Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 22:59

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Problem z mocowaniem akumulatorowego wskaźnika laserowego
PostNapisane: wtorek, 29 kwietnia 2014, 17:17 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
Nakręcony opiniami na różnych forach nabyłem drogą kupna na rodzimym portalu aukcyjnym wskaźnik laserowy z zamiarem zamocowania go jako szukacz. Ponieważ jestem okularnikiem (szkła progresywne), więc patrzenie przez kitowy szukacz GSO sprawia mi trochę problemów. Pomyślałem, że znacznik laserowy ułatwi mi nacelowanie teleskopu na punkt mniej więcej zgodny z mapą, a potem porównanie widoku w zwykłym szukaczu , lub bezpośrednio przez teleskop doprowadzi mnie do celu. Okazało się jednak, że chyba przesadziłem z kupnem tego wskaźnika. Pomyślałem, że pewnie lepszy będzie zasilany akumulatorem, a nie bateriami, ale nie pomyślałem, że średnica takowego będzie też znacząco większa. Kupiłem uchwyt do lasera (klnąc pod nosem, że kawałek plastiku tyle kosztuje) i stopkę do jego montażu. Po przyjściu do domu czekała mnie niezbyt miła niespodzianka. Średnica wskaźnika była jakieś dwa milimetry większa niż otwory do mocowania w uchwycie. Nie ma oczywiście mowy o założeniu opaski z blokadą włącznika. Co było robić? Przeprosiłem się z materiałem wziąłem papier ścierny najgrubszy jaki miałem i po czterech browarach wskaźnik zaczął wchodzić w otwory. Luzu oczywiście jest niewiele jednak po zamontowaniu na tubie teleskopu i wstępnych kalibracjach ze standardowym szukaczem i "długim" obiektywem odchyłka jest mniejsza niż przypuszczałem. Święto Pracy zostanie wykorzystane na doszlifowanie mocowania. Śruby dociskowe trzymają całkiem dobrze wskaźnik. Mam problem jedynie z metalową tulejką dociskową zawierającą sprężynę. Sprężyna jest dość mocna i po pierwsze się zablokowała i nie da się wcisnąć odpowiednio bolca dociskowego a po drugie i tak trochę się boję, że gwint w pocienionych ściankach obudowy szukacza będzie zbytnio obciążony tym patentem.
Jakie wnioski?
Wydaje się, że nie ma jeszcze uchwytu do lasera dostosowanego do większej średnicy wskaźnika akumulatorowego. Wbrew pozorom da się przerobić uchwyt lasera, żeby pewnie trzymał wskaźnik, a pocienione ścianki i tak mają taki zapas, że starcza jeszcze luzu na regulację.
Tutaj link do uchwytu, który kupiłem. W prawdzie w innym sklepie, ale wygląda dokładnie tak samo.

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Problem z mocowaniem akumulatorowego wskaźnika laseroweg
PostNapisane: wtorek, 29 kwietnia 2014, 18:26 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 20:29
Posty: 684
Lokalizacja: Krotoszyn
A nie myślałeś o szukaczu typu RedDot?

_________________
email: tsuch@poczta.fm

Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problem z mocowaniem akumulatorowego wskaźnika laseroweg
PostNapisane: środa, 30 kwietnia 2014, 08:20 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
Tomasz Suchodolski napisał(a):
A nie myślałeś o szukaczu typu RedDot?

Tak, oczywiście myślę nad tym. Tylko brak mi jeszcze doświadczenia, żeby wybrać taki szukacz z którym będę miał najmniej problemów przy patrzeniu parą oczu. Na razie najważniejsze jest dla mnie to, że przełamałem opory w dziurawieniu pięknej nowej tuby i zamontowałem drugą stopkę. Z laserem było pozornie prościej bo wydawało mi się, że ściągnięcie go przez internet nie będzie generowało problemów. RedDoty wolę zobaczyć w sklepie i wybrać. Problem w tym, że jakoś dziwnie godziny pracy sklepu pokrywają się godzinami mojej pracy ;)

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problem z mocowaniem akumulatorowego wskaźnika laseroweg
PostNapisane: środa, 30 kwietnia 2014, 08:34 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 20:29
Posty: 684
Lokalizacja: Krotoszyn
RedDotem i tak strzelasz na "oko". Ważne jest jego dobre wyjustowanie.
Koledzy na forum mają RedDoty, więc może ktoś podpowie jaki wybrać.

_________________
email: tsuch@poczta.fm

Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problem z mocowaniem akumulatorowego wskaźnika laseroweg
PostNapisane: środa, 30 kwietnia 2014, 09:08 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 10 stycznia 2012, 09:50
Posty: 737
Lokalizacja: Częstochowa
Ja mam na swojej tubie najprostszy szukacz typu Red Dot i to w zupełności wystarcza. Nie mam z nim żadnych problemów no może tylko taki że czasem zapominam go wyłączać no i wtedy trzeba wymienić baterię :lol: Na pewno ważną rzeczą jest regulacja natężenia lasera bo zbyt mocna czerwona kropka potrafi czasem przeszkadzać ale to ma chyba większość szukaczy tego typu. Poza tym myślę ze nie ma co przepłacać.
Irek pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy. Wskaźnik laserowy jako szukacz sprawdza się na pewno świetnie ale gdybyś wybrał się z nim na jakiś zlot, możesz się spotkać z niezadowoleniem innych uczestników zajmujących się astrofotografią

_________________
Pozdrawiam
Rafał Malczyk
moje filmy - Vimeo, moje fotki - Flickr
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problem z mocowaniem akumulatorowego wskaźnika laseroweg
PostNapisane: środa, 30 kwietnia 2014, 09:16 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
Rafał Malczyk napisał(a):
Irek pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy. Wskaźnik laserowy jako szukacz sprawdza się na pewno świetnie ale gdybyś wybrał się z nim na jakiś zlot, możesz się spotkać z niezadowoleniem innych uczestników zajmujących się astrofotografią

Tak. Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę. Traktuję to jako rozwiązanie doraźne i szpan przed sąsiadami, ale tak na prawdę to średnio mnie bawi ujawnianie się we wsi. Do tego jeszcze pobliski Lubomir i korytarz powietrzny nad głową. Przeczytałem uważnie wątki o RedDotach na forum i chyba dzisiaj jeszcze urwę się z roboty, żeby najprostszego Baadera, albo innego kupić :) Dziękuję za cenne uwagi :)

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problem z mocowaniem akumulatorowego wskaźnika laseroweg
PostNapisane: środa, 30 kwietnia 2014, 12:25 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Hej. Ja dawno odwykłem od red dota (kitowego od mojego Maczka), pewnie z powodu jakości materiału. Widać przez niego pod miastem tylko najjaśniejsze gwiazdy, nawet przy zgaszonym punkcie(!). Nerwica. Pisałem już tutaj gdzieś o mojej metodzie szukania- laser zgrany z szukaczem optycznym, szukacz z Syntą, w lewej mańce lornetka przy oczach szuka obiektu pożądania na niebie, prawa ręka manewruje telepem z włączonym laserem i szuka pola widzenia lornetki z obiektem, potem tylko poprawka obrazu w szukaczu optycznym i voila... Można czesać niebo, aż miło. U mnie ze stopką pod laser było odwrotnie- miała za duży przelot, ale z pomocą kawałka plastikowej rułki dałem radę:) Pozdro.


Załączniki:
Laser.jpg
Laser.jpg [ 95.27 KiB | Przeglądane 7501 razy ]

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problem z mocowaniem akumulatorowego wskaźnika laseroweg
PostNapisane: środa, 30 kwietnia 2014, 14:00 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Wlasnie ten prosty reddot Baadera jest chyba najlepszy + okular do wyciagu ok. 30mm na szukanie i nic wiecej nie potrzeba.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Problem z mocowaniem akumulatorowego wskaźnika laseroweg
PostNapisane: piątek, 9 maja 2014, 08:05 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Posty: 37
Lokalizacja: Gród Kraka
Kupiłem najprostszego RedDota. Zdecydowanie lepiej mi się wyszukuje. Laser też zamontowałem i przy obserwacjach zenitalnych super się sprawdza. Kilka pstryknięć i zazwyczaj mam w okularze co chcę :) Niestety po kilkumiesięcznej intensywnej pracy przy kompie i kilkukrotnej wizycie w gabinecie rehabilitacyjnym moje plecy i kark były w takim stanie, że preferowałem wygodniejszy laser.

_________________
"Lubię wierzyć, że Księżyc jest na swoim miejscu nawet, gdy na niego nie patrzę" - A.E.

Sprzęt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL