniu wszyscy przejd─ů badania lekarskie w polowym szpitalu, a nast─Öpnie zostan─ů przetransportowani helikopterem do Karagandy, sk─ůd Rosjanie polec─ů do Moskwy, a Amerykanka do Houston.

Kapsu┼éa od┼é─ůczy┼éa si─Ö od Mi─Ödzynarodowej Stacji Kosmicznej (IIS) o 4.02 czasu polskiego w sobot─Ö, dzie┼ä po pierwszej w historii ISS nieudanej pr├│bie odcumowania od stacji. Ameryka┼äskie media informowa┼éy, powo┼éuj─ůc si─Ö na NASA, ┼╝e przyczyn─ů problemu by┼éy haki mocuj─ůce kapsu┼é─Ö do stacji, kt├│re nie otworzy┼éy si─Ö.

Wed┼éug szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Anatolija Pierminowa wst─Öpna analiza, przeprowadzona przez komisj─Ö techniczn─ů, wykaza┼éa, ┼╝e do systemu komputera pok┼éadowego dociera┼é fa┼észywy sygna┼é o braku hermetyczno┼Ťci po zakryciu luku na stacji. - Badanie potwierdzi┼éo hermetyczno┼Ť─ç zar├│wno statku, jak i stacji, co jest najwa┼╝niejsze - zapewni┼é Pierminow. Za┼éodze ISS uda┼éo si─Ö jednak "oszuka─ç" system, tak by nie odbiera┼é fa┼észywych danych.

(ms, oso)

TAGI: NASA, sojuz, ISS, kapsuła, kosmos

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 wrze┼Ťnia 2010, 08:29 
SuperUser
SuperUser

Tysi─ůce uczestnik├│w imprez Europejskiej Nocy Naukowc├│w
Tysi─ůce ludzi we w┼éoskich miastach wzi─Ö┼éy udzia┼é w Europejskiej Nocy Naukowc├│w, zorganizowanej w krajach Unii z inicjatywy Komisji Europejskiej. Na placach urz─ůdzono laboratoria pod go┼éym niebem, wystawy i pokazy.

W Rzymie oko┼éo 20 tysi─Öcy os├│b przyby┼éo na imprez─Ö dla mi┼éo┼Ťnik├│w astronomii, na kt├│r─ů zaprosi┼é w┼éoski Komitet Bada┼ä Naukowych i miejscowe Planetarium. Mimo bardzo p├│┼║nej pory stawi┼éy si─Ö ca┼ée rodziny z dzie─çmi. Ludzie ustawili si─Ö w d┼éugich kolejkach, by uczestniczy─ç w atrakcyjnych prezentacjach z wykorzystaniem najnowszych osi─ůgni─Ö─ç techniki i s┼éucha─ç o podr├│┼╝ach w czasie.

Astrofizyka i fizyka kr├│lowa┼éy w miasteczku Frascati niedaleko Wiecznego Miasta, kolebce nauk ┼Ťcis┼éych. Dla uczestnik├│w imprez Nocy Naukowc├│w przygotowano tam niecodzienn─ů atrakcj─Ö: telemost z o┼Ťrodkiem bada┼ä CERN w Genewie.
Fanom nauki zaprezentowa┼éa si─Ö tak┼╝e Europejska Agencja Kosmiczna. Dzi─Öki technologii 3D mo┼╝na by┼éo "wej┼Ť─ç" do Mi─Ödzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzieci bawi┼éy si─Ö w budow─Ö rakiet, poznawa┼éy warunki stanu niewa┼╝ko┼Ťci.

Ale radosne, interaktywne imprezy Nocy Naukowc├│w, kt├│rych celem mia┼éo by─ç przede wszystkim nak┼éonienie najm┼éodszych pokole┼ä, by zaprzyja┼║ni┼éy si─Ö z nauk─ů, mia┼éy we W┼éoszech tak┼╝e inn─ů wymow─Ö. Pracownicy ┼Ťwiata nauki wykorzystali je r├│wnie┼╝, by da─ç wyraz swemu niezadowoleniu z powodu niskich nak┼éad├│w na badania i trudno┼Ťci, na jakie napotykaj─ů z powodu chronicznego niedofinansowania.

- Bez badań naukowych nie ma wzrostu - przypomnieli naukowcy.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 wrze┼Ťnia 2010, 16:55 
SuperUser
SuperUser

"Cudowna" gwiazda zn├│w jest widoczna
Jedna z najbardziej znanych gwiazd zmiennych naszego nieba - Mira Ceti - zn├│w jest widoczna go┼éym okiem i wci─ů┼╝ ja┼Ťnieje - poinformowa┼é dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
W sierpniu 1596 roku David Fabricius obserwowa┼é Merkurego i aby wyznaczy─ç jego pozycj─Ö na niebie, jako gwiazdy referencyjnej, u┼╝y┼é ┼Ťwiec─ůcego niedaleko obiektu. Kilka dni p├│┼║niej, podczas kolejnej obserwacji zobaczy┼é, ┼╝e u┼╝yta do por├│wnania gwiazda poja┼Ťnia┼éa ponad dwa razy, a jeszcze p├│┼║niej os┼éab┼éa tak mocno, ┼╝e przesta┼éa by─ç widoczna go┼éym okiem.

Tak zacz─Ö┼éa si─Ö historia jednej z najbardziej znanych gwiazd naszego nieba, kt├│ra ┼Ťwieci w gwiazdozbiorze Wieloryba (┼éac. Cetus) i jest oznaczona greck─ů liter─ů omicron. Od XVII wieku, kiedy okaza┼éo si─Ö, ┼╝e gwiazda cyklicznie s┼éabnie i ja┼Ťnieje, w spos├│b kt├│ry by┼é wtedy zupe┼énie niezrozumia┼éy, Omicron Ceti zacz─Öto nazywa─ç "Cudown─ů", przez co obecnie cz─Östo okre┼Ťla si─Ö j─ů nazw─ů Mira Ceti lub po prostu Mira.

Dzi┼Ť wiemy ju┼╝, co jest przyczyn─ů zmian jasno┼Ťci Miry. Obiekt ten jest czerwonym olbrzymem o masie troch─Ö wi─Ökszej od S┼éo┼äca i rozd─Ötym do rozmiar├│w prawie 400 razy wi─Ökszych ni┼╝ nasza dzienna gwiazda. Jego zewn─Ötrzne warstwy s─ů niestabilne pod wzgl─Ödem pulsacji, przez co nadymaj─ů si─Ö i kurcz─ů regularnie z okresem 331 dni.

Zmiany promienia gwiazdy od oko┼éo 330 do ponad 400 promieni S┼éo┼äca oraz zmiany temperatury powierzchni odbywaj─ůce si─Ö w zakresie od 2900 do 3200 K powoduj─ů, ┼╝e znacznie zmienia si─Ö moc promieniowania Miry. W efekcie, w maksimum swojego blasku, Omicron Ceti potrafi dochodzi─ç do 2-3 wielko┼Ťci gwiazdowej, a wi─Öc by─ç stosunkowo jasn─ů gwiazd─ů bez problem├│w widoczn─ů go┼éym okiem. W minimum natomiast spada do oko┼éo 10 wielko┼Ťci gwiazdowej (a wi─Öc jest kilkaset razy s┼éabsza), przez co trudno j─ů dojrze─ç nawet przez spor─ů lornetk─Ö.

Obecnie Mira zbli┼╝a si─Ö do maksimum swojego blasku, kt├│ry osi─ůgnie w po┼éowie pa┼║dziernika. Ju┼╝ teraz ma jednak oko┼éo 4 wielko┼Ťci gwiazdowe, a wi─Öc sta┼éa si─Ö bez problem├│w dostrzegalna go┼éym okiem.

Wieczorem, oko┼éo godziny 22, Mira ┼Ťwieci ma┼ée kilkana┼Ťcie stopni nad po┼éudniowo-wschodnim horyzontem. Najwy┼╝ej, bo oko┼éo 30 stopni nad po┼éudniowym horyzontem, odnajdziemy j─ů oko┼éo godziny 2 w nocy. Przez najbli┼╝sze 3-4 dni w obserwacjach b─Ödzie jeszcze przeszkadza┼é Ksi─Ö┼╝yc po pe┼éni, kt├│ry przejdzie niedaleko Miry przesuwaj─ůc si─Ö nad ni─ů, na tle gwiazd z konstelacji Ryb i Barana.

Sama ko┼äc├│wka wrze┼Ťnia oraz pierwsze dwa tygodnie pa┼║dziernika stworz─ů jednak ┼Ťwietne warunki do obserwacji. Maksimum blasku gwiazdy powinno wypa┼Ť─ç w okolicy po┼éowy pa┼║dziernika.

źródło informacji: INTERIA.PL/PAP
http://fakty.interia.pl/nauka/news/cudo ... 1536462,14

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 wrze┼Ťnia 2010, 17:14 
SuperUser
SuperUser

Goldendale w USA oficjalnie parkiem ciemnego nieba
Jednym z najwa┼╝niejszych wydarze┼ä podczas Walnego Zgromadzenia i Europejskiego Sympozjum jest og┼éoszenie nowych cz┼éonk├│w mi─Ödzynarodowego programu Dark Sky Places. W tym roku nie mog┼éo by─ç inaczej. W lipcu na spotkaniu Zarz─ůdu, komisja rewizyjna IDA zaproponowa┼éa nadanie tymczasowego statusu parku ciemnego nieba dla Goldendale Observatory State Park (GOSP) w Waszyngtonie. Propozycja ta zosta┼éa jednog┼éo┼Ťnie zaakceptowana przez Zarz─ůd. Proces aplikacyjny trwa od roku i GOSP jest obecnie w fazie przeprowadzenia kilku niezb─Ödnych zmian, kt├│re umo┼╝liwi─ů mu otrzymanie oficjalnego statusu parku ciemnego nieba.
Goldendale Observatory Interpretive Center znajduje si─Ö na wzg├│rzu, na p├│┼énoc od Goldendale w stanie Waszyngton. Jest to niepowtarzalny obiekt oferuj─ůcy szeroki wachlarz program├│w kszta┼écenia zar├│wno dla nowicjuszy, jak i do┼Ťwiadczonych obserwator├│w gwiazd. W budynku znajduje si─Ö wiele teleskop├│w, w tym 62-centymetrowy teleskop u┼╝ywany do nocnych obserwacji. Obiektem zarz─ůdza Departament Park├│w Stanowych w Waszyngtonie, a kierownikiem obserwatorium jest amator astronomii Steve Stout, kt├│ry przed ka┼╝dym spotkaniem wyg┼éasza ciekawy wyk┼éad.

W imieniu członków Rady Kapituły IDA zachęcamy Państwa do zgłaszania parków, rezerwatów lub innych przedsięwzięć w Waszym regionie do nadania im oficjalnego statusu Dark Sky.

Źródła: David Ingram z IDA Northwest

Tłumaczenie: Katarzyna Cwynar
http://www.ciemneniebo.pl/index.php?opt ... 5&Itemid=1

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Google [Bot] i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach