Teraz jest środa, 24 kwietnia 2024, 21:17

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: AlmSun
PostNapisane: czwartek, 26 stycznia 2012, 15:31 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Chciałbym zaprezentować wszystkim bardzo dobry program astronomiczny, który osobiście doskonale sprawdza się mi przy generowaniu efemeryd przy okazji tworzenia kalendarzyków wszelkiej maści. Ponieważ kiedyś pisałem podobny program, wiem co powinno w nim być i czego bym sobie życzył. Okazuje się, że autor dość szybko wprowadza moje propozycje w zycie i program rośnie w siłę, stając sie poteżnym narzędziem obliczeniowym. Zastosowana teoria DE406 jest najdokładniejsza z obecnie stosowanych, więc możliwości programu ogranicza prawie wyłącznie tylko wyobraźnia tego co na niebie zachodzi. Co najważniejsze, AlmSun to jedyny program na świecie umożliwiający precyzyjne obliczenia wielu zjawisk astronomicznych. To w nim możemy przekonać się np. jaki wpływ na momenty zachodów Słońca mają nie tylko współrzedne geograficzne, ale także wysokośc nad poziomem można. Cudów takich jest bardzo wiele.

Autor: Rafał Tomasik
WWW: http://tgv.neostrada.pl/astro/
e-mail: astro_sybic@wp.pl

Opis autora: AlmSun - to w pewnym sensie astronomiczny kalendarz i edukacyjny program astronomiczno - geograficzny, który oprócz obliczania podstawowych zjawisk astronomicznych dotyczących Słońca, Księżyca, Planet, Gwiazd w przystępny sposób przybliża nam wiedzę z dziedziny astronomii i częściowo też z geografii. Ktoś może powiedzieć, tyle jest dużo różnych, w dodatku darmowych programów liczących dokładnie to samo, czemu wiec tworzyć kolejny? Odpowiedź jest prosta. Mnie jako miłośnika astronomii, żaden z nich mnie nie zadowolił. Żaden nie miał tego wszystkiego kupie i żaden nie miał tego czego potrzebuje. Jeśli już na taki trafiłem, to się okazało, że jego dokładność jest co najmniej wątpliwa, a szybkość nie zadawalająca. W moim programie jest wszystko to czego potrzebuje. Zastosowałem w nim algorytmy wg teorii DE404, a jeśli program uzupełnimy powszechnie dostępnymi i opublikowanymi przez NASA/JPL efemerydami DE406 to możemy się cieszyć z wzorcowej dokładności.
Dodatkowym walorem programu jest jego wartość edukacyjna. Temat z dziedziny astronomii i geografii ujmuje w nieco inny, bardziej przystępny i w zrozumiały sposób. Jaka jest obecna pozycja Słońca? Od czego zależy? Jaka jest długość dnia i kiedy wschodzi i zachodzi Słońce i od czego uzależnione jest to zjawisko? Dlaczego zmierzch w okolicach równika jest krótszy? Gdzie i kiedy występują białe noce? Co to są strefy czasowe? Jak obecnie wygląda Saturn i czy jest widoczny? Czy Wielkanoc faktycznie zależy od pierwszej wiosennej pełni Księżyca? Czy możliwym jest sytuacja w której Księżyc w ogóle nie zachodzi? Czy możliwa jest sytuacja w której Słońce w ciągu tej samej doby wschodzi dwa razy? Na te i inne pytania można odpowiedzieć zabawiając się tym właśnie programem.

Program zasadniczo składa się z sześciu zakładek :

Sun, Moon, Planets, Sunsim, Eclipse, Stars

Obrazek

Na głównym, zawsze aktywnym formularzu umieszczone są komponenty służące do zmiany i edycji danych wejściowych takich jak :

Data, godzina, Pozycja geograficzna, Strefa czasowa oraz parametry miejsca obserwacji tj. wysokości obserwatora, temperatury otoczenia i ciśnienia atmosferycznego.
Obok daty wyświetlany jest dzień tygodnia. Na czerwono zaznaczone są niedziele i święta ustawowe (dni wolne od pracy) a na niebiesko pozostałe święta i także święta ruchome (np. Środa Popielcowa). Jeśli życzymy sobie zobaczyć wszystkie świata w całym roku, to wystarczy kliknąć na dzień tygodnia, a pojawi się okno z pełnym zestawieniem.

Oto przykładowe screeny z programu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wymagania sprzętowe :
P4 2.4 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 3D* o rozdzielczości minimum 1024x768 (zalecana 1280x1024)
System operacyjny : WinXP, Windows Vista i Windows 7

* - Obowiązuje zasada - czym wydajniejsza karta grafiki 3D, tym lepsza. W przypadku karty z pamięciami 512 MB istnieje możliwość załadowania tekstur o większej rozdzielczości, a więc cieszenie się większą możliwością programu.

Aby zakupić program wystarczy napisać pod adres : astro_sybic@wp.pl
lub jeśli ktoś woli, rzucić okiem na Allegro, lub eBay (hasło : AlmSun) bo program jest tam czasami wystawiany.

Cena programu : 39 PLN

Zakupiony program kompilowany jest oddzielnie dla każdego użytkownika, wraz kluczem wygenerowanym na jego indywidualne dane (imię i nazwisko). Te dwa pliki (exe i klucz) wysyłane są pocztą e-mail.

Reszta danych dostępna jest w sieci, do których link wysłany będzie wraz ze wspomnianymi plikami. Opcjonalnie można jeszcze wgrać pliki z efemerydami DE406, które można ściągnąć ze strony nasa już teraz. Lista plików jest tu : DE406 (Przy ściąganiu trzeba zadbać, aby windows nie dodał rozszerzenia *.txt. Nazwy plików mają być takie jak w zestawieniu).

Jeśli sobie ktoś życzy, program może być wysłany na CD-ROMmie na podany adres. Wówczas trzeba doliczyć koszty wysyłki w wysokości 5 zł (6 zł, jeśli ma być priorytet)

Płatność : PayPal lub przelew na konto
Więcej informacji : astro_sybic@wp.pl
Autor : Rafał Tomasik

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL