Teraz jest czwartek, 2 kwietnia 2020, 21:49

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Niskobud┼╝etowy refraktor
PostNapisane: niedziela, 5 sierpnia 2012, 00:25 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 19:35
Nadal pe┼énia wi─Öc obserwacje na razie nie s─ů zbyt owocne. Poniewa┼╝ ksi─Ö┼╝yc dzi┼Ť ┼éadnie ┼Ťwieci postanowi┼éem ┼╝e sobie na niego spojrz─Ö. Poniewa┼╝ Synty mi si─Ö nie chcia┼éo na balkon wyprowadza─ç wi─Öc pomy┼Ťla┼éem ┼╝e le┼╝y u mnie obiektyw 500/60 z mocowaniem M42. Zastanowi┼éo mnie czy mo┼╝na tym co┼Ť zobaczy─ç. Zamontowa┼éem na statyw i okaza┼éo si─Ö ┼╝e ca┼ékiem przyzwoicie. Do ksi─Ö┼╝yca w sam raz jako niskobud┼╝etowy refraktor :) Nawet z barlowem i 10mm okularkiem fajnie wszystko wygl─ůda┼éo. Co prawda widz─Ö ┼╝e przyda┼éoby mu si─Ö ma┼ée czyszczenie soczewek ale jako lekki "teleskop" ksi─Ö┼╝ycowy jest ok tym bardziej ┼╝e wszystko mia┼éem i nie musia┼éem dokupowa─ç. Zalet─ů okaza┼éa si─Ö mo┼╝liwo┼Ť─ç regulacji przys┼éony a dzi─Öki temu jasno┼Ťci ksi─Ö┼╝yca w okularze :)

Za┼é─ůczniki:
ob.jpg
ob.jpg [ 297.28 KiB | Przegl─ůdane 2603 razy ]

Tytu┼é: Re: Niskobud┼╝etowy refraktor
PostNapisane: niedziela, 5 sierpnia 2012, 08:07 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Każdy sposób dobry, jeżeli skuteczny, a tu widać, że i orginalny:) I fajny instrument wyszedł.

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 5 sierpnia 2012, 08:33 
Ranga: [5]
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Widywa┼éem dawniej podobny sprz─Öt na foto-gie┼édzie i rozwa┼╝a┼éem pomys┼é kupienia takiego obiektywu dedykowanego do zdj─Ö─ç S┼éo┼äca, ale obawy, ┼╝e tylko podnios─Ö estetyk─Ö sprz─Ötow─ů bez poprawy jako┼Ťci obrazu od tego jaki uzyskiwa┼éem na ├│wczesne czasy, definitywnie odwiod┼éy mnie od zamiaru. Widz─Ö, ┼╝e chyba sprz─Öt by┼é warty zakupu. Szkoda, ┼╝e nie zrobi┼ée┼Ť nim zdj─Ö─ç Ksi─Ö┼╝yca - by┼éoby mo┼╝na odnie┼Ť─ç si─Ö bezpo┼Ťrednio w ocenie. Ciekawy pomys┼é Sebastian. Sam cz─Östo podejmuj─Ö pr├│by sprawdzaj─ůce r├│┼╝ne koncepcje i wiem jedno - chocia┼╝ wi─Ökszo┼Ť─ç z nich daje wynik negatywny, to przyczynia si─Ö do gromadzenia tzw. wiedzy praktycznej, pomocnej w wyznaczaniu sobie granic nowych projekt├│w i eliminuj─ůcej w nich potencjalne b┼é─Ödy. Spr├│buj dostarczy─ç nam jakie┼Ť zdj─Öcia - ja na pewno jestem ich ciekawy.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 5 sierpnia 2012, 09:15 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 19:35
Samym obiektywem czasem robi─Ö zdj─Öcia ksi─Ö┼╝yca jednak po┼é─ůczenie z barlowem (kt├│ry s┼éu┼╝y zar├│wno jako przej┼Ťci├│wka na 1,25 ┼╝eby mo┼╝na by┼éo wygodnie wymienia─ç wygodnie okulary) na ta┼Ťmie klej─ůcej nie wr├│┼╝y utrzymania lustrzanki, po prostu ca┼éo┼Ť─ç si─Ö rozpadnie :) Trzebaby by┼éo pewne dotacza─ç jakie┼Ť przej┼Ťci├│wki a w tym eksperymencie nie o to chodzi┼éo :)
Do gwiazd i galaktyk za ciemny. Por├│wnywa┼éem z rosyjsk─ů lornetk─ů BPC 20x60 no i z niej obraz bardziej kontrastowy na tych samych powi─Ökszeniach ale za to aberracja mniejsza. Pr├│bowa┼éem r├│wnie┼╝ z innym obiektywem 300/50 ale w nim znowu spora aberracja wy┼éazi┼éa. To co wysz┼éo po z┼éo┼╝eniu okularu i obiektywu foto definitywnie ogranicza zastosowania do Ksi─Ö┼╝yca, mo┼╝e S┼éo┼äca. Nie mam niestety folii ┼╝eby sprawdzi─ç. Zaleta w por├│wnaniu z Synt─ů to taka ┼╝e wa┼╝y jedynie 600g w por├│wnaniu do 12kg tubusa 10" Synty :)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 8 sierpnia 2012, 21:38 
Ranga: [8]
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Ka┼╝de rozwi─ůzanie o ile spe┼énia swoje za┼éo┼╝enia jest dobre , kto inny obiektyw by wywali┼é , a tobie pos┼éu┼╝y.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: