Teraz jest ┼Ťroda, 1 kwietnia 2020, 13:54

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Mapa Drogi Mlecznej
PostNapisane: czwartek, 21 sierpnia 2014, 09:31 
Nowy na forum

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 21 sierpnia 2014, 08:44
Witam serdecznie!

Od razu mo┼╝e zaznacz─Ö, ┼╝e jestem tu nowy :) Staram si─Ö w miar─Ö szybko uzupe┼éni─ç swoj─ů wiedz─Ö na temat astronomii, a na wasze forum trafi┼éem po solidnym przewertowaniu internetu.

Sprawa wygl─ůda tak: nie jestem astronomem, dopiero ucz─Ö si─Ö nazewnictwa i podstaw radioastronomii, a rozpaczliwie szukam dok┼éadnej (i przyst─Öpnej, jak to dla laika) mapy Drogi Mlecznej. Oczywi┼Ťcie w sieci s─ů takie mapy ÔÇö prosty podzia┼é na kwadranty, zarys Ramieni itp. ale to zupe┼énie mnie nie satysfakcjonuje. Nie wiem, kt├│re gwiazdozbiory s─ů w naszej a poza nasz─ů Galaktyk─ů, nie wiem jak ÔÇö cho─çby plus minus ÔÇö zlokalizowane s─ů mg┼éawice czy gromady itp. Problem polega na tym, ┼╝e wszelkie mapy specjalistyczne, kt├│re znalaz┼éem wychodz─ů niejako poza Drog─Ö Mleczn─ů i jestem solidnie przez to pogubiony. Czy mo┼╝ecie mi poleci─ç prost─ů, ale bogat─ů w szczeg├│┼éy aktualn─ů map─Ö Drogi Mlecznej wraz z jej obja┼Ťnieniem? Dodam, ┼╝e nie chodzi mi o zdj─Öcia ÔÇö wiem, ┼╝e ostatnio takie wyj─ůtkowo szczeg├│┼éowe zdj─Öcie uzyskano ÔÇö ale nie ma w nim opis├│w poszczeg├│lnych sektor├│w czy element├│w, z kt├│rych nasza Galaktyka si─Ö sk┼éada.

Z g├│ry dzi─Ökuj─Ö za wszelk─ů pomoc.

G├│ra

Tytu┼é: Re: Mapa Drogi Mlecznej
PostNapisane: czwartek, 21 sierpnia 2014, 09:42 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Witaj.
Zacznij od literatury, kt├│rej na rynku jest bez liku, poniewa┼╝ (bez urazy) Twoja wiedza z tego zakresu jest marginalna.
Po pierwsze wszystkie gwiazdy, a zatem i gwiazdozbiory, jak i gromady gwiazd czy mg┼éawice widoczne z naszego globu, nale┼╝─ů do naszej galaktyki zwanej potocznie Drog─ů Mleczn─ů.

W internecie jest wiele program├│w astronomicznych, jak chocia┼╝by Astrojawil, Nocny Obserwator czy Stellarium i wiele innych, jednak na pocz─ůtek polecam literatur─Ö powszechnie spotykan─ů, jak np. wydanie naszych forumowych koleg├│w Przemka Rudzia, czy Marka Substyka:
"Niebo na weekend" lub "Poradnik Mi┼éo┼Ťnika Astronomii".

Uzupełnij profil o avatar i będzie git.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 21 sierpnia 2014, 09:59 
Nowy na forum

Oczywi┼Ťcie, w pe┼éni zdaj─Ö sobie spraw─Ö z faktu i┼╝ moja wiedza jest marginalna ;) . Nie mam te┼╝ ambicji zostawa─ç pe┼énoprawnym radioastronomem chyba, ┼╝e naprawd─Ö z┼éapi─Ö bakcyla (co jest mo┼╝liwe) ÔÇö mo┼╝e dok┼éadniej wyja┼Ťni─Ö, o co chodzi.
Jestem pisarzem. Oczywi┼Ťcie nie jestem tak znany jak Grz─Ödowicz czy Dukaj ;) Mam za sob─ů w ka┼╝dym razie wydan─ů powie┼Ť─ç plus udzia┼é w wielu antologiach. Obecnie pracuj─Ö nad space oper─ů, kt├│rej pierwszy tom uka┼╝e si─Ö w przysz┼éym roku.

Jaki┼Ť czas temu odnios┼éem wra┼╝enie, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç ludzi pisz─ůcych SF ma do sprawy charakter lu┼║ny. Co im szkodzi umiejscowi─ç sobie akcj─Ö gdziekolwiek w kosmosie i co najwy┼╝ej sypn─ů─ç kilkoma szczeg├│┼éami technicznymi? Wybra─ç fragment jakiego┼Ť sektora Drogi Mlecznej i co najwy┼╝ej tylko jego dok┼éadnie opisa─ç. P├│┼║niej ÔÇö hulaj dusza, w ko┼äcu to SF ÔÇö po co si─Ö m─Öczy─ç. Ja mam inne podej┼Ťcie. Nie mam ambicji zostania zaraz ekspertem od spraw radioastronomii ale chc─Ö by─ç uczciwy wobec Czytelnika. Nawet sam Lem ÔÇö cho─ç rewelacyjny ÔÇö nie zajmowa┼é si─Ö dog┼é─Öbniej szersz─ů lokalizacj─ů ÔÇö czy raczej geografi─ů swoich tekst├│w. Owszem, mia┼é ┼Ťwietne opisy sektor├│w czy planet oraz by┼é wy┼Ťmienity w przes─ůczaniu wiedzy na temat astronomii, ale ja chcia┼ébym spraw─Ö poszerzy─ç o "uj─Öcie galaktyczne" (nie to, ┼╝ebym uwa┼╝a┼é si─Ö za lepszego od Lema!). I dlatego w┼éa┼Ťnie potrzebuj─Ö pomocy.

Mo┼╝e tak: interesuje mnie tylko i wy┼é─ůcznie mapa Drogi Mlecznej z dok┼éadnym opisem. Potrzebuj─Ö tego jako szkieletu do dalszych bada┼ä, dlatego tak o ni─ů zabiegam. Obawiam si─Ö nieco ugrz─Ö┼║ni─Öcia w literaturze fachowej poniewa┼╝ nie chc─Ö pope┼éni─ç jakich┼Ť ra┼╝─ůcych b┼é─Öd├│w wyci─ůgaj─ůc z niej to czy owo przy braku owej podstawowej wiedzy. Musz─Ö sobie ow─ů map─Ö "wyobrazi─ç", jako┼Ť j─ů ujrze─ç by lepiej spraw─Ö zrozumie─ç.

Dodam, ┼╝e je┼Ťli kto┼Ť by┼éby zainteresowany wsp├│┼éprac─ů ze mn─ů w tym zakresie to serdecznie zapraszam na priv. Podzi─Ökowania w ksi─ů┼╝ce gwarantowane ;)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 21 sierpnia 2014, 11:38 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Z map nieba polecam:
"Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas"
lub
"ATLAS NIEBA " autorstwa Marka.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 21 sierpnia 2014, 12:52 
Nowy na forum

Dzi─Öki za info ÔÇö b─Öd─Ö walczy┼é :)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 23 sierpnia 2014, 19:51 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 26 maja 2014, 19:53
W celu og├│lnej orientacji w temacie polecam t─ů stronk─Ö:
http://wszechswiat.astrowww.pl/index.html
Proste i sympatyczne mapki, daj─ůce og├│lne wyobra┼╝enie o skali galaktyki (i Wszech┼Ťwiata).
Swoj─ů drog─ů ciekawe podej┼Ťcie do tematu S-F :).

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: