Teraz jest czwartek, 28 maja 2020, 20:24

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Lipiec 2010
PostNapisane: ┼Ťroda, 14 lipca 2010, 10:55 
SuperUser
SuperUser

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Amerykański problem kosmiczny z plutonem
NASA nie posiada zapas├│w izotopu plutonu Pu-238 koniecznego do zasilania sond kosmicznych. Unia Europejska mo┼╝e jej pom├│c, ale zar├│wno UE, jak i USA zastanawiaj─ů si─Ö nad przej┼Ťciem z Pu-238 na ameryk-241. Jest on ta┼äszy, ale mniej wydajny i bardziej toksyczny - poinformowa┼é portal Daily Tech.
Wed┼éug portalu od lat 70. NASA u┼╝ywa izotopu plutonu - Pu-238 w reaktorach swoich sond kosmicznych. Izotop ten o po┼éowicznym okresie rozpadu 87,7 lat w czasie tego procesu wydziela┼é du┼╝e ilo┼Ťci energii zu┼╝ywane przez radioizotopowe generatory termoelektryczne (RTG) do uzyskania mocy dla urz─ůdze┼ä sondy.

Jednak problemem sta┼éo si─Ö dla Agencji pozyskanie Pu-238. Jej w┼éasne zapasy praktycznie si─Ö sko┼äczy┼éy, a program eksploracji Kosmosu, zaaprobowany przez prezydenta Obam─Ö zak┼éada prowadzenie po roku 2014 tzw. Outer Planets Flagship Mission czyli misji badawczych wewn─ůtrz Uk┼éadu S┼éonecznego i na jego obrze┼╝ach.

Tymczasem Pu-238 praktycznie nie jest produkowany w USA - najwi─Ökszy odbiorca jakim by┼éo wojsko ma do┼Ť─ç tego izotopu do swoich bomb nuklearnych, a ze wzgl─Ödu na "wielkie ryzyko terrorystyczne" Departament Energii USA, kt├│ry nadzoruje produkcj─Ö ob┼éo┼╝y┼é j─ů tyloma biurokratycznymi ograniczeniami, ┼╝e NASA nie otrzyma plutonu we w┼éa┼Ťciwym terminie; zreszt─ů, jak stwierdzi┼é Departament Energii, zam├│wienie NASA by┼éoby za ma┼ée.

Jednak NASA oficjalnie jest optymistyczna. Dyrektor misji badania planet w Agencji John Adams powiedzia┼é portalowi Daily Tech:"je┼Ťli podpiszemy blisk─ů umow─Ö z Rosjanami na dostaw─Ö plutonu Pu-238 albo na nowo uruchomimy nasz─ů produkcj─Ö wystarczy plutonu na misje Outer Planets Flagship Mission."

Problem w tym, pisze portal, ┼╝e Rosjanie nie chc─ů z NASA rozmawia─ç, albo stawiaj─ů Agencji bardzo twarde warunki, wiedz─ůc w jakiej jest ona sytuacji. Pr├│cz tego potrzebuj─ů Pu-238 do w┼éasnych cel├│w - tak┼╝e do sond kosmicznych dalekiego zasi─Ögu.

W tej sytuacji pomoc NASA zaoferowa┼éa Unia Europejska a konkretnie jej "kosmiczne rami─Ö" - ESA. Europejczycy, zw┼éaszcza Francja, produkuj─ů pluton Pu-238 i s─ů gotowi "podpisa─ç umow─Ö o wsp├│┼épracy strategicznej i pom├│c ameryka┼äskim przyjacio┼éom". Umowa ta na pewno obejmie flagowy projekt ESA-NASA - wsp├│ln─ů misj─Ö do ksi─Ö┼╝yc├│w Jowisza, zw┼éaszcza do Europy w poszukiwaniu ┼╝ycia. Misja ta b─Ödzie kosztowa─ç a┼╝ 5,4 mld USD. ESA ju┼╝ stwierdzi┼éa, i┼╝ NASA i ESA w tej misji stworz─ů razem nowe nuklearne ┼║r├│d┼éa nap─Ödu, opieraj─ůc si─Ö na RTG europejskiej budowy i b─Öd─ů one dost─Öpne od 2020 roku.

Jak informuje Daily Tech oba kraje zastanawiaj─ů si─Ö nad przej┼Ťciem w zasilaniu sond z izotopu plutonu Pu-238 na Ameryk-241. Ameryk jest ┼éatwiejszy do pozyskania i ta┼äszy - mo┼╝na go uzyska─ç m.in. z odpad├│w promieniotw├│rczych z elektrowni atomowych a jego okres po┼éowicznego rozpadu to 432,2 roku. Jest l┼╝ejszy, ale daje mniej energii - 114 wat├│w na kg - ni┼╝ Pu-238, kt├│ry daje 560 wat├│w na kg. Jim Adams ostrzega, ┼╝e problemem mo┼╝e by─ç te┼╝ jego ogromna toksyczno┼Ť─ç i emisja - emituje niemal 2 razy wi─Öcej neutron├│w ni┼╝ Pu-238.
http://wiadomosci.onet.pl/2197179,16,am ... ,item.html

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 lipca 2010, 10:56 
SuperUser
SuperUser

Rosja po raz pierwszy przeprowadzi kosmiczny poch├│wek
Po raz pierwszy w historii Rosja przeprowadzi kosmiczny poch├│wek. Pod koniec sierpnia w przestrze┼ä kosmiczn─ů wys┼éane zostan─ů prochy pioniera rosyjskich podr├│┼╝y kosmicznych Witalija Fiodorowa - poinformowa┼éa we wtorek agencja dpa.
Wed┼éug przedstawiciela rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos zmar┼éy na pocz─ůtku lipca Fiodorow przez 44 lata pracy odpowiedzialny by┼é za wiele zako┼äczonych powodzeniem misji kosmicznych.

Rakieta Sojuz, kt├│ra wyniesie urn─Ö z jego prochami, wystartuje 31 sierpnia z kazachskiego kosmodromu Bajkonur. Rakieta b─Ödzie kr─ů┼╝y┼éa kilka dni wok├│┼é Ziemi, a nast─Öpnie ulegnie spaleniu.
http://fakty.interia.pl/nauka/news/rosj ... 1505729,14

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 lipca 2010, 11:19 
SuperUser
SuperUser

Witaj

Ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e wiadomo┼Ťci zamieszczane w serwisie teleskopy.net s─ů dla Pana
┼║r├│d┼éem informacji, jednak nie za bardzo pasuje mi fakt, ┼╝e s─ů one w
ca┼éo┼Ťci kopiowane i wrzucane na forum. Nie mam nic przeciwko temu, ┼╝eby
zamieszcza─ç ich skr├│ty czy pocz─ůtkowe paragrafy z ┼é─ůczem wskazuj─ůcym na
┼║r├│d┼éo i reszt─Ö newsa - jednak kopiowanie ca┼éo┼Ťci nie za bardzo mie┼Ťci si─Ö
w poj─Öciu "fair use". Dlatego prosz─Ö o przejrzenie i poprawienie tego co
ju┼╝ znalaz┼éo si─Ö na forum i - w przysz┼éo┼Ťci - lepsze gospodarowanie prac─ů
redaktor├│w teleskopy.net.
Od dzisiaj nie b─Öd─Ö umieszcza┼é ┼╝adnych wiadomo┼Ťci, ┼╝e strony Teleskopy.net. Te, kt├│re s─ů na forum AstroCD prosz─Ö Administratora o usuni─Öcie, zrezygnowa┼éem tez z supkrycji o informowaniu mnie z wiadomo┼Ťci Teleskopy.net.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 lipca 2010, 11:30 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Pawle go┼Ť─ç ma racj─Ö bo postaw si─Ö na jego miejscu kiedy opracowujesz artyku┼é a kto┼Ť go w ca┼éo┼Ťci kopiuje i przekleja na inne czy te┼╝ swoje forum ,nie ma co si─Ö obra┼╝a─ç tylko ewentualnie wklei─ç tytu┼é i poda─ç link z przekierowaniem do ca┼éo┼Ťci artyku┼éu, to by by┼éo wtedy bardziej fair.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 lipca 2010, 11:36 
SuperUser
SuperUser

Ja si─Ö nie obra┼╝am, ale mam swoje ja albo dodaj─Ö w ca┼éo┼Ťci albo wcale, wi─Öc wybra┼éem to pierwsze i tego si─Ö trzymam. Dlatego to doda┼éem i prosz─Ö o usuni─Öcie, nic po za tym. Zreszt─ů ja jestem obiektywny i to, co ja robi─Ö, robi─Ö dla wszystkich, kto co chce ode mnie nie mam nic przeciwko temu Astronomia i wszystko, co zwi─ůzane z ni─ů powinno by─ç udost─Öpnione dla ka┼╝dego, kto si─Ö ni─ů zajmuje, wi─Öc je┼Ťli komu┼Ť co┼Ť nie pasuje to ja to nazywam prywatno┼Ťci─ů i szanuj─Ö to.Ale linki i same tematy ja umieszcza┼é nie b─Öd─Ö. Dlatego ┼╝e jak kto┼Ť nie da rady wej┼Ť─ç na stron─Ö i co wtedy. ;)

Ostatnio edytowano ┼Ťroda, 14 lipca 2010, 11:41 przez Pawe┼é Baran, ┼é─ůcznie edytowano 1 raz

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 lipca 2010, 11:40 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Pawe┼é ok tylko swoje ja nie mo┼╝e polega─ç na podkradaniu czyjej┼Ť pewnie ci─Ö┼╝kiej pracy, bo tak jak pisa┼éem postaw si─Ö na jego miejscu?

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 lipca 2010, 15:12 
SuperUser
SuperUser

Już wkrótce niezwykłe zjawiska na nocnym niebie
Ju┼╝ w trakcie najbli┼╝szych nocy mo┼╝na obserwowa─ç pierwsze meteory z roju Perseid├│w - poinformowa┼é dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Jest to jeden z najbardziej znanych wsp├│┼écze┼Ťnie roj├│w meteor├│w.

Astronom zauwa┼╝a, ┼╝e o aktywno┼Ťci roju Perseid├│w wspominaj─ů ju┼╝ staro┼╝ytne kroniki dalekowschodnie. Sw─ů s┼éaw─Ö zawdzi─Öcza nie tylko wysokiej aktywno┼Ťci, ale tak┼╝e korzystnym warunkom, w jakich mo┼╝na go obserwowa─ç - jest aktywny podczas ciep┼éych i najcz─Ö┼Ťciej pogodnych wakacyjnych nocy.

W po┼éowie lipca Perseidy zdaj─ů si─Ö wybiega─ç z pogranicza gwiazdozbior├│w Andromedy i Kasjopei. Wieczorem ten rejon nieba znajduje si─Ö oko┼éo 25 stopni nad p├│┼énocno-wschodnim horyzontem.

- Im p├│┼║niej wyjdziemy jednak na obserwacje, tym lepiej, bo z czasem warunki do obserwacji b─Öd─ů si─Ö poprawia─ç. Nad ranem radiant roju Perseid├│w b─Ödzie si─Ö wznosi┼é ju┼╝ ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteor├│w b─Öd─ů najwi─Öksze - radzi Olech.

Dodaje, ┼╝e w tym roku w po┼éowie lipca warunki do obserwacji s─ů korzystne, bo n├│w Ksi─Ö┼╝yca wypad┼é 11 lipca. - Warunki pogorsz─ů si─Ö pod koniec miesi─ůca, bo 26 lipca wypada pe┼énia - ostrzega.

Według naukowca, w tym roku głównego maksimum Perseidów należy się spodziewać w nocy z 12 na 13 sierpnia.

- Tradycyjne maksimum powinno pojawi─ç si─Ö w szerokim przedziale - od godz. 20.30, 12 sierpnia do godz. 9.00, 13 sierpnia. Najbardziej prawdopodobny przedzia┼é najwy┼╝szej aktywno┼Ťci to godziny 1.30-4, 13 sierpnia - zapowiada astronom.

Jego zdaniem, to ┼Ťwietna wiadomo┼Ť─ç dla obserwator├│w w Polsce. "Lepsze warunki trudno sobie bowiem wymarzy─ç. W naszym kraju panuje wtedy noc, radiant roju jest wysoko nad horyzontem, a w obserwacjach zupe┼énie nie b─Ödzie przeszkadza┼é Ksi─Ö┼╝yc, bo n├│w wypada 10 sierpnia. Trzeba wi─Öc tylko trzyma─ç kciuki za pogod─Ö, a szanse na obserwacje oko┼éo 100 zjawisk na godzin─Ö b─Öd─ů bardzo realne - podkre┼Ťla Olech.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 lipca 2010, 15:13 
SuperUser
SuperUser

Księżyc przysłonił Słońce - zobacz zdjęcia
Żeby móc podziwiać zaćmienie Słońca, trzeba było udać się do Ameryki Południowej lub nad Ocean Spokojny. Tuż przed zachodem słońca pas całkowitego zaćmienia natrafił na tereny południowego Chile i Argentyny
Faza ca┼ékowitego za─çmienia zacz─Ö┼éa si─Ö o godzinie 20:16 naszego czasu w zachodniej cz─Ö┼Ťci Pacyfiku
Zaćmienie zakończyło się o 22:53 na południu Argentyny
http://wiadomosci.wp.pl/gid,12464181,ti ... leria.html

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 lipca 2010, 19:47 
SuperUser
SuperUser

Uzyskano dow├│d na to, ┼╝e wszystkie gwiazdy rodz─ů si─Ö tak samo
Astronomowie uzyskali pierwsze zdj─Öcie dysku py┼éowego wok├│┼é nowonarodzonej masywnej gwiazdy. To dow├│d na to, ┼╝e gwiazdy masywne powstaj─ů w taki sam spos├│b jak te mniejsze.

"Nasze obserwacje pokazuj─ů dysk otaczaj─ůcy bardzo m┼éod─ů, masywn─ů gwiazd─Ö, kt├│ra jest obecnie w pe┼éni uformowana", m├│wi Stefan Kraus z University of Michigan w Stanach Zjednoczonych, kt├│ry kierowa┼é badaniami. "Mo┼╝na powiedzie─ç, ┼╝e dziecko w┼éa┼Ťnie si─Ö rodzi!"

Badacze obserwowali obiekt nosz─ůcy oznaczenie IRAS 13481-6124. Jest to m┼éoda gwiazda maj─ůca mas─Ö oko┼éo dwadzie┼Ťcia razy wi─Öksz─ů ni┼╝ S┼éo┼äce oraz pi─Öciokrotnie wi─Öksz─ů ┼Ťrednic─Ö. Znajduje si─Ö 10 tysi─Öcy lat ┼Ťwietlnych od nas, a na niebie wida─ç j─ů w gwiazdozbiorze Centaura. Naukowcy szacuj─ů, ┼╝e gwiazda ma zaledwie 60 tysi─Öcy lat (dla por├│wnania wiek S┼éo┼äca to 5 miliard├│w lat), ale promieniuje 30 tysi─Öcy silniej ni┼╝ S┼éo┼äce

Do bada┼ä astronomowie u┼╝yli kilku instrument├│w. Przejrzeli archiwalne zdj─Öcia z Kosmicznego Teleskopu Spitzera (NASA), a tak┼╝e przeprowadzili obserwacje teleskopem submilimetrowym APEX (ESO). Dane te wskaza┼éy na istnienie d┼╝etu, czyli strugi materii. D┼╝ety zazwyczaj oznaczaj─ů te┼╝ wyst─Öpowanie dysku. "Takie d┼╝ety s─ů powszechnie obserwowane w pobli┼╝u m┼éodych, ma┼éomasywnych gwiazd i generalnie oznaczaj─ů istnienie dysku", m├│wi Kraus.

W celu dok┼éadniejszego zbadania w┼éasno┼Ťci dysku u┼╝yto interferometru Bardzo Du┼╝ego Teleskopu (VLTI) nale┼╝─ůcego do Europejskiego Obserwatorium Po┼éudniowego ESO. Dzi─Öki technice interferometrii astronomowie uzyskali rozdzielczo┼Ť─ç 2,4 milisekundy ┼éuku, co mo┼╝na por├│wna─ç do dostrze┼╝enia g┼é├│wki ┼Ťrubki na Mi─Ödzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Dodatkowo obserwowano te┼╝ 3,58-metrowym Teleskopem Nowej Technologii NTT (r├│wnie┼╝ ESO).

Dyski wyst─Öpuj─ů powszechnie w procesie formowania si─Ö gwiazd takich jak S┼éo┼äce. Nie by┼éo jednak jasne, czy w przypadku gwiazd o dziesi─Öciu i wi─Öcej masach S┼éo┼äca tak┼╝e mo┼╝na si─Ö ich spodziewa─ç. Takie masywne gwiazdy emituj─ů bowiem znacznie silniejsze promieniowanie, kt├│re mog┼éoby powstrzyma─ç koncentrowanie si─Ö masy w dysku wok├│┼é gwiazdy. Niekt├│rzy proponowali, ┼╝e bardzo masywne gwiazdy powstaj─ů w wyniku ┼é─ůczenia si─Ö mniejszych gwiazd.

Badania zespo┼éu Krausa wskazuj─ů, ┼╝e jednak r├│wnie┼╝ w przypadku masywnych gwiazd wyst─Öpuj─ů dyski. "Po raz pierwszy mo┼╝emy sfotografowa─ç wewn─Ötrzne rejony dysku wok├│┼é masywnej, m┼éodej gwiazdy", m├│wi Kraus. "Nasze obserwacje pokazuj─ů, ┼╝e formowanie si─Ö gwiazd zachodzi tak samo dla wszystkich gwiazd, niezale┼╝nie od ich masy".

Dysk rozci─ůga si─Ö na 130 jednostek astronomicznych, czyli 130 razy dalej ni┼╝ odleg┼éo┼Ť─ç Ziemia-S┼éo┼äce. Jego mas─Ö ocenia si─Ö podobnie jak mas─Ö gwiazdy, na dwadzie┼Ťcia mas S┼éo┼äca. Gwiazda IRAS 13481-6124 wysy┼éa 30 tysi─Öcy razy wi─Öcej promieniowania ni┼╝ S┼éo┼äce, przypuszczalnie wi─Öc dysk wok├│┼é niej nied┼éugo "wyparuje".

Wyniki bada┼ä mi─Ödzynarodowego zespo┼éu opublikowano w tym tygodniu w czasopi┼Ťmie naukowym "Nature". Naukowcy planuj─ů dalsze badania obiektu za pomoc─ů sieci radioteleskop├│w ALMA budowanej obecnie w Chile.

Wi─Öcej informacji:
Unravelling the Mystery of Massive Star Birth - All Stars are Born the Same Way

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe ESO
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2538

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 lipca 2010, 07:45 
SuperUser
SuperUser

Zderzenie tytan├│w
Z pr─Ödko┼Ťci─ů 120 kilometr├│w na sekund─Ö w stron─Ö naszej galaktyki ÔÇô Drogi Mlecznej, p─Ödzi galaktyka Andromedy. Wed┼éug wylicze┼ä astronom├│w istnieje bardzo du┼╝a szansa, ┼╝e w przysz┼éo┼Ťci dojdzie do zderzenia na kosmiczn─ů skal─Ö.
http://odkrywcy.pl/gid,12470443,title,Z ... caid=6a867

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 lipca 2010, 07:57 
SuperUser
SuperUser

Podjowiszowa lipcowa kometa
W po┼éowie lipca mamy okazj─Ö dojrze─ç przy pomocy teleskopu komet─Ö 10P/Tempel 2. Jej jasno┼Ť─ç wynosi obecnie okolo 8.6m. Odnalezienie u┼éatwi rzucaj─ůcy si─Ö w oczy Jowisz widoczny 8┬░ wy┼╝ej. Tempel 2 to kometa kr├│tkookresowa, nale┼╝─ůca do rodziny Jowisza. Obiega S┼éo┼äce w ci─ůgu tylko 5,38 roku. Znajduje si─Ö teraz w odleg┼éo┼Ťci ok 0.74AU od Ziemi. Aktualn─ů jej lokalizacj─Ö mo┼╝emy ┼Ťledzi─ç dzi─Öki stronie www.heavens-above.com/comet.aspx?cid=10P.
http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2539

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 lipca 2010, 08:46 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Dla ilustracji tego tematu mapka z położeniem komety na najbliższe 2 tygodnie.

Za┼é─ůcznik:
kometa_tempel.jpg
kometa_tempel.jpg [ 351.24 KiB | Przegl─ůdane 1412 razy ]

polecam m├│j darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 lipca 2010, 16:48 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 14 grudnia 2009, 14:44
Obserwowa┼é ju┼╝ kto┼Ť mo┼╝e t─ů komet─Ö wizualnie?

Pozdrawiam, Daniel

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 lipca 2010, 18:44 
SuperUser
SuperUser

Jeszcze nie widzia┼éem tej komety mo┼╝e dzisiaj si─Ö uda zapolowa─ç za ni─ů, ale nie mam czystego nieba, wi─Öc w─ůtpi─Ö, poczekam do soboty, bo ma by─ç lepiej i lepsza pogoda. ;)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 lipca 2010, 19:02 
SuperUser
SuperUser

NASA: Aktywno┼Ť─ç S┼éo┼äca grozi kataklizmem!
Hipoteza postawiona przez ameryka┼äskiego badacza zak┼éada, ┼╝e S┼éo┼äce jest olbrzymim stworzeniem obdarzonym ┼Ťwiadomo┼Ťci─ů. Uczeni z NASA jednak ostrzegaj─ů, ┼╝e ta domniemana istota wkr├│tce zagrozi naszej cywilizacji.
Koncepcja Gai zak┼éada, ┼╝e nasza planeta jest ┼╝yw─ů, a nawet ┼Ťwiadom─ů istot─ů. Co ciekawe, ta hipoteza cieszy si─Ö rosn─ůc─ů popularno┼Ťci─ů. Do tego w┼éa┼Ťnie nurtu do┼é─ůczy┼é Greg Sams, autor ksi─ů┼╝ki ÔÇ×Sun of GodÔÇŁ, twierdz─ůcy, ┼╝e tak┼╝e S┼éo┼äce jest ┼╝yw─ů istot─ů ┼Ťwiadom─ů swego istnienia oraz roli, jak─ů pe┼éni wobec innych form ┼╝ycia.
Greg Sams zapewnia, ┼╝e jego hipoteza ma solidne podstawy. Ten ameryka┼äski badacz zajmuje si─Ö tematem ÔÇ×┼╝ywej gwiazdyÔÇŁ od najm┼éodszych lat. W swej pracy si─Öga po r├│wni do fizyki kwantowej, metafizyki, jak te┼╝ ksi─ů┼╝ek Charlesa Forta, badacza zjawisk niezwyk┼éych.

W mitologii greckiej Helios, to uosobienie S┼éo┼äca, b├│g, tytan - syn tytana Hyperiona i tytanidy Tei. Przedstawiano go jako pi─Öknego m─Ö┼╝czyzn─Ö z promienist─ů koron─ů na g┼éowie, kt├│ry w ci─ůgu dnia przemierza┼é niebo na rydwanie zaprz─Ö┼╝onym w cztery bia┼ée konie. Grecy uwa┼╝ali Heliosa za wszystkowidz─ůce b├│stwo, dlatego wzywali go na ┼Ťwiadka podczas sk┼éadania przysi─Ögi.

Dzi─Öki upowszechnieniu wiedzy zgromadzonej przez naukowc├│w, S┼éo┼äce jest dzi┼Ť postrzegane jako cia┼éo kosmiczne, w skali wszech┼Ťwiata gwiazda przeci─Ötnej wielko┼Ťci, kt├│ra stanowi centralny punkt naszego uk┼éadu plantarnego. Uk┼éadu, co istotne, jednego z milion├│w w naszej galaktyce i miliard├│w w ca┼éym wszech┼Ťwiecie. Greg Sams twierdzi jednak, ┼╝e cia┼éo kosmiczne, jakim jest nasza gwiazda, to nie tylko gigantyczny reaktor termonuklearny.

Postrzeganie S┼éo┼äca jako ┼╝ywej istoty okre┼Ťlanej mianem b├│stwa, jest wsp├│┼écze┼Ťnie tematem tabu - stwierdza Sams w jednym z wywiad├│w. - Wszystkie dawne wierzenia widzia┼éy w S┼éo┼äcu, a tak┼╝e w Ziemi, boskie istoty. Dopiero chrze┼Ťcija┼ästwo zmieni┼éo t─Ö sytuacj─Ö i z tego powodu tak trudno cz┼éowiekowi Zachodu spojrze─ç na S┼éo┼äce, jak patrzyli na nie ludzie innych kultur. Dawne ludy mia┼éy ┼Ťwiadomo┼Ť─ç, ┼╝e bez planowego i dobrotliwego wp┼éywu S┼éo┼äca ┼╝ycie na Ziemi by nie istnia┼éo. Bo przecie┼╝ wszyscy jeste┼Ťmy zmagazynowan─ů energi─ů s┼éoneczn─ů. W praktyce jeste┼Ťmy efektem recyklingu promieni s┼éonecznych, poniewa┼╝ energia s┼éoneczna gromadzi si─Ö w ro┼Ťlinach, kt├│re potem jedz─ů zwierz─Öta. Ludzie z kolei zjadaj─ů i ro┼Ťliny i zwierz─Öta.

Greg Sams, przedstawiaj─ůc swoj─ů hipotez─Ö m├│wi─ůc─ů, ┼╝e S┼éo┼äce to ┼╝ywa istota, przywo┼éuje jako argumenty dane z takich dziedzin, jak fizyka kwantowa, antropologia, filozofia, a nawet poezja. Ameryka┼äski badacz twierdzi, ┼╝e ludzko┼Ť─ç powinna otworzy─ç si─Ö na nowe my┼Ťlenie o wszech┼Ťwiecie i miejscu, jakie w nim zajmuje cz┼éowiek, do czego potrzebna jest zmiana percepcji. Bez tego nie jest mo┼╝liwe zaakceptowanie faktu, ┼╝e S┼éo┼äce ┼╝yje.
- Gwiazdy s─ů ┼╝ywymi istotami, a my egzystujemy w galaktyce, gdzie jest ich pe┼éno - wyja┼Ťnia Sams. - Gwiazdy wysy┼éaj─ů sygna┼éy elektromagnetyczne podobnie, jak neurony w naszych m├│zgach. Nauka wci─ů┼╝ nie potrafi wyja┼Ťni─ç w jaki spos├│b prosta chmura gaz├│w organizuje si─Ö w tak skomplikowan─ů struktur─Ö, jak gwiazda. To tak samo wielka zagadka, jak tajemnica powstania ┼╝ycia opartego na DNA. S┼éo┼äca to nie tylko kule ognia przypadkowo rozrzucone na niebie. Gdy uwa┼╝nie przyjrzymy si─Ö galaktykom dostrze┼╝emy, ┼╝e gwiazdy s─ů tam zgrupowane w spo┼éeczno┼Ťci, a nie rozrzucone losowo. Poza tym s─ů one w nieustannym ruchu wok├│┼é punktu centralnego.

Czy hipoteza Grega Samsa znajdzie uznanie, a tym bardziej potwierdzi si─Ö, czas poka┼╝e. Faktem jest za to, ┼╝e wp┼éyw S┼éo┼äca, zwanego przez staro┼╝ytnych Grek├│w bogiem Heliosem, mo┼╝e nie by─ç dla nas wy┼é─ůcznie dobroczynny.

W po┼éowie czerwca 2010 r. NASA przekaza┼éa ostrze┼╝enie w sprawie kataklizmu, kt├│ry mo┼╝e nam zgra┼╝a─ç ze strony S┼éo┼äca. Wg NASA zbli┼╝a si─Ö czas serii rozb┼éysk├│w s┼éonecznych, kt├│re mog─ů spowodowa─ç olbrzymie zaburzenia w przestrzeni kosmicznej, co bezpo┼Ťrednio nam zagrozi.

Jak zak┼éadaj─ů naukowcy z NASA, S┼éo┼äce przebudzi si─Ö za kilka lat, co grozi katastrofalnymi skutkami dla naszej cywilizacji. Gwa┼étowne skoki promieniowania elektromagnetycznego mog─ů sparali┼╝owa─ç wszystkie instytucje. W wyniku aktywno┼Ťci naszej gwiazdy przestan─ů dzia┼éa─ç sieci energetyczne, telekomunikacyjne i GPS-y, a tak┼╝e systemy ratownicze i bezpiecze┼ästwa narodowego. ÔÇ×Padn─ůÔÇŁ systemy bankowe, urz─ůdzenia kontroli ruchu lotniczego, a tak┼╝e domowe komputery.
Uczeni zak┼éadaj─ů, ┼╝e do s┼éonecznych erupcji dojdzie w 2013 r. - Co 22 lata S┼éo┼äce osi─ůga sw├│j szczyt magnetyczny, a co 11 lat liczba plam osi─ůga maksymalny poziom. W 2013 roku te dwa cykle si─Ö na┼éo┼╝─ů - o┼Ťwiadczy┼é w wypowiedzi dla The Daily Telegraph dr Richard Fisher, jeden z dyrektor├│w NASA. - Wiemy, ┼╝e zaburzenia na S┼éo┼äcu nadchodz─ů, ale nie wiemy, jak z┼ée dla nas b─Öd─ů tego konsekwencje.

Pozostaje nam nadzieja, ┼╝e zaburzenia elektromagnetyczne wywo┼éane przez S┼éo┼äce oka┼╝─ů si─Ö nieznaczne. ┼╗e ┼Ťwiadoma istota, jak─ů jest wg Samsa nasza gwiazda, ┼╝e Helios, jak nazywali S┼éo┼äce Grecy, nie zagrozi cywilizacji ┼Ťwiadomych istot zasiedlaj─ůcych Ziemi─Ö.
Tadeusz Oszubski
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,tit ... caid=5a872

G├│ra

PostNapisane: sobota, 17 lipca 2010, 09:58 
SuperUser
SuperUser

Rosja nie będzie już wysyłać w kosmos psów i małp
Rosyjscy naukowcy zrezygnowali z pomys┼éu wysy┼éania w kosmos ps├│w i ma┼ép, by przeprowadza─ç na nich eksperymenty naukowe. Wol─ů w tym celu wysy┼éa─ç myszy.

- Z punktu widzenia statystyki i prowadzenia najprzeróżniejszych badań należy pracować nie na dużych zwierzętach, lecz małych - powiedział w Moskwie pracownik naukowy Instytutu Problemów Medyczno-Biologicznych Jewgienij Iljin.

Wed┼éug niego "w ci─ůgu najbli┼╝szych minimum dziesi─Öciu lat w kosmosie nie b─Ödzie ani ma┼ép, ani ┼╝adnych Bie┼éek i Strie┼éek (ps├│w)".
Wsp├│┼éczesna doktryna uczonych pracuj─ůcych w dziedzinie kosmicznej medycyny i biologii nie przewiduje wykorzystywania du┼╝ych zwierz─ůt.

- Naszym g┼é├│wnym zadaniem jest badanie zmian zachodz─ůcych na poziomie kom├│rkowym, molekularnym i na poziomie gen├│w. Do tego s─ů potrzebne zwierz─Öta laboratoryjne, przede wszystkim myszy, kt├│rych do eksperyment├│w u┼╝ywa ca┼éy ┼Ťwiat - powiedzia┼é Jewgienij Iljin.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: sobota, 17 lipca 2010, 09:59 
SuperUser
SuperUser

Pierwszy lot pr├│bny statku kosmicznego dla turyst├│w
Nale┼╝─ůca do miliardera Richarda Bransona firma Virgin Galactic, kt├│ra planuje wysy┼éa─ç turyst├│w w loty suborbitalne, przeprowadzi┼éa pierwszy pr├│bny lot za┼éogowy swojego pojazdu kosmicznego - poinformowa┼éa agencja Associated Press.
Podczas sze┼Ťciogodzinnego lotu nad kalifornijsk─ů pustyni─ů Mojave dwuosobowa za┼éoga sprawdzi┼éa dzia┼éanie wszystkich system├│w pojazdu.

Na swojej stronie internetowej firma pogratulowa┼éa za┼éodze i stwierdzi┼éa, ┼╝e "cele zosta┼éy osi─ůgni─Öte".
Przez ca┼éy lot pojazd kosmiczny by┼é po┼é─ůczony ze specjalnie zaprojektowanym samolotem (tzw. statkiem macierzystym) WhiteKnightTwo i nie osi─ůgn─ů przestrzeni kosmicznej.

Virgin Galactic zapowiada, że zanim zacznie sprzedawać bilety na wycieczki w kosmos, przez cały rok 2011 będzie prowadzić loty próbne swojego pojazdu. Jej SpaceShipTwo ma być pierwszym prywatnym statkiem kosmicznym.

SpaceShipTwo b─Ödzie zabiera┼é o┼Ťmiu ludzi: dw├│ch pilot├│w i sze┼Ťciu pasa┼╝er├│w w tzw. loty suborbitalne, podczas kt├│rych pojazd na kilka minut b─Ödzie wychodzi┼é w przestrze┼ä kosmiczn─ů, ale nie b─Ödzie osi─ůga┼é orbity oko┼éoziemskiej.
http://fakty.interia.pl/nauka/news/pier ... 1507506,14

G├│ra

PostNapisane: sobota, 17 lipca 2010, 10:00 
SuperUser
SuperUser

Wszystkie gwiazdy rodz─ů si─Ö tak samo
Astronomowie uzyskali pierwsze zdj─Öcie dysku py┼éowego wok├│┼é nowonarodzonej masywnej gwiazdy. To dow├│d na to, ┼╝e gwiazdy masywne powstaj─ů w taki sam spos├│b jak te mniejsze.
"Nasze obserwacje pokazuj─ů dysk otaczaj─ůcy bardzo m┼éod─ů, masywn─ů gwiazd─Ö, kt├│ra jest obecnie w pe┼éni uformowana", m├│wi Stefan Kraus z University of Michigan w Stanach Zjednoczonych, kt├│ry kierowa┼é badaniami. "Mo┼╝na powiedzie─ç, ┼╝e dziecko w┼éa┼Ťnie si─Ö rodzi!"

Badacze obserwowali obiekt nosz─ůcy oznaczenie IRAS 13481-6124. Jest to m┼éoda gwiazda maj─ůca mas─Ö oko┼éo dwadzie┼Ťcia razy wi─Öksz─ů ni┼╝ S┼éo┼äce oraz pi─Öciokrotnie wi─Öksz─ů ┼Ťrednic─Ö. Znajduje si─Ö 10 tysi─Öcy lat ┼Ťwietlnych od nas, a na niebie wida─ç j─ů w gwiazdozbiorze Centaura. Naukowcy szacuj─ů, ┼╝e gwiazda ma zaledwie 60 tysi─Öcy lat (dla por├│wnania wiek S┼éo┼äca to 5 miliard├│w lat), ale promieniuje 30 tysi─Öcy silniej ni┼╝ S┼éo┼äce
Do bada┼ä astronomowie u┼╝yli kilku instrument├│w. Przejrzeli archiwalne zdj─Öcia z Kosmicznego Teleskopu Spitzera (NASA), a tak┼╝e przeprowadzili obserwacje teleskopem submilimetrowym APEX (ESO). Dane te wskaza┼éy na istnienie d┼╝etu, czyli strugi materii. D┼╝ety zazwyczaj oznaczaj─ů te┼╝ wyst─Öpowanie dysku. "Takie d┼╝ety s─ů powszechnie obserwowane w pobli┼╝u m┼éodych, ma┼éomasywnych gwiazd i generalnie oznaczaj─ů istnienie dysku", m├│wi Kraus.

W celu dok┼éadniejszego zbadania w┼éasno┼Ťci dysku u┼╝yto interferometru Bardzo Du┼╝ego Teleskopu (VLTI) nale┼╝─ůcego do Europejskiego Obserwatorium Po┼éudniowego ESO. Dzi─Öki technice interferometrii astronomowie uzyskali rozdzielczo┼Ť─ç 2,4 milisekundy ┼éuku, co mo┼╝na por├│wna─ç do dostrze┼╝enia g┼é├│wki ┼Ťrubki na Mi─Ödzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Dodatkowo obserwowano te┼╝ 3,58-metrowym Teleskopem Nowej Technologii NTT (r├│wnie┼╝ ESO).

Dyski wyst─Öpuj─ů powszechnie w procesie formowania si─Ö gwiazd takich jak S┼éo┼äce. Nie by┼éo jednak jasne, czy w przypadku gwiazd o dziesi─Öciu i wi─Öcej masach S┼éo┼äca tak┼╝e mo┼╝na si─Ö ich spodziewa─ç. Takie masywne gwiazdy emituj─ů bowiem znacznie silniejsze promieniowanie, kt├│re mog┼éoby powstrzyma─ç koncentrowanie si─Ö masy w dysku wok├│┼é gwiazdy. Niekt├│rzy proponowali, ┼╝e bardzo masywne gwiazdy powstaj─ů w wyniku ┼é─ůczenia si─Ö mniejszych gwiazd.

Badania zespo┼éu Krausa wskazuj─ů, ┼╝e jednak r├│wnie┼╝ w przypadku masywnych gwiazd wyst─Öpuj─ů dyski. "Po raz pierwszy mo┼╝emy sfotografowa─ç wewn─Ötrzne rejony dysku wok├│┼é masywnej, m┼éodej gwiazdy", m├│wi Kraus. "Nasze obserwacje pokazuj─ů, ┼╝e formowanie si─Ö gwiazd zachodzi tak samo dla wszystkich gwiazd, niezale┼╝nie od ich masy".

Dysk rozci─ůga si─Ö na 130 jednostek astronomicznych, czyli 130 razy dalej ni┼╝ odleg┼éo┼Ť─ç Ziemia-S┼éo┼äce. Jego mas─Ö ocenia si─Ö podobnie jak mas─Ö gwiazdy, na dwadzie┼Ťcia mas S┼éo┼äca. Gwiazda IRAS 13481-6124 wysy┼éa 30 tysi─Öcy razy wi─Öcej promieniowania ni┼╝ S┼éo┼äce, przypuszczalnie wi─Öc dysk wok├│┼é niej nied┼éugo "wyparuje".

Wyniki bada┼ä mi─Ödzynarodowego zespo┼éu opublikowano w tym tygodniu w czasopi┼Ťmie naukowym "Nature". Naukowcy planuj─ů dalsze badania obiektu za pomoc─ů sieci radioteleskop├│w ALMA budowanej obecnie w Chile.
http://wiadomosci.onet.pl/2198237,16,ws ... ,item.html

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 20 lipca 2010, 08:47 
SuperUser
SuperUser

Putin: 800 mln dolar├│w na nowy kosmodrom
Rosyjski rz─ůd przeznaczy┼é oko┼éo 25 mld rubli (800 mln dolar├│w) na budow─Ö kosmodromu Wostocznyj w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie - poinformowa┼é premier W┼éadimir Putin.

- Rz─ůd postanowi┼é zainwestowa─ç 24,7 mld rubli w budow─Ö w ci─ůgu trzech lat kosmodromu Wostocznyj - powiedzia┼é Putin w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskw─ů.

- Mam wielk─ů nadziej─Ö, ┼╝e Wostocznyj b─Ödzie pierwszym krajowym kosmodromem do cel├│w cywilnych i zapewni Rosji ca┼ékowit─ů niezale┼╝no┼Ť─ç w jej dzia┼éalno┼Ťci kosmicznej - podkre┼Ťli┼é premier.
Rosja wystrzeliwuje swoje i obce satelity z dzier┼╝awionego od Kazachstanu kosmodromu Bajkonur, p┼éac─ůc rocznie Astanie za t─Ö dzier┼╝aw─Ö 115 mln dolar├│w. Wostocznyj nie zast─ůpi na razie Bajkonuru, kt├│ry Rosja chce nadal wynajmowa─ç.

Wyb├│r obwodu amurskiego na budow─Ö nowego obiektu kosmicznego nie by┼é przypadkowy. Chodzi o dogodn─ů szeroko┼Ť─ç geograficzn─ů, dobre zaopatrzenie energetyczne regionu, rozwini─Öt─ů infrastruktur─Ö transportow─ů, bezpiecze┼ästwo sejsmiczne i sprzyjaj─ůce warunki klimatyczne.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title ... omosc.html

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 20 lipca 2010, 08:48 
SuperUser
SuperUser

Pierwsze zdj─Öcia planetoidy Lutetia
Sonda Rosetta przelecia┼éa ko┼éo planetoidy Lutetia w odleg┼éo┼Ťci zaledwie 3000 kilometr├│w. Europejska Agencja Kosmiczna ESA zaprezentowa┼éa pierwsze zdj─Öcia uzyskane przez sond─Ö.
Przelot europejskiej sondy ko┼éo asteroidy nast─ůpi┼é 10 lipca b.r. Najmniejsza odleg┼éo┼Ť─ç mi─Ödzy sond─ů a planetoid─ů by┼éa o godzinie 18.10 czasu letniego w Polsce i wynios┼éa 3162 km. Cia┼éa min─Ö┼éy si─Ö z pr─Ödko┼Ťci─ů 15 km/s.

Sam manewr mini─Öcia Lutetii trwa┼é minut─Ö, ale kamery sondy pracowa┼éy przez wiele godzin, a nawet dni przed tym wydarzeniem i dalej kontynuuj─ů prac─Ö. Uzyskane zdj─Öcia pokaza┼éy, ┼╝e powierzchnia planetoidy jest pokryta kraterami. Potwierdzi┼éy si─Ö wcze┼Ťniejsze oszacowania kszta┼étu tego obiektu, d┼éu┼╝szy bok ma 130 km.

- My┼Ťl─Ö, ┼╝e to bardzo stary obiekt. Mo┼╝na powiedzie─ç, ┼╝e widzimy pozosta┼éo┼Ťci po tworzeniu si─Ö Uk┼éadu S┼éonecznego - stwierdzi┼é Holger Sierks kieruj─ůcy badaniami instrumentem OSIRIS zamontowanym na pok┼éadzie sondy (Max Planck Institute for Solar System Research, Lindau, Niemcy).

Przelot ko┼éo Lutetii to tylko jeden z etap├│w misji Rosetta. Jej g┼é├│wnym celem s─ů badania komety Churyumov-Gerasimenko, do kt├│rej ma dotrze─ç w 2014 r. Sonda b─Ödzie towarzyszy─ç komecie przez wiele miesi─Öcy. Wypu┼Ťci te┼╝ l─ůdownik, kt├│ry wyl─ůduje na j─ůdrze komety. Udzia┼é w konstruowaniu jednego z przyrz─ůd├│w l─ůdownika maj─ů polscy naukowcy.

(TSz)
http://wiadomosci.onet.pl/2199538,16,pi ... ,item.html

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 5 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: