Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:06

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Kolimacja teleskopu Newtona - dyskusje
PostNapisane: niedziela, 9 września 2012, 19:50 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Jan Polak napisał(a):
"Eunuch i krytyk z jednej są parafii
obaj wiedzą jak ale żaden nie potrafi"


Nie traktuję tego jako uszczypliwość tylko jako fakt . Przyznaje nie potrafiłbym od ręki skolimować rozkręconego newtona :!:
Jednak w całym cyklu (dobrze opracowanego materiału) brakuje istotnej informacji , która zupełnie niedawno przyszła mi na myśl - po wykręceniu LW
nikt nie zwrócił uwagi na prawidłowe umiejscowienie LW względem osi wyciągu , w końcu lustro nie jest robione na zapas , ale jest wymiarowane
względem stożka światła odbijanego przez LG. Więc po jego zdemontowaniu pierwszą czynnością powinno być właściwe dokręcenie LW
do pałąka tak aby pokryć osie optyczne wyciągu ze środkiem elipsy LW , inaczej wejdzie nam winietowanie LW.
Dlatego czynność wyciągania LW dla osoby niedoświadczonej w minimalnych podstawach mechaniki i optyki - to dalece ryzykowna czynność.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Kolimacja teleskopu Newtona - dyskusje
PostNapisane: środa, 12 września 2012, 23:09 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Olku to tylko dyskusja i jak widać im dalej w las tym więcej drzew.
Jak zauważyłeś regulacja lustra wtórnego to kolejny z rozdziałów tego tematu.
Regulacja LW wymaga pewnej wiedzy ale nie jest to operacja ryzykowna nawet dla mało wprawnego majsterkowicza
W każdym bądź razie mniej ryzykowna niż regulacja filtrów w telewizorze lampowym.

Może ktoś pokusi się o wykonanie "dobrze opracowanego materiału"
i żeby nie wyważać otwartych drzwi warto pójść do kłębka po tej nitce:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=8&t=22219

Temat autokolimatora znam tylko od strony teorii.
Poniżej dwóch przedstawicieli z tej rodziny przyrządów.


Załączniki:
Autocollimator - 2.jpg
Autocollimator - 2.jpg [ 121.59 KiB | Przeglądane 4679 razy ]
AS_AC_1.25.jpg
AS_AC_1.25.jpg [ 128.34 KiB | Przeglądane 4679 razy ]

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kolimacja teleskopu Newtona - dyskusje
PostNapisane: czwartek, 13 września 2012, 08:06 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
I w ten sposób zagłębiliśmy się w temat jak na maniaku :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kolimacja teleskopu Newtona - dyskusje
PostNapisane: środa, 19 września 2012, 18:38 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kolimacja teleskopu Newtona - dyskusje
PostNapisane: wtorek, 12 listopada 2013, 23:07 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 16 czerwca 2012, 10:26
Posty: 73
Lokalizacja: Opole
Stary temat ,ale zajrzałem tutaj bo przyszedł czas skolimować syntę .Po powrocie ze Zwardonia obrazy gwiazd przestały być punktowe .
Tak więc odwiedziłem kolegę Tadeusza z Opola z tego forum i pożyczyłem kolimator laserowy Baadera . Pierwsza rzecz to w zależności jak obrócisz to ustrojstwo w wyciągu to kropka się przemieszcza.Kręcąc wokół kolimatorem w wyciągu , kropka lasera przemieszcza się po małym okręgu w okolicach centralnego punktu na LG.Po dokręceniu 2-ma śrubkami kolimatora w wyciągu kolejne przemieszczenie ! Średnica wewn. wyciągu i średnica zewn. tulei kolimatora nie są spasowane.Zwyczajnie mamy luz ;). Mimo to tak obracałem żeby wypośrodkować światło lasera na centrum LG i skolimowałem leleskop.Ale z racji tego że nie byłem pewien czy (jak tu czytałem) kolimator jest dokładny , wziąłęm 2 kawałki stali (grube płaskowniki) o długości ok 30 cm . Jeden położyłem na stole , drugi na nim , a pomiędzy tuleję kolimatora.Przetaczając całą konstrukcję kolimator obracał się osiowo , a ja obserwowałem plamkę lasera na ścianie w odległości jakichś 3 m.Odchył na poziomie prawie niezauważalnym.Nawet nie wiem czy to nie było złudzenie bo światło lasera obserwowałem na ścianie pokoju (gładź szpachlowa ).Dodam że te płaskowniki , które odgrzebałem z piwnicy to podkłady pod szlifierkę automatyczną -mają perfekcyjną powierzchnię i złączone razem są nierozerwalne(trzeba jez siebie zsuwać-przyciąganie międzycząsteczkowe).
Ale ciagle nie byłem pewien kolimacji , bo co z tego że kolimator jest super ? Jak jego złe osadzenie w wyciągu zamiast skolimować -rozkolimuje telepa ! Nie chciało mi się rozkminiać teorii i zastanawiać się jaki wpływ miałoby tak naprawdę złe osadzenie (nieosiowe) kolimatora w wyciągu.Więc wziąłęm się za kontrolę optyczną kolimacji metodą - OKO I KAPSEL Z DZIURKĄ ;)
Bałem się że to będzie strasznie skomplikowany zabieg , ale okazało się to proste jak budowa cepa.Ale jak to mówią , wszystko jest proste jak się już wie ;) Tak czy inaczej okazało się że kolimacja jest OK .
Nie mogłem się pobawić już testowaniem jak sprawa wygląda w kolimatorze laserowym po ponownym zamontowaniu i przy różnych jego nieosiowych ustawieniach bo bateryjka zaczęła padać.
Reasumują -metoda oko-kapsel z dziurką jest banalnie prosta , tania i skuteczna-tyle że nie do zastosowania w nocy i w warunkach polowych :mrgreen:
Natomiast laser zdał egzamin świetnie -pomimo że byłem pełen obaw co do osiowego ustalenia go w wyciągu .
Na tym kończę relację i spostrzeżenia z mojej pierwszej kolimacji :lol:
Pozdrawiam

_________________
SYNTA 8 \ kitowce+sw WA 9 mm\


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kolimacja teleskopu Newtona - dyskusje
PostNapisane: środa, 13 listopada 2013, 08:39 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Pamiętaj, że kolimator laserowy też musi być skolimowany, gdzieś na forum wkleiłem szablon do wykonywania tej czynności.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kolimacja teleskopu Newtona - dyskusje
PostNapisane: środa, 13 listopada 2013, 08:57 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Paweł Badora napisał(a):
Reasumują -metoda oko-kapsel z dziurką jest banalnie prosta , tania i skuteczna-tyle że nie do zastosowania w nocy i w warunkach polowych :mrgreen:

W nocy też wykonalna. Wystarczy zaświecić byle czym w tubus i po sprawie.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL