Teraz jest poniedziałek, 30 marca 2020, 21:09

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Problem z mocowaniem akumulatorowego wska┼║nika laserowego
PostNapisane: wtorek, 29 kwietnia 2014, 17:17 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Nakr─Öcony opiniami na r├│┼╝nych forach naby┼éem drog─ů kupna na rodzimym portalu aukcyjnym wska┼║nik laserowy z zamiarem zamocowania go jako szukacz. Poniewa┼╝ jestem okularnikiem (szk┼éa progresywne), wi─Öc patrzenie przez kitowy szukacz GSO sprawia mi troch─Ö problem├│w. Pomy┼Ťla┼éem, ┼╝e znacznik laserowy u┼éatwi mi nacelowanie teleskopu na punkt mniej wi─Öcej zgodny z map─ů, a potem por├│wnanie widoku w zwyk┼éym szukaczu , lub bezpo┼Ťrednio przez teleskop doprowadzi mnie do celu. Okaza┼éo si─Ö jednak, ┼╝e chyba przesadzi┼éem z kupnem tego wska┼║nika. Pomy┼Ťla┼éem, ┼╝e pewnie lepszy b─Ödzie zasilany akumulatorem, a nie bateriami, ale nie pomy┼Ťla┼éem, ┼╝e ┼Ťrednica takowego b─Ödzie te┼╝ znacz─ůco wi─Öksza. Kupi┼éem uchwyt do lasera (kln─ůc pod nosem, ┼╝e kawa┼éek plastiku tyle kosztuje) i stopk─Ö do jego monta┼╝u. Po przyj┼Ťciu do domu czeka┼éa mnie niezbyt mi┼éa niespodzianka. ┼Ürednica wska┼║nika by┼éa jakie┼Ť dwa milimetry wi─Öksza ni┼╝ otwory do mocowania w uchwycie. Nie ma oczywi┼Ťcie mowy o za┼éo┼╝eniu opaski z blokad─ů w┼é─ůcznika. Co by┼éo robi─ç? Przeprosi┼éem si─Ö z materia┼éem wzi─ů┼éem papier ┼Ťcierny najgrubszy jaki mia┼éem i po czterech browarach wska┼║nik zacz─ů┼é wchodzi─ç w otwory. Luzu oczywi┼Ťcie jest niewiele jednak po zamontowaniu na tubie teleskopu i wst─Öpnych kalibracjach ze standardowym szukaczem i "d┼éugim" obiektywem odchy┼éka jest mniejsza ni┼╝ przypuszcza┼éem. ┼Üwi─Öto Pracy zostanie wykorzystane na doszlifowanie mocowania. ┼Üruby dociskowe trzymaj─ů ca┼ékiem dobrze wska┼║nik. Mam problem jedynie z metalow─ů tulejk─ů dociskow─ů zawieraj─ůc─ů spr─Ö┼╝yn─Ö. Spr─Ö┼╝yna jest do┼Ť─ç mocna i po pierwsze si─Ö zablokowa┼éa i nie da si─Ö wcisn─ů─ç odpowiednio bolca dociskowego a po drugie i tak troch─Ö si─Ö boj─Ö, ┼╝e gwint w pocienionych ┼Ťciankach obudowy szukacza b─Ödzie zbytnio obci─ů┼╝ony tym patentem.
Jakie wnioski?
Wydaje si─Ö, ┼╝e nie ma jeszcze uchwytu do lasera dostosowanego do wi─Ökszej ┼Ťrednicy wska┼║nika akumulatorowego. Wbrew pozorom da si─Ö przerobi─ç uchwyt lasera, ┼╝eby pewnie trzyma┼é wska┼║nik, a pocienione ┼Ťcianki i tak maj─ů taki zapas, ┼╝e starcza jeszcze luzu na regulacj─Ö.
Tutaj link do uchwytu, kt├│ry kupi┼éem. W prawdzie w innym sklepie, ale wygl─ůda dok┼éadnie tak samo.

Sprz─Öt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.

G├│ra

Tytu┼é: Re: Problem z mocowaniem akumulatorowego wska┼║nika laseroweg
PostNapisane: wtorek, 29 kwietnia 2014, 18:26 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 20:29
A nie my┼Ťla┼ée┼Ť o szukaczu typu RedDot?

Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2016.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 30 kwietnia 2014, 08:20 
Nowy u┼╝ytkownik

Tomasz Suchodolski napisał(a):
A nie my┼Ťla┼ée┼Ť o szukaczu typu RedDot?

Tak, oczywi┼Ťcie my┼Ťl─Ö nad tym. Tylko brak mi jeszcze do┼Ťwiadczenia, ┼╝eby wybra─ç taki szukacz z kt├│rym b─Öd─Ö mia┼é najmniej problem├│w przy patrzeniu par─ů oczu. Na razie najwa┼╝niejsze jest dla mnie to, ┼╝e prze┼éama┼éem opory w dziurawieniu pi─Öknej nowej tuby i zamontowa┼éem drug─ů stopk─Ö. Z laserem by┼éo pozornie pro┼Ťciej bo wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e ┼Ťci─ůgni─Öcie go przez internet nie b─Ödzie generowa┼éo problem├│w. RedDoty wol─Ö zobaczy─ç w sklepie i wybra─ç. Problem w tym, ┼╝e jako┼Ť dziwnie godziny pracy sklepu pokrywaj─ů si─Ö godzinami mojej pracy ;)

Sprz─Öt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 30 kwietnia 2014, 08:34 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 20:29
RedDotem i tak strzelasz na "oko". Wa┼╝ne jest jego dobre wyjustowanie.
Koledzy na forum maj─ů RedDoty, wi─Öc mo┼╝e kto┼Ť podpowie jaki wybra─ç.

Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2016.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 30 kwietnia 2014, 09:08 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 10 stycznia 2012, 09:50
Ja mam na swojej tubie najprostszy szukacz typu Red Dot i to w zupe┼éno┼Ťci wystarcza. Nie mam z nim ┼╝adnych problem├│w no mo┼╝e tylko taki ┼╝e czasem zapominam go wy┼é─ůcza─ç no i wtedy trzeba wymieni─ç bateri─Ö :lol: Na pewno wa┼╝n─ů rzecz─ů jest regulacja nat─Ö┼╝enia lasera bo zbyt mocna czerwona kropka potrafi czasem przeszkadza─ç ale to ma chyba wi─Ökszo┼Ť─ç szukaczy tego typu. Poza tym my┼Ťl─Ö ze nie ma co przep┼éaca─ç.
Irek pami─Ötaj jeszcze o jednej rzeczy. Wska┼║nik laserowy jako szukacz sprawdza si─Ö na pewno ┼Ťwietnie ale gdyby┼Ť wybra┼é si─Ö z nim na jaki┼Ť zlot, mo┼╝esz si─Ö spotka─ç z niezadowoleniem innych uczestnik├│w zajmuj─ůcych si─Ö astrofotografi─ů

------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. We┼║ w niej udzia┼é poprzez internet.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 30 kwietnia 2014, 09:16 
Nowy u┼╝ytkownik

Rafał Malczyk napisał(a):
Irek pami─Ötaj jeszcze o jednej rzeczy. Wska┼║nik laserowy jako szukacz sprawdza si─Ö na pewno ┼Ťwietnie ale gdyby┼Ť wybra┼é si─Ö z nim na jaki┼Ť zlot, mo┼╝esz si─Ö spotka─ç z niezadowoleniem innych uczestnik├│w zajmuj─ůcych si─Ö astrofotografi─ů

Tak. Oczywi┼Ťcie zdaj─Ö sobie z tego spraw─Ö. Traktuj─Ö to jako rozwi─ůzanie dora┼║ne i szpan przed s─ůsiadami, ale tak na prawd─Ö to ┼Ťrednio mnie bawi ujawnianie si─Ö we wsi. Do tego jeszcze pobliski Lubomir i korytarz powietrzny nad g┼éow─ů. Przeczyta┼éem uwa┼╝nie w─ůtki o RedDotach na forum i chyba dzisiaj jeszcze urw─Ö si─Ö z roboty, ┼╝eby najprostszego Baadera, albo innego kupi─ç :) Dzi─Ökuj─Ö za cenne uwagi :)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 30 kwietnia 2014, 12:25 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Hej. Ja dawno odwyk┼éem od red dota (kitowego od mojego Maczka), pewnie z powodu jako┼Ťci materia┼éu. Wida─ç przez niego pod miastem tylko najja┼Ťniejsze gwiazdy, nawet przy zgaszonym punkcie(!). Nerwica. Pisa┼éem ju┼╝ tutaj gdzie┼Ť o mojej metodzie szukania- laser zgrany z szukaczem optycznym, szukacz z Synt─ů, w lewej ma┼äce lornetka przy oczach szuka obiektu po┼╝─ůdania na niebie, prawa r─Öka manewruje telepem z w┼é─ůczonym laserem i szuka pola widzenia lornetki z obiektem, potem tylko poprawka obrazu w szukaczu optycznym i voila... Mo┼╝na czesa─ç niebo, a┼╝ mi┼éo. U mnie ze stopk─ů pod laser by┼éo odwrotnie- mia┼éa za du┼╝y przelot, ale z pomoc─ů kawa┼éka plastikowej ru┼éki da┼éem rad─Ö:) Pozdro.

Za┼é─ůczniki:
Laser.jpg
Laser.jpg [ 95.27 KiB | Przegl─ůdane 2698 razy ]

Variatio delectat;)
G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 30 kwietnia 2014, 14:00 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Wlasnie ten prosty reddot Baadera jest chyba najlepszy + okular do wyciagu ok. 30mm na szukanie i nic wiecej nie potrzeba.

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 9 maja 2014, 08:05 
Nowy u┼╝ytkownik

Kupiłem najprostszego RedDota. Zdecydowanie lepiej mi się wyszukuje. Laser też zamontowałem i przy obserwacjach zenitalnych super się sprawdza. Kilka pstryknięć i zazwyczaj mam w okularze co chcę :) Niestety po kilkumiesięcznej intensywnej pracy przy kompie i kilkukrotnej wizycie w gabinecie rehabilitacyjnym moje plecy i kark były w takim stanie, że preferowałem wygodniejszy laser.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: